Maaswater 3 meter boven normaal peil Drie miljoen gulden schade in Brabantse Biesbosch HET WEER Gruwelijke roofmoord in de Alblasserwaard Scheepsramp op IJsselmeer eist vijf levens Twee gewonden door explosie in IJmuidense havenmond iilH Tweed- en Cameljassen MORRIS Hoogste stand sinds dertig jaar llilllli Slachtoffer gedood en uit auto gegooid Gewone radio bleek „geheime zender" De honderdduizend op 022605 Propaangasinstallatie op een gesleepte bak ontplofte Terug van niet weggeweest Diefstal uit een sigarettenautomaat Spanning aan grens yan India en China r. Maar in geen 30 jaar zo hoog Het woord is aan Abonnementsprijs 85 cent per week IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 1, 14 Sport4, 912 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 6 Kunst6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten .7 Ferdinand8 Feuilleton 13 Beeldverhalen13 Topsy15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Opklaringen Vocht in kabels Achttien padvindsters vielen flauw pagina 2 Looneisen bij kustvaart pagina 7 zie pagina 3 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN 51e JAARGANG NUMMER 35 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 13 DECEMBER 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) 's-HERTOGENBOSCH. De Brabantse Biesbosch staat nu geheel blank. Het water stroomt door de dijken, die tijdens de storm op 30 november op 50 plaatsen waren doorgebroken. Ruim 7.000 hectare van de Brabantse Bies bosch een buitendijks gebied dat bij stormvloeden voor een groot deel onderloopt zijn in één grote zee herschapen; tarwe, gerst en bieten zijn verloren. De totale schade voor de boeren wordt op drie miljoen gulden geraamd. Tien boerderijen in dit toch al verlaten gebied zijn volkomen geisolfeerd. Vier ge zinnen moesten voor de tweede keer bin nen 14 dagen hun woningen verlaten. Pas zaterdagmiddag was een volledig over zicht te krijgen van dit geïsoleerde ge bied, dat sinds de Elizabethvloed van 1421 regelmatig voor een groot deel on derloopt en dat pas veilig zal zijn als de Zeeuwse zeearmen geheel zijn afgeslo ten. Er wordt er niet meer dan het hoogst noodzakelijke gedaan aan de dijken rond de polders in de Biesbosch. De boeren houden er dan ook rekening mee, dat hun land gebruikt wordt als veiligheids klep bij hoog water. In het aan de rand van de Biesbosch gelegen Raamsdonksveer werd de dijk van de Houtse polders doorgeslagen, waardoor ook daar een grote oppervlak te aan landbouwgrond onderliep. In de grote jachthaven Drimmelen liep het wa ter vrijwel alle huizen binnen. Geertrui- denberg en Made bleven van grote water overlast gespaard, omdat de dijk tussen beide plaatsen het stijgende Biesbosch-wa- ter kon tegenhouden. Het verkeer op de Langstraatweg werd, evenals in Waalwijk en Sprang-Capelle verboden. Ook in Midden- en Zuid-Limburg staan duizenden hectaren land onder water. De Maas bereikte daar zondag de hoogste stand van de laatste 30 jaar. In Roermond werd 19.27 meter boven N.A.P. gemeten, meer dan drie meter boven het normale peil. Verwacht wordt dat het water van daag zal zakken. De dorpskernen van Bergen in Noord- Lixnburg, Asselt bij Roermond en Itteren bij Maastricht zijn van de buitenwereld afgesneden. In de Maasvallei staan tien tallen boerderijen en woningen in het water. Sommige dorpjes zijn alleen via een vele kilometers lange omweg te be reiken. In Linne woont stuwmeester Tob ben met zijn gezin al sinds vrijdag volko men geisoleerd in een onmetelijke water plas. Op de weg van het dorp naar de stuw staat bijna een halve meter water. Door de sterke stroming van de rivier is de woning per roeiboot onbereikbaar. In Venlo is de rivier over de kade muur gelopen en heeft veel opgeslagen voorraden onder water gezet. De scheepvaart op de Maas ondervindt ernstige moeilijkheden. Slechts enkele schippers hebben het aangedurfd de snel- stromende rivier te trotseren. De veren zijn het gehele weekeinde buiten dienst geweest. Daardoor ontstond zondagmid dag bij de brug in Well een bijna on ontwarbare verkeersknoop. In Venlo staan vele straten blank en talrijke kelders onder water. Een 59-ja- rige inwoner deed daardoor een onaange name ervaring op. Hij ging naar zijn we- VS*. Een automobilist probeerde zondag het Limburgse dorp Bergen (op de achtergrond) te bereiken maar moest halverwege zijn poging op geven, omdat in de enorme water vlakte de weg niet meer te ont dekken was. E. Douwes Dekker: Wie afkeurt tone dat zijn oordeel rijp De stijging van de externe kosten in het dagbladbedrijf maakt het nood zakelijk de abonnementsprijs met 5 cent per week (65 cent per kwartaal) te verhogen. Evenals bij alle andere Nederlandse dagbladen geschiedt deze prijswij ziging met ingang van 1 januari a.s. De prijs van het weekabonnement wordt dan 85 cent, van het kwartaal abonnement ƒ11.05 (franco per post 12.30). Wij verzoeken de abonnees, die in deze tijd het abonnementsgeld voor het 1e kwartaal 1966 plegen te gireren, het nieuwe bedrag ad ƒ11.05 over te maken. Het Ministerie van Economische Za ken heeft tegen de prijsverhoging geen bezwaar. DE DIRECTIE De amateurvoetballers hebben nu al enige weken lang last van het slechte weer. Ook in het weekeinde waren zij weer verstoken Van competitievoetbal, al was het dan niet overal zo, als deze foto toont; wel waren er veel plassen op de velden, maar in de meeste gevallen geen waterstand tot aan de lat van het doel. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog wat regen, maar later opklaringen. Krachtige tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. In het zuiden van het land iets lagere, in het noorden in het algemeen iets hogere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. kelijkse kaartavond en ontdekte bij zijn thuiskomst, dat hij de huissleutel verge ten had. Daar hij zijn vrouw maar liever niet uit bed wilde bellen, liet hij zich door een onafgesloten kelderraam naar binnen zakken. Tot aan zijn hals zakte hij in het water. Toen hij druipnat naar bo ven was geklommen, zat zijn vrouw in de kamer op hem te wachten. Zij was op gebleven, omdat zij gezien had dat haar man de huissleutel op tafel had laten lig gen P.T.T. heeft ook hinder ondervonden van het hoge grondwater. Zaterdagmid dag werden in het telefoondistrict Utrecht talrijke aansluitingen gestoord doordat er vocht in de kabels was doorgedrongen. Telefoonkabels zijn in het algemeen wel tegen water bestand, maar kleine isolatie defecten, die soms door grondverzakkin gen of trillingen van zwaar wegverkeer kunnen ontstaan, komen pas aan het licht bij een abnormaal hoge stand van het grondwater. De storing was het ergst in Driebergen, waar 300 telefoonaanslui tingen werden gestoord. Enkele schepen zijn ook in moeilijkhe den gekomen door het hoge water. Bij de Haringvlietbrug voer een 1000 ton metend Belgisch schip op een dam, die normaal boven water uitsteekt. Het schip is met veel moeitë losgetrokken. Het had een lek door bodemschade. In Zutphen raakte een tanker klem on der de IJsselspoorbrug. Door water in de tanks te pompen kwam het schip drie uren later los. De brug had geen schade opgelopen. (Van onze correspondent) DORDRECHT Zaterdagmorgen is on der aan de rivierdijk in Nieuw Lekkerland- het stoffelijk overschot gevonden van de 46-jarige veevoeder- en fouragehandelaar Arie Blokland uit Schelluinen, die sedert vrijdagavond werd vermist. Hij is waar schijnlijk het slachtoffer geworden van een roofmoord. Al zijn persoonlijke bezit tingen bleken verdwenen te zijn met uit zondering van een zakdoek. Het lichaam was zwaar verminkt en gedeeltelijk ont kleed. Bij de sectie, uitgevoerd door dr. Zel- denrust in het gemeenteziekenhuis te Dor- De mobilofooninstallatie van de Tielse gemeentepolitie werd de laatste weken herhaaldelijk gestoord. In plaats van de nuchtere mededelingen van de patrouille wagens klonk vrolijke muziek. Meestal muziek, die op dat moment werd uitge zonden door een van de Nederlandse zen ders. De politie ging op zoek naar dé plaats, waar deze illegale zender zou -zijn ge stationeerd en met assistentie van de PTT lukte dat ook. De bewoners van het be treffende huis wisten nergens van. De technische PTT-mensen losten het raadsel snel op. De familie bleek in het bezit te zijn van een radiotoestel, dat niet alleen ontving, maar tegelijk op de golflengte van de politieradio weer uitzond. De merkwaardige eigenschappen van dit nieuwe toestel, van een bekend merk, wa ren te wijten aan een fabrieksfout. drecht, is geconstateerd dat er sprake is geweest van een hevige worsteling. De fors gebouwde handelaar is op meedogen loze wijze om het leven gebracht. Er is een poging gedaan om hem te wurgen. De schedel was grotendeels verbrijzeld en het lichaam vertoonde tal van steek- en snijwonden van ernstige aard. De situatie ter plaatse wees er op dat de heer Blok land na vermoord te zijn uit een auto is gegooid. Het slachtoffer woonde in een bungalow aan de Parallelweg in Schelluinen, ge meente Giessenburg, waar ook zijn bedrijf is gevestigd. Aan dezelfde weg staat vlak bij de bun galow aan de spoorlijn Dordrecht-Gelder- malsen het wachthuisje, waarin voor de oorlog de beruchte moord van Giessen- Nieuwkerk is gepleegd, die nimmer is op gehelderd. Roof was ook voor deze moord het motief. Het slachtoffer was toen een baanwachter, die op even gruwelijke wij ze om het leven kwam. Een belangrijk element in het onder zoek is de auto van het slachtoffer, die men niet heeft teruggevonden. Zondag is met de boot RP. 20 van de rijkspolitie te water urenlang gedregd in de Lek, met name in gedeelten waar het dijktalud tot in de rivier doorloopt. Er werd van het voertuig geen spoor gevonden. Er is in deze zaak nog geen arrestatie verricht en men heeft, zo werd zaterdag avond medegedeeld, nog geen verdach- te(n) op het oog. Uit de toestand waarin het lichaam werd gevonden zou men kun nen afleiden dat meerdere personen bij de moord zijn betrokken. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gevallen op lot nummer 022605. De series van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Drachtrti. Op hetzelfde nummer viel bovendien een prijs van 20, Tijdens een vliegende storm is zeer vermoedelijk in de nacht van woensdag op donderdag het 232 ton metende Kam per binnenvaartschip „Elisabeth" van de firma Mandenmaker uit Kampen vergaan. De vijf opvarenden, man, vrouw en drie kinderen, zouden daarbij om het leven zijn gekomen. Het zijn de in 1926 geboren schipper Arend Mandemaker, zijn in 1937 geboren echtgenote Geertruida Speksnijder en de drie kinderen Elizabeth Gerdina elf jaar, Johanna Wilhelmina negen jaar en Ger- rit twee jaar. Het stoffelijk overschot van de schippersvrouw is vrijdag nabij Sta voren aangespoeld, evenals wrakhout, on der andere een boordplank met daarop de naam van het schip „Elisabeth, Kam pen," en een gedeelte van de roef. Het schip moet in een vliegende storm zijn vergaan. Het was geladen met sui kerbieten en op weg naar het plaatsje Vierverlaten in de provincie Groningen. De rijkspolitie te water uit Enkhuizen zoekt naar de andere stoffelijke resten en naar overblijfselen van het vergane schip. Twee opvarenden van een elevatorbak die door de sleepboot „Titan" de IJmui dense havenmond werd binnengesleept zijn zaterdagavond ernstig gewond toen zich in het vooronder van de bak een he vige ontploffing gevolgd door een brand voordeed. De gewonden zijn de 19-jarige matroos-runner A. Franssens uit IJmui den en de 22-jarige matroos-runner T. Singendonck uit Arnhem. Zij zijn met tweedegraads brandwonden en ander letsel in het Antoniusziekenhuis opgeno men. De oorzaak van de explosie is naar de politie meedeelde vermoedelijk een ondeugdelijke aansluiting van een slang met reduceerventiel op een propaangas- fles. De twee runners hadden tijdens de sleepreis hun maaltijden op het gasstel bereid. De sleepboot „Titan" van Bureau Wijs muller was met de elevatorbak zater dagavond omstreeks elf uur vanuit zee juist binnen de IJmuidense pieren aange komen toen op de bak een enorme explo sie klonk. Het voordek van het vaartuig werd opgelicht en er brak brand uit. De twee runners die zich aan boord bevonden werden getroffen door de steekvlammen. Later bleek dat de propaangasinstallatie in het vooronder uit elkaar was ge sprongen. De sleepboot „Stentor" voer direct uit om de brand te bestrijden ter wijl de sleepboten „Titan" en „Assistent" de brandende bak buiten de vaarroute brachten en naar het Buitenspuikanaal sleepten. Bemanningsleden van de „Assis tent" haalden de twee gewonde ruimers van boord en brachten hen naar de wal waar een arts de eerste hulp verleende. De ongevallendienst was snel ter plaatse om voor het vervoer naar het Antonius ziekenhuis zorg te dragen. De runners hadden ernstig letsel aan armen en on derlichaam opgelopen. De „Titan" had vrijdag de elevator bak ter hoogte van Terschelling overgeno men van de sleepboot „Noord-Holland" die met drie slepen, een baggermolen en twee bakken, onderweg was van Emden naar Koeweit. In verband met het slech te weer werd besloten dat de „Titan" een van de bakken naar IJmuiden zou bren gen. Later is de „Noord-Holland" met de baggermolen eveneens in IJmuiden aan gekomen terwijl de sleepboot „Hector" de andere bak naar IJmuiden heeft gebracht. Vandaag zou worden beslist op welke wij zen het sleeptransport naar Koeweit zal worden voortgezet. Politie en arbeidsinspectie hebben zon dagmorgen en ook vandaag op de eleva torbak een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing. De toe stand van de gewonden was vanmorgen bevredigend. In de nacht van zaterdag op zondag werd de politie van Velsen gewaarschuwd dat op het marktplein te IJmuiden de ruit van een sigarettenautomaat was vernield. Uit de automaat bleken sigaretten en geld te zijn gestolen tot een totale waarde van ongeveer vijftig gulden. PEKING (AFP) Indische soldaten zijn zondag bij de grens tussen China en Sik kim op Chinees grondgebied doorgedron gen en hebben één Chinese soldaat gedood. Dat meldt het persbureau „Nieuw China". Volgens het Chinese persbureau sneuvel den vijf Indische militairen en werden- er drie gevangen genomen. Ongeveer dertig Indiërs zouden de Chinese grenswacht met artillerie 'en machinegeweren hebben be schoten. De astronauten Walter Schirra (voorgrond) en Tom Stafford kijken nog eens naar de Titan-U-raket. Zij hebben zojuist het ruimtevoertuig Gemini-6 verlaten, nadat op het laatste moment een onbetekenende storing optrad, waardoor hun lan cering door de computer werd af gelast. (Télefoto). Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1