DE NOORMANNEN KOMEN! Nieuwe sleutel tot een oud Wm Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarleitische Courant m «*- N*. Wie de „Vikingen" alleen beschouwt als ruwe barbaren doet hen onrecht; zij leverden - op hun manier - een bijdrage aan onze Westerse cultuur mljMÊm Erbij Een opgegraven en gerestau reerd Drakenschip van de Noor mannen. Naar aanleiding van het juist ver schenen boek De Vikingen, vertelt Theo de Vries over deze „woeste rovers" die zo is het resultaat van de jongste onderzoekingen heel wat meer beschaafd waren dan men vroeger dacht. A Fragment van een miniatuur van omstreeks 900: Vikingen varen ten aanval. WEET U HET NOG uit de schoolse geschiedenisboek jes? De kustbewoners van West-Europa baden elke avond na het Onze Vader: „En van de Noor mannen verlos ons, Heer!". Wanneer het jaargetijde aange broken was dat men de woeste Vi kingen kon verwachten, stonden op de hoogste duinen wachtposten te turen over zee. Op geregelde af standen langs de kust waren vluchtburchten ingericht zo ver onderstellen moderne historici, zo als de Belgische professor Van Werveke waar de bevolking in tijden van nood bescherming vond voor het vege lijf en de geringe „tilhave"-goederen die men kon meenemen, die getild konden wor den. Op deze wijze zou men de oudste vestiging van Middelburg, de ron de burcht op Oost-Voorne en die van Leiden willen verklaren. STEL U DE ANGST van de eenvou dige kustbewoners van die tijden voor. Elke avond kon het gebeuren. Al was de wereld ruim. duizend jaar jonger dan nu, en al veronderstelt men dat de mensen toen ruwer waren dan thans, we mogen toch niet vergeten dat ook zij van vrouw en kinderen hielden, dat men ook toen de weinige bezittingen die men had, niet gaarne verloor. Onheilspellend trekken op zo'n avond de jagende wolken door het luchtruim. De wind is westelijk, de golven niet te hooger dreigt gevaar! Er gaan al enkele dagen geruchten dat de rovers ver in het noorden zijn gesignaleerd. Een snelle bode te paard bracht het bericht De uitzichtposten op de hoogste dui nen worden bezet. Somber en zwijgen zoekt de bevolking het bed op. Men vergeet de veelzeggende toevoeging niet bij het avondgebedMaar te gen het morgengrauwen klinkt opeens het noodsignaal. Een hoorn wordt ge blazen. Aan de kim zijn de roodwit ge streepte zeilen nog nauwelijks zicht baar, maar ze varen snel, deze dra- kenboten! De kustbevolking vlucht haastig naar de ronde burcht met de hoge aarden wallen. Slechts enkele bezittin gen kan men meenemen. Als het vege lijf gered wordt, is al veel gewonnen. Men weet immers uit de verhalen hóé de Vikingen kunnen huishouden. Geen man en geen vrouw worden gespaard. Alleen de jonge meisjes en knapen, die men op de slavenmarkten in het zui den van Europa voor goud kan ver kopen, laat men in leven. Plundering en marteling om de plaats van de ver borgen schatten te weten te komen zijn aan de orde van de dag. Ja, zó hebben wij altijd over die Noormannen gelezen. En waarschijn lijk niet ten onrechte, ofschoon natuur lijk de verhalen van de beroofden en geplunderden wel zwaar aangezet zul len zijn. De monniken die in die eeu wen de kronieken schreven, zagen in de heidense Noormannen de aardse vertegenwoordigers van de helse machten, zodat hun al het kwaad toe geschreven werd dat maar denkbaar was. Doch in de vroege middeleeuwen was het plunderen van vijandelijke, liefst weerloze, kustdorpen heel nor maal. Al de bewoners van zo'n dorp waren vijanden, die, als ze niet al te sterk waren, zonder gewetensbezwaar gedood mochten worden. Van hun be- IWMAAAfWWWWVWUVVVUVUUUUUWWWWUUVUVWVWWUVWVWVUWWUWV.- zittingen kon alles, wat niet te zwaar was, worden meegenomen. Bewoners van plaatsen die tegen woordig nog geen kwartier rijden van elkaar af liggen, waren destijds el- kaars grootste vijanden en plunderden elkaar vaak beurtelings met een gre tigheid, die een veel minder slechte zaak waardig geweest was. En als men dan zo over landgenoten dacht, hoe zal men dan wel gestaan hebben tegenover mensen wier taal men in het geheel niet verstond, wier gebruiken men niet kende, en die men dus vreemd en afkeurens waardig vond? Wanneer schepen uit het graafschap Holland ter kruisvaart gaan let wel: „ter kruisvaart" dan brengen ze ook en passant een bezoek aan enkele Moorse stadjes aan de Spaanse kust. En als wij de kronieken van de Mu zelmannen mogen geloven en waar om zouden we niet, het waren immers vaak hoogbeschaafde lieden die de klassieke wetenschap van Hellas en Rome voor het Westen hebben be waard en doorgegeven ging het bij zo'n „bezoek" van de Hollandse kruis vaarders bepaald niet zachtzinnig toe. De Hollanders hielden daar huis (ja, we kunnen geen betere vergelijking vinden) zoals de Vikingen hiér eens hadden huisgehouden. Roof, plunde ring, aanranding, marteling het gewone verhaal. „Geen oog kon droog blijven, dat dit aanschouwde no teerde een Moorse priester. De chris telijke kustbewoners van West-Europa waren in de ogen van de heidense Noormannen echt niet veel beter dan de Moren in die van ónze verre voor ouders. De Vikingen waren stellig wreed en bloeddorstig, maar niét er ger dan toen „algemeen gebruikelijk" was. Zien wij de Noormannen alleen als bloeddorstige rovers, dan doen wij ze groot onrecht. Ze waren meer, veel meer. Wij leerden nooit op school dat die zelfde „roofzuchtige" Vikingen grote delen van Engeland bijna geheel zon der bloedvergieten veroverden, in Ier land steden stichtten, in Frankrijk een machtige provincie (groter dan het huidige Normandië) bestuurden, en ge heel Frisia beheersten dat kan be tekenen ongeveer het huidige grondge bied van Nederland en België teza men. Zij vestigden in Spanje, in Noord- Afrika en op Sicilië koloniën, waar van er enkele uitgroeiden tot een ko ninkrijk. Zij vielen Constantinopel aan en dienden de Byzantijnse keizers als uitermate trouwe lijfwachten. In Rus land stichtten zij een groot rijk met een eigen dynastie, het begin van dat land als een politieke eenheid. Zij ont dekten en koloniseerden IJsland en Groenland en verkenden Amerika, lang voor Columbus' tijdDoor hun reizen, het onderhouden van contacten met de kustbevolking (contact dat heus niet alleen uit vijandelijke daden bestaan moet hebben, maar ook nor male handel betrof) hebben de Vikin gen, op hun manier, een eigen cul tuur door Europa verspreid. En al deze rijken van de Noorman nen, zowel in ons land als in Frank rijk, Engeland, Sicilië,, Noord-Afrika of Rusland, werden voor die tijd zeer redelijk geregeerd. Zij kenden een gevechtstactiek die beter was dan die der toenmalige mjgslieden van West-Europa. Het schaakspel was nu eenmaal een ge liefkoosd spel bij de Noormannen. Ja, ze waren niet zo onbeschaafd Zij vochten in een wigformatie. De aanvoerder, beschermd door zijn schildknaap, stond aan de spits. Een geliefkoosde tactiek was dan, voor te wenden dat zij vluchtten. De tegen partij liet zich verleiden om de slagor de te verbreken, maar zag dan tot haar verbijstering dat de Vikingen vliegensvlug rechtsomkeerd maakten en zich op hun tegenstanders stortten om dezen te vernietigen. Zo'n tactiek was natuurlijk alleen mogelijk bij zeer gedisciplineerde troe pen. Ofschoon de Vikingen vrijheids lievend waren, handhaafden zij in het gevecht en onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan >de eenmaal gekozen aanvoerder. Men vergeet bij dit alles wel eens dat deze Noormannen van huisuit land bouwers waren. Niet in de eerste plaats krijgslieden of rovers, maar mensen die er op uit waren nieuwe grond te veroveren om daarvan te le ven. Zij deden dus niets anders (op kleinere schaal) dan wat de Europea nen drie eeuwen lang in Noord- en Zuid-Amerika, in Zuid-Afrika en Australië hebben gedaan. En daarbij roeiden de Vikingen doorgaans niet de gehele oorspronkelijke bevolking uit. Integendeel, die lieten ze meestal on gemoeid, ofschoon ze natuurlijk wél de beste stukken grond in bezit namen. Dit zijn dan de Noormannen die echt op verovering uittrokken. Die naar IJs land voeren en later naar Groenland. Die hertogdommen in onze kuststre- Grote in een havenplaats vreemde schepen langs de kust hebben zien va ren. De keizer realiseerde zich als in een visioen dat dit vijanden waren en geen kooplieden. De tranen stroomden de oude heerser over de wangen. Tegen zijn hofhouding zei hij: „Ik vrees geen kwaad van deze waardeloze schelmen. Nee, het doet mij leed te bedenken dat zij tijdens mijn leven deze kust al dur ven te schenden. En ik word verscheurd door een groot verdriet, omdat ik voor zie wat zij mijn nazaten zullen aan doen." Er zijn theorieën om de aanvallen van de Noormannen op de zuidelijke kusten te verklaren. Allereerst schij nen in de achtste eeuw de schepen der Noormannen zo verbeterd te zijn, dat zij volkomen zeewaardig werden, zodat ook de hoogste golven op de oceanen getrotseerd konden worden. Archeolo gische opgravingen schijnen deze theo rie te bevestigen. Het „drakenschip" van de Noormannen, zo genoemd om dat de voorsteven versierd was met een drakekop, was inderdaad een voor treffelijk vaartuig. Nog in onze dagen zijn kopieën van deze schepen gemaakt Tekening uit een handschrift uit de negende eeuw: Vi kingen vallen een stad aan. ken met goedvinden van de Duitse keizers stichtten, die het eerste Rus sische rijk grondvestten. Er waren ook de andere soorten Vikingen, die er al leen op uit waren om te roven en te plunderen! Zulke misdadigers zijn er bij elk volk altijd geweest. Onderzoekers hebben zich lang met deze kwellende vraag bezig gehouden: hoe kwam het dat omstreeks het jaar 800 plotseling deze Vikingen-invasie be gonnen om tweeënhalve eeuw te duren en dan even plotseling op te houden? Er zijn talloze theorieën. Er zijn ver schillende redenen te bedenken die bij elkaar deze plotselinge explosie kun nen verklaren. In de oude liederen opgetekend in de Edda, uit de runeninscripties op vele stenen, en door de huidige opgravingen meent men enkele antwoorden te kunnen ge ven. Het verhaal gaat dat in een Zuiden gelse haven in het jaar 789 vreemde schepen verschenen. Vele jaren waren er geen vijandelijkheden aan Albions kust geweest. Toen de vreemdelingen hun schepen meerden, kwam een edel man, die ter plaatse de Engelse ko ning vertegenwoordigde, naar hen toe en beval hun op hoge toon hun wapens af te doen en hem te volgen om hen aan de koning te tonen. De Vikingen want dit waren die „kooplieden werden door het bevel woedend en ze sloegen de edelman dood. Vervolgens punderden zij de stad. Dit moet de eerste aanval op het Westen zijn ge weest. Kort daarna, in het jaar van zijn kroning (800), zou keizer Karei de en men is hiermee zonder enige moei te de Atlantische Oceaan overgestoken. De kapitein van zo'n schip verklaarde later: „Ik zit liever in zo'n rank vaar tuig dat op één golf loopt, dan op de lange moderne passasiersschepen die dwars door de zeeën heen moeten!" Verder waren alle goede landbouw gronden in de Scandinavische landen zo omstreeks het jaar 800 geheel in cultuur gebracht. De oudste zoon erfde de boerenhoeve, de andere zoons moes ten maar zien hóé en waar zij hun kost verdienden. De gezinnen waren vrij groot het is vrijwel zeker dat de meeste Noormannen meer dan één vrouw bezaten en zo kwam het dat vrij plotseling grote landstreken van het toenmalige Scandinavië overbe volkt raakten. Een derde theorie wil dat het Wes ten zich omstreeks die jaren met de landen der Noormannen en hun buren ging bemoeien en dat van de weerom stuit de Vikingen hun aandacht op het Westen gingen richten. De Saksen, die tussen Eems en Wezer woonden, wer den op vrij hardhandige manier door Karei de Grote onderworpen en tot het christendom gedwongen. Deze Saksen kon men als (verre) „neven" van de Noormannen beschouwen. Bovendien was op dat ogenblik het Westen enorm verzwakt. Het zwaarte punt van Europa had eeuwenlang in het zuiden, in Rome gelegen. Daarna was Constantinopel centrum van de toenmalige beschaving geworden. Maar in de achtste eeuw waren door de kust landen van Noord-Afrika de Moren Koningsportret (Vikingkunst) ook wel Saracenen genoemd opge drongen en de Middellandse Zee werd voor het christendom afgesloten. West-Europa kwam nu op zichzelf te staan. De zuidelijke landen maakten een omwenteling door en raakten in wendig verzwakt. Was dit niet het ge val geweest, dan hadden de Vikingen nooit veel kans gehad, zo ongenadig te kunnen toeslaan. Maar niet alleen vechten en verove- ren was wat de Vikingen deden, hun goede schepen, die volgens een Indiaan se overlevering „over de golven gle den als slangen", stelden hen in staat naar de verste küsten te varen. Zo werd IJsland ontdekt. Eerst door de storm voortgedreven, later was men het eiland gaan zoeken. Volgens het ver haal hadden zulke op verkenning uit gaande schepen altijd enkele raven aan boord. Geen duif, zoals Noach, maar wel met hetzelfde doel. Als men wilde weten of land dichtbij was, liet men een raaf de vogel van de door de Vikingen vereerde oppergod Odin los en de koers die deze vogel volgde, nam het schip ook. Van IJsland trokken de Noormannen naar Groenland. Daar vestigden zij zich. Enkele eeuwen lang bleef het con tact met het moederland, Noorwegen, bestaan. Daarna zakte het initiatief van de Vikingen ineen. De kolonie op Groen land werd vergeten en toen men in de achttiende eeuw weer naar Groen land voer, bleek de kolonie te zijn uit gestorven. Jarenland was het een raad sel waarom dit was geschied. Onder zoekingen leidden in onze tijd tot de conclusie dat vitaminengebrek de oorzaak was. De skeletten van de in de graven gevonden mannen waren niet langer dan 1.50 meter en die van de vrouwen nergens boven de 1.20 meter: gevolg van chronische ondervoeding geduren de meerdere generaties! Bij hun reizen naar Groenland kwa men de Vikingen ook op de kusten van Noord-Amerika terecht. Dat werd tot voor kort bestreden, maar nu is het onomstotelijk bewezen. De opgravin gen van dr. Ingstad, onlangs op het eiland Newfoundland verricht, bewe zen dat de Vikingen inderdaad in Ame rika hebben gewoond. Een recenter be wijs is de landkaart uit 1460 die nu pas onlangs werd teruggevonden. Na het jaar 1000, als de westelijke wereld opleeft en zich tegen aanvallen te weer gaat stellen, is het met de stootkracht van de Vikingen gedaan. Ze worden op alle fronten verslagen. Vaak door hun vroegere landgenoten die in dienst genomen waren door vreemde heersers of van deze land ge kregen hadden op de belofte dat zij het land tegen de Noormannen zouden beschermen. En zo eindigt dan het tijdperk, waarin een groot deel van Europa gezucht en geleden had on der de invasies der Vikingen. Hoe zich dat allemaal precies heeft afgespeeld, hoe de Vikingencultuur was en wat nu haar achtergronden waren, dat kunt u lezen in het prachtige boek vol uitstekende illustraties, dat de zer dagen bij de uitgeverrij Gaade in Den Haag verschenen is onder de titel DE VIKINGEN (geschreven door F. Donovan en Sit Thoman Kendrick). Een boek waaraan vele bijzonderhe den voor dit artikel werden ontleend en waarvan we u de lezing van hart» aanbevelen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13