HET WEER Kans op vredesgesprek over Vietnam Ho tsji-Minh is bereid „overal ter wereld" te onderhandelen „Mobil Oil mag pas beginnen als vervuiling is voorkomen" UST Nieuwe fabriek in Limburg gaat grotere auto's maken „F L E X 0 R 0 L" Zaterdagvoetbal afgelast Uitkering van 50.000 voor hoofdredacteur van „Panorama" Staatssecretaris De Meyer: Nederlandse marine weg uit Tanzania Minimumloon nu zaak van Kamer en regering Spectaculaire uitbreiding van DAF Arrestatie inzake Houtense moord Bruidsstoet vertrekt op 10 maart om half elf Investering van 290 miljoen P R I N Z CHRISTIAANSE 51e JAARGANG NUMMER 40 ZATERDAG 18 DECEMBER 1965 IN DEZE KRANT W eerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en H'lem 2 Uit het Binnenland2,7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Achtergrond: Rusland, China en de bom 3 Buitenlands Nieuws 3,7 Uit Stad en Omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op Zee5 Kerkdiensten6 Topsy 6 Radio en T.V8 Kunst 8 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Economisch Nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 ERBIJ 13—19 Ferdinand 20 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Veel wind, maar zacht DE HOUTWERF „DE STEENWERF" Initiatief COIFFURES DE VRIES dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON TEL. 8166 Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 Tjj T T| 8 Tj T |T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. a ill i Jk ff 'k. IJf ja Abonnement per week 80 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. «Jij «»Tli 11,05, franco per post 12,30 Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02-560-6484. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Ook in België Nota N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Een bemand ruimtevaartuig de Gemini-7 van Borman en Lovell wordt voor het eerst door mensen gefotografeerd in de ruimte. De foto is gemaakt door Thomas Stafford vanuit de Gemini-6, driehonderd kilometer van de aarde. Stafford knipte af, toen beide ruimtevoer tuigen, enkele meters van elkaar, voortraasden met een snelheid van 28.000 kilometer per uur. Links op de voorgrond het donkere silhouet van de Gemini-6. De achtergrond van deze historische foto wordt ge vormd door het diepe zwart van het heelal en het oplichtende aardopper vlak. Achter de Gemini-7 de res tanten van leidingen die loslieten toen de raket het voertuig ont koppelde. De KNVB heeft alsnog besloten het vol ledige zaterdag amateurvoetbal voor heden af te gelasten. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Morgen later op de dag enkele verspreid voorkomende op klaringen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind, in het noor den van het land vanavond of van nacht tijdelijk matige wind. Aan houdend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. „Wegens gederfde levensvreugde" Na de verwikkelingen rond een publi- katie over de jeugd van Claus von Ams- berg heeft de hoofdredacteur van het weekblad Panorama, de heer G. J. Ver meulen, een uitkering van 50.000 gulden van zijn directie ontvangen. De directie heeft deze uitkering een „vergoeding we gens gederfde levensvreugde" genoemd. De heer Vermeulen is vier dagen ge schorst geweest, nadat de directie van het blad had besloten enkele pagina's uit een nummer te verwijderen. Naar wij venemen is de heer Vermeulen door de plotselinge verwikkelingen ernstig ziek geworden. Hij was onder doktersbe handeling toen de directie tot de ingrij pende maatregelen besloot. De heer Ver meulen zou aangekondigd hebben zijn functie neer te leggen, indien zijn in deze publikatie gevoerd beleid aangevochten zou blijven. Volgens onze inlichtingen zou de direc tie aan deze eis zijn tegemoetgekomen. Ter compensatie van de nadelige publici teit rond de naam van de hoofdredacteur heeft de directie de schadeloossteling van vijftig mille aangeboden. (Van onze correspondent) zien. De erkenning door de Amerikanen dat de overeen- WASHINGTON. De Noordvietnamese president Ho tsji-Minh heeft eind november tegen twee Italianen, die namens hun minister van Buitenlandse Zaken, Fanfani, voorzitter van de Assemblee der Verenigde Naties, Ha noi bezochten, verklaard dat hij bereid is „overal ter wereld heen te gaan om te praten over een vreedzame regeling in Vietnam". Terugtrekking van de Amerikaan se troepen uit Vietnam stelde Ho tsji-Minh niet als voor waarde voor een dergelijk gesprek. Wel zou de Noord vietnamese president graag eerst een wapenstilstand komst over Indo-China van 1954 nog steeds geldt, is voor hem van belang, evenals de Amerikaanse bereidheid om over Vietnam te praten op basis van de door Hanoi al vele malen naar voren gebrachte „vier punten", die: onafhankelijkheid, neutraliteit, een aftocht van buiten landse troepen en de installering van een Zuidvietna- mese regering in overeenstemming met het politieke programma van de Vietcong beogen. De bereidheid tot onderhandelen van Ho Tsji-Minh werd gisteren in Washing ton bekend nadat de Saint Louis Post Dis patch, een van Amerika's beroemde pro vinciale bladen, aan het ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd had, of het „Voorzover voorwaarden als bestrijding van lucht-, bodem- en waterverontreini ging niet krachtens de hinderwet kunnen wordt opgelegd, zullen deze verbonden worden aan de huurovereenkomst die tus sen Amsterdam en Mobiloil n.v. zal wor den gesloten. Ook ten aanzien van de met Mobil Oil samenhangende industrieën zul len soortgelijke verantwoorde regelingen betreffende de zuiverheid van lucht, bo dem en water worden getroffen. Vast staat dat de raffinaderij niet in bedrijf gesteld zal worden alvorens alle voorzieningen ter voorkoming van verontreiniging van bo dem, water en lucht bedrijfsklaar zijn." Dit verklaarde de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr. J. F. G. de Meijer, vrijdagavond in Amsterdam voor de KVP Noord-Holland. Hij zei voorstander te zijn van de volledige exploitatie van de moge lijkheden die ons land en in het bijzonder het Noordzeekanaal biedt voor de vesti ging van industrie. Sprekend over de vestiging van „Mobil Oil" c.a. zei dr. De Meijer onder meer „Het is een erkend feit dat de petroche mische industrie en de staalindustrie tot de meest produktieve, meest welvaart- creërende economische activiteiten beho ren." „Aangenomen kan worden, dat zich langs het Noordzeekanaal een snelle basis industriële ontwikkeling zal voltrekken," zei dr. De Meyer. „De bijzondere functie van dit kanaal en zijn directe omgeving in nationaal en Europees verband vragen een selectief gebruik van de aanwezige vestigingsmogelijkheden en outillage. Ofschoon de basis-industrieën een aan tal nevenbedrijven vereisen, is het niet gewenst alle secundaire functies tot de directe kanaalzone toe te laten. Zij zullen zoveel mogelijk over een groot rayon moe ten worden verspreid. In het bijzonder moet worden gedacht aan noordelijk Noord-Holland, waar de agrarische struc tuurwijziging een veranderd werkgelegen heids- en welzijnspatroon noodzakelijk maakt." Hij stelde dat de ontwikkelingen hun doorwerking zullen hebben tot op grote af stand van het kanaal. Het is volgens dr. De Meijer zelfs niet overdreven te stel len dat onze nationale en zelfs de hele Noordwesteuropese economie daardoor zullen worden geraakt. Advertentie P.V.C. vloerbedekking op vilt. Bestand tegen naaldhakken. In voorraad bij Kampersingel 20—24. Tel. 11932 Spaarndamseweg 48. Tel. 53750 Haarlem. klopte dat de regering kort geleden ne gatief gereageerd had op een vredesini tiatief van Fanfani. Het ministerie deed toen uit de doeken wat Ho tsji-Minh tegen de Italianen ge zegd had en maakte meteen bekend dat minister Rusk daarop geantwoord heeft met de mededeling aan Hanoi dat Was hington akkoord gaat met een wapen stilstand, maar dat het opheldering wil hebben over de „vier punten" van de Noordvietnamezen voordat men die als basis voor onderhandelingen kan aanvaar den. Daarop zou Rusk niets meer gehoord hebben. Het initiatief is nu weer aan de Nood- viefnamezen, aldus het State Depart ment. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Goldberg, sprak zich gisteravond uit vóór verdere contac ten met de Noordvietnamese communis ten via Fanfani. Hij liet de gelegenheid niet voorbij gaan er op te wijzen dat de schoorvoetende contacten toch maar weer waren gelopen via de voorzitter van de Assemblée der Verenigde Naties, hetgeen de mogelijkhe den van de volkenorganisatie weer eens bewees. De conclusie, die men geneigd is te trekken uit de bereidheid van Ho tsji- Minh om aan de groene tafel te gaan zitten zonder dat eerst de Amerikaanse troepen uit Vietnam zijn teruggetrokken, moet wel luiden dat het daarbij onafhan kelijk van Peking handelt. Dat is immers tegen elke vorm van onderhandelen ge kant. Dat Ho tsji-Minhs bereidheid van ver schillende voorwaarden gebonden is, was in het licht van de slechte ervaringen, die de Vietnamese communisten tot nu toe met overeenkomsten met Westerse lan den gehad hebben, te verwachten. Uit een ander blijkt overigens verder dat Was hington nog altijd vanuit een groot mili tair zelfvertrouwen handelt en dat het niet gretig wil happen op elke mogelijk heid tot onderhandelen, die zich voordoet. Zegslieden die nauw contact hebben met het Witte Huis hebben de vrees geuit, dat de publikatie van de brieven van Fanfani en Rusk over het Noordvietnamese onder handelingsaanbod Hanoi om propaganda- redenen zal dwingen „nee" te zeggen. Ho tsji-Minh Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN De marine van Tanzania heeft de plan nen opgegeven voor een zeegaande vloot. De groep van twaalf Nederlandse mari nemannen, die voor opleiding zou zor gen, heeft te horen gekregen dat zij niet meer nodig is en dat zij naar Nederland kan terugkeren. De Nederlandse marine heeft de oplei ding in augustus overgenomen van de Westduitsers. Toen de Nederlanders aan kwamen stond er in het ene schip twee meter water, van het andere was de mo tor onklaar. Sedert de Duitsers in fe bruari waren vertrokken was er niets aan het onderhoud van de scheepjes ge daan. Het vertrek van de Duitsers hield verband met de ruzie tussen Bonn en president Nyerere over het vestigen van een Oostduitse diplomatieke missie in Dar es Salaam. Daarop zouden de Ne derlanders de taak van het opleiden van 32 man waterpolitie voor Tanzania over nemen. Tacitus Zeldzaam zijn de gelukkige tijden, waarin men mag menen wat men wil en zeggen wat men meent. De zeven voorzitters van de landelijke werkgevers- en werknemersorganisaties hebben vanmiddag tijdens een informeel beraad besloten de kwestie van het mi nimumloon voor 1966 over te laten aan regering en parlement. Begin januari zul len de werkgevers en werknemers hun overleg over centrale loonpolitieke punten voortzetten. De stemming waarin dat ge beuren zal is afhankelijk van de regeling bij minimumlonen. mijnen. Dit staatsbedrijf zal voor een bedrag van 66 miljoen gulden mede eigenaar van het Eindhovense Daf- concern worden, dat overigens zijn vorm van een besloten n.v. handhaaft. Hoewel Van Doorne's Autofabriek nu niet meer uitsluitend een familiebedrijf is, is het gezien de verdeling van het aandelenbezit onjuist te spreken van een staatsbedrijf. Dit grote nieuws maakte dr. H. J. van Doorne gistermiddag in Heerlen bekend. Hij kondigde tevens drie nieuwe automo dellen aan: een groter type in de popu laire klasse en twee typen in de midden klasse. „Ons streven is erop gericht de produktie van personenauto's zodanig uit te breiden, dat wij in circa negentig per cent van de totale automarkt van de E.E.G. zullen kunnen werken, aldus com missaris Van Doorne. Een jaar na de start van de nieuwe vestiging in Born zullen daar naar raming 1500 man de personenautoproduktie heb ben uitgebreid tot 30.000 wagens. Welis waar met aanvoer van onderdelen uit de „moederfabrief" in Eindhoven, maar deze overgangsfase zal de bezetting van de nieuwe nederzetting zesduizend man zijn, die per jaar zo'n honderdduizend auto's kunnen vervaardigen. Tevens is Daf bezig de bezetting van de Eindhovense fabriek sterk uit te brei den. Een verruiming van de werkzaamhe den die 75 miljoen gulden vereist. De bouw van de fabriek in Oeval in België zal onder deze gigantische vergroting van de Nederlandse personenauto-industrie niet lijden. Voor de produktie van vrachtwagenca bines zal nog eens tien miljoen gulden in deze fabriek worden gepompt. Ten overvloede verklaarde minister Den Uyl, eveneens op de persconferentie waar dit alles bekend werd gemaakt aanwezig, dat de export van de Nederlandse auto's geen stimulerende maatregelen nodig heeft. Eerder op de dag had de minister van economische zaken in Heerlen gesproken over zijn nota inzake de mijnindustrie en de noodzakelijke industriële heropbouw in Zuid-Limburg. Met het oog op een toe komst zonder mijnindustrie verschuift het zwaartepunt zich naar deze industriële her- structuering. Het nieuwe Daf-project biedt daarom een welkome aangelegenheid om ontslagen mijnwerkers opnieuw in 't pro- duktieproces op te nemen. Door het uitbrengen van een groter aan tal typen zal de positie van dit Nederland se automobielconcern worden versterkt. De produktie van middenklasse wagens wordt in 1969 gestart. Men verwacht dat omstreeks 1972 vijftigduizend wagens in deze klasse van de lopende band afrollen. (Zie ook pag. 2). De Hilversumse politie heeft gister avond een 37-jarige in Hilversum wonend en gelegerde beroepsmilitair aangehouden als verdachte in de zaak-Valk. De 44-jari- ge Hilversummer A. P. Valk is deze week dood in een sloot bij Houten gevonden. De bruidsstoet van prinses Beatrix en Claus von Amsberg zal op 10 maart om streeks half elf 's morgens van het ko ninklijk paleis naar het stadhuis vertrek ken. De huwelijksplechtigheden eindigen omstreeks één uur. Om twee uur wördt in het koninklijk paleis een bruiloftslunch gehouden. Advertentie Lange Herenstr 36 - 38 Haarlem Telefoon 14371 (Van onze medewerker voor automobisme) Einde 1967 zullen vijfhonderd man personeel in een nieuwe Daffabriek in de Limburgse gemeenten Born en Nieuwstad beginnen met de produk tie van een grotere Daf-personenauto in de populaire klasse. De nieuwe fa briek vergt een investering van 290 miljoen gulden. Deze investering wordt onder meer mogelijk gemaakt door de deelneming van de Staats-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1