KMI Interessante exposities van vogels kippen, konijnen en sierduiven Stormloop op de pier VVB had nog heerlijk avondje te goed ROND DE LOSPLANK Twee tentoonstellingen in IJmuiden m mm. Groenten en bloemen uit Beverwijk Postwissels worden ponskaarten -r- H. C. J. van Dalsum nam afscheid ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 5 Bloemenveiling TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS Topscorers Nog meer mooie vangsten Kleine vaart Gunstige berichten Op zeer originele wijze heeft de voet balvereniging VVB vrijdagavond in „De Meerpaal" aan de Banjaertstraat in Vel- sen-Noord een bijzonder geslaagde feest avond gehouden, die was voorbereid door de heren A. v. d. Boogaard, A. Luitjes en S. de Vries. De zaal kon nauwelijks het grote aantal VVB-vrienden bevatten. Ieder werd ont vangen met koffie en een pakket specu laas, zodat de stemming er al direct in zat. Later mengde een kennelijk nog niet naar Spanje vertrokken Sint Nicolaas met zijn knecht zich tussen de feestvierenden. De goedheiligman ontbood voorzitter W. Zand bij zich om hem voor het eerste elftal gloednieuwe shirts, voorzien van rugnummers ten geschenke te geven. Ook de heer Spruit, de leider van dit elftal, de assistente mejuffrouw M. Bakker en de heer C. Paay sr., uitvoerder van de bouw van de bestuurskamer op het Koningsveld, deelden in Sints gulle gaven. Komisch intermezzo was de ontmoeting tussen de Spaanse bisschop en zijn „vagebond"- broer. Veel bijval oogstte het optreden van de „Hawaii sterretjes" uit Wijk aan Zee, die in rieten rokjes en op blote voe ten en omhangen met een bloemenkrans, zoetklinkende Zuidzee-melodieën ten ge hore brachten. Met een dansje en gezel schapsspelen werd de avond verder gezel lig doorgebracht. Dit weekeinde, tot en met zondag, hou den twee verenigingen van fokkers van vogels en andere dieren tentoonstellingen in IJmuiden. Ter gelegenheid van het tweede lustrum heeft „Fauna Felisena" in het Patronaatsgebouw hoek Zeeweg-Wil- lemsbeekweg een nationale vogeltentoon stelling. In de benedenzaal van de Pe- truskerk aan de Mercuriusstraat te IJmuiden kan men een lustrumtentoon stelling bezoeken van sporthoenders, ko nijnen, cavia's en sierduiven, georgani seerd door de kleindier-sportvereniging „IJmond en omstreken". Wat deze ver eniging betreft is het meer dan tien jaar geleden dat in IJmuiden een tentoonstel ling is ingericht. Beide tentoonstellingen zijn gisteravond officieel geopend. In het Patronaatsge bouw, waar een rijke collectie vogels van allerlei soort te bezichtigen valt (met vooral prima kwaliteit in de Japanse meeuwen en de bastaarden) heeft wet houder J. G. Kolkman de opening ver richt. Hij constateerde dat ook in de we reld van de volièreliefhebbers IJmuiden zich een naam heeft verworven. Kwekers als de heren Korf en Kiewiet en verschil lende anderen hebben daartoe bijgedra gen. In de heer Kiewiet huldigde hij ook de man, die praktisch van de aanvang af de ziel is geweest van „Fauna Felisena". De wethouder wenste de vereniging geluk en succes, zowel met het jubileum als met deze tentoonstelling. Winnaars van de hoogste prijzen op de nationale tentoonstelling werden: J. W. Stet en J. Bouwman (kanaries), D. Nap (dubb. moz. sijs x kanarie), H. Korf (wildzang x kanarie), J. T. Kiewiet (Jap. meeuwen), H. J. Wustink (gouldamadine), W. Vunderink (parkieten), D. Nap (grote parkieten). En van de clubtentoonstelling C. C. Haak (kanaries), D. Nap (bas taard), C. Koelewijn (tropisch x tropisch) J. T. Kiewiet (Jap. meeuwen en gould amadine), W. Vunderink (parkieten) en D. Nap (grote parkieten). Prima konijnen In de benedenzaal van de Petruskerk zijn in het bijzonder de konijnen van pri ma kwaliteit. De beoordelingskaarten aan de kooien spreken voor zich. Eenmaal is het predikaat „uitmuntend" toegekend. De eigenaar, de heer Th. Koper mocht hiervoor de Cees van Dam-wisselzuil in ontvangst nemen. De heer Van Dam, een van de stuwende krachten van „IJmond en omstreken" reikte deze prijs zelf uit. Deze expositie in de benedenzaal van de Petruskerk werd geopend door de heer ■m.-. ..-it. '•'«'Hi, Een deel van de geëxposeerde vogels in het Patronaatsgebouw genieten hier de belangstelling van enkele van de organisatoren van deze lan delijke tentoonstelling. A. H. Wedemeijer, directeur van de dienst voor lichamelijke opvoeding, sport en jeugdzaken en recreatie. Hij toonde zich enthousiast over deze vorm van sport en vrijetijdsbesteding en zegde voor de toe komst alle steun toe. Winnaars van de hoogste prijzen: afd. hoenders: U. Kloosterman, dwerghoen ders P. W. Postema en F. Koel, konij nen: G. Jordens, J. P. de Vries, B. Vlok, M. Doeve, Th. Koper, W. Freeke, P. van der Kolk, J. Th. Mulder, J. D. M. Kie- vits, J. de Boer, C. W. van Dijke, A. C. P. Oostdijck, W. Harder Jr:, J. A. Boots, O. C. Zorgdrager. Sierduiven (districtstentoonstelling) U. U. M. de Vreeze, P. F. Jansen en H. van der Laan. In de benedenzaal van de Petrus kerk werd gistermiddag nog druk gekeurd om uit te maken wiens in zendingen in aanmerking kwamen voor de uitgeloofde prijzen. Op de foto ziet u de keurmeesters A. M. van der Klink en C. M. Bos bezig met het beoordelen van kleurdwerg- konijnen. «TO ÉL „«w' Aan de Beverwijkse groenteveiling is er deze week weinig veranderd. De kasandijvie ging vrij vlot weg tot een gulden per kilo. De kassla lag bij een behoorlijk aanbod tussen de 6 en 20 cent per krop. De prijzen van de waspeen, die vorige week nogal vrij gunstig lagen, liepen deze week steeds meer terug. Vrijdag werd er tussen de 12 en 38 cent per kilo voor be taald. Witlof blijft duur; zowel de eerste als de tweede soort ging voor goede prijzen weg tot f 1,65 per kilo. In de spruitenhandel lopen de prijzen nog al heel erg uiteen. De geschoonde spruiten, panklaar zegt men aan de vei ling, gaan tot 1,80 per kilo; de onge schoonde partijen, ook van heel goede kwaliteit, deden rond de gulden per kilo. Er was veel vraag naar prei die weer duurder werd en nu tot 62 cent per kilo kwam. De selderij knollen noteerden bij een behoorlijk aanbod 10 tot 45 cent per stuk. In de koolsector is het vooral de boeren kool die grif van de hand gaat. De prijzen varieerden van 28 tot 40 cent per kilo. Ook de rode kool was goed aan de prijs, zij kwam tot 42 cent per kilo. Groenekool was er helemaal niet of heel weinig. Dit is al een verschijnsel van het vele water dat de laatste dagen gevallen is omdat men niet op de akkers kan komen. Uien kwamen iets lager in prijs te staan en noteerden van 15 tot 23 cent per kilo. Beter ging het met de breekpeen waarvoor men nog tot 30 cent per kilo betaalde. De noteringen in centen van vrijdag waren: andijvie 75-100; sla 6-20; waspeen 12-36; witlof 125-165; spruiten 60-180; prei 35-62; seldery knollen 10-45; boerenkool 28-40; rodekool 35-40; uien 15-23; breek peen 12-30. De aanvoeren op de bloemenveiling te Beverwijk zijn voor de tijd van het jaar met uitzondering van de bolbloemen vrij behoorlijk te noemen. Narcissen en blauwe druifjes die de voornaamste voorjaarsboden zijn, komen schaars aan de markt. Voor de narcissen betaalde men rond de 1.50 per bosje ter wijl de blauwe druifjes tussen de 55 en 75 cent per bosje lagen. Er komen nu ook verschillende kleuren hyacinten aan de veiling, die al naar gelang van soort en kleur, van 25 tot 55 cent per stuk noteer den. Chrysanten nog altijd in flinke par- Onder de zweepslag van mach tige windstoten liep de zee in de afgelopen dagen keer op keer storm op de IJmuidense pieren. Huizenhoog spatten de angst aanjagende rollers op de haven hoofden uiteen, een wolk van sissend schuim achterlatend. Als niet van hun stuk te brengen reuzen kijken de kraaneilanden Lepelaar en Kraanvogel op dit geweld der elementen neer. P.T.T. heeft besloten binnen afzienbare tijd de postwisseldienst te automatiseren. In het voorjaar van 1966 zal de driedeli ge postwissel plaatsmaken voor een pons kaartformulier, dat in groene kleur is uitgevoerd en dat lijkt op de girostor tingskaart. Na de bewerkingen in het codeercen trum zal de postwissel in omslag aan de geadresseerde worden verzonden. De mogelijkheid tot uitbetaling op ieder wil lekeurig postkantoor wordt overwogen. Advertentie DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200 - 6285 UIT DE RIJKE VANGSTEN, welke gedurende de afgelopen week bij de vismarkt werden afgeleverd, kan gemakkelijk worden geconcludeerd dat de in het noordelijkst deel van de Noordzee verblijvende vissersschepen, weinig hinder van het ruwe stormweer hebben ondervonden. Zo hebben de KW 49 en de 1JM 36 het gepresteerd om, na dinsdag en woensdag te zijn vertrokken, reeds donderdag en vrijdag hun vangsten van respectievelijk 1200 en 2000 kisten aan de markt te brengen. Door de grote schaarste aan verse vis, wisten zij hiervoor in korte tijd prachtige besommingen te maken. Trouwens, over de andere besommingen werd evenmin een klacht ver nomen, zelfs niet van de allerkleinste eenheid. DE IJM 99, die zijn vangst op de maandagmarkt te koop kwam aanbieden, is deze week echter topscorer geworden, omdat voor de ongeveer 2000 kisten ver se vis niet minder dan 80.000,- werd be- somd.. Daarbij was het voor de handel een prettige gewaarwording, de KW 123 „Holland" precies op de berekende tijd te zien binnenkomen, zodat het schip nog voor de maandagmarkt een plaats kon worden gegeven. Dit schip had in het ka der van de gesubsidieerde experimentele visserij een reis naar het Skagerak onder nomen, met de bedoeling hier de haring visserij te gaan beoefenen. Veel was er over de resultaten niet bekendgemaakt, maar toen de vangst eenmaal op de markt werd uitgestald was het een lust voor het oog deze voorbeeldig verzorgde lading te bekijken. Behalve 380 kleine kistjes makreel en 220 kleine kistjes ha ring, werden nog gelost 400 kisten grove koolvis, 80 kisten haai, 80 kisten schelvis en 350 stijve kabeljauwen. Alleen hier voor werd reeds 64.000 besomd. Boven dien werd nog een aantal kantjes gezou ten haring naar Katwijk verzonden, om daar te worden verkocht. Schipper Leen Dubbelaar en zijn mannen mogen aldus met grote vreugde en dankbaarheid op deze reis terugzien. EENZELFDE EXPERIMENT wordt ondernomen door de KW 101 „Nestor" en de IJM 9 „Haarlem". Het laatstegenoem- de schip heeft inmiddels de haven van Egusund in Nooregen moeten opzoeken, teneinde een mankement aan de winch te laten verhelpen. Over de door deze sche pen behaalde resultaten is nog slechts weinig bekend. VOORTS VERSCHENEN aan de dins- dagmarkt uit de noord de IJM 25 „Julie Strijff" deze week naar Amerika ver kocht met 1500 kisten en de KW 39 „Wilhelmina Johanna" met 1100 kisten. Ook dit schip beschikte over een prach tig gevarieerde lading. Nadat aan de woensdagmarkt geen trawlers waren ver schenen, zorgden donderdag de KW 49 en de IJM 24 „Utrecht" weer voor enige va riatie. De IJM 24 had een reis op IJsland beëindigd op een manier, zoals de handel deze gaarne ziet. De lading bestond na melijk uit 80 kisten schelvis, 500 rood baars, 170 kabeljauw en gul, 500 grove koolvis, 200 wolf, 60 diversen en 900 stuks stijve kabeljauw. Hiervoor werd niet minder dan 70.000,- „gemaakt". Be paald te betreuren was het dat de rede- rijgenoot IJM 28 „Amsterdam" moest worden binnengehouden. Aan de vrijdag markt verscheen, naast de reeds genoem de IJM 36 ook nog de KW 3 „Koraal bank", welk schip met zijn aanvoer van slechts 450 kisten en 175 stuks stijve ka beljauw ten opzichte van de andere enigszins uit de toon moest vallen. HET ZOU VOOR DE HANDEL bepaald niet prettig zijn geweest, wanneer bij dit alles de kleine vaart verstek moest laten gaan. De kotters die het waagden de ha ven te verlaten op het ogenblik dat de weerberichten iets gunstiger luidden, kon den, eenmaal op de visgronden gearri veerd, ondanks de hoge zee nog vrij goed vissen. Hiervan waren de schepen die met de zogenoemde „bokken" visten, het meest succesvol. Zo werden er trekjes gedaan met een gemiddelde opbrengst van 100 kg. tong en een enkel mandje vis. Hierdoor is het deze week gebeurd dat er door meerdere kotters, na een week vissen of liever, na een week op zee te zijn geweest besommingen kon den worden gemaakt die boven de 20.000 kwamen. De kleine kotters die in span visten, om te trachten wat haring of sar dien te vangen, kwamen woensdag met fraaie partijen gullen aan de markt. Dat hiervoor een redelijke besomming kon worden gemaakt zal elke ingewijde dui delijk zijn. Voor de bemanning was deza visserij dubbel interssant, want bij het strippen van deze vis werd de lever uit geschoten en door de conservenindustria gekocht van prijzen van 55,- tot 60,-. Door het ontbreken van haring en ma kreel geeft deze bedrijfstak overigens ver der weinig kunnen uitrichten. DE AANGEVOERDE MAKREEL werd verhandeld voor fantasieprijzen van 1,- tot 1,20 per kilo. Deze prijs moest per kg. worden vermeld, omdat de vis per klein kistje of per halfkist te koop werd aangeboden. De prijs van de haring ver schilde hiermee slechts weinig. De door de KW 39 aangevoerde haring was erg klein en verdween aldus voor het groot ste deel naar Duitsland voor rond 30,Van de Ierse Zee uit kwam voor de maandagmarkt de SCH 171 „Cor nells Vrolijk" nog binnen met slechts 160 kleine kistjes haring, welke hoeveelheid werd aangevuld met de per auto uit Vlaardingen aangevoerde 225 kleine kist jes haring, welke hier door de VL 16 aan land waren gezet. Ook deze haring bracht per klein kistje minstens 28,— op. VAN DE NU NOG op zee verblijvende schepen, werden wat betreft de haring visserij vrij gunstige berichten ontvangen. Zo meldden de tussen de 56 en 57 gra den N.B. vertoevende schepen mooie vangsten kleine haring. Veel hiervan is in de tonnen gezouten, doch daarnaast kwa men nog meldingen van verse waar, die aan de maandagmarkt te koop zal zijn. Overigens is het slechte weer voor de schepen in de Ierse Zee behoorlijk als spelbreker opgetreden. Vele daarvan liggen met hun gevulde tonnen op beter weer te wachten, waarbij ongetwijfeld al les in het werk zal worden gesteld om nog tijdens dit weekeind een en ander aan te vullen, om daarna met de thuis reis te beginnen. Twee schepen, die reeds drie weken van huis zijn, hebben zich dan ook al voor de maandagmarkt gemeld met 160 en 400 kleine kistjes haring. Behalve hun gevulde tonnen, uiteraard. Wanneer het vissen door de weersomstan digheden niet verder wordt belemmerd, kunnen de vooruitzichten voor de komen de week op de aanvoer van verse haring stellig gunstig worden genoemd. tijen vertegenwoordigd. De prijzen lagen tussen de een en twee gulden per bos. Anjers gingen vrij vlot weg en kwamen nog tot 34 cent per stuk al was er rond de 25 cent per stuk ook wel wat goeds te koop. Gerbera's zijn er weinig meer maar de prijzen lagen hoog en kwam tot boven de 80 cent per stuk. Fresia is nog al ruim vertegenwoordigd met prijzen tot 1.60 per bosje; de witte kwamen tot twee gul den per bosje. De aanvoer van rozen is niet zo heel groot, al mag het gezegd worden dat er enige zeer goede partijen van prima kwa liteit aan de markt komen die dan voor veel geld van de hand gaan. De grote kwamen tot ruim 60 cent per stuk en de Carol-soorten deed tot 33 cent pej stuk. De aanvoer van potplanten valt voor de tijd van het jaar niet tegen. Er komen mooie cyclamen aan de markt dit het tot ruim zes gulden per stuk brachten. Ook de pot chrysantjes gingen vlot weg tot 74 cent per stuk. De aanvoer van kerstgroen is nog gering. In het gebouw van de Dr. Ariëns Le vensschool in Beverwijk is vrijdagavond op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer H. C. J. van Dalsum, die be noemd is tot directeur van de Levens school te Leiden. Namens leerlingen en oud-leerlingen dankte Peter Kuis de heer Van Dalsum voor de lessen gedurende de vijf jaar dat hij aan de Beverwijkse school verbonden was. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid kreeg de heer Van Dalsum een fototoestel ten geschenke. Na mens de docenten voegde de directeur de heer A. F. M. van Herpen hieraan een flitsapparaat toe. De beer Van Dalsum kreeg vele handen te drukken, onder an dere van drs. A. C. de Koek, directeur van de Beverwijkse Sociaal-Culturel Raad en van de heer Chr. van der Werff, sociaal pedagoog voor de nazorg van b.l.o.-scholen. Door de n.v. scheepsexploitatie mij. „De Marezaten" te IJmuiden is deze week de hektrawler IJM 25 „Julie Strijff" verkocht, met Amerika als nieuwe thuishaven. Vandaar uit zal het schip gaan deelnemen aan de visserij in de omgeving van Canada. De „Julie Strijff" werd in 1960 aan de vloot toegevoegd. Het casco is gebouwd door de scheepswerf „Dol- lart" te Landsmeer, waarna de af bouw in IJmuiden door de machine fabriek „Hera" geschiedde. Voor de voortstuwing zorgen twee Bolnes motoren van elk 450 pk. Het schip is 45,51 m. lang, 8,52 m. breed en 5,31 m. diep. In de tijd dat het schip hier in de vaart was, berustte het com mando bij schipper Jan Blok. Van alle schepen die „De Marezaten" in bedrijf heeft gehad, resten nu nog de IJM 15 „Emma" en het zuster schip van de „Julie Strijf", de IJM 5 „Maria Elisabeth". „De Marezaten" behoorde vroeger tot de grootste rederijen van IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5