„Glaasje op? Laat u rijden!' nieuwe actie Veilig Verkeer Negen tekenfilms TV begeleiden propaganda Hollands Glad KELTU BOLS Rode kool en liberale geit: voor Arjos lood om oud ijzer haar journaal KERSTKRANS BEAUJOLAIS TIK-TAK KOFFIE DOE UW KERSTP0ST AL DIT WEEKEINDE IN DE BUS! li verband met kerstdrukte geeft PTT u een goede raadPost uw correspondentie ft dan ruimte voor tijdige bestel Tapijt voor Beatrix 22.500 ton fnten Kruidenspoeling Een middel tegen stralingsletsel Mr. J. A. Geukers burgemeester van Helmond 200 Jouwe protesteert bij de VN Ex-buschauffeur krijgt 3 maanden celstraf 15 „Hoe oud moet Z.O. GENEVER zijn? Een paar eeuwen!" Tafeltje-dek-je DONDERDAG 16 DECEMBER 196 5 Dit is de lepel van het klassieke Hollands Glad-bestek klassiek voorbeeld van goede vorm, praktische degelijkheid. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. fe/ï Examens Room boter 100% amandelspijs 500 gr. geen 6.50 maar de hele decembermaand 1e pak en het 2e pak Voor meer Voordeel Kijk in de Kijkgrijp folder die iedere week bij U in de bus valt. Vier doden bij botsing Van onze redacteur in Amsterdam) „Glaasje op? Laat u rijden!" Onder dit motto is het Verbond voor Veilig Verkeer een actie begonnen met het doel het stijgend aantal verkeers ongelukken ten gevolge van alcohol gebruik speciaal met Kerstmis en oud en nieuw een halt toe te roepen. Op het ogenblik worden vijfduizend af fiches, tienduizend raambiljetten, duizend wandkranten en vijftigduizend folders met dit motto verspreid. In de komende veertien dagen zal bovendien voor de televisie negen keer een kort tekenfilmpje worden vertoond dat in het begin wordt begeleid door een vrolijk gezongen „Geef me nog een drupje" en waarin later automobilisten en andere weggebruikers, die hun glaasje niet willen laten staan, opgeroepen worden dit in ieder geval wel met hun voertuigen te doen. De actie wordt verder ondersteund door een re clame in meer dan honderd bioscopen. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich bij het voorbereiden van de actie met behulp van een reclamebureau totale kosten 180.000 gulden laten in spireren door een van de uitkomsten van een vorig jaar in Engeland gehouden soortgelijke actie, die overigens geen of weinig positieve resultaten opleverde. „Bij die actie is komen vast te staan dat het publiek daama beter op de hoogte Advertentie (riP Koninklijke Van Kempen Gegeer-Zelst was van de strafsancties op rijden onder invloed. Van dit gegeven hebben wij ge bruik gemaakt door de weggebruikers vooral op de juridische, financiële en mo rele consequenties van het rijden onder invloed te wijzen", aldus Veilig Verkeers- woordvoerder F. van Paasschen. „Wij richten ons tot alle categorieën van weggebruikers. Speciaal echter tot de jongere mensen, die onervaren rijders en drinkers zijn. Hoe nodig dit is mag blij ken uit de cijfers van het centraal bu reau voor de statistiek, dat van de joy- rijders van achttien jaar en ouder het aantal dat onder invloed van sterkedrank verkeerde van 1956 tot 1961 is gestegen van 28 tot 41 percent", zegt hij verder. En: „Het is echt niet onze bedoeling Nederland tijdens de feestdagen zo veel mogelijk droog te leggen. Wel willen wij door een opgewekte, humoristische toon in de voorlichting proberen de sympathie van de weggebruiker te winnen, waar door een appèl aan het verantwoordelijk heidsgevoel een grotere kans van slagen heeft. Het verbond gunt iedereen zijn glaasje. Van harte zelfs, maar als het op is luidt ons devies: „Laat u rijden". Ten slotte is het aantal misdrijven door rijden onder invloed over de eerste zes maan den van dit jaar alweer tien percent ge stegen in vergelijking met vorig jaar." Gevangenisstraf Het Verbond voor Veilig Verkeer wijst er bij de actie op dat rijden onder in vloed zonder dat er sprake is van een ongeval gestraft kan worden met een ge vangenisstraf van ten hoogste drie maan den of een boete van maximaal tiendui zend gulden. Een veroordeling wordt aan getekend in het strafregister, wat nadeel bij sollicitaties, vooral bij overheidsbe- trekkingen, betekent. Veroorzaakt iemand die inder invloed rijdt een verkeersongeval, dan kan dit bij dood door schuld een gevangenisstraf van maximaal drie jaar tot gevolg hebben. In alle gevallen is ontzegging van de rijbe voegdheid tot ten hoogste vijf jaar (bij recidive tien jaar) mogelijk. De Justitie gaat steeds meer over tot onvoorwaardelijke onttrekking van het rijbewijs. Bij ongevallen die onder invloed veroorzaakt zijn komen de fi nanciële gevolgen bovendien meestal voor rekening van de betrokkene omdat veel verzekeringspolissen het rijden on der invloed uitdrukkelijk uitsluiten. Dit kan wanneer 'n kostwinner wordt dood gereden of zwaar verminkt, de dader voor zijn hele verdere leven op zeer zware lasten komen te staan, omdat hij het gezin van zijn slachtoffer moet on derhouden. Per jaar krijgen zesduizend Nederlanders een onherroepelijke ver oordeling, omdat zij onder invloed van alcohol hebben gereden. Waakzaamheid De substituut-officier van Justitie te Utrecht, mr. G. van Dijken, voegt hier aan toe: „De justitiële statistiek wijst uit dat de bestuurder van een auto, die we gens rijden onder invloed veroordeeld wordt, 75 percent kans heeft op gevange nisstraf en 96 percent kans op een ont zegging. Men kan ervan verzekerd zijn dat de actie van het Verbond voor Veilig Verkeer vergezeld zal gaan van voortdu rende waakzaamheid van de politie en van een slagvaardig optreden van open baar ministerie en rechter. Het openbaar ministerie is er bepaald op uit dergelijke zaken snel aan te brengen en streeft naar berechting binnen vier a zes weken." Anderhalf uur Een consumptie bier, wijn of gedistil leerd, wordt gemiddeld in anderhalf uur verbrand. De veilige weg is dus niet drinken anderhalf uur voordat men moet rijden en voor ieder glas dat men meer gedronken heeft nog eens anderhalf uur in rekening brengen. Deze regel voor alle weggebruikers is afkomstig van dr. F. Nelemans, privaat docent aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en lid van de commissie alcohol en ge neesmiddelen van het Verbond voor Vei lig Verkeer. Een Amerikaans onderzoek heeft het volgende aangetoond: bij een bloedalcohol promille van 0,6 is de kans om bij een verkeersongeluk betrokken te raken tweemaal zo groot, bij 1,0 promille (drie glazen) zes maal zo groot en bij 1,5 promille 25 keer zo groot als bij een bloedalcoholgehalte van 0,0 promille. Hij zegt verder: „Iedereen moet ervan doordrongen zijn dat hij met twee glazen alcohol houdende drank op slechter rijdt dan zonder deze twee glazen. Gastvrouwen moeten het de autobe stuurder niet moeilijk maken om geen drank te drinken maar juist ge makkelijk. De autobestuurder moet zich realise ren dat gebruikmaken van trein, bus, tram of taxi omdat hij gedronken heeft, geen teken van lafheid is, maar op het gebruiken van het verstand wijst. Koffie, pepermunt en dergelijke ver anderen de uitwerking van alcohol niet en geven dus geen enkele be scherming. Dat men de alcohollucht minder zou ruiken is een fabeltje. Er bestaat geen enkel preparaat of geneesmiddel dat het effect van een gedronken hoeveelheid alcohol kan verminderen. Dit kan alleen de tijd. Advertentie zegt de oude Lucas Bols Genever stoken is niet zo gemak kelijk. Een paar eeuwen ervaring helpen die echt gezellige drank vol, rond en zacht te maken. Milde moutwijn, uit gouden granen ge stookt, zorgt voor de moutzachte basis. De wereldbekende stenen kruik, met z'n gezelligheid uitstra lende karakter, helpt u deze Z.O. Genever goed gekoeld te serveren. Eiken dag een glaasje, zeg ik in mijn Z.O. spelling. Dat betekent: elke week een kruikje. De voorzitter van de Arjos (A.R.-jonge- ren studieclubs), de heer J. van der Ploeg uit Groningen, vindt het tjjd dat de rege ring de kans krijgt haar programma waar te maken. De P.v.d.A. mag het dan met bepaalde woordvoerders wat ongelukkig hebben getroffen, sommige K.V.P.-tenen lijken de heer Van der Ploeg ook onvoor stelbaar lang. „Je zou haast denken dat het een schande is als het kabinet-Cals blijk geeft nog wat meer te willen dan al leen de omroepkwestie regelen." Zo heeft de Arjos-voorzitter zijn mening geformu leerd op de algemene vergadering van de Arjos in Utrecht. In deze situatie vindt de heer Van der Ploeg het jammer dat misverstanden mo gelijk blijken over de Tweede Kamerfrac tie van de A.R. „Kan men nog niet wat duidelijker laten uitkomen dat men deze regering van harte de kans gunt om een aantal knelpunten in onze nationale sa menleving op te ruimen? Wij moeten als het maar even kan de schijn vermijden dat wij geen keus kunnen maken tussen de „rode kool" en de „liberale geit". Principieel zijn ze ons lood om oud ijzer. Op grond van een bepaalde politieke situa tie doen wij een eerlijke keuze. Hoe die ook uitvalt, we hoeven ons er toch nooit voor te generen?", aldus de heer Van der Ploeg. Hij voelt niet voor het voorzich tig laveren tussen socialisme en liberalis me. De Arjos-voorzitter is voorstander van een algemene heroriëntering door elke partij. Als de verouderde tegenstelling so- cialisme-liberalisme daarvan het uitgangs punt is schieten we niets op. De politieke verhoudingen in ons land kunnen alleen worden gesaneerd als elke partij bereid is wat minder te denken aan het eigen verle den en wat meer aan de toekomst. De heer Van der Ploeg pleitte voorts voor het aan de man brengen van de po litiek. Democratie wordt een schijnverto ning als er onder het volk te weinig poli tiek besef is. De heer Van der Ploeg voelt voor meer rechtstreekse kamerdebatten op de tv, wat minder formeel gedoe en on begrijpelijk ritueel in de volksvertegen woordiging. Ook is hij voor een beperking van het aantal met het Kamerlidmaatschap te combineren functies en een maximum leeftijd voor de kandidaatstelling. (Van onze correspondent) Rotterdamse vrouwen en meisjes (vandf 14 jaar) gaan ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix een kleed knopen. Dat kleed krijgt een warme bruine kleur en meet vijf bij zes meter. Zaterdag wordt op het getouw, dat staat opgesteld in de hal van het Rotterdams Nieuwsblad door de loco-burgemeester van Rotterdam, mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, de eer ste knoop gelegd. Na deze eerste knoop zullen er nog 674.999 moeten volgen om het kleed op 5 april de streefdatum klaar te krijgen. Men krijgt dagelijks de gelegenheid twee knopen aan het kleed te leggen waarvoor dan vijftig cent moet worden betaald. Men wordt bijgestaan door twee ervaren tapijtknoopsters. Moch ten er per dag niet genoeg vrouwen belangstelling tonen dan zullen de ta pijtknoopsters ook de resterende kno pen, van de benodigde 7500 per dag, leggen. De idee is van de bijna 80-ja- rige mevrouw H. de Jongh-De Vogel, die ook in 1936 dat initiatief heeft ge had. Toen knoopten 38.000 Rotterdam se vrouwen een tapijt voor prinses Ju liana. Jaarlijks worden alleen al buitenshuis 22.500 ton patates frites door Neder landers gegeten. Dat is een hoeveel heid, die gelijk staat aan een ge wicht, dat in 2250 spoorweggoederen wagons vervoerd kan worden. Een trein van 45 km lengte Dit blijkt uit een enquête, die onlangs onder ruim 1000 gezinnen over het hele land en onder alle bevolkings groepen is gehouden. Verder werd vastgesteld, dat de Nederlanders be zuiden de grote rivieren tweemaal zoveel patates frites eten als zij, die „boven de Moerdijk" wonen. Op de vrijdagen, zaterdagen en zon dagen worden de meeste patates fri tes gekocht. De zuidelijke Nederlan ders spreken overigens alleen maar van frites, terwijl de noorderlingen de aardappelstokjes met patates be titelen. Een coiffure wordt naar redelij kerwijs mag worden verondersteld mede door allerlei vloeistoffen in stand gehouden. Het is een soms bevredigen de, maar meestal nogal kostbare aan gelegenheid. Het mooie haar kan ech ter met heel eenvoudige middelen op peil worden gehouden. Wat kamille thee in waswater kan dat bewijzen. In het bijzonder blonde hoofden zullen er baat bij vinden. Wie kastanjebruin haar heeft, naar rood neigend, zal suc ces hebben als aan het water óók een beetje citroensap wordt toegevoegd. Je moet maar in het oog willen lopen! Deze dames dragen uiterlijke kentekenen van de Franse verkiezings strijd. Het bovenste model is opge maakt met de Franse driekleur. Het onderste heeft op het rechteroog het kruis van De Gaulle en links de zon van Mitterrand. In het Centrum voor Industriële Vormgeving aan het Damrak in Am sterdam zijn dertien feestelijk gedekte tafels geëxposeerd onder de titel „Ta feltje-dek-je". De tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met „Goed Wonen". Zowel de keuze van de produkten: tafels, stoelen, servie zen, bestekken, glaswerk, versiering, als de opmaak van de dertien tafels, is gedaan door een aantal Nederland se industriële en grafische ontwerpers en binnenhuisarchitecten. De tentoon stelling is geopend van 10 tot 17 uur (behalve zondag) en duurt tot 31 de cember. Chemici van een Westduits farmaceutisch bedrijf hebben een middel tegeji aantasting van de huid döor radio-actieve straling ont wikkeld. Het onder de naam „Dekontacoll" zojuist in de handel gebracht middel dat als zalf op de aangetaste plaatsen wordt aan gebracht zorgt ervoor dat de door radio activiteit besmette huidlagen volkomen los weken. Volgens een rapport van het Max- Planck-Instituut voor Biofysica in Frankfurt a. d. Main gaat het bij „Dekontacoll" om een volkomen onschadelijk preparaat, dat de huid „tot het nul-effect" reinigt. In talrijke be drijven die met radio-actief materiaal wer ken is, naar men zegt, het middel al met succes beproefd. Artsen wijzen er echter op, dat daarmee de radio-actieve straling zeker niet geheel en al ongevaarlijk geworden zou zijn. Want de stralen dringen niet alleen via de huid, maar ook door de ingeademde lucht en op de weg van de voedingsopname in het organisme binnen. Frank Sinatra, de populaire Amerikaanse zanger en filmster, heeft zijn vijf tigste verjaardag gevierd. Dat Abraham zien" ging niet zonder meer voorbij. Er werd een groot feest voor „The Voice" gegeven in Beverly Hills' Hotel. Voor deze verrassing hadden zijn ex-vrouw Nancy, zijn beide dochters Tina en Nancy (hier met hun jarige vader op de foto) en zoon Frank jr. gezorgd. Met ingang van 1 januari is tot burge meester van Helmond benoemd mr. J. A. Geukers, sinds 1957 burgemeester van Bolsward. Hij werd geboren op 2 maart 1921 te Haarlem, studeerde aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam en aan de katholieke universiteit te Nijme gen. Hij is afgestudeerd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1947 ves tigde hij zich als advokaat in Den Haag. Van 1952 tot 1957 was hij algemeen lan delijk secretaris van Sint Adelbert. Utrecht. De heer J. C. D. van Maanen uit Zaandam is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift ge titeld: „Chronische zeeziekte". Promotor was prof. J- J. Groen. Amsterdam (Gem. Un.). Cum laude ge promoveerd tot doctor in de letteren mej. A. F. Dekker, op een proefschrifft getiteld „Ironie in de Odyssee". Promotor was prof. dr. J. C. Kamerbeek. Utrecht- De heer H. Wind uit Maarn is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proef schrift „Electric field dissociation of h 2". Promotor was prof. dr. C. M. Braams. Amsterdam (Gem. Un.). Kandidaats ge schiedenis W. G. van der Moer (Haarlem). Advertentie Rijk 9rilP SUPERMARKT 450 195 109 De heer Nicolaas Jouwe, leider van de vrije papoea's in Nederland, heeft een memorandum over de toestanden in zijn land aan de commissie voor mensenrech ten van de Verenigde Naties gestuurd. Hierin wordt gewezen op wantoestanden, die in Westelijk Nieuw-Guinea heersen en worden bewijzen genoemd voor vervol ging van en moord op de inheemse be volking. In het memorandum wordt aan de commissie, de algemene vergadering en secretaris-generaal Oe Thant verzocht een diepgaand onderzoek ter plaatse in te stellen en stappen te ondernemen ten ein de de bevolking in bescherming te nemen. „De Indonesiërs," aldus de heer Jouwe tijdens een gesprek dat wij met hem had den, „zijn op zeer merkwaardige wijze te werk gegaan. De democratisch gekozen volksvertegenwoordiging is naar huis ge stuurd en vervangen door Indonesische stromannen. Het land is tot gesloten ge bied verklaard, de bevolking wordt op massale wijze gedeporteerd en wordt ge dwongen om „vrijwillig" dienst te nemen in korpsen ter bevrijding van Oostelijk Nieuw-Guinea en Maleisië. Ondertussen worden er plannen uitge voerd door de Indonesische regering om 450.000 Javanen naar het eiland te laten emigreren. Hiervan zijn er reeds 45.000 in het land gearriveerd, die de gronden van de bevolking opeisen." De rechtbank in Arnhem heeft een 28- jarige ex-buschauffeur veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en een rijver bod van twee jaar wegens het veroorza ken van een zeer ernstig ongeluk in Sil- volde op 12 juni. Hij kwam met zijn bus tijdens een inhaalmanoeuvre in botsing met een personenauto, waarvan de vier inzittenden om het leven kwamen. Het waren een 22-jarig meisje, dat op weg was naar Schiphol om naar Canada te emi greren, haar ouders en de bestuurder van de auto. Voorts veroordeelde de rechtbank in Arnhem een 27-jarige caféhouder uit We- kerom tot twee maanden gevangenisstraf en een rijverbod van anderhalf jaar. Op 1 februari had de caféhouder na een feest een voor hem rijdende auto aangereden die daarop een tegenligger inreed. Van de aangereden auto werd de 33-jarige be stuurder dodelijk en een inzittende zwaar gewond. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15