HET WEER Deventer wederom opgeschrikt door sluiting van een bedrijf Stopzetten van meelfabriek kost velen hun werk Ds. H. J. Kater zal huwelijk van Beatrix inzegeuen Kabinet wijst wettelijke regeling lage lonen niet af UST Prinses en verloofde bezochten de Wester kerk in Amsterdam Olie-embargo tegen Rhodesië krijgt steeds meer steun Ook Grote Prijs van Kurt Vyth voor amateurs VARA brengt stuk van Speight nu Kerstrede van de koningin Zo oud was de ringwal niet Dr. Veldkamp in brief: Mr. J. C. Droste is nieuwe voorzitter Kamer van Koophandel op 3 februari Patisserie DEKKERS f 51e JAARGANG NUMMER 42 DINSDAG 21 DECEMBER 1965 Het woord is aan W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad e\omgeving 4, 5, 7, 16 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton15 Scheepsberichten 15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Beurs17 Sport 19 Ferdinand22 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Opklaringen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. 'Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Onrust 1e KERSTDAG GESLOTEN! Atlantisch bondgenootschap pagina 11 DE UW WARMTE-ADRES Regering TEL. 8166 Mark Twain Als niet de appel maar de slang zelf in het paradijs tot verboden spijs was verklaard, zou Adam ongetwijfeld het ondier hebben opgegeten. Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht plaatselijk enkele buien. Morgen overdag zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Plaatselijk ochtend mist maar ook enkele opklaringen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije antwoord zouden zijn geweest. Het sluiten van de fabriek zal met zich mee bren gen dat de werknemers, die niet naar dochterondernemingen zullen kunnen over geplaatst elders een werkkring zullen moe ten zoeken. Het lag in het voornemen van de raad van bestuur om voor deze werknemers (vooral de ouderen) een afvloeiingsrege ling te treffen. Door het voortijdig uit lekken van het nieuws van de sluiting moest de raad van bestuur echter tot publikatie over te gaan voordat dat overleg was voltooid. Het spreekt vanzelf dat er in Deventer en omgeving grote onrust is ontstaan door de mededelingen, die gevolgd zijn op een stroom van geruchten, die de ronde deden nadat vrijdagavond in de Ondernemings raad kennis was genomen van het be sluit van het bestuur. Wel wist men dat het niet zo best ging met de fabriek, maar het bericht van de sluiting kwam volko men onverwachts. Hoeveel personeelsle den er in totaal zullen moeten afvloeien President Johnson en kanselier Lud- wig Erhard voeren op het ogenblik besprekingen in "Washington. De Amerikaanse president ontving zijn gast uit Bonn hartelijk. Het schijnt dat vooral het beheer van de Weste lijke kernwapens en de opbouw van een NAVO-kemvloot onderwerpen van het gesprek zijn. (Telefoto). KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN TELEFOON 4643 Voor de werkers in de aloude De venter industrie zal de maand decem ber van het jaar 1965 alsyeen zeer zwarte de geschiedenis ingaan. Want na de affaire-Ankersmit, die de vo rige week 1.000 tot 1.200 mensen hun werkkring kostte is gisteren vroeg tijdig bekend geworden, dat de meel fabriek van Noury en Van der Lande de produktie binnen enige maanden zal stop zetten. Hierdoor zullen op nieuw 200 Deventenaren hun baan verliezen. De oude meelfabriek, die ongeveer 12 tot 15 percent van de to tale omzet van de Nederlandse meel- markt bezit maakt sinds kort deel uit van het onder leiding van oud premier De Quay staande Zwanen- berg-Organon concern in Oss. Ia een communiqué zegt de raad van bestuur van Noury, dat het bedrijfsresul taat van de fabriek al een aantal jaren zorgen gaf. Er was een overcapaciteit als gevolg van het teruglopen in ons land van de broodconsumptie. Bij voortzetting zou de fabriek verdere aanzienlijke investe ringen hebben moeten doen, die niet ver- Advertentie KERSTGEBAKJES, per stuk 0.40 KERST PETIT-FOURS, p. stuk 0.29 BOTERKRANSEN, 500 gram 6.50 KERSTKRANSJES, 250 gram 1.70 SLAGROOMPOLONAISES, p. stuk 0.65 IJSTAARTEN, 8 personen 4.50 WEIHNACHTSSTOLLEN 2.70 - 3.75 SALADES - PASTEITJES Chipolatapuddingen en Tulbanden 2e kerstdag is onze automatiek normaal geopend LANGE NIEUWSTRAAT - TEL. 4302 Ds. H. J. Kater, hervormd predikant te Amsterdam, zal op donderdag 10 maart 1966 het huwelijk inzegenen van prinses Beatrix met de heer C. von Ams- berg in. de Westerkerk te Amsterdam. De oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sil- levis Smitt, gereformeerd predikant, zal tijdens deze dienst de predikatie houden. Bij ds. Kater heeft de prinses op 25 maart 1956 in de Nieuwezijds Kapel in Amsterdam met nog veertig catechesan- ten de openbare geloofsbelijdenis afge legd, waarna zij bevestigd werd tot lid mate van de Nederlands Hervormde Kerk. Prinses Beatrix en haar verloofde heb ben gistermiddag een kort bezoek ge bracht aan de Westerkerk in Amsterdam. Prinses Beatrix arriveerde omstreeks half drie. Zij liet zich rondleiden door ds. Kater en ds. Sillevis Smitt. Tegen drie uur arriveerde haar verloofde. Het gezelschap bleef tot even na drie uur, toen een bruidspaar de kerk betrad om ker kelijk in de echt te worden verbonden. Ds. J. H. Sillevis Smitt is bij benadering nog niet te zeggen. Be gin volgende maand kunnen hierover nadere mededelingen worden verwacht. LONDEN (Reuter en AP) Tot nu toe hebben zes landen huh steun toegezegd aan het Britse besluit geen olie meer te verkopen aan Rhodesië. Het zijn de Ver enigde Staten, Frankrijk, Italië, België, Canada en Japan. Pezië, Libië, Koeweit en Irak hadden eerder uit eigen beweging verklaard Rho- deisë geen olie meer te zullen leveren. Van enkele belangrijke olieleveranciers, waaronder Nederland, was nog niet be kend, of zij het embargo zouden steunen. Men verwacht, aldus onze correspon dent in Londen, de medewerking van nog meer regeringen. „De houding van Ne derland, zo zei premier Wilson gisteren in het Lagerhuis, is van groot belang." Oud- premier Sir Alec Douglas-Home infor meerde of de Nederlandse regering geen juridische bevoegdheid bezit om de olie- leveranties aan Rhodesië te doen staken. Volgens minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, zijn er op dit punt geen moei lijkheden en kan het parlement in Den Haag daartoe vereiste maatregelen ne men. De luchtbrug naar Zambia zal met Amerikaanse hulp binnen enkele weken zijn voltooid. De Verenigde Staten zullen de olietoevoer door de lucht, helpen fi nancieren. Een beperkende factor bij het transport is het geringe vermogen van de beschikbare vliegvelden in Zambia. Vannacht zijn alle telegraaf- en telefoon verbindingen tussen Rhodesië en Kenia verbroken. Behalve de professionals zullen ook de amateurwielrenners op 12, 13 en 14 augus tus 1966 rijden om een grote prijs van Ne derland, die bij de profs alle toprenners van West-Europa aan de start zal bren gen. Organisator Kurt Vyth heeft voor de „Grand Prix" de onderhandelingen met twee plaatsen afgesloten. Op 13 augustus zullen profs en amateurs rijden op een 3,2 km lange circuit in Etten Leur, op 14 augustus volgt het bergklassement op een circuit van 4.2 km bij Simpelveld. De plaats voor de ploegentijdrit op 12 augus tus is nog niet aangewezen. Advertentie vs Ds. H. J. Kater De trouwdienst van de prinses zal een sober karakter krijgen en vijf kwartier duren. Dat heeft ds. Kater later meege deeld. De prinses.wenst een sobere plech tigheid. Een koor zal, begeleid door orgel en enige koperblazers, voor de muzikale omlijsting zorgen. Ds. Kater heeft enige keren met de heer Claus von Amsberg gesproken. „Hij heeft veel begrip voor wat er in het Neder landse volk leeft na het voorgevallene in de jaren 1940-'45. Vooral de misdaden van de Duitsers tegenover de joden heb ben hem heel lang bezig gehouden. Hij heeft er veel begrip voor dat het heel moeilijk moet zijn voor een groot aantal Nederlanders een Duitser als prins te accepteren. Al met al heb ik een bij zonder goede indruk van hem gekregen", aldus zei ds. Kater. Inmiddels wordt er op het departement van 'economische zaken in Den Haag druk overleg gepleegd om te komen tot maatregelen, waarmee minister Den Uijl de industriële ontplooiing van het door massa-ontslag getroffen Deventer zoveel mogelijk kan bevorderen. Het is vrijwel zeker dat de overheid bijzondere finan- cierings-maatregelen zal treffen voor de vestiging en uitbreiding van Deventer be drijven. Met minister Bogaers zijn bespre kingen aan de gang over een versneld uitreiken van bouwvergunningen. De vakbonden zijn voor morgen uitge nodigd voor een gesprek met de directie van de meelfabriek Noury en Van der Lande. De heer J. Nooy, hoofdbestuurder van de Bond van Werknemers in de In- durstrie, Sint Willibrordus, verklaarde gisteravond zeer ernstig verontrust te zijn over de sluiting van de meelfabriek in Deventer. Er zijn betrekkelijk kort geleden al en kele meelfabrieken gesloten; de Holland en Ceres in Amsterdam en een meelfa briek in Roermond. Na sluiting van de 'fabriek van Noury en Van der Lande zullen het noorden en oosten van het land nog door slechts twee bedrijven worden bediend: door Koopmans in Leeuwarden en De Korenschoof in Utrecht. President Moboetoe van Kongo ver toont zich gaarne in het openbaar. Hij weet dat zijn jeugdige verschij ning steeds heel wat aandacht krijgt. Op een van zijn tochten eerden enige vrouwen hem door zijn schoe nen te poetsen. LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN Zie verder pagina 7 Archeologen die in het aloude Bra bantse dorp Oirschot een aarden ring wal uit de bronstijd hadden ontdekt, hebben op de vergadering van Brabants Heem in het naburige Oisterwijk de schok van hun leven gehad. Een oude re inwoner van Oirschot onthulde daar dat de prehistorische ringwal niet meer was dan het restant van een wieler- baantje, dat vlak voor de oorlog was afgebroken. Het kabinet staat niet afwijzend tegen over het tot stand brengen op korte ter mijn van een wettelijke regeling van het minimum-inkomen. Uiteraard zou daar over eveneens op korte termijn advies moeten worden uitgebracht door de So ciaal-Economische Raad. Dit blijkt uit een brief die de minister vgn sociale za ken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, gisteren aan de voorzitter van de Tweede Kamer heeft gezonden. Daarbij staat ook het kabinet op het standpunt dat hangende de overweging en de totstandkoming van zulk een wettelijke regeling, per 1 januari een voorlopige voorziening voor het minimum-inkomen tot stand zou moeten komen op grond van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945 (artikel 12) met advies van de Stichting van de Arbeid. Die voorlopige voorziening zou, aldus Advertentie Ook voor U het j'uiste adres DAMESKAPSALON minister Veldkamp, achterwege kunnen blijven als de Stichting van de Arbeid, kennis genomen hebbende van 't vermel de standpunt van het kabinet, alsnog zelf tot overeenstemming zou kunnen komen over een voorlopige norm voor het mini mum-inkomen. Mr. J. C. Droste uit Overveen is gis teravond in Haarlem gekozen als nieuwe voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken. Ir. J. Tromp uit Aerdenhout heeft onlangs te kennen gegeven dat hij zijn functie wilde neerleggen. Ir. Tromp was in september 1964 in functie getreden. De heer Tromp, die gisteravond niet bij de vergadering aanwezig was, is afgetreden om persoonlijke redenen, zo werd meege deeld. Verder is nieuw in het bestuur geko zen jonkheer H. P. F. Coenen v. d. Ooster- hoff uit Aerdenhout. Hij is een van de drie onder-voorzitters. De heren W. C. M. Holt en F. J. Elsinga uit Haarlem wer den herkozen. De heer J. J. Jurissen (Bloemendaal) nam afscheid als vice- voorzitter. Op 3 februari 1966 zal de VAR A-televi sie het stuk „Als er geen negers beston den, moesten ze worden uitgevonden" als nog uitzenden. Het had zoals gemeld eerst in de bedoeling gelegen dit omstreden to neelstuk van Johnny Speight op 9 decem ber voor de televisie te brengen. Maar nadat het stuk de nacht daarvoor in pre mière was gegaan voor een select publiek zag de VARA van een directe tv-uitzen- ding af omdat men meende dat het stuk wel eens tot misverstanden aanleiding zou kunnen geven. De koningin zal zaterdag 25 december een kersttoespraak houden, welke in een nationaal programma van 13 tot 13.15 uur via de zenders Hilversum I, II en III wordt uitgezonden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1