McNamara waarschuwt NAVO China's groeiende macht Wereldnieuws voor „Schaduw van Peking ligt nu al over India en Laos' Hoog Amerikaans verliescijfer in Zuid-Vietnam HaUplus Haliplus Wilson poogt met Johnson tot strategisch akkoord te komen V.S. leverden bewijs van technisch meesterschap Recepten r Rijdt veilig met melk Van dag tot dag risico 3 .J verhoogt uw weerstand 0a^Jp^ DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 Twee meisjesnamen doen het hart van iedere jongen sneller kloppen: Twee jaar Tyfusepidemie bij Parijs tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid. Solidariteit T aakverdeling Visitekaartje Veilig Amerikaans ruimtevaartprogramma LEIDEN. De Verenigde Staten hebben gisteravond het ondubbel zinnige bewijs geleverd van een technisch meesterschap in de ruimtevaart. Weliswaar was de historische ontmoeting van het eerste ruimte-kwartet een substituut voor een belangrijker enterings-manoeuvre, die op 25 ok tober niet door kon gaan, en weliswaar vond de ontmoeting enkele dagen later plaats dan een week geleden nog op het programma stond, maar toch, en misschien wel zelfs daardoor, hebben de Verenigde Staten blijk gegeven van een onbetwistbaar meesterschap tegenover de Russen. Het blijkt dat hun ruimtevaartprogramma technisch zo safe is, dat het met een ongeloof lijke soepelheid kan worden gehanteerd. Gedegen 9 9 Als een behouden landing de laatste ruimte-stunt der Amerikanen bekroont, is volgens deskundigen een uitermate be langrijke voortgang gemaakt op het ge bied van de reiservaring buiten de damp kring der aarde, waarbij de mogelijkheid van een retourreis naar de maan als voor naamste succes kan worden geboekstaafd. De wendbaarheid en beheersingemoge- lijkheden van de thans bestaande ruimte voertuigen zijn experimenteel bevestigd, de gegevens die uitgangspunt moeten vormen voor de constructie en plaatsing van een ruimtestation zijn gecompleteerd en de schema's voor een „hinkstap- sprong" met als einddoel de maan kun nen nu worden ontworpen. De bewonde renswaardige vaardigheid en precisie der Amerikaanse technici hebben een vol maakt sluitstuk geleverd aan de geniale theoretici, die telkens weer in staat blij ken hun verbeeldingskracht te paren met de praktische mogelijkheden. Toch bevat ook dit experiment nog on zekere factoren, die pas kunnen worden gedetermineerd na terugkeer van de ruimtevaarders en die van groot belang zullen blijken bij het ontwerpen van vol gende stappen. Een daarvan is de licha melijke weerstand van de ruimtevaarders zelf, wier gezondheid vooral bij dit lang durige verblijf in de ruimte aan gewaag de proeven is onderworpen. De vraag hoe hun lichamen reageren op deze reis en hoe die reacties kunnen worden hersteld of ondervangen is een van de belangrijk ste problemen die in dit stadium van de ruimtevaart moeten worden opgelost. Het gaat in het algemeen eigenlijk over de kwestie, of het mogelijk zal zijn aard mensen tot ruimtemensen te maken. Dat wil zeggen: of er methoden kunnen wor den ontwikkeld, die de mens in staat zul len stellen in de buitenaardse omstandig heden te verblijven zonder permanente schade aan hun lichamelijk (en ook gees telijk) welzijn. Dat heeft minder met pre- cisie-techniek en verbeeldingskracht te maken dan met medische en psychiatri sche normen en mogelijkheden. Bij vroegere vluchten buiten de damp kring is al komen vast te staan, dat vooral de bloedsomloop en de samenstel ling der beenderen sterke schokken on dergaan, die alleen kerngezonde naturen kunnen verdragen zonder blijvende scha de over te houden. Een van de nog steeds mysterieuze constateringen hield in, dat een belangrijke bloedvermindering optrad die voornamelijk het gevolg was van verminderde produktie van rode bloedlichaampjes. De pols liep terug tot 40. Teruggekeerd op aarde ondervonden de ruimtevaarders een verdubbelde wer king van het hart, die de polsslag op joeg tot ver boven het normale. Na enke le dagen bleek het evenwicht weer her steld. Een andere constatering was, dat ongeveer 15 percent aan beendercalcium verloren ging, waardoor de samenstelling van de beenderen verslechterde. Een be langrijke vraag is nu, hoe de samenstel ling van het beendergestel der astronau ten na deze langdurige vlucht zal zijn. Om na te gaan waar de verloren elemen ten zijn gebleven, brengen de ruimtevaar ders alles mee terug wat zich gedurende de vlucht aan chemicaliën uit hun licha men heeft afgescheiden. Zo is het „ruim teondergoed" bij voorbeeld een verzamel plaats van uitwasemingsstoffen, die na de vlucht worden opgelost, afgescheiden en geanalyseerd De medische staf van het ruimtevlucht- eommando moet dus twee brandende vraagstukken zien op te lossen, zodra het gejuich om de geslaagde vlucht en het ontmoetingsexperiment zal worden aange heven. De eerste is: welke tijdelijke of blijvende schade heeft het lichaam opge daan door bloedverdunning, geschokte hartwerking en beenderreacties. De twee de: hoe kan die schade worden voorko men of hersteld. Bij de verdiende lof der wereld om het technische kunnen van alle betrokkenen zal dus in de laboratoria der Amerikanen niet de bezinning verloren gaan, die zich ernstig bekommert om het welzijn van de pioniers. En die pioniers zijn er met hun behouden terugkeer op aarde nog lang niet: zij hebben in dienst van de vooruit gang een vivisectie ondergaan die hun reis veel gevaarlijker maakt dan deze op pervlakkig beschouwd zou kunnen lijken IIMIWWWVWVIWIlM/yWyiWIWWWIWIWWMWIlWWWWWWl (Van onze correspondent) PARIJS. Op de NAVO-vergade- ring in Parijs heeft de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, woensdag gewaarschuwd tegen de groeiende kracht van de conventio nele en nucleaire wapens van de Chi nezen. In een rede, die wordt gezien als een versterking van de dinsdag door zijn collega Rusk gedane oproep tot krachtiger steun aan Amerika's oorlogsinspanningen in Zuidoost-Azië, betoogde McNamara dat de Atlan tische organisatie thans haar houding zal moeten bepalen tegenover de Chi nese dreiging. De Amerikaanse minister legde de NAVO-ministerraad drie vragen voor: zal China in de komende decennia trachten zijn macht uit te breiden in Afrika, Azië en Latijns-Amerika en zal het daartoe in staat zijn?; als dit inderdaad het geval is, welke positie zullen de NAVO-landen dan gaan innemen?; als dat gevaar bestaat, wat staat de NAVO dan nu te doen om dit te bezweren? McNamara, die verklaarde zonder ant- worden op deze vragen naar Parijs te zijn gekomen, stelde voor het onderwerp te laten bestuderen door de permanente vertegenwoordigers van de lidstaten en l/Wl/V yiJWVWWWAIWWWWWWAAIWWVWWWWtf Alarmsysteem. Ter bescherming van de bijna vierhonderd schilderijen van sir Winston Churchill is in het voormalige buitenverblijf van Churchill in Chartwell een nieuw Zweeds alarmsysteem aan gebracht van naar schatting een mil joen pond. De schilderijen zijn eigen dom van lady Churchill, het buitenhuis is van een cultuurhistorische vereniging. Kennedy. Op een veiling in New York is een schets van de voet van wijlen pre sident Kennedy, gemaakt door een maatschoenmaker in Londen, voor 950 dollar verkocht. Een brief van mevrouw Kennedy naar aanleiding van een ad vertentie, waarin een man en een vrouw zich als huispersoneel aanboden, bracht 900 dollar op. Advertentie de naam van zijn verloofde en Claudia, de naam van zijn ver lovingsring. Beide bekijkt hij met liefde, be wondering en vertedering.... Kom die collectie edelgouden CLAUDIA VERLOVINGSRINGEN ook eens bewonderen bij het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 TELEFOON 2 00 49 Speciale verkoop showroom voor Ver lovingsringen en Gero-Zilvium ze later in de ministerraad aan de orde te stellen. Hij zette zijn rede kracht bij met een uiteenzetting van de verwachte vorderingen in China op militair gebied. Binnen twee jaar, aldus de Amerikaan se minister, zal China beschikken over een aantal operationele kernbommen en raketten voor middelgrote afstanden. Voorts zal het land, dat tot dusver twee kernbomproeven heeft genomen, tegen 1975 een systeem van intercontinentale ballistische projectielen kunnen hebben ontwikkeld. Die projectielen zouden het China mogelijk maken doelen te treffen in Amerika en Europa. Wat de conventionele strijdmacht be treft, wees McNamara erop dat het Chi nese leger met zijn 2,3 miljoen soldaten het omvangrijkste ter wereld is. Een enorm leger „dat zijn schaduwen thans over India, Vietnam en Laos werpt" en dat mogelijk zou kunnen worden ingezet voor een guerrilla in andere delen van de wereld. „Thailand kon daarover nu reeds meepraten." China heeft, zo vervolgde de Amerikaan se bewindsman, sinds 1962 tien percent van zijn bruto nationaal produkt voor zijn strijdmacht uitgetrokken. Brazilië, India en Pakistan, landen die wat de economische ontwikkeling betreft met China vergelijkbaar zijn, besteedden ook ongeveer tien percent. Amerika's Euro- SAIGON (AFP) De verliezen van de Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen in Vietnam hebben in de afgelopen week opnieuw een recordhoogte bereikt: 1-273 Zuidvietnamese en 414 Amerikaanse mili tairen zijn buiten gevecht gesteld. De Zuid-Vietnamezen hadden 310 doden, 590 gewonden en 373 vermisten. Bij de Ame rikanen is het verliescijfer 91 doden, 316 gewonden en 7 vermisten. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Polen, John A. Gronouski, heeft in Warschau gesproken met de ambassa deur van China, Wang Kuo-Tsjoean, over de strijd in Vietnam. De besprekingen op ambassadeursni veau in Polen zijn al tien jaar aan de gang. Het is de eerste maal dat Gronous ki een dergelijk gesprek voert. Hij is John Cabot opgevolgd als ambassadeur in Polen. Daarvoor was hij minister van Posterijen. PARIJS (AFP) Het dorpje Conflans- st-Honorine, in de omgeving van Parijs, is door een tyfusepidemie getroffen. Veer tien kinderen van een kleuterschool en drie volwassenen zijn met spoed naar een ziekenhuis vervoerd. pese partners dienen hun defensie-uitga ven aan te passen, omdat de enorme Amerikaanse kosten een onverteerbare zaak zouden kunnen worden voor de kie zers in de VS. Het Westen moet politieke mogelijkhe den vinden om China van agressie af te houden. Die mogelijkheden zullen er ech ter alleen zijn als de militaire macht van de NAVO groot genoeg is om de eigen veiligheid te garanderen. Advertentie Neem nu elke dag zo'n kleine capsule Haliplus die bovendien zo gemakkelijk is in te nemen. U komt dan gezond de winter door. MULTIVITAMINEN VOOR HET HELE GEZIN 100 capMiUi f 3.80 SO capculM f 2.28 (Van onze correspondent) LONDEN. Het bezoek dat premier Wilson vrijdag aan president- Johnson brengt betekent niet dat hij met de Amerikaanse president diepgaande gesprekken over alle brandende problemen zal voeren. Wilson kreeg een lange waslijst met vaak tegenstrijdige verzoeken mee om aan de Amerikaanse president voor te leggen. Een grappenmaker merkte in dit verband op, dat indien Wilson die overigens best zijn eigen boontjes kan doppen deze raad zou opvolgen, Johnson de psychiater van het Witte Huis er bij zou moeten halen om geestelijk weer uit de knoop te komen. Natuurlijk maakt Groot-Brittannië zich vooral over Vietnam bezorgd, maar er is weinig dat Wilson hier kan uitrichten. De Britse regering steunt formeel de Amerikaanse Vietnam-politiek, vooral omdat zij zelf in Maleisië in een soortgelijk bootje zit. Dit betekent echter niet dat Londen niet kritisch staat tegenover de trapsge wijze opvoering van de Amerikaanse ac tie in Vietnam. Wilsons vredespogingen hebben tot nu toe geen succes gehad. Zijn gemenebest-missie voor Vietnam kwam niet van de grond. De onderminister Ha rold Davies bereikte niets in Hanoi en Moskou, dat samen met Londen het voor zitterschap van de Indochina-conferentie in 1954 deelt. Het labourgezinde dagblad, de Daily Mirror oplaag 4y2 miljoen exemplaren bezweert Wilson in een hoofdartikel van twee pagina's Johnson duidelijk te maken dat de Britse bevolking een eind aan de bombardementen gemaakt wil zien. De Britse regering hoopt dat de door de Vietcong voorgestelde staking van het vuren op kerstdag zal kunnen worden uitgebreid en dan een aanleiding zal vormen voor onderhandelingen. Overigens is, wat de Britse regering, betreft het gevoel van Brits-Amerikaanse solidariteit groter dan alle aarzeling en voorbehoud. Engeland is het enige Europese land met wijd vertakte militaire verplichtin gen over de gehele aardbol. Het houdt vast aan zijn defensieve rol ten oosten van Suez, ook om diplomatiek te blijven meetellen en daardoor de speciale ver houding tot de Verenigde Staten te be stendigen. Maar het wordt voor de Brit ten steeds moeilijker om al deze lasten NAVO, Midden-Oosten, Maleisië, Hon- kong, Rhodesië alleen te dragen. Daarom is de Britse regering al een jaar bezig met een nieuw, realistisch de fensieplan. Wilsons besprekingen met Johnson kunnen op de definitieve vorm van dit plan, dat in februari zal worden aangekondigd, een beslissende invloed uitoefenen. Wilson zal zich in zijn gesprek verre houden van technische details, maar trachten principiële overeenstemming te bereiken over een Brits-Amerikaanse taakverdeling in het Verre Oosten waar bij Wilson waarschijnlijk zal voorstellen dat Groot-Brittannië, mede met het oog op Afrika, verantwoordelijk zal worden voor de verdediging van de westelijke kusten van de Indische Oceaan, wanneer de Verenigde Staten de verantwoordelijk heid voor de oostelijke sector daarvan willen dragen. Wilson en Johnson zullen natuurlijk ook verder filosoferen over het netelige pro bleem van nucleaire medezeggenschap in de NAVO, waarvoor de magische for mule nog steeds niet is gevonden. De militair zwaar belaste Verenigde Staten voelen er niets voor om in de toe komst alléén de rol van internationale politieagent te spelen en achtten juist de Britse militaire bijdrage tussen Aden en Singapore van vitaal belang. Amerika stond destijds aan Wilsons kant in zijn wens om de onafhankelijke taak van de Britse kernmacht op te geven. Dit zou een belangrijk argument kunnen vormen tegen verbreiding van kernwapens. Jarenlang gebruikte Groot-Brittannië de H-bom als diplomatiek visitekaartje. Washington vindt echter dat de Britten er zelfs meer aanspraak op zouden kun nen maken om aan de conferentietafel voor vol te worden aangezien, indien zij in staat zullen blijven zich ten oosten van Suez militair krachtig te weren. (Van onze ruimtevaart-medewerker) Twee maanden geleden stond deze ont moeting nog niet op het programma. Gis teravond werd zij een spectaculair en his torisch feit. Wie begrip heeft voor de on gelofelijk gecompliceerde voorbereidingen van welhaast ieder ruimtevaartprojekt, kan alleen maar bewondering opbrengen voor de wijze waarop de Amerikanen te genslagen in eclatante successen kunnen omzetten. Dit betekent dat het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma en het technisch vermogen van de VS goed zijn. De Russen plegen spectaculaire succes sen in de ruimte te boeken. Maar die successen zijn niet meer dan aan de re sultaten aangepaste spektakelstukken. Zij delen zelden van tevoren mede, wat het doel van hun ruimtevaart-experiment is. Zij zeggen slechts na afloop dat het vol gens plan is verlopen. Wanneer men zijn bedoelingen verduistert, kunnen de resul taten altijd als een success worden ge- b 00k s t ci cif d Ongetwijfeld zullen de Russen, op deze wijze voortgaande, ook in de komende twee jaar nog de nodige successen boeken. Maar zij kunnen daarmee nooit de waar dering oogsten, die aan de V.S. toevalt voor de stunt van gisteren. De ruimte ontmoeting van gisteren is van belang voor de verdere ontwikkeling van het Apollo-programma: waarvan de bedoeling is dat tegen 1970 twee Amerikanen op de maan zullen landen. Zij moeten tijdens hun terugkeer een andere ruimte-capsu le, die door één man wordt bemand, en die om de maan is blijven cirkelen, op zoeken, enteren, en daarin overstappen. Wie wil meer dan honderd jaar oud worden? Ofschoon ik zeer wel besef dat hiermede een bijzonder netelig vraag stuk wordt aangeroerd, lijkt het mij toch nuttig het pro bleem eens kloek onder ogen te zien. Daarbij moeten wij ons re aliseren, dat 120 Nederlanders de daad al bij het woord heb ben gevoegd, waaruit we kun nen concluderen dat er in ie der geval voldoende infor matiemateriaal voorhanden is. De honderdtwintig vraag gesprekken zijn netjes gesten cild en op onderdelen gesor teerd en het is mij een voor recht, er een hartige samen vatting van te mogen aanbie den. Ik moet er dadelijk bij vermelden dat een gering aantal der ondervraagden zich heeft beperkt tot één onver anderlijk antwoord op alle ge stelde 'vragen, luidend: „Tja- jaja, wazakervanzegge." Maar de grote meerderheid heeft er zich allerminst met dat Jantje-van-Leiden afgemaakt en duidelijke, krachtige me ningen verkondigd, waarmee we ons voordeel kunnen doen. Laat ik vooropstellen dat de vraag: „Wilde u werkelijk graag zo oud worden?" ver keerd geformuleerd bleek. Dat werd duidelijk uit hon derdtien guitige, eensluidende antwoorden: „Nee, nee, ik wilde alleen maar zolang mo gelijk jong blijven." Natuur lijk, dat is logisch. Het is dom, de mensen te vragen of ze graag oud willen worden. Nie mand wil dat. Wél willen de meesten zolang mogelijk le ven en liefst compleet met haren, tanden en fatsoenlijke hartstochten. Slechts één oudje, 101 jaren tellende, antwoordde: „Nee, ik heb nooit honderd willen worden. Het was altijd mijn ideaal om 99 te worden en dan vlak voor het buurtfeest de pijp uit te gaan. Maar het heeft niet zo mogen zijn en nou heeft die verdomde Wul- lem er toch nog zijn plezier aan beleefd. En dat gunde ik hem niet." Ter verduidelijking diene, dat de verdomde Wullem de feestneus van de buurt was en in alle comité's zat, waar gratis jenever en sigaren te halen waren. De gemoedsbe wegingen van de honderdja rige komen hiermede in een helderder licht, want Wullenf zou inderdaad vies op zijn neus hebben gekeken. „Hoe bent u erin geslaagd, zo oud te worden?" Men kan zich niet voorstellen hoe le vend de humor in deze ver magerde, berustende, ver bleekte oudjes blijft branden. Veertig percent antwoordde namelijk: „Door net te doen alsof ik al dood was." Met glimmende oogjes voegde dertig percent daaraan toe: „Magere Hein loopt je deur voorbij, jongen, as je je bek houdt." Een van de overigen zei: „Ik ben er niet in geslaagd, maar ik zit het nog steeds te pro beren." En een ander: „Drees het me boven water gehou wen." Maar hij voegde er na enig nadenken aantoe: „Vlak erboven, das waar. Heel vlak erboven, maar er boven." Natuurlijk was de vraag an ders bedoeld. We moeten ten slotte een goed recept hebben en al beseft iedereen dat het niet aan één simpel kunstje ligt, toch moet het leerzaam zijn te vernemen waaraan deze oeroude professionals hun succes menen te moeten danken. Een 'combinatie tussen de diverse aanprijzingen geeft dan het volgende levens elixer: Niet roken, niet drinken, niet trouwen, niet pruimen, niet snoepen, niet baden, niet vloe ken, geen koffie drinken,, geen sport doen, niet bij je kinderen inwonen, iedere avond de gaskraan afsluiten, vroeg opstaan, vroeg naar bed gaan, geen kranten lezen, rauwe rapen eten, nooit over steken, niet kaarten, niet na denken, met aluinwater spoe len, wachten met uitstappen tot de trein stilstaat, flanel len hemden dragen, nooit naar de dokter gaan, lever traan op je borst smeren, knoflook eten, een glas Pleegzuster Bloed wijn bij Oud-en-Nieuw, Hoffmann- druppels slikken, alleen melk zó-van-de-koe, op een benen knoop kauwen, een hazepoot- je op zak dragen, iedereen la ten leuteren, zo vroeg moge lijk stokdoof worden, naar Ome Keesje van de VARA luisteren, je schoonfamilie in haar eigen vet laten gaarsmo- ren, je eigen familie van idem dito, bidden voor het eten, ieder probleem uitstellen tot morgen, na elke maaltijd een glaasje maagbitter drinken, zoveel mogelijk sigaren roken, nooit thee drinken, blijven sporten tot je erbij neervalt, laat opstaan, laat naar bed gaan, iedere morgen een oude klare op je nuchtere maag, 's nachts je sokken aanhou den, zoveel mogelijk kinderen krijgen, daarna voveel moge lijk kleinkinderen krijgen, aluinwater op je rug smeren, blijven lachen, aardappels in de schil eten en elke morgen een ijskoude douche nemen. Er zijn nog diverse andere aardige ideetjes gerezen, maar daarvan is het succes niet proefondervindelijk vastge steld. De meer-dan-honderd- jarigen blijken namelijk vaak een verkeerd denkbeeld ge kregen te hebben van datge ne, wat hen op te been houdt, omdat zij zich niet meer pre cies herinneren wat zij alle maal hebben uitgespookt voordat zij honderd werden. Zo was er een stokstijf vol hield dat hij zijn hoge leef tijd te danken had aan het feit dat zijn moeder hem da delijk na zijn geboorte op een dieet van zoute haring en roggebrood had gezet. Bij nadere informatie bleek, dat hij op zijn negenentachtigste twee weken lang iedere dag een haring had moeten eten vanwege een bloedzuiverings- kwestie. Een ander oudje be zwoer, dat hij als kleuter een reis met de KLM had gemaakt naar Japan, waardoor hij van zijn bronchitis was genezen en waarvan hij ijzersterke longen had overgehouden. Dat moest dan in 1860 zijn ge weest. Maar voor het overige maakten de recepten een bij zonder betrouwbare indruk. „Zou u het nog eens over yellen doen?" was een vraag die moeilijk kon uitblijven, hoe dom ze ook gesteld was. „Akwistwaknouweetwél", zei de meerderheid en dat ge wiekste antwoord maakte dui delijker dan wat ook, dat een dergelijke hypothese de grootst mogelijke onzin is. Een krantebericht heeft overigens duidelijk gemaakt dat wij in Nederland met on- nog ni- ze 120 honderdjarigen nog lang niet op internationaal ni veau liggen. Er is een mede deling uit Jordanië, dat daar een kamelenfokker van 121 jaar is ontdekt en wel in een zo uitgelaten toestand, dat hij nog best twintig jaar lijkt te kunnen leven. Dit record is moeilijk te evenaren, maar dat ligt niet aan onze oudjes. Die willen wel, maar vergeleken bij de 121-jarige Ismael zijn ze zwaar gehandicapt. In de eer ste plaats dankt deze Jorda- niër zijn gerekt bestaan voor namelijk aan Allah. Het is duidelijk dat Allah zich niet geroepen zal voelen, Neder landse AOWers in leven te houden. Maar bovendien had Ismael een levensgrote woes tijn tot zijn beschikking, waar hij naar hartelust zonder ka lender of horloge kon zwerven. Bij ons in Het Gooi of de Ve- luwe loopt men zich voort durend vast tegen kerktorens met klokken erop en dan ver loopt de tijd bijzonder lang zaam. Bovendien had Ismael het geluk, dat hij kamelen- fokker kon worden. Het fok ken van kamelen is een tijd rovend en boeiend werkje, waarbij men heel goed moet oppassen bij de geringste fout dromedarissen ontstaan. Maar het drinken van kamelenmelk was, naast Allah en de woes tijn, het grote geheim van de ze onverwoestbare oosterling, waartegen niet op te tornen valt. Voor mensen in onze si tuatie is het immers bijna on begonnen werk. Want, zegt Ismael, het moet: „Zó van de kameel!" en welke bejaarde Nederlander is in staat om voor dag en dauw iedere ochtend naar Artis te gaan? De enterings-manoeuvre, waarvoor de Gemini-6 in oktober had moeten starten, is toen niet uitgevoerd, en kon ook nu niet verwezenlijkt worden, maar het ren- dez-vous dat daarvoor wel nodig is, vond nu wel plaats, en dit zegt al heel veel. De besturings-manoeuvres van de Ge mini-6 tonen aan dat het Amerikaanss ruimtevaart-programma gedegen in el kaar zit, en dat het in de V.S. niet gaat om een dubbeltje op zijn kant, dat naar de ene of de andere kant kan vallen. Het is voor het eerst in de jonge geschiede nis van de ruimtevaart, dat vier mensen tegelijk hun baantjes om de aarde trek ken. De Russen hebben eenmaal geduren de slechts één etmaal drie ruimtevaar ders in een capsule om de aarde laten vliegen, namelijk in oktober van het vo rige jaar. Die vlucht duurde slechts een etmaal, omdat twee van de inzittenden last kregen van ruimteziekte. Advertentie Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden. U wordt weer helder, wakker, kwiek door vijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuivelbureau, postbus 4575 te Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de aktie „Rijdt veilig met melk".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3