Ziekenfondsklacht over grote verspilling van medicamenten Huisartsen vinden dat hun honorering achterblijft Bejaarde dame in Heemstede door een auto aangereden VAN NIEL wie AGENDA VOOR HAARLEM EN DE IJMOND Kort en bondig kerst expositie permanente meubelshow spaarne 11 van duivenboden n.v. OMEGA HORLOGES AEG Favorit-R Departement voor vrede nodig, zegt kardinaal Alfrink Moordzaak-Houten is opgelost Prinses Irene en haar man in Nederland Schelpenzuiger vergaan Veerdienst Rotterdam- Huil geopend Twee jaar geëist voor poging tot doodslag Torenkraan omgewaaid, machinist gedood Twee gezinnen door brand dakloos Enkele dagen droog ged. oude gracht 108-110 spaarne 11 kruisstraat 22 59, MAANDAG 20 DECEMBER 1965 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk WEERRAPPORTEN De voorzitter van het ziekenfonds „Voorzorg en hulp bij ziekte" in Utrecht, dr. H. P. ten Cate (huisarts), heeft zich op de algemene vergade ring van de federatie van door ver zekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen ernstig beklaagd over de grote verspilling van dure medica menten waaraan verschillende huis artsen zich volgens hem schuldig ma ken. Het is hem een doorn in het oog, dat in diverse gevallen maar raak wordt voorgeschreven. Vroeger stond vast, welke hoeveelheden van verschillende medicamenten per re cept mochten worden voorgeschreven, maar nadat de ziekenfondsraad enkele ja ren geleden heeft bepaald dat in buiten gewone gevallen ongelimiteerde hoeveel heden van elk willekeurig geneesmiddel mogen worden voorgeschreven, is volgens dr. Ten Cate de ellende begonnen. „Er 'zijn artsen met opvallend veel buitengewone gevallen en de apotheker mag geen verandering brengen in de hoe veelheid geneesmiddelen die zij voor schrijven. Het gebeurt vaak," aldus dr. Ten Cate, „dat recepten worden afgege ven voor zeer grote hoeveelheden bijzon der dure medicamenten, terwijl het de vraag is of ze ooit zullen worden opge bruikt." Veel artsen geven dure geneesmiddelen, terwijl een goedkoper medicament hetzelf de effect zou hebben. Als voorbeeld noem de dr. Ten Cate de enorme hoeveelheden tranquillizers, die de patiënten krijgen on danks het feit dat broom in de meeste gevallen hetzelfde effect zou hebben. Hij berichtte een deel van de artsen er ver der van, dat zij de fondspatiënten voor zien van grote hoeveelheden pillen, poe ders en drankjes om het spreekuurbezoek Advertentie op onze t.o. damstraat en teylermuseum maandag 20 dec. dinsdag 21 dec. f van 9 u. v.m. woensdag 22 dec. i tot 22 u. donderdag 23 dec. 's avonds interieuradviseurs afd. woningtextiel te beperken, onder het motto: „Het zieken fonds betaalt toch." In hun particuliere praktijk zouden ze dat wel laten, aldus de heer Ten Cate, omdat de patiënt di- rekt aan de bel zou hangen als de apothe ker hem een rekening van 120 gulden pre senteerde. Dr. Van Spaendonck uit 's Hertogen bosch merkte naar aanleiding hiervan op dat men in zijn gemeente tien jaar ge leden een farmaceutisch controlerend ge neesheer heeft aangesteld, die alle recep ten van huisartsen en specialisten bekijkt. Als de artsen boven het gemiddelde ko men moeten ze de medicijnen eerst aan vragen. Dit systeem heeft de ziekenfond sen in 's Hertogenbosch volgens dr. Van Spaendonck in de afgelopen tien jaar een half miljoen gulden bespaard. T egenstelling De tegenstelling, die er op het ogenblik bestaat over de honorering van de huis artsen door de ziekenfondsen, is op de al gemene vergadering duidelijk tot uiting gekomen. Een van de aanwezige artsen merkte op, dat het aantal medische studenten nog nooit zo groot is geweest als in de afge lopen tien jaar, maar het percentage van hen dat huisarts wil worden nog nooit zo klem. Hij betoogde dat het inkomen van de huisarts die volgens het abonnements systeem van de ziekenfondsen wordt ge honoreerd jaarlijks 2,5 percent achterblijft bij dat van de groepen medewerkers die door de fondsen per verrichting worden betaald. Volgens hem zouden de zieken fondsen hun eigen bestaan ondergraven, als zij te Jang blijven vasthouden aan een zuiver trendmatige ontwikkeling van het inkomen der huisartsen. De voorzitter van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen (VMS), de heer H. A. J. J. M. Speleers, stelde daartegenover dat als de ziekenfondsen hun medewerkers meer geven dan de trend, zij ongetwijfeld voornamelijk door het voorbeeld een impuls geven aan de looninflatie. „Iets an ders is, of de basis waarop deze trend wordt toegepast, mogelijkerwijs herzie ning behoeft," zei hij. „Wij kunnen en willen niet anders doen dan ons inpassen in de macro-economische politiek van. de regering, en de verant woordelijkheid van de ziekenfondsen heeft tot gevolg dat er een grens is die zij niet mogen overschrijden." De heer Speleers merkte nog op dat het abonnementstarief van de huisartsen is gestegen van 10,20 per verzekerde „Ook de militaire wereld zou ervan over tuigd moeten zijn dat het handhaven van de vrede eerder zijn taak is dan het voor bereiden en voeren van oorlog. Een der gelijke mentaliteitsverschuiving is mis schien bijzonder belangrijk, wil de we reld ooit tot algehele ontwapening ko men. De krijgszuchtige naam van het de partement van Oorlog is al sinds jaar en dag gewijzigd in departement van Defen sie. Misschien zouden we in alle landen moeten gaan spreken van departement van de vrede, opdat daarmee de eerste opdracht van staten en regeerders des te markanter zou worden aangegeven". Dit heeft Bemhard kardinaal Alfrink in 's-Hertogenbosch verklaard, waar hij als voorzitter van de Pax Christibeweging een bijeenkomst van de Nederlandse sec tie van Pax Christi leidde. De vergade ring, die ook werd bijgewoond door de minister van Defensie, was belegd om het rapport over oorlog en vrede te introdu ceren, dat door een commissie van de Nederlandse afdeling van Pax Christi is samengesteld. Het mysterie rond de bij Houten dood gevonden 44-jarige Hilversumse fabrieks arbeider Valk is opgelost. Hij is, zo heeft men gereconstrueerd, gewond geraakt bij een vechtpartij met zijn 37-jarige vriend, een korporaal van de luchtmacht. Deze laatste heeft het lichaam in paniek verbor gen en er zich later, toen Valk overleden bleek, van ontdaan. MADRID (AP) Prins Charles Hugo de Bourbon Parma en prinses Irene zijn zaterdag per K.L.M. vliegtuig naar Neder land gevlogen. voor de eerste 2000 verzekerden en 7,50 per verzekerde voor alle volgende in 1955 tot respectievelijk 18,16 en 13,44 in 1965. Zoals bekend is hebben de zieken fondsen zich bereid verklaard, het netto honorarium voor 1966 opnieuw met 13,28 percent te verhogen (zeven percent we gens de trend, twee percent wegens de uitkering ineens en 4,28 percent met het oog op de prognose voor 1966). Met de specialisten is overeenstemming bereikt over een tariefsverhoging van 13,28 percent over het netto honorarium en van 9,2 percent over het kostendeel. De tandartsen zijn akkoord gegaan met een tariefsverhoging van 15,61 percent (een verhoging van het netto-honorarium met 13,28 percent plus een extra verho ging van de praktij kkosten naast een ver laging van het aantal stoel uren). Minister Suurhojf opent de dienst door een scheepsbel te luiden. Zaterdagavond om kwart voor acht is de 74-jarige weduwe A. de Ruijter-Meijers op de Heemsteedse dreef nabij de Lanck- horstlaan in Heemstede door een auto aangereden. Enige pren later is zij in de Maria-stichting in Haarlem overleden. Door de hevige regen heeft zij waar schijnlijk niet gezien dat een auto na derde. De bestuurder, een 36-jarige Heem- stedenaar, heeft nog getracht door krach tig remmen een aanrijding te voorkomen De bejaarde dame was moeilijk ter been. De politie in Heemstede verzoekt getui gen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te willen stellen. In de nacht van zaterdag op zondag is de 24-jarige fabrieksarbeider A. A. M. J. Callaars uit Veghel bij Ridderkerk om het leven gekomen, toen de auto waarin hij zat door een plotselinge windstoot van de weg af geraakte en tegen een boom bot ste. De 57-jarige mevrouw M. P. Jongmans- Van Velthoven uit Amsterdam is tenge volge van bij een aanrijding opgelopen verwondingen overleden. Zij was vrijdag morgen tegen een personenauto gereden. De 66-jarige mevrouw L. de Boer te Blesdijke is voor haar woning aangere den door een personenauto, waarbij zij zo zwaar werd gewond dat zij enige tijd later in een ziekenhuis te Heerenveen overleed. In de Dorpsstraat te Nunspeet is de 68-jarige heer Buit uit Nunspeet door een personenauto aangereden, waarbij hij do delijk werd gewond. De veertien-jarige Willem van den Beidt uit den Helder is zaterdagmiddag met zijn hoofd onder een driewielige mo- Advertentie GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 torcarrier gekomen en aan de gevolgen hiervan overleden. Omstreeks half vier zondagmiddag is te Fijnaart een personenauto door onver klaarbare oorzaak tegen een boom gere den. De bestuurder, de 27-jarige H. A. G. Tak uit Oudgastel was op slag dood. De 26-jarige Hilversummer K. Stuiven- berg is zaterdag in zijn woonplaats met zijn motor geslipt. Hij viel op het weg dek en werd door twee auto's, die vlak achter hem reden, overreden. De negentienjarige mej. M. Waterman uit Ulvenhout is zaterdag bij een auto ongeluk in de nabijheid van Rastatt in Baden om het leven gekomen. Op de Kerkdijk te Hoge Zwaluwe is gis termiddag om kwart voor zes de 32-jarige vrouw A. H. Pais uit Hoge Zwaluwe bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Zij werd op de onverlichte dijk ge schept door een achterop komende perso nenauto. Zaterdagavond is het zestienjarige meis je L. H. C. Schuitemaker uit Huizen N.H. kort voor het Larense kruispunt in rijks weg 1, waar reconstructie werkzaamheden worden uitgevoerd, om een berg bitumen- puin ingereden. Acht uur later bezweek het slachtoffer in het St. Jans-ziekenhuis te Laren. Op de Kallenbroekerweg in Barneveld is de kleuterleidster mej. A. H. van de Burgt uit Nijkerkerkveen om het leven gekomen, toen ze met haar fiets tegen een auto botste. De 24-jarige motorrijder B. Janssen uit Aalten is vanmorgen op de weg Varsse- veld-Aalten onder gemeente Wisch van achteren op een paard en wagen gereden. Hij overleed ter plaatse. De jongeman zou overmorgen 25 jaar zijn geworden. De schelpenzuiger „Nieuweschans 1", (123 brt.) uit Nieuweschans, is, naar de rijkspolitie te water in Delfzijl vreest, in het slechte weer van de laatste dagen vergaan. Er waren twee opvarenden aan boord. Het stoffelijk overschot van de 42- jarige eigenaar C. de Boer uit Winscho ten, is op het Duitse Waddeneiland Nor- derney aangespoeld. De 27-jarige O. Kroes uit Delfzijl wordt nog vermist. De minister van Verkeer en Water staat, de heer J. G. Suurhoff, heeft za terdagmiddag in het Rotterdamse Euro- poortgebied de nieuwe „rijdt in- rijdt af' veerdienst tussen de Maasstad en het Engelse Huil officieel geopend. In de En gels-Duits-Nederlandse maatschappij, die de veerdienst exploiteert, zijn zes werven vertegenwoordigd. De nieuwe verbinding van Rotterdam met Engeland zal voorlopig driemaal per week in beide richtingen worden onder houden door het gloednieuwe vierduizend tons veerschip „Norwave", dat plaats biedt aan bijna 250 reizigers en tweehon derd auto's. La-ter, vermoedelijk in febru ari, komt een zusterschip van de „Nor wave", de „Norwind". Beide schepen zul len dan een dagelijkse dienst tussen Huil en Rotterdam gaan onderhouden. De „Norwave" heeft Huil als thuishaven, de „Norwind" zal Rotterdam als station heb ben. Wegens poging tot doodslag op een 29 jarige vrouw heeft de officier van Justi tie bij de rechtbank te Amsterdam twee jaar gevangenisstraf geëist tegen een 28- jarige stuurman-machinist. De man, die volledig bekende, had de vrouw, met wie hij een relatie had aan geknoopt, eerst met een mes gestoken en daarna gepoogd te wurgen in zijn hut op het rondvaartschip „Fair Lady" op 1 ok tober. Daarna had hij haar gedwongen naar de politie te gaan en hem aan te geven. Advertentie is er aan de beurt voor de afwas Prijs met ingebouwde ontharder: f 1298, - Nieuwe Kerk, vandaag 20.15 u.: Con cert door het Haarlems Bach Ensemble o.l.v, George Robert. Solist: Klaas Bolt (orgel). Koningkerk, vandaag 20 uur: Concert door de Verenigde Haarlemse Koren o.l.v. Pieter de Jong. M.m.v. Dirk Jansz. Zwart (orgel) en Gerrit van Slooten (trom bone). Stadsschouwburg, vandaag 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Luther" van John Osborne. Regie: Richard Flink. Concertgebouw, dinsdag 19.30 u.: Con cert door de Christelijke Oratorium Ver eniging „Door Zang en Vriendschap" o.l.v. Jan Pasveer. M.m.v. het N.Ph.O., Nelly Groenevelt (sopraan), Wilhelmine Matthès (alt), Simon v. d. Geest (tenor) en Herman Scheyn (bas). Stadsschouwburg, dinsdag 20 u.: To neelgroep Alberdingk Thijm met „De leeuwerik" van Jean Anouilh. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Door onbekenden aangerand", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Laatste duel bij Gun Hill", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „My fair Lady", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Shenandoah", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Moord aan boord", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Blond en brutaal", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zorro en de drie musketiers", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „De loon van de angst", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10-17 uur en op zondag van 13-17 uur. Tot 24 januari. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 1017 u., zondags van 1317 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen ver zameling. Dagelijks van 10-17 u. en zon dags van 13-17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaan van Ostade. Permanente ten toonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u.; zondag van 13 tot 16 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religeuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 1012.30 u. en van 13.3017 u.; zon- en feestdagen van 1417 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat) Ex positie van tekeningen van Jo Klingers. Dagelijks van 10-18 u. en van 20-22 u. en zondags van 14-17 u. en van 20-22 u. Kunstcentrum „De Ark", Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek gram- mofoonplatenconcert van 20 tot 22.30 u, Dinsdags gesloten. Expositie van werk van Helmuth Heystek. Gebouw Wolters, Jansstraat 48: Exposi tie van schilderijen en aquarellen van Bart H. Holt, Pieter W. M. Janssen en Frits N. de Nooyer. Tot 8 januari. Dagelijks van 10-17 en 19.30-22 uur. Artificia, (Heemstede): Expositie van tekeningen van H. L. Prenen en beeld houwwerk van Anneke Höfte. Op werk dagen van 9.30 tot 18 u. Museum Van Looy: Expositie van werk van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Da gelijks van 10 tot 17 u. en op zondag van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Stadsschouwburg: Gedurende de maand december in de wandelgangen expositie van monotypes van Jacques Benoit. Sportacademie Nauwelaerts de Agé (Overveen): Expositie van tekeningen van Piet Klaasse. Geopend van 10-22 u. en zaterdags van 10-17 u. Tot 3 januari. Galerie J. R. Bier (Groot Heiligland 66): Expositie van werk uit de Franse, Hol landse en Belgische school. Dagelijks van 1017 u. Tot eind december. DIVERSEN Raadhuis Hoofddorp, vandaag 20 uur: Begrotingsvergadering Haarlemmermeer. Raadhuis Zandvoort, dinsdag 20 uur: gemeenteraadsvergadering. MAANDAG 20 DECEMBER Heden geen filmvoorstellingen in City en Stadsschouwburg. Stadhuis, 20 uur: Openbare vergadering „Vleeskeuringsdienst-Slachthuis IJmond". Stadhuis, van 19 tot 21.50 uur: Fototen toonstelling Fotokring Velsen. De exposi tie is elke dag dezelfde uren geopend tot en met 29 december, behalve zondag en op de beide kerstdagen. DINSDAG 21 DECEMBER City, 20 uur: „De heuvel der verschrik king". Petrakerk, 20 uur: Kerstvergadering Ned Chr. Vrouwenbond, afd. IJmuiden-oost. Stadhuis, van 19 tot 21.50 uur: Tentoon stelling Fotokring Velsen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21.15 uur; „De Duinpan", Santpoort: 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21.15 uur. R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. Stichting Huishoudelijke- en gezinsvoor- lichting, spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102 te IJmui- den. Telefoon 02550-7715. MAANDAG 20 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ed die in de greep van de vrouwen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hercu les, Samson en Ulysses". W.B. Theater, 20 u.: „De held van Ba- bylonië. Huize „Scheybeeck, 20 u.: Toneelcursus voor jongeren. Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie werken van Frans Verpoorten, te bezichtigen van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer, ing. Stum- phiusstraat, te bezichtigen van 19.30 tot 21.30 u. Huize Malestein, Rijvordtlaan, 15 uur: Kerstbijeenkomst P.v.d.A.-vrouwen. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 17.30 u. en van 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15 tot 21 u. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15 tot 21 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 21 u. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15 tot 17 u.; r.-k. leeszaal geopend van 15 tot 17 u. Verenigingsgebouw Schans, 20 uur: To neelavond voor Vrouwenbeweging N.K.V. DINDAG 21 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Profiteur tegen wil en dank". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Her cules, Samson en Ulysses". Grote Kerk, 20 uur: Kerstconcert Hoog ovenharmonie en Zang en Vriendschap. Huize „Scheybeeck", 19.30 uur. Cursus creatief spel voor jongeren van 13 t.e.m 15 jaar. Hoeve Adrichem, Hoflanderweg 104: 16.30 uur: Jeugdcursus boetseren en beeld houwen; 20 uur idem voor ouderen, door Kennemerstaten. Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie werken van Frans Verpoorten, te bezichtigen van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer, ing. Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensstraat 21, tel. 26020, of Groene- laan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15-21 uur; r.-k. leeszaal geopend van 15-21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15-17 uur; r.-k. leeszaal geopend van 15-17 uur. Promenade, Meerstraat 72 20 uur: Ver gadering Aquariumvereniging Kennemer- land. Zaterdagmorgen is in Bakel een vijftien meter hoge torenkraan bij een bouwwerk omgewaaid. De machinist, de zeventienja rige Peter Vriend uit Helmond, kwam hierbij om het leven. Kort en Bondig o5o7890óëëETAd Vragen. „Waarom is wèl goedkeuring ver leend voor de bouw van een hotel in Buitenveldert en niet voor een dringend nodig winkelcentrum in dezelfde wijk, waarvoor de rijksgoedkeuring eerder is aangevraagd?" Zo heeft het Tweede Kamerlid mevrouw Brautigam (P.v.d.A.) de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening ge vraagd. Als het juist is, dat het hotel zal verrijzen op grond, die aanvankelijk was toegezegd aan de Stichting Studen tenhuisvesting dan wil zij weten of voor dat project elders grond is aangeboden. Het landbouwwerktuig in de RAI. Onder het motto „Goed transport, minder kos ten" wordt van 17 tot 22 januari in het RAI-complex in Amsterdam de vierde expositie „Het Landbouwwerktuig" ge houden, waarop het accent zal worden gelegd op de mechanisatie. De stand ruimte is geheel volgeboekt. Dakloos door brand. Een felle uitslaande brand in een woning op de hoek van de Nieuwendijk en de Sint Jacobstraat in Amsterdam heeft zondagavond laat twee gezinnen dakloos gemaakt. Vermiste zeeman verdronken. In de Zout keetsingel in Den Haag is het overschot gevonden van de 24-jarige zeeman M. Mastour uit deze stad, die sedert 26 nov. werd vermist. De man was waarschijn lijk in beschonken toestand te water ge raakt. Ten gevolge van een felle uitslaande brand zijn twee gezinnen in het Friese Hantum dakloos geworden. Twee wonin gen en een veestalling brandden tot de grond toe af. De brand ontstond in het woonhuis van de veehouder J. Grijpstra. De bewoners, die reeds in bed lagen, werden gealar meerd door een hondje dat in de bran dende woonkamer begon te janken en te blaffen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de heer en mevrouw Grijpstra en hun kinderen nog maar net op tijd in nachtgewaad het brandende huis konden verlaten. De heer Grijpstra slaagde er nog in zes melkkoeien en een paard uit de veestalling achter de woning in veilig heid te brengen. Het hondje en vier koei en kwamen in de vlammen om. Het vuur sloeg over naar het naastge legen woonhuis van de dorpssmid, de heer Dijk. Ook dit huis brandde geheel af. Het K.N.M.I. deelt mee: De zachte oceaanlucht, die vrijdag avond met krachtige tot stormachtige zuidwestelijke winden over ons land begon te stromen, werd zondag door een uit het noorden komend koufront verdreven. Dit ging met zeer langdurige regen gepaard. In het midden van het land viel hier en daar 65 mm., plaatselijk zelfs nog iets meer. De geringste regenval, ongeveer 15 tot 20 mm., werd gemeld uit het uiterste noordwesten van het land. Aan genomen kan worden dat deze december de natste wintermaand is geworden sinds het begin van de waarnemingen, ruim 100 jaar geleden. Een door Frankrijk naar het oosten trekkende storing brengt vandaag in het zuiden van het land opnieuw regen. Af gezien hiervan zal het echter enkele da gen droog blijven. Het weer komt onder invloed van een over de Britse eilanden naderend hogedrukgebied. Er zal in het algemeen maar weinig wind zijn en daar door is er een vrij grote kans op mist. De temperatuur zal in de nacht tot om het vriespunt dalen. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. M •2d d S| c OJ ei- Den Helder half bew. n 10 2 Ypenburg zw. bew. windst. 12 6 Vlissingen geh. bew. no 12 12 Eelde zw. bew. wzw 12 2 De Bilt mist windst. 12 11 Twente mist zzw 12 10 Eindhoven mist verand. 13 12 Z.-Limburg geh. bew. o 12 11 Helsinki mist z 1 1 Stockholm motregen wzw 2 0 Oslo geh. bew. windst. -4 0 Kopenhagen onbewolkt w 5 4 Aberdeen onbewolkt w 6 0.3 Londen geh. bew. n 13 5 Amsterdam geh. bew. zzw 12 5 Brussel regen o 12 9 Luxemburg regen zzw 10 7 Parijs regen zzo 13 1 Bordeaux zw. bew. zzo 14 0 Grenoble zw. bew. windst. 11 0 Nice geh. bew. nnw 12 0 Berlijn geh. bew. w 13 2 Frankfort regen o 3 5 München geh. bew. z 15 0 Zurich zw. bew. nnw 12 0 Genève zw. bew. windst. 9 0 Locarno onbewolkt windst. 8 0 Wenen zw. bew. wzw 11 0 Innsbruck mist windst. 7 0 Belgrado mist windst. 15 0 Athene onbewolkt windst. 20 0 Rome geh. bew. windst. 17 0 Barcelona zw. bew. n 15 0 Madrid mi^ windst. 12 0 Mallorca mist windst. 17 0 Lissabon motregen w 13 0 Dinsdag 21 december Zon op 00.46 uur; onder 16.30 uur. Maan op 07.29 uur; onder 15.18 uur. Maanstanden Nieuwe maan22 december 22.03 uur Eerste kwartier 31 december 02.46 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 december Hoog water 1.47 uur en 14.08 uur. Laag water 9.46 uur en 22.01 uur. Dinsdag 21 december Hoog water 2.35 uur en 14.51 uur. Laag water 10.37 uur en 22.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2