Krant in Djakarta doet aanval op communisten Reorganisatie Brits kabinet Zware straffen voor Basken Verstekeling had hele schip Balans ELISABETH BAS 29ct Wereldnieuws Rijdt veilig met melk "PARAAT" Van dag tot dag Europa^ïsme Britse onderscheidingen Zuidafrikaanse en Portugese steun voor olie-embargo? Politieke pyromaan in West-Berlijn het beste! Aardverschuiving eist 200 doden DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 Geestelijke moordenop de scholen Kwestie-Rhodesië Minister Von Hassel heeft longontsteking Onze melangeur gaf u geniet ervan! Het bezoek van de Westduitse bonds kanselier Erhard aan Washington, waar hij met president Johnson over een even tuele Duitse medezeggenschap, over het gebruik van kernwapens heeft gespro ken, heeft niet het resultaat gehad dat de meeste Duitse politici ervan verhoop ten. Het lijdt namelijk weinig twijfel dat op dit ene punt de verschillende partij belangen van de Westduitse politieke sa menleving elkander hebben gevonden. De reis van de Westduitse bondskanselier is zeker niet alleen maar geïnspireerd door de C.D.U. Dat vormt op zichzelf al een bedenke lijk verschijnsel, omdat daaruit blijkt dat de zaak van de kernwapens in Duitsland een nationale zaak geworden is, evenals de drang naar „Wiedervereinigung" tot nationaal ideaal is opgeschroefd. Inventarisatie van de Westduitse politie ke ambities leert, dat er drie volkomen uitgemaakte punten van nationaal idealis me zijn gecreëerd, die alle drie zijn in gepast in de stilzwijgende akkoorden tus sen West-Duitsland en zijn bondgenoten. „Wiedervereinigung" staat daarbij als nummer één. Gelijkberechtiging in defen sieve strategische bijdragen is nummer twee. Een verenigd Europa is nummer drie. Bij gesprekken met Duitse partij mannen en vertegenwoordigers van Duit se politieke groeperingen van diverse po litieke kleur kan men naar onze erva ring vandaag aan den dag de bevestiging van deze drie punten volkomen openhar tig horen verkondigen. Er is bij deze representanten ook wei nig twijfel te bespeuren over de vraag, of deze drie uitgangspunten door de bond genoten zijn geaccepteerd. De interesse voor deze vraag is zo gering, dat men de indruk krijgt alsof de Duitse politici al overtuigd zijn van een Duits politiek leiderschap in de Europese kring. Men moet daaruit concluderen dat de kleinere Westeuropese landen hebben nagelaten tegen dit verondersteld dictaat te protes teren of dat zij overtuigd zijn geraakt van de onvermijdelijkheid ervan. Hierbij vormt uiteraard Frankrijk de grote uitzon dering, maar dat wil dan ook niet als een „kleiner Europees land" worden be schouwd, wat van Duitse kant niet uit drukkelijk wordt toegegeven. De Frans-Duitse controverse is voor een deel aan deze rivaliteit te wijten, maar van Duitse zijde bespeurt men toch de hoop dat Frankrijk eerlang zal terugke ren tot zijn „culturele" Europese opdracht en in aanvullende zin zal meewerken aan de commerciële en militair-politieke Euro pese directie van Duitsland. In Europees verband zijn dan de Franse en de Duitse taken verdeeld en de andere landen zul len zich daarbij hebben neer te leggen. Dat van enige belangstelling voor bij voorbeeld Nederlandse inzichten bij Duit se voormannen geen sprake is, blijkt her haaldelijk. De „coming man" van de Duitse socialisten (gedoodverfd als de toekomstige kanselier) Helmut Schmidt gaf in een gesprek onlangs toe, dat hij nooit Nederlandse kranten had gelezen. Andere prominente Duitse politici van van daag moesten ons bekennen, de kwestie van de Nederlands-Duitse grenscorrec ties en schadevergoedingen „niet te heb ben gevolgd". Wel namen zij als vanzelfsprekend aan, dat Nederland het „nationale recht van het Duitse volk op vereniging der twee delen van het rijk" steunt, omdat hier sprake is van een „historisch onrecht, dat moet worden goedgemaakt". Of dat historisch onrecht volgens hen zover zou gaan dat óók Oostenrijk, Sudetenland en Dantzig op den duur binnen het „natio nale recht van het rijk" zouden vallen, bleef een onbeantwoorde vraag, omdat de ze ging buiten het kader van de huidige Duitse troeven. Wel werd gesuggereerd dat een voortbestaan van de scheiding de „nationale eisen" zou kunnen omzetten in een heftig nationalisme bij de jeugd,. Jammer genoeg kan men bij een be zoek aan Duitsland in deze dagen niet be speuren, of er iets wordt ondernomen té gen die omzetting. Want ook bij de voor lichting in Duitsland zelf klinkt de trom mel van „Wiedervereinigung" steeds lui der. Op die manier wordt het gevaar, waarmee politici schermen, dreigender en reëler gemaakt. Wie dan betogen wil dat in een verenigd Europa toch nationale eisen moeten worden afgezworen, krijgt te horen dat éérst nationale eisen moeten worden vervuld voordat zo'n Europa tot stand kan komen.Een onvruchtbare cirkelredenering, waarin theorieën van De Gaulle óók uitstekend passen. Maar hoe komt Europa daar ooit ongehavend uit? De Britse ambassadeur in Nederland, Sir Peter Garran, heeft in Den Haag de eretekenen van de onderscheidingen uit gereikt, die koningin Elizabeth II van Groot-Brittannië heeft toegekend aan de burgemeester van. Amsterdam, mr. G. van Hall, en acht andere Nederlanders, die bijgedragen hebben tot het welslagen van de Britse week in Amsterdam in mei van dit jaar. (Vap onze correspondent) DJAKARTA Islamitische studenten hebben opnieuw hun steentje bijgedragen tot de anti-communistische activiteiten in Djakarta. Zij hebben de weinige nog vrije stukjes muur beklad met in zwart ge schilderde leuzen, die drie prominente Indonesiërs tot onderwerp hebben. De leuzen zijn anti-Prijono, anti-Oei Tjoe-Tat en pro-Sjarif Thajeb, die minister voor het Hoger Onderwijs is en onmiddellijk na de dertig september-affaire de com munistische studentenorganisatie heeft verboden en alle communistische en aan verwante hogescholen heeft gesloten. Professor Prijono, coördinerend minis ter voor de departementen van Hoger en Lager Onderwijs, houder van de Lenin- prijs voor de vrede en een van de lei dende figuren van de in begin dit jaar verboden Moeba-partij, heeft zich volgens geruchten bezig gehouden met de vor ming van een neo-PKI. Ten tijde van de Hongaarse opstand suggereerde het Djakartaanse ochtend blad „Nieuwsgier" hem zijn Leninprijs te retourneren hetgeen hij niet heeft gedaan. In tegenstelling tot beide andere heren is mr. Oei tjoe-Tat, geen autoriteit op het gebied van het onderwijs. Zijn veroorde ling gaat echter in een moeite door. Hij is minister van Staat, toegevoegd aan het presidium van het kabinet, maar was bovendien en daar gaat het om be stuurslid van de communistische man telorganisatie HSI, een bond van acade mici. Kort voor de dertigste september Advertentie Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden. U wordt weer helder, wakker, kwiek door vijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuivelbureau, postbus 4575 te Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de aktie Rijdt veilig met melk". maakte hij een mysterieuze reis naar China. De invloed van de communisten op het onderwijs is onlangs ook stevig aange pakt in het legerblad „Djakarta Daily Mail", dat sprak van „geestelijke moor den" door communisten op het gebied van het onderwijs. Een voorbeeld hiervan was het laten bidden tot God op een kleuter school om een potlood. Dat had geen ge volg. Daarop moest hetzelfde aan de juf frouw worden gevraagd. Toen had het „gebed" resultaat. Het blad waarschuwt dat „verdorven geesten, die de kinderziel trachten te ver giftigen, de verborgen beulen, agenten, verdedigers sympathisanten en fellow- travellers van de PKI" nog steeds rond waren en nog steeds in regeringslicha men zijn te vinden. „Zij bezetten hoge posten in ons on derwijssysteem. Het zijn mensen, die d'e communistische ideologie zo innig om de hals zijn gevallen dat zij een Leninprijs verdienden. Het zijn mensen, die het godsdienstonderwijs op scholen willen af schaffen en religie willen vervangen door naastenliefde, de zogenaamde naasten liefde, die zich gemanifesteerd heeft in het uitsteken van ogen, het onthoofden en het inslaan van de schedel". Het blad herinnert aan de uitspraak van generaal Nasoetion, dat er in Indonesië geen plaats meer is voor communisten. LONDEN (AFP en AP) Britse auto riteiten hebben verklaard toezeggingen te hebben ontvangen dat Zuid-Afrika en Por tugal het internationale olie-embargo te gen Rhodesië zullen naleven. De zegslie den verklaarden tevens dat de Zuidafri kanen hebben besloten de Rhodesische valutareserves in Pretoria te blokkeren. Als deze berichten over de buurlanden van Rhodesië juist zijn, betekent dit een zware slag voor het regime van premier Ian Smith. Zuidafrikaanse en Portugese diploma ten hebben geweigerd commentaar te ge ven op de berichten over de nieuwe ont wikkeling. De regering van Beetsjoeanaland heeft besloten geen olie voor Rhodesië meer te vervoeren. Beetsjoeanaland is een Brits protectoraat dat volgend jaar sep tember onafhankelijk wordt. De enige spoorweg tussen Rhodesië en Zuid-Afrika loopt over dit gebied. Twee ministers van de regering van Zambia zijn vanuit Londen in Moskou aangekomen om te trachten Russische hulp te krijgen tegen de blanke minder heidsregering in het buurland Rhodesië. Zij waren er niet in geslaagd de Brit ten er toe te krijgen geweld tegen Rho desië te gaan gebruiken. Tijdens hun ver blijf van drie dagen in Moskou zullen zij vermoedelijk proberen Russische vracht auto's te krijgen die kunnen worden ge bruikt bij een eventuele Rhodesische blok kade van Zambia. (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittannië heeft sinds woensdag een vrouw als minister voor Transport, de kleine energieke rood harige 54-jarige mevrouw Barbare Castle, econome en oud-journaliste die tot nu toe minister was voor hulp aan de Overzeese Onderontwikkelde Gebieden. Mevrouw vrouw Castle, die een fanatieke aanhang ster was van Labours linkervleugel, volgt Tom Fraser op. Deze is uit de regering getreden, nadat veel kritiek op hem was uitgeoefend. Fra ser weigerde een andere regeringspost en verhuist voorlopig naar de achterbanken in het Lagerhuis. Misschien zal hij later toch weer een regeringsfunctie aanvaar den. Mevrouw Castle's benoeming tot minis ter voor Transport en haar bevordering tot lid van het kernkabinet is de grote verrassing van een aantal regeringswij zigingen, die premier Wilson gisteravond heeft gekendgemaakt. De 45-jarige Roy Jenkins, minister voor Luchtvaart, briljant en populair, werd ge promoveerd tot minister van Binnenland se Zaken, een post die ook Justitie om vat en die te zwaar was geworden voor de 64-jarige Sir Frank Sosldce. Deze is benoemd tot Groot-zegelbewaarder, een functie zonder departementale verant woordelijkheid. Roy Jenkins, die als minister voor Luchtvaart wordt opgevolgd door onder minister van Defensie Fred Mulley, is de intellectuele zoon van een mijnwerker. Hij is één van de grote successen van de ze regering. Lord Longford, de vroegere Frank Pa- kenham, en tot dusver Grootzegelbewaar der en regeringsleider in het Hogerhuis, kreeg de post van Koloniën als opvolger van Anthony Greenwood, die Overzeese Hulp kreeg. Bij de reorganisatie van zijn kabinet promoveerde premier Wilson Barbara Castte van minister voor Overzeese Ontwikkelingshulp tot minister voor het Transportwezen. (Telefoto.) MADRID (AP) Een Spaanse recht bank heeft woensdag negen Basken, die communisten zouden zijn, veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van een tot drie jaar en vier maanden. De mannen zijn schuldig bevonden aan ondermijnen de activiteiten. BONN (DPA) De Westduitse minis ter van Defensie, Kai Uwe von Hassel, is woensdagmiddag met longontsteking op genomen in een militair hospitaal in Ko blenz. Hij was enkele uren eerder met bondskanselier Erhard en minister van Buitenlandse Zaken, Schroder terugge keerd van een bezoek aan de Verenigde Staten. BERLIJN (DPA) Voor de vijfde maal dit jaar heeft iemand brand ge sticht bij een prominente Westberlijner die een soepele Westduitse houding in de kwestie van de Oder-Neisse-grens voor staat. Iemand heeft 's nachts doeken, doordrenkt met benzine en olie, in brand gestoken bij de huisdeur van de theoloog profes sor Heinrich Vogel. Drie jeugdige voorbij- gangs konden het vuur doven voordat de brandweer arriveerde. Door de sterke rookontwikkeling - de huisdeur had al vlam gevat - was, volgens professor Vogel, het leven van zijn dochter en een ernstig verlamde kennis in gevaar gekomen. SOUTHAMPTON (AP) De 21-jarige Frank Moriarty is als verstekeling van Australië naar Engeland gereisd aan boord van het Italiaanse passagiersschip Castel Felice. Op het gecostumeerde bal dat tijdens de reis werd gehouden, ver scheen hij in spijkerbroek en interlockje. „Ik ben verstekeling", zei hij tegen en kele officieren. „Ja, zo ziet u er wel uit", was het antwoord. Hij vertelde journalis ten bij zijn aankomst in Southampton dat hij zich de eerste drie dagen in een bad kamer had schuilgehouden. Daarna be sloot hij het erop te wagen en zich onder de passagiers te mengen. Drie weken lang speelde hij voor passagier. Hij deed mee aan alle spelletjes en danste iedere avond in de lounge. Er kwamen moeilijkheden, toen hij zijn naam noemde tegen een meisje. Ze ging informeren bij de purser en hoorde toen dat er geen passagier met de naam Mo riarty aan boord was. De purser stelde toen een onderzoek in. Officieren vroegen daarop aan Moriarty of hij verstekeling was. „Ja dat ik jullie toch verteld", ant woordde de jongeman. Hij kreeg hutarrest. Hij mag in South ampton niet aan land en hij zal met het schip weer worden teruggebracht naar Australië. Moriary zegt schrijver te zijn en als verstekeling te hebben gereisd om materiaal voor een boek te verzamelen. Ik weet niet of het wellicht aan het jaargetijde ligt, maar nooit ziet de wereld er som berder en dreigender uit dan in de dagen voor Kerstmis. In een enkel sporadisch geval probeert de hemel die decem- ber-narigheid te bedekken met een witte wade (naar ik moet aannemen wordt het woord wade alleen nog maar in ver band met sneeuw gebruikt) maar ook dat is meer schijn dan werkelijke schoonheid, ongeveer zoals een wanstal tig lichaam zich probeert te verbergen onder de sierlijke plooien van een dure jurk. De dure jurk is dit jaar achterwege gebleven, al lo pen we altijd nog de kans dat de engeltjes vóór zater dag toch hun veren kussen gaan schudden. Maar laten wij ervoor oppassen dat onze kerstgedachten door die even tuele witte smeerboel niet in slaap worden gewiegd. Want wie de bijna bovenmenselijke krachttoer wil verrichten om zich door de brij van heden daagse verwarring en mislei ding heen te worstelen naar de kern van de kerst, moet het nuchtere en cynische van de koppige realist bezitten. Zóver zijn we dan in 1965 jaren gevorderd met onze goede bedoelingen, die vol gens de overlevering al in de eerste kerstnacht uitbundig in het Latijn, door hemelse geesten boven de kribbe wer den bezongen. Men kan over deze dingen vandaag aan de dag eindelijk eens openhar tig en eenvoudig praten. Het legertje der dichters en pre dikers, die de poëtische mys tiek van het kerstfeest hard nekkig blijven verdedigen op de barricaden van de moderne samenlevipg, is langzamer hand akelig uitgedund. Zij hebben tenslotte begrepen dat kaarslicht, sneeuw, wierook, rijmwoorden en gipsen beel dengroepen niet langer de mislukking van een negen tienhonderd jarige praktijk kunnen verdonkeremanen. Er is geen twijfel mogelijk over het deerniswekkende feit, dat de afstand tussen de kerstkribbe en de moderne mens op dit ogenblik in de ge schiedenis vele malen groter is dan die tussen Herodes en de boreling in Bethlehem, eeuwen geleden. Herodes, de handlanger van de Romeinse bezetting in Ju- dea, moet niet alleen een bloeddorstige bruut maar ook een van de grootste domoren der wereldhistorie zijn ge weest. Dat komt bij hand langers van bezetters trou wens vaker voor. Hij bedreef de afschuwelijke kindermoord in het gebied van Bethlehem uit vrees voor de toekomstige koning der Joden, die daar volgens de sterrenkundigen uit het oosten moest zijn ge boren. Hij had zich die moeite kun nen besparen. Niet alleen miste zijn bloedwraak de be doelde zuigeling, maar boven dien was die zuigeling geen kandidaat voor een politieke machtsovername. Hij was zelfs geen rebel. Hij was een ongrijpbare en onnavolgbare, die leefde en stierf op een hoger vlak dan dat van poli tiek, diplomatie en nationa lisme. Een handvol eenvoudige mensen klom later moeizaam op naar dat vlak en wellicht heeft een enkele van hen het bereikt. Maar wat daarna kwam, liep blind en dom in de fuik van de machtigen der aarde. Woorden en vermaningen, adviezen en verklaringen van de Onbegrepene werden vol gens het patroon der aardse ideologieën aaneengebreid tot een leer. En de leer leverde leuzen op, en de leuzen lokten massa's. En de massa's slikten gehoorzaam de hemelse en aardse leuzen tegelijk. Een smakelijk ratjetoe van door- eengemengde waarheden en onwaarheden ging erin als koek. De heren op de tronen maakten van het zwaard en het kruis een handzaam wa pen, dat kon doden of zege nen al naargelang het hun van pas kwam. Het christendom veroverde de wereld, althans de halve, maar geenszins met de tere ge zangen der engelen en de handen ten hemel geheven. Het trok ten strijde, omdat het een gemakkelijke synthe se zag tussen de barbaarse machtswellust en de aange paste citaten uit het Evange lie. Het christendom verander de de wereld, maar wie het re sultaat daarvan wil schatten, opene zijn venster op de we reld van vandaag en moge zien wat ervan geworden is. Het is een resultaat, waar mee Herodes volledig tevre den had kunnen zijn. Waar is de heilige dictatuur van de vrede gebleven, waarvan vro me monden eeuwenlang ge zongen hebben? Men kan het bitterheid of cynisme noemen, maar waartoe zouden engelen in de eerste kerstnacht hun halleluja hebben moeten uit galmen, als deze wereld van ons hun visioen zou zijn ge weest? Veeleer zouden zij als aangeschoten eenden met toe- geklapte vleugels uit de wol ken zijn gevallen, hun rozi ge handen in schaamte en droefheid voor hun ogen slaande en hopende dat de harde aardbodem een mede lijdend einde zou maken aan hun eeuwigheid. Laat de eenzame enkeling onder ons echter niet ontmoe digd worden en blijven probe ren het hoge vlak te bereiken, waarheen hij in individueel gezwoeg onderweg is. Maar laat hij zichzelf niet mislei den met de veronderstelling, dat het massale gedoe in de kringen van naties en inter- naties iets met zijn gezwoeg te maken heeft. Laat hij zich het lot van zijn eenzame voorvaderen in gedachten brengen, die de voortgang van de christelijke beschaving over de aarde beleefden: zij maakten deel uit van de le gers die moordend en wre kend werden aangevuurd door valse voormannen. „In dit teken zult gij overwinnen" is een van de eerste massale bedriegerijen geweest, waar door de barbaarse anti-cul tuur een wolf in christelijke schaapskleren werd. „Dieu le veut!" kwam en kele eeuwen later. Maar ook deze schijnheilige Kruistocht- kreet lokte de christenheid in haar eigen zondeval. Moor dend en plunderend trok een in goud en pluimen geklede bende het oosten in, en de vrome geschiedschrijvers wil len ons doen geloven dat Christus voorop reed. Hij moet het druipend zwaard gezwaaid hebben tussen de stervende vleesmassa's der „ongelovi gen", omdat hij daartoe in de stal van Bethlehem ter we reld was gekomen. En dat moeten wij vandaag aan de dag nog geloven? Christelijke machthebbers trokken daarna onvermoeid een bloedig spoor van oorlo gen en veroveringen door de historie, een spoor dat ge baand werd met wapens die in Gods naam gezegend wa ren. En terwijl de gouden tro nen steeds hoger en christe lijker werden, bouwden de navolgers der eenvoudige vis sers uit Judea naarstig hun eigen gouden troon, die „hei lig" werd genoemd. De pre dikende jongeling uit Naza reth had waarlijk over de pracht en praal van zijn opvolgers niet te klagen. Zijn klacht moet zijn geweest.dat hij daartoe niet gekomen was... Noch om te moorden, noch om te inquisiteren, noch om te zitten op de schoot van wereldveroveraars. Noch om blanken en zwarten te schei den en zwarten tot slaven te maken, noch om blanke sla ven op te jagen tot een reac tionair materialisme, noch om volgelingen te plaatsen in po litieke lichamen van de staat, noch om een eigen staat te grondvesten. Noch om dorpen plat te branden, om landen met bom men uit te roken, om het on recht en de ontrechting te be mantelen, noch om wat ook dat heden ten dage tot de ge wone inventaris van het chris telijke burgerleventje behoort. Al spoedig na de eerste kerstnacht is de christen heid tot christendom gewor den. Het evangelie heeft ge leid tot geniale methoden om explosies te veroorzaken, in de ruimte te vliegen, com puters te maken, stemmen te tellen. Christelijke stemmen vooral, want die vergrende len de cultuur. Vandaag of morgen trekt het christendom op tegen zijn vijanden van vandaag: een halve wereld van kleurlingen, die niet geloven willen dat het kind van Bethlehem ge boren is om zijn uitvinding van democratie en kapitalis me tot een wereldsysteem te maken. En wie niet geloven wil, moet voelen. Cynisme en nuchterheid eerlijk en openhartig gesprek over christelijke balans van eeuwen. Geen klacht, maar een constatering. Geen ver wijt, misschien enkel zelfver wijt, maar een eenvoudige verlies- en winstrekening, zo als die aan het eind van het jaar gebruikelijk is. Ik kan soms zo'n afgrijse lijk medelijden met mezelf hebben, als ik een kerstboom naar huis sjouw en er blin kende balletjes in hang.. Glimmende balletjes als de povere winst van de eeuwen lange hemelse lankmoedig heid, die niet ophoudt en niet vloekt en niet verdelgt, maar steeds maar dat leven laat leven en die mensen laat ploe teren aan hun eigen onder gang. Er vallen zelfs geen enge len als aangeschoten eenden uit de lucht. Misschien zijn zij als eeuwige optimisten bezig met het verwelkomen van de kleine, zwijgende mensjes die uit hun verborgen hoeken moedig en koppig de ladder blijven beklimmen, waar van het einde uitkomt aan de rand van de krib van Bethle hem? Advertentie LIMA (AFP) De ongeveer tweehon derd inwoners van het dorp Orayan in het Peruviaanse deel van de Andes zijn woensdag bedolven door een grote massa sneeuw, ijs en rotsen en omgekomen. Slechts twee inwoners overleefden de ramp. - Tatoeëring. In een ziekenhuis in de Cana dese stad Toronto is dinsdag op 77-jari- leeftijd Vivan Simmons overleden, die zich met zijn 4.831 tatoeëringen op zijn lichaam als een wereldrecordhouder beschouwde Kerst-kardinaal. Kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, is dinsdag naar Zuid-Vietnam vertrokken om het kerstfeest te vieren bij de Amerikaanse soldaten. Woordrijk. Een omroeper van de Peru viaanse radio, Jose Cabrejon Moscol, heeft 148 uur aan één stuk voor de mi crofoon het woord gevoerd. Hij verbe terde daarmee zijn vroegere record dat op 132 uur en een kwartier stond. Beschieting. Indonesische militairen heb ben dezer dagen een Boeing van de Aus tralische maatschappij Quantas bescho ten, toen dit toestel op weg van Austra lië naar Londen Singapore naderde. De Indonesiërs die het vliegtuig niet raakten bevonden zich op de Riouw- eilanden die vlakbij Singapore liggen en tot Indonesië behoren. Sweepstake. In de Canadese stad Montreal heeft de politie ongeveer vijf miljoen briefjes van de Ierse sweepstake in be slag genomen. De waarde ervan was on geveer zeventien miljoen dollar. De sweepstake is in Canada verboden. Een bedrag van 100.000 dollar in contanten en chèques is verbeurd verklaard. Een _man en een vrouw zijn gearresteerd. Eis. Een bedrijf in Alexandria in de Ame rikaanse staat Virginia, dat onlangs meer dan 400.000 dollar kwijtraakte toen dieven de kluis met een anti-tankkanon openden, heeft een eis tot een miljoen schadevergoeding ingediend tegen de wapenfabriek die het kanon verkocht. Miljoenste. Dinsdag heeft in de Fiat-fa briek in Milaan de miljoenste Fiat per sonenautomobiel van dit jaar de assem blagelijn verlaten. Het was een vier- persoons 850 cc model. Fiat, de groot ste automobielfabriek van Italië, heeft 125.000 arbeiders in dienst. Esperanto. Het volgende congres van es perantisten zal in juli 1966 in Barce lona worden gehouden. Proost. In West-Londen hebben vier man nen ruim vierhonderd kisten met flessen whiskey van een vrachtauto geroofd. De whiskey had een waarde van onge veer elfduizend gulden. Pirate. Voor de tweede maal is mevrouw Britt Wadner tot een maand gevangenis straf veroordeeld voor het uitzenden van clandestiene radioprogramma's naar Zweden. Zij is eigenaresse van een piratenzender aan boord van een schip voor de Zweedse kust. Tabex. In Bulgarije is een uitermate doel treffend middel ontwikkeld tegen het ro ken. Het middel, Tabex, wordt drie we ken lang in afnemende doses ingenomen. Tabex herstelt het evenwicht van het zenuwstelsel en helpt de zware roker af van de reflex om naar zijn pakje siga retten te grijpen. Na een week Tabex gebruikt te hebben rookt men in het ge heel niet meer of nog maar vijf of zes sigaretten per dag. De enige nadelen van het middel zijn een lichte hoest en slapeloosheid. Deze duren slechts kort.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3