Morgen een nieuwe depressie met regen en wind Hoge zee drukte gestrande „Ping An" bij Terheyden 30 m. verder op het strand HET WEER Ij I Nederlandse schepen in nood NDSM krimpt nieuwbouw in Tekort sterker gedaald dan verwacht werd N S U UST Sportprogramma drastisch ingekort de nieuwste de fijnste sV- Griffith behield zijn wereldtitel Nederlands handel met Rhodesië aan banden Oom van Claus getuige bij huwelijk Ashe versloeg Roy Emerson Kwaliteitsverbetering nodig voor betere aanpassing aan behoefte CHRISTIAAKSE P R I N Z 51e JAARGANG NUMMER 34 ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 Geen amateurvoetbal puur of met 'n tic Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee 6 Kerkdiensten 6 Kunst8 Radio en tv 8 Beeldverhalen 9 Feuilleton9 Economisch nieuws 10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11 Erbij 1321 Topsy22 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Veranderlijk Schip verder op het strand Prinses Margriet bezocht landgoed „Queekhoven" Het woord is aan Besparing: f5 min per jaar Railbreuk WONINGBEHOEFTE - ONDERZOEK Er staan 36.000 woningen leeg VOOR ALLE AUTOSCHADES FADEMAC „DE STEENWERF" COIFFURES DE VRIES dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON TEL. 8166 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het ziet er naar uit dat het morgen een regenachtige en winderige zondag zal worden. Een actieve depressie, waarvan het regenfront van morgen Ierland bereikte, trekt in de richting van de Noordzee, zodat mor gen weer regen en een toenemende zuidwestelijke wind te verwachten zijn. De al veel te natte december krijgt er daardoor in de komende dagen nog een aantal millimeters regen bij. De storm had gisteravond niet veel meer te betekenen. Door de nieuwe depressie met kans op stormweer kan tegen zondagavond langs de kust opnieuw hoog water voorkomen, vooral wanneer de wind van zuidwest via west naar noordwest ruimt. In talrijke delen van het land waar grote overlast door het hoge water wordt ondervonden was de situatie vanmorgen iets minder ongunstig dan gisteren, zodat de beperkte dijkbewaking kon worden opgeheven. De landmacht houdt nog manschappen paraat voor hulpverlening in noodgevallen, de marine heeft de con signatie van ongeveer 200 man opgehe ven. Vooral in de Biesbosch en de Gelderse vallei is de toestand nog ernstig door de overstromingen. Het gehele gebied van de Biesbosch staat nu onder water. Een aantal gezinnen moest worden geëvacu eerd. De door wateroverlast al zo vaak ge plaagde Geldersche Vallei is één groot moeras. Vanaf Amersfoort tot Kootwijker broek en tussen Putten en Veenendaal is geen stukje land watervrij gebleven. Het gehele amateur-voetbalprogramma voor zondag is afgelast. Dit betreft dus zowel het KNVB-programma als dat van de afdelingen. Ook het betaalde jeugd voetbal voor vandaag gaat niet door. Advertentie D El Rl BY 'n Hero produkt Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met kans op regenbuien, maar ook opklaringen. Matige, later toenemende wind uit richtingen tussen noordoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De rijks- en provinciale wegen in het valleigebied zijn over het algemeen be rijdbaar, hoewel grote plassen tot voor zichtig rijden dwingen. Onbegaanbaar zijn de verharde wegen, waardoor vele boer derijen onbereikbaar zijn geworden. Het water van het Geldersch Valleika naal staat op sommige punten gelijk met het land. Bij Hamersveld reikt het ka naalwater zelfs tot de onderkant van de brug in de verbindingsweg tussen Bame- veld en Amersfoort. Ook in Dordrecht, Maassluis en Rotter dam heeft men veel last van het hoge water. Grote gedeelten van de woonwij ken aan de Dortse havens hebben gister avond ruim anderhalve meter onder wa ter gestaan. Zandzakken moesten worden aangevoerd om te voorkomen dat het cen trum van de stad blank zou komen te staan. In Rotterdam liep het water op vele plaatsen aan de Parkkade, de Veerkade, de West'erkade en de Willemskade over de kaden. Het verkeer moest op een aantal punten worden omgeleid. De hoge zeeën hebben het drie weken geleden gestrande Liberiaanse vracht schip „Ping An" dertig meter verder op het strand bij Terheyde geworpen. Het schip ligt nu vlak onder de duinen. Het zware bergingsanker is onder de gewel dige druk van de zee geslipt. Bij Cadzand is over een lengte van on geveer 700 meter een stuk van de duinen afgeslagen. De voet van de duinenrij is over een diepte van twee meter door het water weggespoeld. Prinses Margriet, die onlangs van prin ses Irene het beschermvrouwschap van „Queekhoven" heeft overgenomen, heeft vrijdag in Breukelen kennis gemaakt met dit internationaal toonkunstenaarscentrum. Te harer ere gaven acht jonge solisten uit Tsjechoslowakije, Ierland, Nederland, Japan en Duitsland een klein concert. Mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, voorzitter van de Eduard van Beinumstichting bracht in herinnering dat het doel van de stichting is, jonge musici uit allerlei landen met eikaar in contact te brengen. Mevrouw Phia Berg- out, vice-voorzitster van de stichting en „Queekhovens" gastvrouwe mejuffrouw A. Otto, waren eveneens aanwezig. Prinses Margriet met (links) Fukiki Sakai (Japan) en verder van links naar rechts: mevrouw Berghout, Maja-Angela Schwindt (Duitsland) en Kumiko Miyajima (Japan). In de buurtschap Bijsteren bij Put ten op de Véluwe loopt de spoorlijn AmersfoortZwolle door een grote watervlakte. De spoorbaan, waaruit tijdens de storm een stuk was weg gespoeld, is voorlopig hersteld. De 448 ton metende kustvaarder „Avan- ti", is in de Middellandse Zee voor de kust van Sardinië bij ruw weer in nood komen te verkeren, doordat de lading marmer is gaan schuiven. De kustvaarder maakte een slagzij van 3t5 graden. De Nederlandse tanker „Gulf Italian" heeft vanmorgen geseind, dat het alle tien opvarenden van de „Avanti" aan boord heeft genomen. Het schip drijft nog, maar zijn positie is uiterst hachelijk. Op het Nederlandse vrachtschip „Nestor" is vrijdagavond op ongeveer 160 km bui ten de Zuidkust van Cyprus brand uitge broken. De „Nestor" zond een noodsig naal uit, maar seinde later dat het vuur was geblust en dat het schip doorvaart naar de Cyprische havenstad Limassol. De „Nestor" vervoert een lading katoen. De Amerikaanse weltergewicht Emile Griffith behield vandaag in een gevecht over 15 ronden zijn titel in het welter gewicht. Hij versloeg de uitdager, de Me xicaan Manny Gonzalez op punten. R a s p a i 1 De vrees voor het belachelijke verhin dert vaak de neiging tot het verhevene. Met het doel weer een rendabele basis voor het bedrijf te bereiken heeft de di rectie van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij (NDSM) be sloten een ingrijpende reorganisatie door te voeren, die vanaf 1968 een jaarlijkse besparing van naar raming vijf miljoen gulden zal opleveren. Deze reorganisatie zal bestaan uit het drastisch inkrimpen van de nieuwbouw- capaciteit, het staken van de produktie van voortstuwingsinstallaties en het on derbrengen van activiteiten buiten de scheepsbouw in een aantal afzonderlijke eenheden met een eigen gespecialiseerde en zelfstandige leiding. Gevolgen voor de personeelsbezetting (thans 3600 werknemers) zal dit ternau wernood hebben. Bij de doorvoering van de maatregelen zal geleidelijk een aan tal personeelsleden uit de machinefa briek, de interne technische dienst en da magazijndienst ter beschikking komen, die al dan niet na omscholing naar an dere, bij voorkeur produktieve, afdelin gen zullen worden overgeplaatst. In to taal betreft dit 150 a 200 man uit de sec tor van de uur- en weekloners. Dit is vrijdag op een persconferentie meege deeld door de directeuren P. Goedkoop Dzn. en mr. F. H. F. Oldewelt. De Nederlandse regering heeft met on middellijke ingang alle handel met Rho desië onder een vergunningsstelsel ge bracht. Alle aankopen van tabak worden gestopt, terwijl over de handel in ande re produktie nog overleg met de Benelux partners wordt gepleegd. Voorts zullen al le vergunningen voor de uitvoer van wa pens, munitie, oorlogsmaterieel en olie- produktien naar Rhodesië worden gewei gerd. De Nederlandse handel met Rhodesië is nooit zeer omvangrijk geweest. In de eerste acht maanden van dit jaar heeft ons land voor een waarde van 11,9 miljoen aan Rhodesische goederen be trokken en voor 19,0 miljoen naar Rho desië uitgevoerd. Onze in- en uitvoercij- fers voor geheel Afrika waren in de maanden januari tot en met augustus respectievelijk 785,5 miljoen en 587,3 miljoen. Het belangrijkste Rhodesische uitvoer- produkt is tabak, die door de gehele Westeuropese tabakverwerkende indus trie op ruime schaal wordt gebruikt voor de vervaardiging van sigaretten en rook tabak. De Rhodesische tabak is vergelijk baar met de Amerikaanse virginiasoort, die echter voor de Europese industrie veel duurder is. De Nederlandse tabakshandel importeert de Rhodesische tabak op rui me schaal. In de eerste drie kwartalen van 1965 heeft ons land voor een bedrag van 10,4 min ingevoerd. In tabakskrin gen wordt niet verwacht dat het stopzet ten van de Nederlandse aankopen voor de industrie op korte termijn moeilijkhe den zal brengen. Bij de meeste bedrijven zijn de voorraden groot genoeg voor bij na twee jaar. Het verbod tot het doen van verdere aankopen zal pas na maart 1966 effect hebben, aangezien dan de eerste partijen van de nieuwe oogst ge leidelijk beschikbaar zullen komen. Julius Freiherr von dem Bussche-Had- denhausen, oom van de heer Claus von Amsberg, heeft een uitnodiging van ko ningin Juliana ontvangen om als getuige op te treden bij het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Deze uitnodigiing is hem begin deze week door zijn neef overgebracht tijdens een onofficieel bezoek aan het landgoed Dötzingen bij Hitzacker. Hij heeft de uit nodiging aanvaard. In de finale van het herenenkelspel om de Zuidaustralische tennistitel versloeg de Amerikaanse kleurling Arthur Ashe Wim- bledonkampioen Roy Emerson met 79, 7—5, 6—0, 6—4. De titel in het damesenkelspel ging naar de Amerikaanse Nancy Richey, die met 86, 62 over de Australische Lesley Turner zegevierde. Door een railbreuk tussen Leiden en Den Haag heeft het treinverkeer op deze lijn gistermiddag grote vertraging onder vonden. Tegen halfvier was het om kwart over twaalf ontdekte euvel her steld. „Uit de resultaten van een woning behoefte-onderzoek is duidelijk ge bleken, dat in de afgelopen jaren niet onbelangrijk verder kon worden in gelopen op het kwantitatieve woning tekort", aldus de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. Bogaers in een brief aan de Tweede Kamer. „De verwachting, dat omstreeks 1970 in het algemeen het kwantitatieve woningtekort in ons land zal zijn opgeheven, mag zeker niet als te optimistisch worden be schouwd". Het onderzoek vond in oktober plaats. Het werd verricht door het Centraal Bu reau voor de Statistiek in overleg met de Centrale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid en met mede werking van een groot aantal gemeente besturen. Bij het onderzoek werden door steek proeven gegevens verzameld over bijna 16.000 woonverblijven en de daarin gehuis veste huishoudens en alleenstaanden. De uitkomsten zijn voor zover mogelijk ge steld tegenover die van de algemene wo ningtelling van 30 juni 1956 en de al gemene volkstelling van 31 mei 1960. Gebleken is dat het kwantitatieve te kort na 1960 in niet onbelangrijke mate verder is teruggelopen. Het kan Voor ok tober 1964 berekend worden op circa 185.000 woningen tegen 217.000 per 31 mei 1960. De daling van het tekort heeft zich voor al voorgedaan ten aanzien van de inwo ningen van huishoudens. Het aantal leegstaande woningen is na 1960 relatief vrjj sterk toegenomen en bedroeg in oktober 1964 35.000, ruim 1 percent van de woningvoorraad. Bijna 870.000 van de rond 3.5 miljoen huishoudens en alleenstaanden die ons land telt, blijken van huisvesting te wil len veranderen. Bijna 740.000 van deze huishoudens en alleenstaanden beschik ken reeds over een woning. Deze wonin gen komen in beginsel beschikbaar als aan de wensen van die huishoudens en alleenstaanden zou kunnen worden vol daan. De uitkomsten van het onderzoek naar de doorstroming binnen de woningvoor raad moeten volgens de minister voorzich tig te worden geïntepreteerd, omdat niets te voorspellen is omtrent de invloed van de welvaartsontwikkeling of van de sa nering en krotopruiming. De uitkomsten wijzen er op, dat vooral in de lagere huurprijsklassen een groot aantal gezin nen geholpen kan worden aan een beter aan hun wensen aangepaste woning. In de hogere prijsklassen is dit in veel mindere mate het geval. Vooral in deze klasse zouden na een volledige doorstroming tekorten ontstaan. De prijs klasse van 1.000 tot 1.500 huur per jaar komt bij deze tekorten sterk naar voren. De woningen, welke na een volle dige doorstroming leeg zouden komen te staan, respectievelijk welke zouden wor den onttrokken aan de voorraad, liggen voor het overgrote deel in de lagere prijs klassen. De minister is van mening, dat kwa liteitsverbetering en het in verband 'daar mee aangekondigde subsidiesysteem ruim voldoende mogelijkheden bieden om de nieuwbouw zodanig te differentiëren, dat een zo goed mogelijke aanpassing aan de werkelijke behoefte kan worden verkregen. Hij verwacht dat in de komende jaren op deze wijze vele gevallen van woningnood zullen kunnen worden opgelost, vooral wanneer voor hen, voor wie de kosten van verhuizing vrij zwaar kunnen wegen, een oplossing kan worden gevonden. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 -38 - Haarlem Telefoon 14371 tf P.V.C. vouwwanden en deuren. Diverse dessins. Aantrekkelijke prijzen. Kant en klaar aangebracht Spaarndamseweg 48 - Tel. 58750 - H'Iem Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02550 - 8025 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1