Hartverscheurend tafereel bij Ankersmit Volwassen mannen staan te huilen tussen hun machines Goed-renderende één veeg van fabriek met de kaart m Hier heeft een goede relatie goed nagedacht... Wiardi Beekman Stichting presenteert structuurplan voor het onderwijs alles kan met cetalsiiiiir Aardig Russen boekje voor de over Nederland s feestelijke kerst expositie permanente meubelshow spaarne 11 show: van dnivenboden n.v. extra extra bescherming III het overhemd met de vele troeven Soebandrio raakt een functie kwijt Bouwvakkers in A'dam ongerust Voorgestelde wettelijke vakantieregeling gewijzigd Brandstichtende babysit voor rechtbank Dieven „hengelen" naar juwelen EXTRA Gemeenten moeten per 1 januari brieven frankeren Streven naar organische eenheid Israel wil met Arabische landen samenwerken ged. oude gracht 108-110 spaarne 11 kruisstraat 22 DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 17 Nooit meer 10 van Deventer «li CD WILLIAM RIKKERS N.V., BEURS, DAMRAK, AMSTERDAM Gistermiddag hoorde het ontslagen per soneel van de Deventer textielfabriek An kersmit uit de mond van de directie, dat er althans nog iets zal worden gedaan voor degenen onder hen, die ouder zijn dan zestig jaar. „Er komt een regeling" zei het enige nog overgebleven directielid met de naam Ankersmit. Vervolgens ging hij met de vertegenwoordigers van de vakhonden en van het gewestelijk ar beidsbureau, dat nu permanent een bij kantoor op het fabrieksterrein bezet, in vergadering teneinde die regeling nader uiteen te zetten. In de fabriek, door haar honderdjarig bestaan gelegen in een buurt die nu wel tot de oude binnenstad van Deventer mag worden gerekend, spelen zich intussen hardverscheurende taferelen af. Het is alsof het verpletterende nieuws van de volledige opheffing van het bedrijf met ontslag van alle elfhonderd perso neelsleden, nu pas goed tot de mensen doordringt. Wie zich flinker wil voordoen en een bezoeker van buiten ogenschijnlijk onaangedaan tewoord staat verraadt zich door de trillende vingers waarmee een vuurtje wordt gepresenteerd. „Het is een deel van je leven geworden" is een vaak gehoorde opmerking. Veel mannen kwamen hier al als jongen van twaalf, dertien jaar werken. Nu, voor sommigen een halve eeuw later al, zijn ze vergroeid met Ankersmit. De zaak waar ze zo trots Advertentie op onze t.o. damstraat en teylermuseum van 9 u. v.m. tot 22 u. 's avonds vrijdag 17 dec. maandag 20 dec. dinsdag 21 dec. woensdag 22 dec. donderdag 23 dec. alleen zaterdag 18 dec. van 9 u. v.m. tot 18 u. n.m. interieuradviseurs afd. woningtextiel exclusief dealer voor Haarlem en omstre ken DJAKARTA President Soekarno van Indonesië heeft zijn minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, ontheven van zijn functie van plaatsvervangend hoofd van de „koti", het opperbevel van de revolutie, dat het hoogste uitvoerende orgaan in het land is. De president die hoofd is van de „koti" heeft de minister van Defensie, generaal Nasoetion, sultan Hamengkoe Boewono en dr. Abdoelgani tot zijn plaatsvervan gers benoemd. De „koti" werd destijds opgericht om de campagne tegen Nederland over West- Irian te leiden. Na de mislukte staats greep werden niet-militaire leden vervaa gen. op waren omdat de bewoners van de Afrikaanse goudkust geen beter middel weten om hun welstand aan te tonen dan door een linnenkast vol „ankersmitjes". Wat het ontslag voor de meesten van deze doorgroefde werkers zo ondraaglijk maakt is dat zij nooit meer een gelijk waardige betrekking elders vinden. Voor de jongeren zal het wel'loslopen. Uit alle delen van het land komen bij het arbeids bureau de aanvragen om flinke, sterke, jonge en vakbekwame „medewerkers" binnenstromen. Maar onder de ouderen zijn er veel, die op grond van hun jaren lange ervaring in één fabriek van de vele sterk gespecialiseerde afdelingen waaruit een textielfabriek is opgebouwd, een toe zichthoudende functie hadden verworven. Van loopknechtje brachten zij het tot voorman, onderbaas, baas soms wel. „Pa pieren" hebben zij natuurlijk niet en al weten de bemiddelingsinstanties voor zo iemand dan hier of daar nog een gaatje te vinden, de chefsfunctie waarop zij eer der trots waren om de eer dan om het geld, krijgen zij nimmer meer. Groot is de verontwaardiging alom in Deventer, dat zoiets in 1965 nog mogelijk blijkt. Een goed-renderende fabriek, toe gerust met de modernste machines en in het bezit van een orderportefeuille, die zelfs vandaag nog niet toelaat anders dan met kostbare nachtploegen te werken, in één veeg op een donkere achternamiddag van de kaart. Verkocht omdat de aan deelhouders wensen te rationaliseren. Zon- Onder de Amsterdamse bouwvakarbei ders is onrust ontstaan omdat enkele on dernemingen wegens vermindering van werk een aantal Nederlanders hebben ont slagen, terwijl buitenlandse bouwvakar beiders hoofdzakelijk Turken, in dienst kunnen blijven. Tot nu toe zijn zes betonwerkers op een project van de Maatschappij voor Havenwerken en zeven andere bouwvak kers die voor de N.V. Van Eesteren in de nieuwbouw van het postkantoor werk zaam waren ontslagen. De ongerustheid is het grootst op een woningbouwproject in Amsterdam-Noord. Daar werken tach tig Turken en vijfentwintig Nederlanders, terwijl er plannen zijn nog veertig Tur ken naar dit werk te halen. De Turkse arbeiders worden evenals an dere buitenlandse werkkrachten aangeno men op jaarcontract. Het gevolg hier van is dat de werkgever bij stagnaties in de bouw alleen de Nederlanders af kan stoten. Volgens de betrokken maatschap pijen en het Gewestelijk Arbeidsbureau is er voor de nu ontslagen bouwvakkers inderdaad geen werk meer. Het G.A.B. is verder van mening dat de ontslagen arbeiders allen weer aan de slag kunnen omdat er aanvragen genoeg zijn. De vak beweging twijfelt er echter sterk aan of dit gezien de teruglopende bouwactivitei ten als gevolg van de winter in deze tijd van het jaar nog wel mogelijk is. De minister van Justitie, prof. Sam- kalden, heeft wijzigingen ingediend op het reeds van april 1963 daterende wets ontwerp Wettelijke regeling van vakan tie met behoud van loon. De belangrijk ste wijziging betreft een versterking van de vakantieaanspraken van jeugdigen. De mogelijkheid om bij c.a.o. voor deze groep de vakantie-aanspraken te verkor ten van drie weken tot twee en een hal ve week en een kortere duur van het aan eengesloten deel van de vakantie vast te stellen, wordt uit het wetsontwerp ge schrapt. Voorts wordt de bepaling toe gevoegd, dat de jeugdige arbeider zijn aanspraak op vakantie behoudt over de tijd, die hij besteedt aan het volgen van onderwijs, voorzover hij daartoe krach tens de wet door de werkgever in de gelegenheid moet worden gesteld.. De werkgever wordt verplicht de ar beider een verklaring mee te geven, waaruit blijkt hoeveel vakantiedagen bij het einde van het dienstverband zijn uit betaald, zodat hij bij de volgende werk gever kan aantonen op hoeveel dagen ver lof hij aanspraak heeft. De minister schrapt een andere bepaling die inhield, dat de arbeider bij overgang van de ene werkgever naar de andere geen aan spraak had op verlof zonder behoud van loon voorzover hij in de tussenlig gende tijd dat hij zonder dienstbetrek king was gelegenheid had gehad om va kantie te nemen. der enig voorteken voor 't personeel, zon der ook maar het geringste spoor van overleg met arbeidsbureau of vakbond. Tien percent van de werkende bevolking van Deventer is, met de feestdagen in zicht, op een ellendige manier brodeloos gemaakt. De officier van Justitie in Utrecht heeft plaatsing in een krankzinnigengesticht en ter beschikkingstelling van de regering ge vorderd tegen een 25-jarige inwoner van Achterveld, die heeft bekend dat hij in juli van dit jaar in Soest een hooiberg in brand heeft gestoken. De man paste op de kinderen van de boer, die met zijn echtgenote bij de moeder van de verdach te op bezoek was. Uit de psychiatrische rapporten bleek, dat de man niet toerekeningsvatbaar is. De jongen, die een zeer gebrekkige gees telijke ontwikkeling heeft, verklaarde dat de kinderen van de boer zo vervelend en lastig waren geweest, dat hij in pa niek was geraakt, naar buiten was gelo pen en zonder er verder bij na te den ken de hooiberg in brand had gestoken. Een 21-jarige zich autohandelaar noe mende Haagse jongeman heeft zich dins dagmiddag voor de Haagse rechtbank moeten verantwoorden wegens medeplich tigheid aan diefstal van een herenpolshor- loge ter waarde van 1500. Hij werd als het meester-brein aangemerkt bij een nieuwe methode om goederen uit de eta lages van ju weiier swinkels te vissen. Hij hoorde voor dat aandeel een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, terwijl de officier voor de medeplichtige eveneens een jaar waarvan twee maanden voor waardelijk vorderde. Verdachten hadden elkaar in de gevan genis te Rotterdam leren kennen waarbij de handelaar een plan had sntvouwd om met behulp van een hengel via daarvoor geschikte brievenbussen uit etalages van ju weiiers winkels sieraden te vissen. Advertentie ffappuMcfori*? Advertentie OmOfi VA KA Ft AM)' TAÜLK MGH TSK rmmrwt? Want zóveel geschenken zijn er niet, die u elke dag met veel plezier gebruikt, in lengte van jaren. Hier heeft iemand getuigd van een intelligente keuze, van werkelijk goede smaak. Een Ronson tafelaansteker, de beroemde, met de 3000 vuurtjes op één enkele vulling. En met de allure die van elke tafel een heel bijzondere tafel maakt. En als u vindt, dat de relatie tussen u en uw man altijd nog de allerbèste relatie is, waarom zou u het hem dan niet geven. Maar snel, misschien komt hij ook op die gedachte... Ronson Varaflame tafelaanstekers v.a. f 49.50 Met ingang van 1 januari zullen de Ne derlandse gemeenten voor het voeren van hun correspondentie geen gebruik meer mogen maken van de zogenaamde „dienstenveloppen". Zij zullen dan, als alle andere particulieren en bedrijven, porto betalen. Reeds twee jaar geleden hadden be sprekingen tussen het ministerie van binnenlandse zaken en de Vereniging van Nederlandse gemeenten tot dit besluit ge leid. Groepsgewijze is deze maatregel vervolgens ingevoerd. De eerste dag van het nieuwe jaar zal nu de slotdatum zijn van de omschakeling. Doordat het gebruiken van frankeer machines een aanzienlijke besparing van zowel tijd als geld betekent heeft onge veer 3/4 van de Nederlandse gemeenten gedurende deze omschakelingsperiode een dergelijk apparaat aangeschaft. De overi ge gemeenten, meest kleinere, houden zich althans voorlopig nog aan het zegels plakken. De Wiard. Beckmanstichting van de Partij van de Arbeid heeft het eerste deel van een „Struktuurplan voor het onder wijs" gepubliceerd. Dit deel behandelt het kleuter- en jeugdonderwijs in de leef tijd van drie tot dertien a veertienjari gen. De volgende delen zullen bevatten het voortgezet onderwijs inclusief de voorzieningen voor de niet meer leerplich tige vijftien tot achttienjarigen, het we tenschappelijk onderwijs en tenslotte de voorzieningen voor het buitengewoon on derwijs. Nadat het rapport de veranderingen in de maatschappij, de betekenis van het onderwijs voor de maatschappij en de be zwaren tegen de huidige onderwijstoe stand in korte trekken schetst worden als pedagogische normen waaraan ons onder wijsstelsel zou moeten voldoen genoemd: Advertentie handleiding in de winkel Russische boeken over Nederland zijn schaars. Men zal zich nog herinneren dat er enkele jaren geleden deining is ont staan over het boek over Vlissingen en de scheepswerf De Schelde waarin de Ne derlandse toestanden nogal verwrongen werden weergegeven. Het kleine boekje „Nederland", dat in de „Wereldkaart"- serie in Moskou is uitgekomen, maakt een heel wat objectiever indruk. Op aangename wijze wordt de Russi sche lezer vertrouwd gemaakt met het Nederlandse beeld. Hier geen klampjes- en molentjesromantiek, maar meteen een levendige beschrijving van Schiphol en de KLM, die zo'n goede naam heeft. De schrijver, S. B. Lawrow, vertelt hoe Nederland altijd een belangrijk aandeel in de wereldhandel heeft gehad en daar door zeer internationaal is georiënteerd. Juist daarom verbaast het hem, dat in de jaren na de oorlog de handel met de Sov jet-Unie niet is bevorderd. De EEG omt er in het boekje niet goed af. Lawrow vindt dat Nederland zich daardoor met West-Duitsland in één kamp heeft laten drukken en hij grijpt dan gretig het geval Budel aan, er op wijzend dat juist in Bu- del oud-illegalen na de bevrijding „Dit nooit weer" hebben gezworen. Politiek zijn ook zijn beschouwingen over de grote internationale concerns, die in Nederland volgens hem de lakens uit delen. Lawrow gaat in op de landbouw problemen, maar als hij de werkgelegen heid in Nederland onder de loep neemt wijkt hij toch wel ver van de werkelijk heid af. Er is in zijn boekje sprake van werkloosheid, vooral door van hun lande rijen verdreven boeren. Dat er een te kort aan arbeidskrachten is komt in zijn beschouwing nergens tot uiting. Met grote bewondering vertelt de schrij ver over de Maastunnel in Rotterdam, over de inpoldering van de Zuiderzee en het Deltaplan. Hij roemt de pittoreske schoon heid van Amsterdam, en komt zo toch weer in het straatje van de reisbureau-ro- mantiek. Maar hoofdzaak blijft bij hem toch onze economische ontwikkeling, en daarover zegt hij veel zinnige dingen. Het boekje is met veel matig afgedrukte foto's geïllustreerd. (Van onze correspondent) JERUZALEM Israel zal binnen af zienbare tijd de Arabische staten voor stellen de wapenstilstandovereenkomsten om te zetten in niet-aanvalsverdragen en alle vijandelijke activiteit op politiek, mi litair en economisch gebied te staken. Op de nakoming van deze bepalingen zouden de Verenigde Naties toezicht moeten hou den. Dit onthulde de Israëlische kabinetsfor mateur, de heer Levi Esj kol, in een brief aan de leiding van de onafhankelijke Li berale Partij, die het programma van de toekomstige regering tot onderwerp heeft. Esj kol kondigde verder aan, dat de Is raëlische regering Egypte, Saoedi-Ara- bië, Irak, Jordanië, Syrië en Libanon zal voorstellen een overeenkomst aan te gaan, die zal moeten leiden tot een vol ledige ontwapening en afschaffing van de legers. Permanente wederzijdse contro le zou de doeltreffendheid van deze rege ling moeten waarborgen. de individualiteit, de socialiteit, de crea tiviteit en de humaniteit. Ons onderwijsstelsel zal het kleuteron derwijs, het basisonderwijs en alle vor men van voortgezet onderwijs als eenheid dienen te omvatten. De onderwijsvoorzie ningen moeten een zodanige samenhang vertonen, dat door goede aansluitings- en doorstromingsmogelijkheden elke leerling het hem optimaal bereikbare doel kan be reiken. Het kind doorloopt daarbij niet meer een school of scholen, maar een systeem. Als onderwij s-eenheid treedt dan de schoolgemeenschap naar voren. Het rapport noemt die echter liever een onderwijsgemeenschap. Het gaat er niet om een aantal van de bestaande schoolsoorten bij elkaar te plaatsen, maar om de opbouw van een organische eenheid binnen het voortgezet onderwijs. Derhalve om een onderwijsge meenschap waarin elke leerling de moge lijkheid moet hebben om het onderwijs te volgen in overeenstemming met zijn aan leg, belangstelling en toekomstige be stemming. Een punt in het rapport, dat naar vo ren springt is de andere indeling in de elkaar opvolgende onderwijssoorten van wat in de huidige situatie het kleuteron derwijs en de lagere school omvat, door dat aansluiting is gezocht bij de ontwik kelingsfasen van kleuter en kind. De periode van drie tot vijf jaar wordt gezien als een periode, waarin het accent behoort te vallen op de pedagogische ver zorging, zoals deze reeds in veel kleuter dagverblijven en het begin van de huidi ge kleuterschool wordt gegeven. De periode van vijf tot zeven jaar wordt beschouwd als de eigenlijke kleu terschoolperiode, waarbij de sfeer van da kleuterschool geheel gehandhaafd blijft en waarbij de wenselijkheid bestaat om reeds een introductie te geven in het ver werven van de eerste culturele vaardig heden. De periode van zeven tot elf jaar is die van het eigenlijke basisonderwijs en dient, naast de algemene vorming van de jongeren, voor het vastleggen van de ba sisstructuren, dit zijn de fundamentele vaardigheden en kennisinhouden waarop het verdere onderwijs kan voortbouwen. De periode van elf tot dertien wordt gezien als een vorm van brugonderwijs dat tot taak heeft door middel van een systeem van differentiatie en determina tie de toekomstige richting van de leer ling voor het daaropvolgend gedifferen tieerde voortgezet onderwijs te bepalen. Het rapport werd samengesteld door een commissie ohder voorzitterschap van dr. P. J. Koets, wethouder van Amster dam, secretaris was mr. J. W. Masman. Advertentie I V makkelijk zo droog nooit kreuken nooit strijken F ventilerend - snel gewassen lang meegaan gecontroleerd alom verkrijgbaar J

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17