Bekend Velsens ambtenaar beëindigde een succesvolle carriere IN DE VISHAL EN OP ZEE Beverwijks voor eerst carillon strooide zijn klanken uit Burgemeester Bruinsma stelde gisteren speelwerk in werking Minister drs. Bogaers in Haarlem „Beveiligen van bufferstrook door project Mobil Oil urgent II foto fiim Gans Betaling abonnementsgeld per giro A. R. de BOER Neem nu een kwartaalabonnement! AFSCHEID A. D. DIJKSTRA NIEUW! Liesegangs nieuwste diaprojector bij Foto Gans Kort IJmond nieuws Inbrekers actief in Beverwijk Kustvaarder terecht P.y.d.A.-Velsen-Noord UIT DE ZAKENWERELD Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 januari gratis VRIJDAG 17 DECEMBER 196 5 7 Op even hartelijke als stijlvolle wijze werd donderdagmiddag in de Burgerzaal van het Velsense raadhuis de 53-jarige ambtelijke loopbaan afgesloten van de heer A. D. Dijkstra, waarvan door hem niet minder dan zesenveertig jaren in dienst van de gemeente Velsen werden doorgebracht. Het laatst was de heer Dijkstra hier hoofd van de zevende afdeling, toen hij op 1 september 1963, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd deze functie moest neerleggen, om zich vervolgens, als een soort nuttige vrijetijdsbesteding, nog te belasten met de organisatie van de ver huizing naar het nieuwe raadhuis en de inrichting daarvdn. Veelzijdig en actief SLAAP WARM A. J. BRASSER CONSTANT Veertig jaar s mg -. r .NIEUWS. Utrecht escorteerde North Devon Nieuwenhuis traint weer ■fr per kwartaal ƒ11.05 Aan dit alles werd donderdagmiddag nog even herinnerd door de burgemees ter van Velsen, mr. J. C. Bührmann, toen hij onder het gehoor van vele belang stellenden namens het gemeentebestuur van de heer Dijkstra afscheid nam. De burgemeester wees er daarbij op dat de heer Dijkstra na zijn met het adjec tief „eervol" ontslag in 1963 met een jeugdige voortvarendheid aan een geheel nieuwe taak wenste te beginnen, waar door hij zich belastte met een lawine van zorgen, verbonden aan de verhuizing naar en de inrichting van het nieuwe raadhuis. Spreker was daarbij vol lof over de ma nier, waarop de heer Dijkstra de door de architect geschapen ruimte voor de ge meentelijke huishouding in orde heeft gemaakt. Bovendien is zijn positie als his toricus en archivaris in Velsen altijd schier onaantastbaar geweest, waar nog bij komt dat er altijd sprake was van een prettig onderling contact. Door dit alles :s de heer Dijkstra een veelzijdig en actief levend mens geble ken, met bijzonder grote verdiensten voor de gemeente en haar burgerij; waarvoor de burgemeester hem zijn niet geringe erkentelijkheid betuigde. Onder het uitspreken van de wens, dat de heer Dijkstra in staat mag zijn door een goe de gezondheid en geestkracht mee te le ven in verleden, heden en toekomst van de gemeente, overhandigde burgemeester Bührmann hem namens het gemeentebe stuur als afscheidsgeschenk een envelop met inhoud. Ook de heer J. Veenstra herinnerde vervolgens als gemeentesecretaris aan de voortreffelijke staat van dienst van de heer Dijkstra, die daarbij een buitenge woon prettige collega is gebleken, van wie velen de nodige steun en vriendschap mochten ondervinden. Het was dan ook voor de heer Veenstra een voorrecht ge weest gedurende achttien jaar met hem te mogen samenwerken, aan welke perio de door spreker de beste herinneringen zullen worden bewaard. Ook dit af scheidswoord werd met het aanbieden van een geschenk onder envelop beslo ten. Vervolgens spraken de heer J. van En- Advertentie Liesegang Fan A 12 ƒ168.- Een kleine projector met grote prestaties! Verbazingwekkend helder en scherp beeld door nieuwste type aiogeen lamp (laag- spanning). Halfautomatisch cassette-systeem; hoogte verstelling; donker beeld tijdens diawisse ling. Afmetingen 27x16x12 cm. Foto Gans heeft nog 12 andere projectoren van 88,50 tot 450,—. Vrijblijvende demonstraties. KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Speeltuinen. De samenwerkende speeltuinverenigingen Schulpen en de Meerweiden in Velsen-Noord zijn druk be zig met voorbereidingen voor een kien- avond op woensdag 22 december in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat. Er zijn mooie prijzen uitgeloofd. De heer Dijkstra ontvangt uit han den van burgemeester Bührmann het afscheidsgeschenk van het gemeentebestuur. gelsdorp Gastelaars, de huidige chef van de zevende afdeling en opvolger van de heer Dijkstra „Wij zijn u dankbaar voor de manier, waarop u in de mens al tijd de medemens heeft willen zien" de heer J. Oudendijk, namens de oud collega's en de heer H. Hogetoom, die de Nederlandse Bond van Gemeenteambte naren vertegenwoordigde. Deze laatste spreker noemde de heer Dijkstra onder meer een uitstekend bondslid, met een Advertentie Neem een keurkapok matras en een extra wollen deken Grote kollektie wollen en zuiver wollen dekens bij woninginrichting Koningsplein 8 - IJmuiden - tel. 4540 zonnig humeur, veel gevoel voor humor en een veelzijdige belangstelling. In zijn dankwoord toonde de heer Dijk stra zich in de eerste plaats bijzonder erkentelijk voor het gebaar van het ge meentebestuur, waardoor hij in de gele genheid is gesteld in deze fraaie Burger zaal zijn afscheidsreceptie te geven. Uiteraard betekende dit afsluiten van zijn loopbaan voor spreker een gedenkwaar dig en enigszins weemoedig ogenblik, of schoon hij verzekerde in Velsen altijd met veel genoegen in de dienende sector van de administratie werkzaam te zijn ge weest. De heer Dijkstra was dan ook buitengewoon dankbaar voor de vele be wijzen van vriendschap, die hij in deze functie in en buiten de gemeente heeft mogen ondervinden. Na dit dankwoord werden de vele aan wezigen in de gelegenheid gesteld per soonlijk van de heer en mevrouw Dijk stra afscheid te nemen, hetgeen behalve met een hartelijke handdruk, dikwijls ook met het aanbieden van een geschenk geschiedde. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 11,05, postabonnees f 12,30. U kunt het ons gemakkelijk ma ken door uw giro-opdracht te ver zenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwi tanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant ver melden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Donderdag In IJmuiden werden donderdag 2320 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer wa ren; 635 kisten tong en tarbot, 368 schol, 62 schar, 360 haring, 32 makreel, 310 schelvis, 22 wijting, 510 kabeljauw en gul, 10 haai en 11 diversen. Per kilogram werd, in guldens betaald voor: gr. tong 583-567, grm. tong 6.93-6.72, kim. tong 6.95-6.70, kl. tong 1 3.26-3.03, kl. tong II 2.51-1.93, tarbot I 7.50-6.80. Per 125 kilo: grote kabeljauw 180-104 Per 50 kilo: gr. schol en grm. schol 71- 55, kim. schol en kl. schol I 85-62, kl. schol 11 81-64, schar 35-24, kleine haai 41, verse haring 50-43, makreel 33-28, gr. schelvis en grm. schelvis 52-48, kim. schelvis 50- 48, kl. schelvis I 48-44, kl. schelvis II 61- 16, wijting 32-14, gr. gul 40-36, mid. gul 36-30, kl. gul 25-20. Advertentie verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: IJm. 2 - 8810, HD 79 - 11785, KW 109 - 179 - 1950, KW 178 - 6780, KW 136 - 4055, KW 164 - 5070. Aanvoer van vrijdag Dertig vaaruigen hebben vrijdagmorgen te IJmuiden 2440 kisten vis en 70.000 kilogram tong aangevoerd. Bij de aan- voerd. Bij de aanvoer waren: 170 kisten schelvis, 180 wijting, 190 kleine gullen, 180 haring, 505 kleine kisten haring, 3 makreel, 380 schol, 40 tarbot, 110 varia en 40 haai en poon. Prijzen van vrijdag Perkilogram, in guldens: tarbot 9-6.80, grote togn 5.74-5.62, grootmiddel tong 6.84-6.64, kleinmiddel tong 6.73-6.40, tong een 2.65-2.60, tong twee 1.68-1.56. Per 125 kilogram: kabeljauw 120-110. Per 50 kilogram: kleinmiddel schelvis 78, schelvis een 64-60, schelvis twee 35-32, kabeljauw een 41-36, kabeljauw twee 36- 30, kabeljauw drie 26-20, schar 37-33, bot 33-29, poon 26-25, gestripte wijting 36-24, dichte wijting 20, haring 48-44, grote en middel «chol 78-64, kleinmiddel en schol een 76-63, schol twee 78-64, schol drie 67-54, lever 55-49, tarbot 312-100, griet 94-62. Besommingen van vrijdag Te IJmuiden werden vrijdagmorgen de volgende besommingen gemaakt: KW 8- 8380, KW 217-17.570, KW 153-18.700, KW 1347-11.160, KW 26-5000, KW 160-6100, IJM. 60-4300, IJM. 64-5650, IJM. 7-6450. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 260 kisten schelvis, 210 wijting, 320 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 90 schar, 800 haring, 800 kleine kisten ha ring, 300 schol en 32.000 kilogram tong. Voor de eerste maal heeft gisteravond het carillon op het Kennedyplein in Be verwijk zijn sprankelende tonen laten ho ren. Achtereenvolgens klonken een ad- ven tslied, een kerstliedje en een winter- melodietje door de avondstilte. Het nieu we muzikale geluid in Beverwijk ontstond nadat burgemeester J. G. S. Bruinsma in tegenwoordigheid van het voltallige col lege van B. en W„ een aantal raadsle den, het bestuur van de winkeliersver eniging Wijkerbaan, de wijkraad Meerre- stein en andere genodigden in een bode kamer van het Stadskantoor een hendel had overgehaald waardoor het elektro magnetische speelwerk van het klokken spel in werking kwam. Het carillon, sa mengesteld uit 18 klokken, komt uit de klokkengieterij van de n.v. Eijsbouts te Asten (N.B.). Het zal in het vervolg da gelijks van 8 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds om het kwartier te horen zijn. De liedjes zijn op een band opgenomen en kunnen op deze manier naar wens worden veranderd. Nadat burgemeester Bruinsma het ca rillon officieel in gebruik had gesteld heeft hij in de trouwzaal van het Stads kantoor een korte toespraak gehouden waarin hij het klokkenspel de bekroning noemde van de bouw aan het Kennedy plein. Hij bracht dank aan de ontwerper en gieters van het carillon. Het carillon, waarvoor de gemeenteraad in juli 1964 een krediet van 60.000 beschikbaar stel de, komt, zei de burgemeester, tegemoet aan de wens van vele trouwlustigen. Het is ook een zinvolle bijdrage aan de leef baarheid van Beverwijk. De heer Bruins ma sprak de wens uit dat de burgerij 't naar waarde zal weten te schatten en dat het carillon een symbool zal mogen zijn van de verdere opbouw van Beverwijk. Tijdens de hierna volgende feestdronk heeft de heer E. J. Nijman, werkzaam in het Stadskantoor, een gedicht voorge lezen dat hij naar aanleiding van de in gebruikstelling van het Beverwij kse klok kenspel heeft gemaakt. Belangstelling voor het carillon op het Kennedyplein nadat dit donder dagmiddag officieel in gebruik was gesteld. „De regering heeft bij haar besluit over de vestiging van Mobil Oil aan het Noordzeekanaal een hoge wissel getrokken op de regionale bestuursorganen, niet het minst op de provincie Noord-Holland", aldus merkte donderdagmiddag de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers, op tijdens een rede die hij uitsprak in het Provinciehuis aan de Dreef te Haarlem, ter gelegenheid van de installatie van de provinciale planologische commissie, be doeld in artikel 53 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De minister dacht daarbij aan de indeling van het gebied in toekomstig industrieterrein en terrein met andere bestemming. In feite worden de grenzen bepaald die de bewoonbaar heid van de sector van de Randstad moet stellen aan de expansiemogelijkheid van de havenindustrie. De minister besprak het nemen van de beslissing over het tempo van de terrein uitgifte en de moeilijke vraag, waar uit breiding van de woongebieden moet wor den gevonden. Ook dacht hij erover hoe schadelijke of hinderlijke invloed van de werkterreinen op het woonmilieu kan worden voorkomen en hoe de noodzake lijke bufferruimte tussen de basisindus trie en de omringende bebouwing moet worden gevormd. Uit een werkbezoek is de minister ge bleken dat met ernst en voortvarend heid wordt gewerkt in de streekplancom missie voor het Noordzee-kanaalgebied en het heeft hem verheugd dat er in de uitvoerende sfeer een goed contact is ont staan tussen Amsterdam en andere bij de ontwikkeling betrokken gemeenten en dat men in gezamenlijk overleg er naar wil streven om de realisering van de buf ferstrook tussen Amsterdam en Haarlem tegelijkertijd met de aanleg van de ha venterreinen ter hand te nemen. Het veilig stellen van de overblijvende bufferstrook heeft uiteraard door het project Mobil Oil een speciale urgentie gekregen. De minister heeft zich dan ook in beginsel bereid verklaard voor deze veiligstelling binnen het raam van de op zijn begroting beschikbare gelden subsi die te verlenen. Wat het Gooi betreft zei drs. Bogaers dat het vooral in de oudere delen vast gaat lopen. Een nieuwe woonstad voor de agglomoratie is nodig en spreker stemde in met de mogelijkheid daarvoor het Zuidelijk Flevoland aan te wijzen. De commissaris der Koningin in de provincie, mr. F. J. Kranenburg heeft de provinciale planologische com missie geïnstalleerd en in zijn rede heeft hij aandacht besteed aan het feit, dat veertig jaar geleden een begin werd gemaakt met de organisatie van het pla nologisch werk in de provincie door de instelling van de vaste commissie voor uitbreidingsplannen in Noord-Holland. Mr. Kranenburg gaf een overzicht van de af gelopen veertig jaar en richtte zich in het bijzonder tot de heer Duduk, in wiens persoon 40 jaar stedebouwkundige arbeid in de provincie is gesymboliseerd. De heer Dudok werd 40 jaar geleden be noemd tot lid der vaste commissie. Mr. Kranenburg merkte bij de bespre king van het Noordzeekanaalgebied on der meer op: „Het heeft er even op ge leken of de luch'tverontreining zou het front worden, waarop de Noordzeekanaal- regio's elkaar te lijf zouden gaan. Er is een beroep gedaan op de verschillende regio's en er tekent zich duidelijk de frontlijn af tussen alle bewoners van het gehele gebied en de gemeenschappelijke vijand die de moderne technologie op roept". Het veronderstelde aantal bewoners in Woensdag en donderdag werd in Bever wijk op vier adressen ingebroken, waar bij de daders overal op ongeveer dezelf de wijze te werk zijn gegaan. Woensdag geschiedde dit in percelen aan de Vondel laan, de Warande en de Zonnebloemlaan, welke woningen alle na het vernielen van een ruit aan de achterzijde werden binnengedrongen. Overal werden kasten en laden doorzocht en hebben de inbre kers de inhoud over de vloer verspreid. De buit was echter slechts gering, zodat in de woning aan de Warande een ver grootglas met verlichting, plus enige pakjes sigaretten werden vermist en uit een sieradenkistje van de bewoner van het perceel aan de Zonnebloemlaan een gouden herenring werd meegenomen. Donderdagavond gold het ongewenste bezoek een woning aan de Hoflander- weg, waar men eveneens door het ver breken van een ruit is binnengedrongen. Ook hier werd het dressoir grondig door zocht, zonder dat de daders hier iets van hun gading konden aantrefen. het jaar 2000 is drie miljoen Noordhol landers. Reeds in 1980 zal aldus spre ker voor de verstedelijking van de provincie 'n ruimtelijke behoefte zijn van 750 ha voor huisvesting, maar bovendien van 1500 ha wegens de toenemende ruim telijke behoefte. Op deze bijeenkomst heeft ook het lid van Gedeputeerde Staten mr. H. Wester- mann het woord gevoerd en een schets gegeven van de ontwikkeling van de pla nologie en het samenstellen van uitbrei- dings- en streekplannen in deze eeuw. ÏU -T - *Sf- A-s. i m i VAN DE IJMOND Donderdag heeft de heer Paul van Ewijk aan de Willemsbeekweg in IJmui den zijn geheel gemoderniseerde zaak in brood en banket weer voor de clientèle opengesteld. In verband hiermee werd des middags een druk bezochte receptie gehouden, waarbij men er zich van kon overtuigen dat er fraaie resultaten zijn bereikt, zonder dat hiervoor een ingrijpen de verbouwing noodzakelijk is geweest. Met behulp van een moderne toonbank, een gekoelde vitrine en praktische wand rekken kon bovendien nog aanzienlijk aan ruimte worden gewonnen. Het geheel wordt thans verfraaid door een smaak volle wandbetimmering, afgewisseld met warm gekleurd vinyl. Een groot aan tal door relaties gezonden bloemstukken verleende deze heropening het beoogde feestelijk aanzien. De zeesleepboot Utrecht van Wijsmul ler in IJmuiden is woensdagmorgen van haar station Landsend uitgevaren, nadat een verzoek om hulp was ontvangen van het Britse motorvrachtschip North De von (5770 brt), dat moeilijkheden in de machinekamer had ter hoogte van Tuskar Rock. Woensdagmiddag kwam de Utrecht bij de North Devon aan. Het schip maakte nog enkele mijlen vaart per uur in de richting van de haven van bestemming, Milfordhaven. De Utrecht heeft de North Devon daarna op basis van Lloyd's open form, no cure no pay, tot Milfordhaven geëscorteerd. In de nacht van woensdag op donderdag kwamen de North Devon en de Utrecht daar aan. De Utrecht is in middels donderdagmiddag weer op haar vertrouwde stationsplaats bij Landsend teruggekeerd. De sinds 10 december vermiste Neder landse kustvaarder Speed (497 ton) is de Ierse haven Killrush binnengelopen. Het schip had door slecht weer' vertraging op gelopen. Nieuwenhuis, één der vier keepers van Telstar, die enige maanden geleden een auto-ongeluk kreeg, heeft dezer dagen de training weer hervat. Morgen is hij de reserve-doelman van het tweede elftal. Wiskundeolympiade. De eerste prijs van de vierde wiskundeolympiade is gewon nen door de zestienjarige R. van Tijen uit de vijfde klas HBS-b van het Lo- rentz-lyceum te Eindhoven. Op de gisteravond te Velsen-Noord ge houden vergadering van de Partij van de Arbeid is met algemene stemmen beslo ten de thans zittende P.v.d.A.-raadsleden opnieuw kandidaat te stellen voor de Velsense gemeenteraad. Op de geweste lijke vergadering, die morgen wordt ge houden, zal gepoogd worden invloed uit te oefenen op de concept groslijst voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten, waarop nogal critiek werd uitgeoefend. In het afdelingsbestuur zijn de heren E. J. ten Brinke en E. van der Woude gekozen. De heer L. van Hasselt is afge treden. De overige bestuursleden zijn herkozen. De ondergetekende naam -- straat -.- plaats wenst met ingang van 1 januari a.s. een abonnement op IJmuider Courant Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7