Vondeling: Geen sprake van recessie „Prof. Zijlstra had het wel eens meer niet bij het rechte eind" Ook België sluit mijnen RQBECO Leven duurder Groot verlies bij Jan de Poorter sigar3erlijk uitwoed-' Duits staalbedrijf overweegt vestiging in Europoort Verolme verloor op nieuwbouw f 17 min. Braziliaanse voor een werf stond debacle Ontslag voor 10.000 kompels het fundament van uw vermogen EEG-uitkeringen ook voor handel met de DDR Directeur treedt af HAL geeft de Rijndam aan Duitse dochter Scheepvaartberichten Hogere sociale uitkeringen Drs. Coppes in directie van De Volkskrant Ned. Participatie Mij neemt deel in Tyresoles Kort economisch nieuws i DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 11 Optimisme Gisteren op het Damrak WALL STREET: Dow Jones index 965.86 6.40) Er is geen reden voor bezorgdheid over de ontwikkeling van onze eco nomie. De orderpositie is gunstig en de lopende rekening van de betalings balans vertoont een overschot van een half miljard gulden. Er gluurt aller minst een recessie om de hoek. In tegendeel, de economie kan de begro- tingslast heel goed dragen. Dat zei minister Vondeling (Financiën) gis teren in de Eerste Kamer in ant woord op de pessimistische beschou wing, die de anti-revolutionaire se nator Zijlstra dinsdag had gehouden over de labiele economische positie, waarin ons land naar zijn mening ie komen te verkeren. „Onbewezen", noemde de minister de stelling van de senator, dat het perspectief thans aanzienlijk slechter zou zijn dan begin van dit jaar. Er is volgens minister Vondeling een redelijke kans dat de heer Zijlstra het ook deze keer weer eens niet bij het rech te eind heeft gehad. De minister herin nerde eraan dat professor Zijlstra de si tuatie wel eens vaker minder juist heeft beoordeeld. Hij citeerde de A.R.-senator uit de handelingen van de Kamer van twee jaar geleden: de economie zou zich ook toen op het scherp van de snede heb ben bevonden. De afzetmoeilijkheden, waarmee som mige bedrijven te maken hebben, komen volgens dr. Vondeling alleen voor in en- van bedrijven in Deventer en Twente is van bedrijven in Deventer en Twnte is meer een kwestie van fusie wegens over capaciteit dan gebrek aan rentabiliteit. De minister ging akkoord met de stelling van professor Zijlstra dat de loonvorming wederom moet worden gebaseerd op de stijging van de produktiviteit. „Ik hoop dat de werkgevers en werknemers dat met ons zullen inzien," aldus de be windsman. Minister Vondeling zei.dat de sanering van de Limburgse mijnstreek voor slechts twee miljoen gulden ten laste van de be- Ook in België zal men overgaan tot het sluiten van een aantal kolenmijnen, tot herscholing van de mijnwerkers en tot het bevorderen van het ontstaan van nieuwe industrieën in de mijnstreek. De Belgische regering heeft gisteren bekend gemaakt dat in de loop van het volgende jaar zes mijnen zullen worden gesloten. Deze maken deel uit van de 32 Belgische mijnen die niet rendabel zijn. De totale Belgische produktie zal als gevolg van de sluiting met ongeveer één miljoen ton kolen verminderen. Bijna 10.000 werknemers zullen werk loos worden. De Belgische staat zal voor hen zorgen. Zij zullen in nieuwe indu strieën te werk worden gesteld, of een steunuitkering ontvangen. Het gaat om twee mijnen in de streek van Luik, twee in de Borinage, één bij Charleroi en één te Genk, in de Belgische provincie Lim burg. De overgebleven 26 niet rendabele mij nen zullen over 1966 1,6 Belgische frank aan subsidie ontvangen. De staat zal bo vendien garant blijven voor 75 percent van het door de Belgische banken in nieuwe industrieën gestoken gelden. groting 1966 komt. Het geld zal worden gezocht door andere uitgaven achterwege te laten. Voor 1967 zal 35 miljoen gulden moeten worden uitgetrokken. De minister zag de financiële situatie voor dat jaar niet al te rooskleurig in. „De tweede tranche van de belastingverlaging-Witte- veen ligt me zwaar op de maag", zei hij. Over de begrotingstekorten van de drie grote steden zei dr. Vondeling, dat het volstrekt uitgesloten is dat het rijk deze tekorten zou kunnen absorberen. Hij acht te een goede analyse van de tekorten ge boden om een inzicht in de problemen van de steden te krijgen. De inflatie werd ook door de bewinds man afgeschilderd als de zwarte plek in de totaliteit van het sociaal-economische beleid. „Ik zou er iedere dag over praten als ik de instrumenten had om er een eind aan te maken", zei dr. Vondeling, „maar het gaat boven onze macht." Dat de loonontwikkeling de laatste jaren zo is uitgelopen, mag volgens de minister geen enkele regering worden verweten. „De werkgevers zitten niet voor spek en bo nen bij het loonoverleg", zei de bewinds man. Over de krappe kapitaalmarkt zei de minister van financiën tenslotte, dat het zaak wordt een inzicht in de problemen te krijgen. De kennis omtrent deze markt komt nu met vertraging van een half jaar binnen en dat is veel te laat. De minister kondigde een wetsontwerp aan teneinde de onderhandse kapitaalmarkt doorzichti ger te kunnen krijgen. Advertentie Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals het CBS dat maandelijks samenstelt op basis 1959-'60 is 100, steeg van 121 medio oktober tot 122 medio november. Binnen de sector voeding, waarvoor het indexcijfer opliep van 122 tot 124 werden prijsstijgingen geregistreerd voor brood, koffie en eieren. Voorts gaven de index cijfers voor aardappelen en groenten een stijging te zien, terwijl het indexcijfer voor fruit een daling vertoonde. Het prijs indexcijfer, inclusief verplichte sociale verzekeringen en loonbelasting, steeg van 117 medio oktober tot 118 medio no vember. De Europese commissie heeft beves tigd, dat ook uitkeringen uit het land bouwfonds van de Europese Economi sche Gemeenschap zullen worden ge daan voor restituties, die de lidstaten hebben verleend bij de uitvoer van land' bouwprodukten naar Oost-Duitsland. Volgens een mededeling van de commis sie heeft de Duitse bondsrepubliek hierte gen zowel politieke als juridische bezwa ren gemaakt. De vrees van de regering in Bonn is, dat daardoor de EEG het bestaan van een onafhankelijke staat Oost-Duitsland erkent. Tot de door de Duitse bondsrepubliek gewraakte uitkering behoort een bedrag van 12.000 Duitse marken, waarop Neder land uit het fonds aanspraak maakt als aandeel van de EEG in de restituties die het heeft gegeven om in 1962 en 1963 de uitvoer van ruim 200 ton eieren naar Oost-Duitsland mogelijk te maken. De N.V. Internationale Handel- en Scheepvaart Maatschappij Jan de Poorter heeft in de eerste negen maanden van het lopend boekjaar een aanmerkelijk verlies geleden. Tevens is bij de afwikkeling van posten van vorige boekjaren gebleken, dat de vermogenspositie van de vennootschap per 31 december 1964 belangrijk ongunsti ger is dan in de jaarstukken tot uitdruk king is gekomen. Besloten is tot een diepgaande reorga nisatie waarbij de activiteit wordt gecon centreerd op het ertsveredelingsbedrijf te Geertruidenberg, dat op zichzelf goede perspectieven biedt. Verdere maatrege len ter versterking van de positie zijn in overweging. De heer A. H. Knoppien is afgetreden als directeur van de vennootschap. Met het waarnemen van de directie is de ge delegeerde commissaris, de heer J. L. M. de Poorter, belast. Over 1964 werd de winst in mindering gebracht van het in 1963 geleden verlies. Andermaal werd besloten geen dividend uit te keren Red. De Holland-Amerika Lijn gaat in de herfst van 1966 het S.S. „Rijndam" (15.015 ton dwt) overdragen aan haar Duitse dochtermaatschappij, de Europa- Canada Linie G.m.b.H. te Bremen, ter vervanging van het M.S. Seven Seas", dat tegen die tijd uit de dienst zal wor den genomen. De „Rijndam" ondergaat op dit ogen blik een uitgebreide dokbeurt in Bremer haven en zal begin februari volgend jaar volgeboekt naar Australië, Nieuw Zeeland en om de wereld varen. Advertentie BONN Europoort maakt kans op een vestiging van het Huettenwerk Oberhau sen A.G. (de HOAG). Dit heeft gisteren een van de leden van de raad van be stuur van de HOAG in Oberhausen ver klaard. De woordvoerder voegde eraan toe: „waarschijnlijk zal de HOAG echter in Oberhausen blijven". Deze stad is de geboorteplaats van de HOAG staalgiete- rijen en al in mei was scherpe kritiek geuit over plannen om de HOAG uit het Roergebied naar elders te verplaatsen. Oorzaak van de eventuele verhuizing is een wet die de HOAG verplicht maat regelen te nemen tegen de zogenaamde „bruine rook", die uit duizenden schoor stenen in het Roergebied de lucht ver giftigt. De HOAG heeft nu uitgerekend wat deze anti-stoïmaatregelen het bedrijf zouden kosten: 40 miljoen Duitse mark voor de „ontploffingsinstallaties" en wat veel erger is 200 miljoen Duitse mark voor de tijd dat het bedrijf door de werk zaamheden aan de schoorstenen stil ligt. Voor dit bedrag kan men een heel nieuw bedrijf bouwen, ontdekte de leiding van de HOAG en zij zocht naar een ander vestigingsgebied. Het bezwaar van de Rotterdamse ves oven zal moeten worden gebouwd, ter wijl men in Oberhausen over een aan de eisen van de tijd aangepaste hoogoven beschikt. Een voordeel van de vestiging in het Europoortgebied voor de HOAG zal zijn, dat de ijzerertsen niet eerst naar het Roergebied behoeven te worden ver voerd. Staven ruw ijzer zouden in plaats van erts naar Oberhausen kunnen worden verscheept om daar te worden uitge- walst. Daarmee zou men de helft van de nu nodige scheepsruimte sparen. Op de terugreis Oberhausen-Rotterdam zou den de rijnaken cokes moeten gaan ver voeren. Het gehele investeringsprogramma van de HOAG neemt drie tot drie-en-een-half jaar in beslag. Wanneer tot de nieuwe vestiging zal worden besloten, hangt van de komende vergadering van de raad van toezicht af. Een datum voor deze ver gadering is nog niet vastgesteld. De vraag of Rotterdam zal worden uitver koren hangt voor een groot deel af van de situatie op de kapitaalmarkt. Bij een voor de HOAG buitenlandse vestiging zal de investering hoger komen te liggen en ook het gedeelte aan buitenlandse mid delen, omdat onvermijdelijk ook een hoog- tiging is, dat er een gloednieuwe hoog- oven zal moeten worden gebouwd. Scheepsbouwer Cornells Verolme blaakt niet van optimisme over de toe komst van de nieuwbouw in zijn sector. Letterlijk schrijft hij in een overzicht over de gang van zaken in 1965 in zijn concern in het personeelsblad. „Algehele verbetering in de nieuwbouwsector kan alleen verwacht worden als wij dezelfde steun ontvangen als omringende landen of dat voor iedereen elke steun wordt afgeschaft." De laatste twee jaren zijn voor de nieuwbouw zeer verliesgevend geweest. De heer Verolme noemde in Aagtekerk 22 v. Marseille n. Hamburg. Acmaea pass. 22 Cap Matifou n. Rotterdam. Acteon 22 rede Danang Bay. Alamak 22 ten anker Ummsaid. Alchiba 22 ten anker Suez. Algol 22 te Melbourne. Alnati 22 v. Hamburg n. Bremen. Aludra 23 te Angradosreis. Ampenan 21 v. Papeete n. Noumea. Amsteldijk 22 v. Norfolk n. New York. Amstelhoek 22 te Fremantle. Amstelstad pass. 23 Sabang n. Hamburg. Anco Spray 23 tte Priolo. Andijk 22 v. Bremen n. Hamburg. Angolakust 22 v. Pointe Noire n. Matadi. Area 22 v. Thameshaven n. Hamble. Archimedes 22 te Moengo verw. Ares 23 te Port au Prince. Argos 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Arkeldijk 21 v. Cristobal n. Le Havre. Asterope 22 v. Liverpool n. Golf van Mexico. Banggai 22 v. Burnside n. Mobile. Bengalen 23 te Baltimore verw. Bennekom 22 te Antwerpen. Caltex Arnhem 22 v. Port Said n. Gothenburg. Caltex Eindhoven 23 te Mosselbay verw. Caltex Madrid 23 te Bombay. Caltex Rotterdam 22 v. Suez n. Rastanura. Cartago 22 v. Almirante n. Dominicaanse repu bliek. Celebes 22 te Genua. Cinulia 23 te Liverpool. Congokust 22 v. Monrovia n. Freetown. Dinteldijk 22 v. Los Angeles n. San Francisco. Diogenes 23 te Antofagasta. Dongedijk 23 te Los Angeles. Eemhaven 22 v. Port Elizabeth n. East London. Eenhoorn 23 te Lattakia. Fina Nederland 22 v. Stanlow n. Holehaven. Forest Town pass. 22 Straat Ormoes n. Japan. Geeststar 23 te Dominica. Gorredijk 22 v. Charleston n. New Orleans. Guineekust 22 te Hamburg. Gulf Italian 23 te Mena verw. Hector 22 te Bremen. Hercules 22 v. La Guaira n. Port of Spain. Ivoorkust 22 te Hamburg. Jagersfontein 22 v. Tenerife n. Kaapstad. Justus Waller 22 te Dinglebank. Kalydon 22 v. Gasslane n. Avonmouth. Karimun 24 te Napier verw. Kerm ia 22 te Gothenburg verw. Khasiella pass. 22 Azoren n. Curasao. Koudekerk 22 te Suez verw. Krebsia pass. 22 Kaap Gulhas n. Durban. Laertes pass. 22 Sabang n. Djibouti. Leiderkerk 23 te Marseille verw. Main Lloyd pass. 22 Bremerhaven n. Bremen. Marne Lloyd 22 v. Mombasa n. Djibouti. Mataram 22 te Port Said. Naess Commander 22 v. Suez n. Rastanura. Naess Tiger pass. 22 Rondo n. Chibo. Neder Ebro 22 te Cristobal. Neder Rijn 22 te Antwerpen. Oranjestad 23 te Madeira. P. G. Thulin pass. 22 Straat Magelhaen n. Quintero. Philidora pass. 23 Port Sudan n. Kharg Eiland. Poeldijk 22 te Antwerpen. Prins WiIlem-4 22 v. Londen n. Rotterdam. Radja 23 te Penang verw. Roepat 22 te Belfast. Rondo 28 te Aden verw. Rotterdam 22 v. Kingston n. Curasao. Sarpedon 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Senegalkust pass. 22 Dakar n. Freetown. Servaaskerk 22 te Hamburg. Sibigo 22 v. Hongkong n. Sampit. Sinabang 22 Cantonriver n. Hongkong. Sinon 22 te Baltimore. Sinoutskerk 22 te Aden. Sloterdijk 23 te Baltimore. Sloterkerk 22 v. East London n. Durban Straat Cook 22 v. Penang n. Ceylon. Straat Franklin 23 te Yokkaichi. Straat Frazer 23 v. Port Harcourt n. Tema Straat Magelhaen 23 te Durban verw. Straat Van Diemen 22 v. Melbourne n. Port Kamble. Streefkerk 22 v. Marseille n. Port Said. Tero 23 te Antwerpen. Themis 22 te Hamburg. Tjitjalengka 22 v. Durban n. East London Tjimanuk 23 te Port Piri verw. Togokust 22 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ulysses 22 v. Antwerpen n. Amsterdam. Viana pass. 23 Panamakanaal n. Puerto Miranda Willemstad 23 te Barbados. Woensdrecht 22 te Ardrossan. Wonosari 22 v. Aqaba n. Port Sudan. Wonosobo 23 te Shanghai verw. Zaanland 22 te Las Palmas. Zeeland 21 v. Longview n. Los Angeles. een persoonlijk gesprek met een redac teur van het ANP een bedrag van 17 miljoen. Maar de situatie schijnt zich voor het concern in gunstige zin te veranderen. De huidige orderportefeuille geeft aan zienlijk betere perspectieven te zien al blijft de nieuwbouw een zorgenkind. Het grote reparatieapparaat dat ruime inves teringen vergde, werpt zijn revenuen af; de afdelingen machinebouw en elektrici teit vonden terreinen buiten de scheeps bouw die lucratief bleken en tenslotte is de ontwikkeling van het zonwerend ma teriaal „metalon" afgesloten en kan dit produkt na 1 januari volop in produktie en verkoop komen. Gezien de grote afstand tussen scheeps bouw en textielindustrie is besloten de metalon- en verolonfabrieken (Verolon is de naam die buiten Europa wordt ge bruikt) in een afzonderlijke gecombineer de vennootschap onder te brengen. In zijn overzicht zegt de heer Verolme niet ontevreden te zijn over de resultaten in 1965 van de Nederlandse bedrijven, maar minder tevreden te zijn over de buitenlandse wérven uitgezonderd de Ierse. Vooral de Braziliaanse werf stond er heel moeilijk voor door het optreden van de vorige regering. Een half jaar ge leden leek het erop of Verolme Brazilië eenzelfde lot zou treffen als de vestiging van Fokker in Brazilië enkele jaren ge leden. Onderhandelingen met de huidige regering sindsdien gevoerd en nu vrijwel beëindigd hebben echter tot resultaat ge had dat er alle reden is voor groot opti misme over de toekomst van de Brazi liaanse werf waar 2000 mensen werken en die tot de grootste en modernste wer ven ter wereld behoort. De capaciteit van deze werf is even groot als van alle Verolme werven in Nederland tezamen. De grootste helling is geschikt voor de bouw van schepen van 160.000 ton d.w. Jammer noemt de heer Verolme het, dat hij gedwongen is de werf in Noor wegen te sluiten. Destijds overgenomen op verzoek van de Noorse regering opdat de 400 werknemers aan het werk konden blijven met de bedoeling (en de conces sie) te bouwen, is door de grote tegen werking van de Noorse scheepswerven niets van de plannen terecht gekomen. Noch de belofte van de Noorse regering noch die van de Noorse marine konden gestand worden gehouden, terwijl de klei ne bestaande werf geen levensvatbaar heid had wat al eerder bewezen was. Het kantoor in Oslo zal gehandhaafd blijven. Over de Ierse werf heeft de heer Verolme niets dan lof. Op de werf in Indonesië zal in 1966 de kiel gelegd worden voor het eerste schip. De bedrij ven in Nederland zijn volop van werk voorzien. Een groot probleem blijft het tekort aan arbeidskrachten. In het S.E.R.-advies over hogere socia le uitkeringen in verband met de huur verhoging per 1 januari 1966 is door de S.E.R. een fout gemaakt in de verhogin gen voor invaliditeitsrentetrekkers. De verhoging voor klasse C is 54 per jaar, en niet 64 zoals gisteren op pagina één van onze krant gemeld. De algemene vergadering van aandeel houders van de N.V. De Volkskrant heeft woensdag op voordracht van de raad van commissarissen tot mede-directeur van de n.v. benoemd drs. Th. Coppes te Utrecht. De benoeming geschiedde met algemene stemmen. Zij gaat in op 1 januari 1966. wbi im UNILEVER VAST, KLM OP RECORHOOGTE Unilever heeft het herstel van dinsdag met kracht verder voortgezet. De prijs van 110,50 lag 2,50 boven het voor gaande slotniveau. Er vonden in deze hoek dekkingsaankopen plaats, met daarnaast aankopen van lokale zijde. Unilever sloot in Wall Street een halve dollar hoger, het geen voor Amsterdam een goede stimulans was. Philips verwerkte het geringe Ame rikaans aanbod zeer goed en was goed prijshoudend op 109,70. Kon. Olie ver beterde vijftig cent tot 145,50. AKU gaf weinig verandering te zien op 358*/*, ter wijl Hoogovens een puntje hoger werd geadviseerd op 430. KLM kwam op een recordhoogte aller tijden. Gedurende de niet-officiele ochtendhandel werd 279 tot 280 voor KLM betaald. De officiële koers van dinsdag was 260. Dit aandeel stond dinsdag in Wall Street wederom in de belangstelling met een koersstijging van ruim vier dollar tot 80^6, nadat ook 82 was gedaan. In de middag werd de koers geadviseerd rond de 280. De forse koersstijging in Wall Street voor KLM werd veroorzaakt door gedwongen aan hoofdfondsen bleef in Amsterdam kalm. Toch kwamen de meeste kooporders van het publiek als gevolg van de vrees voor verdere inflatie. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvk. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 358-359 425 145.30-145.40 109.40-109.80 110.20-110.80 268-270 422 145.50 109.80 110.90 VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 21 dec. 396 150 (37.8°/o) 165 (41.8%) 81 (20.4%) 22 dec. 398 164 (41.3%) 137 (34.4%) 97 (24.3%) kopen van de baissiers. De handel in alleK.L.M. AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Unilever Philips 145.30-145.70 109.40-110.51 110-110.70 278-281 Slot- koersen 22 dec. Slot- koersen 22 dec. 359 Hoogovens 435 109.80 110.30 Kon. Petroleum. 145.40 Amsterd. Rubber 96 gb H.V.A 140 106.50 Holl.-Am. Lijn 122 gb K.L.M 280 gb K.N.S.M. 113 Kon. Paketvaart 183% Van Ommeren 21074 Ned. Sch. Unie 144 gl 5% Ned. 1964 93 5'/4% Ned. 1964-11 9174 5%% Ned. 1965 97 gl 6% B.N.G. 1965 98% 5% Ned. G.U. 9674 4 A.K.U. 1144/4 5%% Hoogovens 109% gb Alk. Bank NederL 264 Amro Bank 53.40 Holl. Bank Unie. 222 Nat.-Nederlanden 585 Ned. Midd.st. B. 100 R.V.S. 500 221 Interunie 185 Nefo 91 112 Unitas 461 Albert Heijn 656 Alg. Norit 212 gb Arnstel Brouwerij 353 Amsterd. Ballast 414 Amsterd. Droogd. 106 gb Bensdorp 419 Van Berkei 220 gb 378% Blaauwhoed 390 gb Bredero 420 Brocades-Stheem 870 Bühr.-Tetterode 625 Bijenkorf 541 Centr. Suiker Mij 373 Curag. Handel My 154 184 Erdal 415 b 238 Ford Van Gelder Zn. Gelderl.-Tielens Gist- en Sp.fabr. Grasso v. d. Grinten Hagemeijer Hatema Havenwerken Heineken Bier Hoek's Machinef. Holec Holl. Beton Indoheem Internatio Kempen-Begeer Key en Kramer Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Koudijs Leidsche Wol Lindeteves-Jacob Meneba Muller Co. Chem. F. Naarden Ned. Dagbl. Unie Ned. Kabelfabr. Ned. Sch Mij Van Nelle Njjverd. Ten Cate Oranjeboom Bier Overz. Gas William Pont Rott. Droogdok Sch. Expl. Mij Scholten Foxhol Schuttersveld Smit Transform. Spaarnestad Stokvis Zn. Technische Unie Texoprint Thom. en Drijver Ver. Glasfabr. Ver. Machinefabr. Vredest. Rubber Wessanen Wilt. Fijen.-B. Wyers Zwanenberg-Org. 920 b ex 1107* 442 320 gb 762 484 201 231 467% 252 322 42.40 268% 127 228 740 163 320 b 156% 3787* 319% 436 211% 326 76 220 gb 117Vi 360 93.50 250 202% 190 413 137 gl 240 545 gb 180 296 123 456 135 gb 130 gb 433 158% gb 539 167.50 21 dec. 22 dec. 21 dec. 22 dec. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr Pennsylvania South Pac. Union Pac Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind Am. Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Cons. Edison City Bank Gen. Motors Eastm. Kodak Gen. Electr Goodyear T. Vooral dankzij de vaste stemming voor een groot aantal geselecteerde waarden is Wall Street gisteren hoger afgekomen. Verkopen vonden plaats in ruimtevaart waarden en een aantal luchtvaartaande len. Staalfondsen waren vooral begin beurs favoriet, maar sloten de dag juist onder het hoogste punt van de dag af Bethlehem 114. Sperry Rand waarin de 337» 3374 39 39 617. 617. 6674 67% 807s 797. 6374 637s 46% 4778 417. 417s 4878 4974 567s 577. 4674 467s 73% 75% 6174 627. 3974 397a 837. 83% 407. 4174 1337. 130 32% 557s 567s 5678 41 417s 80 777s 23674 2357. 10974 111 11378 11474 1027s 1027. 487. 487. Amer. Motors 9 95/8 Int. Harvester 4574 457s Int. Nickel 9278 927s Int. T. and T. 667s 667* Kennecott 125 12374 Mont. Ward 34 34 Radio Corp. 457b 457* Republic. St. 447e 447* Royal Dutch 417s 417s 637s 647s Shell Oil 637s 637s Soc. Vacum 9074 9074 Stand. Br 747s 74% Stand. Oil N.J. 8074 797s Studebaker 22 2274 797s 807s Un. Aircraft 857* 83 87$ 87b 30 3074 Us. Rubber 7074 707s Us. Steel 547s 547s Westingh 62% 6274 Woolworth 297s 2978 567s 5574 K.L.M. 807s 767s omzet het grootst was bleef onveranderd op 21^. Van de 1417 verhandelde fondsen waren er 501 hoger en 704 lager. De omzet steeg van 8,24 miljoen shares tot 9,75 miljoen. De Dow Jones indices: industrie 965.86 6.40); sporen 247.46 0.03) en open bare nutsbedrijven 151.93 0.90). De grotere vraag naar autobanden als gevolg van de sterke groei van het Ne derlandse wegenpark, maakt voor Tyre- soles Nederland NV een zeer sterke uit breiding van de produktiecapaciteit nood zakelijk. Voor de financiering hiervan is de Nederlandse Participatie Maatschap pij nu bereid gevonden voor nominaal 550.000 gewone aandelen tegen 140 per cent cum half dividend 1965 in de'ven nootschap deel te nemen. Over de gang van zaken in 1965 zegt de directie dat, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, een onveranderd dividend van tien percent in de lijn der verwachting ligt. DIVIDENDEN Houthandel voorheen PDonker in Zaandijk heeft het dividend vastgesteld op 18 (v.j. 20) percent. De omzetten ver toonden een stijging van tien percent, maar de hogere kosten en belangrijke in vesteringen konden hiermee niet worden gedekt. Ir. P. M. van Doormaal commissaris van Tho massen en Drijver-Verblifa N.V. zal op zijn ver zoek per 1 januari als zodanig aftreden, daar Thomassen en Drijver-Verblifa N.V. zich ten dele op dezelfde gebieden is gaan bewegen als een andere vennootschap waarvan de heer Van Doormaal eveneens commissaris is. Het bestuur van de N.V. Internationale Ge wapend Beton-Bouw deelt mee, dat de produc tie in 1965 nagenoeg gelijk is geweest aan die in 1964. De resultaten van de in het lopende jaar gereed gekomen werken zullen, naar de mening van het bestuur, niet lager zijn dan die over het boekjaar 1964 Aan mevr. J. M. van Reeuwijk-Van Walsum is op haar verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directrice der N.V. Maat schappij voor woninginrichting P. van Reeuwijk te Rotterdam per 31 december 1965. Zij zal als adviseuse aan het bedrijf verbonden blijven. De directie van de N.V. Kon. Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft over de gang van zaken in het afgelopen jaar meege deeld dat wederom alle sectoren van het bedrijf een bevredigende toeneming te zien hebben ge geven waardoor de binnenlandse kostenstijging kon worden opgevangen. Daimler Benz verwacht dit jaar een verkoop cijfer van DM 4.4 miljard te bereiken of wel 5 percent meer dan in 1964. De produktie van personenwagens is gestegen tot 174.000 tegen 165.532 het vorig jaar. Ongeveer 45 percent hier van werd geëxporteerd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11