Rhodesië's regime-Smith pakt tegenstanders hardhandig aan KELTUM Schrijnend verhaal van politieke gevangene POLLEN haar journaal VOOR HEM: UITGAAN IN HAARLEM» I. KAN Jeunesse Thalidomide-proces in Zweden kan precedent scheppen Huwelijkspartner „op kleur" La belle Otéro en haar vermogen Scheergewoonten y RIJ D A G 17 DECEMBER 1965 15 Dit is de lepel van het moderne Jeunesse-bestek modern,eenvoudig,charmant. In zilver, juwelierspleet en edelstaal verkrijgbaar bij de juwelier. Argentinië levert Duitse oorlogsmisdadiger uit ik naar mijn huis gebracht waar ik wat kleren mocht inpakken, terwijl zij ook hier alle kamers doorzochten en weer niets compromitterends von den. In een auto werd ik naar de ge vangenis in Salisbury overgebracht, waar ik drie dagen en drie nachten werd vastgehouden". Verhoren Kort nieuws gezelligheid haalt u bij de slijter met dranken van TENTOONSTELLINGEN ANJER - DESIREE - CUPIDO - AMOR MUZIEK TONEEL AMATEURTONEEL DIVERSEN IIP! MUMMii mm™: {Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar SALISBURY. Welke consequen ties de Rhodesische regering in petto heeft voor hen die zich, zelfs maar zijdelings, bezig houden met werk zaamheden voor de verboden Afri kaanse partij Z.A.P.U., wordt duide lijk in het volgende vraaggesprek dat ik in Salisbury had met een niet nader te identificeren arrestant. „Om acht uur in de morgen, toen ik zoals altijd net aan mijn werk was begonnen, kwamen er twee leden van de geheime dienst binnen, ze vroegen of ik de heer „X" was. Toen ik beves tigend antwoordde, overhandigden zij mij een groot document en verzochten mij het te lezen. Ik had het al eerder gezien en wist dat het een restrictie bevel was. Ik wilde weten voor hoe lang ik gedetineerd zou worden. Ik keerde het document om en op de achterkant stond het: één jaar. Toen vroeg ik waar ik gedetineerd zou worden. Het antwoord was dat dat hun zaak was. Het document ver meldde niet waarom het bevel werd uitgevaardigd en het werd mij ook nooit verteld". „De heren van de geheime dienst doorzochten de plaats waar ik werk, maar vonden er niets. Daarop werd Advertentie Tafelcouvert in edelstaal: f9.50 (HD Koninklijke Van Kempen Begeer-Zeist BUENOS AIRES (AP) Een Argen tijnse federale rechtbank heeft een West duits verzoek ingewilligd voor de uitwij zing van de 63-jarige Gerhard Johannes Bernhard Bohne, een advocaat, die be schuldigd wordt van massamoord in een inrichting voor geestelijk gestoorden en anderen tijdens de tweede wereldoorlog. Bohne wordt gezocht door de rechtbank van Limburg-Lahn. Hij wordt beschul digd van het deelnemen aan massamoord op ongeveer 15.000 krankzinnigen en an dere zieke mensen tussen november 1939 en juni 1940 in Berlijn, Frafeneck en au dere plaatsen tijdens het Hitler-regime. .IEDERE MORGEN om acht uur werd ik uit mijn cel gehaald en naar boven gebracht voor verhoren. Om vier uur in de middag brachten ze mij weer terug. In die tussentijd werd zo goed als geen eten verstrekt, maar erger dan alles was de cel zelf, die zich in de kelder van de gevangenis bevond. Het was de klassieke kerker, een bed, een ton, vochtigheid, en verder niets. Van vier uur 's middags zat ik daar tot ze me de volgende mor gen om acht uur weer kwamen halen zon der dat ik iets te doen had. Niet roken, niet lezen, niets". „Op de vierde dag werd ik op een vliegtuig gezet en naar een klein vlieg veldje gevlogen, vanwaar ik met een po litie jeep werd overgebracht naar het de tentiekamp Gonakudzingwa, een rit van ruim vijftig kilometer. Gonakudzingwa ligt vlakbij de grens met Mozambique. Het is een groot terrein waar op enige afstand van elkaar vijf kampen zijn ge bouwd. Dit terrein biedt geen enkele be schutting: er zijn wat lage struiken, bij na geen bomen. Het is een kale vlakte, waar de hitte soms een temperatuur bereikt van ruim dertig graden. De kampen, die niet met prikkeldraad van elkaar zijn gescheiden of omheind, bestaan uit gegolfd zinken barakken met een slaapbank over de lengte van de barak aan weerszijden van een middenpad. „Er zijn geen wachtposten, alleen bij het eerste kamp is een politiepost. In dit eerste kamp zat Joshua Nkomo, de leider van de verboden Z.A.P.U. Eén keer per week werden per vrachtauto onze rantsoe nen uit Bulawayo aangevoerd. Wij kook ten ons eigen potje, lazen wat, en luis terden naar de radio. Maar al na enkele weken zet de verve ling in en het gevoel helemaal van de wereld afgesloten te zijn. Tenslotte krijg je het idee dat iedere dag een maand duurt. Zelfs in Gonakudzingwa maakte de regering onderscheid tussen Afrika nen, Aziaten en kleurlingen. Voor de laatste twee groepen was een afzonderlijk kamp ingericht." ,IK KAN ONMOGELIJK beschrijven wat het verblijf je daar doet. Het onher bergzame terrein, die hitte, de dodelijke eentonigheid, dat alles heeft een onder mijnende invloed op je geestesgesteld heid. Gedurende het weekeinde mochten wij bezoek ontvangen van vrienden en fa milieleden, die er een reis van tien uur per auto voor over moeten hebben. De wegen in die streek zijn zo slecht dat alleen jeeps geschikt zijn voor trans port. De afstand tussen Salisbury en Jo hannesburg in Zuid-Afrika is sneller af te leggen, dan die van Salisbury naar Gona kudzingwa". „Na negen maanden kreeg ik toestem ming om mijn zaken in orde te brengen. Met een pas voor drie dagen vertrok ik met de trein, een reis van twee dagen STOCKHOLM (AP) Een van de groot ste farmaceutische bedrijven van Zwe den staat terecht onder de beschuldiging verantwoordelijk te zijn voor de verkoop van thalidomide zonder zorgvuldig de ne venwerking van het middel gecontroleerd te hebben. Thalidomide had een ernstige uitwer king op zwangere vrouwen. Baby's kwamen vaak deerlijk misvormd ter we> reld als de vrouwen het middel hadden gebruikt. De aanklager is een vierjarig jongetje, Rolf Lager, uit Nyköping. Hij werd ge boren zonder armen en benen, nadat zijn moeder het middel tijdens haar zwanger schap ingenomen had. Zijn verdediger voert aan dat de maat schappij schuldig is aan misdadige nala tigheid. Hij verzocht het Hof de maat schappij te veroordelen tot betaling van de schade voor het kind. Het juiste be drag is nog niet bekend gemaakt. De be handeling van de zaak zal maart volgend jaar hervat worden. Het proces is het eerste van deze aard en zal internationaal een precedent schep pen. In Zweden zijn ongeveer honderd kin deren misvormd geboren ten gevolge van het gebruik van thalidomide door de moe ders. Men schat dat er op de wereld 10.000 van deze kinderen zijn. Alleen reeds in Zweden zullen eisen ge steld worden ten bedrage van ongeveer 36 miljoen gulden door de slachtoffers als de maatschappij schuldig bevonden wordt. Maar de maatschappij zegt, dat het mid del gemaakt en beproefd werd in over eenstemming met de internationale weten schappelijke bepalingen. Joshua Nkomo, leider van de ver boden Rhodesische ZAPU-partij en politieke gevangene in Gonakud zingwa. via Bulawayo. In Salisbury liet ik mij door mijn arts onderzoeken. Hij consta teerde symptomen van ernstige ondervoe ding en grote inspanning. Gewapend met zijn attest dienden wij een verzoek in om in een ziekenhuis te worden opgenomen. Dit werd toegestaan, nadat een regerings commissie van artsen mij ook had onder zocht en tot dezelfde diagnose was ge- kemeri". ,Na enkele weken in het ziekenhuis kreeg ik toestemming om de rest van mijn termijn onder restrictie in Salisbu ry door te brengen. Dit betekent dat ik mij niet verder dan drie kilometer in een straal rondom het postkantoor mag begeven. Ieder dag moet ik mij om acht en vier uur bij de politie melden. Mijn gangen worden nauwkeurig gevolgd. Toen ik op een avond naar een bar was gegaan, kreeg ik bij thuiskomst weer bezoek van de geheime dienst, die weten wilde waarover en met wie ik er gespro ken had. In elk geval is dit beter dan Gonakudzingwa. Ik weet zeker dat wan neer ik daar weer heen gestuurd zou wor den, dat ik het dan niet zou kunnen over leven". Advertentie Verrassend nieuw: super elastisch in lengte en breedte. Wat een kous! Zo'n verrukkelijk weefsel heeft U nog nooit gevoeld. Het been wordt zacht en soepel om helsd. De nylon voegt zich naar iedere beweging van de huid. De hele kous zit mooier en gladder. 3 Sterren nylons f. 2.95 en f 1.95. Dodelijke val. In Sittard is de 36-jarige schoorsteenveger J. Gelück tijdens zijn werkzaamheden van het dak van een woning gevallen. De man viel met het hoofd op een stoeprand en was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van een kind. Advertentie Prof. Max Luscher van de universi teit te Bazel heeft zijn leven tot dus ver hij is 42 jaar gewijd aan een studie van de invloed van kleuren op de persoonlijkheid van de mens. Hij heeft een naar hem genoemde test ont wikkeld, die o.a. in West-Duitsland en in Zwitserland al wordt toegepast, bij de selectie van personeel en ook bij keuze vaneen huwelijkspartner! Voor de somma van 30 krijgt men een vijf minuten durende tekst met 'n boek met 73 kleurentabellen voorge legd. Bij het doorbladeren van dit boek registreert de professor de reacties van zijn cliënt op de verschillende kleurcombinaties. Volgens zijn theorie zou de kleur die iemands direkte voor keur heeft, niet de ware persoonlijk heid aangeven, maar die welke men graag zou bezitten. Dr. Luscher beweert met zijn sys teem een bijzonder nauwkeurig inzicht te kunnen verkrijgen in het karakter van ieder mens, ongeacht zijn leeftijd, en wel wat betreft zijn energie, doorzettingsvermogen, betrouwbaar heid, aanpassingsvermogen en ver antwoordelijkheidsgevoel. Bij toepas sing van zijn test op meer dan 100.000 personen zou voor 90 percent „de ware Jacob" uit de (gekleurde) doeken zijn gedaan. Met nadruk ver klaart professor Luscher dat zijn sys teem niet ten doel heeft het intelli gentiepeil vast te stellen. De legendarische courtisane La Bel le Otéro die rijk geworden is door haar liefdesaffaires met de groten der wereld en die haar vermogen aan de speeltafels verloor had, totdat zij in april j.l. op 97-jarige leeftijd stierf, een geheim inkomen van de eigenaar van de Casino's in Cannes en Deauvil- le. Dit bleek gisteren bij de opening van een kluis in een bank in Nice. Hierin bevond zich een document waaruit bleek dat Frangois André van de Casino's La Belle Otéro lang nadat zij haar schoonheid verloren had, een maandelijkse toelage van 600 frans had toegekend. In haar schone jaren don gen prinsen en koningen om haar guns ten en bedachten haar rijkelijk met ju welen en goud. Zij verzamelde een for tuin dat zij met gokken verloor. In La Belle Epoque was Caroline Otéro, zoals zij in Andalusië geboren was, zonder een cent in Parijs gekomen Zij veroverde de Franse hoofdstad stormenderhand. Zij stierf in armelijke omstandighe den en alleen dank zij een anonieme gift werd zij niet op het armenkerkhof begraven. Achteraf is gebleken dat zij bij haar dood nog 8.000 francs aan con tante gelden en obligaties bezat. De Amerikaanse entertainer Sam my Davis jr. en zijn vrouw, de uit Zwe den afkomstige filmster May Britt, hebben een eenjarig jongetje geadop teerd. Zij noemen hem Jeff, naar de overleden acteur Jeff Chandler. Het echtpaar Davis, dat hier met hun nieu we zoontje het gerechtsgebouw van Los Angelos verlaat waar de adoptie werd geregeld heeft een eigen zoontje. Het blijft bijzonder moeilijk de scheergewoonten van de man vast te stellen. Bij enquêtes in West-Duitsland is men onder meer tot het resultaat gekomen, dat er tezamen meer nat- èn droogscheerders zijn dan het aantal on dervraagde mannen in totaal. Dat komt omdat vele mannen zich niet alleen re gelmatig „nat" scheren, maar zich daarnaast ook af en toe elektrisch van hun baard ontdoen, b.v. op kantoor of op reis. Hierdoor hebben de fabrikanten van scheermesjes en die van elektri sche scheerapparaten de grootste moei te de afzetmogelijkheden van hun pro- dukten nauwkeurig te bepalen. Hoe het ook zij, op den duur zal b.v. met automobielen en keukenma chines opgedane ervaring ook van toe passing blijken te zijn voor de afzet van elektrische scheerapparaten. Deze leert, dat bij toenemende verzadiging van de markt de levensduur van ver- bruiksgoederen ten slotte de doorslag geeft bij de aankoop. Opmerkelijk is bovendien dat het bij de Duitse markt van scheerappara ten in wezen gaat om vijf merkartike len. Enerzijds de produkten van twee grote scheermesjesfabrikanten die sa men 80 percent van de markt van scheermesjes beheersen. Anderzijds die van drie grote fabrikanten van elektri sche artikelen (waarvan één Neder landse) met tezamen 95 percent van de „droge" markt. Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep", dagelijks van 10 tot 17 u. en zondag van 13 tot 17 u. Tot 24 januari. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuw se beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10 tot 17 u., zon- en feestdagen 13 tot 17 u.; zater dags ook van 20.30 tot 22.30 u). Prenten kabinet: expositie uit eigen verzameling. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum Van Looy: Expositie van werk van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Geopend van 10 tot 17 uur en op zon dagen van 14 tot 17 uur. Met Kerstmis en Nieuwjaar gesloten. Gebouw Wolters, Jansstraat 48: Expositie van schilderijen en aquarellen van Bart H. Holt, Pieter W. M. Janssen en Frits N. de Nooyer. Tot 8 januari. Dagelijks van 10-17 en 19.30-22 uur. Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zaterdags na 12 u. en zondags gesloten. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen van Ostade. Permanente expo sitie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de Advertentie Geluk eerst dan....; met een ring van KAN Meer dan 50 modellen TROUW- en VERLOVINGSRINGEN JUWELIER - HORLOGER HAARLEM - BARTELJORISSTRAAT 2 TEL. 13004 eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10 tot 16 u„ zondag van 13 tot 16 u.). Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Ex positie van tekeningen van H. L. Pre- nen en beeldhouwwerken van Anneke Höfte. Op werkdagen van 9.30 tot 18 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein/Korte Houtstraat): Expositie van tekeningen van Jo Klingers. Dage lijks van 10 tot 18 u. en van 20 tot 22 u. Zondags van 14 tot 17 u. en van 20 tot 22 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilg- land): Van 5 december af expositie van gouaches, pastellen, tekeningen van Helmuth Heystek. Óp werkdagen van 10 tot 20 uur. Tot 2 januari. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Stadsschouwburg: In de wandelgangen. In de maand december expositie van monotypes van Jacques Benoit. Sportacademie Nauwelaerts de Agé (Over- veen): Expositie van tekeningen van Piet Klaasse. Geopend van 10 tot 22 u. en zaterdags van 10 tot 17 u. Tot 3 januari. Vrijdag 17 december, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Hen ri Arends. Solisten: Shura Cherkassky (piano) en Henri Gouder de Beauregard (hobo). Programma: Bucksfeldt, Van He mel en Tsjaikofsky. Maandag 20 december, Koningkerk, 20 u.: Concert door de Verenigde Haarlemse Koren o.l.v. Pieter de Jong. M.m.v. Ger- rit van Slooten (trombone) enDirkJansz. Zwart (orgel). Programma: Dirk Jansz. Zwart, J. Zwart, Handel, Vivaldi, Albi- noni e.a. Maandag 20 december, Nieuwe Kerk, 20.15 uur: Concert door het Haarlems Bach Ensemble o.l.v. George Robert. Solist: Klaas Bolt (orgel). Programma: J. S. Bach. Dinsdag 21 december, Concertgebouw, 19.30 uur: Concert door de Christelijke Ora torium Vereniging „Zang en Vriend schap" o.l.v. Jan Pasveer. M.m.v. het N.Ph.O., Nelly Groenevelt (sopraan), Wilhelmine Matthès (alt), Simon v. d. Geest (tenor) en Herman Scheij (bas). Programma: „The Messiah" van G. F. Handel. Vrijdag 17 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Dagboek van een gek" van Nicolas Gogol. Regie: Kees van Iersel. M.m.v. Henk van Ulsen. Zaterdag 18 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Eva Bonheur" van Herman Heijermans. Re gie: Wim Kouwenhoven. M.m.v. Enny Molsde Leeuwe, Anita Menist, Liselot Beelmeijer, Bernhard Droog, Eric v. d. Donk, Willem Grelinger, Wim Kouwen hoven en Jan Verhoeven. Zondag 19 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Het ver haal van de dierentuin" en „De dood van Bessie Smith" van Edward Albee. Regie: Hans Tiemeijer en Elise Hoomans. M.m.v. Mia Goossens, Else Valk, Hans Croiset, Ben Groenier, Otto Sterman, Jip Ster man en Arthur Boni. Maandag 20 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met Judoërsvan Piet Klaasse. Deze Amsterdamse tekenaar exposeert tot 3 januari in de Sportacademie Nau welaerts de Agé in Bloemendaal Bloemendaalseweg 152). „Luther" van John Osborne. Regie: Ri chard Flink. M.m.v. Manon Alving, Steije van Brandenburg, Edmond Classen, Hans Culeman, Coen Flink, Richard Flink, Ge rard Hartkamp, Jan Kruyk, Piet van der Meulen, Cees Pijpers, Adolf Rijkens, Jo- han Schmitz, Robert Sobels, Henk Uter- wijk en Frans Zuidinga. Dinsdag 21 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Alberdingk Thijm met „De leeuwerik" van Jean Anouilh. Jeugdsociëteit Ekestos, vrijdag 17 decem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Maestro's". Jeugdsociëteit Ekestos, zaterdag 18 decem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Thunderrollers". Jeugdsociëteit Ekestos, zondag 19 decem ber, 14 uur: Dansen m.m.v. „The Clarks"; 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Air- streams". Sociëteit Haerlem (kantine sportveld Kle verlaan), zaterdag 18 december, 20 uur: Dansavond m.m.v. „Les routiers de jazz". xi'x': ->x-.xx' .xx-xix'x,- ;,::::,:x;:

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15