Strafworp in de laatste minuut leverde De Blinkert niet de volle winst op m Doelman Van Noessel hield zaalhandbalnederlaag klein VZV schakelde Hillegom uit in bekercompetitie waterpolo Aanvalslinies van BMHC en SCHC niet op schot Thea Belmer en Kees Pruys heersten in Steen wedstrijd 1 Ceulemans weer de sterkste m Schotvaardigheid van Noor Bos - zes van de acht goals - was voor de Haarlemse dames niet voldoende voor een overwinning Veel buitenlanders in Olympia's Tour Koel en Steevens waren in Keulen klasse apart Zwitserland sterker dan Nederland Quicksilver S door Alchemist geklopt Swift verloor het eerste duel voor Europa-beker lil MAANDAG 13 DECEMBER 1965 11 Mieke Rubach kon de doelverdedigster van Verburch niet verslaan Heren IJmond - I 5 f1" IPlr #i!l «8 ■Hp:: Bosloop voor Jansen Europese titel in het driebanden voor de Belg Wenen gaat kandidatuur voor O.S. bespreken Corrie Veerkamp was ongetwijfeld de meest gelukkige Verburch-speelster na het laatste fluitsignaal van de goed lei dende mevrouw Frank. In de laatste seconde van de niet op. hoog peil staan de, maar toch wel aantrekkelijke dames- liandbalwedstrijd de Blinkert-Verburch stopte zij namelijk een door Mieke Ru bach genomen strafworp met een snelle reactie. Zij voorkwam hiermee een ne derlaag, want op dat moment was de stand 8-8 in deze wedstrijd die gisteren in Heemskerk werd gespeeld. De winst werd dus gedeeld; misschien wat teleurstellend voor de thuisclub, die toch wel beter zaalhandbal had laten zien. Noor Bos was voor de Verburch-defensie ongrijpbaar en doelpuntte vier maal, ter wijl Ans Lenaarts de vijfde treffer voor haar rekening nam. Het 4-2 verdedigings systeem van de Blinkert was niet effec tief, waardoor er enorme gaten in de de fensie vielen. Verburch profiteerde hier van uiteraard dankbaar. Na acht minuten was het al 8-8. Met Wil Giebels onder de lat (die toch wel een betere indruk achterliet dan Jannie Meinema, die de eerste tien minuten voor haar rekening had genomen) deed de Blinkert het wat rustiger aan, terwijl ook Verburch kenne lijk stoom afblies. Pas in de 17e minuut namen de Haarlemse dames door een ver schot van Noor Bos de leiding. Spoedig in de tweede helft vergrootte de Blinkert haar voorsprong. Noor Bos onderschepte een slecht afgespeelde bal en tegen haar break-out stond de Verburch-keepster machteloos (7-5). Een stuitbal bleek Wil Giebels daarop te machtig. Na drie mi nuten trof Ria Samson weer doel en de Blinkert leidde met 8-6. Verburch had haar antwoord direkt klaar en opnieuw liet een stuitbal de Blinkert-keepster kansloos. In de 10e minuut kwam de ver diende gelijkmaker. Via de keepster ver dween een hoekschot in het Blinkert-doel. De rest van de wedstrijd liet wel span nend handbal zien, met een wat sterker de Blinkert, maar gescoord werd er toch niet meer in deze ontmoeting, die niet op hoofdklasseniveau stond. De Blinkert-heren hebben Blauw Wit royaal geklopt, al was de 24-8 overwin ning zeer geflatteerd. De Amsterdam mers geloofden het de laatste minuten namelijk wel. Gedegen zaalhandbal, waarbij Henk Driessen schotvaardig bleek, bracht de thuisclub een 12-2 voor sprong met rust. Blauw Wit trachtte voornamelijk met afstandsschoten te sco ren, wat volkomen mislukte. In de tweede helft droeg de wedstrijd een onaange naam karakter. De Blinkert bleef opper machtig en bracht dat onbarmhartig tot uitdrukking. Vooral Henk Deen scoor de het ene doelpunt na het andere. De totaal ontredderde Amsterdammers kon den bij 24-8 de aftocht blazen. Een pri mitief handballend Geel Zwart heeft ver diend van de Rapiditas-dames verloren. De Haarlemse dames waren over alle li nies de beteren en konden met een 3-1 voorsprong gaan rusten, door treffers van Betsy Nederstigt, Gerda van Duin en Wil Hurkmans. In de tweede helft kreeg Rapiditas-keepster Ans Kroon het iets drukker, maar hield haar doel schoon. Rapiditas trof nog eenmaal doel en behaalde dus een 4-1 zege, waarmee de ploeg ongeslagen bleef. De heren van Rapiditas verloren met klein verschil van Unitas, dat beter hand balde. De Haarlemmers gingen snel ran start en buitten de kansen goed uit. Bij een 7-3 voorsprong verslapte de verdedi ging en binnen korte tijd was het 7-8. Dank zij Hans Hekezen werd toch nog een 8-8 ruststand bereikt. In de tweede helft leken de rollen omgedraaid. Unitas kreeg een overwicht en nam een 13-9 voorsprong, waarbij keeper Kriege niet al tijd vrijuit ging. Zoals gewoonlijk ontke tende Rapiditas een fel slotoffensief. maar opnieuw bleef succes uit. De Haar lemmers kwamen tot 12-13. Unitas liep weer uit, nu tot 12-15, maar Ophuyzen zorgde voor 15-15. Twee harde schoten velden Rapiditas echter definitief en de derde nederlaag was een feit. IJmond speelde evenals vorige week, toen Achilles een bijzonder hardhandige tegenstander bleek weer in Utrecht. U.D. was voor de Velenaren in de eerste helft een tegenstander, waarmee gelijke tred was te houden dankzij goed spel. Doel punten vielen om en om en de ruststand van 8-5 bood IJmond nog wel kansen, maar het hogere tempo, waarmee UD Hl Aan de vijftiende Olympia's tour door Nederland, die van 11 tot en met 17 mei 1966 wordt gehouden, zullen tenminste achttien ploegen van zes renners deelne men. Daaronder zijn afgevaardigden van Polen, Denemarken, West-Duitsland, En geland, België en Frankrijk terwijl ook het deelnemen van een ploeg van Oos tenrijk mogelijk is. Olympia's tour is onlangs op het te Zü- rich gehouden kalendercongres van de amateurafdeling van de UCI officieel er kend. Het leek even, dat op het congres de door Olympia aangevraagde data in gevaar zouden komen omdat tegelijker tijd de etappenwedstrijd Warschau-Ber- lijn-Praag wordt gehouden, maar dank zij de steun van Arie van Vliet, in Zürich aanwezig bij het congres van de beroeps afdeling, en de medewerking van de Po len, die hun aanvankelijk geopperde be zwaren introkken, kreeg Olympia de pe riode op de kalender. Na hun overwinning in de zg. toekomst- zesdaagse van Zürich hebben Gerard Koel en Harry Steevens zondag in Keulen een internationale koppelwedstrijd over 100 km. om de zilveren adelaar gewonnen. Het Nederlandse duo was veel te sterk voor de andere deelnemers. Koel en Stee vens legden de 100 km. af in 2 uur 6 mi nuten en 30 seconden. De andere koppels hadden achterstanden die varieerden van twee tot elf ronden. Het Nederlandse heren zaalhandbal team heeft in de voorronden van het we reldkampioenschap handbal, dat in 1967 in Zweden zal worden gehouden, met 13-8 (4-2) verloren van Zwitserland. Voor Zwit serland betekende deze overwinning de tweede in de kwalificatieronden want eni ge weken geleden versloegen de Zwitsers met 36-19 België. De ruim 4500 toeschouwers in de uitver kochte congreshal van Bazel hebben een wedstrijd zonder hoogtepunten gezien, waarbij de einduitslag voor de Zwitsers eigenlijk een teleurstelling betekende. De Nederlanders, die nogal voorzichtig speel den, hadden te weinig aandacht voor de cirkellopers en bespeelden keer op keer schutter Janmaat, die overigens maar één doelpunt scoorde. De beste man in de Ne derlandse ploeg was doelman Van Noes sel, die met spectaculaire reddingen Ne derland voor een grotere nederlaag be hoedde. De Zwitsers begonnen zeer sterk en binnen 11 minuten was het reeds 4-0. Daarna kwam Nederland terug, omdat de Zwitsers ongeconcentreerd speelden. De Nederlandse aanval was te langzaam en had teveel tijd nodig om een man in gunstige schietpositie te brengen en zo duurde het tot de 22e minuut voordat het Mieke Rubach heeft de verdediging van Verburch misleid, maar haar schot zal geen doel treffen. na rust voor de dag kwam, en de gevaar lijke break outs, deden IJmonds kansen keren. UD liep snel uit en IJmond scoor de slechts incidenteel tegen in deze spor tieve wedstrijd. Het werd uiteindelijk 23-9. De dames van IJmond namen tegen het nog ongeslagen Athleta met 1-0 de leiding, maar zagen die in de eerste speelperiode nog weggewerkt. In de tweede helft kwam Athleta met 2-1 aan de leiding en scoorde IJmond tegen, maar op een derde goal van Athleta had IJmond geen antwoord. Beide ploegen speelden goed. Full Speed leed ook al een nederlaag. De Velser dames trokken naar Alkmaar, waar AVA zoals verwacht een lastige te genstander bleek. Het spannende duel werd afgesloten bij de stand 5-4. De uitslagen van de gisteren gehouden drave rijen te Hilversum luiden: Winterrustprijs: 1. Empereur Mac (J. v. Dooye- weerd); 2. Edel Signal: 3. Eddi Scotch. Toto: win. 2,30, pl. 1,40, 1,40, 1,70, koppel 3,80, cov. 4,20. Karbonkelprijs (le afd.): 1. Aga Khan (H. Pools); 2. Canard S.; 3. Zilvertip. Toto: win. 6,90, pl. 2,50, 2,40, 6,10, koppel 18,60, cov. 8,10, trio 622,70. Granaatprijs: 1. Dorita Spencer (E. Leeman); 2. Cornelia Carboari; 3. Cotland. Toto: win. 3,10, pl. 1,70, 4,90, 1,50, koppel 8,50, cov. 13,60. Jaspis-prijs: 1. Dumas Z. (J. Zeeman); 2. Clara Williams; 3. Carrière. Toto: win. 5,40, pl. 6,70, 1,80, 7,40, koppel 7,20, cov. 3,70. Karbonkelprijs (2e afd.): 1. Boudewijn B. (R. v. d. Lubbe); 2. Dominica; 3. Zaida. Toto: win. 21,80, pl. 5,20, 3,60, 2,70, koppel 3,30, cov. 7,30, trio 1831,90. AUroundstayersprijs: 1. Alchemist (P. Stroo- per); 2. Quicksilver S.; 3. Arrow Axworthy. Toto: win. 9,40, pl. 2,10, 1,40, 2,—, koppel 17,50, cov. 4,90. Saffier-prijs (voor amateurrijders): 1. Alice van Hagheweyde (L. de With); 2. Zingaro; 3. Art Erebus. Toto: win. 31,pl. 5,60, 2,50, 2,60, koppel 23,20, cov. 6,60. Robijn-prijs: 1. Bento (E. de Visser); 2. Zany; 3. Ylogie M. Toto: win. 3,40, pl. 1,70, 1,50, 5,10, koppel 5,20, cov. 4,50, trio 249,80. Opaal-prijs: 1. Circus S. (W. Janssen); 2. Bür- mann B.; 3. Chungo Beroona. Toto: win. 7, pl. 2,50, 2,10, 10,70, koppel 13,—, cov. 6,30. Opaal-prijs: 1. Draisine (Ir. J. Oosting): 2. Black Lady; 3. Claudy Williams. Toto: win. 2,70, pl. 1,40, 1,40, 1,60, koppel 4,—, cov. 4,50. Totalisator-omzet 306.867,50. Voor de bekercompetitie waterpolo heeft VZV uit Velsen zaterdagavond in het Haarlemse Sportfondsenbad Hillegom met 5-3 uitgeschakeld. De dames en heren van Njord veroverden evenals VZV een plaats in de vierde ronde. Het plaatsen en het schieten in de wedstrijd VZVHillegom was aan beide kanten niet best. Eef Scholte zorgde in dit duel, dat aanvankelijk gelijk op ging, voor de openingstreffer ten gunste van Hillegom. Jelle Oortwijn maakte gelijk, waarop Van de Akker alsnog Hillegom een voorsprong bezorgde. Visman was nu de VZV-er die gelijk maakte. Scholte gaf Hillegom nogmaals de leiding maar VZV buitte een spelersmeerderheid uit. Stap per, na een pass van Oortwijn, en Oort wijn zelf, na goed doorzetten, beslisten de «trijd daarna in het voordeel van da Val- senaren. In de wedstrijd NjordDZV waren de treffers talrijk. Njord nam de leiding met 3-0, maar ook al doordat Vierhout aan de kant moest kon DZV terugkomen tot 3-2. De derde periode kwam DZV zelfs naast Njord (5-5), maar daarna liepen de Haar lemmers door Gruppelaar, Sohl en Wild schut uit tot 8-5 en al had DZV daar dan nog een antwoord op in de vorm van twee goals, de zege was voor Njord. De dames van Njord waren aanvanke lijk niet veel sterker dan die van ADZ 2. Dat Carla Janssen voor Njord de score opende was echter al een teken aan de wand, al had ADZ in Jannie Vos toen nog een polospeelster, die gelijk maakte. Schoten van Lenie de Vries, Carla Jans sen, Gerda Driehuis en Loes Wildschut- Roskam waren daarna doeltreffend en pas toen scoorde ADZ tegen door Ingrid Rijswijk. Mot di# 6-2 stand werd het ein de bereikt, Kampong heeft de leidersplaats in de eerste klasse west van de hockeycompe- titie moeten verlaten. De Utrechters werden door HDM overwonnen met 2-1 en dat luidde het stuivertje-wisselen in voor de eerste en tweede plaats. Hilver sum kwam thuis tegen Leiden niet ver der dan een gelijkspel. BMHC en SCHC slaagden er beide niet in om te doelpun ten, hetgeen beide ook iets meer afstand geeft van de rode lantaarn. Het was een ontmoeting op een uitstekend veld, waar uit SCHC wel iets meer had mogen ha len (zo miste Jeroen Zweers twee keer). Van die zijde werd er iets agressiever gespeeld en het. was gelukkig voor de Bloemendalers dat zij in R. Janssen een niet te passeren keeper hadden. Daaren- tegn kon BMHC het in de voorhoede ook niet klaarspelen om te doelpunten, alhoe wel ook dat vijftal kansen kreeg. De stand in de eerste klasse is thans: HDM 8 11 BMHC 9 9 Hilversum 9 10 Amsterdam 6 6 Laren 9 10 SCHC 7 6 Kampong 7 9 HGC 7 5 HHYC 7 9 Leiden 9 3 Eechtrop heeft niet de kans gehad om de onderste plaats in de promotieklasse C te verlaten. Pinoké nam al na een minuut of tien de leiding. Eggermont kon die achterstand nog inlopen, maar dit luk te niet meer nadat de Amsterdammers nog vlak voor rust de stand op 2-1 hadden gebracht. In de promotieklasse D heeft In de wedstrijd BMHCSCHC ont stond tijdens een felle aanval van SCHC deze verwarrende situatie. Op de grond doelman Jansen van BMHC met enkele van zijn verdedigers. Links staat de oud-international Van Vroonhoven. Deze kon echter niet tot scoren komen. De eindstand was identiek aan de beginstand: 0-0. HBS de vorige week verkregen ^rste plaats gisteren goed geconsolideerd door van de naaste concurrent Be Fair met 2-0 te winnen. Dank zij de winst die de dames van 't Gooi op Be Fair behaalden, bezetten zij nu met een wedstrijd meer de tweede plaats achter Voordaan. BDHC had wei nig moeite met hekkesluiter HDM, dat toch een bijzonder aardige wedstrijd op het veld kan brengen. Beide teams had den drie invalsters. HDM kwam met dé doelpunten het eerste aan bod door te profiteren van een zwak moment in de Bloemendaalse achterhoede. De illusie op winst werd gauw verstoord door J. Brom mer, die een strafcorner zeer goed be nutte. Nog voor de rust verzorgde L. Lie ve het begin van de voorsprong, na de hervatting door haar vergroot tot 3-1. Een kwartier voor het einde kreeg een der verdedigsters van HDM nog een hard in geschoten bal van J. Brommer tegen haar kaak, waardoor zij moest uitvallen. Ook H. Moolenburg verliet toen het veld, om de balans in evenwicht te houden. Het bleef evenwel bij de op dat moment be reikte stand. BDHC 2 heeft bijzonder kost bare winstpunten behaald met de winst op Victoria. Het verliet daarmede in ie der geval voorlopig de laatste plaats in de promotieklasse A. In de B-afdeling nestelde HBS zich iets steviger op de tweede plaats door van Amersfoort te winnen. Dit is mogelijk geworden omdat de wedstrijd van Rood Wit tegen hekke sluiter Hurley niet doorging en de Heem- steedsen dus geen winst daartegenover konden stellen. Thea Belmer bij de dames en Kees Pruys bij de heren zijn weer overwin naars geworden in de jaarlijkse Steen wedstrijden van de Amsterdamse Turn bond. Hun namen zullen respectievelijk voor de vijfde en tweede maal met gul den letters gegrift worden in de marme ren steen van de oude Turnhal aan de Marnixstraat. De wedstrijden werden daar echter niet gehouden, zoals de tra ditie wil, maar in de nieuwe gemeente lijke sporthal aan de Van Hogendorp- straat, waar veel publiek de wedstrijden volgde. Bij de dames was van strijd om de eerste plaats geen sprake. Kampioene srw Thea Belmer toonde zich op alle vier onderdelen van de wedstrijd veruit de sterkste en won gemakkelijk met 36,35 punten. De strijd bij de heren was echter vol spanning en hier ontspon zich een wa re nek-aan-nek race tussen oud-kampioen Joost Blits van Olympia en titelhouder Kees Pruys van DOS. Tot aan het laatste onderdeel van de wedstrijd, het rektumen, was de uitslag onzeker. Wel had Pruys met fraai keur- tumen geleidelijk een kleine voorsprong opgebouwd, maar die was zo klein slechts een halve punt! dat het laat ste toestel de beslissing moest brengen. Blitz wist hier met een goede oefening precies negen punten te verzamelen. Kees Pruys, als laatste aan de beurt, kwam onder groot enthousiasme tot een totaal van 9.10 punten en liep hierdoor nog iets op Blits uit. Met een voorsprong van 0,6 punt legde hij verdiend beslag op de titel. De andere deelnemers toonden niet die routine en rust die voor een dergelijke zware kamp vereist worden. Teveel mis lukkingen kwamen er voor en vooral het paard voltigeren was nu en dan be slist beneden de maat. Bij de dames was dat iets beter, maar toch bleken enkele turnsters nog niet aan de zware eisen te kunnen voldoen. Er is in de ATB maar weinig goed reserve- materieel aanwezig onder de turnsters, howel Elly Smit en Greetje Nieuwenhui- zen toch wel degelijk aanleg hebben om goede keurtuxnsters te worden. De uitslagen waren: 1 Thea Belmer (KDO) kampioene met 36,35 p.; 2 Elly Smit-Degger (DOS) 33,85 p.; 3 Greetje Nieuwenhuizen (KDO) 31,95 p. Heren: 1 Kees Pruys (DOS) kampioen met 53,70 p.; 2 Joost Blits (Olympia) 53,10 p.; 3 Ger Praamstra (DOS) 51.25 p. De Amsterdamfher Jansen (AV '23) heeft zondag de eerste Amsterdamse bos loop gewonnen. Hij legde de ruim 800 me ter af in 29 minuten en 52.2 seconden. De Fries van de lest (AV '55) werd tweede in 29.56.6 terwijl Vink (Atletika) in 31.13.8 beslag legde op de derde plaat», eerste Nederlandse doelpunt viel. Na de pauze' steeg de vorm van doelman Van Noessel tot grote hoogte. De onwaar schijnlijkste ballen hield hij uit zijn doel en aangezien de Nederlandse aanval zich nu ook geducht weerde kwamen zij van 6-3 tot 9-6 terug. Na de stand 10-7 ont worstelden de Zwitsers zich aan de druk van de Nederlandse aanval en wonnen toch nog vrij gemakkelijk. De Nederlandse doelpunten werden ge maakt door Korver, Cantelberg (2), Gil lissen, Swart (2), Janmaat en Veen. De stand in de kwalificatiegroep waar in behalve Nederland, Zwitserland, Bel gië en West Duitsland spelen, ziet er als volgt uit: 1. Zwitserland 2 2 0 0 4 49-27 2. West-Duitsland ..1 1 0 0 2 26- 6 3. Nederland 1 0 0 1 0 8-13 4. België 2 0 0 2 0 25-62 De Oostduitse zaalhandbalkampioen da mes SC Leipzig won zaterdag in Leip zig de eerste wedstrijd voor de Europe se beker tegen de drievoudige Neder landse kampioen Swift Roermond met 6-3. Bij rust stonden de Oostduitse dames met 3-2 voor. Rüdrich (2), Hülssner, Coen, Helbig en Müller maakten de doelpunten voor de Oostduitse ploeg, de meisjes Tophooven, Hendriks en Aarts scoorden voor Swift. De retumwedstrijd vindt op 18 decem ber plaats in Roermond. De Oostduitse meisjes hadden na 13 minuten al een solide voorsprong van 3-0 genomen. Swift vocht echter hard te rug en verkreeg aansluiting toen de meisjes Hendrix en Aarts met respec tievelijk een sprongschot en een vlak schot de achterstand verkleinden tot 3-2. Na de pauze was de ploeg van Leipzig duidelijk superieur. Swift, dat het vorig jaar in hetzelfde toernooi de halve fina les bereikte, zette nog eenmaal alles op één kaart en probeerde de zwakte van de Oostduitse dekking uit te buiten met schoten van verre afstand. De Belg Raymond Ceulemans is Euro pees kampioen driebanden geworden. In de laatste partij versloeg Ceulemans zijn grootste rivaal de Oostenrijker Scherz met 60 tegen 49 caramboles. Het alge meen gemiddelde van 1.420, waarmee Ceulemans het kampioenschap drieban den in Lissabon behaalde, betekent een nieuw Europees record. Het oude stond sinds het wereldkampioenschap 1963 te Neuss op zijn naam met 1.307. Ceulemans rekende in de laatste ron den af met de Franse speler Hanoun en met Scherz. Tegen zijn Oostenrijkse ri vaal had hij 41 beurten nodig en kwam hij tot een hoogste serie van 9. Tegen Hanoun was de Belg in 35 beurten klaar en toen was zijn hoogste serie 15. De Nederlandse vertegenwoordiger in dit toernooi, Jan Doggen, verraste in dit kampioenschap met redelijk goed spel. Het was zijn eerste internationale kam pioenschap en daarin was het resultaat, dat hij tegen Scherz bereikte wel het op vallendste. Doggen versloeg Scherz in 68 beurten en behaalde als hoogste serie 10. In het algemeen klassement werd Dog gen derde met een algemeen gemiddelde van 0.801. De eindstand van het toernooi om het Europees kampioenschap driebanden ziet er als volgt uit: 1. Ceulemans (Belg) 16 (pnt) 1.420 (alg gemidd); 2. Scherz (Oost) 12, 0.872; 3. Doggen (Ned) 10, 0.801; 4. Vinagre (Port) 10; 5. Hanoun (Fr) 8; 6. Tiedtke (W.Dld) 6; 7. Soegaard (Den.) 4; 8. Muhle (Sp) 4; 9. Lopez (Zwitsl.) 2. Of Wenen zich kandidaat zal stellen voor de organisatie van de Olympische zomerspelen 1972 zal in hoge mate afhan gen van de besprekingen die begin vol gende week beginnen in de Oostenrijkse ministerraad. De kosten aan een derge lijke organisatie verbonden zijn enorm. Men rekent in Wenen op 300 a 400 mil joen gulden. Daarbij niet gerekend de noodzakelijke uitgaven voor verkeersvoor- «icflingcm,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11