Vier heilige Birmaanse katten op Amsterdamse expositie „Toestand in Z.-Vietnam is onbeschrijfelijk" KELTUÏ 1/ ii i n a r i i/nii miir ubLannn i DE GAULLE haar journaal Joüe KELTU A. R. de BOERjSm^ Jolie Nederlandse artsen ontdaan terug na reis van drie maanden Schrijf-, reken en telmachines Minister wil opheffing van teeltbeheersing Helmond wil nieuwe burgemeester t Comité Verzoekschrift wordt ontbonden Recreatie vergt per jaar 1500 hectare landbouwgrond Zout en dorst Kraamverzorglng Den Bosch duurder uw juwelier ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 Zondag vierhonderd katten in Koopmansbeurs Schoterweg 5 en 7 Tel. 60114 aarlem Vier jaar voor beroving van taxichauffeur Dit is de lepel van het moderneJolie-bestek voor hedendaagse mensen met gevoel voor echte schoonheid. In juwelierspleet en edelstaal verkrijgbaar bij de juwelier. het moderne bestek van is verkrijgbaar bij F. J. DRIESSEN Ir. S. Herweijer: (Van onze redacteur in Amsterdam) De heer C. J. M. van Praag- uit Sche- veningen is geen bijgelovig man. On danks de vloek, die volgens een oude le gende op de eigenaar rust, heeft hij zich drie heilige Birmaanse katten aange schaft. Hij voelt er zich ondanks de vloek overigens wel bij. Zondag toont hij zijn „gevaarlijke" bezit voor het eerst aan het Nederlandse publiek op de vijf entwintigste kattententoonstelling van de vereniging Felikat, die in de Amsterdam se koopmansbeurs wordt gehouden. Op deze expositie zal ook een vierde heilige Birmaanse kat te zien zijn, een pupil van huidarts Lehman uit Beemster- zwaag. Heilige Birmaanse katten prijs driehonderd a vijfhonderd gulden zijn zeer zeldzaam. „Ik schat dat er op de gehele wereld twintig a dertig zijn," zegt de voorzitter van Felikat, dr. ir. J. Doeksen uit Maarn. „Dit wil zeggen raszuivere, met vier witte voetjes, zoals de katten die op de tentoonstelling te zien zullen zijn. Een op de twintig uit een nest voldoen aan deze eis." Deze witte voetjes zouden de Birmaanse katten, die heilig genoemd worden omdat het volgens de legende tempelkatten zijn geweest, gekregen heb ben door aanraking van het kleed van Brahma. Verder zijn op de jubileumtentoonstel ling van Felikat, die met ruim duizend leden de grootste vereniging van katten liefhebbers en -fokkers in Europa is, bij na vierhonderd andere katten te zien uit Nederland en verschillende andere Euro pese landen. Behalve de heilige Birmaan se katten is er ook een rode lynx te zien, een dier dat in Europa alleen in dierentuinen voorkomt, maar dat de arts H. Blok in Geldermalsen tot huisdier heeft gepromoveerd. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben ieder een medail le beschikbaar gesteld voor de beste lang harige en kortharige kat van de tentoon stelling. De belangstelling voor de kat als huis dier is in ons land zeer groot. Felikat- voorzitter Doeksen schat dat in totaal in achthonderdduizend gezinnen ongeveer één miljoen katten worden gehouden. Katten zijn „in", verklaart hij, omdat zij bij de vrouw in de smaak vallen door hun aan halige karakter. De man voelt zich tot de kat aangetrokken omdat het dier meer dan de hond nog echt een roofdier is. Eén van de heilige Birmaanse katten van de Scheveninger Van Praag. Van onze correspondent) UTRECHT De Utrechtse plas tisch chirurg dr. B. D. de Jong en de Rotterdamse internist M. J. van de Velde zijn ontdaan over de ellende die zij tijdens een reis van ruim drie weken in Zuid-Vietnam hebben ge zien. „Het is onbeschrijfelijk", zeggen ze, „uit het binnenland komen dui zenden mensen met onverzorgde brandwonden en niemand schijnt te weten wat je er aan kunt doen. Je treft er alle infectieziekten aan en één op de tien Zuidvietnamezen heeft tbc. Je ziet er allerlei vormen van verwaar loosde ziekten. Er is een onvoorstelbaar aantal oorlogsgewonden. De weinige zie kenhuizen die er zijn zijn overvol. De pa tiënten worden grotendeels verzorgd door hun familieleden, die meestal ook in het ziekenhuis blijven slapen. Onder het bed, naast het bed, ze zien maar". De twee artsen waren door de Neder- lanse regering naar Vietnam gezonden om na te gaan of medische hulpverlening door Nederland op zijn plaats zou zijn. „Of er hulp geboden moet worden is voor ons geen punt," zegt dr. Van der Velde. „Het gaat er alleen maar om in welke vorm. Je komt daarmee al snel op politiek terrein. Moet een Nederlands team bijvoorbeeld worden ingepast in het grote Amerikaanse hulpprogramma of moeten we zelfstandig gaan opereren?" De artsen hebben minister Bot Ontwik kelingshulp) al uitvoerig mondeling inge licht. Ze zijn nog bezig met hun schrif telijk rapport. Wat de recrutering van een Nederlands team betreft maken de artsen zich niet veel illusies. Het zal ontzettend moeilijk zijn. „En heeft men een goed team ge formeerd, dan zal dat zeker binnen zes Advertentie portables ADLER ADDO-X WALTHER FACIT EVEREST BROTHER ADLER ERIKA TRIUMPH OLYMPIA vanaf 164.— maanden moeten worden vervangen, want langer dan een half jaar kun je het niet uithouden." De artsen, die in UNO-verband in 1963 reeds in Kongo hebben gewerkt, geloven dat de weg naar herstel zeer lang en zeer moeilijk zal zijn. Kongo was niets in vergelijking met dit. „U moet niet verge ten dat er in Vietnam al twintig jaar wordt gevochten. Hoe waren wij er aan toe na vijf jaar oorlog?" Behalve in Saigon en omgeving zijn de twee artsen in de Mekongdelta in het zuiden, in Hué in het noorden en in Da- lat in het centrale bergland geweest. Ze reisden vrijwel steeds per vliegtuig. Wie als blanke per auto door Vietnam rijdt heeft maar een kleine kans levend op zijn einddoel aan te komen. Hij moet in ieder geval tol betalen aan de militaire bevel hebber van de Vietcong. De Vietcong houdt ook regelmatig bussen met Zuid vietnamezen aan. Als alles goed gaat hoe ven de passagiers alleen maar uit te stappen om te luisteren naar een les in Minister Biesheuvel van Landbouw en Visserij is van mening dat 't tot dusverre gevolgde systeem van teeltbeheersing een belemmering voor een gezonde struc turele ontwikkeling van de Nederlandse bloemkwekerij produkties. De minister heeft deze mening ter kennis gebracht van het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen, dat onlangs, naast toeken ning van teeltrecht aan beginnende telers, heeft besloten tot een uitbreiding voor 1966 van het bestaande areaal met tien percent. De minister zal zich niet verzetten tegen dit besluit. Maar hij wil tijdig met het bestuur van 't produktschap spreken over het in 1967 te voeren beleid. Spoedige beëindiging van de teeltbeheersing zal in dat gesprek het uitgangspunt van de mi nister zijn. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een achttienjarige Ghanees wegens poging tot beroving van een taxichauffeur veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. de communistische leer, die uiteraard niet gratis gegeven wordt. Hun totale indruk van -Vietnam: een ver scheurd land met verschrikkelijke proble men die je pakken en niet meer los la ten. De artsen maken de indruk dat zij onder bepaalde condities, in teamver band, graag hun handen uit de mouwen willen steken. Advertentie Tafelcouvert 1h edelstaal: f 9.80 (3D Koninklijke Van Kempen Begeer-Zeist Tijdens het debat rond de gemeentebe groting 1966 van Helmond heeft de ge meenteraad gisteravond eenparig beslo ten een telegram aan de minister van Binnenlandse Zaken te zenden, waarin de gemeenteraad er zijn verontrusting over uitspreekt, dat de benoeming van een nieuwe burgemeester voor Helmond en de indiening van het wetsontwerp tot grens wijziging rond Helmond bij de Tweede Kamer zo lang uitblijven. De (relatieve) nederlaag van De Gaul le in de eerste ronde van de Franse pre sidentsverkiezingen is door bijna alle Ne derlandse bladen met gejuich ontvangen. Het ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD schreef over „Mythe vernietigd," Het Pa rool over „De ban gebroken". Dit laatste blad stelde: De ban >s gebroken. Het is niet het re sultaat geweest van een slepend proces maar van een rukwind, die de wolk van heiligheid rondom de president heeft weg geblazen en hem heeft onthuld meer in zijn zwakheid dan in zijn grootheid. De tendens is overal: De Gaulle zal in tweede instantie wel winnen, maar hij zal daarna niet meer kunnen regeren als te voren. Zoals TROUW zegt: Tot nu toe kon hij nog volhouden, dat het Franse volk in zijn geheel hem steun de; dat gaat nu niet meer. In DE VOLKSKRANT wordt gesteld dat het apathisch geworden Franse volk de anachronistische, op hoogmoed gebaseer de politiek van De Gaulle beu is. En van het Gaullisme wordt gesteld dat het een leeg, op de verouderde filosofie van De Gaulle opgebouwd stelsel is. De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT spreekt over „De generaal nu als burger." Belangrijker dan de electorale neder laag van de generaal persoonlijk, is de ne derlaag van een systeem waarbij een soort vader en grootvader der natie onder braaf gejuich van de onderhebbenden de dienst uitmaakt. Een dienst intussen die naar zijn inhoud onder De Gaulle bepaald ook zeer positieve kanten had. Het blad meent dat de invloed van De Gaulle minder zal worden. Zo beschouwt ook DE TIJD de toe komstige situatie: „Hij kan ook tegenover het buitenland niet meer de pretentie hebben, dat hij per soonlijk volledig de gevoelens en gedach ten van al zijn landgenoten vertolkt." Het ALGEMEEN HANDELSBLAD meent dat De Gaulle slachtoffer van eigen slimheid is geworden. En de TELE GRAAF vindt het een geruststelling, dat er een bewijs is geleverd dat de democra tie in Frankrijk niet dood is. Beide bladen geloven echter niet dat er veel zal ver anderen. De Gaulle is veel te veel over tuigd van eigen gelijk. En ziehier de conclusie van DE FRIE SE KOERIER: „Hij is niet meer onbetwist. Hij moet vechten, voor het eerst na 1958. En hij wil niet vechten, omdat hij gelooft, dat hij en hij alleen geroepen is tot het ambt, dat hij nu bekleedt. Dat is het eind van het sprookje, het eind van een ambtstermijn, die wellicht kan worden gevolgd door één of twee of zeven jaren verlenging, maar die verlen ging zal dan alle glorie missen die de his torische roeping in de ogen van de presi dent gegeven heeft aan alles wat hij heeft gedaan. Zodat de Gaulle, als hij opnieuw zal wor den gekozen, een man zal zijn die niet alleen door zijn volk verraden is maar ook nog door zijn land en zijn historie, eenzamer kan geen machthebber wor den." Het VRIJE VOLK spreekt van een ple zierige Sinterklaas verrassing. Het blad wijst er wel op dat op binnenlands terrein de ontwikkeling in Frankrijk zich de af gelopen zeven jaar heeft gekenmerkt door een grote mate van stabiliteit. Maar, behalve de ontvoogding van Al- gerië en een efficiënte dekolonisatiepoli tiek, is er geen enkele andere beleids- daad van president De Gaulle in de inter nationale sfeer te noemen die niet door felle geldingsdrang is ingegeven. Het dwarsbomen van Amerika, het saboteren van de westerse defensie, het onder graven van de EEG, het zich afwenden van de Verenigde Naties en van de Ge- neefse ontwapeningsbesprekingen zijn stuk voor stuk stappen op de heilloze weg der desintegratie. Zouden er veel Fransen zijn die in het aanpappen met Peking en Moskou ener zijds en in het geldverslindende geëxperi- menteer met „eigen" raketten, bommen en kunstmanen anderzijds voldoende com pensatie vinden? Aanpappen Het aanpappen met Peking en Moskou vindt in DE WAARHEID ook een slecht onthaal: Het is bekend, dat zowel vanuit de Volks republiek China als vanuit de Sovjet-Unie pogingen zijn gedaan (uitgaande van doel einden van buitenlandse politiek en diplo matie) om tot toenadering of zelfs combi naties in het internationale vlak met De Gaulle en. zijn regering te komen. Het zou echter volstrekt onjuist zijn voor de arbeidersbeweging om zich daarop te oriënteren, de Communistische Partij van Frankrijk heeft dit dan ook niet gedaan en zij heeft zich niet laten weerhouden om met kracht de strijd tegen De Gaulle te voeren. Het slot is merkwaardig: Luns heeft De Gaulle de laatste jaren geholpen, dus Luns moet weg. Geldt dat nu ook voor Kosygin en Mao? Nog even het gaullistische blad FRAN CE SOIR, dat de kiezers tevoren vertelde wat zij in 't stemhokje wel en niet moch ten doen: Geoorloofd bleek, sinds een uitspraak van het Hooggerechtshof in 1889, om op het stembiljet een bijnaam in te vullen. Bijvoorbeeld grand Charles. Ook zou het stembiljet niet ongeldig worden, als men er met lippenstift een zoen opzette. Ongel dig werd het biljet echter, als men er een vloek opschreef of er een hoedje of vliegtuigje van vouwde. Niet geoorloofd bleek ook. het gebruik van soepterrines in plaats van urnen. Waarom krijgt men dorst na een hartig maal? Onze lichaamsvochten bloed enz. bevatten normaal 0.9 procent zout. Het lichaam tracht voortdurend de aan wezigheid van dit percentage zout te handhaven. Wanneer nu het zoutge halte in het bloed stijgt na het eten van sterk gezouten voedsel, moet meer vocht worden aangevoerd om aldus het gestegen percentage van het zoutge halte weer tot normale hoogte terug te brengen. Ook daarvoor zorgt ons li chaam: wij krijgen dorst en gaan drin ken. De dorst houdt op, als het nor male zoutniveau is hersteld. Het nog veelkomend geloof dat men dorst zou krijgen van een droge keel behoort tot het rijk der fabelen. Het is eerder pre cies andersom. Ongeveer duizend aanstaande moe ders uit Den Bosch en omgeving heb ben van het kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis te horen gekregen, dat het tarief voor tien dagen interne kraamhulp met ingang van 1 januari verhoogd wordt van 180 tot 370. Voor degenen, die verplicht bij een ziekenfonds zijn aangesloten, heeft de ze prijsverdubbeling weinig te beteke nen, want de fondsen gaan de kraam hulp grotendeels vergoeden. Het Ministerie van Sociale Zaken heeft deze hulp namelijk aan het zo- Ieder jaar wordt in Japan de Ko ningin van de Paarlen gekozen. Dit jaar werd dat de charmante Sugato Tomita. Bij deze verkiezing wordt niet zozeer op de maten gelet, maar wel of de kandidaten bloem-arrangementen kunnen vervaardigen en folkloristische dansen kunnen uitvoeren. genaamde ziekenfondspakket toege voegd en tegelijkertijd het subsidie op de salarissen van de kraamverzorgsters afgeschaft. Hierdoor zagen de kruisver enigingen zich tot de tariefverhoging genoopt. De Italiaanse mode-ontwerper Christian Gian heeft zomer- en winterkleding voor nonnen (en priesters) ontworpen. In Brazilië wordt deze kleding al ge dragen. Voor de winter koos hij zwart; voor de zomer grijs. De modellen zijn ontworpen aan de hand van voorschriften van de congregatie. Advertentie Alléén Juwelier Barteljorisstraat 1 Haarlem, Tel. 13131 Het Comité Verzoekschrift-Staten Gene raal heeft besloten zich te ontbinden. Men is van mening, dat geen verdere taken te verrichten zijn. Het batig saldo van het comité zal na afwikkeling ter beschikking worden ge steld van het Simon Wiesenthal-fonds. „In de komende jaren zal jaarlijks on geveer 1500 ha. aan de landbouw moeten worden onttrokken voor recreatie-doel einden". Dit zei ir. S. Herweijer, direc teur van de Cultuur-technische Dienst, in Utrecht in een vergadering van het Insti tuut voor Bestuurswetenschappen. In Nederland nemen op de drukste da gen nu reeds 5,5 miljoen personen deel aan openluchtrecreatie, bijna evenveel als in het begin van de zestiger jaren werd geraamd voor 1980. Om aan de vraag naar recreatieruimte te kunnen voldoen zal de landbouw een veer moe ten laten. Als echter ontplooiingsmoge lijkheden van landbouwbedrijven worden afgesneden is dat onaanvaardbaar, om dat ook het landbouwbedrijfsleven zich moet blijven aanpassen wil het econo misch produceren, zei ir. Herweijer. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7