Bakkers willen het brood 8 ct duurder DERBY UP DRINK HET WEER „Markab" mocht in Den Helder geen aardappelen voor Algerije laden Portugezen bij Kariba-dam Nieuwe ontslagen in de textiel Holland" (625 man) stopt de produktie Felle critiek van CNV op werkgevers IJmuidenaar verongelukt VS UST de nieuwste, de fijnste Soebandrio komt naar Nederland G. W. Vermeulen blijft hoofdredacteur „Panorama" Konvooi over de weg naar Beverwijk R.T.N. zal zendtijd vragen Papegaaieziekte bij mensen in Terneuzen Voor modieuze dames- en feenerkleding WIE WAT WAAR 51e JAARGANG NUMMER 36 DINSDAG 14 DECEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. FADEMAC" DE STEENWERF" puur of met 'n tic Ons jaarboekje is nu UITVERKOCHT I r>' Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2,78 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3,7, 8 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 12 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 9 Kunst 9 Feuilleton10 Beeldverhalen10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Topsy 12 Sport 13 Ferdinand14 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Koude nacht Onderzoek Frankrijk en het westen pagina 8 Het woord is aan In Hoofddorp HAARD EN BRANDSTOF BI) één ADRES UW Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON TEL. 8166 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije De Nederlandse Bakkery-Stichting wil deze of volgende week met mi nister Den Uyl (Economische Zaken) gaan praten over een broodprijsver hoging van circa 8 cent voor 1966. Dat wil zeggen, 7 cent boven de reeds vastgestelde bezorgprijsverhoging van 1 januari. Dit valt af te leiden uit een verklaring van voorzitter M. Vlug van de bakkerij-stichting, die van mening is dat de marge van de bak- Advertentie I» P.V.C. vouwwanden en deuren. Diverse dessins. Aantrekkelijke prijzen. Kant en klaar aangebracht Spaarndamseweg 48 - Haarlem Telefoon 58211 (5 lijnen) 'n Hero produkt Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht weinig wind, plaatselijk mist en in het bin nenland temperatuur om het vries punt. Morgen overdag matige, aan de kust vrij krachtige zuidelijke wind. Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. kers in 1966 meer dan de dubbele ver ruiming moet krijgen dan die zij dit jaar ontleenden aan prijsverhogingen van 2 cent op afgehaald en 4 cent op bezorgd brood. Rekent men dit om naar de landelijke verhouding tussen afgehaald en bezorgd brood van 1:4, dan komt dit neer op een gemiddelde extra prijsverhoging van circa 7 cent. Van de wens in bakkerijkring tot deze verhoging maakten wij enige tijd ge leden melding: toen kon de bakkerij stich ting daarop geen commentaar geven. Eén van de argumenten van de heer Vlug voor een fikse prijsverhoging: „het bakkerspersoneel wordt onderbetaald, ver geleken bij andere bedrijfstakken, en het werkt harder. Er is een drang te verwach ten naar extra loonsverhogingen. Werkge vers en werknemers zijn het over de nood zaak daarvan eens. De optrekking van de lonen zal misschien wel boven de algeme ne loonruimte uit moeten." Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken deelde ons van morgen desgevraagd mee dat er nog geen afspraak voor een bespreking van minis ter Den Uyl met de Nederlandse Bakke rijstichting is gemaakt over de mogelijk heid van een broodprijsverhoging in 1966. Wel is enige maanden geleden in begin sel afgesproken, dat men aan het einde van het jaar aan tafel zou gaan zitten om de ontwikkeling van kosten en prij zen te bespreken. Hij voegde hieraan toe, dat aan de broodprijsverhoging van dit jaar een nauwkeurig onderzoek naar de rentabi- liteitsontwikkeling van het bakkerij be drijf vooraf was gegaan. Voortbouwend op dit onderzoek wordt de ontwikkeling in deze sector uiteraard regelmatig bijge houden. De chauffeurs van de trucks bij aankomst van de „Markab", wach tend op het ogenblik dat zij hun vracht eindelijk kunnen overdragen. Volgens het officiële Indonesische pers bureau Antara zal de eerste Indonesische vice-premier dr. Soebandrio, minister van Buitenlandse Zaken, weldra een bezoek aan Nederland brengen. Soebandrio heeft maandag over zijn eventuele bezoek aan Nederland een ge sprek gevoerd met de Nederlandse am bassadeur te Djakarta, mr. E. L. C. Schiff. De bedoeling van Soebandrio's bezoek aan Nederland is een consolidatie van de betrekkingen tussen beide landen. In het bijzonder zou aandacht worden besteed aan een normalisatie van de economische betrekkingen tussen Indonesië en Neder land. Soebandrio heeft volgens Antara ver klaard, dat zijn bezoek aan Nederland ver moedelijk volgend jaar zal plaatsvinden. Hij noemde echter geen datum. De heer G. W. Vermeulen is gehand haafd als hoofdredacteur van „Panora ma". Na een korte vakantie heeft hij zijn werkzaamheden hervat. De heer Vermeulen heeft inmiddels een gesprek gehad met de president-commis saris van het bedrijf, prof. dr. J. de Quay, over het artikel van de heer W. Klinkenberg over Claus von Amsberg en zijn ouders, dat op het laatste moment uit „Panorama" is verwijderd. De heer Ver meulen heeft het bestuur van de federa tie van Nederlandse journalisten ge schreven dat het conflict tot tevredenheid van alle partijen uit de wereld is. Dit bestuur is na beraad tot de conclu sie gekomen dat het geen aanleiding ziet een oordeel kenbaar te maken, dat strekt tot de behartiging van de belangen vaff de journalistiek. Ongeveer dertig chauffeurs van een gelijk aantal zware trucks met aanhang wagen hebben hedenmorgen omstreeks half tien in „De Pijp", de binnenhaven van Beverwijk, met een luid gejuich de aankomst begroet van het 790 ton meten de motorschip „Markab." Zij waren meest afkomstig van de Zuid-Hollandse eilanden met een gezamelijke lading van ruim achthonderd ton voor Algerije bestemde pootaardappelen. Naar wij vernemen zal de RiT.N., ge gadigde voor een omroepmachtiging naast de TROS, nog deze week een verzoek tot verkrijging van zendtijd indienen. De TROS, heeft de machtiging al eerder aangevraagd. Gerekend naar het aantal leden van deze twee nieuwe omroeporga nisaties zal de TROS het met één uur zend tijd per week moeten doen, terwijl de R.T.N. vier tot vijf uur zou moeten krij gen. De R.T.N. heeft intussen haar oor spronkelijke opzet nog enigszins bijge schaafd, waarbij ook de band tussen het weekblad Televizier en de R.T.N. sterk herzien is. Gisteren hadden zij vergeefs getracht hun vracht in Den Helder af te leveren, waar de „Markab" aan de onderzeeboot steiger was vastgelegd. De marineautori teiten bleken namelijk niet bereid de zware wagens op het terrein toe te laten, omdat men kennelijk vreesde dat de trucks het wegdek van de rijkswerf teveel zouden beschadigen. Aldus moesten, na een dag onderhande len, zowel ,de „Markab" als de vracht auto's Den Helder onverrichterzake ver laten, nadat was besloten de vracht nu in Beverwijk in te laden. Kapitein Bontekoe van de „Markab" had na aankomst weinig tijd ons hier te woord te staan en bleek daarbij tot geen enkel commentaar be reid. Onze vraag, of hij in de veronder stelling had verkeerd in Den Helder te kunnen laden, beantwoordde hij dan ook met een vriendelijke, doch nietszeggende glimlach. Wel bereid tot praten waren de chauf feurs, die hun ontstemming over deze gang van zaken duidelijk te kennen ga ven. Sommigen waren immers reeds van zondagavond af onderweg, om tijdig in Den Helder aanwezig te kunnen zijn. Na dat zij hier de gehele dag vergeefs op het sein tot lossen hadden gewacht, konden zij tegen de avond hun cabine weer be klimmen om, na hierin temidden van „de rimboe" enige uren te hebben geslapen, gedurende de nacht naar Beverwijk te rijden. Zij vonden het hoogst bevreemd dat de scheepsbevrachter hun de opdracht voor Den Helder had verstrekt, zonder ervan overtuigd te zijn dat zij hun vracht ook werkelijk op de „Markab" zouden kunnen overladen. „We zijn nu al twee dagen onafgebroken in touw", verklaarde een hunner, „en die tijd hebben wij geen andere vrachten kunnen rijden. Dit betekent een behoor lijke schadepost, die wij stellig bij de een of ander vergoed willen hebben". Intussen is men na aankomst van de „Markab" in Beverwijk onmiddellijk met het inladen van de aardappelen begonnen. In Terneuzen lijden enige mensen naar alle waarschijnlijkheid aan pape gaaieziekte, nadat een aantal dieren in deze plaats aan de ziekte is gestorven. Ook hier leidt het spoor naar een Voor- burgse dierenhandelaar, die per postor der dieren verzendt. Vorige week is ook op Texel papegaaieziekte geconstateerd, echter niet onder de bevolking. Hier stierven drie uit Voorburg verzonden pa pegaaien. President De Gaulle heeft zich gisteravond voor het eerst in jaren gewaagd aan een t.v.-inter view. Hij beantwoordde vragen die kennelijk van tevoren goed waren geprepareerd. Tot erg concrete uit spraken kwam hij echter niet, anders dan zijn tegenstander Mitterrand die duidelijk ook dong naar de gunst van de aanhang van Lecanuet. Cicero: Argumenten moeten niet geteld, maar gewogen worden. DAR-ES-SALAAM (AP) - De verboden Rhodesische nationalistische partij, de ZAPU, heeft beweerd dat de Karibadam in Rhodesië wordt bewaakt door een de tachement Portugese troepen. De Portu gezen zouden begin december zijn aange komen. Ook beweert de ZAPU dat in Salisbury, de hoofdstad van Rhodesië, meer dan hon derd Afrikaanse soldaten zijn opgesloten, omdat zij hebben geweigerd bevelen van Ian Smith op te volgen. In Boelawajo zou den 65 Afrikaanse soldaten gevangen zit ten. In de Veiligheidsraad en in de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid heerst ver schil van mening over de wijze waarop de kwestie-Rhodesië moet worden aange pakt. De zitting van de Veiligheidsraad over Rhodesië is uitgesteld. Het lijkt niet uitgesloten dat premier Wilson van Groot- Brittannië het Britse standpunt in de Raad en in de Verenigde Naties zal toe lichten. In de OAE heerst onbehagen over het eerder genomen besluiten dat de leden de diplomatieke betrekkingen met Londen moeten verbreken, als na vijftien decem ber door de Britten geen „krachtige" maatregelen tegen het regime van Smith zijn genomen. Egypte heeft gevraagd dit besluit 21 december „nader te bespreken in Addis Abeba". De premier van Nigerië, sir Aboeba- kar Balewa, is naar Londen gereisd om met premier Wilson te spreken. De N.V. Textielfabriek „Holland" in Enschede zal binnen afzienbare tijd wor den opgeheven. In het eerste halfjaar 1966 zal de produktie geleidelijk worden ingekrompen en omstreeks 1 juli geheel worden stopgezet. De produktie zal dan worden geconcentreerd in Mierlo en Eind hoven binnen het raam van de Koninklij ke Mederlandse Textielunie. De N.V. Textielfabriek „Holland" heeft 625 men sen in dienst (500 produktiewerkers, van wie 400 mannen en 100 vrouwen) en on geveer 125 beambten, bazen en stafper soneel. In nauw overleg met de vakorganisa ties „Unitas" de „Eendragt" en „St. Lambertus" is gestreefd naar een oplos sing voor het personeel van „Holland", waarbij praktisch het gehele produktieper- soneel naar de andere KNTU-bedrijven kan overgaan. Voor het opvangen van moeilijk plaatsbare gevallen heeft de KNTU een fonds gesticht van 250.000. Dit nieuws werd vanmorgen ten kanto re van de fabrikantenvereniging Ensche de meegedeeld door de heer Dirk-Jan Wis- sink, lid van de raad van bestuur van de Kon. Ned. Textielunie, waarbij aanwezig waren vertegenwoorigers van de drie vak verbonden, de directie van „Holland" en vertegenwoordigers van de fabrikanten vereniging en de stichting „textielva". De KNTU heeft nagegaan op welke wij ze de artikelpakketten tot dusver gevoerd door Baekers-Elias de Haes textielindu strie N.V. te Eindhoven, respectievelijk de N.V. Textielfabriek „Holland" te Ensche de in de toekomst op de meest doelmatige wijze zouden kunnen worden geprodu ceerd. Daarbij wordt opgemerkt, dat de tot dusver gevolgde wijze van produktie „Door de houding van de werkgevers zal de levensstandaard van de mensen met een minimumloon steeds verder ach terop raken bij andere groepen van de be volking. Voor de christelijke vakbeweging is dit beslist onaanvaardbaar." Tot deze conclusie is de verbondsraad van 't Chris telijk Nationaal Vakverbond (CNV) geko men na een gisteren gehouden spoedver gadering over de huidige crisis in de loon politiek. Het standpunt van de werkgevers in de Stichting van de Arbeid betekent een stap terug op weg naar sociale zekerheid voor een van de financieel zwakkere groepen van onze bevolking. Het CNV kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de strijd om het minimumloon vooral te wijten is aan de starre houding, die de werkgevers in het overleg over lonen en arbeidsvoor waarden menen te moeten aannemen. Hierdoor dreigt het gevaar, dat juist de laagstbetaalde werknemers het slachtof fer worden van deze, ook op zichzelf al betreurenswaardige ontwikkeling. De ver bondsraad van het CNV voelt zich dan ook genoodzaakt hiertegen met klem te protesteren. en afzet tot grote exploitatieverliezen heeft geleid. Een studie welke daarom trent is ingesteld heeft geleid tot de vol gende conclusies: dat de in beide bedrij ven (Baekers-Elias De Haes en „Hol land") gefabriceerde gordijnstoffen op meer efficiënte wijze kunnen worden sa mengevoegd en ondergebracht in de be drijven te Mierlo (weverij) en Eindho ven (finish) 2. dat een aantal andere pak ketten dienen te worden overgebracht naar enkele daarop gespecialiseerde be drijven van de KNTU (moderne kledings- stoffen naar Menko en de huishoudtextiel naar Jordaan-ter Weeme). 3. dat de mees te van de overige pakketten verliesgevend zijn en niet binnen afzienbare termijn lo nend te maken. De 46-jarige bedrijfsleider W. D. van Zonderen uit IJmuiden is vanmorgen op de Kruisweg in Hoofddorp bij een inhaal manoeuvre met zjjn personenauto frontaal gebotst tegen een bus van Maarse en Kroon en om het leven gekomen. Advertentie KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN TELEFOON 4643 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1