Overleg in de Stichting kapot Vakbonden willen met politieke dwang f 125.- minimumloon Geen behoefte aan arbitrage van minister Veldkamp HET WEER Kloos pessimistisch Prinses Beatrix trouwt op 10 maart Drankhandel wil hogere winstmarge Heemskerks oudste inwoonster viert honderdste verjaardag Artsen stellen eisen aan de ziekenfondsen VPRO in nood DERBY COLA DRINK Hoogovens betaalt weer 6 interim Spoedig publicatie voorwaarden aan Mobil Oil Vietcong biedt een wapenstilstand in de kerstnacht aan Luchtverontreiniging moet systematisch worden aangepakt Meer dan honderd honderdjarigen <*0 meesterlijk! Nieuw lekker pittig grote Wildavond Café „DE ZEEPOST", LOEMPIA'S 85 CENT Personeel W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels5 Langs sluizen en havens5 Ferdinand6 In de Vishal en op zee7 Films 7 Topsy10 Radio en tv 11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 12, 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Weer storm Kostwinners Het woord is aan Twee overkoepelende commissies benoemd V Kleedjes haken M. KOELEMIJ VELSERDUINWEG 19 51e JAARGANG NUMMER 32 DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. ÏJmuider Courant DAGBLADVOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening ÏJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het overleg over het minimumloon voor 1966 tussen de werkgeversorganisaties en de vakcentrales is op een definitieve en volslagen mislukking uitgelopen. De werkgevers hebben woensdagavond een laatste bod gedaan: handhaving van de huidige 110 en achteraf aanpassing daarvan aan de duurtetoeneming van 1966. De vakcentrales eisten 117,50 per 1 januari en daarop na een maand of drie toe passing van de loonsverhoging van 1966. Werkgevers noch vakcentrales wensen dat minister Veldkamp de knoop doorhakt. De werkgevers vinden dat het minimum nu maar per bedrijfstak in de C.A.O.'s moet worden geregeld. De vakbeweging koestert plannen om door politieke druk alsnog haar eisen ingewilligd te krijgen, dat wil zeggen minister Veldkamp via het parlement te dwingen geen C.A.O.'s te accepteren die niet voldoen aan haar ideeën over minimumloon, arbeidstijdver korting en gelijk vrouwenloon. Bovendien wil zij aansturen op een zo spoedig tnogelijke wettelijke regeling van het minimumloon. De Stichting van de Arbeid, het lande lijk overlegorgaan van de werknemers- en werkgeversorganisaties, zit nu vaster dan ooit aan de grond. De vakcentrales weigeren daar nu verder nog algemene arbeidsvoorwaarden te bepraten. Die wor den nu ook volledig inzet van de bedrijfs takonderhandelingen. Voor de CAO's zien zij de stichting verder nog slechts als „een doorgeefluik". Het overleg gisteren over het minimum loon was er één van onoverbrugbare principiële onenigheid. Overdag was er in een kleinere commissie van werkge vers en werknemers gepraat. Van de vak centrales lag de eis van 125 op tafel, met dien verstande dat zij bereid waren om een opkrikkende" Werking op de loonvorming te voorkomen, per 1 januari 117,50 110 plus achterstand '65, plus huurcompensatie, plus compensatie van duurte) te accepteren, met na enige maanden een „loonsverhoging voor 1966 naar de circa 125. De werkgeversafge vaardigden stelden dat men terug moet naar het grondprincipe van het sociale De Hoogovens in IJmuiden heeft beslo ten over 1965 'n onveranderd interimdivi dend uit te keren van zes percent. Het is betaalbaar per 15 december. Over 1964 werd door Hoogovens in totaal twintig percent uitgekeerd. Bij de loon- en salarisbetaling over de cember zal in verband met de uitkering van dit interimdividend aan personeel volgens de winstdelingsregeling een uit kering plaatsvinden van drie percent, als voorschot op de uiteindelijke uitkering in april '66. De hoogte hiervan zal zoals ge noemd afhangen van het resultaat van de besprekingen met de vakbonden. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later veranderlijke bewol king met nu en dan buien. Krach tige tot stormachtige wind tussen west en noordwest en aan de kust storm. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. minimumloon, dat na de 90 van 1963 huns inziens teveel omhoog is gedrukt. Zij rekenden voor: 90 in 1963, plus de sindsdien gestegen duurte, komt neer op 100 voor 1966. 's Avonds kwamen zij in de grote ver gadering met het voorstel het bestaande 110-minimum te handhaven, zij het „Het overleg in de Stichting heeft zijn zin verloren. De Stichting is op dit punt volledig mislukt. Op grond van de erva ringen van de laatste jaren zie ik er geen mogelijkheid in dat wij op korte termijn aan het loonwerk zullen meedoen. De bonden hebben nu de totale vrijheid, ook op het punt van de algemene arbeidsvoor waarden." Dit zei ons gisteravond de voor zitter van het NVV de heer Kloos, als re actie op het mislukte loongesprek. Werkgeversvoorzitter ir. Bosma zei er dit van: „Onder de huidige omstandig heden en gezien de regeringsrichtlijnen voor een vrijer loonbeleid was een cen trale afspraak voor 1966 moeilijk. Wij heb ben het begrip minimumloon niet willen aanvechten. Wij konden echter slechts de 110 geven als startpunt, waarop in de bedrijfstakken correcties naar boven kon den worden gegeven. Aan het nieuwe loonsysteem hopen wij toch inhoud te ge ven. Werkgevers die „op kort zicht" te werk gaan, zullen wij op de grotere ont wikkelingen attenderen." De aan Mobil Oil gestelde voorwaarden ter voorkoming van water- en luchtver ontreiniging zullen binnenkort worden ge publiceerd. De regering heeft B. en W. van Amster dam laten weten de voorwaarden te zul len publiceren indien de gemeente en de oliemaatschappij hiertegen geen bezwaar hebben. Burgemeester Van Hall heeft in de Amsterdamse raad verklaard dat zo wel de gemeente als Mobil Oil geen en kel bezwaar hebben, zodat de bekendma king binnenkort worden verwacht. slechts voor volwaardige werknemers kostwinners, en dan nog alleen als aan beveling aan het bedrijfsleven. Maar niet alleen lag tussen dit bedrag en de eis van de vakcentrales een te groot verschil, ook de uitgangspunten waren volkomen tegengesteld. De werkgevers wilden het minimum slechts waardevast maken, dat wil zeggen het voortaan aan de duurte aanpassen. De vakcentrales stonden er op dat het welvaartsvast zou blijven, dus dat het met de loonontwikkeling en de reële winst die daarin voor de werkne mers kan zitten, mee omhoog zou gaan. Het gesprek over deze tegengestelde op vatting hoéfde nauwelijks veertig minuten te duren, of men kon spreken van een niet te helen breuk in het overleg- AMSTERDAM. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg trou wen op donderdag 10 maart in Am sterdam. De burgerlijke huwelijks sluiting geschiedt in het stadhuis, de kerkelijke bevestiging in de Wester- kerk, zo is thans officieel bekendge maakt. Het Amsterdamse gemeentebestuur zal commissies instellen die de diverse onder delen van de feestelijkheden zullen voor- bereide.n De mogelijkheden van stadsver- siering en ander uiterlijk feestvertoon zul len in belangrijke mate afhankelijk zijn van de financiële steun van de rijksover heid. Aangenomen mag worden dat het bur gerlijk huwelijk wordt voltrokken door burgemeester mr. G. van Hall. De naam van dé predikant die het jonge paar zal trouwen in de Westerkerk is nog niet bekend. De officiële gasten zullen hoofdzakelijk worden ondergebracht in het Amstelhotel en het Hiltonhotel. Hotel Krasnapolsky is gereserveerd voor buitenlandse journalis ten. De Nieuwe Kerk op de Dam, die we gens restauratie niet voor de huwelijks plechtigheid kan worden gebruikt, wordt ingericht als technisch centrum voor ra dio en televisie. De Bossche couturière mevrouw Bergé zal de bruidsjapon van prinses Beatrix ontwerpen. De prinses laat zich al een tien tal jaren door mevrouw Bergé kleden. Distillateurs, grossiers en slijters heb ben minister Den Uyl* verzocht hun winst marge te mogen verhogen. Als de minis ter het verzoek inwilligt zal de prijs van alcoholica per 1 januari nog sterker stij gen dan reeds door de verhoogde accijns- en omzetbelasting mocht worden ver wacht. Hoewel in verhouding tot de meeste an dere Europese landen de sterke drank in Nederland laag in prijs is, ook nog als de belastingverhoging is ingegaan, vreest de handel toch een ernstige terugslag. Zo bezorgd maakt men zich, dat men snel bij de overheid heeft aangeklopt om prijs verhoging. Gezien de prijspolitiek van mi nister Den Uyl lijkt het weinig waar schijnlijk, dat hij gunstig op het verzoek zal reageren. B o t i u s Wie weet te zwijgen, blijft in de ogen zijner medemensen een wijsgeer. AUSTIN (Reuter en AFP) President Johnson zal zaterdag met de Amerikaanse chefs van staven besprekingen voeren over versterking van de Amerikaanse troepen in Vietnam, zowel wat manschap pen als materieel betreft. Dit is door het Witte Huis gisteren meegedeeld. Het Zuidvietnamese nationale bevrij dingsfront, de Vietcong, heeft besloten met Kerstmis een bestand van twaalf uur te houden. Het heeft per communiqué meegedeeld dat van 24 december 19.00 uur tot 25 december 07.00 uur plaatselijke tijd een wapenstilstand zal bestaan om de „katholieken van de Vietnamese, Ameri kaanse, Australische, Nieuwzeelandse en Philippijnse legers in Vietnam de kans te geven het feest van Christus geboorte te vieren." De Vietcong behoudt zich het recht voor tot verweer over te gaan wanneer tijdens dit bestand een aanval op Vietcong-strij- ders zou worden ondernomen. Een Amerikaanse woordvoerde reageer de op het Vietcong-aanbod door een be roep te doen de wereld „een waarachtig kerstgeschenk te geven" en vredesbespre kingen te beginnen. Burgemeester H. Nielen van Heems kerk verzuimde hedenmorgen even min de oudste inwoonster van zijn gemeente hartelijk te komen com plimenteren. „Geweldig", zei hij, „niet alleen voor u, maar voor de hele gemeente. Ik heb me voor dit félicitatiebezoek extra uitgedost". Er zal begonnen worden met een ge coördineerde en systematische aanpak van het probleem van de luchtveront reiniging in geheel Kennemerland. Op korte termijn zal een begin worden ge maakt met het doen van metingen in het gehele gebied rondom het Noordzeeka naal. Dit is besloten tijdens een woens dagmiddag gehouden vergadering ten pro vinciehuize, waarbij onder meer vertegen woordigers van de gemeenten in de ge bieden rondom het Noordzeekanaal aan wezig waren. Namens de agglomeratie Zuid-Kenne- merland en IJmond-Noord woonden res pectievelijk wethouder W. F. Happé van Haarlem en wethouder C. Ockeloen van Velsen deze bespreking bij. De bespreking ten provinciehuize stond onder leiding van het lid van Gedeputeer de Staten J. de Jong. Er zijn twee com missies ingesteld die zich met de proble matiek van de luchtverontreiniging zullen bezig houden. De ene staat op bestuurlijk niveau en wordt geleid door de heer De Jong, de andere ligt in het technische vlak en staat onder leiding van de in specteur voor de volksgezondheid en de hygiëne. Beide commissies zullen de wegen en middelen moeten aangeven, waarlangs de luchtverontreiniging zal moeten worden aangepakt. In IJmuiden wordt met man en macht gewerkt aan het dichten van een gat in de zuidelijke strekdam tussen depieren, dat ontstaan is tijdens de zware stormen van de laatste weken. De oudste inwoonster van Heemskerk, mevrouw Trijntje Stubenitsky-De Ruiter, is vandaag honderd jaar geworden. Oma Stubenitsky werd in Edam geboren als Trijntje de Ruiter. Op 9 november 1900 trouwde zij met Jan Stubenitsky, een na zaat van een Pools officier, die in 1680 bij de slag van Austerlitz gewond achter bleef. Het echtpaar Stubenitsky vestigde zich eerst in De Rijp en trok daarna naar Alk maar, waar de man het beroep van za delmaker uitoefende. In 1923 verhuisde het echtpaar naar Heemskerk, waar het per ceel Rijksstraatweg 3 werd betrokken. De honderdjarige woont hier trouwens nog. Gezeten in een rolstoel in de kamer be ziet zij de dagelijkse dingen en beoefent zij ook haar grote hobby: het haken van kleedjes, waarvan zij er reeds honder den heeft vervaardigd. Een van deze kleedjes heeft zij in 1963 nog aan bur gemeester H. Nielen geschonken, toen hij haar kwam bezoeken om een bloemstuk aan te bieden. De laatste vijftien jaar is oma Stubenits ky haar huisje niet meer uitgeweest. Het laatst heeft zij nog met een familielid per auto een uitstapje naar Alkmaar ge maakt. Sindsdien is het wat haar betreft iedere dag hetzelfde: zitten, eten, praten, haken en slapen. Hoewel oma Stubenitsky hardhorend is en zich alleen nog maar met liplezen kan behelpen, is zij overigens nog goed gezond en heeft zij een scherpe geest. Oma be- De ziekenfondsen en de landelijke huis artsenvereniging zijn bij de onderhande lingen over de honoraria dit jaar ernstig met elkaar in botsing gekomen. De huis artsen willen niet, zoals de apothekers, specialisten en tandartsen, genoegen ne men met een verhoging van 13,28 percent per 1 januari 1966. Zij stellen zich op het standpunt dat hun financiële beloning ver ten achter is gebleven. Bovendien stellen zij eisen op het gebied van de structuur van deze be loning. Het ziet er niet naar uit dat de moeilijkheden spoedig opgelost zullen worden. De landelijke huisartsen vereni ging heeft haar leden per circulaire ver zocht tot 1 maart 1966 op de oude voor waarden door te blijven werken en de on derhandelingen van het bestuur met de ziekenfondsen, die nog steeds doorgang vinden, niet te doorkruisen. De leiding van de VPRO is ernstig be zorgd over de financiële situatie bij deze omroep. In een hoofdartikel in Vrije Ge luiden van deze week wordt onder de alar merende kop „Moet de VPRO vallen" on der meer gesteld dat dit jaar een aan zienlijk tekort zal opleveren. Als eerste maatregel zal het abonnementsgeld op het programmablad worden verhoogd met 2,60 tot 17,60 per jaar. Het is wel zeker dat deze abonnementsverhoging niet vol doende zal zijn om de VPRO uit haar be narde financiële situatie te helpen. De VPRO heeft 122.514 leden, die tevens abonnee zijn op het programmablad en voorts ongeveer 50.000 leden-begunstigers die „een bedrag naar keuze" betalen. grijpt het trouwens niet goed, dat zij zo maar honderd jaar is geworden, zij vindt dat het allemaal vanzelf is gegaan. Een kleindochter (Toos Bruins), die op ander- halfjarige leeftijd bij haar in huis werd opgenomen, meent dat op de manier waarop oma leeft iedereen wel honderd jaar kan worden. Deze kleindochter is een vrouw uit dui zenden, want al 37 jaar lang doet zij voor oma de huishouding en verzorgt zij haar. Bovendien wordt oma nog bewaakt door twee honden, die onmiddellijk aanslaan wanneer een bezoeker zich aan de ach terzijde meldt en die zelfs de ter begroe ting uitgestoken hand nog beschouwen als een mogelijke bedreiging voor hun hoogbejaarde bazin. Het aantal personen van honderd,, jaar en ouder onder de Nederlandse bevolking blijkt volgens gegevens van het C.B.S. dit jaar voor het eerst in de geschiedenis van ons land tot boven de honderd te zijn gestegen. Het ligt rond de 120. Uit vergelijkende cijfers uit andere Westeuropese landen kan worden op gemaakt dat in Nederland relatief de meeste honderd- en-meer-jarigen voor komen. Advertentie 'n Hero produkt A.S. VRIJDAG KANAALSTRAAT 66 TOT 2 UUR GEOPEND ONZE SPECIALITEIT KENNEMER AUTOMATIEK hoek Lange Nieuwstraat - Tel. 8402.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1