Wethouder Tinner tot pers: „Sluiting Noury's meelfabriek gaf Deventer de genadeslag" Beslissing regeringssteun kan vandaag afkomen „Aan gesol met arbeiders moet einde komen" Haliplus Haliplus héérlijk bij elke brood maaltijd T^tka/oH— doe morgen uw post vaflr 1 uur in de bus! ^TRICOT p Bamberg-maniak veroordeeld tot jeugdgevangenis Der Stern biedt Gösta von Amsberg 100.000 mark Gevaarlijk spel met vuurwerk het overhemd met de vele troeven f Kb DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 Groot gat HOORAPPARATEN NAAR EEN SPECIAALZAAK Beter Horen" N.V. Aanvragen OSRAM „Redt zich wel Kamerleden verontrust over A nkersmit-affaire S t| verhoogt uw weerstand tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid. Verdragen Moskou-Hanoi 8 makkelijk 6 nooit kreuken w ventilerend 8 lang meegaan A zo droog nooit strijken 8 snel gewassen 4 gecontroleerd alom verkrijgbaar Het stralend middelpunt Hulp voor Ambonezen Oversteken op de Heemsteedse Dreef Zinnigheid gevraagd JfsNi B.B. PTT ^30; Het gemeentebestuur van Deventer heeft dagelijks contact met Den Haag over eventuele economische steun maatregelen. Beslissingen kunnen elke dag worden verwacht. Wethou der H. Timmer deelde gisteren op een persconferentie mede, dat B. en W. een pakket van verlangens aan de rijksoverheid heeft voorgelegd. Toe gezegd is reeds, dat by het verlenen van rijksgoedkeuringen voor de bouw van industrievestigingen speciale voorrang aan Deventer zal worden verleend. Minister Den Uyl, Econo mische Zaken, heeft reeds laten blij ken, dat overwogen wordt de getrof fen stad tot ontwikkelingskern te be stempelen, waardoor rijkssteun kan worden verleend. De verlangens van Deventer omvatten daarnaast: Het zo spoedig mogelijk weer doen bezetten van de bedrijfsgebouwen die in de naaste toekomst verlaten worden door andere ondernemingen. De gemeente voert daarover gesprekken met Anker smit en Noury. Men verwacht niet dat er zich opnieuw zulke arbeidsintensieve be drijven in zullen vestigen. B. en W. hebben het verzoek inge diend om zo spoedig mogelijk rijksgoed keuringen te ontvangen voor de bouw van 18 nieuwe bedrijven. De reeds inge diende aanvragen voor rijksgoedkeuring betreft aan bouw een bedrag van '12 mil joen gulden. Voor deze bouw is de grond en alles verder gereed. Als de rijksgoed keuringen snel komen dan kunnen in de komende jaren uitbreidingsmogelijkhe den tot stand komen voor ongeveer 300 arbeiders. Verder wil Deventer dat de rijksover heid zo snel mogelijk een aantal ge meentegrenswijzingen rond de stad tot stand brengt, omdat Deventer nog maar over enkele hectaren grond voor nieuwe industrievestigingen beschikt. Tegelijk met dit verzoek heeft men ook gevraagd om extra-woningen te mogen bouwen voor werknemers. Uiteraard beschouwen B. en W. van Deventer déze maatregelen voor econo mische verbetering van de stad op lan gere termijn. Op het ogenblik staat men voor het probleem om de getroffen werk nemers zo snel en zo goed mogelijk te helpen. Wethouder Timmer memoreerde gisteren de gang van zaken. Op 9 december hoorde het gemeentebe stuur van de plannen van Ankersmit. Te voren had men niets vernomen. Na dit bericht heeft het gemeentebestuur een extra-vergadering aan het probleem ge wijd. Men voerde overleg met Texoprint, eigenares van Ankersmit, over de rege lingen en had onmiddellijk contact met staatssecretaris Bakker (Economische Zaken) over steunmaatregelen. Terwijl Advertentie waar de aandacht uitsluitend is gericht op beter horen Vakkundig advies over gebruik. Vakkundig helpen bij aanpassing en afstelling. Levering na medisch advies. Reparaties, service, onderdelen, batterijen. Specialisten in PHILIPS HOOR APPARATEN. WAGENWEG 124 - TEL. 14461 SCHOTERBOSPLEIN 19 - TEL. 51088 It BAMBERG (DPA-Reuter) De twin tigjarige Woitzik is in de Beierse stad Bamberg voor het besmeuren van gebou wen met anti-semitische leuzen en het om gooien en besmeuren van grafstenen op de joodse begraafplaats van de stad ver oordeeld tot een verblijf in een jeugdge vangenis van minimaal anderhalf en maximaal drie jaar. Het optreden van de tandtechnicus Reinhard Woitzik in de zo mer van dit jaar lokte een golf van anti semitische acties in West-Duitsland uit. De jongeman werd op 29 juli na een lang durig onderzoek gearresteerd. Woitzik verklaarde, dat hij zijn daden betreurde en zich schaamde. In hem was een haatgevoel tegen de joden ontstaan, voornamelijk door de wijze waarop zijn overleden vader behandeld was. Deze had in de oorlog deel uitgemaakt van de S.S. en was pas in 1957 uit gevangenschap te ruggekeerd. Ook het ontslag dat Woitzik in juli 1963 door zijn werkgever was aan gezegd, had, naar zijn zeggen, tot zijn haat tegen de joden bijgedragen. men hier nog mee bezig was werd men „overvallen" door de sluiting van Noury. „Het is een niet te herstellen slag voor Deventer. Wij staan nu voor het op vullen van het gat in ons industriepa troon". Op het ogenblik aldus de wethou der, is er in Den Haag interdepartemen taal overleg over de situatie. Over de noodsituatie bij DAVO zei hij dat de gemeente deze berichten uit de krant had moeten vernemen. Men wist wel dat er liquiditeitsmoeilijkheden wa- De directeur van het Arbeidsbureau verklaarde gisteren, dat er na de pu- blikaties over de industriesluitingen veel reacties uit het hele land waren gekomen voor het overnemen van personeel. „Wij hebben ongeveer 12 a 1500 aanvragen ontvangen. Wij zijn nu druk bezig om de behoeften te peilen zowel bij de aanvra gers, als bij de getroffen werknemers. Er zijn nogal veel aanvragen waaraan wij niet kunnen voldoen omdat de beroepen op een ander vlak liggen. Onze eerste in- Advertentie druk is toch wel dat een groot deel van het personeel herplaatsing kan krijgen in andere bedrijven, al zullen er voor som migen vervelende aspecten aan deze overplaatsing kleven omdat zij bij voor beeld moeten verhuizen. Het moeilijkst is de situatie voor de 50- a 60-jarigen. Wij zijn echter over het geheel wel enigszins optimistisch." De wethouder herinnerde eraan dat voor het gewest Deventer en Zutphen de toelating van buitenlandse arbeiders is stopgezet. Er werken in de industrie van Deventer 10.500 werknemers, van dezen komen 2500 van omliggende gemeenten, en bevinden zich onder het totaal ook 550 bui tenlanders. Ook de getroffen buitenlandse arbeiders (85 bij Ankersmit) wil men helpen. Daarbij hebben voorrang die ar beiders, die door huwelijk of anderszins speciaal aan Deventer gebonden zijn. Bij Ankersmit zullen in totaal 1002 werkne mers aan een nieuwe baan geholpen moeten worden. Volgens de directeur van het Econo- misch-Technisch-Instituut van Overijssel heerst er in Deventer sedert 1961 een eco nomische stagnatie omdat het aantal in dustrieën en arbeidsplaatsen sedertdien niet meer is gegroeid. De wethouder meende dat men in Deventer eigenlijk economisch veel te optimistisch is ge weest. „Men zei altijd: Deventer redt zich wel. Daardoor kregen andere ge meenten wel overheidssteun. Nu realise ren we ons dat, bij wijze van spreken, de welvaart ons is voorbijgeschoten. In de laatste jaren was het zo dat als het bij een industrie ging om vestiging in een andere gemeente of in Deventer, dat vaak de voorkeur uitging naar die ge meenten waar wel overheidsfaciliteiten in ruime mate beschikbaar waren." Bijna alle fracties in de Tweede Kamer hebben dinsdag bij de behan deling van de begroting van Sociale Zaken hun ongerustheid uitgesproken over de gang van zaken bjj de slui ting van Ankersmit N.V. te Deventer. Van verscheidene zijden werd boven dien aangedrongen op een regeling die voorkomt dat er „gesold wordt met de werknemers", zoals een van de afgevaardigden het uitdrukte. Hoewel vrjj algemene waardering werd geuit over het optreden van de directie van de Textielfabriek Hol land N.V. vond toch het merendeel van de Kamer dat de schade die de gebeurtenissen bij Ankersmit hebben aangericht moeilijk hersteld kan worden. Staatssecretaris De Meyer deelde de Kamer mee dat de voorgenomen slui ting van Ankersmit ook voor hem als een verrassing was gekomen. Over het alge mene wordt Sociale Zaken tijdig op de hoogte gesteld van voorgenomen bedrijfs sluitingen. Zo was het ministerie reeds tevoren op de hoogte van de sluiting van de meelfabriek van Noury en van der Lande. Dr. de Meyer herinnerde er aan dat hij de SER in februari jl. advies heeft ge vraagd over uitbreiding van de bevoegdhe den van de ondernemingsraden. Hij dacht daarbij onder meer aan zekere bevoegd heden inzake de personeelsbezetting en het promotiebeleid. De staatssecretaris zei dat de belangen van de ontslagen hoofdarbeiders en de oudere handarbeiders met bijzondere zorg zouden worden behandeld. De Kamer had zich vooral ongerust gemaakt over de toe komstmogelijkheden van deze twee groe pen Advertentie Advertentie 100 capMilM f 3,80 60 capsules f 2.26 Neem nu elke dag zo'n kleine capsule Haliplus die bovendien zo gemakkelijk is in te nemen. U komt dan gezond de winter door. MULTIVITAMINEN VOOR HET HELE GEZIN m MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft gisteren nieuwe verdragen voor technische en economische hulp aan Noord-Vietnam gesloten. Het orgaan van het Sovjet-ministerie van Defensie „Rode Ster", schreef giste ren in verband hiermee dat het lucht ruim boven Noord-Vietnam wordt be waakt met behulp van in Rusland vervaar digde raketten en vliegtuigen. Ofschoon dit in het Westen algemeen bekend is, was het de eerste maal dat de Russische krantenlezers hiervan op de hoogte werden gesteld. Advertentie fl VOLKOREN KROKANTBROOD M finnbrod 80 ct. per pak Voor memoires Het Westduitse weekblad „Der Stem" heeft aan mevrouw Gösta von Amsberg, de aanstaande schoonmoeder van prinses Beatrix, een honorarium van honderddui zend mark geboden, als zij wilde mee werken aan het beschrijven van de ge schiedenis van het geslacht Von Ams- bereg. Na overleg met de Nederlandse koninklijke familie heeft mevrouw Von Amsberg dit aanbod afgewezen. Het blad had zich ook bereid getoond vijftigduizend mark rechtstreeks te beta len en voor het resterende bedrag een kleuterschool in Hitzacker te bouwen. Het gevaarlijke spelen met vuurwerk heeft een veertienjarige knaap in Havel- te bijna een oog gekost. Met enkele vriendjes speelde de jongen in de buurt schap Darp. Ze waren bezig een busje met vuurwerk te laten ontploffen, en daarbij ontstond een steekvlam die de jongen in het gezicht trof. Aanvankelijk leek het zo ernstig dat hij naar het diaconessenhuis in Meppel moest worden gebracht. Waarschijnlijk hoeft hij echter zijn ogen niet te missen. „Als de champagne bruist.In Erbij van uw blad van 18 december 1965 las ik: „Het is december, de maand waar in wij in één feestroes verkeren, een roes die voortduurt tot de eerste weken in het nieuwe jaar". En verder: „Nog maar een week van de kerstdagen verwijderd gunnen we onszelf een feestelijk toiletje, een cocktailjurk, een avondjapon, want „wie wil straks, als de champagne bruist, niet het stralend middelpunt zijn" de bewonderende blikken geven nog meer cachet aan feestvreugde". Het stralend middelpunt van Kerstmis, is dat niet het Kind in de kribbe in Bethle hem, in de stille, heilige nacht? Waar heen gaat ge o wereld? Naar het. nul punt? A. P. M. VOORZANGER DE GRAAF, Heemstede. De nood op Ambon en de andere Zuid- molukse eilanden is nog steeds ontstellend groot. Wij weten dat daar op het ogenblik mensen van honger sterven. En gelukkig beschikken wij over de kanalen om doel treffende hulp te kunnen bieden, waartoe ook het Nederlandse Roode Kruis weer haar medewerking wil verlenen. We we ten het: Er wordt bijna dagelijks een be roep op u gedaan. Maar de band met de volken van Ambon is toch wel van een heel bijzondere aard. Daarom richten wij ons graag ook nu weer langs deze weg tot het Nederlandse volk met de dringen de oproep: Help ons helpen! Stort uw bij drage op postrekening 1.130.000 ten name van de Stichting „DOOR DE EEUWEN TROUW", Eindhoven. H. COENRADI, G. BUITEN Eindhoven Advertentie Zaterdag heeft het verkeer op de Heem- steedse Dreef wederom een slachtoffer ge ëist: een bejaarde dame kon niet snel ge noeg uit de voeten komen. Vele Heemstedenaren ergeren zich voortdurend over het feit, dat zij hun fraaie Dreef als voetgangers niet dan met levensgevaar kunnen oversteken. Het verkeer ter plaatse is, vooral op de spits uren, zo intensief, dat het voor oudere mensen haast onmogelijk is veilig de overkant te bereiken. Het is daarom dui delijk, dat hier doeltreffende maatregelen genomen dienen te worden. Ook al meent men, dat het aanbrengen van zebrapaden niet de gewenste oplossing geeft, dan moet het toch mogelijk zijn, dat verkeers- deskundigen op andere wijze verbetering in de bestaande toestand kunnen brengen. Te overwegen ware verkeerslichten bij begin en/of einde van de Dreef, waar door de gehele weg van tijd tot tijd vrij van verkeer zou komen. Een andere mo gelijkheid lijkt zelfbedieningslichten naar het voorbeeld op het Leidseplein te Am sterdam of tenslotte een verdere snel heidsbeperking. De voetgangers in Heem stede menen recht op bescherming te hebben, doch voelen zich thans vogelvrij verklaard. A. C. WIJNANDS, Heemstede. (Naschrift: Van de zijde van de Heemsteedse politie vernemen wij nader, dat het ongeval 's avonds is gebeurd, bij slechte weersomstandigheden. Echter naar aanleiding van vragen on der meer van oudercommissies is de kwestie Dreef zeer onlangs nog eens on der de loep genomen. Daarbij kwam vast te staan, dat het aantal intervallen in het verkeer voldoende mogelijkheden biedt om over te steken. Met name op de wes telijke rijbaan kan men daarbij de in vloed merken van de verkeerslichten op de Lanckhorstlaan. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat het met het oversteken op de Dreef wel meevalt. De Dreef moet in twee fa sen worden overgestoken, waarbij de groenstrook als rustpunt dienst doet. Bij elke fase hoeft men dan slechts rekening te houden met verkeer van één richting. Overigens kunnen bejaarden viermaal per dag gebruik maken van de verkeers- brigadiertjes, die op vijf plaatsen op de Dreef actief zijn. Zelfbedieningslichten tijdens de spits uren behoeven zo leert de ervaring de assistentie van de politie. Redactie. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem o f Initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Zaterdag was er kerstviering voor ouden van dagen in het Concertgebouw Mijn respect voor de organisatoren én voor het Rode Kruis, dat zelfs een poli tietaak overnam door het verkeer te re gelen. Voor volgende evenementen, vooral als dat voor bejaarden is, enige vragen voor dé politie. 1. Verdient het geen aanbeveling vóór het einde ter plaatse te zijn? Vele af halers zijn dat met hun auto's ook. (Deze keer ongeveer vier uur.) 2. Is er iets zinnigers te bedenken dan alleen het bevel „doorrijden" (in te gengestelde richting) tot afhalers? 3. Is er iets logischer te bedenken dan rondgestuurd te worden om de Grote Kerk heen, zodat men alleen maar kan terugkeren op het punt waar men weer moet „doorrijden" (in verkeerde richting), om vervolgens weer rond de grote kerk te worden gestuurd en wéér enzovoort? 4. Zou het geen aanbeveling verdienen om in plaats van de normale inrij vanaf de Grote Markt naar de Lange Begij nestraat af te sluiten, het weinige ver keer vanaf de Begijnhof tijdelijk af te sluiten, zodat met een dubbele rij het instappen bij de Concertzaal dubbel zo snel kan verlopen? De tachtigjarigen zouden zaterdag dan wellicht twintig tot dertig minuten kor ter in de hal hebben moeten staan. Nu stonden ze er tot over vijf uur! G. G. A. LIPS, IJmuiden-O. Naschrift: Een informatie bij de politie over deze kwestie leverde de vol gende feiten op: Het Rode Kruis had aa/n de Haarlem- -rV Met grenzelose verbazing heb ik in uw dagblad een voorlichtingsartikel van de B.B. (Die ene bom bestaat niet. B.B. levert strijd met negatieve opvattingen) gelezen en ben daar heus niet weg van! Generaal-majoor b.d. F. O. B. Musch spreekt over „opbouwende en straffe voorlichting". Hoewel ik deze functiona ris moeilijk voor een grappenmaker kan verslijten, meen ik deze gedurfde uit spraak sterk in twijfel te moeten trek ken. Op 30 juni 1962 heeft het Neder lands Pugwash Comité (Verbond van we tenschappelijke onderzoekers van proble men van kernbewapening, bescherming en voorlichting) een nota gezonden aan de leden van de Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Die nota, opgesteld door bij uitstek deskundigen, bevatte een gede gen voorlichting en ernstige waarschu wing aan de Nederlandse bevolking en werd op dezelfde datum aan de pers voor publikatie vrijgegeven. Voor zover mij bekend hebben slechts een drietal provin ciale dagbladen daaraan aandacht be steed. Welk een opbouwende en straffe voorlichting! Dat de B.B. verre van populair is, is de generaal-majoor b.d. bekend, doch hij is van mening dat het weinig zin heeft opnieuw alle argumenten voor en tegen aan te halen. De meningen omtrent de B.B. zijn bekend en zij blijven verdeeld, zegt hij. Dat is toch wel een heel goed kope, helaas meer voorkomende manier om eigen tekort komende deskundigheid te verdoezelen! se politie verzocht van vijf uur af per soneel ter plaatse te hebben.'Niet voor zien was echter dat de voorstelling eer der eindigde. Hals over kop heeft men toen politiepersoneel van andere plaatsen naar het Concertgebouw gedirigeerd, waar inmiddels het verkeer in de knoop was geraakt. Omdat het bijzonder veel moeite kost te om deze knoop te ontwarren werd be sloten de toevoer naar het Concertge bouw alleen vanaf de zijde van de Dam straat te laten geschieden. Toen u dus van de Grote Markt linksaf wilde slaan, kreeg u een teken om door te rijden. Niet om de Grote Kerk heen, maar naar het Spaarne om daar achter de file aan te sluiten. Hoe het komt dat u deze aan duiding niet begreep, willen we hierbij in het m-idden laten. Wellicht was de door de agent gegeven aanduiding niet duide lijk. Overigens kon men in dubbele rij voor het Concertgebouw oprijden, met dien verstande echter dat de rechterzijde ge reserveerd was voor personenauto's en de linkerzijde voor de ambulancewagens. v Gedurende vele jaren is er van de zij de van de overheid volkomen gezwegen over dit onderwerp, zodat men bijna kon spreken van een „conspiracy of silence". Zelfs toen de regering in het najaar van 1961 haar stilzwijgen verbrak met de (be ruchte) brochure over de Bescherming Bevolking, was er geen sprake van een openhartige en realistische voorlichting. Integendeel, er werd geschreven over schuilkelders; zo deze niet meer bereik baar waren diende men zich onder stalen bureau's te verbergen of zoveel mogelijk in gangen te gaan staan, enz. enz. Ja, als m'n geheugen me niet in de steek heeft gelaten, zouden ook dikke boeken en zekere planten aandacht verdienen. Ook werd aangeraden een constant, drie tot vier weken houdbaar levensmiddelen pakket aan te leggen. Over voorlichting gesproken! De generaal-majoor b.d. kan met grote voldoening mededelen, dat vele van de cursisten min of meer „omslaan" (hoe voorzichtig uitgedrukt!) als gevolg van de „deskundige en eerlijke voorlichting". Het spijt me, maar gezien de tot op he den gebruikte voorlichting door „deskundi gen" van de B.B., is het mij absoluut onmogelijk ook maar enige waardering voor het geheel op te brengen". De mogelijkheden van bescherming te gen de catastrofale gevolgen van 'n kern oorlog zijn ontstellend gering. De in Ne derland aanbevolen maatregelen zouden alleen in bepaalde nogal onwaarschijnlij ke omstandigheden de schadelijke gevol gen op zijn best wat kunnen verzwakken of misschien alleen maar wat uitstellen. Het is twijfelachtig of men zulk overle ven zou verkiezen boven sterven. Op puur menslievende gronden zou men zich ook al niet kunnen distanciëren van het af schuwelijke en controversiële probleem van het al of niet beschikbaar stellen van gifdoses. Voorlichting van het hele volk zal wel bewust ter hand moeten worden genomen. Als ruim 62-jarig lid van onze Neder landse democratische(!) natie meen ik aanspraak te mogen maken op een „eer lijke" beantwoording van enkele vragen: 1 over hoeveel afdoende bescherming biedende schuilkelders kunnen wij be schikken? 2 waar bevinden deze zich? 3 welk aantal mensen kunnen deze to taal bevatten? Ik neem aan dat de uitgebreide, enthou siaste staf van de •B.B. met de beantwoor ding van deze simpele vragen ons Neder landse volk zijn gemoedsrust op dit punt zal weten te geven. Of staat onze gene raal-majoor, behalve buiten de dienst, mo gelijk ook buiten de gemeenschap en de realiteit? JAC. VAN WIJNGAARDEN, Beverwijk Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6