Meerderheid van Franse volk stemde op Charles De Gaulle Mitterrand won in 2 weken 10 percent van de stemmen T reinongeluk in Spanje Noodweer veroorzaakt wateroverlast MORRIS Tweed- en Camel/assen HET WEER Lening van. 6\fo a 98 Prof. Follis was niet alleen Directie NV Spaarnestad ontkent geldelijke vergoeding aan hoofdredacteur Nieuwe leden van K.V.P.-partijbestuur Protest tegen zondagsarbeid Fatale klap op caféruit Antivivisectiestichting protesteert bij KRO Reorganisaties in Oost-Duitsland Boetetocht Duitse bisschoppen VN-commandant op Cyprus overleden Druk familiebezoek naar Oost-Berlijn Nasleep mijnramp van Lengede 51e JAARGANG NUMMER 41 1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. MAANDAG 20 DECEMBER 1965 Politieke strijd SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Vijf percent voor de ambtenaren pagina 11 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving ..4, 5, 6 Radio en tv 7 Kunst 7 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Topsy10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand 12 Sport 1316 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Droog weer Uur nadert Rapport over karakter en grondslag van de partij bé u RÊPUSüOii mmmm- Ét Het woord is aan Voorstel Pools auteur Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye PARIJS (AFP). President De Gaulle heeft bij de zondag gehouden tweede ronde van de presidentsverkiezingen 55 percent van de geldig uit gebrachte stemmen op zich verenigd. Zijn linkse tegenkandidaat Mitter rand kreeg 45 percent van de stemmen- De stemverhouding volgens de niet-officiële eindcijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken en zonder de stemmen van de overzeese departementen en gebieden was: Ingeschreven kiezers Opgekomen kiezers Geldige stemmen De Gaulle Mitterrand Nauwelijks een uur na de sluiting 28.558.709 24.124.448 (84 percent) 23.454.811 12.868.661 (55 percent) 10 586.150 (45 percent) van de stemlokalen stond de uitslag al bijna vast en erkende Mitterrand zyn nederlaag. Generaal De Gaulle, die bij de eerste ronde op bijna 45 percent stond, heeft dus sedertdien 10 per cent van de stemmen gewonnen. Ofschoon Mitterrand zijn positie, rela tief gesproken, wat sterker heeft verde digd dan De Gaulle heeft hij de achter stand van twaalf percent, zoals wel te ver wachten was, toch niet meer kunnen in lopen. Een verrassing is het geweest dat het aantal stemonthouders in de tweede bijna even gering (vijftien percent) als in de eerste ronde was. Een omstandigheid die een bewijs te meer vormt van de inten se en actieve belangstelling waarmee de Fransen deze eerste directe verkiezing van hun staatshoofd hebben gevolgd. Een daadwerkelijke belangstelling die men zonder twijfel voor een belangrijk deel op rekening van de televisie mag schrijven. In de Franse pers wordt de overwin ning van De Gaulle in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen over het algemeen gezien als het begin van een nieuwe politieke strijd, waarbij het zal gaan om de samenstelling van de Natio- Advertentie Barteljorisstr, Haarlem, lel. 15332 Leidsesiraat (bij Koningsplein) Telef. (02(9 22 3596 - Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op klaringen, maar plaatselijk ook mist. Vanavond in het zuidoosten van het land nog enige regen. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. President Charles de Gaulle nale Vergadering die in 1967 moet wor den gekozen. Terwijl de gaullistische „NATION" tot de conclusie komt, dat „de Fransen tot de rede zijn teruggekeerd en De Gaulle ge lijk hebben gegeven," spreekt de gema tigd linkse „PARIS-JOUR" van de „eind strijd die De Gaulle over twee jaar met zijn tegenstanders zal moeten uitvechten. Intussen zal de president, als staatshoofd van alle Fransen, rekening moeten houden met de tien miljoen stemmen die Mitte- rand heeft gekregen en die voor tweeder de van links afkomstig zijn. Ook de gematigd rechtse „LE FIGA RO", die begint met de' constatering dat het gezonde verstand heeft gezegevierd", noemt het een vergissing te menen, dat de overwinning van De Gaulle een eindpunt is. Het blad is van oordeel, dat er met het oog op de verkiezingen van 1967 een grote Europees georiënteerde Centrum partij moet komen, die in staat is de mensen van goede wil bijeen te brengen. De links-onafhankelijke „COMBAT" spreekt van een „tweederangs" overwin ning van De Gaulle: Gezien de uitslag Er is een nieuw mysterie in de zaak van de geheimzinnige verdwijning van de Amerikaanse hoogleraar Richard Follis: de professor is op 3 december niet, zoals eerder werd aangenomen, alleen bij het instituut voor tropische hygiëne in Am sterdam aangekomen. Hij was toen in ge zelschap van twee heren van middelbare leeftijd, waarvan de één een uniform droeg. De portier, de stoker en een tele fonist hebben hem in dit gezelschap ge zien. De Amsterdamse recherche vraagt zich af of prof. Follis een enorme komedie heeft gespeeld om te „verdwijnen". Ook zoekt men verband met de moorden op Kameda en Berkeley. Naar aanleiding van ons bericht in on ze editie van zaterdag jl., afkomstig van een onzer Haagse medewerkers, over de uitkering van een donatie aan de hoofd redacteur van „Panorama" van 50.000 (zijnde een schadeloosstelling waarmee de directie van de Spaarnestad de nade lige publiciteit rondom deze functionaris zou hebben willen compenseren) heeft de directie van de N.V. De Spaarnestad te legrafisch het volgende aan onze nieuws dienst in Den Haag medegedeeld: „Gerucht over de hoofdredacteur „Pa norama" volslagen onjuist. Van uitkering 50.000 geen sprake. Het in enkele avond bladen van zaterdag jl. verspreide bericht dat de hoofdredacteur van het weekblad „Panorama" een schadeloosstelling van 50 mille van de directie van de N.V. uit geverij de Spaarnestad ontvangen zou hebben, z.g. wegens gederfde levensvreug de, mist iedere grond van waarheid. Wij verwijzen dit bericht naar het rijk der fabelen. Van enig voornemen van ge noemde hoofdredacteur zijn functie i.v.m. het voorgevallene neer te leggen is al evenmin sprake. De heer Vermeulen oefent zijn functie normaal uit hij neemt nu zijn vakantie zoals hij omstreeks deze tijd van het jaar gewend is te doen." w.g. directie Spaarnestad. moet ernstig rekening worden gehQuden met een gaullistische nederlaag in het voorjaar van 1967." Ook de socialistische „LE POPULAIRE" vindt de uitslag voor De Gaulle „middelmatig" aangezien hij nog nooit een zo laag percentage van de stemmen heeft gekregen. De communis tische „l'Humanité" ten slotte schrijft dat De Gaulle, zoals te voorzien was, gekozen is „dankzij de reactionaire stemmen die op 5 december op de andere kandidaten van rechts waren uitgebracht." Mitterand zei zondagavond dat het be reikte resultaat hem in de mening heeft gesterkt, dat het uur nadert waarop „de republikeinen" het zullen winnen. Hij zal er naar streven, dat de parlementsverkie zingen in 1967 een verlossing van het gaul- lisme zullen brengen. Mitterand zei ook De Gaulle geen geluk te kunnen wensen met zijn overwinning, omdat deze naar zijn overtuiging in strijd is met de belangen van Frankrijk. De Westduitse vice-kanselier en voorzit ter van de liberale partij, Erich Mende, hoopt, dat de herverkiezing van De Gaulle (voor een periode van zeven jaar) een versterking zal brengen van de Frans- Duitse samenwerking. (Zie verder pagina 3) In de te Utrecht gehouden vergade ring van de bestuursraad van de KVP is tot lid van het partijbestuur gekozen mr. J. A. U. M. van Grevenstein te Tervuren in België. Mr. A. P. J. M. M. van der Stee uit Arnhem is benoemd tot alge meen penningmeester. Met deze benoe mingen werd voorzien in de vacatures drs. W. van Slobbe en drs. N. van Wersch. Mr. Van Grevenstein is attaché voor sociale en volksgezondheidszaken bij de Nederlandse ambassade in Brussel en maakt deel uit van de Nederlandse per manente vertegenwoordiging bij de E.E.G. en Euratom. Voorts zijn tot leden van het partijbestuur gekozen mr. R. W. M. Gerrits (Naarden), W. du Chatinier (Den Haag) en drs. C. Spil (Amsterdam). Binnenkort zal het partijbestuur een rapport publiceren over het karakter en de grondslag van deze pörtij. Ook zal in dat rapport aandacht aan het vraagstuk van het al of niet handhaven van de naam van de partij worden geschonken en aan de samenwerking van de KVP met pro testants-christelijke partijen. Op grond van het rapport zal een studiecommissie een nieuw beginselprogram opstellen, dat vóór de verkiezingen van 1967 gereed zal zijn. De kerkeraden van vijf protestantse kerken te Hattem, Heerde, Oldebroek, Wapenveld en Wezep hebben zich gewend tot de directie van de Koninklijke Berg- huizer papierfabriek te Wapenveld met het dringend verzoek niet over te gaan tot de vol-continudienst, waardoor er ook op zondag moet worden gewerkt en tal van leden van het personeel in gewetens nood komen. De verwachting bestaat dat de directie tot invoering van zondagsarbeid zal over gaan. Zij heeft reeds een extra contin gent woningen toegewezen gekregen en de eerste buitenlandse arbeiders, namel'ijk Turken, hebben hun intrede in het bedrijf gedaan. Een woedende jongeman te Meppel is zaterdagavond levensgevaarlijk gewond geraakt toen hij zijn drift botvierde op een caféruit die hij in één slag verbrij zelde. Daarbij liep hij een slagaderlijke bloeding aan de pols op. Zijn toestand is ernstig. Door de hoge waterstand in het Meppelerdiep zijn grote gedeelten van Zwartsluis onder water gelopen. K V Een beeld van de Franse presidents verkiezingen. Vele Parijzenaars volgden de uitslagen op het enorme bord, dat in de hal van het ministe - rie van Binnenlandse Zaken stond opgesteld. Tegen uitzending operatie De Nederlandse antiviviseotiestichting heeft bij de KRO geprotesteerd tegen de uitzending „Reportage" van 14 dezer, waarin een operatie bij wijze van prak tische les in vivisectie aan het Nederland se volk is voorgeschoteld." „Gaarne willen wij in het midden la ten of de door U uitgezonden operatie aan spraak zou kunnen maken op het predi kaat kwasi-wetenschappelijk. Het wordt echter wel een bezwaarlijke zaak, nu ope raties op mens en dier door diverse om roepverenigingen in onderlinge concurren tie al franco thuis worden geserveerd on der het motto „Cultuur en volksontwikke ling...", aldus de stichting. „Wij veroorloven ons dan ook er bij U met de meeste klem op aan te dringen het Nederlandse volk een herhaling van een dergelijk kijkspel te willen besparen, daar met dit soort uitzendingen onzes in ziens niemand is gebaat en alleen de toch al zo hachelijke zaak van het proefdier nog meer schade wordt berokkend." In een P.S. wordt opgemerkt: „Het is ongetwijfeld te betreuren, dat de direc teur van het dierenlaboratorium verzuimd heeft mede te delen, dat onmiddellijk na afloop van deze „geslaagde" operatie de hond moest worden afgemaakt bij gebrek aan levensvatbaarheid..." BERLIJN (DPA) De Oostduitse par. tij leider Ulbricht heeft op een bij eenkomst van het centrale comité van de Oostduit se Communistische Partij ingrijpende po litieke en economische maatregelen be kendgemaakt. Het Oostberlijnse persbu reau ADN meldt dat één daarvan is de opheffing van de Volkswirtschaftsrat, waarvoor zeven ministeries van Industrie in de plaats moeten komen. Voorts wil Oost-Duitsland een staatssecretariaat op richten voor vragen geheel Duitsland be treffend, de arbeidstijd verkorten en finan. ciële maatregelen nemen tegen kunste naars en schrijvers die oppositie voeren. Dinsdag 28 december wordt de inschrij ving opengesteld op 2,7 min, 61/2 pet 30 jarige obligaties aan toonder ten laste van de Stichting Ziekenhuis Ope Dei in Woer den, tegen 98 percent. Stortingsdatum is dinsdag 11 januari. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. (Dit is het hoogste rentepeil tot dusver in 1965. Beurskringen zijn van mening, dat dit niveau niet spoedig zal worden overschreden, doch eerder zal worden verlaagd. Dit temeer daar de overheid, volgens geruchten, overweegt maatrege len te nemen om de concurrentiepositie t.o.v. onderhandse leningen meer in gelij ke banen te leiden Red). J. Krishnamurti: De ware wetenschap is niet statisch, maar bewegend en voortschrijdend; daarom i.s- zij wars van dogma's en ge loof, ideologie en kennis. WARSCHAU (DPA) „De Duitse bis schoppen moeten, als zij naar Polen rei zen, het voorbeeld van de Duitse keizer Otto 936 tot 973 volgen en in boetekleed verschijnen met as op het hoofd." Dat heeft de Poolse kolonel en auteur, Zbigniew Zaloeski, zaterdag in drie in Warschau verschijnende kranten geschreven. De Poolse bisschoppen hebben hun Duitse collega's uitgenodigd in het voor jaar van 1966 naar Polen te komen om het duizendjarig bestaan van het katholi cisme in dit land mee te vieren. De Pool se bisschoppen hebben voorts gepleit voor een verzoening tussen Polen en Duitsland. Zaloeski is van mening, dat de Duitse bisschoppen, als zij inderdaad komen, dat maar moeten doen op 1 september, de dag waarop Hitier Polen binnenviel, of anders op vijf augustus, toen de massa moord in Warschau plaats vond. De Duit se bisschoppen moeten dan ook rouwdiens ten houden bij de monumenten opgericht om de gruweldaden van de nazi's niet te vergeten, zo meent de Pool. VILLAR DE LOS ALAMOS (AFP) Bij een botsing tussen de exprestrein Parijs- Lissabon en een lokale trein bij Villar de los Alamos tussen Salamanca en Ciu- dad Rodrigo in Spanje zijn zaterdag der tig mensen omgekomen. Bijna vijftig pas sagiers moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. In de exprestrein zaten ongeveer duizend mensen, onder wie vele Portu gese arbeiders die voor de feestdagen uit Frankrijk en Duitsland naar huis gingen. De exprestrein werd bij de botsing in elkaar geschoven. Drie wagons kwamen boven op de locomotieven terecht. De ex prestrein werd door twee locomotieven getrokken. De directie van de Spaanse spoorwegen heeft nog geen commentaar op het ge beurde gegeven. Men gelooft dat de sei nen goed werkten. Op het moment van het ongeluk hing boven het gebied van de ramp een dichte mist. Het wordt mogelijk geacht dat de machinist van de expres het rode sein niet heeft gezien dat twee kilometer voor Villar de los Alamos had moeten branden. NICOSIA (AP) De Indische generaal Thimayya, die 21 maanden belast is ge weest met de vredesoperatie van de VN op Cyprus, is overleden. Hij werd zater dag door een bediende bewusteloos in de badkamer gevonden. Hij werd in allerijl naar het veldlazaret van de VN bij Ni cosia vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Voor de tweede keer in ongeveer een week tijd is op vele plaatsen in Noord-Nederland het water te hoog gestegen. De vrijdag en zaterdag bij bakken uit de hemel neervallende re gen en de hevige storm zorgden weder om voor critieke situaties en waterover last. In Zuidoost-Drente wordt gevreesd voor een doorbraak van de dijk van het Stieltjeskanaal. In Meppel werd met man en macht ge werkt om het water zo veel mogelijk te weren. Militairen uit Steenwijkerwold, nog moe van het bietemrooien in de Noordoostpolder, sjouwden met zandzak ken, om de steeds zwakker wordende dijk om het Tjeukemeer in Friesland voor doorbreken te behouden. Het is vooral aan de snelle komst van vijftig militairen uit Steenwijkerwold te danken dat zaterdag nacht nog net op tijd de critieke situatie, die door de snelle stijging van het water aan het Tjeukemeer ontstond, bedwongen kon worden. Ook in Zuidwest-Frieeland is het water het weekeindegestegen. Bij Oudega en Gaastmeer kwamen enkele wegen zover onder water te staan, dat de verbindin gen alleen nog met autobussen, die soms tot de assen in het water reden, kon wor den onderhouden. In Goingarijp had men in plaats van wateroverlast watergebrek, doordat er een defect aan de waterleiding was ontstaan. Het was door het hoge wa ter niet mogelijk het defect op te spo ren, maar door het leggen van een plastic hulpleiding heeft men in Goingarijp zon dagmorgen toch nog koffie kunnen zetten. In Zuidoost-Drente is vooral in de om geving van Erica en Nieuw Amsterdam een critieke situatie ontstaan door het steeds maar stijgen van het water in de Hoogeveensevaart, het Dommerskanaal en het Stieltjeskanaal. Bij sluis-2 in het Stieltjeskanaal werd gisteravond omstreeks zeven uur een stand van zestig centimeter boven NAP gemeten, een peil dat volgens ingewijden nog niet eerder is voorgekomen. In ruim zes uur tijd steeg het peil nog minstens drie centimeter, waardoor het water uit de sluis op sommige plaatsen op de straat kwam te staan. Daar het bekend is dat er verschillende zwakke plekken in de dijk van het Stieltjeskanaal zijn, is het niet uitgesloten dat er een doorbraak komt. In Limburg is het peil van de Maas BERLIJN (AP) Tienduizenden West- Berlijners zijn zondag voor familiebezoek de muur gepasseerd. Het was de tweede dag van de zestiendaagse pasjesperiode, die kerstmis en de jaarwisseling omspant. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. zijn reeds 177.002 West-Berlijners naar Oost-Berlijn getrokken zaterdag 80.338 en zondag 96.664. Verwacht wordt, dat voor het einde van de passenperiode een miljoen Westberlij- ners de muur zullen passeren. Verleden jaar trokken in deze tijd 825.188 West- Berlijners naar Oost-Berlijn. gestegen. Het dorp Itteren, vijf kilometer ten noorden van Maastricht, wordt met overstroming bedreigd. In het overstromingsgebied in de West duitse staat Neder-Saksen is de toestand in de nacht van zondag op maandag verergerd. Sinds 1946 is de wateroverlast niet zo groot geweest. In het dal van de Leine, een zijrivier van de Aller, is een meer gevormd van zeven kilometer lang en twee kilometer breed. Ongeveer vijf tig gezinnen moesten hun toevlucht zoe ken op het dak van hun huis. Onze weerkundige medewerker tekent aan dat het voor december zeer natte weekeinde, met veertig tot zestig millime ter regen in drie dagen voor de Bilt een record betekent. (Van onze correspondent) BONN Het openbaar ministerie in Hannover heeft zes top-functionarissen van het Ilseder Hütte-concern in staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van de mijnramp in Lengede, waarbij 29 mijn werkers om het leven kwamen. Volgen» de acte van beschuldiging het mijnbedrijf zijn werknemers in groot gevaar gebracht door fouten die gemaakt zijn bij de aan leg van een groot waterreservoir. Het gewicht van het water was te groot voor de aardlagen tussen het reservoir en een nabij gelegen wijngang. Een professor in de mijnbouwkunde heeft destijds zijn wetenschappelijke goedkeuring aan het project gehecht, maar hij gaat vrij-uit, om dat de mijnbouwdirectie hem verkeerde gegevens heeft verschaft. Bovenaan de lijst van beschuldigden staat de directeur, dr. Rudolf Stein. De andere aangeklaagden droegen de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken boven- en ondergronds. Het Openbaar Ministerie heeft geen re den gezien om ook de reddingspogingen ontoereikend te vinden. Het was technisch onmogelijk om op alle plaatsen te zoeken, hoewel later is gebleken dat twee groep jes, drie en vier man sterk, nog een tot anderhalve week hebben geleefd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1