Beverwijk kreeg nieuw vijzelgemaal voor zuivering van rioolwater Geen auto's in plantsoen Van Gelder ook voor 1966 niet optimistisch Amsterdam belangrijk knooppunt voor het containervervoer Standsorganisaties wensen samenwerking met veilingen KING CORN 1 T®«T-J r Capaciteit meer dan verdubbeld Mr. Cals naar Italië m. Speciaal etablissement moet in mei volgend jaar gereed zijn mm mI 1 3 Vakgroep tuinders bijeen in Haarlem Reserveer nu reeds uw VAKANTIE-WONING voor 1966 m ■IK.-$£56 ZATERDAG 11 DECEMBER 196, 4 n HUISVROUWEN Zweeds wittebrood KING CORN: KING CORN: KING CORN: Bulkcarriers fj-vrj A - 1111 J sy x fl X<s x 7 7 1 Participatie nam 'X Met het omdraaien van twee knoppen in een gebouwtje op het terrein van de riool waterzuivering aan de Wjjkermeerweg in Beverwijk heeft de heer W. Vessies, wet houder van openbare werken, vrijdag een belangrijke fase in de bouw van deze in stallatie ingeluid. De heer Vessies stelde nameljjk daarmee het nieuwe vijzelgemaal van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in gebruik. Twee krachtige elektromotoren brachten de bijna tien meter lange vijzels op gang die samen per uur 1875 kubieke meter rioolwater kunnen verwerken. Het nieuwe vijzelgemaal betekent een aanzienlijke verhoging van de aanvoer - capaciteit van het rioolwater. Voorheen was men hiervoor aangewezen op een noodgemaaltje dat nog niet de helft van de hoeveelheid rioolwater aankon die thans door het nieuwe vijzelgemaal wordt ver werkt. Bij de bouw van het gemaal is re kening gehouden met een mogelijke uit breiding met twee vijzels. Wethouder Vessies gaf in zijn speechje dat aan de start van het vijzelgemaal voor afging uiting aan de voldoening van het Beverwijkse gemeentebestuur over de nieuwe aanwinst. In de afgelopen dertien jaar is er zo zei hij, op het gebied van de rioolwaterzuivering in Beverwijk veel ver beterd. Ook andere gemeenten toonden be langstelling voor de Beverwijkse installa tie. De gemeente Heemskerk laat haar rioolwater door de Beverwijkse installatie zuiveren. De wethouder bracht dank aan allen die meegewerkt hebben aan de tot standkoming van het vijzelgemaal. Het ge maal is in ongeveer een jaar tijds ge bouwd door de firma Th. A. C. Schram uit Beverwijk. De twee machtige vijzels van het ge maal kunnen per uur samen 18 75 kubieke meter rioolwater naar de zuiveringsinstallatie transporteren. Advertentie Gidsen en inlichtingen vrijblij vend bij uw reisbureau Intraned Reisagenten N.V. Kennemerlaan 25 IJmuiden Telefoon 02550-8306. Intraned Reisagenten N.V. C. H. Moensstraat 13 Beverwijk Telefoon 02510-26842 Europa N.V. Hoofdstraat 157, Santpoort, Telefoon 02560-7658. Wethouders Vessies van Beverwijk stelt het nieuwe vijzelgemaal voor de rioolwaterzuivering in werking. Verder kijken belangstellend toe v.l.n.r. de heren J. Mulder, analist van het laboratorium, M. Krug, chef technische dienst van openbare wer ken en G. A. Kelderman, bedrijfs leider van de rioolwaterzuiverings installatie. Minister-president mr. Cals is in gezel schap van zijn echtgenote van Schiphol naar Italië vertrokken. Hij zal in Taormi- na op Sicilië een deel van het congres van Europese Christendemocraten bijwo nen. Maandag zal het echtpaar Cals naar Rome reizen, waar het de gast zal zijn van de Italiaanse premier, de heer Al- do Moro. Dinsdag keren mr. Cals en zijn vrouw naar Nederland terug. NAAMSVERWARRING Het is ons ge bleken dat er enige verwarring is ontstaan over de naam van de vereniging, welke hedenavond in het gebouw aan de Snel- liusstraat gelegenheid tot dansen geeft. Dit moet zijn „Jonge Strijd" en niet ,IJmond", zoals ons eerder werd gemeld. Advertentie is brood van de bovenste plank. is brood voor deze tijd, een tijd van smaakverbetering. Nooit proefde U zulk lekker brood, gebakken van natuur zuivere Amerikaanse en Cana dese granen. da's lekker brood vraagt er naar De Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., die over de afgelopen twee jaren slechte resultaten heeft be haald, is ook voor 1966 niet „over optimistisch", zo verklaarde de voorzit ter, mr. H. F. van Leeuwen, gisteren in de buitengewone aandeelhoudersvergade ring. Wel hoopt de directie geleidelijk uit het slop te komen. Zij heeft zeer uitvoe rige studies laten verrichten, die zullen resulteren in plannen ter rationalisering van liet bedrijf en ter aanpassing van de produktie aan de marktvraag. Gehoopt wordt dat deze plannen weer zullen lei den tot een groei naar de rentabiliteit. Overigens is reeds meegedeeld dat ook over 1965 een verlies verwacht moet wor den en dat het dividend opnieuw zal wor den gepasseerd. Volgens de toekomstvisie van het bestuur zal de produktie van krantenpapier relatief minder belangrijk worden voor het concern. Over de kwantitatieve marktpositie van het Van Gelderkrantenpapier in Neder land is men niet ontevreden, maar wel over de prijsstelling van dit produkt, dat nu al vele jaren een stabiele verkoops prijs kent, waartegenover steeds stijgen de kosten staan. Op grond van de afzet- ontwikkeling is de directie tevreden met de houding van onze dagbladpers ten aanzien van het Nederlandse produkt. Te laat De ervaringen, die het concern tot dus» ver heeft opgedaan met de vol-continu» dienst (in vier ploegen), die op beperkt» schaal in verschillende fabrieken is inge voerd, zijn gunstig. De continudienst is alleen jaren te laat ingesteld. De presi dent-directeur, de heer P. Smidt van Gel der, noemde het betreurenswaardig dat er zeven jaar gepraat moest worden, voordat het zover kon komen. De bescher ming van de Europese papierindustrie in EEG-verband is nog geen stap verder ge komen, zo meende hij verder. Een grote zorg voor Van Gelder is da grondstoffenpositie op langere termijn. De directie blijft attent op mogelijkheden, die een bijdrage kunnen leveren tot da oplossing van het houtvraagstuk. De vergadering benoemde twee nieu we commissarissen, de heren ir. J. C. G, Boot en Jhr. P. R. Feith, en een nieu we directeur, de heer H. A. Fruin, oud directeur van Verblifa. Onderhandelingen met de American Ex port Isbrandtsen Lines Inc. zullen er nu toe leiden dat over enkele maanden in Amsterdam een belangrijk knooppun voor containervervoer zal zijn gevestigd. De nieuwe lijndienst tussen de oostkust van de Verenigde Staten en Amsterdam zal namelijk gebaseerd zijn op vrachtver voer in gestandaardiseerde Iaadkisten, zo genaamde containers. In mei worden reeds de eerste containerschepen in de Amsterdamse haven verwacht. Er zal een container-etablissement ver rijzen aan de westzijde van de Amster damse Westhaven. Het terrein is reeds op hoogte en in mei zal een kademuur van voldoende lengte beschikbaar zijn. Ook zal dan de eerste loods zijn gebouwd en zullen weg- en spooraansluitingen zijn ge legd. De uiteindelijke oppervlakte van het containeretablissement zal 25 ha. worden. Begonnen wordt met een terrein van 4 ha. De maatschappij, die het nieuwe eta blissement zal exploiteren is in oprich ting. Noord-Amerika naar Europa zullen wor den ondergebracht, dus ook die welke met conventionele schepen worden geva ren. Voorlopig zullen veertiendaagse afvaar ten worden gegeven met tot container schip omgebouwde bulkcarriers, ieder met een draagvermogen van 16.000 ton. Ze zullen 732 containers kunnen vervoeren (afmetingen 20 x 8 x 8 voet) waarVan er honderd geschikt zijn voor koel- en vries- lading. De containers worden met het laadgerei van de schepen „Transoriënt" en „Transindia" geladen en gelost. Containervervoer biedt de voordelen van eenvoudige overslag en verkorting van de laad- en lostijden. De pijl op deze situatieschets geeft de plaats aan waar het container etablissement zal worden gevestigd.' mm Jl. IS fjvv lËTltlW^P s i i\\ hn 1 **!-* -1 |ggK ,:\x; •M-v Al geruime tijd werden de plantsoe nen tussen de flats in de zogenoem de Oranjebuurt in Beverwijk mis bruikt als parkeerplaats voor auto's van omwonenden. Aan deze onge wenste toestand komt nu een eind doordat de gemeente ter plaatse par- keerinhammen laat aanleggen waar van een deel reeds in gebruik is ge nomen. Een enkele autobezitter is echter, zoals uit de foto blijkt, nog niet zover dat hij van deze voorzie ning profijt kan trekken. Zijn wa gentje vormt aan de Marijkestraat nog steeds een niet passend orna ment in het plantsoen. De naam van het container-etablisse ment zal luiden Container Centrum Am sterdam. Naast Intraned (Internationale Transportagenturen „Nederland") Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij en Stoom vaart Maatschappij „Nederland", die hier in zullen participeren, is er ook contact over deelname met enige andere bedrij ven, waaronder de Ned. Spoorwegen en het Verenigd Cargadoorskantoor. In het Europese achterland, onder andere langs de Rijn, zullen verschillende containerde pots worden gevestigd. De Container Marine Line is de nieuwe naam waaronder vanaf 1 februari 1966 de diensten van de American Export Is brandtsen Lines Inc. van de oostkust van js&x*-yj >7,7 v U- «te «SS „Er is in de tuinbouw een groeiend besef, dat zowel het te voeren structuur beleid als het afzetbeleid zaken zijn, die in een voortdurende wisselwerking met elkander staan en dus wel te onderscheiden, maar niet te scheiden zijn. Om deze reden zouden de standsorganisaties met de veilingen tot een zekere vorm van samenwerking willen komen. Daarnaast ziet de tuinbouw zich vooral in het westen van het land geplaatst tegenover grote problemen als lucht- en waterverontreini ging, kassen bouwverboden, het scheppen van nieuwe vestigingsmogelijkheden, ver betering van de ontsluiting in de oude gebieden en de noodzaak van verkavelingen. Tot deze uitspraak kwam de heer Jac. de Groot, voorzitter van de vakgroep tuinders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, tijdens de woensdag in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem gehouden jaarvergadering. Als gevolg van intensieve/onderhande lingen en besprekingen kan de samen werking in de tuinbouw in de beide Hollanden nu tot stand worden gebracht. Hier ligt een taak voor de tuindersvak bond. Met het aflopen van de bestaande .tuinbouwafzetverordening van het pro- duktschap voor groente en fruit op 31 december, komt een einde aan de pu bliekrechtelijke veilplicht en daarmee aan de overheidsbemoeiing met de wijze van afzet van groente en fruit. Aan het afzetbeleid, dat ondermeer gericht is op een algehele concentratie van de aanvoer aan de veilingen verandert niets. „In Noord-Holland wordt met voortva rendheid gewerkt aan het uiterst omvang rijke ruilverkavelingsprogramma. De bouw van een nieuw gemaal in Geest- merambacht wordt voorbereid en een werkplan, waarbij 700 ha van het ongeveer 5.000 ha grote gebied in 1977 aan de orde zal komen. Verwacht wordt dat in 1967 de stemming over het Grootslag zal wor den gehouden en begin 1966 de stemming over Niedorperkogge (3.000 ha) en Ur- sem 900 ha). Naar de mening van de voorzitter wordt de vroeger gesignaleerde achterstelling van de tuinbouwruilverkavelingen stap voor stap ingelopen. Dat is vooral te danken door de grote bijdragen van de regering. Voor 1961 was dit bedrag 99 miljoen en voor 1965 ƒ165 miljoen. Op de rijksbegroting van 1966 is bijna 185 miljoen uitgetrokken. De heer De Groot was van oordeel dat nog meer gelden voor cultuur-technischa verbeteringen beschikbaar gesteld moe ten worden. Het gaat niet alleen om Noord-Holland, maar ook om de ou dere Zuidhollandse glastuinbouwgebie den, waar veelal de ontsluiting en be reikbaarheid van de tuinbouwbedrijven alles te wensen overlaten. Sprekende over de vorstperiode van de afgelopen weken zeide de heer De Groot dat tenminste 20 miljoen kg kool ver nietigd is en verder hier en daar bloem kool, andijvie en andere vollegrondsgroen- ten. Andere bedrijfsgenoten leden een miljoen gulden schade door de ernstige luchtverontreiniging in Westland. De vergadering is verder gewijd aan de vaststelling van het reglement voor de Tuindersvakbond van de L.T.B., hetgeen inhoudt de omzetting van de Vakgroep in een vakbond. Dat zal betekenen dat d» groepering 'n grotere zelfstandigheid bin nen het geheel van de L.T.B. krijgt.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4