VS lijken niet meer te streven naar ontspanning in Europa Men wil West-Duitsland bij kernbewapening betrekken Met een Ronson kun je geen spelletjes doen of toch? Adonis GRIEP? NEEM DIREKT EEN AKKERTJE Al meer dan 1 miljoen Ruton apparaten in Nederland... dat zegt wel iets! Kies ook een Ruton. Atlantisch bondgenootschap op de voorgrond II Dief van 6500,- kwam met sleutel binnen Doden in het verkeer Nederlandse Canadees gedood in Vietnam ONSON Uj Dronken man reed bromfietser aan: 1,5 jaar geëist Amerikaans voedsel voor India Geen schadevergoeding na vrijspraak Zware straf geëist tegen Verhelen Joods centrum in New York afgebrand Voor de DINSDAG 21 DECEMBER 1965 11 op Toastjes Vanavond in Talloze Variaties! Kerkelijk nieuws Bedrogen Drie op brommer 9' Ruton voor wassen, centrifugeren en strijken. Automatische trommel- wasmachine 899.-; veilige, 3000 toeren centrifuge ƒ198.- (Allebei in één? Kies dan de automatische trommelwascombinatie van 1099.-.) Ruton licht gewicht strijkijzer 34.50. Vraag demonstratie. (Van onze correspondent) WASHINGTON. In de discussie over een multilaterale kernstrijd macht beseffen Westduitsers zowel als Amerikanen dat ze zonder de Brit ten niet veel kunnen beginnen. Een Amerikaans-Duits samengaan zou niet alleen de Oost-West-relatie te veel belasten, maar ook spanningen binnen de NAVO teweegbrengen. Zonder de Britten zou het waar schijnlijk op een dergelijke tete-a-tete van Washington en Bonn neerkomen. Daarom lijken vooral de Duitsers be reid over de brug te willen komen met concessies aan Londen, zoals, wel licht, steun voor het pond sterling of misschien meer Duitse divisies ter ontlasting van het Britse Rijnleger. Uit Bonn komen bovendien berichten dat de Westduitsers thans zouden denken aan een multilaterale kern macht van duikboten, waarvoor de Britse onderzeeërs gebruikt zouden kunnen worden en waarbij Bonn Londen ook nog enigszins tegemoet zou willen komen bij de omstreden kwestie van de gemengde internatio nale bemanning op deze duikboten, een denkbeeld waarover de Royal Navy niet opgetogen is. Advertentie UTRECHT De politie heeft een 31- Jarige vloerenlegger aangehouden, die uit de woning boven een modemagazijn on geveer 6500,- heeft weggenomen. De winkelier miste telkens geld uit een geld kistje en had daarom zijn bankbiljetten gemerkt. Bij zijn aanhouding had de vloe renlegger nog enkele van die gemerkte biljetten in zijn zak. Onder een vloer in zijn huis vond de politie nog een ge merkt biljet van 1000,-. De politie kwam de man op het spoor door de mededeling van een dienstmeis je dat de vloerenlegger had gezien in de woonvertrekken. Hij zei haar dat hij nog even kwam kijken naar de door hem ge legde parketvloer. Omdat zij de man wel meer gezien had en hij ook elders in de woning en de zaak vloeren had gelegd, vond zij niets verdachts in zijn aanwe zigheid. Bij zijn aanhouding bleek dat hij de sleutel van het huis had meegenomen toen hij met de vloeren gereed was. Hij wist dat er zich in een bureau een geldkistje bevond, omdat de winkelier hem daar uit had betaald. Met het geld had hij talrijke café's be zocht en vele rondjes gegeven. In één van de café's heeft hij een briefje van 1000,- gewisseld. Desondanks ontkent hij iets van de dief stal af te weten. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Drogeham B. van Riet te Pieterburen. Geref. Gemeenten Beroepen te Slikkerveer L. Huisman te Vlaardingen. Bedankt voor Oudemirdum en voor Waardenburg W. Hage te Klaas waal. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scheveningen (vak. J. J. Poldervaart) (toez.) L. J. Bloemsma te Ommen. Aangenomen naar Bergen (N.H.) K. R. ter Steege te Laren (Gld.) Bedankt voor Longerhouw-Schettens A. K. L. Bloem te Eexta. Bedankt voor Urk J. Tamminga te Grand Rapids (USA). In ruil voor al deze Duitse vriendelijk heid zouden de Engelsen dan hun eis moe ten laten vallen dat zij in geval van na tionale noodzaak de duikbootmacht weer aan zich zouden mogen trekken. Over al deze zaken wordt» uitvoerig ge praat bij de ontmoeting van premier Wil son in Washington met president Johnson. Wilson brengt niet meer dan vijf advi seurs mee, waaronder de minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, hetgeen in schrille en ietwat komische tegenstelling staat tot he gevolg van bondskanselier Erhard, die twintig en 21 december bij Johnson verwacht wordt en die niet min der dan 44 adviseurs meebrengt! Merkwaardig genoeg zag men in Wash ington meer op tegen het bezoek van de piepkleine Britse delegatie dan tegen de gewichtige en zware Duitse. Men vreest namelijk dat Wilson als puntje bij paal tje komt weinig zin zal hebben in het af stand doen van de nationale kernmacht, vooral niet nu, volgens vele Amerikaanse waarnemers, het Britse politieke klimaat een duidelijke zwenking heeft gemaakt in de richting van een hernieuwd nationalis me. Om Londen over de brug te helpen zou den sommige kringen in Washington ove rigens graag zien dat andere bondgenoten en men denkt hierbij vooral aan de nijvere en respectabele Nederlanders de schoorvoetende Britten het goede voor beeld zouden geven door het denkbeeld van een multilaterale kernmacht ostenta tief te omhelzen. Bij al deze overwegingen lijkt Washing ton weinig aandacht te schenken aan de te verwachten reacties van Russen en Fransen op een multilaterale kernmacht oplossing binnen de NAVO. Zolang het geen Duits-Amerikaans onderonsje word slikt Moskou het wel, denkt men, terwijl men wat Parijs betreft gelooft dat de Fransen hoogstens door nog bozer te wor den hun obstructie in NAVO en E.E.G. kunnen versterken, maar in wezen hun be leid onmogelijk nog anti-Amerikaanser kunnen maken. Dat het betrekken van West-Duitsland in een westelijke kernbewapening mis schien inderdaad het Atlantische bondge nootschap lijmt en hechter maakt en te gelijkertijd de Oost-West splitsing ver diept en continueert is een overweging die men in het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken niet en in het Witte Huis slechts aarzelend hoort noemen. Wie verwacht dat de bezoeken van Wil son en Erhard aan president Johnson be kroond zullen worden met kristalheldere beslissingen zal waarschijnlijk bedrogen uitkomen. Hoogstens zal een koers wor den uitgestippeld, bij voorbeeld door tot intensief overleg tussen Bonn, Londen en Washington over te gaan, om een voor al le drie staten aanvaardbaar project uit te dokteren voor de nucleaire integratie, die men nastreeft. Een koers, die in de lijn ligt van het beleid, dat door Truman, Acheson en Eisenhowers minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, werd uitge stippeld en die in wezen inhield prioriteit van militaire en politieke Atlantische sa menwerking boven elke poging om tot ont spanning en normalisering van de situa tie in midden-Europa te komen. Onder Kennedy leek de wind uit een enigszins andere hoek te gaan waaien, vooral in het laatste jaar van zijn leven, waarin belangrijke stappen werden gezet op de weg naar samenwerking tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten bij 't bewaren van de vrede en bij het oplossen van andere grote problemen van deze tijd. Een dergelijke politiek zou eerder een alternatief geweest zijn voor De Gaulles visie, dat slechts erosie van het Atlanti sche bondgenootschap met zijn Amerikaan se hegemonie en aftocht van geünifor meerde Yankees uit Europa een uiteinde lijk ophalen van het ijzeren gordijn en creatie van een middeneuropees veilig heidssysteem mogelijk maken, dan het voortschuifelen op platgetreden paden, waartoe president Johnson geneigd lijkt. Als men op de tekenen in Washington mag afgaan, lijkt niets anders voor de boeg te liggen dan een intensivering van de aloude Atlantische politiek, met dit ver schil dan dat men Frankrijk daarbij heeft afgeschreven en dat men Europese een wording steeds minder als voorwaarde ziet voor de creatie van een Atlantische gemeenschap. Deze intensivering, die dus beoogt het Atlantisch bondgenootschap hechter te in tegreren, belooft de Westduitse herbewa pening opnieuw in een verder stadium te brengen, een feit, dat door Bonn ge kleineerd wordt met het argument dat West-Duitsland nog drastischer op de be- wapeningsweg zou kunnen voorthollen, in dien het zou overgaan tot het aanmaken van eigen kernwapens. De oude belofte dat Bonn dit niet zal doen, zou men in het licht van het niet nakomen van andere beloften door de bondgenoten rustig naast zich neer kunnen leggen. Dit alles lijkt werkelijke ontspanning en nor malisering van de situatie in midden- Europa voor jaren te zullen belemmeren. (Het eerste artikel over dit onderwerp verscheen in onze krant van vrijdag 17 december). A De bijna vierjarige Anton Dinslage uit Tilburg is maandagmiddag vlak bij de ouderlijke woning verongelukt toen hij, rijdend op een fietsje over het trottoir langs het Wilhelminapark, onder een auto van de gemeentereiniging kwam die uit een fabriekspoort naar buiten kwam gere den. De 65-jarige M. Butijn is in Krabben- dijke om 't leven gekomen na een onge luk, waarbij hij met zijn bromfiets werd geschept door een vrachtauto. Gistermorgen is op de Parallelweg in de buurtschap Overberg onder Veenen- daal de negentienjarige T. Rykse met grote snelheid met zijn auto tegen een voor hem rijdende tractor met aanhang wagen opgereden. Hij was op slag dood. In het ziekenhuis te Bussum is de 52-jari ge heer M. Gipon uit Naarden overleden, die vrijdagmorgen zeer zwaar gewond was geraakt bij een autobotsing op de Lagenaarderweg te Hilversum. De oorspronkelijk uit Nederland afkom stige 58-jarige Canadees Otto Scholten is omgekomen door het vuur uit het auto matische pistool van een Vietcongbewa- ker toen Amerikaanse infanteristen de vijandelijke eenheid aanvielen. Scholten was met drie andere em ployees van de Ryamond-Morrison-Knud- door de Vietcong opgepakt. Zijn drie col lega's werden bevrijd. Advertentie rnmtmt Natuurlijk, om te beginnen een behen digheidsspel om van de 3 seconden vultijd 2.5 te maken (in Heemstede kan iemand het al in 2.8.3). Dan het duur- zaamheidsspel om inderdaad 3000 vuur tjes uit één vulling te halen, inclusief het snel weer inleggen van een nieuw Ronson-steentje. Dan is er nog vlam metje-wip: kijken wie z'n Ronson het verst van de sigaret of sigaar kan houden en 'm toch aansteekt. En het laatste spelletje is een stukje acteren: net doen alsof het maar een heel gewone aan steker is. Dat is moeilijk, want u weet wel beter..,. Dit Ronson Varaflame model is er v.a. f 37.50 WILLIAM RIKKERS N V, BEURS. DAMRAK. AMSTERDAM Dat het rijden onder invloed van alco hol naar de gevangenis leidt, werd giste ren weer duidelijk voor de Haarlemse po litierechter. Vaak blijken echter de ver oordeelden nog meer onder de indruk te zijn van de ontzegging van de rijbevoegd heid voor bepaalde tijd. Zonder auto of bromfiets voelen zij zich zeer gedupeerd. Drie weken gevangenisstraf en ander half jaar ontzegging kreeg een 68-jarige loswerkman uit Hoofddorp. Op 11 septem ber van dit jaar reed hij in zijn auto door de gemeente Haarlemmermeer ter wijl hij teveel gedronken had. Men zag hem slingerend over de Kruisweg rij den. Bij een bloedproef werd het zeer ho ge alcoholpromillage van 1.90 geconsta teerd. De officier van justitie eiste drie weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging. De politierechter deed een half jaar van de ontzegging af. Tot veertien dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid veroordeelde de politierechter een 36-jarige transportondernemer uit Haar lem, Op 1 oktober reed hij in de ge meente Haarlemmermeer over de Schip- holweg, nadat hij vele glazen bier had gedronken. De transportondernemer zelf sprak van een stuk of zes, maar in het proces-verbaal werd melding van zestien Advertentie De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft anderhalf jaar gevan genisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen een 26-jarige koopman zonder vaste woon- of verblijf plaats. Deze had op 18 juni van dit jaar te Maastricht de 24-jarige monteur Jocobus Houben uit Amby met zijn auto aange reden. De monteur, die voorrang had, werd van zijn bromfiets geslingerd en circa vierhonderd meter beklemd tussen het linker voorwieLen het spatbord van de auto meegesleurd. Door om beurten te remmen en gas te geven had de koop man getracht zich van zijn slachtoffer te ontdoen. Pas toen de auto tegen de stoep rand reed raakte de zwaargewonde mon teur los. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft opdracht gegeven tot groot scheepse voedselzendingen naar India, waar in vele streken hongersnood dreigt uit te breken. De president had een on derhoud over deze kwestie met de indi- sche minister van de Voedselvoorziening, Soebramaniam, die een bezoek van vier dagen aan de V.S. brengt. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de eis tot schadevergoeding van een inwoon ster van Veenoord afgewezen. De vrouw, die ervan werd beschuldigd haar tweede echtgenoot door vergiftiging om het le ven te hebben gebracht, is in hoger be roep wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Zij had vijfduizend gulden schadever goeding gevraagd. WENEN (AFP) De Oostenrijkse openbare aanklager, Kovacs, in het pro ces tegen de Vlaamse oud-SS'er Verhelen heeft maandag van de juryleden een on dubbelzinnig oordeel geëist. Volgens de aanklager heeft Verhelen zich laten leiden door haat tegen zijn Waalse landgenoten. Zijn misdrijven hadden niets te' maken met de Vlaamse strijd voor gelijkheid van rechten. Hij eiste voor Verhelen een straf die ligt tussen levenslang en tien tot vijftien jaar gevangenis, omdat zijn onderge schikten deze laatste straf ook hadden ondergaan. In ieder geval mag het ge rechtshof zich volgens hem niet tevreden stellen met een symbolische straf. Hier mee doelde hij op de straf die een paar maanden geleden aan Rajakovitsj is opgelegd en die nu weer op vrije voeten is. „Hoe duidelijker de beslissing uitvalt, des te beter is het voor ons land". glazen gemaakt, Door het slingerend rij den van de man veroorzaakte hij moei lijkheden voor twee automobilisten. Hij botste ook tegen een auto op die voor hem reed en plotseling moest stoppen. Twee getuigen kwamen voor de politie rechter om te verklaren dat zij de on dernemer slingerend hadden zien rijden. De ondernemer noemde hiervan als oor zaak dat hij had geprobeerd een radio op de achterbank aan te draaien. De of ficier van justitie had drie weken ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging geëist. Hij wilde ook de civiele vordering toewijzen in verband met de schade aan de aangereden auto. Dit laatste liet de politierechter vervallen. Hij maakte van de gevangenisstraf veertien dagen en van de ontzegging een jaar. Een week gevangenisstraf en een half jaar ontzegging was de straf voor een 19-jarige onderhoudsmonteur uit de ge meente Haarlemmermeer. Op 7 septem ber reed hij met zijn bromfiets over de Zwanenburgerdijk in de Haarlemmer meer, nadat hij vier jenever en vier bier had gedronken. Het licht van de brom fiets brandde niet. Er was tien dagen en een jaar ontzegging tegen de jongeman geëist. Met twee duopassagiers reed op 25 sep tember een 23-jarige monteur uit Lisser- broek bij een café vandaan. De drie jongelui hadden heel wat bier gedronken. De overbeladen bromfiets belandde naast de Hoofdweg in de gemeente Haarlem mermeer. Tengevolge van de val liep de monteur een zware hersenschudding op. Hij kwam eerst in het ziekenhuis en moest later zes weken thuisblijven. „Ik ben al genoeg gestraft", zo vond de mon teur. Daar hield de politierechter ook enigszins rekening mee. Na de eis van de officier van Justitie, tien dagen en een jaar ontzegging, veroordeelde hij de monteur tot een week gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. NEW YORK (AP) Een Joods cen trum in New York is maandag door een brand geteisterd. Negen kinderen, van acht tot elf jaar, zijn om het leven geko men. Drie volwassenen kwamen met hen in de vlammen om. Zeker negen perso nen zijn gewond. De brandweer redde een aantal kinderen, die doodsbang in de vrieskou op een richel van de gevel van het gebouw stonden. De tragedie trof de Joodse gemeen schap op de derde avond van Chanoekah, het feest van het licht. Advertentie IH 7130 ƒ899.- IH 7310 198. Ui 5030 ƒ34.50 boekenboekenboekenboeken! boe kenboe ke n boekenboe kenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl hftokpnhopkpn boekenboeken Ufl I H IJ TUI IJ (S P M boekenboeken VflJ UNI VI NI) til boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl Ter gelegenheid van het driehonderdja rig bestaan van het KORPS MARINIERS heeft het ministerie van Defensie en Ma rine (afdeling Marinevoorlichtingsdienst) een jubileumboek onder de titel „10 de cember 1665-1965 Korps Mariniers" uitge geven. Ook het december-nummer van „Houwe Zo" is aan het korpsjubileum ge wijd. „Over de invloed van radio en televisie op kleuters en jonge kinderen" van de arts F. H. J. A. Wilmar is een uitgave van de Uitgeverij VRIJ GEESTESLEVEN in Zeist. Bij VAN GORCUM Comp. n.v. in As sen verscheen „Verkeer en wetshandha ving" van D. van Ooijen, licenciaat in de criminologie in Gent en inspecteur-korps chef van de gemeentepolitie van Terneu- zen. De tweede druk is verschenen van „Louis Couperus, een verkenning" bij BERT BAKKER/DAAMEN n.v. in Den Haag. Dr. H. W. van Tricht heeft zijn werk herzien en vermeerderd ter gelegen heid van Couperus' honderste verjaardag (6 juni 1963). Twee jaar heeft Wim Sonnveld zijn show „Een avond met Wim Sonneveld" gebracht. Voor hen die de volledige tekst met alle liedjes willen lezen bestaat daar toe gelegenheid door de Speciale Pocket van de Uitgeverij DE BEZIGE BIJ in Amsterdam te raadplegen. Als literaire reuzenpocket verscheen bij DE BEZIGE BIJ in Amsterdam „Cha os en nacht" van Henry de Montherlant in de vertaling van Maartje Luccioni-van der Made en „Als broer en zuster" van Este- ban Lopez. In de serie ZWARTE BEERTJES zijn bij A. W. BRUNA Zoon in Utrecht ver schenen: „Ter dood veroordeeld," een Ne ro Wolf verhaal van Rex Stout, vertaald door Tuuk Buijtenhuijs; „Spionage tegen wil en dank" van Eric Ambler, vertaling M. Brinkman; „De klaploper" van Ro bert Bloch, vertaling C. Kila; „De vrouw die tweemaal leefde" van Boileau Narce- jac, vertaling A. de Swarte; „Sterf een andere keer" een Dokter Love xerhaal van James Leasor, vertaling C. Kila. „Bibeb Vip's", 25 vraaggesprekken van „Bibeb" met opvallende Nederlan ders, eerder gepubliceerd in het week blad Vrij Nederland, uitgegeven bij PO LAK VAN GENNEP, Amsterdam. Men vindt er portretten in van onder anderen Vestdijk, Verolme, Wolkers, Ivens, Ca- ransa, Vinkenoog, Cremer, Koekoek en mr. Luns. „De Leidse Universiteit in verleden en heden" door dr. J. J. Woltjer, uitgegeven door de UNIVERSITAIRE PERS in Lei den, is tot stand gekomen met medewer king van het Academisch Historisch Mu seum der Rijksuniversiteit te Leiden. Ge- illustreerd informatief geschiedenisboekje van deze 390-jarige humanistische hoge school. „De avonturen van de Hollandse berger en zeesleper Jan Doeksen," naverteld door Age Scheffer zijn verschenen bij „HET WERELDVENSTER" in Baarn. De schrijver kent Jan Doeksen al veertig jaar. Bij H. P. LEOPOLDS Uitgeversmaat schappij n.v. in Den Haag zijn versche nen de Laatste verhalen van Karen Blixen in de geautoriseerde vertaling van Ruth-Wolf. De uitgave bevat hoofdstukken uit de roman Albondocani, nieuwe grillige verhalen en nieuwe wintervertellingen. A W. BRUNA ZOON uit Utrecht ver zorgde de uitgave „Het sein tot overga ve" van Frangoise Sagan in de vertaling van Hubert Lampo.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11