Wellicht dijkbewaking nodig Binnen enige dagen hoog water op de grote rivieren verwacht Europa maandag door zware storm en regen geteisterd HET WEER extra Ho Tsji-Minh is in Peking Machinist klom uit zij'n trein om ruzie te maken De Gaulle's beslissing morgen verwacht VS UST Vijf man verdronken na zinken van sleepboot Duits episcopaat aanvaardt de Poolse invitatie F ei j enoord speld j es uit roulatie Passagier nam stuur van NZH-bus over Helikopters voor de marine Twaalf jaar voor vadermoord Hoogovens neemt deel produktie Demka over Adenauer is tegen Mitterrand gekant P^lp Voor modieuze dames- en teenerkleding WIE WAT WAAR 1966 51e JAARGANG NUMMER 30 DINSDAG 7 DECEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Ramp in Suriname W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Radio en tv 7 Kunst7 Topsy8, 12 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Ferdinand10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Onbestendig Chauffeur werd onwel i§H modehuis Het woord is aan Winstuitkering PARIJS (AP). President Charles de Gaulle, wiens positie plotseling is verlaagd tot die van leider van een minderheid, is gisteren de hele dag op zijn buitengoed Colombey-les- deux-Eglises gebleven. Hij zou pas vanavond laat naar Parijs terugkeren. Vóór donderdag om middernacht zal hij moeten beslissen of hij zich terugtrekt voor de tweede ronde van de verkiezingen. De meesten van zijn aanhangers zijn er zeker van dat hij het wil uitvechten met Mitterrand, die in ieder geval 19 december weer kandidaat zal zijn. DOORLOPEND DEMONSTRATIE de Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON TEL. 8166 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze weerkundige medewerker) De zware regenval tijdens het weekeinde in België, Luxemburg en Duits land met daarbij tijdelijk hoge temperaturen in de bovenlucht, waardoor er veel sneeuw ging smelten, hebben een sterke was van de Rijn, de Maas en de zijrivieren veroorzaakt. Over ongeveer drie dagen zal de waterstand op Rijn, Waal, Lek en IJsel in ons land zeer hoog worden. Keulen meldde vanmorgen een was van 151 centimeter en heeft daarmee een stand van 598 centimeter bereikt. Morgenochtend verwacht de Duitse waterstaat voor Keulen ongeveer een stand van 760 centimeter en daarmee is de top nog niet bereikt, want de Moezel steeg vanmorgen nog flink, evenals de Main. Ook Straatsburg meldde een was van 106 centimeter en Koblenz van 142 centimeter. Daardoor zal de topstand voor Keulen zeker bjj de 8 meter komen en dat betekent voor grote rivieren een waterhoogte die hier en daar slechts anderhalve meter beneden de dijkkruinen zal blijven, zodat wel licht dijkbewaking nodig zal zijn. PARIJS (AFP-Reuter-DPA) In bijna geheel Europa is liet maandag uitzonder lijk slecht weer geweest. Op vele plaat sen deden zich als gevolg van langduri ge en zware regenval overstromingen voor. Op zee raakten vele schepen in nood door de storm. In West-Duitsland richtten orkaanachti ge windstoten aanzienlijke schade aan. In Noordrijn-Westfalen, Saarland, Hessen en Beieren liepen verkeerswegen onder door overstromingen. Het zwaarst getrof fen is de stad Bad Kreuznach, waar maan dagochtend rampalarm werd gegeven. Laaggelegen stadsdelen staan er onder water. Door het water ingesloten zieken huizen moeten met behulp van boten be voorraad worden. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de sleepboot „Wana" van de „Surinam Aluminium Company", die het Duitse motorschip „Eric Schroder", geladen met bauxiet, van Moengo naar de Koopmans kreek had gesleept, na het loskoppelen in aanraking met het bauxietschip ge komen, met als gevolg dat het onder wa ter werd gedrukt. Vier van de opvarenden konden worden gered, doch vijf andere leden verdwenen met de sleepboot in de diepte. De namen van de verongelukten zijn: J. W. Thon a San (53 jaar), scheeps- werktuigkundige, A. A. Macnak (41 jaar), hoofdmatroos, C. H. Heinze (37 jaar), eer ste stuurman, A. W. Redout (23 jaar), leerling matroos, en A. B. Deul (29 jaar) scheepswerktuigkundige. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en en kele verspreid voorkomende buien. Morgen geleidelijk toenemende be wolking, later gevolgd door enige regen. Zwakke tot matige noord westelijke wind, morgen krimpend naar zuidwest en toenemend tot matig of krachtig. Ongeveer dezelf- de temperaturen als vandaag. VoUedige weerrapporten op pagina twee. Driehonderd geneisoldaten werden maan dagavond ingezet om te voorkomen dat de parlementsgebouwen in Bonn in het water van de sterk gezwollen Rijn zouden ko men te staan. De Moezel is tussen Trier en Ruwer bui ten haar oevers getreden. In het Harz- gebergte viel in de nacht van zondag op maandag weer sneeuw. In de hogere de len van de Harz ligt de sneeuw anderhalve meter hoog. Zweden werd geteisterd door verblinden de sneeuwstormen, die scheepsrampen, een verkeerschaos en een enorme belasting van het elektriciteitsnet tot gevolg had den. In de Oostzee is, vreest men, een Duits vrachtschip van 498 ton vergaan. ROME (DPA) De Duitse bisschop pen hebben de uitnodiging van het Pool se episcopaat tot bijwoning van de vie ring van het duizendjarig bestaan van het katholicisme in Polen aanvaard. „Met broederlijke eerbied grijpen wij de ons toegestoken handen", aldus staat in het Duitse antwoord te lezen. Uw „kostbare woorden" aldus het Duit se antwoord, „kunnen voor het Poolse en het Duitse volk een nieuwe toekomst openen". De Duitse bisschoppen nodigen de Poolse uit voor de Duitse katholieken dag van 1968 in Essen en de viering, in datzelfde jaar, van het duizendjarig be staan van het bisdom Meissen. Zij gaan in op de historische uiteenzet tingen in het Poolse schrijven en mer ken op dat de „lichte zijden" in de Pools- Duitse betrekkingen in de geschiedenis on getwijfeld aan het gemeenschappelijke christelijke geloof te danken zijn. Zo moe ten ook „de schaduwen wijken die jam mer genoeg nog steeds over onze beide volken liggen" als de bisschoppen eerst en vooral „het college van zieleherders willen zijn die het ene volk Gods dienen". In het Duitse antwoord wordt erkend dat het Poolse volk door Duitsers en in naam van het Duitse volk verschrikkelijke dingen zijn aangedaan, „een schuld ten overstaan van God van wie allereerst vergiffenis hiervoor gevraagd moet wor den en daarna „aan onze naburen". De president van de Haagse rechtbank heeft de Rijswijkse speldjesfabrikant J. Jacobi verboden nog langer speldjes van Feijenoordspelers in de handel te brengen op straffe van een dwangsom van vijftig gulden per overtreding. Dit vonnis van rechtbank-president jhr. mr. G. Witsen Elias vormt het resultaat van een civiel proces in kort geding, dat Feijenoord- advocaat mr. Jansen van Raay tegen de Rijswijkse speldjesfabrikant had aange spannen. Advertentie In Stockholm reden ambulances af en aan om mensen op te halen die op de gladde straten bij een val verwondingen hadden opgelopen. Voor de Deense kust werden maandag de achthonderd passagiers van twee door de storm in moeilijkheden geraakte sche pen door kleine vissersboten naar de wal gebracht. België en Frankrijk hebben te lijden van overstromingen. In Namen is het peil van de Maas twee meter hoger dan nor maal. De weg Dinant-Namen staat op twee plaatsen onder water. Door het buiten de oevers treden van de Sambre is een ge bied van meer dan 14.000 ha overstroomd. In het zuidwesten van Frankrijk dreigt de Garonne landerijen onder water te zet ten. Twee belangrijke verkeerswegen zijn door overstromingen onbruikbaar gewor den. Ongeluk in Den Haag voorkomen De 45-jarige Amsterdammer C. D. van 't Hof heeft gisteravond om tien uur in Den Haag een ongeluk met een autobus van de NZHVM voorkomen .Hjj bracht de bus zonder mankeren tot stilstand, na dat de buschauffeur door een hersenbloe ding buiten bewustzijn was geraakt. In de autobus van de lijndienst naar Amsterdam zaten gisteravond negen passagiers, toen de bus op de President Kennedy laan reed. De heer Van 't Hof zag dat de 60-jarige chauffeur uit Haar lem onwel werd. De Amsterdammer nam vlug het stuur over en slaagde er in de motor in de vrij loop te zetten, waarna de bus langzaam vaart minderde. De bus werd langs de kant van de weg neergezet. De politie en de GGD werden gewaar schuwd. De chauffeur werd naar het zie kenhuis gebracht, waar een hersenbloe ding werd vastgesteld, waarna de patiënt naar de Ursulakliniek in Wassenaar werd overgebracht. De passagiers zijn met ver traging in een andere bus naar hun plaat sen van bestemming gereden. De Koninklijke Marine heeft bij de Westland-helikopterfabrieken in Engeland vijftien lichte helikopters van het type Wasp A.S. 1 voor onderzeebootbe- strijdingsdoeleinden besteld. De toestellen zijn bestemd voor dienst aan boord van de zes fregatten van de nieuwe Van Speyk- klasse, waarvan er twee reeds te water zijn gelaten en twee in aanbouw zijn. In 1967 zullen de laatste twee volgen. Vivienne Green uit Manchester is verrukt van een gloednieuw gezel schapsspel. Het heet „sticky finger". De uitrusting is simpel: een 45 cm lange vinger en een softbal met een doorsnee van 15 cm. De bal kan in de lucht gegrepen worden met de vinger, omdat die is uitgerust met een zuignapje. Dat napje laat de bal weer los, als men een trekker, waar mee de vinger is uitgerust, beweegt. WASHINGTON, (Reuter) Ho Tsji- Minh, de president van Noord-Vietnam, is in Peking. Hij zal daar vermoedelijk met de Chinese leiders praten over de oorlog in Vietnam. Dit is in Washington bekend gemaakt. De kans op vredesonderhandelingen blijft men in Washington gering achten, omdat China nog onlangs heeft doen uit komen dat dan eerst de Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam moeten ver trekken. Maandagavond heeft Ho een in het En gels gestelde rede gehouden voor een Amerikaans televisiestation. Hij bracht hierin de voorwaarden voor vrede in Viet nam waaronder terugtrekking van de Amerikaanse troepen naar voren. Het interview werd door Felix Greene, een Engelse free lance jourmalist ge maakt. Ho zei: „het Vietnamese volk heeft een vurige wens: vrede, om het land op te bouwen. Maar ware vrede kan alleen verkregen worden door ware onaf hankelijkheid. De kwestie is overduidelijk: het Ameri kaanse imperialisme is de agressor. De luchtaanvallen op Noord-Vietnam moeten gestaakt worden. Amerika moet een einde maken aan de agressie in het zuiden. De Amerikaanse troepen moeten uit Zuid- Vietnam teruggetrokken worden. Laat het Vietnamese volk zijn eigen moeilijkheden oplossen zoals bepaald is in de over eenkomsten van Genève. Pas dan zal de vrede onmiddellijk hersteld zijn". Advertentie De rechtbank te Arnhem heeft een 31- jarige tuindersdochter uit Bemmel ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank acht bewezen dat zij op 1 mei 1962 haar 62-jarige vader van het leven heeft beroofd door parathion in zijn koffie fe mengen. Bij de overweg van het station Sloterdjj k te Amsterdam heeft een machinist van een uit Heerlen komende trein gister avond een snelremming moeten uitvoeren, omdat ondanks de reeds gesloten automa tische overwegbomen een uit de stad ko mende auto ineens de overweg overstak. De wagen was op de linkerweghelft gaan rijden waar geen bomen zijn en toen schuin de baan overgestoken en verdwe nen. De hevig geschrokken en daardoor op gewonden machinist klom uit zijn kabine en ging de overweg op waar aan de Slo- terdijkkant voor de bomen een auto stond. Volgens de politie zag de machinist de bestuurder van deze wagen per abuis aan voor de chauffeur van de auto die de overweg overgestoken was. Er ontstond een ruzie, waar de politie bij werd gehaald. De autobestuurder ver telde dat hij voor de overweg zijn wagen had gekeerd. Het resultaat van de ruzie was tenslotte een treinvertraging van 24 minuten. Vanochtend is het Vaticaans concilie besloten met een openbare zitting in de St. Pieter in Rome. Maandag werd de laatste werkbijeenkomst daar gehouden. Na afloop stroomden de prelaten het plein van de St. Pieter op. Albert Schweitzer: Een oorlog tot behoud van de vrijheid, die gevoerd wordt met atoomwapens, kan nooit opleveren wat men ervan verwacht. Hoogovens heeft besloten met ingang van 1 februari 1966 de produktie met de Siemens-Martin-oven van Demka in Utrecht definitief te stoppen. Deze pro duktie kan in IJmuiden goedkoper worden gedaan, terwijl bovendien hierdoor de mogelijkheid zal ontstaan dat Demka zich sneller ontwikkelt in de richting van producent van speciaal staal. In verband met de overneming van deze staaloven worden in IJmuiden reeds proeven geno men. Dit is van directiezijde meegedeeld op een vergadering van de Onderne mingsraad. De staalproduktie zal het volgend jaar naar verwachting slecht iets hoger zijn dan in 1965, die globaal 2.8 miljoen ton zal bedragen. Mits het hiervoor noodzake lijke personeel kan worden aangetrokken zal de produktie van de buizengieterij het volgend jaar worden verhoogd tot een niveau van 30.500 ton. Verder is meegedeeld dat de weinig gunstige situatie op de afzetmarkten zich nu toespitst bij de afzet van koudgewalste produkten. Het produktieniveau in de koudbandwalserij ligt hierdoor beneden de geplande 16.000 ton per week. Over de herziening van de statutaire uitkering uit de winst aan het personeel is zoals in onze editie van gisteren al ge meld overleg met de vakbonden gaande. In afwachting van de uitslag van dit overleg zal, zo heeft de directie van Hoogovens nog meegedeeld de huidige re geling, inclusief de 40 percent-grens moe ten worden gehanteerd. Deze grens is niet bepalend bij een eventuele interimuitke ring in december, omdat deze wordt beschouwd als een voorschot op de uitke ring die in april 1966 wordt vastgesteld. Mocht in december tot de uitkering van een interimdividend worden besloten, dan is de raad van bestuur bereid om dan ook de uitkering aan het personeel zoals gebruikelijk te baseren op de helft van het interimdividend-percentage. Woensdagmorgen wordt de wekelijkse Franse kabinetsraad gehouden. Verwacht wordt dat De Gaulle daarop zijn beslis sing zal bekendmaken. Als De Gaulle zich zou terugtrekken zou Lecanuet, de kandidaat van het centrum, automatisch in de volgende ronde tegen Mitterrand komen. Een van de oorzaken, aldus meldt onze correspondent in Parijs, van De Gaulle's betrekkelijke echec mag men on getwijfeld zoeken in zijn buitenlandse po litiek die de Amerikanen stelselmatig en bewust voor het hoofd stoot, de Europese en Atlantische integratie van de hand wijst en de toenadering tot het Oostblok poogt te versnellen. Het valt niet te ont kennen dat er een fundamentele tegen stelling bestaat tussen De Gaulle's binnen- en zijn buitenlandse politiek. In het binnenland heeft hij het groot ste deel van de arbeiders en linkse groe pen tegen zich verenigd vanwege zijn con servatieve sociale beleid en zijn onbegrip voor de nieuwe economische verhoudin gen. Zijn buitenlandse staatkunde is er op uit Moskou en zelfs Peking te paaien. Ex-koloniale volken worden met miljarden gesubsidieerd, hetgeen eerder een linkse inspiratie is, en hem in die de len van de wereld dan ook een ontegen- zeglijke populariteit bezorgt. Het conflict tussen die beide tegenstel lingen, een rechtse binnenlandse aanhang die indirect dus een linkse buitenlandse politiek moet dekken heeft De Gaulle nu opnieuw een ruim deel van zijn stemmen gekost. En een laatste vraag is daarom voorlopig of generaal De Gaulle in geval van zijn herverkiezing die controverse links-rechts opnieuw in de mystiek van zijn persoon zal weten op te lossen. Men mag op dat punt zeker sceptisch zijn. De afgelopen campagne heeft al te veel schellen van al fe veel ogen doen vallen en daarom zal generaal De Gaulle toch wel moeilijk zijn vroegere politiek onveranderd kunnen hervatten. Zoals een Britse journalist het gisteren uitdruk te: „De generaal zal nu niemand meer wijs kunnen maken dat zijn humeur en zijn bevliegingen het humeur en de bevlie gingen van Frankrijk zijn. De Fransen hebben nu zelf voor hem die illusie ont zenuwd". Oud-bondskanselier Adenauer zei gisteren over de Franse verkiezingen: „Wij Duit sers hebben er het grootste belang bij dat ons land niet komt te staan tussen Moskou en een Parijs dat van Moskou af hankelijk is. Een volksfrontregering in Parijs zou van Moskou afhankelijk zijn". Advertentie Er is nog slechts een beperkte voorraad van ons jaarboekje met DAVONETTE AUTOMATIC gestookt met vijfjes en DAVOLINO 3-trapsbrander gestookt met PAM-olie. KOMT U EVEN KIJKEN KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN TELEFOON 4643 1 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1