Zeevisgroothandel IJmuiden meldt een spectaculaire uitvoer BORST „Eendracht" en Engelmunduskoor gaven een mooi kerstconcert NOG SLECHTS ENKELE DAGEN kunt U profiteren SPECIALE Mr. J. C. Droste voorzitter Kamer van Koophandel EEG maakt heffingen op export bolbloemen bekend Grond wordt bouwrijp gemaakt voor 68 eengezinswoningen KLASSIEKE MEUBELEN MANTELS MANTELCOSTUUMS EN JACKS Auto' dook van Velser traverse Twee aanrijdingen in Beverwijk Auto gekanteld bij Parkweg in Velsen-Zuid Drie inbraken in IJmuiden Ir. J. Tromp heeft functie neergelegd Kerstmiddag voor huisvrouwen in IJmuiden Auto uitgebrand in woonwagenkamp WONINGINRICHTING KERSTMIS WONINGINRICHTING DINSDAG 21 DECEMBER 1965 7 Ernstig tekort aan arbeidskrachten HET KAN NOG NET VOOR DE KERSTDAGEN Kees Maas 1/3 gedeelte van het bestede bedrag PLEIN 1945 - TEL. 7323 Meer openheid NABIJZEEWIJKSCHOOL BEVERWIJK In haar jaaroverzicht komt het bestuur van de Nederlandse Zeevisgroothandel- vereniging te IJmuiden tot de conclusie, dat vergeleken met het gemiddelde van de aanvoer in de vier voorafgaande jaren 1961-1964, de aanvoer van een aantal vissoorten in 1965 zeer belangrijk is toegenomen. Voor wat betreft kabeljauw, bedroeg de toeneming circa 120 percent, van koolvis 135 percent en van schelvis 160 percent. Daarbij dient opgemerkt, dat in hoofdzaak kleinere sorteringen dezer drie rondvissoorten werden aangevoerd. Daarentegen nam de aanvoer van enkele andere vissoorten, wederom vergeleken met het gemiddelde van eerdergenoemde vier jaren, helaas belangrijk af. Zo was de aanvoer van verse haring 20 percent minder, van makreel 20 percent minder, van wijting 13 percent minder, van schol 8 percent minder en van tong 45 percent minder. Voor wat laatstgenoemde vissoort be treft, kon evenwel in 1965 een hoopgeven de toeneming ten opzichte van de aan voer in 1964 worden vastgesteld, ofschoon ook in dit geval de sortering nog zeer licht uitviel. De kwaliteit van de aangevoerde vis was tamelijk uiteenlopend. De handel heeft het op prijs gesteld, dat de rederij ook in 1965 wederom een aantal reizen ter verre visserij heeft kun nen maken. Hoewel het de bedoeling is, dat de overheidssteun voor deze experi mentele tak van visserij eind 1965 zal af lopen, spreekt de handel gaarne de hoop uit, dat er middelen zullen worden gevon den de verre visserij ook de komende ju jaren te kunnen voortzetten. Door de betrekkelijk geringe aanvoeren van verse haring, schol, makreel en tong, bereikte de marktprijs dezer vissoorten als regel een hoogte als nimmer tevo ren. Ofschoon de bevoorrading van het bin nenland door de zeer ruime aanvoer van de lichtere soorten schelvis, kabeljauw en koolvis een verbetering te zien gaf, moesten ter voorziening in bestaande te korten aan bepaalde gevraagde vissoor ten, (o.a. de grotere soorten kabeljauw en koolvis en filets daarvan) toch nog belangrijke hoeveelheden zeevis worden geïmporteerd. Met uitzondering van de kleinere schel vissoorten, waren alle aangevoerde Noordzeevissoorten over het geheel zeer prijshoudend en zij vonden gerede afzet in binnen- en buitenland. Enerzijds door de in december 1964 in gestelde opvangprijs voor rondvis en an derzijds door de enorme aanvoer van schelvis in 1965, moest helaas een zeer belangrijk gedeelte dezer vissoort, hoe wel dikwijls van uitstekende kwaliteit, aan de markt worden onttrokken en voor dierlijk voedsel worden bestemd. Het is zeer te betreuren, dat daarbij van rederszijde te weinig aandacht is be steed aan de gebruikelijke handelskana len, aangezien anders ongetwijfeld bete re prijsgemiddelden voor de doorge draaide rondvis zouden zijn gerealiseerd. Dank zij een inmiddels getroffen over- bruggingsregelimg tussen rederij en han del, konden belangrijke hoeveelheden rond vis nog boven minimumprijs-niveau door de handel worden opgenomen en voor ex portdoeleinden worden bestemd. In verband met het ernstig tekort aan geschoolde arbeidskrachten en met de steeds meer toenemende vraag naar vis- in-gefileerde-vorm, had de groothandel op dit terrein met talloze moeilijkheden te kampen. Betekende de omvang van de export van verse en bevroren zeevis in 1964 een incidentele onderbreking in de opgaande lijn der laatste jaren, over 1965 kan ge voeglijk van een spectaculaire uitbrei ding van de visuitvoer gesproken worden. Een. vergelijking over beide jaren volgt hieronder. (Nederlandse export van 1 januari t/m 30 november): 1964 1965 België 7.300 ton 8.960 ton W.-Duitsland 6.218 13.540 Frankrijk 8.879 11.760 Italië 1.463 2.880 Engeland 3.444 3.360 Zwitserland 591 570 U.S.A. 599 840 Andere landen 2.600 2.360 Totaal 31.094 ton 44.270 ton De opvallende verhoging van het uit- voercijfer naar West-Duitsland is mede toe te schrijven aan de export van vis van de verre visserij. De forse uitbreiding van de export naar Frankrijk en Italië betekent in feite een correctie op de sterk teruggelopen uit voer in 1964 naar die landen, welke op zijn beurt weer een gevolg was van de zo belangrijk teruggelopen aanvoer in ons land van het waardevolle exportartikel tong in genoemd jaar. Onder de uitvoer naar „andere landen" nemen Denemarken, Australië en Canada een niet onbelangrijke plaats in. Ondanks de belangrijk afgenomen aan voer van verse haring, kon de totale ex port van genoemd artikel zich in 1965 ongeveer op gelijke hoogte handhaven als in 1964, hetgeen uit onderstaand over zicht moge blijken. (Exportcijfers tot 30 november) 1964 1965 België 6.307 ton 5.220 ton W.-Duitsland 10.777 8.720 Frankrijk 2.770 5.450 Oostenrijk 387 250 Tsj.-Slowakije 144 480 Totaal 20.385 ton 20.120 ton Tegenover een niet onbelangrijke ach teruitgang van de export van verse haring naar België, en West-Duitsland staat der halve een verhoging van bijkans 100 °/o van onze uitvoer naar Frankrijk, hetgeen wellicht mede van invloed is geweest op het besluit van de Franse regering tot invoering van een rpinimum-invoerprijs voor verse haring voor de periode 1 au gustus 1965 tot 15 februari 1966. De heer P. Krab, voorzitter van de Zeevisgroothandel Vereniging te IJmuiden. Gelet op de gestadig toenemende aan voeren van ze:vis er het eveneens groei ende tekort aan geschoolde arbeidskrach ten in het visserij- en vishandelbedrijf, moet een voortgaande mechanisatie in de lossing en verwerking van de aanvoer meer en meer urgent worden geacht. Advertentie Eeo prachtige Terlenka vitrage of een mooi tafelkleed. Bekijkt u onze grote sortering eens. Planetenweg 38—42 Telefoon 5991 Er heerste een gewijde stemming op het kerstconcert, dat gisteren in de En gelmunduskoor in Velsen-Zuid werd ver zorgd door de harmoniekapel „De Een dracht" onder leiding van Jan Schaap en het Engelmunduskoor onder leiding van de heer J. J. Huizinga. Er werd met grote toewijding gemusiceerd en het viel dan ook alleen maar te betreuren dat de belangstelling voor dit concert zo gering was. Het koor zong een aantal kerstliederen met uitstekende dictie. De klankverhou ding tussen sopranen en alten is nog niet ideaal, en ook is er niet altijd sprake van vloeiende lijnen. Maar in dit kleine koor zijn toch goede mogelijkheden aan wezig. De Eendracht leverde een grote bijdra ge aan het concert met fantasieën op oude Franse kerstliederen, die sonoor en gaaf werden gespeeld. Dat de klank niet altijd even afgewogen was lag ook aan de slecht bezette kerkruimte, welke fac tor het koor eveneens parten speelde. Mevrouw T. Meerlof-Keuter zong enke le solo's, en zij toonde daarbij een grote muzikaliteit. Haar mezzo-sopraan is ech ter in de lagere registers mooier dan in de hogere, en gisteravond intoneerde zij nogal eens te laag als zij op hoge noten moest forceren. Misschien zou het aan- Vanochtend omstreeks vijf uur is een 21-jarige Beverwijker op de Velser tra verse met zijn personenauto geslipt en daarna langs de glooiing omlaag getui meld. De bestuurder liep geen letsel op. De wagen moest met een kraanwagen worden weggesleept. Advertentie „een feest vol sfeer" Wij hebben onze eta lages speciaal aange past en tonen u voor de liefhebbers van het beter genre. VERSPUY PLEIN 1945 no. 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 beveling verdienen de liederen iets-naar beneden te transponeren. De heer Huizinga begeleidde haar op op merkelijke wijze. Zijn solo, een reeks variaties op „Engelkens door het lucht ruim zwevend", bewees dat hij de moge lijkheden van het orgel door en door kent. Op deze avond, waarin ook de aanwezi gen in het zingen van kerstliederen wer den betrokken, hield ds. L. Brink een korte meditatie over Lues 2. Het concert wordt donderdag (zonder meditatie) her haald in Concordia (Velsen-Noord). In Beverwijk moesten maandag twee verkeersslachtoffers met een hersenschud ding naar het Roode Kruisziekenhuis wor den overgebracht, nadat zij bij een aan rijding waren betrokken. De eerste was een veertigjarige inwoonster van deze stad, die des morgens om elf uur, als wielrijdster komend uit de Kroonstraat, op de Hendrik Mandeweg verzuimde voor rang te verlenen aan een hier naderende personenauto. Het tweede slachtoffertje was een zeven jarig meisje, dat even later plotseling de Van Riemsbeeklaan overstak, zodat het kind niet meer door de bestuurder van een bestelauto kon worden ontweken. Bij de Parkweg in Velsen-zuid is maan dagmiddag op de oude rijksweg een per sonenauto na in aanraking te zijn geko men met een verkeersgeleider gekanteld. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd even als de verkeersgeleider. In het afgelopen weekeinde zijn in IJmuiden drie inbraken gepleegd waar bij slechts een klein bedrag aan geld werd ontvreemd. Door verbreking van een glasruit in de toegangsdeur verschafte men zich toe gang tot de Pieter Vermeulenschool en de Julianaschool aan de Herenduinweg. Alle kasten en bureaus werden doorzocht. Vermist worden enig klein geld, een doos je sigaren en een paar dameshand schoenen. In de nacht van zondag op maandag werd met een trottoirtegel een spiegelruit naast de buitendeur van het spoorwegstation aan de Zeeweg ingesla gen. Diverse laden werden opengebroken. Er wordt ongeveer vijf gulden vermist. Vermoedelijk met behulp van een valse sleutel is men binnen gekomen in een chemisch bedrijf aan de Middenhaven straat. Hier werd uit een geldkistje on geveer 7,50 weggenomen. Advertentie van onze (zowel voor dames als kinderen) Bij contante aankoop van bovengenoemde artikelen ont vangt u een tegoedbon van Deze tegoedbon kunt u t/m 31 dec. a.s. geheel naar eigen keuze in onze zaak besteden voor textiel- of confectieartikelen. Onze zaak is t/m 23 december ook 's 'avonds geopend tot 9 uur Mr. J. C. Droste uit Overveen is gis teravond gekozen als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Zijn voor ganger, ir. J. Tromp, heeft onlangs te kennen gegeven dat hij zijn functie om persoonlijke redenen wilde neerleggen. Ir. Tromp was in september 1964 in func tie getreden. Na afloop van de vergade ring is van de zijde van het bestuur met nadruk meegedeeld dat de heer Tromp, die niet aanwezig was gisteravond, abso luut alleen om persoonlijke redenen is afgetreden. De vice-voorzitter de heer J. J. Jurrissen verklaarde zijn afwezigheid uit het feit dat ir. Tromp een andere be langrijke vergadering moest bijwonen. De Europese commissie heeft heffingen bekend gemaakt, die gelegd zullen wor den op de uitvoer van Nederlandse bol bloemen (tulpen, hyacinthen en narcis sen) naar West-Duitsland en Frankrijk. Nederland hanteert bij de export van bol len van deze soorten minimum-export prijzen en minimum-maten. Daardoor krijgen de Franse en Duitse telers van tuipe-, hyacinthe- en narcissebloemen hun grondstof, de bol, duurder dan hun Ne derlandse collega's. De heffing is bedoeld De afdeling Velsen-IJmuiden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft gistermiddag een bijeenkomst ge had die in het teken van het naderend kerstfeest stond. Voor deze gelegenheid was de zaal van het Patronaatsgebouw toepasselijk en smaakvol versierd. Mevrouw A. B. Bohlken-Vermeulen, presidente der vereniging, was verheugd over de grote opkomst en zij heette in het bijzonder de ere-preside.nte, me vrouw M. A. A. Bührmann-Klopper, als mede het ere-lid mevrouw A. C. Dam- mers-Swart hartelijk welkom. In deze da gen heeft elke huisvrouw het drukker dan normaal en daarom was het een leu ke verrassing dat zovelen toch nog tijd hadden kunnen vinden voor deze bijzon dere bijeenkomst. Na een parabel, waarin Maria in vele faken met de huisvrouw van vandaag werd vergeleken, declameerde de voor drachtkunstenares Liesbeth Veendorp enkele gedichten, afgewisseld met kerst liederen uit verschillende landen. Na de pauze volgde een samenzang. Mevrouw Bohlken sprak haar dankbaar heid en waardering uit voor de mede werking die van alle kanten was onder vonden en zij noemde daarbij ook me vrouw Meyes, die de yerschillende onder delen van het programma met muzikaal tussenspel had overbrugd. De zieke leden werden niet vergeten en met het zingen van „Stille nacht, heilige nacht" werd de ze feestelijke middagbijeenkomst beslo ten. om bij de export van het eindprodukt (de bloem) dit verschil in grondstoffenprijzen te compenseren. Bij de uitvoer naar Duitsland zijn deze heffingen al eerder toegepast, in het sei zoen 1964-65 nam de Europese commissie de bilaterale afspraak van het bedrijfs leven der twee landen (met het produkt- schap voor siergewassen als Nederland se partner) over. Voor Frankrijk is het de eerste keer. dat dit land vroeg in het voor jaar van dit jaar om het instellen der heffingen. De heffingen, zoals de Europese com missie die nu vastgesteld heeft, zijn ge baseerd op berekeningen van het produkt- schap voor Siergewassen. Van het ver schil in aankoopprijzen der bollen wordt nu echter niet meer, zoals dat bij de re geling met Duitsland tot nu toe wel het geval was, het verschil in vrachtkosten afgetrokken. Wel wordt de invloed van de invoerrechten nog van dat verschil af getrokken. Frankrijk had bezwaren gemaakt tegen het overnemen van de Nederlands-Duitse regeling. Het vond dat het verschil in werkelijke aankoopprijzen geheel moest meetellen. De heffingen op de uitvoer naar Duits land worden in Nederland door het pro- duktschap voor siergewassen geïnd. Bij de uitvoer naar Frankrijk kunnen ze of door het produktschap, o door Frankrijk wor den geind. Mr. J. C. Droste, een van de directeu ren van de n.v. Koninklijke Droste Fa brieken in Haarlem, is 52 jaar en sinds 1958 lid van de Kamer van Koophandel. Hij was ondermeer lid van de commis sies Financiën en Makelaardij. Na zijn verkiezing (21 van de 29 stemmen) zei de heer Droste: „Mijn vader is in de ja ren dertig ook voorzitter van de Kamer geweest. Ik doe dit graag en hoop van harte dat het mij gegeven zal zijn het goed te doen". De nieuwe voorzitter drukte er zijn spijt over uit dat de heer Tromp had bedankt. Hij had het volste vertrouwen in de samenwerking met het bestuur, de commissies en de leden. De nieuwe voorzitter verricht zijn taak vanaf heden, in afwijking van het regle ment. Andere benoemingen gaan per 1 januari in. De verkiezing van het nieu we bestuur stond gisteravond als punt vijf op de agenda van de openbare zit ting. Van acht tot negen uur was er een besloten vergadering. De heer J. J. Jur rissen zal per 1 januari zijn functie als vice-voorzitter neerleggen. In zijn plaats werd gekozen jhr H. P. F. Coenen v. d. Oosterhoff. De beide andere onder voorzitters, de heren F. J. ElsAnga en W. C. H. Holt, werden herkozen. Behalve de heer Jurrissen namen gis teravond bok afscheid de leden J. H. Bartman en P. Visser. De heer Bartman was niet aanwezig. Voor opengekomen plaatsen in de di verse commissies werden gisteravond nieuwe leden benoemd, met het kiezen van de voorzitters zal worden gewacht tot de volgende vergadering. Het is de bedoeling van de Kamer van Koophandel, zo wer d meegedeeld, om wat meer openheid omtrent de gang van zaken te bevorderen. De voorzitters van de diverse commissies zullen voortaan rèsumé's maken van de besloten com missievergaderingen en deze na goedkeu ring door het bestuur naar de dagbladen in het gebied van de kamer zenden. Een punt op de agenda was ook de noodzakelijkheids ver klaring van de ge meente voor de openbare vakschool voor de detailhandel in Haarlem. De heer W. C. M. Holt voerde hierover namens de commissie onderwijs het woord. Hij meende dat elk onderwijs op het gebied van de detailhandel bevorderd moest wor den. De commissie had het gemeentebe stuur dar ook geadviseerd tot de stich ting van deze school, ondanks de rooms- katholieke detailhandelsdagschool. De heer Holt noemde deze tak van onder wijs „achtergebleven", en wees erop dat de rooms-katholieke school een overschot aan aanvragen heeft. Ook de vierde Technische Hogeschool kwam nog even ter sprake tijdens de ver gadering. Men besloot dat de leden ken nis zouden nemen van de diverse ver schenen rapporten over de TH. Met het bestuursvoorstel terzake van de subsidies voor 1966 ging de Kamer akkoord. Tegenover de Humanitas-torenflat aan de Warande te Beverwijk vlakbij de Zee- wijkschool wordt nu gewerkt aan het bouwrijpmaken van het perceel grond, waarop 68 eengezinswoningen alsmede 69 garages zijn geprojecteerd. Het wordt een laagbouwproject, uit te voeren in gro tere en kleinere blokken woningen. Het plan voor deze bouw dateert van twee a twee en half jaar geleden. De helft van de te bouwen woningen zal be stemd zijn voor de verkoop, de andere helft wordt verhuurd. Binnen korte tijd wordt het benodigde bouwvolume ver wacht. Als het volume is verleend zal binnen afzienbare tijd kunnen worden be gonnen met de uitvoering van de werk zaamheden voor de bouw. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken heeft een nieuwe voorzitter en ondervoorzitter gekozen. Op de foto van links naar rechts de heren W. C. M. Holt, J. J. Jurrissen, de nieuwe voorzitter mr. J. C. Droste Door onopgehelderde oorzaak is in de afgelopen nacht in het woonwagenkamp in Velsen-zuid een personenauto, toebeho rend aan een van de bewoners, in brand geraakt. De wagen brandde geheel uit.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7