Oude glorie van Amsterdamse binnenstad wordt weer zichtbaar Recreatiedecor voor de toekomstige generatie m s Wf HOGER HOGER B— iWJ Busje botst tegen vrachtauto: drie doden Koningin Salote overleden WW LANGS SLUIZEN EN HAVENS 0500 f89r 11 HOGER Black Decker MAANDAG 13 DECEMBER 1965 V. Servranckx overleden HOGER DAN EEN KERKTOREN-de raketten worden steeds groter HpJÊI Kerkelijk nieuws DE BOMSCHUIT was het vissers schip der Zijde zoals men vroeger de duinkust noemde. Aanvankelijk had de bomschuit (of bom) een bun, daar sommige vissoorten, zoals tarbot, schelvis en kabeljauw levend moesten worden gehouden. Dit scheepstype kon zich pas op de haringdrijfnet- visserij toeleggen nadat de kust visserij bij de wet van 1857 vrijheid tot het haringkaken had gekregen, hetgeen tot dusverre een monopolie der buizen was. De meest verkochte 8 mm boormachine met zilver-zegels Arie van der Veer (Van onze redacteur in Amsterdam Langzaam maar zeker begint de oude glorie van de Amsterdamse binnenstad weer duidelijk zichtbaar te worden. Steeds meer waardevolle oude panden tussen het IJ en de Singelgrachten, waar eens het machtigste koopmanscentrum van Europa lag, worden gerestaureerd: sinds 1953 een kleine achthon Jr-id. In 1953 richtte de ge meente een bureau „Monumentenzorg" op, dat door eigen activiteiten en door steun en initiatieven van particulieren en verenigingen als „Hendrick de Keyser", het bedrag van de restauraties van ne gen ton heelt weten op te voeren tot ruim honderd ton dit jaar. Twee jaar na dato is het tienjarig bestaan van dit bureau monumentenzorg nu herdacht met de uitgave van een fraai fotoboek dat de titel „Bewaard in het hart" heeft gekre gen. In dit boek worden na een inleiding van de wethouder voor de monumenten zorg, mr. Th. C. M. A. Elsenburg, een aantal foto's van de hand van Ad Win dig getoond, die een uitstekend beeld ge ven van de restauratie van 63 Amster damse woon- en pakhuizen uit de periode van 1450 tot 1825. Het gemeentebestuur van Amsterdam laat zich veel gelegen liggen aan de res tauratie van oude panden. Ondanks stij gende begrotingstekorten trekt zij voor subsidies op dit gebied grote bedragen uit. Voor volgend jaar bijna twee miljoen gulden. „Zorg voor de oude stad is niet syno niem met conservatisme of achterlijk heid", zegt wethouder Elsenburg. „Het behoud van het oude hoeft en mag de aandacht voor het nieuwe niet in de weg staan, het is echter de typische functie van een cultuurcentrum als Amsterdam om op intelligente wijze de beide aspec ten in hun ontwikkeling te bevorderen." Bij de restauraties is het in de eerste plaats de bedoeling de panden die oud heidkundige waarde hebben te behouden en te herstellen. Na een restauratie krij gen de panden niet alleen een dekoratie- ve functie. Er wordt zoveel mogelijk naar gestreefd hen weer aan volwaardi ge rol in het bestel van de binnenstad te laten spelen, veeal als woonhuis. Geen individueel accent De bouw van nieuwe woningen moge dan een grote winst op het gebied van wooncomfort en recreatie geven, zij laat velen toch onbevredigd door het ontbreken van individuele accenten. Het is dan ook niet te verwonderen dat vooral kunstenaars zoveel belangstelling hebben voor het bewonen van een ge restaureerd huis in het hart van Amster dam. Daarbij komt, aldus de heer Elsen burg, dat de toekomstige generatie in een grotere vrije tijd een tegenpool zal zoeken voor de steeds meer toegespitste economische activiteiten. „Men hoeft de reisgids maar in te kijken om te zien waarop de aandacht zich bij deze recrea tie richt. Amsterdam heeft zo'n recrea tiedecor in het hart van de stad staan. Het zou dwaasheid zijn dit achteloos weg te werpen." s MTV In Steenderen zijn drie personen om het leven gekomen en vijf personen ern stig gewond, toen een busje in volle vaart op een stilstaande vrachtauto reed. De vrachtauto was verlicht en stond rechts van de weg geparkeerd. Van de acht in zittenden van het busje, allen familiele den van de bestuurder, een inwoner van Apeldoorn, waren twee dames op slag dood. Een derde overleed korte tijd later. De 62-jarige L. Verkuylen uit Son is met zijn bromfiets in een kuil gereden en gevallen. Hij liep een schedelbasis- fractuur op, waaraan hij is overleden. In Neede is de 6-jarige Annie Koppel man bij het uit school komen door een personenauto overreden en om het leven gekomen. Het meisje stak plotseling de rij weg over. De auto botste tegen een licht mast en werd totaal vernield. De inzit tenden werden licht gewond. Bij het Friese dorpje Bozum is de 18- jarige Jacob van Dijk op zijn bromfiets in volle vaart in botsing gekomen met een buurjongen die op een fiets reed. Van Dijk viel en liep een schedelbasisfractuur op. Hij overleed korte tijd later. AUCKLAND (Reuter) Woensdag is in Auckland in Nieuw-Zeeland op 65-jari- ge leeftijd overleden koningin Salote. De vorstin heerste over het kleinste konink rijk ter wereld, de Vriendschapseilanden in de Stille Oceaan. De groep bestaat uit ongeveer 150 eilan den. Er wonen bijna 70.000 mensen. De koningin was zaterdag in een ziekenhuis opgenomen. Zij had pleuritis, suikerziek te en een kankergezwel aan een van de benen. Zij heeft zich beijverd sociale en economischhe hervormingen door te voe ren. Koningin Salote wordt opgevolgd door haar oudste zoon, prins Toengi. Hij zal de naam koning Toepe III dragen. Toe- poe was tot nu toe premier. In die func tie wordt hij opgevolgd door zijn jonge- Op de Eilanden, in de omgeving van de „Gouden Reael" uit Jan Mens' boeken, hebben deze zes panden „Aan de Zandhoek" een grondige restauratie ondergaan. De midden- zeventiende-eeuwse huizen zijn oor spronkelijk gebouwd als beneden en bovenhuizen met apart verhuur bare woonkelders. De gevels hebben na de achttiende eeuw een wijziging ondergaan. Alleen het pand Zand hoek 6 (tweede van rechts) heeft de oorspronkelijke zeventiende-eeuwse trapgevel behouden. Oud en nieuw gaan in de gerestau reerde panden wonderwel samen, zo blijkt uit deze foto van een modern interieur van één van de huizen aan de Zandhoek. Deze foto toont één van de zeldzame bewaard gebleven voor beelden, waarbij twee huizen achter één brede gevel schuilgaan. Het pand vertegenwoordigt bovendien een weinig voorkomende combinatie van woon- en pakhuis. Boven de houten onderpui domineert het pak huiskarakter. Het pand naar de gevelsteen boven de eerste verdie ping „De Kruiwagen" genaamd dateert uit het begin van de zeven tiende eeuw. Eén van de eerste eige naren was Hendrick Janszoon Kruy- wagen. BRUSSEL De Belgische schilder Victor Servranckx is zaterdag te Vilvoor de op 68-jarige leeftijd overleden.. Hij was in België de eerste kunstenaar die reeds op jeugdige leeftijd abstract be gon te schilderen. In zijn vroege werken stond hij nogal onder invloed van het fu turisme, later heeft hij ook wel in andere richtingen, zoals het surrealisme geëxpe rimenteerd. De belangstelling voor de nonfiguratieve kunst heeft ook die voor het werk van Servranckx gestimuleerd. Het museum van Elzene, één der steden van de Brusselse agglomeratie, toont juist deze maand een grote overzichts tentoonstelling van zijn werk. Kerktoren van 75m. 33 m COODARD JUPITER GEMTNT-T.. ca. 3 m. hoog. 22m.hoog' In maart lanceerde 1930gekui' injan. 1958 ceera deeerste Amsatd/iet 33m.hoog. gebruiktin aug.1965 voor lance ring cabine Cemini-5 SATURNU5-1 57m.hoog. Voor onbemande lanceringen experimentele vluchten v.q.1351 SATURNUSS 108m hoog. Raketin ontwikkeling Bestemd voor lancering van bemande cabine naar de maan Het is bijna om bang van te worden. Steeds groter worden de raketten die men in de ruimtevaart gebruikt. Steeds hoger reiken de stalen kolossen. De ge slaagde lancering van de Gemini-5 bracht de halve wereld voor de televisie oog-in- oog met de zware Gemini-Titan-raket. Deze reus is al 33 meter groot. Maar het toch heus wel indrukwekkende gevaarte verschrompelt tot een schriel ventje als we de raket vergelijken met de vliegende kerktorens der raketten van het type Sa- turnus. De Saturnus-1 werd door de Ame rikanen het eerst beproefd in oktober 1761. Daarbij werd een snelheid bereikt van meer dan 5000 kilometer per uur. De ze raket weegt ongeveer 600.000 kilo. Op het ogenblik is de Saturnus-5 in ont wikkeling. Het wordt een van de knapste technische constructies uit de geschiede nis. De Saturnus-5 wordt 108 meter hoog. Dat is ongeveer even hoog als de dom toren in Utrecht. Omstreeks 1970 zullen met deze raket mensen naar de maan worden gezonden. Er zal een lading van 120 ton mee in een baan rond de aarde worden gebracht, en een lading van 45 ton moet worden doorgezonden naar de maan. Voor af standen verder dan de maan zal de Sa turnus-5 35 ton in de ruimte kunnen bren gen. De Saturnus is overigens nog niet het einde van de mogelijkheden. Op de Ame rikaanse tekenplanken staat nu een ont werp van de NOVA, die in totaal zo'n 7 a 8 miljoen kilo zal wegen. De hoogte van deze raket wordt vermoedelijk 130 meter, De NOVA zal eventueel een door kern energie aangedreven motor kunnen be vatten. Hoger, hoger, hoger maar. Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Johannesga-Delfstrahui- zen E. C. van Offeren te Gelselaar te Voorschoten-Veur (2e pred.pl. voor bijzon dere werkzaamheden) J. E. L. v. d. Geest te Nieuwendijk (N.B.). Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-Schiebroek (vac. wijlen J. Verlare) G. L. R. Riphagen te Leidschendam voor Alblasserdam C, E. v. d. Broek te Nieuwleusen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenzande en voor Oosterbeek B. Bijleveld te Bussum. Bedankt voor Enkhuizen C. Harinck te Utrecht. De belangrijkste kustplaatsen waar bomschuiten hun bases hadden waren Scheveningen, Katwijk aan Zee en Noord- wijk aan Zee. In 1870 waren er 189 bom men, waarvan 144 in Scheveningen, 39 in Katwijk en 6 in Noordwijk. De zeillogger was toen al enkele jaren in gebruik en hoewel dit nieuwe scheeps type een goede toekomst tegemoet ging zoals later is gebleken heeft de bom schuit zich niet zomaar laten verdringen. Na 1870 breidde het aantal zich nog ge- Advertentie VAN DER LANGE NIEUWSTRAAf 491 Dit is de „Katwijk aan Zee V" KW 76, een bomschuit die jarenlang heeft gevaren onder schipper Y. van der Bent. stadig uit en in 189T werd de top bereikt met 325 stuks. Scheveningen had er toen 233, Katwijk 73, Noordwijk 17 en Egmond 2. Van de bommenrederijen is de N.V. Reede- rij Katwijk aan Zee, die onder directie stond van de heren T.A.O. de Ridder J. Varkevisser en waaraan het vaartuig op de foto heeft toebehoord, wel een van de grootste geweest. Dit vaartuig, de „Kat wijk aan Zee V" KW. 76, heeft jaren ach tereen gevaren onder schipper IJ. van der Bent. In 1900, toen ons land 289 bomschui ten telde had bovengenoemde rederij 14 bomschuiten in de vaart, namelijk de Katwijk aan Zee" I t.m. XIV. Een andere grote Katwijkse bommenre- derij was F. E. Meerburg met 11 schepen en bovendien was deze reder in het bezit van 5 houten zeilloggers. De twee grootste bommenrederijen in Scheveningen waren A. de Niet met 13 vaartuigen en de Erven M. de Niet Az met 11. De Reederij Katwijk aan Zee begon in 1905 met de aanschaf van 2 houten zeilloggers. Dit waren de „Katwijk aan Zee I „KW.71, waarmede schipper Corn. Kuijt voor het eerst ter haringvisserij ging, en de „Katwijk aan Zee II" KW.134 met schipper Willem Ouwehand. Het aantal bomschuiten was in 1912 tot 123 teruggelopen. De bom heeft tenslotte toch zijn taak aan de loggers en stoom trawlers moeten overdragen. De „Kat wijk aan Zee V" KW.76, die in het laatst van z'n bestaan onder schipper Cornelis Kuijt gevaren heeft, behoorde tot de laatste bommen die in de vaart waren gebleven. Het jaar 1915 betekende wel het einde. Katwijk had er toen nog 16, waar van er 4 toebehoorden aan de N.V. Ree derij Katwijk aan Zee. Buiten de KW. 76 waren er nog de KW. 74 met schipper Dirk Spaans, de KW84 met schipper Jan Hoek en de KW.72 met schipper Arie Nijgh. De allerlaatste bomschuiten van Kat wijk zijn geweest „De Jonge Dirk" KW.12 en „Geertruida Johanna" KW.14, die eigendom waren van reder P. Meerburg. Met de buizen, de hoekers, de sloepen en de bomschuiten zijn er in de loop der jaren heel wat scheepstypen uit de visse rij verdwenen. Het is nu bijna honderd jaar geleden, dat de logger in ons land in gebruik kwam en de tijd is al aange broken dat dit scheepstype als specifiek haringschip heeft afgedaan. De stoom trawler is vervangen door de motortraw ler, die wellicht op zijn beurt géheel ver drongen zal zijn door de hektrawler. Een aparte plaats wordt ingenomen door de kotter, die de laatste jaren een enorme ontwikkeling heeft ondergaan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11