Raad van Velsen streeft naar zuivere lucht in Kennemerland Geringe tariefsverhoging voor gemeentelijke bibliotheek Velsense gemeenteraad sloot 1965 op traditionele wijze af G R A IJmuider T I S Courant IJmuider Courant WAAROM VUL NU DE BON IN EN STUUR HEM OP IJmuider Courant Suède-, Nappa en „Antica" prentleder Kerstbomen in gemeente Velsen Veertig jaar turnen in Santpoort f - «v-H Vandalen in het Westland TOT 1 JANUARI 1966 DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 5 Nota gevraagd Fietsende hond Noordzeekanaal Tarieven verhoogd Aan het einde van de woensdagavond gehouden vergadering van de Vel sense gemeenteraad, heeft burgemeester mr. J. C. Bührmann als voorzitter het thans beëindigde „regeringsjaar" op de gebruikelijke wijze met een korte toespraak tot de leden afgesloten. Door de burgemeester werd hier mee onder meer vastgesteld, dat het jaar 1965 opvallend snel is voorbijge gaan. De werkzaamheden zijn weer toegenomen en bovendien wekelijks samengeperst in een periode van vijf dagen. Nestor antwoordt Bent u nog niet geabonneerd op de I]MUIDER COURANT? Als U nu onderstaande bon invult, gaat U behoren tot die kring van lezers, die elke dag weer vertrouwen stellen in hun eigen dagblad, hun eigen Geen enkel ander blad geeft U zulk actueel en uitgebreid nieuws uit IJmuiden en omgeving als Uw IJmuider Courant. Uw IJmuider Courant houdt U op de hoogte van het nationaal- en internationaal gebeuren. Verantwoorde beschouwingen en kritieken geven dagelijks een speciaal cachet aan Uw IJmuider Courant. Uw IJmuider Courant verzorgt elke dag pagina's met sportnieuws, haven- en scheepvaartberichten, nieuws over de visserij e.d. Over de gehele wereld bevinden zich correspondenten en ver slaggevers, die U informeren over speciale wetenswaardigheden Bovendien bevat de IJmuider Courant iedere maandag de sport bijlage „Sportief" en iedere zaterdag de extra bijlage „ERBIJ". zoudt U langer abonneren? wachten met U te naar de LANGE NIEUWSTRAAT 427 NAAM ADRES WOONPLAATS Omdat de agenda voor de woensdagavond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad slechts één punt vermeldde, waarmee de leden hun eventueel aanwezige welsprekendheid aan de praktijk zouden kunnen toet sen namelijk het voorstel van B. en W. om voor het onderzoek van de biosfeer een krediet van 34.162,50 uit te trekken hebben de woord voerders van verscheidene fracties deze gelegenheid kennelijk dankbaar willen aangrijpen. Met als gevolg een woordenstroom van ruim tweeëneen half uur, hetgeen een tamelijk lang tijdsbestek betekende voor de weinige bezoekers op de beide tribunes, die aldus af en toe waren gedwongen een soms moeizaam voorgelezen betoog te beluisteren, waarmee de spreker zich niet altijd tot het onderwerp bepaalde. Vooral de heer Der.riks (K.V.P.) wekte door zijn vele uitweidingen de indruk, alsof hij de ver keerde paperassen van huis had meegebracht en daardoor reeds was begon nen aan zijn algemene beschouwingen voor de komende begrotingsverga dering. Zelfs Diogenes en zijn legendarische ton werden nog door de heer A1 g r a (Prot.-Chr.) met de luchtverontreiniging in verband gebracht, hoewel het dient gezegd dat de langdurige debatten door dergelijke toe spelingen weer enigszins werden opgefleurd. Het uiteindelijke resultaat werd echter een volledige overwinning voor het college, omdat het voor stel met algemene stemmen werd aangenomen. Zoals trouwens moeilijk anders kon worden verwacht. De eerste spreker die zich naar de katheder begaf was de heer Kruis man (C.P.N.l, die verklaarde door het voorstel de indruk te hebben gekregen dat eerst de manier van onderzoeken nog' moet worden onderzocht. Ook was hij ervan overtuigd dat ondanks de be loften van de zijde van Amsterdam en de Mobil Oil de luchtverontreiniging in dit gebied nog zal toenemen, terwijl hij er voorts de rijksoverheid van beschul digde bij het onderzoek tekort te zijn ge schoten. Evenmin was spreker gerust over de toekomstige situatie in en rond het Noordzeekanaal, wanneer hierdoor straks de „modderpoel van de Zaan streek" naar zee moet worden afgevoerd. Mevrouw Hoek-Feenstra (P.S.P.) was van oordeel dat het voorstel veel te laat is ingediend, waarna zij erop aan drong het voorgenomen onderzoek cen traal te doen geschieden, teneinde al dus doublures te voorkomen. Overigens verheugde mevrouw Hoek zich erover dat in de IJmond op dit gebied op nieuw samenwerking mogelijk is geble ken, waarbij zij er met klem op aan drong de bevolking geregeld en uitvoerig over de door het college ondernomen stappen voor te lichten. Vandaar dat spreekster het college verzocht op korte termijn een nota samen te stellen met mededelingen over de met Hoogovens ge voerde onderhandelingen. Op zijn beurt gaf de heer Gorter (V.V.D.) onder meer te kennen, dat ook vertegenwoordigers van de industrie bij het onderzoek dienen te worden ingescha keld. Het probleem van de luchtveront reiniging is immers een buitengewoon ge compliceerde materie, waar nog slechts bijzonder weinig over is bekend. Wel wil de de heer Gorter even vaststellen dat het van de industrie een asociale houding zou zijn, wanneer van deze zijde niet al les in het werk wordt gesteld om de ver ontreiniging zoveel mogelijk te beperken. Aan het begin van zijn betoog had de heer Gorter reeds meegedeeld, dat zijn fractie zich volledig achter het voorstel zou scharen. Eenzelfde besluit werd vervolgens door de heer Algra (Prot.Chr.) kenbaar ge maakt, in de veronderstelling dat het voorgenomen onderzoek een begin zal zijn van de zuivering van licht en lucht. De fractie van de heer Algra zou ook-moei lijk een ander standpunt kunnen innemen, omdat de burgerij van Velsen de volledi ge garantie moet worden gegeven dat op dit gebied alles wordt gedaan wat moge lijk is. Volgens spreker moet het trou wens in deze tijd, nu zich vier ruimte vaarders in de stratosfeer bevinden, tech nisch eveneens mogelijk zijn de lucht zui ver te houden. Zoals reeds vermeld heeft de heer Der riks (K.V.P.) ruim de tijd geno men om te kennen te geven, dat ook zijn fractie met het voorstel akkoord wenste te gaan, welk gelijkluidend besluit door de heer Van Eijk (P.v.d.A.) op een veel beknopter wijze werd kenbaar ge maakt. Bij de beantwoording van de diverse sprekers toonde wethouder Ocke- loen zich als puntig en slagvaardig de bater opnieuw een aanwinst voor de col legetafel, omdat de discussies door zijn spitse opmerkingen dikwijls niet weinig worden verlevendigd. Zo noemde hij bij 't poneren van de stelling, dat afgekondig de wetten meermalen onvoldoende wor den voorbereid, de mislukte bepaling over het aanbrengen van autospatborden als Voorbeeld, omdat desondanks de wielrij ders nog altijd „de stenen om de kop vliegen". De voorzitter meende een der gelijke omschrijving te moeten verbete ren door het woord „hoofd" te laten val len, waarop wethouder Ockeloen onder grote hilariteit repliceerde, dat hij slechts „een hond op de fiets" had bedoeld. Het betoog van de wethouder kwam er in het kort op neer, dat er volgens hem nog geen enkele reden voor paniek be staat, omdat 't voor de industrie mogelijk is te produceren, zonder de lucht te ver ontreinigen. Het gevraagde krediet moet dan ook worden beschouwd als de eer ste aanloop voor een verantwoorde öpzet, om deze mogelijkheid te onderzoeken. Spreker was het volkomen eens met de opmerking, dat met alle ter beschikking staande middelen dient te worden voor komen, dat door de industrie een gevaar lijk gif over de bevolking wordt uitge strooid. Desnoods door middel van een aanvulling op de hinderwet. Hiervoor is reeds een nauw overleg met Hoogovens gaande, maar het verzoek van mevrouw Hoek kan echter niet worden ingewil ligd, omdat dergelijke contacten gebrui kelijk zijn. Volgens de wethouder behoeft ook de heer Kruisman niet bevreesd te zijn voor n toenemende vervuiling van het Noord zeekanaal. De afvoer uit de Zaanstreek is immers altijd langs deze weg ge schied, alleen heeft zich hier de laatste tijd om verschillende redenen een onge bruikelijk grote hoeveelheid vuil verza meld. Is dit straks echter naar zee afge voerd, een tijdelijk noodzakelijke maat regel dus, dan wordt de situatie in het Noordzeekanaal weer normaal. En, ook al in tegenstelling met de heer Kruisman, was wethouder Ockeloen geen voorstan der van meer bemoeiingen door de rijks overheid, omdat de gemeenteraad een eigen verantwoordelijkheid bezit en de leden zich dienovereenkomstig hebben te gedragen. ssojioi Als wethouder van volksgezondheid kwam ook de heer H. de Boer nog aan het woord, om er de aandacht op te ves tigen dat het beoogde onderzoek stellig hoogst noodzakelijk is, omdat naar zijn overtuiging de grenzen van het toelaat bare reeds lang zijn overschreden. Ove rigens mag voor deze omgeving niet al leen de Hoogovens als schuldige voor de luchtverontreiniging worden aangewe zen, omdat het aandeel van bijvoorbeeld de P.E.N. en het verkeer evenmin valt te verwaarlozen. Al kunnen er in dit sta dium nog weinig concrete verklaringen worden afgelegd, omdat de juiste normen van de vervuiling nog niet eens zijn vast gesteld. Met zijn collega Ockeloen was de wet houder het eens, dat het voor de in dustrie mogelijk is te produceren zonder kwalijke gevolgen voor de bevolking. De daarvoor te nemen maatregelen zullen echter een verhoging van de investering met maar liefst 25 pet. noodzakelijk maken, met welke factor men de econo mische zijde van het vraagstuk raakt. Uit overwegingen van concurrentie zal voor de oplossing dus internationaal over leg noodzakelijk zijn. Tenslotte herhaalde wethouder De Boer zijn reeds vroeger eens uitgesproken mening, dat ten gevol ge van de naoorlogse welvaart te veel aandacht wordt geschonken aan de eco nomie, waarbij men de belangen ver waarloost van de mensen die het ermee moeten doen. Tijdens de replieken maakte de heer D e r r i k s de wethouder nog attent op een tegenstrijdigheid in zijn betoog. Hij had immers eerst te kennen gegeven dat de grenzen van het toelaatbare reeds lang zijn overschreden, om even later op te merken dat de juiste normen nog niet kunnen worden vastgesteld. Volgens de heer Derriks kan er echted nimmer een overschrijding worden geconstateerd, wanneer men onbekend is met bepaalde normen. Deze opmerking werd evenwel niet door de wethouder beantwoord en ook de heer Derriks ging hier niet ver der meer op in. Op de uitslag van de stemming zou dit trouwens toch niet meer van invloed zijn geweest, want zoals wij reeds in de aanhef van dit verslag heb ben vermeld, was het voorstel goed voor een unaniem fiat. Van de overige agendapunten vormde alleen het voorstel tot verhoging van de tarieven voor de gemeentelijke openbare bibliotheek voor mevrouw Hoe k-F een stra nog aanleiding om met wethouder De Boer de spreekwoordelijke degens te kruisen. Zij verklaarde zich namelijk te gen dit voorstel, omdat door de vele prijs Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW Voor aan de BREESTR. 12 - BEVERWIJK TELEFOON 25629 verhogingen waar de laatste tijd weer sprake van is, in hun samenhang voor namelijk van de minst draagkrachtigen de positie extra wordt bemoeilijkt. Deze opvatting werd door de wethouder met kracht bestreden. De critiek van mevrouw Hoek was op het eerste gehoor volgens hem misschien wel aardig, maar juist in hun samenhang gezien kan een geringe tariefsverhoging met slechts en kele centen geen bezwaren opleveren. De tarieven in Velsen zijn immers nog al tijd uitzonderlijk laag en zonder deze bij de huidige omstandigheden aan te passen zou er op het boekenbezit moeten worden bezuinigd, hetgeen de wethouder de vele lezers onder de burgerij niet wil de aandoen. Mevrouw Hoek bleef echter op haar standpunt staan, zodat het voor stel werd aangenomen met alleen de beide P.S.P.-stemmen tegen. In de gemeente Velsen staan nu op diverse plaatsen weer kerstbomen: aan de Van Dalenlaan te Santpoort- Zuid, Broekbergenlaan te Santpoort, Driehuizerkerkweg te Driehuis, Stratingplantoen te Velsen-Noord, Plein 1945, Marktplein-Oosterduin- plein, Moerbergplantsoen en Ko ningsplein IJmuiden. De kerstbomen blijven staan tot de jaarwisseling. Ze worden voorzien van lampjes. De turnvereniging Santpoort viert zater dag 18 december haar veertigjarig be staan. In zaal Zomerlust, aan de Hoofd straat, zal de jubilerende vereniging een uitvoering geven, gevólgd door een feest avond voor leden en genodigden. De vie ring van het jubileum begint om acht uur 's avonds. In verband met deze beperktheid van de beschikbare tijd achtte de burgemees ter het gewenst er even de aandacht op te vestigen, dat uitnodigingen tot het ge meentebestuur om ergens acte de pre sence te komen geven, voortaan minstens drie weken van tevoren moeten worden afgezonden, omdat men anders, zelfs met de beste wil van de wereld aan deze in vitaties geen gevolg meer zal kunnen geven. Hetgeen door spreker bijzonder zou worden betreurd, omdat hier wel eens een door niemand gewenste ver vreemding tussen plaatselijke overheid en bevolking het gevolg van zou kunnen zijn. Zich speciaal richtend tot de leden van de raad, vervolgde de burgemeester met een betuiging van vreugde over het feit, dat men in het afgelopen jaar zoveel punten zonder discussie heeft laten pas seren. Spreker meende dan ook dat het juist is er het zwijgen toe te doen, wan neer er werkelijk niets te zeggen valt. Alleen adviseerde hij de leden wel dit principe vol te houden, door tijdens de discussies niet in herhalingen te verval len. Ook wilde de burgemeester nog even de aandacht vestigen op het in de raad zaal geplaatste spreekgestoelte, welk at tribuut hier is aangebracht om wel dege lijk te worden gebruikt. Wanneer de le den zich niet door de korte wandeling naar de spreekplaats laten weerhouden, zullen de discussies in de raadzaal im mers beter door een ieder kunnen wor den gevolgd. Nadat de burgemeester nog had aan gekondigd dat de nieuwjaarsreceptie don- j derdag 6 januari in de Burgerzaal zal worden gehouden, wenste hij alle aanwe zigen een gezegend kerstfeest en een voor spoedig nieuwjaar. Volgens dezelfde traditie werd deze toe spraak als nestor van de raad door de heer J. de Groot beantwoord. Hij dankte de burgemeester voor de tot de raad ge richte goede wensen, om hier direct aan toe te voegen het ook als een ereplicht te beschouwen enige woorden van erken telijkheid te richten aan het adres van de heren J. G. Kolkman en G. W. Kamkes, die waarlijk bergen werk hebben verzet om zoveel inwoners van Velsen in de ge legenheid te stellen het nieuwe raadhuis te bezichtigen. De heer De Groot besloot zijn toespraak eveneens met de beste wensen voor burgemeester, raad en bur gerij. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Rikstje, d. van M. de Vries en R. Zwier; Mettinus, z. van S. J. Schep en G. Heerema; Leonardus, z. van C. Gra- pendaal en E. M. Jakobs; Andreas A., z. van A. Wattel en C. G. Slootjes; John P., z. van J. Otten en F. Blankman; Marcus W. J. z. van C. M. G. Brouwer en W. G. M. Rutte; Agatha, d. van G. Bakkum en M. Castricum; Ingeborg J. M., d. van H. M. J. Stals en C. A. A. M. Imming. ONDERTROUWD: J. Snip en J. P. M. Pieters; M. J. T. Denie en C. Boon; W. Dekkers en I. Wijkhuizen; J. H. Schoenma ker en J. Hartog; H. J. Brasser en C. H. Duiveman; J. E. Beentjes en A. H. Niesten; J. C. A. van Doorn en A. J. M. Koks; C. Aafjes en M. C. H. Bakker. GETROUWD: P. S. Admiraal en A. M. Snepvangers; C. A. J. Duijker en J. M. Dullemans; P. A. van Essen en C. G. M. de Goede; H. J. Moerkamp en B. H. M. Bak ker; P. J. Veldhuis en H. Struve; L. van Bastelaar en J. G. Post; E. G. M. H. H. J. Monné en G. A. Lodewijks; J. D. J. van der Sluis en A. M. E. Groenland; J. J. Kaptein en E. A. Winkelhuijzen. OVERLEDEN: R. Levij, 24 j.; H. F. Kröh- nert, 25 j.; J. L. van Leeuwen, 65 j.; P. J. van Putten, 77 j.; C. A. F. Blondeau, 82 j., geh. gew. m. D. C. Simons. De rijkspolitie in De Lier probeert de daders te vinden van lafhartige daden, die op het bedrijf van drie tuinders zijn gepleegd. Op het bedrijf van de kweker A. Bakker aan de Oudecampseweg in De Lier werd 's nachts de thermostaat van de centrale verwarming afgezet, waar door de temperatuur in de kassen tot on der nul daalde, hetgeen schade aan de planten veroorzaakte. De volgende nacht werden de kranen opengezet van de stook olie-installatie, als gevolg waarvan onge veer tienduizend liter olie wegliep. Bo vendien werd over twintigduizend jonge tomateplanten vergif uitgestrooid. Ook bij de kweker L. Boekestijn aan de Oudecampsweg werd de centrale verwar- minsinstajlatie beschadigd. Op het be drijf van de kweker Oudshoorn in de Oudecampspolder werd de olieleiding los gemaakt, waardoor de olie wegliep. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEV1NC 30N no*eert U mij als week/kwartaal-abon- nee op de IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5