VROUW maak UW TAFEL VERSIERD het Wat eten en drinken wij de komende feestdagen? ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 W Erbif 'it 17 IPIPI De verzorging van de maag is een van de belangrijkste num mers van ieder feestprogramma en tevens een der moeilijkste problemen voor moeder de vrouw. Want het zijn niet alleen de maaltijden, die haar aandacht vragen, maar tusschen deze door en daarna heeft ze toch ook voortdurend te zorgen voor versnaperingen van verschillende aard. Alcoholhoudende dranken brengen hun bezwaren mee; in de eerste plaats mogen we ze nooit aan kinderen aanbieden (zoogende moeders weten zeker wel, dat ook zij ze in het be lang van haar kindje niet mogen gebruiken!) en bovendien is de prijs ervan hoog." Zo zouden wij ongeveer onze inleiding tot deze pagina met ideeën voor Kerstmenu's hebben kunnen beginnen. Deze ronde taal de spelling heeft het u natuurlijk al verraden is af komstig uit een kranteknipsel uit de tijd van prinses Victoria de toen „pas overleden zuster van den Engelschen koning", zo'n 60 jaar geleden. Ook toen waren er al kranteschrijvers die de lezeressen idee tjes aan de hand deden voor het welslagen van het diner, dat bij elk feest een bijzondere plaats inneemt. Nu, in onze moderne-materialistische tijd, zijn wij bij het samenstellen van onze menutips uitgegaan van de vraag: „Wat mag een etentje kosten? Wij hebben daarvoor drie berekeningen opgezet, uitgaande van de prijzen die men in de levensmiddelenafdeling van een groot warenhuis tegenwoordig berekent. Vaak zijn daar voor delige aanbiedingen bij, waarvan u ongetwijfeld dankbaar ge bruik zult maken. Koffie Totaal 5, gT"**1 Compote: maken van pruimedan- ten (weken en ontpitten), appelmoes of in schijven gebakken ananas. Kastanjepuree: 1 kg kastanjes over- kruisen en ze enige tijd in kokend wa ter leggen. Dan pellen. Vervolgens ko ken in lichtgezouten water ongeveer een half uur. Laten uitlekken op ver giet en ze door roerzeef draaien. Luch tige puree kloppen met een deciliter melk, een klont boter, een borrelglas rum. Puree spuiten op de rand van voorverwarmde schaal waarop u de kalkoen binnenbrengt. Gemengd fruit: Neem fruit uit een blik, laat het uitlekken en bedruppel het met Kirsch. Het sap kunt u later nog eens gebruiken. Geef elk een coupe met fruitblokjes. Kervelsoep: Lichte bouillon trekken van een kalfsknok en wat poulet. In elk bord voor het opdienen een paar lepels heel fijngeknipte kervel leggen. Nóóit meekoken! (Kervel wordt dan bitter). Pasteitjes: (Tijdig bestellen bij bak ker.) Vulling: het fijn uitgeplozen kalfspoulet en 10 gr. varkensgehakt, 50 gram fijngesneden gekookte ham, 1 snee geweekt witbrood zonder korst en een paar lepels Madera. Met bloem, boter en wat bouillon van het vlees een ragout maken. Pasteitjes vullen en gaar maken in de oven. Kip: Roosteren in de oven, in de grill, of in een speciale pan op het gas. Regelmatig bedruipen of insmeren met een mengsel van boter, olie en kruiden. Tomatensaus: 30 gr. bloem, 30 gr. boter, lichte roux maken. Blikje toma tenpuree erbij, dan een halve liter warm water, zout, peper, bouquet gar ni en fijngesneden sjalotje. Reken per persoon op een half ons champignons. Die nu in de saus gaar maken. Timbaaltje rijst: Rijst droogkoken en in voorverwarmde kommetjes over- scheppen. Geflambeerde flensjes: Reken er op drie per persoon. Bak ze heel klein en dun. Bestrijken met marmelade, oprol len en overgieten met een lepel bran dende rum waaraan u wat suiker hebt toegevoegd. Vlammend op tafel bren gen. Het moet wel snel gebeuren. Flamberen aan tafel kan ook. Tomatensoep: Van verse tomaten (1 pond), y2 kilo aardappelen, 2 uien en 2 liter water een magere tomaten soep maken. Kruiden, zeven en voor het opdienen in elk bord een kluit bo ter leggen met waf peterselie. Croque-monsieur: Kleine geroosterde boterhammetjes beleggen met stukjes magere ham en bestrijken met een bechamelsaus waaraan u rijkelijk kaas hebt toegevoegd. Bestrooien met wat paprikapoeder. Tien tot vijftien mi nuten in de oven verwarmen. Kleine cocktailaugurkjes en uitjes erbij ge ven. Kalkoen: Vers of diepvries ('t laatste is het goedkoopst). Heel, als u hem wilt vullen, of als borststukken en bou ten, dat deelt gemakkelijker. Braden in boter. Kippesoep: Bouillon trekken van kip- pepoulet, waaraan u een in schijven gesneden citroen hebt toegevoegd. Als kruiden alleen wat peper en zout en een paar takjes peterselie gebruiken. Paté met toast: Kies uit een van de vele ingevoerde soorten paté. Geef elk 'n blokje ter grootte van een luciferdoos je, leg er een klein klontje boter op en garneer met een olijf (zwart of groen). Haas: U hebt de keus uit Australi sche en Hollandse. De laatste zijn be slist beter van kwaliteit, maar ook wat duurder. Laat u niets in de handen stop pen! Vierentwintig uur marineren in eigen bloed (Zit in de verpakte kop, gooi het niet weg!) en rode wijn van dezelfde soort die u er aan tafel bij drinkt. De marinade kruiden met in ringen gesneden ui, een wortel, tien tot twaalf peperkorrels, wat gekneusde je neverbessen, tijm, rozemarijn, laurier blad, kruidnagelen, zout en een paar le pels tarwekiemenolie. Voor het braden goed afdrogen en aan alle zijden mooi bruin braden. Hierbij gebruikt u 250 gram vet spek (dobbelstenen). Intus sen marinade zeven laten inkoken, en telkens een paar lepels bij het gebra den haas in de pan doen. Als het beest je zacht als boter is, de jus afmaken met wat van het achtergehouden bloed, de fijngewreven lever en kookroom. De sus mag dan niet meer koken. Hierbij geeft u spruitjes of compote van vossebessen of gewoon appelmoes. Ook de kastanjepuree smaakt er goed bij. Gevulde flensjes: Kleine flensjes Kop tomatensoep Croque - monsieur Kalkoen Vruchtencompote of kastanjepuree Aardappelen Gemengd fruit Kop kalfsbouillon Ansjovissfokje's V- Fazant Patates Frites en champignons Mont Blanc Fruit Kop Juhennesoep Gevulde eieren Reebiefstuk Vossebessencompote, hanekammen of gebakken banaan Vanillevla met vruchtjes ■fr bakken, deze bedekken met een va- nille-crème gemaakt van: 200 gr. sui ker, 2 hele eieren, 60 gr. bloem, 3/4 liter kokende melk. Met een vanille stokje smaak geven aan deze crème. De kom waarin u de crème hebt ge maakt in een pan met kokend water zetten en onder regelmatig kloppen de crème stijf laten worden. Dan gehak te amandelen erbij doen en hiermee de flensjes bedekken. Eventueel een paar druppels rum op de flensjes. Aardbeien-yoghurt: Per halve liter yoghurt 1 eigeel erdoor kloppen. Een klein blikje aardbeien nemen, het sap eruit laten lopen en opvangen. In elk glas of in de coupes een paar aardbeien leggen. Hierop de yoghurt gieten die u met wat vanillesuiker op smaak hebt gebracht. Groentesoep: Bouillon van merg pijp en soepvlees. Als soepgroenten: wortel, knolselderij, ui, aardappel, kervel (pas op het bord erbij doen), bloemkool enzovoort. Koude kip: Kip versieren met wat mopjes mayonaise- Asperge-salade: Neem hiervoor potjes of blikjes asper gestukjes. Vermeng ze met 1 pond ge kookte in schijfjes gesneden aardappe len. Aanmaken met mayonaise waar aan u wat citroensap hebt toegevoegd voor de smaak. U kunt de salade ver sieren met aspergekoppen, die u daar voor apart hebt gehouden en hier en daar met een schijfje tomaat, een toef je peterselie of een sliertje paprika uit het zuur. Kaas: Stel een eenvoudig kaas-as sortiment samen. (Danish Blue, Edam mer en Jonge Goudse bijvoorbeeld). Coupe ananas: Neem een blikje met schijven ananas. Geef elk in een wijd glas een schijf, giet er wat van het sap vermengd met Kirsch overheen en garneer met wat stijf geslagen room. Kalfsbouillon: Bouillon trekken van een kalfsknok en wat soepvlees. Ge bruik wat figuurvermicelli en peterselie als garnering. Ansjovisstokjes: Ansjovisfilets uit ee potje goed afspoelen onder de kraan, eventueel nog een uurtje in een schaal tje met wat melk leggen. Intussen van een pak korstdeeg een plak deeg ma ken, deze uitrollen in de lengte en er twee gelijke plakken van snijden elk ongeveer twee centimeter breder dan de ansjovisfilets lang zijn. Nu op de ene strook deeg de filets naast elkaar leggen, zo dat er telkens ongeveer 3 centimeter tussenruimte blijft. Dan de andere plak deeg l erop. Dichtplakken met ei. Nu de deegplakken doorsnij den zodat in elk koekje een ansjo visfilet verborgen zit. Vijftien minuten bakken in een hete oven. Fazant: U koopt deze vogel gebardeerd (met lapjes spek omwikkeld) door de poelier. Als vulling dezelfde als die voor kalkoen: pruimedanten (ontpit), vermengd met geweekt witbrood, pe per, zout, zacht gesmoorde ui, klein glaasje rode port. Houd de vulling vochtig en stop het beestje niet te vol. Na het vullen dichtnaaien. U legt de fazant op wat sneden geroosterd brood in een ovenschotel en braadt hem in 35 tot 40 minuten in een hete oven bruin onder voortdurend begieten met gesmolten boter. Hierbij geeft u patates frites en gesmoorde champignons. VWWWIftAAftAWWIWWWWAIVWlWWAftAWnAftAAftWWWAAftAAWAWIWfWWIfMWWWWVWWWVWfWWWWWWWWV WrTANNEER u uw keuze hebt gemaakt uit de ideeën, die wij u op deze pagina Jff geven, wordt het tijd om eens aan de entourage en de versiering te denken. Onze tekenaar heeft een aantal menukaarten ontworpen, die u met geringe moeit Kunt overnemen. Schakel hierbij eventueel een van de huisgenoten in, die meer tijd heeft (kerstvakantie) en die wellicht over een vlottere hand van tekenen beschikt. DE MENUKERSTENGEL kunt u in vele variëteiten kopen op de verpak- kings- en kantoorwarenafdeling van verscheidene grote warenhuizen, heb ben wij ons laten vertellen. Bedenk bij de aankleding van uw kersttafel, dat overdaad schaadt. Een vrouwelijke collega vertelde ons, eens haar kersttafel te hebben versierd met een wit tafellaken, waarop zij alleen wat kerstslingers van kleine verzilver de balletjes had gelegd, hier en daar onderbroken door een delice at geurend mandarijntje. Haar gasten waren op getogen. Na afloop van het diner sta ken zij de slingers als versiering in de haardos en dat gaf weer een ander feestelijk effect. Van haar kregen wij ook de volgende tips voor de verlichting van de feest tafel: kaarsen in oma's zilveren kande laars, gewoon in kleine houdertjes van gelakt metaal (heel goedkoop, maar beslist niet voor wat het effect betreft, kaarsen in kleine kristallen hou ders (natuurlijk duurder), kaarsen in kleine houdertjes in het Kervelsoep0,33 Pasteitje0,54 y2 geroosterde kip1,75 Champignons0,55 Tomatensaus 0,21 Timbaaltje rijst0,15 Flensjes0,85 Rum, boter, kruiden 0,60 Totaal 4,98 Tomatensoep0,35 Croque-monsieur0,40 Kalkoen4,00 Vruchtencompote 0,45 Kastanjepuree0,50 Aardappelen 0,07 Gemengt fruit0,50 Rum, boter en kruiden 1,25 Totaal 7,52 Kippensoep0,30 Paté met toast0,60 Haas 4, Spruitjes0,30 Vruchtencompote 0,45 Gevulde flensjes0,85 Aardbeien-yoghurt 0,50 Wijn, spek, boter, rum en kaas3,40 Totaal 9,95 Groentesoep0,70 1/2 koude kip, mayonaise 1,75 Aspergesalade 0,65 Kaas assortiment1,25 Coupe ananas0,25 Room, Kirsch en kruiden 0,40 Juliennesoep Gevulde eieren Reebiefstuk Vossebessencompote of Hanekammen 0,42 of gebakken banaan 0,50 Vla met vruchtjes Wijn (voor marinade), kruiden en boter 0,46 1,05 3,00 0,55 0,50 1,90 Kalfsbouillon0,50 Ansjovisstokjes 0,40 Fazant4,25 Patates Frites0,40 Champignons0,40 Mont Blanc1,50 Fruit0,50 Wijn, rum, vet, kruiden 2,10 Totaal 7,46 Totaal 10,05 Mont Blanc: Dit nagerecht bestaat uit kastanjepuree, (1 kilo gepelde kas tanjes) waaraan wordt toegevoegd een suikersiroop van 300 gr. suiker en 2 deciliter water-. Wanneer de stroop dik is wordt er een deciliter rum bij- gegoten. Deze siroop wordt stevig door de kastanjepuree geklopt. In een pas teitje smelt u vier chocoladerepen, doe er een paar druppels water bij. Wan neer de chocolade gesmolten is een heel klein stukje boter in de pan. Nu coupes vullen met een torentje kas tanjepuree, hierover wat van de gesmol ten chocolade laten lopen en het ge heel versieren met stijfgeslagen slag room waaraan u vanillesuiker en kort voor het opdienen 3 tot schuim geklop te eiwitten hebt toegevoegd. Fruit: naar keuze. Juliennesoep: In twee liter water ko ken 250 gr. in julienne gesneden 150 gram peren, 150 gr- aardappelen, sel derij, 2 uien en een bos peterselie. Dit is een magere soep, die u over een klont boter in de borden opschept. Gevulde eieren: Eieren hard koken, doorsnijden, het eigeel eruit halen en fijnprakken. Met wat mayonaise en 100 g gepelde gehakte garnalen vermen gen en er de halve eieren weer mee vul len, bestrooien met wat Parmezaanse kaas (alleen voor de liefhebber) en peterselie. Reebiefstuk: reken per persoon op 100 tot 125 gram- Goed afschrapen en inwrijven met een mengsel van zout en peper. In hete boter lichtbruin bra den. (ongeveer twee tot drie minuten aan elke kant). Bosbessencompöte, hanekammen (dat is een soort paddestoelen), ge smoord, of gebakken banaan. Banaan in de lengte doorsnijden, bestrooien met suiker in weinig boter snel aan beide zijden lichtbruin bakken en ten slotte flamberen met een lepel bran dende rum. Vanillevla, zelf gemaakt of uit een flesje, garneren met geconfijte vrucht jes. voorgerecht opgebracht, wanneer dit bijvoorbeeld uit halve gevulde toma- en bestaat. OOK KUNNEN gebruikt worden hal ve uitgeholde sterappelen, en eventueel sinaasappelen of grapefruits, kerststukjes met wat groen, een verzilverde eikel, een zilveren bal of wat gekleurde vruchtjes, maakt u zelf voor weinig geld. Het is bovendien ple zierig werk, waaraan u lanr genoegen beleeft. Een enkel dennetakje waaraan u een zilveren kerstboombal vastmaakt geeft een leuk effect wanneer u er één voor elk bord neerlegt. (Liefst niet bij de kleuters!). LANG HOUDBAAR en daardoor al een week tevoren te maken zijn de kerststukjes van casinobrood. Het is een typische vaktip uit het blad „Ho reca", dat de hoteliers en restaura teurs in de drukke dagen aan het ein de van het jaar waardevolle wenken geeft. Voor de drie stukjes die wij uit de verzameling kozen, kerstklok, hulst tak en sterren hebt u nodig sneden casinobrood die u een paar dagen oud bakken laat worden in de koelkast, zo dat het niet echt uitdroogt. U maakt een werktekening (de on derdelen), snijdt ze vervolgens uit het brood en bakt de stukjes even in fri tuurvet (om schimmelen tegen te gaan). Laat de onderdelen dan goed afkoelen. Met een gloeiende breinaald schroeit u er de aangegeven lijntjes in. Dan wordt het kerststukje gemonteerd met behulp van borrelprikkers, dun ijzer- draad (bloemistendraad) en eventueel satehpennen van hout of metaal. Als de stukjes in elkaar gezet zijn, kunt u ze bestuiven met wat bloem dat u hiervoor in een zeef doet. U krijgt dan een alleraardigst resu'Hat. Een enkel takje (echt) groen en een stukje rood lint completeren het ge heel. I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17