Bestand van dertig uur in Vietnam Berichten over intensivering van de bemiddelingspogingen Regeringssteun voor Deventer HET WEER Trein bij Wezep door een vrachtauto aangereden Vredesoproep in de Times Kerstviering in paleis Het Loo ederland Fokker neemt deel in Europees „luchtbus"-project Fusie Leidse metaalbedrijven „Regering moet maar beslissen over lage lonen Amerikaanse ambassade verspreidde brochure over Vietnam Dodelijk ongeval op Noordersluis in IJmuiden Waarschuwing tegen vuurwerk cfacmladethcmfc 51e JAARGANG NUMMER 44 DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-UMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye DAVO blijft Verolme verloor 17 miljoen pagina 11 IN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 6 Medische verzorging4 Kerkdiensten 4 In de Vishal en op zee4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 7 Uitgaan in Haarlem7 Kunst7 Feuilletonj9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Topsy12 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Veel wind Geheime kanalen Twee gewonden Stichting van de Arbeid Het woord is aan Kantoren 's middags gesloten - «ii <SEEF MIJ MAAR Morgen vrijdag 24 dec. is de laatste dag dat onze Textielspeciaal- zaak geopend is Zoals u weet wordt dit pand in gebruik genomen door onze Meubelzaak. Dus dames, nog éénmaal kunnen wij u met diverse textiel-artikelen van dienst zijn. T extielspeciaalzaak MARKTPLEIN 21, IJMUIDEN IJmuider Courant (Van onze correspondent) WASHINGTON Het Zuidvietnamese en Amerikaanse opperbevel in in Zuid-Vietnam hebben gisteravond afgekondigd dat ze van zes uur mor- in Zuid-Vietnam hebben gisteravond afgekondigd dat van zes uur mor genavond af dertig uur lang door hun troepen niet geschoten zal worden, behalve uit zelfverdediging tegen Vietcong-aanvallen. Dat maakt de wa penstilstand met Kerstmis afhankelijk van de Vietcong, die overigens twee weken geleden via de radio aanbood gedurende twaalf uren met Kerstmis het vuren te staken. De Zuidvietnamees-Amerikaanse afkondiging in Sai gon vermeldt het aanbod van de Vietcong niet en maakt daarmee duidelijk dat er geen sprake is van gemeenschappelijkheid of overeenstemming met de communisten bij de korte wapenstilstand. Dat het staakt het vuren in Saigon werd bekendgemaakt gebeurde trouwens kennelijk om vooral niet de indruk te wekken, dat Washington het schieten stopzet als een con cessie om de weg naar de conferentietafel te plaveien. Bovendien heeft men kennelijk de sug gestie van Bobby Kennedy naast zich neergelegd, die min of meer parallel liep met aanbevelingen van paus Paulus en de Britse regering om de wapenstilstand onbegrensd te maken, zodat de vijande lijkheden alleen hervat zouden worden „De Davo haardenfabrieken blijven in Deventer". Dit zei ons gisteren een vak bondsman na afloop van een bespreking met de directie van de Davo fabrieken, waarbij het de bedoeling was om de bon den op een wat elegantere wijze in te lichten over een eventueel sluiten van de fabriek dan in Deventer blijkbaar de ge woonte is geworden. Inmiddels heeft de regering de maatre gelen bekend gemaakt waardoor het zo zwaar getroffen Deventer mee geholpen kan worden. Het plaatselijk industriële patroon zal onder meer verbeterd worden door: het van toepassing verklaren op Deven ter van de premie- en prijsreductie re geling „Stimulering industrievestiging ontwikkelingskemen een garantie voor leningen van de Na tionale Investeringsbank (Herstelbank) ten behoeve van de totstandkoming van industriële projecten; Het op korte termijn afhandelen door minister Bogaers van industriële bouw vergunningen. Zie verder over de situatie in Deventer pagina 6. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen, morgen overdag veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk af en toe harde zuidelijke wind, draaiend naar zuidwest tot west. Over het alge meen weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. als de communisten weer zouden aan vallen. Het bestand komt ongetwijfeld door druk uit buiten- en binnenland op de Ame rikaanse regering. Aanvankelijk werd het aanbod van de Vietcong door zowel pers als regering zelfs enigszins onder tafel geveegd en als propaganda afgedaan. Daarna liet men doorschemeren niets voor een staakt het vuren te voelen. Maar daarna begon men in de Amerikaanse hoofdstad bezorgd te worden dat de Ame rikanen in de ogen van de wereld een slecht figuur zouden slaan, als zij niet zouden proberen Kerstmis zonder vijan delijkheden te vieren. Gisteren was overigens een dag waar op van alle kanten nieuws over bemid delingspogingen in Vietnam binnenkwam: Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zei in zijn nieuwjaars rede dat er een einde moet komen aan de oorlog. Uit Rome kwam het bericht dat het Vaticaan via geheime diplomatieke kana len alles in het werk gaat stellen om tot een wapenstilstand te komen. In Washington kwam de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Fanfani, tevens voorzitter van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, op be zoek om met Dean Rusk over het pro bleem, waarin Fanfani enige tijd geleden een bemiddelende rol heeft geprobeerd te spelen, te spreken. Volgens geruchten zouden de Amerika nen thans willen proberen uit te vinden of inderdaad in Noord-Vietnam een groep politici bestaat, die naar Rusland luistert en bereid zou zijn tot vreedzaam overleg, zoals enige experts onder wie Victor Zor- za van het Britse dagblad „The Guar dian" geloven. Van onze correspondent) WEZEP Het treinverkeer Amers- foort-Zwolle heeft vandaag langdurige vertraging ondervonden als gevolg van een ongeval bij een spoorwegovergang in Wezep. Het baanvak Zwolle-Amersfoort werd vanochtend om tien over half zes over grote afstand vernield. Een vrachtauto met aanhanger die zwaar geladen was met stenen, ramde een uit Amersfoort komende goederentrein. Acht dekwagons met olie en benzine ontspoorden. Twee wagons vlogen in brand. De twee inzit tenden van de vrachtauto, de chauffeur en zijn hijrijder zijn gewond in een zie kenhuis opgenomen. Waarschijnlijk heeft de chauffeur moei lijkheden met de remmen gehad. De uit de richting Heerde komende vrachtauto met aanhanger ramde de neergelaten spoorbomen. Van de beide inzittenden werd de een zwaar, de ander licht ge wond. De lokomotief reed enige honderden me ters door met twintig wagons. Een tus- sendeel, bestaande uit acht dekwagons, werd losgerukt, ontspoorde, kantelde en schoof op en naast elkaar. Eén van de brandstofwagons vatte onmiddellijk vlam en hoewel een groot aantal brandweer auto's uit Doornspijk, Hattum, Heerde en Zwolle snel ter plaatse was, stond ook de tweede wagon binnen korte tijd in lich terlaaie. De brandweer hield de huizen naast de spoorlijn nat en bespoot de brandende wrakstukken. Niet alleen de beide spoor banen werden over grote afstand omge ploegd, ook de portalen en draden van de elektrische bovenleiding werden ver nield. Door de hitte van de brand zijn op het perron van Wezep houten huisjes ver nield en lantaarnpalen ontzet. „Ik had net even liggen slapen en was nog maar nauwelijks wakker toen chauf feur Slangen riep: „De bomen zijn dicht, bukken! De wagen was toen al zo dicht bij de oveweg, dat we niets meer konden doen. Ik dacht nog: nou gaat het er op of er onder. Toen volgde een enorme klap". Dit is het relaas van de 33-jarige bijrij der Leo Heeren uit Millingen aan de Rijn. Hij zat naast de chauffeur van de zwa- (Van onze redactie buitenland) In de Londense Times van vandaag verscheen een advertentie van een gehe le pagina van een groep vooraanstaande Britten die verontrust zijn over de Ame rikaanse politiek in Vietnam. Zij delen mee te vrezen dat de Amerikaanse rege ring steeds meer besloten is het in Viet nam uitsluitend op een militaire oplossing te laten aankomen. Zij spreken de hoop uit dat de regering in Washington haar verlangen naar vrede in Vietnam zal tonen door de volgende voorstellen te aanvaarden: het stopzetten van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam; het erkennen van het Nationale Be vrijdingsfront als partij in vredesbe sprekingen; het erkennen van de voorwaarde dat. het akkoord van Genève van 1954 als een wettelijke, morele en praktische basis voor vredesbesprekingen zal die nen. Onder de ondertekenaren zijn figuren als Benjamin Britten, Lord Boyd Orr, dame Barbara Hepworth, Sir Michael Red grave en A. Dickson Wright. re vrachtwagen die vanochtend tegen de goederentrein reed. „De auto trok helemaal naar rechts en ik werd eruit gegooid", vertelde Heeren in café „De Zeven Heuvels", vlak naast de spoorlijn, met de linkerarm in een draagdoek. Ik ben het er eerst af geko men, alleen een spier verrekt en een gat in mijn hoofd. Mijn maat is er slechter aan toe. Die hebben ze onder het wrak van de auto gevonden. Hij had zware brandwonden en ligt nu in een ziekenhuis in Zwolle". De N.S. verwacht, dat de stremming van het baanvak nog de hele dag zal du ren: beide sporen zijn totaal vernield, evenals de bovenleiding. De sneltreinen tussen Amersfoort en Zwolle worden om geleid via Deventer. De stoptreinen uit het noorden pendelen tot Zwolle en die uit het zuiden tot 't Harde. Tussen beide plaatsen rijden bussen. Fokker neemt deel in de voorbereidin gen van een Europese „luchtbus" een vliegtuig dat ongeveer 300 passagiers zal kunnen vervoeren. Het project is een antwoord van de Europese luchtvaart maatschappijen op soortgelijke plannen in Amerika en zal een volledige markt- overname door de Amerikanen moeten voorkomen. Engeland, Frankrijk, Duits land, Italië en Nederland hebben in prin cipe tot de bouw besloten. In de betrok ken landen moeten echter nog ontwikke lingsfondsen gesticht worden. Fokker hoopt een bijdrage aan het project te kunnen leveren bij de constructie van de romp en vleugeldelen. De besturen van de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen (HCW) te Lei den, de N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij (NEM) te Leiden en Appa raten- en Ketelfabriek Den-Haag n.v. ge vestigd te Goes (AKF) maken bekend dat overeenstemming is bereikt tot het aan gaan van een volledige samenwerking. De koninklijke familie heeft gisteren in paleis Het Loo het kerstfeest ge vierd met het personeel van de pa leizen en van de koninklijke hout vesterijen. Er werden krentebollen uitgedeeld en de koningin ging rond met een pot chocolademelk. De Stichting van de Arbeid heeft gis teren minister Veldkamp laten weten, dat een gesprek tussen werkgevers en werk nemers over de minimumlonen geen zin heeft. Het bestuur van de Stichting meent dat slechts één mogelijkheid overblijft, te weten het treffen van een wettelijke noodvoorziening. In Haagse kringen meent men dat de regering de knoop vandaag zal doorhak ken en het minimumloon zal vaststellen op een bedrag rond de 120 per week. Hierin zouden dan ook gecalculeerd zijn de prijsverhogingen die begin volgend jaar worden verwacht. Samuel Johnson: Dankbaarheid is een produkt van hoge beschaving; men vindt haar niet bij onbeschaafde lieden. Qp vrijdagmiddag 24 december zullen onze kantoren om 3 uur GESLOTEN zijn. De Directi®. In Nederlandse onderwijskringen De Amerikaanse ambassade heeft in Nederland op brede schaal de brochure „Waarom Vietnam?" verspreid en deze brochure, nadat er een grote belangstel ling voor was gebleken, ook toegezonden aan hoogleraren en leraren bij het weten schappelijk, voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. Aldus minister Diepenhorst in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Slotemaker de Bruine (P.S.P.). Hij voegt er aan toe dat de ambassade het adressenmateriaal niet door zijn de partement is verstrekt. Op de vraag of de minister bereid is te bevorderen dat in onderwijskringen nu ook standpunten van niet-Amerikaanse in stanties over de kwestie Vietnam bekend worden gemaakt, antwoordt de minister dat zulks niet op de weg van de minister van Onderwijs en Wetenschappen ligt. Regeringsdelegaties uit Zambia zijn op het ogenblik in Moskou en Washing ton. Ze reisden via Londen om de Britse regering te bewegen in Rhode- sië militair in te grijpen. Die poging is mislukt. De delegatie die in de Amerikaanse hoofdstad is, staat onder leiding van de minister van Buiten landse Zaken, Simon Kapwepwe. (Telefoto.) „Het lijkt wel of veel mensen tegen woordig niets goeds meer kunnen ver wachten, maar alleen narigheid. Men richt zich niet op het licht maar op de duister nis, men verwacht het kwade van het le ven, van de toekomst, van de mede mens. Het lijkt alsof men bijna uitsluitend zoekt naar wat de medemens afbreekt, wat de mensen van elkaar scheidt." Dit zei prins Bernhard gistermiddag in een toespraak tijdens de kerstviering van de koninklijke familie met het personeel van paleis Het Loo en van de houtveste rijen. „Het lijkt wel of veel mensen be zeten zijn van het boze, zonder de mild heid, de verdraagzaamheid, de barmhar tigheid, die wordt geboren uit zelfkennis en het besef dat er geen enkel mens is die niet af en toe fouten maakt." Men sen die niet veroordelen, die de zonnige zijde van het leven belichten en het goe de in de medemens naar voren brengen, zijn volgens de prins helaas te zeldzaam. „Het lijkt wel alsof er steeds minder mensen van goede wille zijn, alsof velen de weg van de minste weerstand kiezen en niet meer de kracht opbrengen om de afbrekende, de negativistische machten te weerstaan." Koningin Juliana en de prinsessen Bea trix, Margriet en Christine voorzagen iedereen van chocolademelk en krentenbol len. De heer Claus von Amsberg droeg steeds weer volle kannen chocolademelk voor zijn verloofde aan. De koningin las het kerstevangelie uit Lucas en leden van het personeel voerden een kerstspel op. De 57-jarige mevrouw A. Sluyters-Hal- bertsma uit Beverwijk is in de afgelopen nacht bij een aanrijding op de Noorder sluis in IJmuiden om het leven gekomen. Na met haar fiets te zijn gevallen werd zij door een achter haar rijdende taxi overreden. Zij werd zo ernstig gewond dat zij op weg naar het Antoniusziekenhuis overleed. Mevrouw Sluyters fietste met haar man op de oostelijke sluisdeur van de grote sluis en was ongeveer op het midden van de deur toen het verkeerslicht aan de overkant op groen sprong. Vermoedelijk is mevrouw Sluyters van een haar passe rende personenauto geschokken. Zij be gon te slingeren en viel op het wegdek. De 22-jarige bestuurder van een taxi, die achter het echtpaar reed, kon een aanrij ding niet meer ontwijken. De taxi moest opgekrikt worden om het slachtoffer te be vrijden. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over twee vannacht. Het echtpaar keerde van een verjaarsvisite in IJmuiden naar huis terug. Het slachtoffer woonde op een woonark, die in de Ringvaart te Be verwijk ligt, Nog steeds gebeuren er vooral in d« kersttijd en bij de jaarwisseling talrijke ongelukken tengevolge van het afsteken van vuurwerk door onbevoegden. Het zijn bij uitstek de ogen, die hierbij letsel op lopen. De Algemene Nederlandse Vereni ging ter Voorkoming van Blindheid wijst er in verband hiermee wederom op, dat ieder soort vuurwerk, dus ook het rotje, dat onoordeelkundig wordt afgestoken, gevaarlijk is en dat alle kinderen onbe voegd zijn, omdat zij het gevaar niet zien of onderschatten. Advertentie Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig er> eerbiedigt de slanke lijn! 28

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1