Eensgezinde vakcentrales in brief: Regering moet zorgen voor een minimumloon van f 125 p. week C.N.V. wilde weer met werkgevers gaan praten Meer huur voor bewoners met hogere inkomens? HET WEER I m 1 T m m Hondsdolheid in Lisse Ruimteontmoeting van Gemini's aanloop voor reis naar de maan Schirra en Stafford tegen de avond terug naar aarde Uw huid vraagt méér dan slaap Somerset Maugham overleden Voor woningwetwoningen Loting bekend voor Europa Cup ■H Vanavond TV- uitzending van terugkeer Gemini-6 Voor modieuze dames- en teenerkleding GEEF MIJ MAAR chowladethank! V2 KIP,.....#... 2.2! 51e JAARGANG NUMMER 38 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 Veelbetekenend Kunst19 Topsy20 Feuilleton21 Beeldverhalen21 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Ferdinand24 Sport 25 Luidsprekers 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Meer wind M. KOELEMIJ p. Het woord is aan Kustvaarder Speed vermist Reacties Pionier" IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VEL S EN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje „Praten in de Sociaal-Economische Raad neemt maanden in beslag en dan is het nog de vraag of het tot conclusies leidt. We hebben de laatste tijd niet zulke beste ervaringen met de werkgevers in de S.E.R.". Met deze woorden verwierp gisteren de voorzitter van het N.V.V. de heer Kloos na een drie uur lange vergadering met de andere topfiguren van de vak centrales het eerder deze week gedane voorstel van de werkgevers aan de regering om eerst de S.E.R. een uitspraak te laten doen over het mini mumloon in 1966. De vakcentrales hebben gisteren een dubbele poging ondernomen om, na het vastlopen van het overleg met de werk gevers toch nog te komen tot een lande lijke regering van het minimuminkomen. Er is een brief gestuurd aan de Twee de Kamer, waarin wordt gezegd dat de regering moet zorgen voor de realisering van een minimuminkomen voor de so ciaal zwakken. Dit inkomen desnoods door een noodwet te stellen op 125 per week. De werkgeversbonden zijn voor mor gen uitgenodigd tot een gesprek waarop de zeven voorzitters van de centrale werkgeversorganisaties alsnog de „kop pen bij elkaar kunnen steken". In princi pe hebben de werkgevers zich hiertoe be reid getoond. Aan de gesprekstafel van de drie vak centrales heerste gisteren een zeer on vriendelijke stemming. Dit als gevolg van de recente eenzijdige verklaring van het CNV, dat een poging tot nieuw overleg met de werkgevers, eventueel met arbi trage te verkiezen zou zijn boven harde strijd. De eenheid werd tenslotte voor het oog van de buitenwereld gered door een sa mensmeden van het plan van NW-voor- zitter Kloos om de zaak in het parlement uit te vechten en het voorstel-Van Eiber gen (CNV) tot nieuw overleg. Ook het NKV heeft de kwestie hoog gezeten. Op de 's ochtends gehouden spoedvergadering van de vakbondsbestuurders van de Ka tholieke centrale is er hooglopend over gesproken. Men zou kunnen zeggen dat het NKV haar deel in een drieëenheid der genoeg doening heeft gekregen (en met name haar militante industriële bond) door het feit dat het overlegorgaan heeft besloten in de hoop dat er niets ernstigs gebeurt, dat de strijd om een uitkering aan vak bondsleden in de bedrijfstakken wel voort mag woeden. De vakcentrales zijn van mening dat op de andere algemene loonpolitieke pun ten, zoals werktijd, Vakantie, vrouwenloon en duurteïndexering, zonder al te veel Advertentie moeilijkheden een akkoord met de werk geversorganisaties te bereiken valt als het minimumloon maar eenmaal is geregeld. CNV-voorzitter Van Eibergen zei na af loop van het harde overleg: „Wij hebben de schijn op ons geladen dat wij willen terugkrabbelen, dat geef ik toe. Maar men moet ook begrijpen dat er soms iets meer nodig is voor het zoeken van een oplossing dan voor het mouwen opstropen. Wij hechten er ontzettend aan dat wij, de drie vakcentrales, bij elkaar zijn gebleven zonder daarmee te willen zeggen dat wij nooit uit elkaar zouden kunnen vallen." Veelbetekenende woorden, die hij later afzwakte door te stellen dat hij er zeker van was ook naar de ideeën van de an dere vakcentrales zijn overlegvoorstel in de openbaarheid te hebben gebracht en dat hij vooral de troebele sfeer voor het overleg met de werkgevers over andere zaken, zoals vermogensaanwasdeling, had willen verhelderen. Vanochtend zijn in Zürich de lotingen verricht voor de kwartfinales van de toer nooien om de Europabeker voor lands kampioenen en de Europacup voor beker winnaars. De loting voor de Europacup I gaf als resultaat te zien: AnderlechtReal Ma drid; Manchester UnitedBenfica; Spar- tak PraagPartizan Belgrado; Internazio- nale Milaan of Dynamo BoekarestFe rensvaros Boedapest. Deze wedstrijden moeten voor 16 maart zijn gespeeld. De uitslag van de loting voor de beker winnaars was als volgt: West Ham Uni tedAufbau Maagdenburg, Oost-Duits- land; Honved BoedapestLiverpool; Glas gow CelticDynamo Kiew; Atletico Ma dridBorussia Dortmund. Ook deze wedstrijden moeten voor 16 maart zijn gespeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Bogaers speelt met de gedachte van een spe ciale huurverhoging voor bewoners van woningwetwoningen, wier in komen boven een bepaalde grens ligt en voor wie een duurdere woning geen bezwaar zou zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11, 15, 17 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 15, 17 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Kennemer Kruimels7 Langs sluizen en havens9 In de Vishal en op zee9 Radio en tv 19 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voor- nameljk in het zuiden van het land hier en daar enige regen. In de nacht en ochtend op enkele plaat sen mist. Zwakke tot matige, mor gen later wellicht vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De minister zei dit gisteravond bij de behandeling van zijn begroting in de Twee de Kamer. Zijn denkbeeld beoogt de doorstroming te bevorderen. Een recent on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgewezen dat 42 percent van de behoefte in het kader van de door stroming ligt in de categorie woningen tussen 1000,- en ƒ1500,- huur per jaar. Hierin vallen de woningwetwoningen A en B en de premie-woningen A. De suggestie van de heer Aantjes (A.R.) om dan maar een inkomensgrens voor het huren van woningwetwoningen vast te stellen vond de minister echter niet aantrekkelijk. De oplossing zal zijns in ziens moeten worden gevonden in het be rekenen van huren die in overeenstemming zijn met de kwaliteit van de woningen en die niet zijn gerelateerd aan inkomen of subsidie. Het aantal van 15.000 woningwetwonin gen-B wilde hij niet als een „heilig ge tal" zien. Hij wil de gemeenten vrijlaten om te kiezen welk type woningwetwo ning zij willen bouwen. Hij ging akkoord met de suggestie de te bouwen woning wetwoningen-B grotendeels toe te wijzen aan diegenen, die een goedkopere woning achterlaten. Hij dacht hierbij aan een per centage van 75. Vrijwel gelijke huren voor woningwetwoningen-B en premiewoningen A vond hij aantrekkelijk, maar hij zou zich er ongaarne op vastleggen. (Zie ook pagina 2) De 91-jarige Britse roman- en toneel schrijver Somerset Maugham is heden morgen vroeg overleden na een taaie strijd tegen de gevolgen van de beroerte die hem vijf dagen geleden had getroffen, Somerset Maugham heeft zelf zijn in komsten wel eens geraamd op 13,5 mil joen gulden, waartoe vooral de film- en televisierechten veel bijdroegen. Men schat dat in totaal vijftig miljoen boeken van zijn hand zijn verkocht. Te Cap Ferrat aan de Franse Rivièra waar hij op middelbare leeftijd een prachtige villa kocht, leidde hij een rus tig leven, omgeven door prachtig meubi lair en waardevolle schilderijen, waaron der werken van Gauguin, Picasso, Utril- lo en Renoir. Hij rekende zich niet tot de grootste schrijvers omdat hij, naar hij zei, niet tot volledige overgave in staaf was en daardoor nooit „enige der funda mentele emoties van normale mensen' had gevoeld. Zie verder pagina 19). Advertentie Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 26 in roomboter gebraden. KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 hoek Lange Nieuw straat - Telefoon 8402 Jeremy Taylor: Men is vaak geneigd een jout te be gaan om een conflict te ontgaan. In onze krant van gisteren publiceer den wij een bericht over een geval van hondsdolheid in Lisse. In dat bericht stond vermeld dat de Lissense keuringsdieren arts M. B. ten Have aanvankelijk een ver keerde diagnose gesteld zou hebben, die door een Sassenheimse dierenarts tegen gesproken en weerlegd zou zijn. Volgens de inspectie van de veeartsenij- kundige dienst in Leiden is de heer Ten Have echter helemaal niet bij deze zaak betrokken geweest en zou hij dus onmo gelijk een diagnose gesteld kunnen heb ben. DEAL (AP) Lloyds-heeft de Britse kuststations gisteravond gevraagd ieder nieuws over 't vermiste Nederlandse schip Speed (497 ton) door te geven. De laatste melding van het schip, dat in Groningen geregistreerd staat, dateert van 12 uur op 10 december. Het schip, dat een beman ning van zeven koppen heeft, was onder weg naar Kilrush in Ierland. Het schip had maandag in Kilrush moeten aanko men, maar sinds het vrijdag Deal heeft gepasseerd is het niet meer in de ether geweest. Zo buitelden de astronauten van de Gemini-6 door de ruimte tijdens hun formatievlucht met de Gemini-7; op de voorgrond Walter Schirra, daar achter Thomas Stafford. (Telefoto). HOUSTON (AP). Vier opgewonden Amerikaanse astronauten hebben gisteren het grootste Amerikaanse ruimtevaartsucces op hun naam gebracht. Met een ver bluffende precisie brachten zij hun twee ruimteschepen voor een historische ruimte-ontmoeting tot op enkele meters bijeen. „Het is fantastischwerkelijk geweldig", riep James Lovell jr., de piloot van de Gemini-7, terwijl hij en zijn commandant, Frank Borman, de bemanning van de Gemini-6 in de ruimte ontmoetten. De Gemini-bemanningen, die enthousiast met elkaar spraken, manoeuvreerden tot op twee a drie meter van elkaar. Op 280 kilometer hoogte boven de aarde hebben zij vervolgens vijf uur lang in formatie gevlogen. De mannen van de Gemini-6, Schirra en Stafford, worden vandaag op aarde terugverwacht. Het plan is hun voertuig om één minuut voor half vijf in de Atlan tische Oceaan te laten landen, 1.060 kilometer ten zuiden van de Bermuda-eilanden. Vijf schepen en 21 vliegtuigen zijn in het landingsgebied gestationeerd. De leiding van de landingsoperatie heeft het vliegdekschip Wasp. De Gemini-7 moet zaterdag naar de aarde terugkeren. Deskundigen geloven dat het geslaagde experiment de Amerikanen een goede kans geeft in 1970 de maan te bereiken. De astronauten hebben van enkele staaltjes ruimte-acrobatiek vanuit hun ca bines filmopnamen gemaakt. Zij meld den echter dat de ruimten van de cabines wat beslagen waren, zodat niet vaststaat, of de opnamen zijn gelukt. De piloten van de Gemini's vonden het formatievliegen zo opwindend, dat zij ver zochten één keer extra zij aan zij om de aarde te mogen draaien. Ze kregen die toestemming. Schirra en Stafford hadden zes uur no dig om hun „prooi" te vinden en tot op enkele meters te naderen. Op het mo ment van de ontmoeting had de Gemini-7 een ruimtevlucht van 6,4 miljoen kilome ter in elf dagen achter de rug. De Gemi ni-6 had toen 168.000 kilometer afgelegd. De kleine ruimteschepen naderden el kaar zo dicht, dat Schirra de elf dagen oude baardgroei van de bemanning van Zo ongeveer hebben de beide Ge mini's vannacht door de ruimte ge zweefd. Naast elkaar, de neuzen naar elkaar gericht beschreven de ruimte vaartuigen banen om de aarde. De mannen konden elkaar daarbij zien en fotograferen. de Gemini-7 kon zien. In hun formatie- vlucht rondom de wereld vlogen de beide ruimteschepen beurtelings neus aan neus, zij aan zij of boven elkaar. Zij lagen daarbij drie tot zestig meter uit elkaar. Na de achtste gezamenlijke baan rond om de aarde schakelde Schirra tenslotte zijn raketmotoren in waarna hij zich langzaam van de Gemini-7 verwijderde. Langzamerhand kreeg de Gemini-6 meer vaart en elke baan om de aarde lagen de ruimtecapsules verder uit elkaar. De Gemini-6 was tijdens het formatie- vliegen het actiefst, omdat er ruimschoots brandstof aan boord was. Op een gege ven ogenblik zag de Gemini-6 bemanning hoe het andere schip een hoeveelheid wa ter loosde. Dat water bevroor onmiddel lijk nadat het in de bittere kou van de ruimte was terechtgekomen. „Jullie heb ben een ijskegel achter je hangen", zei Schirra. Schirra deelde het controlecentrum mee, dat de jacht in de ruimte en de ont moeting zeer eenvoudig waren en dat bei de ruimteschepen zonder enige moeite aan elkaar gekoppeld hadden kunnen worden. Geen van beide schepen was daar echter voor ingericht. Het is de bedoeling bij de volgende vlucht, met de Gemini-8, geprobeerd zal worden een Agena-raket te enteren. De directeur van het Gemini-program- ma, Christopher Kraft, heeft de vier Ame rikaanse ruimtevaarders „bewonderens waardige mannen" genoemd. „Hun werk kon niet beter zijn. Het is een zeer gro te dag in de ruimtegeschiedenis". Via de communicatiesatelliet Early Bird, bereikt Europa vanavond een samenvat ting van de reportage, die de Amerikaanse T.V. vanmiddag gemaakt heeft van de te rugkeer van het ruimtevaartuig „Gemini- 6". De N.T.S. zendt deze samenvatting, die ongeveer een kwartier duurt, na af loop van de avondprogramma's op beide zenders uit, dat wil zeggen: op Nederland 2 om 22.15 uur en op Nederland 1 om 22.50 uur. Sir Bernard Lovell, directeur van Jo- drell Bank in Engeland, zei dat het vraag stuk van de landing van een mens op d# maan nu zijn oplossing nadert. De mo gelijkheid van manoeuvreren in de ruim te is nu bewezen. Men moet erop ver trouwen dat de Amerikanen in 1970 een man op de maan kunnen laten landen. De Franse professor Pierre Auger, hoofd van de Europese Organisatie voor Ruimteonderzoek, zei dat de eerste ech te stap naar het doorvorsen van het zon nestelsel is gemaakt. „Nu kan ploegen dienst in de ruimte mogelijk worden" zei hij. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Ruimtevaart, professor dr. ir. J. M. J. Kooy, noemde de geslaagde vlucht en de proef met de bestuurbaar heid van de ruimtecabines „een revolutio naire vooruitgang op het gebied van de ruimtevaart". Hij gelooft dat nu de eer ste aanloop is genomen voor de uitvoe ring van het Apollo-project. Dat beoogt een astronaut in een ruimtevaartuig rond de maan te laten cirkelen. Vanochtend vroeg is vanaf Kaap Ken nedy een trommelvormige sateliet, de „Pionier", gelanceerd die volgepakt is met instrumenten. De sateliet zal een ingewikkelde baan om de zon moeten be schrijven. Deze pionier is de eerste in een reeks van vier die een systematisch onderzoek moeten instellen naar de interplanetairé ruimte. (Zie verder pagina 3). Wanneer u 's nachts slaapt, moet ook uw huid vrij kunnen ademen. Daarom moet u 's avonds uw huid behandelen met Scherk Gezichtslotion. Dan verwijdert u alle stof en make up, terwijl de bloedcirculatie wordt gestimuleerd. Alleen zó blijft uw huid gezond en stralend mooi. In flacons v.a. f2.95. Gebruik ook Schurk crèmes tubes f3,- en 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5,40).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1