SER-advies over minimumloon Werkgeversvoorzitter Ir. Bosma verwacht arbeidsonrust „Vakbonds-uitkeringen bron van alle moeilijkheden" Helderse kotter op strekdam gelopen nabij Huisduinen HET WEER DERBY COLA DRINK Hondsdolheid in Lisse Huren gaan omhoog per 1 januari m lamsvacht jasjes n Afrikaanse landen gaan Wilson in VN boycotten MORRIS meesterlijk! Vechten tegen Vechtwater Hond overleden, familie ingeënt Cycloop helpt tanker „Esso Peru" Nieuw lekker pittig N.V. Auto-shop Haarlem fj W. A. VERWOERD en ZONEN 51e JAARGANG NUMMER 37 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, S A N T P O O R T, D RIE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Kloos „Titan' van Wijsmuller gaat proberen boot vlot te trekken Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: Robert Kennedy 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Langs sluizen en havens5 Ferdinand8 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Topsy14 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Kouder Prof. A. S. Geyser uit Zuid-Afrika leidt dienst in Beverwijk Frankrijk en het Westen pagina 3 Het woord is aan GONNETSTRAAT 1-3 Praktische geschenken voor de automobilist Ruime parkeergelegenheid. 1 II - 13 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN «p* KOLEN 4420 4 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije De raad van Nederlandse werkgevers verbonden heeft de regering gevraagd de Sociaal-Economische Raad advies te la ten uitbrengen over het minimumloon. Ir. J. Bosma, werkgeversvoorzitter bij het centraal overleg, waarin de onderhan delingen laatst zijn stukgelopen tussen een werkgeversbod van 110 en 'n werk- nemerseis van 125 voor 1966, denkt dat de SER zo'n advies in 3 a 4 maanden gereed kan hebben. De heer Bosma ver wacht dat er een onrustige tijd komt rondom de CAO-onderhandelingen. Wat de minimumlonen betreft, ziet hij er geen be zwaar in dat die in de bedrijfstakken naar de daar bestaande omstandigheden worden verhoogd. Dat kan hier en daar wel tot 123 of 124, meent hij. De werkgevers hebben echter geen cen trale afspraak voor dergelijke verho gingen van circa 13 percent willen maken om opwaartse druk op de rest van de lonen en daarmee het regeringsverwijt dat 't bedrijfsleven centraal de loonruim te zou hebben doorbroken, te voorkomen. Aldus ir. Bosma's verklaring namens de grote werkgeversorganisaties, die voor deze uitleg gisteren speciaal een perscon ferentie belegden om de indruk weg te nemen van „ze gunnen die arme mensen niet eens een behoorlijk minimum." Een bron voor onrust is de mislukking van een regeling voor een bepaalde ver goeding aan vakbondsleden. Volgens de heer Bosma heeft op een bespreking van een paar dagen geleden „een bijzonder groot en representatief deel van de werk gevers" zich achter het standpunt van hun centrale organisaties gesteld en toe gezegd dat zij de eisen van vakbonden voor uitkeringen aan hun leden vastbeslo ten zullen afwijzen. De heer Bosma maakte evenwel een uitzondering voor ondernemingen die al bij vaste afspraak geld voor uitkeringen hebben toegezegd dus niet voor nade re bestemming hebben gereserveerd. Hij kan zich voorstellen dat die dit jaar zo'n afspraak moeten nakomen. De werkge vers staan niet afwijzend tegenover de door het C.N.V. geuite wens de moeilijk heden nog eens te bepraten. Ir. Bosma wil echter persoonlijk liever een maand de ontwikkelingen afwachten. Het verbond van Prot. Christelijke Werkgevers, dat in het voorjaar afwijzend stond tegenover een „werkgevers-weerstandsfonds" om stakingen rond de uitkeringen aan bonds leden het hoofd te bieden, heeft thans zijn leden geadviseerd aan het fonds deel te nemen. De voorzitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen (N.V.V.) de heer Kloos wijst er in de N.V.V.-bladen van deze week op dat de structuur van de werkgeversorganisaties met hun sterk uiteenlopende belangen en economische betekenis ongeschikt is voor loonpolitiek overleg op centraal niveau. Naarmate de vrijheid voor de bedrijfstakken in de loon vorming een grotere rol gaat spelen is die fundamentele zwakte steeds meer zichtbaar geworden. Tegenover de sterke industrieën „die best een stapje verder willen gaan" staan de zwakkere indus trieën alsmede de landbouw en de mid denstand, die elke vooruitgang volgens de heer Kloos blokkeren. Nu de belangrijkste arbeidsvoorwaarden zoals het minimuminkomen, arbeidstijd verkorting en dergelijke niet op centraal niveau kunnen worden geregeld, zullen de Enkele mijlen ten zuiden van Huisdui nen, nabij Den Helder, is gisteravond de kotter Den Helder 161 „Catharina" tenge volge van slecht zicht op een strekdam gelopen. De kotter zat vanochtend nog op de kop van de strekdam. Vanuit IJmui den was de sleepboot Titan van Wijsmul ler onderweg naar de kotter. Omstreeks het middaguur, bij hoog water, zou ge- Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Over het algemeen iets lagere temperaturen, in de nacht en ochtend plaatselijke iets be neden het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. tracht worden de Den Helder 161 vlot te trekken. De Helderse kotter had gisteravond de kotter Texel 88 op sleeptouw, welke boot een net in de schroef had gekregen. Toen de Den Helder 161 op de strekdam liep bleef de Texel 88 er nog vrij van. Vanuit Den Helder zijn gisteravond de reddingboot Prins Hendrik en een mari nesleepboot uitgevaren om hulp te verle nen. De Prins Hendrik bracht de Texel 88 eerst op een plaats met dieper water, waar de kotter voor anker ging. Later is de Texel 88 door de marinesleepboot naar Den Helder gebracht. Sleeptros gebroken De reddingboot Prins Hendrik heeft gis teravond de twee bemanningsleden van de Den Helder 161 van boord gehaald, vlak bij de strekdam een moeilijk kar wei, dat evenwel keurig werd opgelost. De marinesleepboot heeft nog getracht de kot ter van de strekdam te trekken. Er kwam wel beweging in het schip, maar het luk te niet het vlot te krijgen. Zelfs is nog de sleeptros gebroken. De Titan van Wijs muller, die uit IJmuiden is vertrokken met op sleeptouw de motorvlet Burwijs, gaat nu proberen de kotter van de strek dam te trekken. Toch is de sleepboot' „Titan" uit IJmui den vanmorgen vertrokken met op sleep touw de motorvlet „Burwys" om een po ging te doen de „Catharina" vlot te trekken. Advertentie 'n Hero produkt onderhandelaars van de vakbeweging hun verlangens in de bedrijfstakken en de on dernemingen moeten trachten te realise ren. De inzet is echter dezelfde gebleven, aldus de heer Kloos, en wij zullen niet aarzelen, daarvoor ons volle gewicht in de schaal te werpen. Tussen Hardenberg en Gramsbergen heeft men met man en macht de strijd aangebonden tegen het water van de Overijsselse Vecht, dat een gat geslagen heeft in een nooddijk en ongeveer duizend hectare land blank heeft gezet. Vanmor gen is het water in de Vecht gaan zak ken en daardoor is de situatie voor Har denberg, Gramsbergen en Coevorden wat minder critiek geworden dan zij gisteren was. In Hardenberg stond het water al gelijk met het wegdek. Bij Coevorden is men in allerijl enkele zwakke plekken in een „derde dijk" gaan versterken om te voorkomen dat bij een doorbraak een groot deel van deze stad overstroomd zou worden. In Zuid-Limburg is ook het Maaswater iets gaan zakken. In Lisse is een geval van hondsdolheid geconstateerd. Een van de leden van een familie in Lisse is door een met deze ziekte besmette hond gebeten. Aanvankelijk meende men met 'n andere ziekte te doen te hebben, maar de Sassenheimse dieren arts Kostermans kreeg, zodra hij het dier zag, onmiddellijk argwaan. Hij waar schuwde dokter Ten Hage, de vleeskeu ringsarts in Lisse, maar die stelde aan vankelijk een andere diagnose. Later bleek dat de Sassenheimse dierenarts het bij het rechte eind had. Onmiddellijk werden alle voorzorgsmaatregelen getroffen. Het hondsdolle dier is dood. Het centraal dier geneeskundig instituut en het Rijksinsti tuut van de volksgezondheid hebben in middels bevestigd, dat de hond door ra- biës besmet was. Na onderzoek bleek dat de hond af komstig was van Colombo. Een Hollandse zeeman had het dier ginds zwervend aan getroffen en had het mee naar Nederland genomen. Het lag in de bedoeling dat de hond weer mee zou gaan aan boord, maar door diverse omstandigheden kon dat niet doorgaan. De zeeman bracht het dier toen naar het asyl te Haarlem en daar werd het door de Lissese familie afgehaald. Al le familieleden zijn onmiddellijk gevacci neerd. Men acht verdere maatregelen overbodig, omdat alle contacten bekend zijn. Op uitnodiging van de oecumenische raad van kerken in Nederland brengt pro fessor dr. A. S. Geyser van de Witwater- universiteit in Johannesburg op het ogen blik een bezoek aan ons land. Prof. Geyser, die directeur is van het Christe lijk Instituut dat gesprekspartner wil zijn voor vertegenwoordigers van diverse ras sen en bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika logeert bij ds. J. A. Don te Beverwijk. Zondagochtend 10 uur leidt hij een kerk dienst in de kantine van de christelijke lts aan de Luxemburgstraat te Beverwijk. Richard Lovelac: Een liefde die de persoonlijke vrijheid respecteert is van hemelse oorsprong. Advertentie (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij het viaduct over het Spaarne. Telefoon 12575 De Eerste Kamer heeft met 50 tegen 6 stemmen de door minister Bogaers voorgestelde huurverhoging goedgekeurd. De P.S.P. en de C.P.N. en drie P.v.d.A.- leden stemden tegen. Zij noemden een optrekking van de huren met gemiddeld twee keer 10 percent (per 1 januari en per 1 januari 1967) anti-sociaal. De meer- .y.v >s*-- derheid van de P.v.d.A.-fractie bleek het voorstel niet te willen tegenhouden we gens de afspraken bij de kabinetsforma tie, hoewel zij de huurverhoging op zich zelf verwerpelijk vond. Voorlichtingsboekjes over de huurver hoging, die per 1 januari ingaat, zullen tegen het eind van de maand weer ver krijgbaar zijn bij de postkantoren. Daar in is o.a. opgenomen de gemeenteklasse- indeling, welke ook bij deze huurverho ging een rol speelt. De komende huurverhoging houdt in: 714 percent voor woningen, gebouwd tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945, waarvan de huur nu lager ligt dan 75 gul den (eerste gemeenteklasse), 70 gulden (2e klasse) of 60 gulden (3e klasse). 15 percent voor woningen, in dezelfde periode gereed gekomen, maar waarvan de huur nu hoger is dan 135 125 of 110 in de drie gemeenteklassen. 10 percent voor de overige woningen, die vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd, als mede de woningwet- en andere gesub- sieerde woningen die zijn gereed geko men in de periode van 1946 tot en met 1956. 0 tot 10 percent geldt voor woningen, die na 1956 tot stand zijn gekomen. Het verhogingspercentage is afhankelijk van de huidige huurprijs. Het verhogingsper centage voor woningen, die vóór 1921 zijn gebouwd (en die niet buiten de verhoging vallen omdat de huur lager is dan 75, 70 en 60 gulden in de drie gemeenteklassen) wordt bepaald door de minister, op ver zoek van de eigenaar. Niet omhoog gaan de huren van vóór 1921 gebouwde huizen met een huur be neden de 75 gulden in de eerste 70 gul den in de tweede en 60 gulden in de der de gemeenteklasse, tenzij de minister op verzoek van de eigenaar het Bijzonder Besluit Huurprijzen 1954 van toepassing verklaart, hetgeen voor zeer goed onder houden woningen mogelijk is. Advertentie Barteljorisstr Haarlem, tel 15332 Leldsestraal (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Op zondag 12 december is op 5 mijl ten noordoosten van Marsa el Brega, Libye, gestrand de 29.139 brt metende tanker „Esso Peru". Het schip was niet geladen. Samen met de tanker „Esso Argentina" heeft de sleepboot „Cycloop" van Wijs muller, die te Marsa el Brega gestatio neerd is, maandg en dinsdag pogingen on dernomen het schip vlot te brengen. Deze pogingen hadden dinsdagmorgen succes: de „Esso Peru" kon in dieper water wor den getrokken. De tanker zal thans door Wijsmuller naar Malta worden gesleept voor reparatie. Onder meer is het roer ge broken. NEW YORK (AFP, AP en Reuter) De Veiligheidsraad heeft opnieuw de ver gadering over Rhodesië moeten uitstellen. Om die bijeenkomst was door Kenia ge vraagd. De delegatie van Groot-Brittan- nië was echter niet gemachtigd deel te nemen aan een debat over de juist toe passing van internationale sancties. Intussen wordt de stemming van vele Afrikaanse landen tegen Groot-Brittannië steeds geprikkelder. Donderdag zal pre mier Wilson de Algemene Vergadering van de VN toespreken. Vele Afrikaanse delegaties zullen die bijeenkomst boycot ten. Zij willen daarmee tot uitdrukking brengen dat zij de houding van de Britse regering tegenover Ian Smith en zijn re- bellenregering „te week" vinden. De Afri kanen proberen ook de delegaties van de communistische en van de Aziatische lan den tot een boycot te bewegen. De Westafrikaanse staat Guinea heeft de betrekkingen met Groot-Brittannië verbroken. Soedan heeft gevraagd om een spoedbijeenkomst van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid. Soedan wil praten over de eensgezinde naleving van het eerder genomen besluit met Groot- Brittannië te breken, als de regering in Londen op vijftien december geen krach tige maatregelen heeft genome, tegen Rhodesië. De regering van Zambia heeft laten weten in geen geval met Londen te zul len breken. President Kaoenda heeft mi nisters naar Moskou en Washington ge- De president-dictator van Pakistan, Ajoeb Khan, bezoekt op het ogen blik de Verenigde Staten. Gisteren had hij een langdurig gesprek met president Johnson over de proble men van zijn land. (Telefoto). stuurd om te pleiten voor de beveiliging van de Kariba-dam. De missies reizen via Londen. Ze zullen daar proberen premier Wilson te spreken te krijgen. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon (47 jaar Rijksleverancier).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1