Gemini-7 landde volgens het boekje Recordvlucht besloot voor V.S. jaar van veel ruimtesuccessen EXTRA JAM nu tijdelijk 3 stuks voor Hanoi ontkent wens tot onderhandelen Weer gevecht in Santo Domingo President De Gaulle zorgde voor verkiezingssurprise WERELDNIEUWS r in handige 1-persoons-verpakking voor dagelijkse variatie NAAIMACHINES JUNGHANS Van dag tot dag Onzekerheid over het aantal doden in Oost-Pakistan JAM La Pira blijft volhouden r MAANDAG 20 DECEMBER 1965 Volfruitjam van Hero in de ideale kleinverpakking voor dagelijkse afwisseling - geen restanten, altijd vers. Dat is praktisch! - Adlerette - Fridor - Köhler - Moda - Nau- mann - Turissa Wij repareren merken onder garantie. alle Kort nieuws ,Het is zo gezegd Zo mooi als deze hebben wij nog zesentachtig pendulettes de mooiste tijd Charles de Gaulle heeft in de Franse slag een overwinning geboekt die zich leent voor diverse interpretaties, al naar gelang men de taaie „generaal" deze zege gunt of misgunt. Men kan zeggen dat het een benauwde sprong over de sloot is, die de Franse president zal moeten doen inzien dat „de mythe" haar langste tijd heeft gehad. Men zou ook en met evenveel recht kunnen betogen dat de dreigende vermaning van de eerste ronde geen uitwerking heeft ge had op het contingent kiezers dat bij die gelegenheid met enige twijfel toch nog op de Gaulle heeft gestemd, en zelfs dat een zeker contingent door de resultaten van die eerste ronde geschrokken is en zich haastig achter de generaal heeft ge schaard. De commentaren op deze overwinning van De Gaulle in Frankrijk zelf zou men volgens deze maatstaven kunnen verdelen, waarbij moet worden vastgesteld dat al le partijen zich voldaan tonen. De oppositie laat doorschemeren dat zij de gebleken tegenstand tegen het re gime van De Gaulle als een succes be schouwt, uit gaullistische kring klinkt vol doening op over het feit dat De Gaulle is herkozen met sprekender cijfers dan pre sident Kennedy indertijd zijn rechtse te genstander versloeg. Maar van beide zijden houdt men kenne lijk scherp het oog gericht op de Kamer verkiezingen van 1967, die zullen moeten aantonen of de duidelijker formaties der politieke partijen dan zullen uitkristallise ren tot een gezonder parlementaire ver houding, waarmee Frankrijk een nieuw en beter politiek leven tegemoet kan gaan. De bejaarde president, die nu opnieuw kan beginnen met zijn eigen (en eigen zinnige!) idealen te dienen, heeft een merkwaardige reputatie verworven: hij is een grillige, impulsieve en improvise rende dictator genoemd, met wie moeilijk te onderhandelen valt en die in staat is om van de ene dag op de andere een nieuwe, afwijkende koers te gaan va ren. Deze reputatie heeft hem een blijkbaar groeiend leger tegenstanders bezorgd, die hun verbittering laten heersen over hun nuchterheid. Die nuchterheid kan immers slechts instemmen met de gunstige balans, die de grilligheid van De Gaulle heeft op geleverd voor de positie van Frankrijk in nationale en internationale betekenis. Er moet aan worden herinnerd dat De Gaul le bij de aanvaarding van zijn tweede leiderschap over Frankrijk de hoop heeft uitgesproken, dat de verrotte en onwerk zame politieke democratie zou kunnen worden gesaneerd en van een nieuwe, ge zonde bloedsomloop zou kunnen worden voorzien. Als bij het naderende einde van de loop baan, die deze krachtige figuur zichzelf heeft toebereid, een gezonder parlemen taire constitutie zou blijken, zou het le venswerk van De Gaulle voltooid zijn. Dan kan men betogen dat „de mythe" haar einde heeft gevonden, maar niemand zal kunnen beweren dat De Gaulle ooit een „mythe" als ideaal heeft verkondigd. Men kan van deze stroeve, ongemakke lijke idealist niet verwachten, dat hij met voldoening de ogen zou sluiten als Frank rijk door zijn wegvallen in een nieuwe chaos zou worden meegesleurd. Dat immers zou het gevolg zijn van het volhouden van een „mythe". Het ta nen van zijn greep op de meerderheid is een bewijs voor het feit, dat zijn dicta torschap de kiemen ener nieuwe politie ke bewustwording niet heeft aangetast. Het zou een zegen zijn, indien men zoiets van alle dictatoren der geschiedenis zou kunnen zeggen. Als Frankrijk genezen uit deze eerste helft van de twintigste eeuw te voor schijn zou komen, zou men De Gaulle kun nen verwijten dat hij een harde heel meester is geweest, die de patiënt heel wat pijn heeft bezorgd. Maar men zou hem dan toch evenzeer de genezing moe ten danken. Of het een werkelijke gene zing zal zijn, is intussen nog niet met zekerheid vast te stellen. Wel kan men constateren dat er geen „verenigd Euro pa" is geconstrueerd met een volkomen verziekt Frankrijk, maar dat de verzie king een keerpunt heeft bereikt en dat Europa geduld is opgelegd. Misschien kun nen andere Europese naties daaruit een nuttige les trekken, die hun geduld nog wat langere adem geeft. DACCA (Oost-Pakistan) (AP) - De gou verneur van Dacca, Monem Khan, heeft journalisten meegedeeld dat er 478 men sen zijn omgekomen bij de cycloon die vorige week Oost-Pakistan trof. Hij was pas teruggekeerd van een reis per hefschroefvliegtuig langs eilanden voor de Pakistaanse kust die door de cycloon zijn getroffen. Radio-Pakistan zei dat tenminste drie duizend mensen omgekomen zijn. X X (Van onze ruimtevaart-medewerker) LEIDEN Hoog spoot het water van de Atlantische Oceaan op, toen zaterdag middag om 15.05 uur Nederlandse tijd de Amerikaanse astronauten Horman en Lovell in hun Gemini-7 dalend aan de enorme parachute hun ruimtevlucht in zee beëindigden. Het waren symbolische feestfonteinen! Niet alleen ter gelegen heid van het beëindigen van een record vlucht van veertien dagen, maar ook voor de afsluiting van een zeer bijzonder jaar van de Amerikaanse bemande ruimtevaart. Het jaar namelijk, waarin het voor de gehele wereld duidelijk werd dat van een Amerikaanse achterstand in de bemande ruimtevaart beslist geen sprake is. De landing verliep naar plaats en tijd geheel volgens het boekje. De precisie van de landing was nagenoeg gelijk aan die van de Gemini-6, die donderdag naar beneden kwam. In de ruimte hadden de bemanningen van de Gemini's tijdens hun historische ontmoeting een weddenschap afgesloten, wie het dichtst bij het vlieg kampschip „Wasp" zou kunnen landen. De afstanden bleken na de landing zo weinig uiteen te lopen, dat de technici zich niet over een nauwkeurige schatting durfden uit te laten. De weddenschap zal dus on beslist blijven. De Gemini-7 landde slechts dertig seconden later dan het tijd- schip dat bepaald was voordat de vlucht vier december begon: een verbluffende nauwkeurigheid op een vlucht van 330 uur en 35 minuten, d.w.z. ongeveer veer tien dagen. De ruimtevaarders Borman en Lovell waren moe na hun veertiendaags verblijf in een ruimte. Zij lieten zich door een Walter Schirra en Tom Stafford (l.) hebben op Kaap Kennedy hun col lega-ruimtevaarders Borman en Lo vell (r.) ontmoet, nadat de laatstge noemden van de „Wasp" naar het lanceerterrein waren gevlogen. Het was de tweede ontmoeting voor het viertal in één week zij het op nóg kortere afstand. (Telefoto). Russen in maart de primeur hadden en zij maakten een langste ruimtevlucht, na melijk van 8,2 miljoen kilometer. De Amerikanen hadden voorts als eerste vier man tegelijk in de ruimte. Men moet uit dit alles echter niet de conclusie trekken dat de Russen nu vol komen van de kaart geveegd zijn. Ook Amerika heeft een periode van schijn bare stilstand van bijna twee jaar gehad tussen de eenmansvluchten van de Mer cury en de tweemansvluchten van de Gemini. De Sovjet-Unie maakt kennelijk nu een dergelijke periode door, waarin proeven met onbemande capsules van nieuwe typen voor nieuwe opdrachten worden uitgevoerd. Waarschijnlijk zullen deze proeven tot april duren. Dan is er een volgende belangrijke stap van de Russen te verwachten. Maar de Ameri kanen zijn dan waarschijnlijk al weer een heel eind verder met de voltooiing van het Gemini-programma. Dr. George Miiller, het hoofd van het Amerikaanse bemande ruimtevaartpro gramma is van mening dat de Amerika nen voor het eind van dit decennium een man op de maan zullen kunnen brengen. „Indien alles goed gaat, moeten wij in staat zijn voor eind 1969 de maanlanding uit te voeren", aldus dr. Müller in een vraaggesprek. Hij zei dat de kansen op een geslaagde reis en terugreis „zeer groot" zijn. Hij waarschuwde echter dat de mensen zich vertrouwd moeten maken met de gedach te dat bij ruimteonderzoek een astronaut of zelfs een bemanning astronauten kan verongelukken. „Het is duidelijk dat elk programma dat als onze ruimtevaartpro gramma zulk een stuk pionierswerk is, risico's met zich brengt". 'Advertentie fl- hefschroefvliegtuig uit de capsule hijsen om zo snel mogelijk op het vliegdekschip te komen. De gezondheidstoestand van Borman en Lovell bleek prima te zijn, hoewel slechts over langere tijd definitief zal kunnen worden uitgemaakt wat de gevolgen zijn van de toestand van ge wichtsloosheid gedurende veertien dagen. De ruimtevaarders werden op de „Wasp" met het langzamerhand gebrui kelijk geworden ceremonieel ontvangen. Opmerkelijk is, dat ditmaal onder de tal loze gelukwensen uit de gehele wereld, ook zeer enthousiaste Russische stem men waren. Tass publiceerde juichende commentaren op de recordvlucht en de ontmoeting in de ruimte, al werd daar bij gezegd dat de Amerikanen bij deze prestatie voortbouwd enop wat de Russen al eerder hadden gepresteerd. Zij doelden daarbij kennelijk op de combinatie-vluch ten die zij in 1962 en 1963 uitvoerden, waarbij evenwel geen echte ontmoeting in de ruimte tot stand kwam. Voor Amerika sloot de geslaagde lan ding van de Gemini-7 een bijzonder suc cesvol jaar af, ook al waren er enkele tegenslagen. De Amerikanen brachten de eerste ontmoeting op korte afstand tussen twee bemande ruimtevaartuigen tot stand. Zij evenaarden en verbeterden zelfs het ruimte-uitstapje, waarvan de Van onze correspondent) WASHINGTON. Noord-Vietnam heeft nadrukkelijk ontkend dat het via twee Italiaanse professoren Wash ington zou hebben duidelijk gemaakt dat Hanoi over de kwestie-Vietnam wil onderhandelen zonder vooraf gaande aftocht van Amerikaanse troepen. Maar niemand in de Ameri kaanse hoofdstad gelooft de Noord- vietnamese ontkenning. Bij het be kendmaken van de contacten met Har noi via enkele Italianen, had het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken namelijk vorige week al duidelijk gemaakt dat de Noordvietnamese president, Ho tsji- SANTO DOMINGO (AFP/Reuter) Bij een gevecht in de Dominicaanse stad Santiago tussen leden van de luchtmacht en kolonel Caamano met een aantal aan hangers van zijn Constitutionalistische Partij zouden twaalf doden en gewonden zijn gevallen. Caamano en zijn aanhan gers zouden op een begraafplaats zijn aangevallen. Toen kolonel Caamano en zijn groep zich hadden teruggetrokken in een hotel, werden zij opnieuw bestookt, nu met bazoeka's en zware wapens. Bij het hierop volgende gevecht zouden do den zijn gevallen en zeven of acht ge wonden. Caamano zou ongedeerd zijn ge bleven. Toen het bericht over het incident in Santo Domingo bekend werd, ontstonden ook daar ongeregeldheden, waarbij één politieman om het leven kwam en een kind werd gewond. Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft over de overwinning van De Gaulle gezegd: „Wij zijn natuurlijk bereid en gelukkig met hem te werken aan de ver werkelijking van een geïntegreerd Euro pa en aan een doelmatiger Atlantisch bondgenootschap." Het Britse blad „Sun" (Labour) vreest dat de Franse president „geprikkeld door het resultaat van de verkiezingen nog moeilijker voor zijn bondgenoten zal zijn dan eerst het geval was." President De Gaulle zorgde zelf voor een kleine verkiezingssurprise: dadelijk Zo zag Faizant in Nouveau Candide de reacties van president De Gaulle op zijn herverkiezing. mwwwm-* 'XeMSsfcitSxiffi bij de opening van het stembureau in zijn woonplaats Colombey-les-deux-églises, om 7 uur, meldden zich twee kiezers: het waren de heer en mevrouw De Gaulle. Drie fotografen waren vroeg genoeg op gestaan om de gebeurtenis vast te leg gen. De andere vijftig Fransen, Engel sen, Amerikanen en Italianen misten de boot. Het stembiljet van mevrouw De Gaulle kwam klem te zitten in de gleuf. Het telmechanisme van de moderne bus liet daardoor even verstek gaan, waarop de voorzitter van het stembureau met zijn zakmes de zaak in orde bracht. De gene raal, die geamuseerd toekeek, merkte op: „Dat heb je met die nieuwerwetse din gen." Twee Franse kiezers brachten gisteren hun stem uit op Brigitte Bardot. In Oran ge, in het zuiden, deed een kiezer per abuis een loterijbriefje, waarop hij een prijs had behaald, in de stembus. Hij moest wachten tot de bus geleegd werd voor de telling. De oudste kiezer in Frankrijk was de 105-jarige Corsicaan Antoine Giovanni. De 66-jarige Jean de Rocha uit Cormicy stierf aan een hartaanval vlak nadat hij zijn stembriefje in de bus had gedaan. In het gehucht Certemery moesten de kiezers in de keuken van de burgemees ter stemmen, bij gebrek aan een school of een raadhuis. Advertentie Op eerste kerstdag (zaterdag 25 decem ber) volgt van 12.10 tot 12.30 uur uit Ro me rechtstreeks via Eurovisie een repor tage van de door paus Paulus VI uit te spreken zegen „Urbi et Orbi", eveneens via het eerste net. Minh, de contacten geheim had willen houden, omdat zijn Chinese bondge noten hem steeds geadviseerd hadden niet in onderhandelingen met de Amerikaanse „agressor" toe te stem men. Hanoi's ontkenning wordt daarom in Washington opgevat als het bewijs dat Ho Tjsi Minh niet tegenover de wereld wil erkennen, dat hij tot overleg geneigd is. Andere kringen daarentegen, bij voor beeld binnen de Verenigde Naties gelo ven, dat Hanoi's ontkenning wellicht is veroorzaakt door de niet-vredelievende houding van de Amerikanen tijdens de hele periode van contact via de Italianen. In plaats van een Amerikaanse demon stratie waaruit zou blijken dat werkelijk naar een vreedzaam gesprek wordt ge streefd, heeft Washington de afgelopen maand niets anders gedaan dan de oor log in Vietnam uitbreiden, aldus deze kringen. Zij wijzen daarbij onder meer op het bombardement van de elektriciteits centrale bij Haiphong. Bovendien, zo zeg gen zij, is Hanoi boos over de gedetail leerde bekent^naking door Washington van het zeer geheime overleg. Voor de Noordvietnamezen moet de uitvoerige pu- blikatie een klap in het gezicht geweest zijn, nadat zij immers eerst hadden be nadrukt, de contacten strikt geheim te willen houden. De onderhandelingen lijken daarom thans verder verwijderd te zijn dan ooit. Onze correspondent in Rome heeft de Italiaanse contactman met Hanoi profes sor La Pira gevraagd hoe hij de reacties van de Amerikanen beoordeelde. La Pira wees er met grote nadruk op dat, toen hij en zijn reisgezel, dr. Primicerio op 11 november in Hanoi door Ho Tsji Minh en premier Van Dong werden ontvangen, deze beide commünistische leiders zich bereid verklaarden in het belang van hun volk en van de vrede met een ieder en op elke plaats, waar dan ook, onderhan delingen te beginnen. Die onderhandelingen moesten worden voorafgegaan door een wapenstilstand en zouden gebaseerd moeten zijn op de over eenkomst van Genève van 1954 en konden onmiddellijk beginnen, zonder dat eerst de Amerikaanse en andere buitenlandse troepen Vietnam zouden moeten verlaten. La Pira blijft volhouden dat het zó is ge zegd. Op de vraag of hij de indruk heeft dat bepaalde elementen in de VS erop uit wa ren de pogingen tot een vergelijk te doen mislukken, vrezend dat het einde van deze oorlog een economische crisis in de VS zou veroorzaken, was zijn antwoord dat hij niet over gegevens beschikt om de handelwijze van Washington te kun nen beoordelen. La Pira zei bereid te zijn, wanneer Fan- fani, de Amerikanen of de Vietnamezen daar prijs op zullen stellen, zijn werk in het belang van de vrede voort te zetten. Advertentie U moet kunnen kiezen. Daarom maakt Junghans uurwerken in zo'n grote en smaakvolle verscheidenheid. Een daarvan is beslist de pendulette die u zoekt. J Bioscoop. In de Pakistaanse stad Lahore zijn zondag zes mensen om het leven gekomen, doordat in een bioscoop het balkon instortte. 22 gewonden werden in een ziekenhuis opgenomen. Kou. Het Noorse Poolinstituut heeft be kendgemaakt, dat de laagste tempera tuur die vorige winter aan de zuidpool werd gemeten, 94% graden Celsius on der nul was. Het was de laagste tem peratuur ooit geregistreerd. Studenten. Volgens het Amerikaanse weekblad „Nesweek" zou Noord-Viet nam zijn studenten van de Chinese uni versiteiten terugtrekken en hen naar Moskou, Oost-Duitsland en Tsjechoslo- vakije sturen. Luchtbus. De Britse regering zou hebben afgezien van de bouw van de Super- VC-10, een vliegtuig dat driehonderd mensen zou vervoeren. Zij zou nu de voorkeur geven aan de „luchtbus", die de Britse en de Franse vliegtuigfabrie ken samen willen gaan bouwen. Verzoek. Vier Oostduitse geleerden, voor aanstaande leden van de Oostduitse Academie van Wetenschappen, hebben president Johnson van de VS in een brief verzocht ervoor te zorgen dat West-Duitsland niet in het bezit komt van kernwapens. Bezoek. President Kekkonen van Fin land is zondag naar Moskou vertrokken voor een particulier bezoek van twee dagen op uitnodiging van premier Kosy- gin. Vlucht. In de eerste tien maanden van dit jaar hebben ongeveer vierduizend oost duitsers getracht naar West-Duitsland en West-Berlijn te vluchten. Slechts 1.233 zijn daarin geslaagd. Modern. Een inwoner van Kaapstad heeft 10.000 briefjes boven de stad la ten uitwerpen, waarin hij een beloning van 250 gulden uitlooft voor inlichtingen over zijn weggelopen herdershond. Bijdrage. Noorwegen zal een vrijwillige bijdrage van honderdduizend kronen ge ven om te helpen het financiële tekort van de VN-strijdmacht op Cyprus te dekken. Hulpje. Een 22-jarige man die zondag als helper van de kerstman met pak jes voor een weeshuis in de Ierse stad Rathdrum aan een valscherm naar de aarde kwam, kwam terecht op een hoogspanningskabel. Met brandwonden werd hij naar een ziekenhuis gebracht. De kerstman landde zonder ongelukken. Asiel. De Griekse regering heeft politiek asiel verleend aan de Russische profes sor in de litteratuur, Nikolai Masloko- vitsj. De Rus maakte met 250 Russi sche geleerden een reis aan boord van een passagiersschip. Toen het schip vrijdag Piraeus aandeed, stelde Maslo- kovitsj zich met de Griekse veilig heidsdienst in verbinding. Ongewenst. De 75-jarige probst Heinrich Grüber, een hoge functionairs van de Evangelische Kerk, heeft zondag aan de muur in Berlijn te horen gekregen dat zijn aanwezigheid in Oost-Berlijn „we gens de huidige politieke situatie" onge wenst was. Grüber wilde familie be zoeken en had daartoe geldige pasjes voor hemzelf, zijn vrouw en dochter. Een reden voor de weigering werd niet gegeven. Het gezelschap mocht zelfs de familie in Oost-Berlijn niet op bellen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3