Belgisch parlement keurt belastingverhoging goed Kies een Kodak cadeau Kodak Drie doden bij scheepsbrand VIETNAM BEHEERSTE NAVO-CONFERENTIE Zonder De Gaulle een chaos? Wereldnieuws dröqe Renniesi Vergadering twee keer geschorst w, Ministerraad EEG vergadert maandag Russen en Tsjechen bezorgd over Duits revanchisme Lecanuet adviseert tegen De Gaulle raatótcel y R IJ D A G 17 DECEMBER 1965 Jure en nfectie yyzfen dat allure en duurzaamheid nu itoor goed verbonden/zijn #1, de meest zorgeloze chic van de moderne tijd Brandend maagzuur? helpen direkt! Ruimtevaartarts van de VS, Lovelace, verongelukt voor een welkome verrassing! Ga eens kijken bij uw fotohandelaar! PARIJS. De ministersconferen tie van de NAVO in Parijs is gisteren gesloten na een vergadering die ge wijd was aan het speciale comité van de tien ministers van Defensie, aan Rhodesië en aan Zuidoost-Azië, met name Indonesië. Niet elke minister was helemaal tevreden over het slot communiqué- Naast de Franse presi dentsverkiezingen die iedere beslis sing en bijna elke fundamentele ge- dachtenwisseling al vrijwel bij voor baat onmogelijk maakten, was er nog een oorzaak die de conferentie in zekere zin steriliseerde, het feit dat de Verenigde Staten op het ogenblik volledig door de oorlog in Vietnam in beslag worden genomen. Een feit aldus onze correspondent in Parijs dat vooral tot uiting kwam in de rede voeringen van de Amerikaanse mi nister van Oorlog, McNamara, die ge heel door het „Chinese gevaar" werd beheerst. Dr. A. L. Constandse 0p de i M. Mok BRUSSEL De Belgische Kamer van [Volksvertegenwoordigers heeft donderdag met 112 tegen 86 stemmen de door de re gering voorgestelde belastingverhoging goedgekeurd. Vóór de stemming moest de vergadering twee keer worden ge schorst om de twee regeringspartijen, de Christelijke Volkspartij en de Socialisti sche Partij, in staat te stellen nader overleg te plegen. De socialistische fractie had namelijk «en amendement ingediend, waarin werd voorgesteld de hogere inkomens zwaar der te belasten. De CVP-fractie dreigde echter tegen de regeringsvoorstellen als geheel te zullen stemmen, indien dit zou worden aanvaard. Met steun van de op positie de Liberalen verlieten de zaal, omdat de regering weigerde de kwestie van vertrouwen te stellen en de Vlaamse Volksunie onthield zich werd het socia listische amendement verworpen, ook dankzij het feit dat de socialistische mi nisters er tegen stemden. Daarna trok de socialistische fractie zich terug, omdat een twintigtal leden had aangekondigd tegen de regering te zullen stemmen. Hun aantal bleek echter Advertentie [ehlenkaA N.V. WÖLLENSTOFFENFABRIEK GEORGE DROGE* TILBURG (Van onze correspondent) BRUSSEL In strijd met de verwach ting zal de Raad van Ministers van de vijf E.E.G.-landen, zonder Frankrijk dus, hoogstwaarschijnlijk toch maandag in Brussel bijeenkomen. Het besluit tot die ziting zouden de ministers hebben geno men, nadat zij in Parijs op de NAVO- bijeenkomst met minister Couve de Mur- ville hebben gesproken. Men wist vanochtend in Brussel nog niet of de vijf ministers maandag de be grotingsproblemen van de E.E.G. zullen behandelen. Vermoedelijk zal men eerst de uitslag van de Franse verkiezingen willen afwachten. De E.E.G.-commissie heeft inmiddels de uitkering uit het landbouwgarantiefonds vastgesteld. Voor het jaar 1962-'63 is er circa 103 min. gulden te verdelen. Daar van krijgt Frankrijk ongeveer 85 percent. In het bedrag is ook de vergoeding be grepen die Nederland zal ontvangen voor de subsidie's bij de uitvoer van tweehon derd ton eieren naar Oost-Duitsland. De commissie heeft in dat opzicht een techni sche beslissing genomen. Zij heeft daar bij echter de vraag onbeantwoord gela ten, of Oost-Duitsland als derde land moet worden beschouwd. In W.-Duitsland wordt handel met Oost-Duitsland namelijk als binnenlandse handel beschouwd. Advertentie bij de stemming niet voldoende te zijn om de regering in gevaar te brengen. De voorstellen van het kabinet-Harmei voorzagen in belastingverhogingen tot een totaalbedrag van ruim dertien miljard frank per jaar, rond één miljard gulden. Benzine niet minder dan 7,2 cent per liter gedistilleerd auto's, petroleumpro- dukten en limonade in het bijzonder wor den duurder. Een algemene prijsverho ging komt voort uit de verhoging van de omzetbelasting van zes tot zeven percent. Ook de successierechten en de registratie rechten voor onroerende goederen zullen stijgen. Bij de inkomstenbelasting zullen alleen de inkomens van boven de n miljoen frank per jaar 72.000 zwaarder worden belast. PRAAG (Reuter) De Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije hebben donderdagavond opgeroepen tot vastberaden maatregelen om West-Duitsland kernwapens te onthou den. In een gezamenlijk communiqué dat is uitgegeven aan het einde van een zes daags bezoek van de Russische minister van het Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan Praag, wordt gezegd, dat „de revan chistische en militaristische politiek van de Westduitse regering een bedreiging voor de vrede in Europa en in de wereld vormt." „In het bijzonder zijn de pogingen van de regerende kringen in West-Duitsland gevaarlijk, die trachten toegang tot kern wapens te krijgen met de hulp van zekere NAVO-landen, in de eerste plaats de Ver enigde Staten. ASPEN (AP) Op een met sneeuw be dekte berghelling in de Amerikaanse staat Colorado zijn in de wrakstukken van hun vliegtuig de lijken gevonden van dr. W, Randolph Lovelace, het hoofd van de Amerikaanse dienst voor ruimtevaartge- neeskunde, zijn vrouw en piloot. Dr. Lovelace is 57 jaar oud geworden Hij was een figuur, die op zijn gebied en ook op het gebied van de ruimtevaartge neeskunde met kop en schouders boven zijn collegae uitstak. Met een sigaar als een ruimtevaart raket luistert de man die de Ameri kaanse astronauten de ontmoetings techniek heeft bijgebracht naar de gebeurtenissen buiten de damp kring. Hij heeft genoeg reden om zo opgewekt te kijken: zijn lessen worden in de praktijk goed toege past. (Telefotc). Advertentie Kodak Instamatic Camera's (gemak kelijk te laden, niets in te stellen), vanaf f 31.- tot f 295,-. Ook films zijn leuke cadeausKodak films voor zwart/wit foto's, kleuren foto's en kleurendia's. Kodak foto-uitrusting in speciale geschenkverpakking (gratis) met Instamatic 100 Camera f 67,80. met Instamatic 220 Camera f 101,25. BILBAO (AP) Drie arbeiders zijn in de vlammen omgekomen toen aan boord van een vrachtschip van 13.000 ton, dat in Spanje gebouwd werd voor Cuba, brand uitbrak. Het schip liep zeventien november van stapel en zou zijn eerste reis op 21 de cember beginnen. Wat de oorzaak van de brand is, is niet bekend. Er werkten honderd man aan boord toen de brand uitbrak. PARIJS (AFP) De Franse voorma lige centrumkandidaat Jean Lecanuet, die in de eerste ronde van de presidentsver kiezingen op de derde plaats eindigde en daarmee automatisch voor de tweede ronde afviel, heeft de 3,7 miljoen kiezers die hem steunden gevraagd, zondag niet op De Gaulle te stemmen. Lecanuet heeft daarmee een belangrijke stap ten gunste van De Gaulle's tegenstander, Mit terrand, gedaan. Hij liet zijn aanhangers de keuze op de linkse kandidaat of blan co te stemmen. Doodvonnissen. Een militair hof van ap pel in Teheran heeft de doodvonnissen bevestigd die door een militaire recht bank waren uitgesproken over twee deelnemers aan een komplot tegen de sjah. Al heeft de delegatie van de machtigste NAVO-mogendheid de Verenigde Staten, het oog dus vooral op het verre oosten gericht, de ontwikkeling der Oost-West verhoudingen in Europa is voor de allian tie toch evenmin geruststellend. Geconsta teerd moest worden dat ook de Sovjet- Unie haar financiële inspanningen voor de bewapening opvoert. Anderzijds konden de ministers wel bemoedigende ontdooiing registreren in het Oostblok ten aanzien van de relaties tussen Moskou en zijn satellieten. Over het delicate punt van de nucleaire studiecommissie waarin, tot grote tegen zin van Frankrijk, nu ook West-Duitsland is opgenomen, is de raad nog niet tot een akkoord kunnen komen. Of die commissie een tijdelijk of een permanent leven is be schoren, zal nog later moeten worden uit gemaakt. Gevreesd wordt dat de nucleaire wapens de komende jaren in handen van steeds meer landen zullen geraken en de NAVO zal daarom voortgaan naar middelen te zoeken om dat gevaar af te kunnen wen den. Het is gewoonte geworden zo meldt on ze correspondent in Madrid dat de Ame rikaanse deelnemers aan de jaarlijkse NAVO-conferentie in Parijs, na afloop doorreizen naar Madrid, om een oogge- tuigeverslag van het aldaar besprokene uit te brengen aan het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, en diens minis ter van Buitenlandse Zaken. Elk jaar opnieuw bewijzen de Verenigde Staten daarmee, dat naar hun mening Spanje een niet te verwaarlozen onder deel vormt van het Atlantische verdedi- gingsblok, en recht heeft op informatie uit de eerste hand over wat er in Fontaine- bleau is besproken. Daarmee neemt Span je een bevoorrechte positie in. Want zon der verplicht te zijn een direct en kost baar aandeel in de NAVO te moeten le veren, wordt het door de belangrijkse partner uit dit verdrag als volwaardig geacht. De bezwaren van de Europese partners in de NAVO tegen het Spanje van ge neraal Franco zijn overbekend. Geen van de Europese staten, Portugal uitgezonderd, durft zich openlijk over de Spaanse po sitie in de Westerse verdediging uit te la ten, laat staan generaal Franco aan de NAVO-tafel uit te nodigen. Maar de VS komen er openlijk voor uit, dat als de Spaanse mohammed niet naar de berg kan komen, de Amerikaanse reus geen bezwaar heeft om naar Madrid te gaan. Toen generaal Eisenhower, als presi dent van de Verenigde Staten de NAVO conferentie bijwoonde, moest ook hij zich aan het gewoonterecht onderwerpen, en een bezoek aan Madrid brengen, voordat hij naar Washington kon terugreizen. Of nu zondag De Gaulle wordt herkozen (zoals men verwacht) of niet, het pro bleem van de opvolging moet worden gesteld. Na de stem ming in de eerste ronde, toen 56 percent der Fransen hem te kennen gaven, dat hij niet meer onmisbaar wordt ge acht, is er iets veranderd: de mythe van de redder des va derlands is verdwenen. De generaal is oud, zijn gezond heid is teer. Men verwacht, dat in 1967 (bij de parle mentsverkiezingen) de partij die hem steunt, de UNR, har de klappen zal krijgen. Er zal dan een andere regering moeten komen. Wordt hij zon dag herkozen, dan alleen om dat enige miljoenen kiezers hun eigen kandidaten in de tweede ronde zagen uitge schakeld en ook Mitterrand niet willen. Men moet nu dus ernstig rekening gaan houden met een Frankrijk zonder De Gaulle als „sterke man". Is dat vooruitzicht aanlokkelijk? Veel minder dan men denkt, want het herstel van een ge zonde democratie is niet ge waarborgd. En juist dit kan men afleiden uit de verkie zingsuitslag van de eerste ronde. In zijn hooghartige over moed heeft de generaal ge zegd dat zonder hem „de chaos" zou heersen en dat de stemming „voor altijd" zou beslissen over de toekomst van Frankrijk. Dat heeft de meerderheid der kiezers niet genomen, zij heeft hem zijn hoogmoed betaald gezet, zijn onmisbaarheid geloochend. En zijn Europese beleid is zwaar gekritiseerd. Op dit terrein heeft hij nu reeds sterk moeten inbinden. Hij is er niet in geslaagd, de Fran se politieke leiding op te drin gen aan de partners van de Euromarkt. In Euratoom kon Frankrijk zijn richtlijnen niet doen aanvaarden. De Gaulle kan weliswaar verhinderen, dat de Europese Economi sche Gemeenschap een su- pra-nationale bovenbouw krijgt, maar de ontwikkeling van de douane-unie en de agrarische gemeenschap niet stuiten. Deze zijn ook voor de Franse economie van vi taal belang en hij kan niet meer herhalen, wat hij eens trots zeide: „Laat ze des noods maar verdwijnen." De Westeuropese economie schreeuwt om een markt van 180 miljoen zielen, of liever om een afzetgebied van 275 miljoen, door vereniging van de Euromarkt der Zes met de Vrijhandelszone der Zeven. Dit alles is waar. Maar het bijna uitsluitend negatieve oordeel over de generaal en de verguizing, waaraan hij bloot staat, zijn daarom nog niet gerechtvaardigd. Hij heeft zich bij voorbeeld nooit gekeerd tegen de beginselen zelf van de douane-unie en de landbouwgemeenschap: tij dens zijn bewind heeft de E.E.G. zich zeven jaar lang zelfs sneller ontwikkeld, dan men eerst had gedacht. En op 3 december heeft hij (door de economische omstandighe den gedwongen) verklaard: „Wij zijn het er over eens dat de economische unie van West-Europa, die reeds ten dele functioneert, wordt vol tooid tussen de Zes op basis van het gezonde verstand en de goede vriendschap, daar na ongetwijfeld eens uitge breid tot andere buurlanden." Het nageslacht erft vrij ze ker een douane-unie en een agrarische gemeenschap en kan op die basis oordelen over de wenselijkheid van een supra-structuur. Het que rulantisme van de generaal is nog geen tragedie. Het is ook niet waar, dat hij de blik zelden op de toe komst heeft gericht. Integen deel. Hij diende de toekomst toen hij in 1940 de leider werd der vrije Fransen; toen hij in 1958 een opstand der generaals, en waarschijnlijk een burgeroorlog voorkwam; door de dékolonisatie van Frans Afrika; en door zijn recente streven naar ontspan ning in Europa „van de At lantische Oceaan tot aan de Oeral." In de Monde heeft de socialistische Europeaan" André Philip, en geen vriend van hem, geconcludeerd dat de overgrote meerderheid der Franse kiezers duidelijk zijn buitenlands beleid heeft goed gekeurd op de volgende pun ten: voortzetting van de hulp aan „de derde wereld"; ope ning naar Oost-Europa; neu tralisatie van Vietnam; zelf standigheid tegenover de Ver enigde Staten. Volgens zijn analyse heeft slechts 22 per cent der kiezers zich onvoor waardelijk uitgesproken --oor handhaving van de NAVO in haar huidige vorm. Onder de grote meerderheid van de landen der Verenigde Naties met name in Latijns Amerika, Azië en Afrika, is De Gaulle zeer populair. Het vooruit zicht van zijn eventuele heen gaan wekte in de V.N. versla genheid. Men kan de wereld geschiedenis niet alleen be kijken van Den Haag uit. Maar hoe het zijDe Gaulle is een man voor wie de klok heeft geluid. Zijn systeem zal hem dan niet lang overleven. Opvallend is echter dat niet één van zijn tegenstanders de structuur van de vroegere vierde republiek heeft verde digd. Toen had men elk jaar „een zomer- en een winter- regering," geen enkel kabinet durfde de Afrikaanse ge bieden te ontvoogden, men putte zich twaalf jaar uit in koloniale oorlogen, de inflatie was groter dan thans. En ook toen was er geen meerder heid voor supranationale ex perimenten van betekenis: de Europese Defensie-Gemeen schap werd in 1954 afgewe zen! In 1958 is De Gaulle te hulp geroepen en heeft hij de kans gekregen zich op te wer pen als „sterke man". Hij zal dit straks niet meer zijn. Dan moet de parlementaire democratie weer gaan func tioneren. Maar.kunnen de partijen dit verzekeren? Men zou hopen dat het waar was, en dat niemand heim wee zou hebben naar het „Va- dersymbool" en de „onge kroonde monarch" van de vijfde republiek. Misschien echter is dit oen illusie. Beziet men namelijk de combinatie tegen hem, die 56 percent der kiezers in de eer ste ronde omvatte, dan is het duidelijk dat zij nooit een coalitie-regering kan vormen. Met de communisten achter zich haalde Mitterrand 32 per cent. Hij kan daarmee niets beginnen, want hij zal geen partner vinden, om met hem en de communisten te rege ren. Om in zee te gaan met Lecanuet (die katholieken en conservatieven althans ge deeltelijk voor zich mobili seerde) moet Mitterrand de communisten afstoten. Van de 32 percent kiezers verliest hij er dan 16 tot 18 percent, dus de helft. De communisten verenigen immers in Frank rijk steeds 20 tot 22 percent der stemmen op zich. Een kleine minderheid van hen heeft op De Gaulle gestemd, dat is aanwijsbaar. Degenen die Mitterrand steunden vor men dus 16 tot 18 percent van het kiezerscorps. Sluit Mitterrand ze uit, dan heeft hij nog hoogstens 16 percent, en als Lecanuet er 15 percent in brengt, moeten zij een kabinet vormen van het centrum met 31 percent der kiezers achter zich. Dat is onmogelijk. Zij moeten dan dus een be roep doen op de gaullistische UNR. Men neemt echter aan, dat die al in 1967 zware ver liezen zal lijden en tot ont binding zal overgaan, als De Gaulle zijn suggestieve in vloed heeft verloren. In hoe- vele groeperingen zal de UNR uiteenvallen, of waar heen zullen haar leden gaan? Men kan vermoeden: naar het centrum en naar de rech terzijde. Niet echter naar de pro-Amerikaanse verdedigers van de NAVO, zoals Lecanuet en Tixier-Vignancour. Wat men dan moet vrezen is nog wel geen chaos, maar aan lokkelijk ziet het er niet uit. Na zeven jaar persoonlijk bewind van de generaal is de oppositie er niet in geslaagd zich te consolideren op een ni veau, dat een goed functione rende democratie vereist. Veel aantrekkingskracht op gewezen gaullisten zal zij niet hebben. Het schouwspel, dat de par tijleiders voor de eerste ron de der presidentsverkiezingen boden, deed denken aan de ergste intriges van de vierde republiek. De poging van de socialist Defferre, om een unie te vormen van socialis ten, katholieken en radicalen, mislukte. Lecanuet is de rech terzijde in het gevlij geko men, hoewel zijn katholieke partij juist „links" wilde staan. Mitterrand heeft aller lei verzwegen wat hij dacht, om de communistische stem men niet te verliezen. De so cialistische leider Mollet heeft Defferre gedwarsboomd en zijn persoonlijke voorkeur uit gesproken voor de conserva tief Pinay. Hij pleitte pas voor Mitterrand, toen Pinay een kandidatuur weigerde. omdat hij het veel te veel eens was met De Gaulle! En deze Pinay was de man des harten van Mollet! De oppositie tegen De Gaulle heeft misschien nog twee jaar, om te voorkomen, dat een herstelde democratie vervalt in de misère van de vierde republiek. Gelukt dit niet dan zal men wellicht ver zuchten, dat de verguizing van De Gaulle niet helemaal rechtvaardig was. Wij zijn al lemaal sinds 1940 even vaak contra als pro De Gaulle ge weest. Zijn tijd is spoedig voorbij. Maar historische eer lijkheid gebiedt enig even wicht te herstellen in de be oordeling van zijn figuur. Mopjes In Oost-Duitsland is een vrouw wegens het debiteren van mopjes die beledigend waren voor haar overheidtot 22 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Tijd ge noeg om over de ernst van haar vergrijp na te denken en te proberen mopjes te verzinnen, waardoor de vroede heren zich niet in hun waardigheid voelen aangetast. Maar laat ik niet op mijn beurt mopjes gaan maken, zeker niet ten koste van iemand die het slachtoffer van humorlo ze wreedheid is geworden, wekt bij de overgevoelige absolutisten in de eerste plaats argwaan. Ze vertrouwen het mop je niet, ze vertrouwen feitelijk niets en niemand, ze zitten voortdurend op spel den en zijn voor hun eigen tong niet min der bevreesd dan voor die van hun buur- an. Het bericht riep herinneringen bij mij op aan de jaren toen wij ook in dit land aan een troep fanatici waren overge leverd en het mopje een van de midde len vormde waarmee wij ons op de been trachtten te houden. De overgrote meer derheid stond immers aan de goede kant, zodat de mopjes alle gelegenheid had den om geboren en verspreid te worden. Er was een aantal geestige variaties op de naam van Hitler in omloop en een kennis van op had deze op een stukje papier genoteerd. Zoiets deden en doen meer mensen die niet, gelijk de gerouti neerde moppentapper, voor de vuist weg anekdoten kunnen rondstrooien. Op het kantoor waar deze kennis werkte, werd echter een inval gedaan door Duitse po litie, gewaarschuwd door een voormalig personeelslid, een verbitterde, al vóór de oorlog ontslagen N.S.B.-er. De keurige, rustige rustige kantoorheer die mijn ken nis was, werd gefouilleerd en verdween voor een jaar in een Duits tuchthuis. Hij zat zijn straf uit, kwam terug, maar moet later, toen ik hem uit het oog had ver loren, weer gegrepen zijn, want na de oorlog vond ik zijn naam op een do denlijst. Ik zou nog het wedervaren kunnen op halen van een andere betrapte mopjes verteller, die het wel heeft overleefd, zij het niet helemaal ongeschonden, maar zo lijkt het me wel genoeg. Misschien zijn er mensen die het overbodig vinden zulke oude koeien uit de sloot te halen. Ik zou hun graag gelijk willen geven, maar het is me onmogelijk. Het zijn namelijk geen oude koeien, doch springlevende monsters vlak bij ons strookje-West-Euro pa. Ik zou ook liever, al dan niet poli tieke, mopjes willen vertellen en als ik daartoe in de stemming ben, zal ik het niet laten. Maar af en toe voel ik mij beklemd door het uitermate onmoppige en vormt het lot van één mens, zoals van dat naamloze Oostduitse vrouwtje, een spiegel waarin ik niet kan nalaten te staren. Natuurlijk zou ik ook melding kunnen maken van de arrestatie van twee Russi sche schrijvers, maar in die zaak wordt door anderen, zeer prominenten al ge ageerd, terwijl niemand meer dan enkele seconden aandacht pleegt te schenken aan een volslagen onbekende. Ik vlei mij niet met de hoop dat de hier geschreven woor den haar ook maar in het minst zullen ba ten, maar dat kan geen reden zijn er het mens. Wie dit een afgezaagde waarheid vindt, wijde zich aan zijn eigen, onge twijfeld veel minder afgezaagde waarhe den. Poeslief. Een man in de Zuidwest franse plaats Bergerac, die zijn kat had weggegeven aan iemand die vijftig kilometer van Bergerac woont, heeft het dier terug. De kat had twee dagen nodig om terug te lopen. Schade-eis. Twee boeren in de buurt van Kansas City hebben de federale rege ring aangesproken voor een schadever goeding van ongeveer 170.000 gulden, omdat 42 koeien zouden zijn gestorven als gevolg van het eten van hooi waar in metalen strips zaten, die de Ameri kaanse luchtmacht bij een oefening had verspreid om de radar instrumenten op een dwaalspoor te brengen. Kranten. Het orgaan van de Zweedse so ciaal-democratische partij, Stockholms Tidningen, zal met ingang van april niet meer verschijnen als gevolg van finan ciële moeilijkheden door het verlies van lezers. De nog overgebleven Stock- holmse nationale ochtendbladen zijn Dagens Nyheter (liberaal) en Svenska Dagbladet (conservatief). Bekentenis. In Kopenhagen heeft een 35- jarige man bekend de zevvenjarige Lei- la Petersen, wie lijkje dinsdag in een koffer is gevonden, te hebben ver moord. De zaak van de ontvoering van een baby van ÏVz maand uit een kin derwagen, die eveneens dinsdag in Ko penhagen plaatsvond, is nog niet tot klaarheid gebracht. Warm. Een DC-7 die met achtduizend kippen van het Franse vliegveld Tours- Saint-Symphorien naar de Joegosla vische plaats Zagreb was vertrokken, moest terugkeren, omdat de inzittenden dreigden te stikken. Het gevogelte gaf zoveel warmte af dat de temperatuur in het vliegtuig bij de landing 36 gra den bedroeg. Na de landing leek het of het vliegtuig in brand stond, zoveel stoom kwam er uit een geopend luik. Een groot deel van de kippen bleek te zijn gestikt. Arrestatie. De Amerikaanse recherche heeft een lid van een anti-Castro-groep in Miami gearresteerd in verband met de aanslag op het Spaanse schip Sastruste- gui in de haven van San Juan op Porto Rico negen oktober. De onder water aan het schip bevestigde mijn bracht het vaartuig zware schade toe, doch van de meer dan honderd passagiers en be manningsleden werd niemand gedeerd. Kernproeven. De VS hebben op het proef- terrein van Nevada twee ondergrondse kernproeven van verschillende sterkte genomen. Een daarvan had een kracht van minder dan twintig kiloton, de an der tussen twintig en tweehonderd kilo- ton. Er zijn dit jaar 26 ondergrondse kernproeven in de VS genomen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3