Groeiend onbehagen over het Kema-reactorpr o j eet Opzet door snelle technische ontwikkeling achterhaald De Vlaamsche tale is wonderzoet libel Ie 1 KERSTMIS EN MUZIEK 7 ■ill q Qfl 2,95 DISCO HOME Alléén wollen en poplin kamerjassen satin feutre herenpyjama's g90 nylon fil a fil overhemden m dinsdag en woensdag: Prof. A. Stolk deed weer belangrijke vondsten in het Amazonegebied Brabantse honden aan de lijn Proost de enige en echte Supp-hose JONGEJANS GESCHENKEN Johs. v. Resuwijk TH. DE M00Y en ZOON N.V., Kruisweg 64-66 - Tel. 19019 - Haarlem MAANDAG 20 DECEMBER 1965 V er gissing Britten IK Haarlems lyceïst wint prijs in de Wiskunde-Olympiade SUCCES DE OUDE LUIDSPREKERS GEEF EENS EEN BIJZONDER CADEAU De Haagse gemeenteraad heeft beslo ten tot aanhouding van een voorstel om opnieuw een kwart miljoen gulden be schikbaar te stellen voor het werk van de Kema in Arnhem aan de zogenoemde suspensie-reactor. Het is opnieuw een symptoom van de groeiende onzekerheid in brede kringen over de toekomst van dit kostbare project, waarin tot dusver in de loop der jaren 31 miljoen gulden is gestoken. De twijfel, in vakkringen reeds jaren bestaande, breidt zich nu uit tot de we reld der geldschieters. Ook daar begint men zich, getuige de debatten in de raad, af te vragen of het werk in Arnhem nog wel de perspectieven heeft, die het een jaar of tien, twaalf geleden bood. De ont wikkeling der kernenergie heeft immers niet stilgestaan, al heeft ons land daar nauwelijks deel aan gehad. De elektriciteitsproducenten hebben al les op de kaart van de Kema gezet, maar het is nu zo langzamerhand wel duide lijk, dat die kaart geen troef-aas is. Onge twijfeld wordt in Arnhem wetenschappe lijk werk van groot belang gedaan, maar de oorspronkelijke opzet ervan: de tech nische ontwikkeling van een doelmatige kernreactor voor de opwekking van elek triciteit, is door de feiten achterhaald. De thermische kweekreactor, tot welk type de suspensiereactor behoort, zal het niet redden tegen de snelle kweekreactor: dat is op internationale compressen de laat ste jaren telkens weer gezegd. Euratom dat hoe men ook over deze instelling wil denken in ieder geval zeer deskundige mensen ter beschikking heeft, heeft het laten afweten en geeft geen steun meer. Duitse, Engelse en Amerikaanse reactor-deskundigen hebben bij voorkomende gelegenheden uitgespro ken dat Nederland zijn verlies maar moet nemen. Maar wat, als de Kema nu toch eens gelijk zou krijgen tegen alle internatio nale deskundigen in? Wat, als de suspen siereactor toch voor energieproduktie op grote schaal' bruikbaar zou blijken? Dan zou er nog eens op zijn minst honderd miljoen nodig zijn om een kerncentrale van behoorlijk vermogen te bouwen. Wet houder Bol vergiste zich in de gemeente raad, toen hij zei dat de nu nog nodi ge zes miljoen, waarvan Den Haag een kwart miljoen voor zijn rekening zou moe ten nemen, een soort „slot-uitkering" is. Dat is misschien waar, als men het oog heeft op de experimentele reactor van gering vermogen (K.S.T.R.), waar voor het bedrag is gevraagd omdat Eura tom dit bedrag niet wilde fourneren. Maar van de K.S.T.R. naar een „echte" cen trale is nog een heel eind. Zou ons land zoiets geheel op eigen risiko tot stand kun nen brengen? Heeft „Arnhem" voor dit alles dan geen oog? Dat zou wel bijzonder „welt- fremd" zijn. Arnhem blijft bij de suspen siereactor, omdat deze een voordeel heeft dat de snelle kweekreactor mist. Deze laatste zet uranium 238 om in splijt baar plutonium; de suspensiereactor echter zou óók onsplijtbaar thorium kunnen om zetten in splijtbaar uranium 233 en van dit element zijn er veel grotere voorraden dan van uranium. Dat op de jongste atoomconferentie van de V.N. in .Genève de beschikbare wereld voorraden uranium veel hoger zijn gewaar deerd dan in vroeger jaren, dat de Brit ten er zelfs hun uitvinding hebben aan gekondigd om uranium te onttrekken aan zeewater heeft in Arnhem blijkbaar geen indruk gemaakt. Er bestaat internatio naal geen behoefte aan een thoriumreac- tor, maar de Kema gaat door. Geen won der dus, dat er groeiend onbehagen is, dat nog vergroot wordt door berichten, dat de geprojecteerde K.S.T.R., een experi mentele reactor, niet aan de internatio nale veiligheidseisen zou voldoen, dat Euratom de wetenschappelijke specifica ties van de Kema onvoldoende vindt. Zonder over veel feitenkennis te beschik ken de ondoorzichtige structuur van de Kema en de elektriciteitswereld maakt het vergaren daarvan voor buitenstaan ders moeilijk heeft de gemeenteraad van Den Haag op grond van dat onbe hagen besloten, de voordracht aan te hou den en een brief te schrijven aan de re gering. Het zal interessant zijn, te verne men wat de regering er op antwoordt, vooral nu zij besloten heeft, een kleine vier miljoen te stoppen in het Duitse ontwikkelingswerk aan een snelle kweek reactor. Prof. dr. A. Stolk van de Vrije Univer siteit te Amsterdam is teruggekeerd van zijn tweede expeditie in het Amazone gebied van Zuid-Amerika, welke bijna drie maanden heeft geduurd. Prof. Stolk, die zich „maar een ama teur-archeoloog" noemt (hij is medicus en bioloog) heeft weer belangrijke ar cheologische vondsten gedaan, onder meer graf beeldjes en gebruiksvoorwer pen, waarvan deskundigen in Amerika hem hebben verzekerd, dat zij van ver vóór onze jaartelling dateren. Een jaar geleden is prof. Stolk in Zuid- Amerika het dierenleven gaan filmen. Hij ontdekte daarbij diep in de onher bergzame binnenlanden van Brazilië de fundamenten van een Indiaanse nederzet ting en een tempelruïne. Ditmaal keerde hij daarheen terug en opende hij een aantal graven, die hem een grote hoeveel heid graf beeldjes opleverde. Hij bracht er ongeveer vijftig mee. Ook vond hij al lerlei gebruiksvoorwerpen. In de tempel ruïne ontdekte hij muurschilderingen, die prae-Columbiaans bleken te zijn en die vergeleken kunnen worden met de prae- Columbiaanse schilderingen van de Maya's, die in 1843 door John Stephens werden gevonden. Prof. Stolk heeft een aantal ervan gefotografeerd. De symboli sche voorstellingen kunnen volgens prof. Stolk een indruk geven van het gedachte leven van deze primitieve stam. 99 99 9 9 •'V V-* De 17-jarige J. B. van Rongen uit Sant poort, leerling van het christelijk lyceum „Marnix van St. Aldegonde" te Haarlem, afdeling gymnasium, is één van de tien prijswinnaars in de dit jaar gehouden wiskunde-Olympiade, waarvan de finale op 14 oktober in Utrecht is gehouden. De eerste prijs is gewonnen door de 16- jarige R. van Tijen uit de vijfde klas HBS-B van het Lorentzlyceum in Eind hoven. In de meeste Brabantse plattelandsge meenten zullen eigenaars van katten en honden straks hun huisdieren buitenshuis aan de lijn moeten houden. DR. J. Ko ning inspecteur van de veeartsenij kun dige dienst heeft de gemeentebesturen tenminste geadviseerd een desbetreffende verordening in het leven te roepen in verband met het zich nog steeds uitbrei dende mond- en klauwzeer onder het vee. Het waarschijnlijk, dat deze ziekte ook door huisdieren wordt veroorzaakt. Vlaamse studenten in Brussel heb ben geprotesteerd tegen de Frans talige invloed op de universiteiten. Hoezeer deze vurige jongens ver vuld zijn van liefde voor de Neder landse taal, blijkt wel uit de plak katen die zij in hun protestmars meedroegen. Nederlandser in hart en nieren kan het al niet! Vinvenzo Yagana parkeerde zijn vrachtauto in Terni voor een café langs de weg, omdat hij even een hap je ging eten. Toen hij naar buiten kwam, was de auto verdwenen. De politie vond later de auto enige kilometers verder terug, maar de 4500 fissen spumante Italiaanse cham pagne waren verdwenen. Mardi 21 décembre Veillée de Noël Chants et textes Avec collabor. des MM. S. van Bodegraven, ténor et W. Husslage, orgue. Entrée libre steun rooruir benen I ft HOUDT UW BtNCN JÓKG VERKRIJGBAAR BIJ: PLEIN 1945 no. 49 IJmuiden - Tel. 6018 RIJSCHOOL Voor „haar" Nonchalance Ramage Boldoot 4711 Vinolia Acosy Valdelis Maja Soir de Paris Toilettasjes Voor „hem" Bambus Fresh-up Old Spice Tobacco Kaliber Vinolia Brylcream Weilaform Blett enz. Toilettasjes DROGISTERIJ Willemsbeekweg 92 Telefoon 5327 ZILVER-ZEGELS Grote sortering Kerstboom kaarsen en druipkaarsen Suède jasjes reinigen f 14.50 Bezoekt onze Zelfbedieningswasserij Zeeweg 263 - Tel. 6573 Autorijschool „Driehuis" A.N.W.B.-bondsrijsch. Voll. cursus f 160.-. F. Eikelhof, Da Costalaan 53, tel. 4318. Handelsinstituut Bessels en Moofj, Santpoorterstr. 42 hk. Kleverpark te H'lem. Telef. 64979. Dag. van 8-22 u. in schrijving voor de nieuwe middenstandsdipl., boekh M.B.A., typen, steno, han- delscorr. en conv. lessen. Frans, Duits, Engels, Nederl., Spaans en Italiaans, Alg. ontw., eenv. Nederl. en privé secretaresse. Ga ook studeren bij het modernste en best in gerichte handelsinstituut van Haarlem. Autorijschool „IJmond" Zee weg 282. Tel. 4551. 1000 nette huis aan huis ver tegenwoordigers gevr. Goede bijverdienste, stuur briefk. aan HAH-product Introduc tion Herengr. 8, Den Haag Merck Sharp Dohme n.v., Chem. en Farmaceutische Industrie Nijverheidsweg 60- 62. Hrl. vr. voor spoed, in- diensttred. een monteur ver pakkingsmachines. Dipl. LTS en/of Bemetel. Lft. 23-40 jr. Pers. aanm. na tel. afspraak 22070, toestel 124. Merck Sharp Dohme Ned. n.v. Nijverheidsweg 60-62. H' lem zkt. voor één van haar medewerkers per 3 jsn. a.s. voor enkele maanden een net kosthuis. Aanbiedingen schriftelijk of telef. 22070, toestel 124. Agb. mod. vr. huis te IJm. Gevr. 4 kamer-flat te Sant poort. Br. L. Wie helpt ons? A.s. jong echtpaar zoekt woonruimte met gebruik van keuken. Tel. 02550-6396 Echtpaar zkt. woonruimte Br. L. Huizen te koop gevraagd in gem. Velsen e.o. Op korte termijn leeg te aanvaarden. Evt. gedeeltel. Mak.kant. „Sleutelhof" Zandv.weg 67. A'hout. Tel. 02500-43647.. Kredieten tot 4000.- voor aank. meubelen, woningtex tiel. Vraagt gratis folder. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Postb. 1083. Rotterdam. Gekleurde Balon camisools met bijpassend broekje zeer mooi van kwaliteit bij C. Lodder, Driehuis. Flanellen lakens effen, ge kleurd, gestreept, gebloemd bij C. Lodder, Driehuis. Bestel voor de Kerst vers ge slachte kippen en konijnen v. d. Berg, Beukenstraat 22. Plastic golfplaten, 1ste soort ook in fraaie kleuren, vanaf 7.50 per m2. Zaanlandsche Houthandel, Kal verstraat 1-3, tel. 7543. Voetbalschoenen, shirts, broekjes, kousen, 't Sporthuis Kennemerlaan 94. Div. maten roestvrij stalen en granito aanrechtbladen, lavets en douchebakken uit voorraad. De Houthal, Ken nemerlaan 159. Grote sortering prachtige wit damast ft' ZONDER EN MET BIJPASSENDE SERVETTEN in katoen, half en zuiver linnen, ook in extra lange maten. Haarlem Grote Houtstraat - Ged. Oude Gracht 86 (onder één dak) Heemstede - Zandvoort IJmuiden - Haarlem-Noord Raadhuisstr. 52 Grote Krocht Kennemerl. 41 Rijksstraatweg 53.1 Dinsdag, woensdag en donderdag ook 's avonds tot 9 uur geopend Trainingspakken. Diverse kleuren en prijzen, t Sport huis, Kennemerlaan 94. Dameskapsalon Lust, ook v. u het juiste adres. L. Nieuw- straat 471, IJmuiden. Tel. 8166. Tom Poes, Bambi, Donald Duck, Wilma, Pebbles, Fred enz. in kaarsvorm bij van der Kley, L. Nieuwstraat 491 Zilverzegels. Gothische-, renalssance- sneeuw- en druipkaarsen ook bij van der Kley, L. Nieuw straat 491. Zilverzegels. Weer gearriveerd Verwijk's Oliebollenkraam. Marktplein IJmuiden. Helanca kinderbroeken in groen, marine, zwart, grijs.en bruin v.a. f 9.95. De Ruyter, TextieL Planetenweg 28. Half wollen jongens- en meisjeshemdjes, wit en écru v.a. f 2.95. De Ruyter Tex tiel. Planetenweg 28. Uw T.V. defect? Bel 7849 (ook 's avonds) en wij ko men direct. W. F. Harrems, Steenbokstraat 17. Voor Uw Kersttafel pracht witte tafellakens. Maison Smits, Velserduinweg 149. Stretch beha's in wit en zw. 4.50. Maison Smits, Velser duinweg 149. Noorse sokken, krimpvrij alle maten. Per paar 3.60. Maison Smits, Velserduinw. 149. 30 cm L.P.'s reeds vanaf t jwU en u^vU Grote keuze KERSTPLATEN van o.a. Maastreechter Staar Shepherds Aafje Heynis Bing Crosby Ray Conniff Harry Belafonte Jim Reeves Rudolf Schock Wiener Sangerknaben enz., enz. Speciale aanbieding ^LATENALBUMS voor circa 20 45-toerenplaten MUUU«HWUUUUUUUUÜUUUUUÜUUMm<M1UUUI»1UÜUUUUUÜBHIUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU|judB( Heren weekenders div. kl. v.a. 9.75. Maison Smits, Vel serduinweg 149. Sljjterij „Flora", Zeeweg 115, Tel. 5307. 1 ltr. zoete Spaanse wijn f 2.85. Voor uw T.V.-reparaties. D. de Vries, Steenbokstr. 9 IJm. Tel. 6244 (ook 's avonds). Al brandt het maagzuur nog zo fel, 'n Risp-tabletje blust het wel! Verchromen polijsten De Valk Nrd. Emmakade 23 t/o de Kathedraal. Tel. 17115. Een echt Kerstcadeau 3 super grootbeeld T.V.'s a 395.-; 3 super T.V.'s 43 cm. beeld 5 295.-. Alle schitt. beeld, met le en 2e program en dan geh. compl. met fa- brieknwe. le en 2e net Te- lesco klasse antenne's. Fin. mog. le aanbet. van f 50.-. Tel. 20870. Zuidpolderstr. 57, Haarlem. Antiek! Gr. kollektie Kerst geschenken. „Au Tricolore", Ridderstraat 6, Haarlem, 's avonds geopend. Wat een unieke koopjes 5 bandrecorders, Phil. enz. a f 105.-; 2 prima spelende Phil, radio's f 55.- en f 65.-; 3 Pick-ups i.pr.st. met 4 snelh. voor aansl. op radio f 35.-, f 45.- en f 55.-; 1 z.g.a.n. gitaar van f 59.- voor f 25.-. Tel. 20870. Zuidpolderstraat 57, Haarlem. Te kp. gevr. antieke klok ken, tafels, stoelen, kasten schilerijen, porselein, kris tal etc. Na 5 uur Konings plein 13. Tel. 7425. Profiteer van een grandioze aanbieding zuiver wol len en poplin kamerjassen. Grote verscheidenheid in dessins en kleuren. Slechts 2 dagen extra voordelig: 19 75 Warme satin feutre pyjama's. Pantalon met elastiek en royale overslag. Gedistingeerde streepdessins in marine, bordeaux of groen. Slechts 2 dagen: IJzersterk nylon tricot in modern fil a fil dessin - in grijs of bleu. Snel droog, nooit strijken. Fantastische eigenschappen, fantastische prijs. Slechts 2 dagen: IO95 2 stuks 21.- dinsdag, woensdag en donderdag tot 9 uur open tf4*- UW MODEHUIS l«rn >wnM«u» ui' ndmÉweMeeww»nurni 1 imm -rrnumWMÉi AUTO TE VERKOPEN I Te kp. prima AEG wasmach. -f Acme-wringer. Moerberg- plantsoen 175. VW de Luxe type 60 prim? onderh. f 1450.-. Vinkenstr 7 H.N. Tel. 64527. Te kp. slachtkonijnen. Den nenstraat 17. Waarom niet Wellicht heeft iemand een hobby voor oude modellen. En als uw auto niet zo oud is, hebben honderden 'elar.gotelling voor uw 'aqen. Nat het ook zij, plaats een LUIDSPREKER m de IJmuider Courant J

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6