Zeven Afrikaanse landen breken met Engeland Q ■fc llpy Nieuw - Uitdagend - Verrassend! Washington sterk West-Duitsland in geneigd met zee te gaan Buitenlandse Zaken heeft Parijs reeds afgeschreven Hf Lex25 een nieuwe en aparte sigaret; een sigaret met een eigen smaak; bij inspanning en ontspanning; I. KAN Duidelijke crisis in het Gemenebest Moderne techniek in school voor slecht horende kinderen Brandstichting als noodsprong Atlantisch bondgenootschap op de voorgrond I VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 11 Wie een medicijnkastje heeft, zet er Norit in ij; Examens 1 BY THE MAKERS □FTHE Deze nieuwe sigaret proberen is als het beleven van nieuwe avonturen, het spelen met een nieuwe opwin dende gedachte, het genieten van de sfeer die van het werkelijk nieuwe uitgaat. De sigaret die wij aan kondigen heet L6X 25:dat 's een nieuwe formule, een nieuwe eigen stijl. De makers van de beroemde Lexington hebben er al hun vakmanschap in gelegd. elke dag opnieuw. Lex 25-25 sigaretten 1.25 FINEST AMERICAN TOBACCOS Hoofdlijn Medezeggenschap i urn IIJ ALTIJD Kort nieuws LONDEN (AP, AFP en Reuter) Ze ven van de 36 leden van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid hebben de diplo matieke betrekkingen met Groot- Brittan- nië verbroken. Zij protesteren daarmee tegen de Britse Rhodesië-politiek die er nog steeds niet in is geslaagd het be wind van Ian Smith uit te schakelen. De landen zijn: Ghana en Tanzania le den van het Britse Gemenebest -, Guinee, Mali, Mauretanië, Kongo-Brazaville en de Verenigde Arabische Republiek. Andere leden van de GAB hebben duidelijk ge maakt dat ze er niet aan denken de op roep van de organisatie voor het verbre ken van de betrekkingen met Londen op te volgen. Premier Wilson heeft donderdag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties beloofd dat zijn land de pogingen zal voortzetten om het rebellenregime in Salisbury ten val te brengen. Hij gaf opnieuw te verstaan dat geen geweld te gen Smith en zijn aanhang zal worden gebruikt. Wilson zei er van van overtuigd te zijn dat zijn regering er spoedig in zal sla gen Rhodesië terug te brengen naar een „grondwettelijk bestuur". Vele Afrikaanse afgevaardigden verlieten de vergaderzaal, toen premier Wilson het spreekgestoelte besteeg. De demonstratie was echter niet algemeen. De Brit bleef volkomen onverstoorbaar. Na zijn toe spraak kreeg hij een ovatie. Onze corres pondent in Londen tekent aan dat men in Londen van mening is dat door de kwestie-Rhodesië de ernstigste crisis in de geschiedenis van het Britse Gemene best is ontstaan. Duidelijk blijkt met na me uit de Afrikaanse reacties de teleur stelling over Londens beleid in de Rho- desische kwestie. Het feit jïat slechts vijf landen de con sequenties van het op drie december .an Londen gestelde ultimatum hebben aan vaard en de diplomatieke band hebben verbroken, bewijst tegelijkertijd dat de meeste Afrikaanse Gemenebestleden aar zelen hun goede betrekkingen met Enge land te schaden. De Nigeriaanse pre mier, sir Aboebakar Tafawa Balewa heeft ?ijn collega's in het Gemenebest uitgeno digd in januari voor een conferentie over het Rhodesische probleem naar Lagos te komen. Uit Afrikaanse reacties over de be scheiden gevolgen van het ultimatum, waarin van Londen was geëist dat het voor vijftien december een eind moest Advertentie Norit is een vertrouwd middel bij maag- en darmstoornissen. Bovendien kan Norit levens reddend zijn bij vergiftigings- gevallen. Het hoort in elk medicijnkastje thuis. Norit behoudt zijn heilzame kracht Vraag Norit aan Uw apotheker of drogist De Amsterdamse gemeentelijke school voor slechthorende kinderen, de Prof. H. Burgerschool, is gisteren officieel door burgemeester G. van Hall geopend, De school beschikt over een geheel nieuw magnetisch communicatiesysteem, waar van het bijzondere is, dat de magnetische velden die in de verschillende lokalen wor den opgewekt om daarmee draadloos op drachten naar de een gehoorapparaat dra gende kinderen door te geven, elkaar niet kunnen beïnvloeden en de klassen elkaar dus niet storen. De leiding waarin 't mag netisch veld wordt opgewekt loopt vol gens bepaalde patronen door de vloeren. Het systeem is ontwikkeld door de audioloog dr. E. de Boer in samenwer king met twee ingenieurs van het lucht en ruimtevaartlaboratorium in Amster dam, ir. D. Bosman en ir. L. Joosten. Het tafeltje van elke leerling is uitge rust met een microfoon, die de leerling zelf kan in- en uitschakelen. De leer kracht heeft een microfoon en een zen dertje, dat op de ringleiding is afgestemd. Op deze wijze is de onderwijzer op elke plaats in het lokaal door de leerlingen goed te verstaan. In de school krijgen ruim 260 kinderen dagonderwijs, van wie er 85 buiten Amster dam wonen, tot in de kop van Noord-Hol land toe. In het gebouw is tevens het gemeente lijk audiologisch centrum ondergebracht, waar kinderen van elke leeftijd, die van een gehoorverlies verdacht worden, kun nen worden onderzocht. hebben gemaakt aan de Rhodesische re bellie en het de weg moest hebben be reid voor een representatieve Rhodesische regering, blijkt bovendien teleurstelling over de betekenis die de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft in deze grote crisis. Voor het Haagse gerechtshof heeft een 51-jarige Rotterdamse textielhandelaar bekend dat hij de voorraad in zijn ma gazijn in het Rotterdamse groothandelsge bouw in brand heeft willen doen steken om de verzekeringspenningen te innen en aldus zijn liquiditeitspositie te herstellen. Er lag voor een waarde van honderdder tigduizend gulden aan textiel in het ma gazijn. De handelaar had met een relatie afge sproken dat die in de avond van 22 april de voorraad in brand zou steken. De han delaar zou zelf buiten de stad zijn en een alibi hebben. Ook de aspirant-brandstich ter had belang bij de kwestie, omdat het magazijn ook een door hem gekochte maar nog niet betaalde voorraad textiel ter waarde van ongeveer tienduizend gul den bevatte. Op het laatste moment schrok de man echter voor de brandstichting te rug en stelde de politie van het plan in kennis. De textielhandelaar was door de Rotter damse rechtbank wegens uitlokking van een niet voltooid misdrijf veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Van dit vonnis ging hij in beroep, om clemen tie te vragen. De advocaat-generaal zag hiervoor geen grond en vorderde bevestiging van de door de Rotterdamse rechtbank opgeleg de straf. De raadsman van de verdachte betoogde dat de textielhandelaar :.ijn be drijf samen met zijn vrouw door noeste ar beid opgebouwd. In 1962 werd het getrof fen door brand. Hij was te laag verze kerd en verloor honderdduizend gulden. Deze slag is hij nimmer te boven geko men. Jarenlang heeft hij hierover gepie kerd. In een toestand van permanente overspannenheid is hij tot het plan tot brandstichting gekomen. Thans heeft hij zijn bedrijf geliquideerd. Hij gaat diep ge bukt onder het besef van zijn schuld en daarom vroeg de verdediger hem een voorwaardelijke straf op te leggen. Op 29 december zal het gerechtshof arrest wij zen. UTRECHT. Doctoraal psychologie mevr. J. Folkers-van der Laan (Delft) en E. P. A. Hopster (Voorburg). Doctoraal peda gogiek mej. H. F. M. Mansfeit (Utrecht) en mej. A. M. Weterings (Zeist). Doctoraal farmacie S. G. Liem (Nw-Loosdrecht). Doctoraal wiskunde H. M. Blanken (Groenlo) en J. C. A. Snoeren (Tilburg). Doctoraal natuurkunde H. A. W. van Via- nen, met lof ('s-Hertogenbosch), T. F. M. Bonsen (Oosterbeek), G. Ruiterberg (Amersfoort) en H. J. Smit (Utrecht). Doctoraal scheikunde A. B. van Dijk (Dordrecht), L. W. Ketellapper (Biltho- ven), N. J. Verhoef (Utrecht) en R. F. A. Zwaai (Driebergen). Doctoraal aardkun de R. van der Voo (Terborg). Doctoraal rechtsgeleerdheid J. H. L. Schaap (Den Haag) en doctoraal notariaat mr. J. W. Th. Vermeulen (Leerdam). Advertentie [TDDCSCUM^ o '*l VU-'.;". VI..' 0 0 0 0 (Van onze correspondent) WASHINGTON. President Johnson heeft twee hoogst belangrijke ohtmoetingen op het programma staan met Westeuropese regeringsleiders. Vandaag met de Britse premier Wilson en met kanselier Erhard van West-Duitsland 20 en 21 december- Deze ontmoetingen zijn daarom zo belangrijk, omdat er alle aanwijzingen voor zijn dat de Amerikaanse regering weer meer aan dacht wil gaan schenken aan het Atlantisch bondgenoot schap en zelfs wil proheren de vastgelopen bespre kingen over nucleaire integratie weer vlot te brengen. Johnson en zijn ploeg willen dat proberen, omdat langzamerhand overduidelijk is geworden dat de kwestie-Vietnam elke voortgang op het pad naar Oost- West-ontspanning blokkeert. Niet alleen heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, kort geleden uit Moskou de indruk mee teruggebracht dat de Russen geen verzoenende stappen voor mogelijk houden zolang de oorlog in Vietnam woedt, maar ook heeft premier Kosygin juist, in een interview met James Reston van de New York Times, een requisitoir tegen de Ameri kaanse buitenlandse politiek gehouden, dat alle illusies over „ontspanning terwijl de strijd in Vietnam voort duurt" in de grond heeft geboord. En die grimmigheid in de verhouding tussen Washington en Moskou maakt het extra nodig, aldus vinden de Amerikanen, om de westelijke alliantie die door De Gaulles politiek noodlijdend is, hechter aaneen te smeden. Ondanks deze overweging speelt het idee van een onmiddellijke Russische dreiging toch een veel kleinere rol dan vroeger. Zelfs de stoerste Atlantiers in de Amerikaanse hoofdstad, die eens Europe se eenwording, Marshallplan en Noordat- lantische Verdragcrganisatie vooral als Advertentie Een geschenk van KAN een geschenk dat een glimlach tovert JUWELIER - HORLOGER HAARLEM - BARTELJORISSTRAAT 2 TEL. 13004 een bolwerk tegen vermoede Russische expansiedrang zagen, geven nu toe dat Moskou geen plannen meer lijkt te heb ben West-Europa militair te overspoelen. Maar men gelooft desondanks in Ameri kaanse regeringskringen dat nauwe mili taire en politieke samenwerking van de naties aan weerszijden van de Atlantische Oceaan de enige gezonde basis is voor een „vrije wereld" en men gruwt van de gaullistische buitenlandse politiek, die be oogt het ijzeren gordijn weg te schuiven door de Atlantische militaire integratie ongedaan te maken en de veiligheid weer te organiseren op basis van garantie pacten. Binnen de Amerikaanse regering lijkt er maar één man, die voor een dergelijke politiek begrip moet kunnen opbrengen, nl. William Foster, leider van het bureau voor wapencontrole en ontwapening. Hij neemt het standpunt in dat de doeleinden van zijn bureau alleen kunnen worden nagestreefd als men bereid is een „erosie der bondgenootschappen" te accepteren, een standpunt dat min of meer gedeeld wordt door mensen als Gilpatric, Wies- ner en Kaysen, alle drie eens vooraan staande figuren in de Kennedyregering, en door de beroemde commentator Wal ter Lippmann. De hoofdlijn van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington is echter: hechter aaneen smeden van het Atlantische bondgenootschap en het lij men van de barsten, die daarin zijn geko men door De Gaulles obstructie. Volgens deze visie heeft men de Fransen al min of meer afgeschreven en denkt men aan voortzetting van de NAVO zonder lastig Parijs. De vruchten, die de NAVO steeds voor de Amerikaanse diplomatie heeft afge worpen en die kort geleden door Max Frankel in de New York Times Magazine werden samengevat als „een dominerende diplomatieke positie in Europa", waardoor de houding der Europese bondgenoten te genover de communisten gecontroleerd en gestuurd kan worden, zijn namelijk ook nog zoet en sappig als de NAVO na 1969 Frankrijk als lid verliest. Wel ziet men in Washington in dat door de Franse houding de positie van West-Duitsland binnen de alliantie van nog groter gewicht is geworden. En één van de redenen, zo niet de belangrijkste, voor de nieuwe golf van enthousiasme in Washington voor een hechter Atlantische bondgenootschap stamt dan ook uit het verlangen de Westduitsers inniger dan ooit te binden aan het Westen. Men heeft het gevoel in Amerika's Sta te Departement dat dit gedaan moet wor den door de Bondsrepubliek volledige ge lijkwaardigheid als lid van de NAVO te geven. Doen wij dat niet, dan kunnen we nooit zeker zijn dat de Westduitsers niet op een kwade dag een zelfstandige koers inslaan, zo redeneert men, daarbij wijzend op de berichten uit de Bondsrepubliek, die geregeld over een groeiend Duits na tionalisme spreken. In deze denkrichting worden de Ameri kanen trouwens ook gestimuleerd door Westduitse politici, die nu en dan in Wash ington komen roepen: „Houdt ons innig vast, of wij begaan een ongeluk". Gelijkwaardigheid voor West-Duits land betekent Duitse medezeggenschap over kernwapens, daarvan is iedereen doordrongen. In het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken wordt de laatste tijd dan ook weer druk gepraat over de oprichting van een multilaterale kernstrijdmacht, waarbij men niet langer denkt aan het oude Amerikaanse project van een met Polarisraketten uitgeruste vloot van schepen met internationale be manning, maar wel aan een vorm van nucleaire samenwerking ergens tussen het oude Amerikaanse MLF-project en het door Britten voorgestelde plan, geba seerd op de Britse duikbotenmacht in. Atlantiers door dik en dun, zoals oud minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, één van president Johnsons be langrijkste adviseurs buiten de regering, hopen zelfs dat bondskanselier Erhard bij zijn komende bezoek heel duidelijk zal eisen dat er iets van een multilaterale kernmacht moet komen, zodat de kern bal weer aan het rollen komt en er voor uitgang wordt geboekt op het punt der nucleaire samenwerking, die als de effec tiefste lijm voor de alliantie wordt gezien. Er zijn aanwijzingen dat Erhard de Atlantiers plezier zal gaan bereiden. Kort geleden kreeg Washington namelijk be zoek van Bondsdaglid Kurt Birrenbach, Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARCEM Advertentie Voor iemand, die van mooie kleding houdt en bovendien graag een keuze doet uit een ruime kollektie kos tuums en jassen, is een bezoek aan Smit van Rijsbergen altijd (zeer) de moeite waard. Ongetwijfeld zal ook de prettige, ongedwongen verkoopmethode u aangenaam treffen. ALTIJD Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM die als persoonlijke afgezant van de bondskanselier in klare taal uiteenzette wat Bonn wil. Birrenbach sprak die klare taal voor hoge oren. De Amerikanen bleken zo'n belangstelling te hebben voor wat hij kwam vertellen dat maar liefst de minis ters Rusk en McNamara, onderminister Ball en veiligheidsadviseur Bundy in één vertrek samendromden om de Duitser aan de tand te voelen. Bij die gelegenheid werd duidelijk dat Bonn naar volledige gelijkstelling streeft wat voor de Duitsers gelijkstelling met de Britten betekent dat zij niet van plan zijn genoegen te nemen met consul tatie over kernzaken binnen de speciale commissie, die op voorstel van McNamara in Parijs is opgezet, en dat de Bondsrepu bliek medezeggenschap hebben wil over kernwapens. Niet groter prestige doet het Westduit se hart tikken voor een vingertje aan de kerntrekker, zo werd de Amerikanen ook verteld, maar de wens naar een volwaar dig aandeel in de gemeenschappelijke defensie. Eervol ontslag. De oud-staatssecretaris van Defensie J. C. E. Haex heeft als generaal-majoor op eigen verzoek eer vol ontslag uit de militaire dienst ge kregen. De heer Haex is benoemd tot reserve-generaal-majoor bij de Genera le Staf.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11