Ramingen konden sluitend worden gemaakt Gemeente gaat geen nieuwe invoeren of bestaande nog belastingen verhogen Velsen wil gaan beginnen met realisering van strandplan fx URIC Velsen is somber gestemd over woonruimteverdeling 1966 Welke bedragen per inwoner? Regionaal woonwagenkamp kan in 1967 gereed zijn ZWIER Diverse plannen voor onderwijs Nieuw complex voor reinigingsdienst Winkelgalerij aan de Hagelingerweg Water in Velsen wordt duurder Spoedig beslissing over „Beeckesteijn" Nieuwbouw stagneert door allerlei oorzaken Nieuwe huisvesting Wilhelminaschool Ongesubsidieerd een dure zaak! Goedgekeurd door Gedeputeerde Staten BENT UAL GESLAAGD? FM-REOLM0BLER TAUNUS Personen-automobielen VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 5 Financiële zorgen Kapitaalbehoefte Meer bronnen Heerenduinweg wordt doorgetrokken EXCLUSIEVE KERSTMAALTIJD PAVILJOEN „DE UITKIJK" Meerjarenplan en kvalitet. der scetter alt til veegs Tot hun spijt moeten B. en W. van Velsen constateren dat de perspec tieven ten aanzien van de woonruimteverdeling voor 1966 nogal somber zijn. Niet alleen stijgt met het inwonertal ook het aantal nieuwe kandidaten voor een woning, maar buiten de schuld van de gemeente stagneert door allerlei oorzaken ook de bouw en oplevering van nieuwe woningen. Thans wreekt zich het feit dat in voorgaande jaren de bouw van een 400-tal woningen niet kon worden gerealiseerd. Het zal daarom noodzakelijk zijn te wachten op de oplevering van woningen in Zeewijk. STOFZUIGERS vanaf 63.50 DE VILDER Nu nog te leveren voor onder staande prijzen 12 M vanaf 5795.- 17 M vanaf 7885.- 20 M vanaf 8995.- Nieuwe begrotingscijfers van Velsen bijna 10 pet hoger dan verleden jaar Uit de nieuwe concept-begroting van de gemeente Velsen blijkt dat burgemeester en wethouders er in zijn geslaagd de ramingen van de in komsten en uitgaven der gemeente voor het komende dienstjaar met elkaar in evenwicht te brengen. Op papier is dus in elk geval een sluitende be groting samengesteld, die nu aan de leden van de gemeenteraad is aan geboden. De algemene dienst van de nieuwe begroting sluit op een totaal bedrag van 37.337.327, tegen f 34.189.072 in 1965. Dat betekent een stijging met 9,2 percent. Om een sluitende begroting aan te bie den was het nodig enkele bijzondere maatregelen te nemen: a. het beschikken over het restant van de in de jaren 1952 tot en met 1962 bij geschreven rente op de reserve-uitkerin gen gemeentefonds tot een bedrag van 340.160. b. het verhogen van de raming van de algemene uitkering uit het gemeentefonds met rond 588.000. B. en W. hebben nog overwogen of voor het opvangen van de verzwaarde finan ciële druk een hoger inkomstenpeil moest worden gezocht door het opvoeren van de gemeentelijke belastingen. Na hetgeen in de twee voorgaande ja ren op dit terrein is geschied meent het college evenwel dat daarvan voor dit jaar moet worden afgezien. Dit temeer omdat B. en W. wensen af te wachten of de ook door Velsen op de ministers van binnenlandse zaken en financiën uit geoefende aandrang om de uitkeringen van rijkswege aan de gemeenten en de gemeentefondsuitkeringen te verhogen, re sultaat zal hebben. Verder verwachten B. en W. dat er eindelijk eens klaarheid zal komen omtrent het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belas tinggebied. Het college concludeert dat de financië le zorgen voor het gemeentebestuur niet voorbij zijn en dat er helaas sprake is van een niet zo gunstige begrotingspo sitie. De garantie-uitkering van het rijk zal in 1966 voor het eerst met 20 percent worden verlaagd op grond van een uit 1960 daterende regeling gericht op beëin diging van deze uitkering in een periode van vijf jaar. Tevens kan door de aan zienlijke daling van de algemene en saldi- reserve een geringer bedrag aan rente van de kapitaaldienst naar de gewone dienst worden overgeschreven. In totaal komt dat neer op een nadelig effect van rond 400.000. Op grond van desbetreffende medede lingen in de miljoenennota menen Burge meester en Wethouders, dat het verant woord is het bedrag van de algemene uit kering uit het gemeentefonds hoger te ra men dan aanvankelijk was voorzien. Daarnaast wordt ook rekening gehouden met de reële mogelijkheid van een sala risverhoging per januari 1966, welke dan ook zou leiden tot een hogere uitkering uit het gemeentefonds. Er is wel reden tot enige zorg, daar wel is gebleken, dat de begrotingstekorten van structurele aard zijn. Er zal dan ook rekening mee moeten worden gehouden, dat wanneer in de toekomst maatrege len, waarmee voor 1966 de begroting slui tend is gemaakt, niet meer mogelijk zul len zijn Velsen een structureel begro tingstekort zal krijgen, dat in de orde van grootte van 500.000 zal liggen. Zonder maatregelen van de regering, die leiden tot hetzij uitbreiding van het eigen belas- Er is een plan opgemaakt tot moder nisering van de Adolf van Nassauschool te Santpoort. De bedoeling is dit verouder de schoolgebouw aan te passen aan de hui dige richtlijnen voor de inrichting van schoolgebouwen. De gemeente Velsen wil blijkens de aanbiedingsbrief bij de begrotingen voor 1966 meer doen op onderwijsgebied. Zo wordt ook voorbereid de uitbreiding van de Mavemlokalen in de tuin van het voor malige raadhuis in oud-Velsen. In dat uit- fcreidingscomplex kan de b.l.o. school aan de Houtmanstraat worden onderge bracht. Bovendien zijn plannen in voorbereiding voor de overname van de r.h.b.s. aan het Brinioplein te IJmuiden-oost. In het ka der van deze overneming wordt o.a. ge streefd naar de bouw van zes noodloka- len. Dit om te voorzien in de gewenste accommodatie voor de school die zal ont staan door samenvoeging van de h.b.s. met de gemeentelijke m.m.s. en de op te richten havo-school. Het plan voor de twee levensscholen van het Kennemer Vormingsinstituut en de dr. Ariënsstichting in Velsen-noord is zover gevorderd, dat de uitvoering vol gend jaar mag worden verwacht. Openbare werken gaat werken aan het maken van schetsplannen voor o.a.: a. uitbreiding gemeentelijke school voor visserij en scheepvaart. b. een internaat bij die school; c. een lagere school te Santpoort-noord; d. kleuterschool Santpoort-noord; e. uitbreiding school Zeewijk IJmuiden; f. uitbreiding Jan Campert-kleuter- «chool. Andere objecten zijn: nieuw kantoorge bouw G.G.D. en sociale zaken, uitbrei ding dienstgebouw brandweer (inclusief gymnastieklokaal) en een sporthal. tinggebied, hetzij tot een verhoging van de uitkeringen of tot een combinatie van beide, zal het gemeentebestuur zich ern stig dienen te beraden over de wijze, waarop voor de komende jaren het hoofd kan worden geboden aan de te verwach ten tekorten. De moeilijkheden, die de gemeente on dervindt bij het aantrekken van vaste fi nancieringsmiddelen, bij het verkrijgen van geldleningen dus, hebben zich de laatste tijd aanzienlijk toegespitst. Deze moeilijkheden hebben dan vooral betrek king op de voor de gemeenten ongunstige ontwikkeling op de kapitaalmarkt. Door geregelde verhogingen van het renteper- Het werk voor het nieuwe bedrijfscom- plex van de Velsense reinigings- en ont- smettingsdienst aan de Amsterdamseweg is in voorbereiding en al aanzienlijk ge vorderd. Het werk kan in de eerste helft van 1966 besteksklaar worden gemaakt en wor den aanbesteed. Het gekozen bouwsysteem wettigt de verwachting dat op versnelde wijze rijksgoedkeuring wordt verkregen voor deze bouw. De behoeften van de dienst zijn zodanig, dat de bouw urgent kan worden genoemd. De plannen vorderen De plannen tot oprichting van een win kelgalerij met bovenwoningen aan de westzijde van de Hagelingerweg nabij de Hoofdstraat te Santpoort zijn nu aanmer kelijk gevorderd. Het ziet er naar uit dat deze plannen volgend jaar bestekklaar kunnen worden gemaakt. De onteigening van de panden, die zullen moeten verdwijnen om de bouw van deze winkelgalerij mogelijk te ma ken, is ten dele voltooid. Er is reeds rijksgoedkeuring aangevraagd en er wordt gewerkt aan verdere ontwikkeling en voorbereiding van de plannen. centage is het geld steeds duurder gewor den. De beperkingen, die de regering aan de lagere organen heeft opgelegd :n de vorm van het vaststellen van een maximumbe drag, waarboven geen leningen meer mo gen worden aangegaan zijn daarentegen minder ongunstig geworden. Stelt men het leningplafond, d.w.z. het gezamenlijk be roep, dat de gemeenten op de kapitaal markt kunnen doen, voor 1965 op 100, dan is deze index voor 1966 verhoogd tot 110. Dit is voor de gemeenten een verheugen de omstandigheid, die evenwel op de ka pitaalmarkt zal leiden tot een nog gro tere vraag. Voor het waterbedrijf van de gemeen te Velsen wordt voor 1966 een tekort ge raamd van 157.324. Dit als gevolg van de stijging van de kosten van lo nen en salarissen. B. en W. hebben de gemeenteraad laten weten dat daarom niet zal zijn te ontkomen aan verhoging van de waterprijs. Hiertoe zal t.z.t. een voorstel worden ingediend. Ook voor 1966 wordt een verdere vervan ging van de oude filterinstallatie (er zijn thans nog drie oude filters) in het pomp station te IJmuiden geraamd om daar door de bedrijfsvoering verder te verbete ren. Tevens zal uitbreiding van het aantal bronnen nodig zijn. Voor deze uitbreiding was reeds in 1965 een bedrag op de be groting uitgetrokken, doch het werk kon in het afgelopen jaar nog niet worden uit gevoerd. De voorbereidingen om te kbmen tot een gemeenschappelijke regeling met be trekking tot de bescherming van het wa terwingebied zijn thans zover gevorderd, dat naar wordt verwacht volgend jaar voorstellen dienaangaande aan de gemeen teraad kunnen worden voorgelegd. Ten aanzien van het landgoed „Beecke steijn" te Velsen-zuid zullen de gemeen teraad van Velsen binnenkort nadere voorstellen bereiken. Alle mogelijkheden daartoe zijn afgetast, zo delen B. en W. mede in de aanbiedingsbrief voor de be grotingen 1966. Bij het nagaan van de suggesties om van dit unieke historische gebouw een passend cultuurcentrum te maken zal me de in de beschouwingen dienen te worden betrokken de vraag welke financiële me dewerking kan worden verkregen en wel ke mogelijkheden het gebouw biedt. Er zal een begin worden gemaakt met de verwezenlijking van het strandplan te IJmuiden. B. en W. delen dit mede in de aanbiedingsbrief die de begrotingen voor het volgende dienstjaar begeleidt. In de eerste plaats 'zal daartoe de Heeren duinweg te IJmuiden-oost verder worden doorgetrokken. Voor deze doortrekking is een bedrag geraamd van 1.350.000,-. In studie is nog het antwoord op de vraag in hoeverre de verdere toeneming van het verkeer het reeds thans nodig maakt deze weg aan te leggen als vier- baansweg met niet gescheiden rijbanen of dat voorlopig kan worden volstaan met aansluiting op het bestaande profiel van de Heerenweg. Er zal een aantal voorzieningen nodig zijn om het effect van dit werk tot zijn recht te doen komen. Daartoe behoren on der andere de aanleg van een parkeer- Advertentie met het reserveren van uw KERSTDINER in onze geheel gemoderineerde Rotonde serveren wij een per couvert a 17,50 Uit het gewoel van het stads leven is het goed vertoeven in onze rustieke omgeving. Reserveer s.v.p. vroegtijdig Tel. 02500-51162-60437. op het Kopje van Bloemendaal achter het parkeerterrein. gelegenheid en van een busstation, alsme de bijkomende werken, nodig voor het doen verrijzen van de eerste, wellicht se- mi-permanente opstallen, zoals deze in het uitbreidingsplan zijn voorzien. De kapitaalbehoefte van de gemeente Velsen is op het ogenblik te stellen op rond 21 miljoen gulden. Het is niet be kend tot welk bedrag door yeisen vaste leningen mogen worden aangegaan. Af gaande op de ervaringen van de beide voorgaande jaren verwachten Burgemees ter en Wethouders, dat dit bedrag onge veer op 11 miljoen zal kunnen worden ge steld. Hierin is dan wel begrepen een som van 3 miljoen voor aardgasvoorzieningen, doch niet de leningen die verband hou den met de woningbouw. Zoals reeds werd medegedeeld bij de be grotingsbehandeling 1965 ligt het in het voornemen een inventarisatie op te stellen van projecten, die in de komende jaren zullen moeten worden uitgevoerd. Hieruit zal dan een op een wat verdere toekomst gericht beleidsplan worden samengesteld. De bouwstenen voor een dergelijk plan zijn inmiddels verzameld en in de loop van 1966 zal het aan de raad worden voor gelegd. Advertentie F.M. WANDMEUBELSYSTEEM uit DENEMARKEN. Bepaal zelf uw eigen wandmeubel; in een onbe perkt aantal toepassingen. Een afwerking zo echt Deens. Exclusief van uitvoering. Deens vakwerk voor Hollandse prijzen. Kom eens gezellig kijken ALLEEN MEUBELCENTRUM FORNEHI MARKTPLEIN 38-40 TELEFOON 2348 In 1965 zijn gereedgekomen 162 wo ningwetwoningen, 169 premiewoningen en 11 huizen in de ongesubsidieerde sector. Bij de jaarwisseling zullen in aanbouw zijn: de bejaardenflat te Santpoort (pre- miebouw) waarin 102 woningen, 8 premie woningen, 495 woningwetwoningen en 84 woningen in de ongesubsidieerde sector. Financieringsproblemen Voor de voortgang van de woningbouw neemt het financieringsprobleem een eer ste plaats in. Dit probleem is van uitzon derlijk belang voor het totstandkomen van premie- en ongesubsidieerde wonin gen. De krachtige stijging van de rente in het afgelopen jaar maakt het welhaast ondoenlijk om binnen de huur^renzen van de premiewoningen te blijven. Bij het rijk bestaat de neiging in de eerste plaats premie toe te kunnen voor huurwoningen en niet voor woningen, die voor de ver koop zijn bestemd. Omdat ook bij de be leggers uit rendementsoverwegingen wei nig geneigdheid bestaat het geld te be leggen in deze bouw komt de premie- bouw thans vrijwel niet tot verwezenlij king dan met inschakeling van werkge vers, die de huisvestingsproblemen van hun personeel trachten op te lossen. Te vens dienen voor de premiewoningen Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 Telefoon 4402 Uit de miljoenencijfers van de nieuwe begrotingen van Velsen is ook be rekend welk bedrag per inwoner in 1966 zal worden uitgegeven voor de diverse zaken van het gemeentelijk beleid. Het algemeen beheer (o.a. kosten van bestuur en gemeentesecretarie) gaat 44 per inwoner kosten, tegen 37 in 1965. Openbare veiligheid 54 52), volksgezondheid 18 13), volkshuis vesting 99 99), openbare werken 51 49), onderwijs 153 139), maatschappelijke steun en voorzorg 81 78) en overige uitgaven 48 (ƒ38). De totale uitgaven van de gemeente stegen van 18.200.000 in I960 tot het nu voor 1966 geraamde becjrag van 37.300.000. In voorbereiding is een plan om de Wilhelminaschool, die thans is gevestigd in het schoolgebouw aan de Houtman straat in IJmuiden, over te plaatsen naar het dorp Velsen. Door de verhuizing van de gemeentese cretarie naar het nieuwe stadhuis zijn de in 1957 in het plantsoen tussen het oude raadhuis en de Stationsweg geplaatste z.g. mavemlokalen beschikbaar gekomen. Aangevuld met nog twee soortgelijke lo kalen zouden deze, in afwachting van een definitieve voorziening een zeer bevredi gende tijdelijke oplossing kunnen bieden voor het nijpende huisvestingsprobleem van de Wilhelminaschool. De huidige huis vesting is nl. allesbehalve ideaal te noe men. Het schoolgebouw moe* worden ge deeld met het postkantoor. Dit betekent niet alleen, dat met de ruimte moet wor den gewoekerd, maar ook dat het kook- lokaal geen directe verbinding heeft met het hoofdgebouw. Het dagelijks heen en weer lopen over straat, weer of geen weer, voor kook- en andere huishoudelij ke lessen is niet erg bevorderlijk voor de goede gang van het onderwijs, vooral daar dit zeer individueel is gericht. Ook de huisvesting van de beschutte werk plaats voor volwassenen in het op het schoolterrein gelegen gebouw wordt als een handicap voor een gezonde ontwikke ling van de school gezien. Een verhuizing van de school naar de veel gunstiger omgeving van het dorp Velsen, waar de bestaande en de nieuw te plaatsen maVemlokalen door mooie groenvoorzieningen omringd zullen zijn, kan worden beschouwd als een aanzien lijke verbetering van de huidige situatie. Er wordt naar gestreefd de nieuwe be huizing nog in 1966 in gebruik te nemen. Uiteraard "ïal veel afhangen van het tijd stip, waarop de goedkeuringen op de plannen worden afgegeven. stichtingskostengrenzen in acht te worden genomen. Ook dat geeft vele moeilijkhe den voor de bouw van deze woningen. Niettegenstaande deze moeilijkheden laat het zich aanzien dat binnenkort kan worden begonnen met de bouw van 44 premiewoningen en 10 bedrijfsruimten aan de Lange Nieuwstraat en 23 premie woningen en 2 winkels aan de Dolfijn straat te IJmuiden. Het ministerie heeft inmiddels de premiebeschikkingen ver leend. Evenwichtige bebouwing Om in plan Zeewijk te IJmuiden een evenwichtige bebouwing mogelijk te ma ken en mede om een bouw tegen een zo aanvaardbaar mogelijke prijs tot stand te brengen van de in die wijk geprojec- Ook de ongesubsidieerde woning bouw ondervindt de weerslag van het voor ons land zo hoge rentepercen tage. Praktisch blijkt het niet moge lijk woningen te bouwen waarvan de stichtingskosten lager zijn dan 50.000. Bij een lastenpercentage van 9 a 10 dienen de betrokkenen te rekenen op een jaarlijkse last voor het bezit van een eigen huis van 4500 a 5000. B. en W. van Velsen concluderen dat in verband met de huren van de bestaan de woningen een dergelijk jaarlijks be drag nog niet algemeen wordt aan vaard. Dit nog afgezien van het feit dat het overgrote deel van de bevolking niet in staat is een dergelijke last te dragen. teerde eengezinswoningen, zal de stichting eigen-woningbezit worden ingeschakeld. Deze stichting heeft al een begin gemaakt met de feitelijke werkzaamheden voor de bouw. Het onteigeningsplan voor het regionaal woonwagencentrum in Heemskerk is door Ged. Staten goedgekeurd. Begin volgend jaar zouden de gronden dus in gebruik kunnen worden genomen, zodat het nieu we centrum zijn poorten dus in 1967 zal kunnen openen. Dit deelde de Heemskerkse wethouder P. de Graaf als voorzitter van de Stich ting Woonwagencentrum IJmond mee op een vraag van de heer Tamis tijdens de gisteravond in het Heemskerkse raadhuis gehouden vergadering, waarop de begro tingen van 1965, 1966 en het ontwerp van 't nieuwe woonwagencentrum werden be sproken. De beide begrotingen werden zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig vast gesteld, zij het dan ook, dat enkele le den wel enkele op- en aanmerkingen wensten te plaatsen. De heer Verschoor meende, dat de in 1963, 1964 en 1965 uitgetrokken bedragen voor onderhoud van de bestrating en af rastering niet waren besteed. Wethouder Kaebisch van Beverwijk antwoordde hier op, dat dit niet mogelijk geweest was door het probleem van de autohandelaar, die het halve terrein voor zijn handel in beslag had genomen. Nu deze is ver dwenen, zit men weer met de moeilijk heid van de kleine schroothandel, die bij de paardestal in wording is. Bij de behandeling van het óntwerp meende de heer Verschoor naast alle lof voor dit ontwerp toch zijn benauwenis te moeten uitspreken over de 80 staan plaatsen en 8 passantplaatsen, die naar zijn mening onvoldoende zullen blijken te zijn. Nu zijn er al meer dan 100 wagens in de IJmond en het is te verwachten, dat dit zal oplopen tot 130. Hij vroeg zich af of het niet beter en verstandiger zou zijn te streven naar een meer afdoen de oplossing. Voorzitter de Graaf antwoordde hierop, dat de speciaal in de IJmond bestaande grote aantrekkingskracht voor het woon wagenkamp zeker onderkend is en dat hier voor naar een oplossing zal worden ge zocht. Er is al een informeel voorover leg geweest om te komen tot een bespre king met een vertegenwoordiger van het ministerie van Maatschappelijk Werk om dit voor de IJmond specifieke probleem op te vangen. Hij zegde toe, dat de stich ting alles in het werk zal stellen deze zaak tot oplossing te brengen. Ten aanzien van de vraag of alle woon wagenbewoners nu wel zo graag naar het nieuwe centrum willen, stelde wethouder Kaebisch, dat dit g.ezien moet worden als gemeenschapsbelang. De minister wil ook naar regionale kampen en de woonwagen bewoners worden gelijkgesteld met ande ren, die ook in verband met sanering hun huizen moeten verlaten. Wethouder de Graaf stelde nog, dat alle vernieuwingen problemen en moeilijkhe den met zich meebrengen. De bedoeling zit echter voor een en ander zo goed mogelijk te doen zijn voor de bewoners zelf. Het heeft de volle aandacht van de gemeentebesturen en het rijk hen te laten leven zoals zij dat zel'f willen. Verschillende van het grote aantal be langstellenden onder de woonwagenbewo ners hadden ook nog graag een woordje gezegd. Dit kon niet worden toegestaan, maar wel werd hun toegezegd, dat er een gespreksavond zal komen, waarop zij hun eventuele grieven naar voren zullen kunnen brengen. Advertentie Vraag prospectus en demonstratie bij (OFFICIAL FORD - DEALER) Bloemstraat 34 - Telefoon 4208

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5