Raad Heemskerk akkoord met begroting voor 1966 Bij COR OLY COR OLY Burgemeester Nielen twintig jaar eerste burger van Heemskerk Weihnachtsoratori um boeiend vertolkt EEN KLASSE beter...! IN DE VISHAL EN OP ZEE Genoeg bloemen op de veiling Nieuwe wegen open bij Velsertunnel FORTEX Volgend jaar is benoeming te verwachten van vierde wethouder Gemeenteraad uitte veel waardering voor zijn leiding Acht maanden geëist voor veroorzaken van dodelijk ongeluk Ankers voor de Santa Kyriaki Vervuiling van de zee door olie BROMFIETSEN WORDEN DUURDER nog oude prijzen!! Wfc: l\ - DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 Vierde wethouder Geparkeerde auto werd in Velsen aangereden Twee auto's botsten op verkeersplein in Velsen Matroos uit Haarlem viel in ruim van binnenschip mmm Santa Kyriaki alleen via Parnassia bereikbaar Kees Maas Voor de FEESTELIJKSTE dagen van 't jaar kleedt u altijd Ministers beramen maatregelen Route lijn 75 wordt tijdelijk gewijzigd Autospuiter raakte onder wiel van kraanwagen I De gemeenteraad van Heemskerk heeft zijn jaarlijkse tweedaagse begrotingsver gadering gisteravond afgesloten door met algemene stemmen zijn fiat te geven aan de financiële ramingen voor 1966. Dat ging echter niet zonder enige bezorgdheid over de smalle beurs waaruit Heems kerk zijn toekomstige uitgaven moet zien te betalen. Uit reserves kan men niet put ten om de eenvoudige reden dat deze er niet zijn. Meer dan een raadslid klaagde dan ook zijn nood over de mondjesmaat uitkering uit het gemeentefonds. Maar dat is in de gemeentelijke huishoudingen van ons land de laatste jaren geen onbe kend geluid. In de tweede ronde van de Heemskerk- se vergadermarathon nam. wethouder De Graaf gistermiddag de kop door in te gaan op de in de raad gestelde vragen die zijn „portefeuille" raakten. Daarbij deelde hij onder meer mee dat het col lege overweegt voor sport en recreatie een afzonderlijke tak van dienst in het le ven te roepen. Het grote tekort aan sport velden zal niet gauw zijn ingehaald maar de wethouder beloofde alles te doen om hierin enige verbetering te brengen. Op de vraag waarom de jeugdherberg in het slot Assumburg niet in aanmerking komt voor gemeentesubsidie antwoordde de heer De Graaf dat dit een volkomen rijks aangelegenheid is. De heer Van Herpen zei naar aanleiding van kanttekeningen bij de begroting van het onderwijs dat het tekort aan school gebouwen in Heemskerk binnenkort enigs zins ingelopen zal worden door de reali sering van twee in serie gebouwde scho len waarvan er totaal zes in de IJmond komen. Ondanks het gebrek aan school ruimte zag de wethouder de toekomst van het Heemskerkse onderwijs niet al te som ber in. „Wij zijn gereed om uitvoering te geven aan de mammoetwet," aldus de heer Van Herpen. v° stak zqn ambtenarenkorps 'n pluim op de hoed voor het veelomvattende werk dat in he>. afgelopen jaar is verricht. Een han dicap is de veelheid van gebouwen waar in de gemeenteambtenaren hun dagelijkse arbeid verrichten. Volgend jaar zullen, naar de heer Nielen hoopte, de plannen voor de stichting van een centraal ge meentegebouw nader in studie worden ge nomen. Ook de benoeming van een vier de wethouder zal binnen afzienbare tijd aan de orde komen, aangezien het colle ge van B. en W. steeds meer met werk wordt belast. „Wij hebben wethouders voor halve dagen maar voor hele nach ten," merkte een van de raadsleden op. In tweede instantie het woord verkrij gend onderstreepte de heer B o e r e e (K.V.P.) de noodzaak van intergemeente lijk overleg over problemen die de gehe le IJmond en Kennemerland raken. De heer Boeree wilde daarbij het Noordzeeka naal niet als een zuidelijke begrenzing zien van de belangen van IJmond-Noord maar meer als de slagader of het hart van deze streek waartoe ook Castricum, Uitgeest en Akersloot gerekend kunnen worden. Spreker drong verder aan op een betere bewegwijzering ten behoeve van het plaatselijke ziekenhuis en de sporthal. Namens de fractie van de K.V.P. ver klaarde hij zich akkoord met de begro ting 1966. De heer Nijd eken (P.v.d.A.) vond het ontbreken van reserves maar een Advertentie Ja, zelfs nog goedkoper!! Kom beslist eens kijken Breestraat 108 - Beverwijk Telefoon 24627. droevige zaak. Hij wenste een verdergaan de analyse van de begrotingen. Hij be pleitte het inventariseren van onderwijs- accommodatie in regionaal verband. Na der ingaand op de bestuurlijke indeling van het IJmondgebied zei de heer Nijde- ken dat men niet zal kunnen ontkomen aan de instelling van regio's. Dit zal gron dig bestudeerd moeten worden. Hoewel zijn fractie enige bedenkingen tegen de begroting 1966 heeft kan zij er toch wel mee instemmen. De heer Went ink (Prot.Chr.) brak als vanouds een stevige lans voor de agrarische belangen. Voorzieningen voor recreatie en industrie hoe nuttig ook, mogen volgens spreker de Heemskerkse tuinders en veehouders niet nog meer in hun broodwinning bedreigen. De hierna volgende raadsleden brachten geen nieuwe feiten naar voren. Op de Verloren van Themaatlaan in Vel ■en werd gistermiddag een geparkeerde auto aangereden door een volkswagenbus je. De bestuurder reed door, maar later meldde hij zich bij de politie. De gepar keerde wagen kreeg enige schade. Op een T-splitsing van het verkeers plein Zuid in Velsen verleende een veer tigjarige verzekeringsinspecteur uit Be verwijk geen voorrang aan een auto be stuurd door een eveneens veertigjarige monteur uit IJmuiden Oost. Er volgde een botsing waardoor de 25-jarige vrouw van de monteur een beenwond opliep. In de auto van de verzekeringsinspecteur werd zij naar het ziekenhuis gebracht. H. Nielen, twintig jaar eerste burger van Heemskerk. Op 6 december was de heer H. Nie len twintig jaar burgemeester van Heems kerk. Dit feit is woensdagavond tijdens de begrotingsvergadering van de Heems kerkse raad herdacht. Wethouder Roozen zei in zijn toespraak dat het twintigjarige burgemeesterschap van de heer Nielen bijzonder vruchtdragend is geweest. Als een leeuw heeft u voor de zelfstan digheid van Heemskerk gevochten en die strijd zal zeker niet vergeefs zijn. Heems kerk zal zelfstandig blijven," aldus wet houder Roozen. Hij prees ook de bereidheid van burge meester Nielen om op bestuurlijk niveau in de IJmond met> andere gemeenten sa men fe werken. Ter illustratie van' de groei van Heemskerk onder leiding van de heer Nielsen merkte de heer Roozen op dat het eindtotaal van de gewone dienst op de begroting van ruim een ton in 1946 gebracht is op bijna zes miljoen in 1966. Het aantal inwoners van Heems kerk steeg in die periode van 5300 tot ruim 23.000. Als stoffelijk blijk van waardering voor de arbeid van Heems kerks eerste burger bood wethouder Roo zen de heer Nielen een bloemstuk aan. Namens de fractie van de Partij van de Arbeid sprak de heer Nijdeken woorden van waardering en dank. De evolutie van Heemskerk is, zo zei hij, voor een groot deel aan burgemeester Nielen te danken. Ook door zijn persoonlijke manier van op treden heeft de heer Nielen veel sympa thie en genegenheid verworven, niet het minst bij de raadsleden. De heer Wentink van de protestants- christelijke fractie liet zich in dezelfde geest uit. Heemskerk is trots op zijn burgemeester. In zijn dankwoord haalde burgemeester Nielen de tekst op de Waalbrug in Nij megen aan die hij ook voor Heemskerk van toepassing acht: „Wijs mij een plaats die zoveel schoons te bieden heeft als de ze." Acht maanden gevangenisstraf en vijf iaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank vanmorgen geëist tegen een 47-jarige metselaar uit Amsterdam. Op 21 juli veroorzaakte de metselaar een on geluk in Halfweg waarbij de bestuurder van een bestelauto om het leven kwam en zes mensen werden gewond. De ver dachte zelf was tengevolge van het onge luk invalide geworden. Het ongeluk gebeurde om zes uur 's morgens bij de suikerfabriek in Halfweg. De metselaar reed in een personenauto in de richting Amsterdam. Hoewel de maxi mumsnelheid ter plaatse 50 kilometer was haalde hij met een snelheid van ongeveer zeventig kilometer per uur een voor hem rijdende bestelauto in. Tijdens die inhaal manoeuvre had hij geen overzicht van het tegemoetkomende verkeer. Uit de richting Amsterdam naderde een busje met arbei ders die naar hun werk gingen. De metse laar botste met zijn auto frontaal tegen het busje. Hij kon zich niets meer van het ongeval herinneren. De officier van Justitie hield in zijn requisitoir enigszins rekening met het letsel dat de verdachte had opgelopen. De raadsman wees op het feit dat hoewel de huisarts van de ver dachte gezegd had dat de metselaar niet achter het stuur thuishoorde, hij zelf het formulier van de aanvrage voor het rij examen moet invullen. Hierop is geen controle, zo zei de raads man. Hij vroeg de uiterste clementie voor zijn cliënt, die naar hij zei eigenlijk nu al in een gevangenis leefde omdat hij alle bewegingsvrijheid vanwege zijn invalidi teit miste. Uitspraak over veertien dagen op 30 december. Een 29-jarige matroos uit Haarlem is woensdagmorgen in het vier meter diepe ruim van het Rijnschip „Amazone" ge vallen. De ambulance van Hoogovens heeft hem naar het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk vervoerd. De matroos bleek het linkerbeen te hebben gebroken. De oorzaak van het ongeval is het breken van een stuk touw waarmee de matroos een steng aan het vastmaken was. In de hervormde kerk aan de Kanaal straat in IJmuiden hebben talrijke aan wezigen gisteravond met grote aandacht geluisterd naar een uitvoering van het Weihnachtsoratorium van Bach. Zij kon den constateren dat het koor „Looft den Heer" weer uitstekend op dreef toas. Dirigent Willem Wiesehahn streeft in zijn koordirectie altijd naar een bloeien de klank en naar een uitvoering vol vaart. In 't openingskoor werd onmiddellijk dui delijk dat hij daarin ook zou slagen. Goed a - - •X-- 2-% mmm. De voorbereidingen tot het bergen van de bij IJmuiden gestrande Liberiaan „Santa Kyriaki" zijn woensdag voortge zet. In de loop van deze dag heeft het bergingsvaartuig „Octopus" van n.v. Bu- areau Wijsmuller in de Haringhaven de zware ankers aan boord genomen, die bij gen. een gunstige zee tegenover de „Santa Tengevolge van duinafslag zijn de af gangen naar het strand ten noorden van Parnassia onbegaanbaar geworden, al thans voor zover deze gelegen zijn in het Nationale Park Kennemerduinen. Er is op dit gedeelte een groot deel van de duin voet weggeslagen waardoor een steile rand is ontstaan die in hoogte varieert van twee tot tien meter. Tengevolge van deze duinafslag zullen bezoekers van het gestrande schip Santa Kyriaki gebruik dienen te maken van de afgang bij Par nassia. Kyriaki" gekat (d.w^. in paren) zu..en worden uitgezet. Vervolgens zullen zij door middel van stevige kabels met de voorzijde van het schip worden verbon den. Deze handeling geschiedt met op zet in het beginstadium van de berging omdat de ankers geheel moeten zijn ver zand om te kunnen beantwoorden aan het doel, waarvoor zij op de zeebodem worden gedeponeerd. De volgende etappe van de werkzaam heden bestaat dan uit het graven van een diepe geul tussen zee en schip, waarna de met de ankers verbonden takels door de lieren van de „Santa Kyrika" in wer king worden gesteld, zodat het schip zich eerst vrijwel op eigen kracht met de achtersteven naar zee kan wenden. Daar na zal het met behulp van een of meer sleepboten geheel worden vlotgetrokken. Een bijzonder moeilijk en ingewikkeld karwei dus, waardoor mag worden aan genomen dat het Liberiaanse schip de eerste maanden nog tot de grote toeris tische trekpleisters zal behoren. Op defoto vindt men twee van deze ankers afgebeeld, die zich per stuk in een gewicht van 4% ton mogen verheu- gesteund door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, zong het koor meesle pend en vol vuur, maar toch met uitste kende dictie. Ook in de andere koorgedeel ten was het geluid steeds stralend, al verlangde men soms wel naar een wat ingehoudener wijze van zingen. Van de solisten zong de alt Martha van Kerkhoff uiterst bevangen. Haar lage to nen waren vaak vrijwel onhoorbaar en dit had ook een ongunstige invloed op de betere liggingen. De alt, die in IJmui den toch al enkele malen goed voor de dag is gekomen, was blijkbaar niet ge disponeerd. De sopraan Annette de la Bije, die Ma ria Suchel verving, was uitstekend op dreef. Behoudens enkele missertjes zong zij haar aria's met fraaie klank. Een hoogtepunt was haar duet met de bas Max van Egmond „Herr, dein Mitleid Max van Egmond maakte een uitstekende indruk, hij zong zijn aria's zeer beheerst en sonoor en toonde ook meesterschap in de recitatieven. Tenor Marius Kemmler was geen al te overtuigende evangelist. In zijn aria's kon hij meer bevredigen. Het orkest kweet zich uitstekend van zijn taak. De intenties van Wiesehahn Werden vakkundig gevolgd, zodat de samenwer king tussen koor en orkest voorbeeldig was. Als geheel kon men dan ook van een uitstekende uitvoering spreken, die geheel aan de verwachtingen heeft beantwoord. Verheugend was het dat men niet al leen de bekende drie cantates uitvoerde maar ook de prachtige vierde met de mooie sopraan-bas-duetten. Advertentie Geklede feestelijke kos tuums, flannel met krijt streep - antraciet - grijs - diverse kleuren blauw. Mo derne 1 of 2 rij modellen. Groot maatassortiment ook in lengte- en breedtematerr 159,- tot 245,- speciaalzaak - sedert 1909 Kennemerlaan 61 Telefoon 5134 Woensdag Woensdag werden te IJmuiden 3350 kis ten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 288 kisten tong en tarbot, 40 heilbot, 125 schol, 60 schar, 52 makreel, 1568 schelvis, 196 wijting, 88 kabeljauw en gul, 120 haai, 68 poon, 730 koolvis en 15 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 5,60-4,30, gr. tong 5,80-5,69, grm. tong 7-6,81, kim. tong 7,11-6,98, kl. tong I 4,26-4,01, kl. tong II 3,07-2,81, tar bot I 8,10-7,70. Per 125 kilo: gr. kabeljauw 142-120, gr. koolvis 110-96. Per 50 kilo: gr. en grm. schol 67-60, kim. en kl. schol I 62-50, kl. schol II 75-70, schar 42-30, kl. zw. koolvis 30-209, poon tjes 30-25, makreel 44-42, kl. haai 42-30, gr. schelvis 61, grm. schelvis 62, kl. schel vis II 21-16, wijting 34-17, gr. gul 52-48, mid. gul 48-43, kl. gul 41-35. Te IJmuiden werden donderdag de vol gende besommingen gemaakt: KW 71- 2.330 en IJM 44-f 3.670. Aanvoer van donderdag Donderdagmorgen zijn te IJmuiden, door 36 vaartuigen, aangevoerd: 2.525 kis ten vis, 35.000 kilogram tong en 50 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 320 kisten schelvis, 20 wijting, 750 torregul- len, 320 spanharing, 260 schol, 20 tarbot en 110 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: tarbot 7,50— 6,80, grote tong 5,835,67, grootmiddel tong 6,936,72, kleinmiddel tong 6,95 Het leek er op, dat er dit jaar tegen Kerstmis niet al te veel bloemen zouden zijn, maar er zijn nu tekenen die er op wijzen dat het nogal mee zal vallen. Woensdag waren er op de Beverwijkse bloemenveiling honderd kisten hyacinten, die natuurlijk vlot werden verkocht. Voor al de witte hyacinten waren prijzig: er werd van 22 tot 48 cent per stuk voor betaald. Dan waren er diverse soorten tulpen, waarvan Lustige Witwe en Tommy de bo ventoon voerden; de eerstgenoemde soort ging voor 39 cent, de laatstgenoemde voor 31 cent per stuk. Andere soorten brachten het tot rond het kwartje per bloem. Voor narcissen bestond eveneens veel animo, men gaf er tot 1,65 per bos voor. Blauwe druifjes deden het ook best, de prijzen lagen hier tussen de 45 en 65 cent per bosje. Voorts waren er veel anjers, mooie ro zen en fresia's en, iets minder, gerbera's. Kaschrysanten raken langzamerhand op. De potplanten waren ook duur; er was veel vraag naar cyclamens en rode kerststerren, waarvoor eveneens goede prijzen werden gemaakt. Hulst met bes, kerstgroen en denneappels waren uiter aard gezochte artikelen, die vlot van de hand gingen. In de kerstdagen en op nieuwjaarsdag wordt niet geveild. Maandag, dinsdag, donderdag wordt normaal geveild, woens dag om halftwee 's middags en vrijdag morgen wordt een extra veiling gehouden, die om negen uur begint; .op 31 decem ber wordt eveneens om negen uur geveild. De eerste veiling daarna is op maandag 3 januari. Groenteveiling Volgende week wordt maandag, woens dag en donderdag geveild te half elf. De vrijdagveiling komt te vervallen. In de week na Kerstmis wordt in de zelfde volgorde geveild, waarna in janua ri het normale veilingprogramma wordt gevolgd. De noteringen waren woensdag als volgt: andijvie 65-95; sla 9-15; waspeen 12-37; witlof 85-140; prei 25-53; selderij knollen 15-42; spruiten 40-154; boerenkool 23-37; rodekool 24-42; groene kool 19-27; uien 14-26; breekpeen 7-30. Minister Suurhoff van Verkeer en Wa terstaat is in overleg getreden met minis ter De Jong van Defensie om de moge lijkheden te onderzoeken van een even tuele inschakeling van de Koninklijke Marine bij de bestrijding van olieveront reiniging op zee. Onderzocht wordt in hoeverre bij een ernstige olieverontreiniging van het zee water een beroep op de marine of op het loodswezen kan worden gedaan. Of het reddingwezen langs de kust of particulie re maatschappijen ingeschakeld kunnen worden zal tevens worden nagegaan, Het streven is erop gericht zo spoedig mogelijk voorzieningen te treffen om al thans de ernstigste olieverontreinigingen van de kust op zo doeltreffend mogelijke wijze tegen te gaan. De minister heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Hij heeft eraan toe gevoegd, dat van het succes van een or ganisatie op dit terrein geen overdreven verwachtingen mogen worden gekoesterd. 6,70, tong I 3,263,03, tong II 2,511,93. Per 125 kilogram: grote en middel ka beljauw 104. Per tien stuks: grote kabeljauw 90—79, middel kabeljauw 6048. Per stuk: haai 320. Per 50 kilogram: grote en middel schel vis 5248, kleinmiddel schelvis 5048, schelvis I 4844, schelvis II 6116, gul I 4136, gul II 3630, gul III 2520, grote en middel schol 7155, kleinmiddel en schol I 85—62, schol II 76—68, schol III 81—64, schar 35—25, bot 36—26, haai 41, gestripte wijting 3224, dichte wijting 1814, haring 5043, makreel 3328, tarbot 22298, griet 164102, lever 58 56, harders 4237. Besommingen van donderdag Te IJmuiden werden donderdagmorgen de volgende besommingen gemaakt: IJM 2 8800, HD 79 11.700, KW 109 en KW 179 1950, KW 178 6780. Voor vrijdagmarkt IJmuiden Thuisvarend voor de vrijdagmarkt in IJmuiden is de VL 110 Michel Jan met 483 kantjes gezouten haring, 550 kleine kisten haring, 70 halkisten haring, 20 kis ten vis. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 100 kisten wijting, 350 torregullen, 80 haring, 150 schol, 100 va ria, 10.000 kilogram tong. Katwijk KW 85 met 403 kantjes en IJM 9 met 117 kantjes. Prijzen: steurharing van 88,20 tot 96,20 per kantje, ijle steurha ring van 45,30 tot 67,70 per kantje. Van vrijdag 17 december te 19.00 uur tot zaterdag 22.00 uur zal de spoorwegover gang bij Scheybeek te Beverwijk, we gens herstelwerkzaamheden, voor alle ver keer zijn afgesloten. De route van buslijn 75 (komende van IJmuiden) wordt dan: Tunnelweg, Verkeersplein, Parallelweg, langs het Motel, linksaf Viaductweg, weer linksaf Spoorsingel, naar station Bever wijk en vandaar opnieuw langs dezelfde wegen naar de Velsertraverse en vervol gens via Wijkerstraatweg naar Hoogoven» en Arosa Sun. Terug: in omgekeerde volg orde. Een 32-jarige autospuiter uit IJmuiden- Oost kwam gisteren tijdens het transport van een ijzeren goot door een kraanwa- gen met het linkerbeen onder een van de achterwielen van de rijdende kraanwa- gen. Hij is ter plaatse door de ongevallen- dienst verbonden en daarna naar zijn wo ning gebracht. Ten zuiden van de Velsertunnel worden vanmiddag twee nieuwe weggedeelten opengesteld voor het snelverkeer. Het nieuwe gedeelte van rijksweg 9 (Haarlem- Alkmaar) dat onder het viaduct in de toe komstige rijksweg 6 is doorgeleid en dan in de richting van de tunnel buigt, is nu in gebruik. Evenzo de nieuwe afbuiging ook onder dit viaduct door vanaf rijksweg 9 naar de Amsterdamseweg, richting Velsen IJmuiden en Amsterdam.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9