Briljanten Nieuw vaarreglement voor binnenwateren Export van snij tulpen naar Frankrijk komt mogelijk stil te liggen KING CORN E.H.B.O.-Van Gelder Zonen viert zilveren jubileum Interieur en schilderkunst A.R.deBoerL Betaling abonnementsgeld per giro Neem nü een kwartaalabonnement! Havenberichten Aangepast aan de internationale regels voor de Rijnvaart Gemeentebibliotheek Velsen Wel riolering op de tekeningen Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk verlaat Hollandsche Mij der Wetenschappen „Fotokring Velsen" exposeert in nieuwe raadhuis uit AMSTERDAM BRILJANTRINGEN Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 januari gratis IJmuider Courant DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 f~ W .3^9!* Spectaculaire brand GEVONDEN VOORWERPEN - IETS VAN U BIJ DE VELSENSE POLITIE GROTE COLLECTIE natuurzuiverblijft dagen- lang vers. Vraag het uw bakker. -fr per kwartaal ƒ11.05 Kennemer Kruimels mm WÈk^_ Jim::, •ndKSi v->° >V '"C Ter gelegenheid, van het tienjarig be staan van de amateurfotografen-ver eniging „Fotokring Velsen", heeft het bestuur toestemming verkregen in het nieuwe Velsense raadhuis een ju bileumexpositie in de richten. Een voor deze tentoonstelling representatieve fo to het werk van een der leden wordt hierboven afgedrukt. De leden van deze fotokring kunnen reeds op diverse fraaie successen te rugzien zoals het behalen van de eerste prijs in hun groep bij de bonds wedstrijd. Voorts werd door de leden in de onlangs gehouden rayoncompeti tie een vijfde plaats ingenomen met een persponlijke eerste prijs voor de heer Bothof. Door deze successen acht te het bestuur zich verplicht een ten toonstelling te houden, welke geheel met deze reputatie in overeenstemming is. Vandaar dat de expositie tachtig foto's van eigen leden bevat, waarvan de afmetingen van de kleinste werkstuk ken nog altijd 30 bij 40 cm zijn. De grootste foto's zijn daarbij soms meer dan een meter. Voorts zijn er drie buitenlandse g astinzending en uit Loke ren, Gent en Bergisch Gladbach. De tentoonstelling zal zaterdag 18 de cember, 's middags om drie uur wor den geopend door de heer H. Schraa, hoofdbestuurslid van de B.N.V.A.F. Tevens zal deze middag aandacht wor den besteed aan het afscheid van de heer G. Kwakkel, die van de oprich ting af voorzitter is geweest en als zodanig aftreedt. Met uitzondering van zondag en de beide Kerstdagen is de tentoonstelling dan verder dagelijks van 19 tot 21.50 uur voor het publiek toegankelijk. De vrijdag 17 december precies een kwart eeuw bestaande e.h.b.o.- afdeling bij de bedrijfs- en luchtbeschermingsdienst van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen in Velsen-Noord, heeft haar bestaan te „danken" aan de oorlogsomstandigheden in 1940, waardoor een aantal personeelsleden toen meende tot oprichting van een dergelijke organi satie te moeten overgaan. Aldus kwamen 17 december 1940 met dit doel in gebouw „Concordia" ongeveer vijfenveertig personen bijeen, op welke vergadering niet lang over de stichting behoefde te worden gediscus sieerd. Vandaar dat nog dezelfde avond een bestuur werd gekozen, dat bestond uit de heren dr. R. W. Fierstra, algehele leiding; ir. M. van der Lee, voorzitter; W. Hoekstra, instructeur en de heren J. Metzelaar en R. Roos, commissarissen. De elementaire lessen uit het be faamde Oranje-Kruisboekje konden be trekkelijk kort daarop gedeeltelijk in praktijk worden gebracht, toen op 7 april 1941 in het houtpark een grote houtbrand was uitgebroken, gepaard gaande met een enorme rookontwikke ling. Gelukkig bleek daarbij ingrijpen de assistentie niet noodzakelijk. Op 30 april 1942 moesten de e.h.b.o.- ers echter wel in actie koman, ten ge volge van het geallieerde bombarde ment op en rond Hoogovens. Een der gelijke bommenregen herhaalde zich 14 mei 1943 op en om de gebouwen van de papierfabriek, zonder dat hierbij ge lukkig slachtoffers waren te betreuren. Tot en met vrijdag 24 december zal bij woninginrichting De Ruyter aan het Marktplein in IJmuiden een schilderijenexpositie worden ge houden, waarmee men beoogt een indruk te geven van de mogelijkheden tot een goed samenspel tussen het moderne interieur en de schilderkunst. Voor deze tentoonstelling werd een keuze gemaakt uit het werk van de nog jonge Haarlemse kunstschilder en tekenaar H. Lodewijk. Deze schilder ont ving zijn eerste les sen in het schilderen met olieverf van J. Willemsen, waarna hij zich onder invloed van de nestor van de Haarlemse schilders, wijlen H. F. Boot, ging toeleggen op het stilleven in de laat- impressionistische stijl. H. Lodewijk be hoorde daarbij nog tot de leden van de schildersvereniging „De Acht". Ook volg de hij gedurende vier jaar lessen aan de Grafische School in Amsterdam, om zich hier te bekwamen in het grafisch ontwer pen met zijn technie ken, zoals lino- en houtsnijden, etsen en lithograferen. Daar bij leerde hij het res taureren van schil derijen bij de schil deres B. Muller. Ook beoefent Lo dewijk de pottenbak kerskunst, welk ar tistiek ambacht hem de nodig steun ver leent bij de diverse vormproblemen, die zich bij de schilder kunst plegen aan te dienen. Inzicht in het Hollandse landschap verkreeg hij door verschillende studie reizen naar Zuid- Limburg, Drente en Groningen, waarnaast de schilder zijn militaire diensttijd nog produktief wist te maken door deel te nemen aan enige schilder- en tekenwedstrijden voor mi litairen, waarbij hij een onderscheiding verwierf. In 1963 werd hem bovendien de bronzen legpenning toegekend van het Gert Jan Thiemefonds, op grond van zijn prestaties op grafisch gebied. Van deze schilder heeft men voor de expositie in IJmuiden voornamelijk de schilderijen gekozen, waarmee de sfeer van het moderne interieur belangrijk kan worden verhoogd. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. Na de bevrijding kon in april 1946 het eerste lustrum worden gevierd met een feestelijke bijeenkomst, waar bij monde van ir. M. van der Lee de erkentelijkheid van de directie werd betuigd voor de bijstand, die in de af gelopen en zo moeilijke jaren door de e.h.b.o.-ers van Van Gelder werd ver leend. Wonder boven wonder waren hierbij geen ernstige ongelukken te be treuren geweest, want de diverse be drijfsongevallen en één dodelijk onge luk op de fabriek, waren immers niet het gevolg—van oorlogshantjelingpn.f J Bij de grote brand van zondag 1 augustus 1954, waarbij papiermachine 14 geheel werd vernield, moest door de e.h.b.o. echter wel handelend wor den opgetreden voor een personeelslid, dat door de geweldige rookontwikkeling bedwelmd was geraakt. Deze spectacu laire brand bracht destijds zelfs de e.h.b.o. van Hoogovens in het geweer, plus een militaire colonne, waarvan de leden werden ingeschakeld voor het vervoer van een gewonde schippersjon- gen. Inmiddels was door de directie van Van Gelder Zonen omgezien naar een veiligheidsinspecteur, die tevens plaats vervangend hoofd van de bedrijfsbe- scherming zou moeten worden. Aldus werd in 1956 afscheid genomen van de heer R. W. Fierstra, die de afdeling zestien jaar onder zijn leiding heeft ge had, met als opvolger de huidige lei der, de arts J. Koolstra. Gedurende de afgelopen vijfentwintig jaar hebben zich bij de papierfabriek talrijke ongevallen voorgedaan. Behal ve de bijna dagelijks voorkomende kleine verwondingen, is er af en toe ook sprake van zeer ernstige en soms zelfs dodelijke ongelukken, waarbij de leden van de afdeling onmiddellijk han delend moeten optreden. Deze activi- teiten komen dan voor een belangrijk deel voor rekening van de portiers en terrein wachters, die op deze wijze de basis vormen voor een snelle eerste hulpverlening, op de manier zoals de oprichters destijds voor ogen moet ge staan hebben. Door de periodieke oefe ningen en wekelijkse stofbehandeling zijn de andere leden echter weinig min der paraat. Hoewel er in het bestuur nogal eens sprake is geweest van mutaties, meest al ten gevolge van vertrek uit het be drijf, is de heer R. Roos toch sedert de oprichting bestuurslid geweest. Eerst negentien jaar als secretaris, daarna vier jaar als penningmeester en vervolgens van 1951 af als instruc teur. De bloeiende vereniging telt thans zesenzestig leden, met als bestuur de heren J. B. de Boer, voorzitter-in structeur; G. van Wijngaarden, secre taris; Th. Mulder, penningmeester; A. Schellevis en C. Dekker, commissaris sen en R. Roos en R. M. Wiljouw, in structeurs. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt door het bestuur van de E.H.B.O.-V.G.Z. zaterdagmiddag 18 de cember in gebouw „Concordia" een re ceptie gehouden, waarna des avonds voor de leden met hun dames in hotel Ter Burg in Beverwijk nog een fees telijke bijeenkomst op het programma staat. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven; sjaal, dameshandschoen, kinderportefeuille met inhoud, paar herenhandschoenen, twee filmrollen, ring met negen sleutels, kinderschoen tje, want, hond, kinderbril, linker he renhandschoen, damesportemonnaie met geld en kettinkje, kindertasje met kam en borstel, honderiem, aktetas, overall, herenhorloge, rechter dames schoen, hond (bouvier), dekzeil, poes je, bakfiets, leren wanten, fietstas mét regenkap en kam, damestas met por temonnee en tijdschriften, autoped, balpen, twee autovelgen, das, dames- bril in étui, herenvest, jongensjack, damesarmbandhorloge, paar dames handschoenen, driewielig kinderfietsje, ring met twee sleutels, damesporte monnee met inhoud, paar nylon kin derwanten, beursje met inhoud. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelijks verstrekt op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 zullen worden afgegeven. Advertentie SJLJOLEJI LANGE NIEUWSTR. 413 - TELEF. 6321 Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Herm Kiepe, van Tolkis; Re in bek, Antwerpen; Bergo, Gravelines, IJmuiden; Margit Gorthon, Rio de Janeiro; Claus Mink, Kopenhagen; Silverweir, Duluth; Reestborg, Jacobstad; Wilhelmine Schaa, Londen; Oranyan, Antwerpen; Alouette, Lon den; Fivelbórg, Noordzee, IJmuiden; Peter, Rot terdam; Kehdingerland, Antwerpen; Tilly, Rund- vik, Zaandam; Smolensk, Liepaja; La Colina, Port Talbot. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Dage stan, van Murmansk; Kamerun, Rotterdam; Catharina Oldendorff, Antwerpen; Braun schweig, Antwerpen; Steinravn, Gent; Havelet, Swansea; Tilla Doris, Hamburg; Frans van Seumeren, Hamburg; Ardglen, Londen; Gosport, Jersey; Vela, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Artemis, naar Port of Spain; Juno, Rotterdam; Potomac, Norfolk; Gerd Staerke, Oxelosund, IJmuiden; Barlby, Golf of Mexico; Hoe Vinces, Londen; Heemskerk, Kenitra; Swift, Liverpool; Pejezcy, Albanië Jans, Londen; Helle Riise, Oskarshamn, IJmuiden; Friedel Rabeler, Odense; Odenwald, Belawan; Dueneck, Stockholm; Juv, Zweden; Rudry, Great Yarmouth; Pavonis, Gothenburg; Basra, Antwerpen; Arvi, Antwerpen; Boden- stein, Bremen; Emsland, Harlingen; Diana V., Norwich; Klaziena, Kingslynn; Roerdomp, Delf zijl; Hannes Lunstedt, Rotterdam; Dryburgh, Grangemouth; Jean E., Londen; Werratal, Bre merhaven. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Pergo, naar Manchester; Pericles, Le Havre; Wilpo, Lidkoeping; Lingeborg, Delfzijl; Hathor, Syra cuse; Gullkrona, Bilbao, IJmuiden; Saint André, Duinkerken. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 11,05, postabonnees f 12,30. U kiMèt* ons gemakkelijk ma ken door uw giro-opdracht te ver zenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwi tanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant ver melden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Ingevolge het in het staatsblad afge kondigde koninklijk besluit treedt het vaarreglement, waarbij nieuwe regelen voor het verkeer op de binnenwateren worden gesteld, op 1 januari 1966 in wer king. Het vaarreglement vervangt het verouderde binnenaanvaringsreglement (BAR) en vormt een eenheid met het op de Rijn geldende internationale reg lement van politie voor de Rijnvaart. In de nieuwe verkeersregels vervalt on dermeer het met betrekking tot het uit wijken bij tegengestelde koersen in het BAR gemaakte onderscheid tussen brede en nauwe vaarwateren en tussen mecha nisch bewogen vaartuigen en zeilvaartui- gen (voorrang voor zeilvaartuigen op bre de vaarwateren). Van 1 januari 1966 af Nieuwe aanwinsten van de gemeente bibliotheek te Velsen zijn de volgende boeken. Nederlandse en vertaalde romans: Van der Velde, Vanavond half twaalf; An derson, Na de derde wereldoorlog; Grau; De wachters van het huis; Johann, Ver raderlijke stromingen; Jouve, Paulina 1880; King, De eeuwige strijd; Smith, In de schaduw van het licht. Buitenlandse romans: Gtüchowski, Der Honigkotten; Helms, Krupp und Krause; Lang, Alle Schafe meiner Herde; Lyall, The most dangerous game. Studieboeken: Buber, De weg van de mens; Dankelman, Christen nu (deel 1, Het goddelijk thema); (deel 2, Het men selijk timbre); Sehlink, Altijd is God gro ter; De Leeuw, Weg en waarheid; Ser pentines en serafijnen; Bronkhorst, Lloyd George; Fourastié, Moderne techniek en economische ontwikkeling; Whyte, De me dewerker; Schuurman, Op zoek naar de mens; Nijkamp, Leven en denken in de kleuterschool; Janssen, Geprogrammeerd leren in didactisch perspectief; Portmann De biologie in nieuwe banen; De cel; Christiansen, Nieuwe flora in kleur; Ger- lach, Hoe dieren spelen; Durrell, Beesten en andere mensen; Schummelketel, De verlichte zit; Tack, Carrouselfiguren en dameszadelrijden; Andrews, De razende race; Modern turnen; Vriends, Het hou den van tropische vogels in volière en kooi; Wonderen der moderne techniek; La ver, Energie en golven; Richter, Ser vice gids televisie techniek; Garaudy, Realisme zonder grenzen; Richter, Hand boek voor de Griekse kunst; Van Reyen, Middeleeuwse kastelen; Ulrich, De we reld van de schilderkunst; Schouten, Mu ziek kennen en genieten; Moderne litera tuur in christelijk perspectief; Visser .Le ven van de pen; Papenfuss, Tuinvijvers en waterplanten; Knuvelder, Nederlandse letterkunde; Schepens, Knut Hamsun, Roelants, Roman van het tijdschrift „Fo rum", of, Les liaisons dangereuses; Van Merlet, Binnen bereik; Morin, De culture le industrie; Jappe, De Middeleeuwse stad; Michel, Het economisch verzet 1940-1945; Ongelukkige levensbeschrij ving van een Amsterdammer; Smit, Ko ning Leopold II; Meijer, Van Israëlieten tot Israëliërs; Dominicus, Apartheid een wijze voorzorg; Last, De Spaanse trage die; Culturele antropologie; Mead, De groei naar de volwassenheid; Van der Vat, Uit het vreemde Britse leven; Fuchs en Simons, Fietsen in Nederland; Brunk- laus, Maastricht in geuren en kleuren. WWWMVWIMWVVUWIMMIWVWVWUWMMMMMMMAflMMA/IMflMMWMMAMAMAWWWIMMIIMUWMMMAMMMAMAMMMmnMMMWIMM/inMMAWVW De mogelijkheid bestaat dat de export van Nederlandse snijtulpen naar Frank rijk in de dagen vlak voor Kerstmis stil komt te liggen. Frankrijk heeft op 2 de cember bij de Europese commissie een intentieverklaring ingediend, waaruit blijkt dat het met ingang van vrijdag 17 december, minimum-invoerprijzen wil vaststellen. Blijft de groothandelsprijs in de Parijse hallen gedurende drie achter- eerstvolgende dagen beneden die minimum invoerprijs v^p 15 frank per twintig stuks (plm 55 cent per stuk) dan kan, na nog enige dagen respijt ten gunste van reeds onderweg zijnde partijen, de invoer worden stopgezet. Komt de prijs op vrijdag, zaterdag en zondag beneden het kritieke niveau (de handel in de hallen gaat ook op zondag door) dan komt de invoer dus in de laat ste helft van de volgende week, de da gen vlak voor Kerstmis, stil te liggen. Ne derland voerde in het hele seizoen 1964- '65 twaalf miljoen snijtulpen naar Frank rijk uit, de totale Nederlandse veiling- omzet van deze bloemen bedroeg 130 mil joen stuks. De Franse regering heeft, naar zij in haar schriftelijke mededeling aan de com missie heeft laten weten, in de aanzien lijke invoer van snijtulpen aanleiding ge zien tot het nemen van de maatregel. In de „hearing", die ingevolge de bepa lingen van het EEG-verdrag in Brussel aan het onderwerp is gewijd, kon men echter van de Fransen vernemen dat de in Nederland nog steeds bestaande mini- mum-exportprijzen en minimum-maten voor de bloembollen de eigenlijke aanlei ding waren. De Franse snij tulpen telers willen als gronstof goedkope, kleine bollen uit Nederland kunnen betrekken. Tijdens de „hearing" hebben vertegen woordigers van de Nederlandse regering zich krachtig tegen het Franse voorne men verzet, daarbij gesteund door alle partnerlanden behalve Frankrijk. Van Ne derlandse kant werden de marktnoterin- gen uit het verleden, die aan de bereke ning van de minimum-exportprijs ten grondslag lagen, aangevochten. Die note ringen lagen volgens de Nederlanders te hoog. In de gisteren gehouden bestuursver gadering van het Produktschap voor Sier gewassen, het PBO-orgaan dat de door Frankrijk zo weinig gewaardeerde mini mum-exportprijzen de bloembollen in zijn stelsel van marktordenende maatregelen heeft, is het Franse voornemen aanleiding geworden tot uitvoerige discussie. De voorzitter, Dr. Verhage, noemde het haast onvoorstelbaar dat dergelijke zeer zware protectionistische maatregelen in een groeiende EEG nog worden genomen. Omdat de prijzen van tulpen ook hun weerslag hebben op de prijzen van andere bloemen vreesde Dr Verhage niet alleen grote schade voor de bolbloementelers, maar ook een reactie op het prijspeil van de gehele Nederlandse en Europese bloemisterij produktie. zullen alle vaartuigen verplicht zijn naar stuurboord uit te wijken. De regeling voor het oplopen is ingrij pend gewijzigd. Volgens het BAR ge schiedt het oplopen aan stuurboordzijde van het op te lopen vaartuig, dat zo no dig naör bakboord moet uitwijken. Na 1 januari 1966 evenwel zal de oploper naar bakboord en de opgelopene zo nodig naar stuurboord moeten uitwijken. Ingevoerd wordt het begrip „klein vaar tuig," dat is een vaartuig met een ver plaatsing van minder dan 15 m3. Dit zijn voornamelijk pleziervaartuigen. Hier voor worden afzonderlijke voorschriften gesteld, zowel wat de seingeving als wat de uitwijkregels aangaat. Voor de lichten wordt met minder eisen volstaan (aan tal, afstand waarop zij zichtbaar zijn, hoogte boven de romp), terwijl andere optische seinen niet worden vereist. Voor de geluidsseinen wordt met twee seinen volstaan, welke met de misthoorn mogen worden gegeven. Als uitwijkregel geldt, dat kleine vaartuigen voor andere vaar tuigen moeten uitwijken. Advertentie Maandag brachten wij een bericht over de bouw van een nieuw buurthuis in Velsen-noord. Daarin werd onder meer melding gemaakt van het feit, dat het graafwerk tijdelijk was stopgezet wegens de barre weersomstandigheden en omdat een fout zou zijn ontdekt in de teke ningen, die' geen riolering voor het ge bouw aangaven. Het laatste gedeelte van deze informa tie was onjuist. Op de tekeningen is wel degelijk riolering aangeven, nl. ter weers zijden langs het geprojecteerde gebouw en vandaar aansluitend op het gemeentelijk riool. Van een fout of tekortkoming van archi tect ir. H. Spruit uit Santpoort is geen sprake. De tijdelijke stopzetting van het werk is het gevolg geweest van de bij zonder overvloedige regenval. Er wordt nu gewerkt aan het leggen en aansluiten van de riolering voor het nieuwe gebouw. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zal met ingang van 1 januari 1966 zjjn functie als voorzitter van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen te Haarlem neerleggen. De vergadering van directeu ren heeft in zijn plaats benoemd jhr. mr. C. C. van Valkenburg. Tot lid van het be stuur werd benoemd mr. C. P. C. Fabius. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk volgde in 1940, na diens overlijden, mr. dr. A. baron Roëll als voorzitter op. Het offi ciële afscheid van de aftredende voorzit ter is bepaald op zaterdag 14 mei 1966. Met ingang van 1 januari 1966 is het be stuur als volgt samengesteld: jhr. mr. C. C. van Valkenburg, voorzitter; jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, onder-voorzitter; R. Fontein, penningmeester; jhr. J. P. A. van Lennep en mr. C. P. C. Fabius, leden en dr. ir. R. J. Forbes, secretaris. De ondergetekende straat plaats wenst met ingang van 1 januari a.s. een abonnement op Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7