AJAX-COACH RINUS MICHELS: Ploegdiscipline en tactiek belangrijkste bij voetbal Huidige systeem vergt conditie m Spaanse last van tennissers krijgen de spanning voor finale om de Davis Cup R.C.H. - D.H.C. Keino kreeg een groots welkom bij zijn terugkeer in Nairobi m Kans aanwezig dat Clay toch in dienst moet Utrecht wil kunstijsbaan Arilla: „Ik ben ziek van het wachtenn ■FN VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 11 T otaalvoetbal Groeien Samenwerking Jan Dassen OPSTELLINGEN Bruns in het doel van Haarlem ■Hii Grishin verslagen op de sprintafstand Interessante deelneming aan jeugdschaaktoernooi in Groningen A.s. ZONDAG, TWEEDE KERSTDAG - aanvang 2.00 uur RCH met de nieuwe middenvoor CAROL SCHUURMAN. Verdwijning Mereveld is nog niet zeker Batavieren klopten de Zuidafrikaanse studenten Parijs geen kandidaat voor Olympische Spelen Ralston weer eerste op Amerikaanse ranglijst *WWWWWWAft(\AWftWftAWWWtAWWWUWWWVAWWIVWWWWWftWftWWWWW\AWWWWWMWWVWW AMSTERDAM. „Tjawaaraan wijt ik het succes van AjaxRINUS MICHELS, de energieke coach van de hoofd stedelijke ploeg, die nu met zes punten voorsprong de eredivisie aanvoert, bedenkt zich even. Dat is makkelijker gevraagd, dan beantwoord. In de eerste plaats danken we dat aan de doordachte aankopen. We hebben niet zo maar goede voetballers gekocht, dat is het niet meer, maar spelers die pasten in de plannen die we met het team hadden, pasten in het systeem dat we wilden spelen. In de tweede plaats en dat was voor my ais coach de belangrykste opgave komt het doordat we nu een team hebben, er ploegdiscipline is, waardoor de ploegtaktiek groeit. Vooral in de laatste vier, vijf wedstrijden is die groei te zien. Maar we zyn er nog lang niet. We hebben nog heel veel te leren enaf te leren, willen we ons mettertyd met buiten landse ploegen meten". De heer Michels gaat er eens gemakkelijk voor zitten, achter „Mijn tweede grote probleem was: de ploegtaktiek. In ons land is men wat taktiek betreft, vergeleken met het buitenland niet ver. De spelers moeten leren ziel aan te passen aan de kracht van de te genstanders, aan de omstandigheden zoals uit of thuis spelen, het belang van de wedstrijd, hoe ze zelf draaien, etc etc. en andere factoren. Dat alles moe ten ze leren om als team op te vangen Dat is eenvoudig gezegd, maar heel moeilijk in de praktijk te verwezenlijken Je hebt er niets aan als twee of drie spe lers dat kunnen, de hele ploeg moet elke situatie aanvoelen en een antwoord daar op weten. Bereik je dat, dan weet ook el ke speler zijn taak, vervult die taak ook graag, omdat hij weet dat het nodig is voor het algemeen belang. Om een voor beeld te noemen: als men in ons land over mandekking praat, huiveren de meesten. Een man schaduwen en hem geen ruimte geven beschouwen vele spe lers als minderwaardig, als vreemd. Kijk echter naar de Duitsers en de Engelsen, dan zie je hoe belangrijk een goede man dekking kan zijn. Dat is een hele stap voor een goeie Nederlandse voetballer, omdat Hollanders nu eenmaal geneigd zijn indi vidualistisch te spelen. Wil je internatio naal meedoen en daar zijn we nog lang niet, we liggen nog een heel eind achter, daar gaat het niet om dan moet de ploegtaktiek ontwikkeld worden. Voetbal is geen basketball. Een coach kan die taktiek bijbrengen, er in stam- Een, maar tijdens een wedstrijd moet het ij de spelers van binnenuit komen, moe ten ze er zelf gevoel voor hebben, om dat een coach aan de lijn machteloos is en geen time-out kan aanvragen om zijn jongens te instrueren." „Krijgt een team dat gevoel voor tak tiek, dan vormt het een eenheid, dan speelt het ook als eenheid, dan leert iede re speler zonder morren opdrachten in teamverband uit te voeren, aan te voe len. Als je Engeland tegen Spanje hebt zien spelen en je ziet zo'n team aanvallen en zo'n team verdedigen, dan is dat HET voetbal, waar we naar toe moeten. Een spel waarbij het hele team verde digt en het hele team aanvalt. Daar is veel conditie voor nodig, veel taktisch inzicht en uiteraard een behoorlijke persoonlijke techniek. Dat laatste wil ik buiten beschouwing laten, want als dat niet aanwezig is, kom je nergens. Dat totaalvoetbal begint bij Ajax een beetje te komen, allemaal ge zien in het licht van het 4-2-4 systeem. Taktiek is namelijk iets heel anders dan systeem. Systeem is zoiets als een ope ningsbod bij bridgen, maar daarna be gint het spel pas. Iedereen is het er over eens, lijkt me, dat je tegenwoordig niet meer met drie man in de achterhoede kunt spelen en drie man op het midden veld, daarvoor is het voetbalspel ook aanvallend te veel ontwikkeld, dat red je niet meer. Dan is het niet eenvoudig een kwestie van trek een halfspeler terug in de defensielijn en haal een binnenspe- ler naar de middenlijn, want je moet aan die twee in het 4-2-4 heel andere eisten stellen. En... door die verschuiving moet je ook heel andere eisen stellen aan je backs, omdat die weer aanvallend moeten gaan spelen. Kortom het moderne voetbal het 4-2-4 vraagt veel meer aan voetbal capaciteiten dan het vroegere stopperspil- systeem." „Daardoor vallen tegenwoordig zoveel spelers weg, die toch goeie voetballers zijn, maar die niet all-round genoeg zijn. Daardoor is voor een coach het zoeken van de juiste speler op de juiste plaats tegenwoordig het moeilijkste. Toen wij dan ook bij het begin van dit seizoen moesten kopen hebben wij gekocht wat we nodig hadden, hoe diep we daar ook voor in onze beurs moesten tasten. Om met die dure aankopen en de rest van het team een goed draaiende eenheid te krijgen hebben we tijd nodig, om de grote achterstand in te halen die we hebben op buitenlandse topploegen hebben we veel tijd nodig. Maar dat we met Ajax groei en, al gaat het langzaam, heel langzaam, is zeker. Vergelijk je het met wat je in je directe omgeving ziet, dan gaat het al vrij goed, maar kijk je verder, dan zie je bijvoorbeeld dat wij nog heel veel tekort komen aan tempo en tempo kun je pas aanleggen, als je alle andere din gen onder de knie hebt en aan inzet. Ook inzet is iets dat heel langzaam groeit. Ik bedoel niet die oppepperij voor een of twee wedstrijden, maar inzet als deel van het karakter voor alle wedstrij den." „Nogmaals, dat alles kan alleen lang- zyn burau onder de hoofdtribune van het stadion in „de Meer": „Het begin was dus goed. We kregen het materiaal voor een goede ploeg, die in het kader van het 424-systeem, dat on- vermijdeiyk is in het huidige voetbal, gebouwd moest worden. Maar het feit dat elke speler „an sich" voldoet op een bepaalde plaats betekent nog niet dat het geheel draait. Dat is in de eerste wedstrijden wel gebleken. Mijn zwaarste opgave was om die verschillende spelers met hun typische kenmerken, hun goe de kanten en persoonlyke tekortkomingen, maar allemaal dus wel goeie voetballers, zover te krygen, dat ze hun capaciteiten in dienst stellen van het team. In het begin kreeg je de indruk, dat bepaalde spelers teveel voor zichzelf speelden. Dat zit nou een maal in die spelers, in de Nederlanders in het algemeen! Na de laatste wedstrijden durf ik te zeggen, dat de ploegdiscipline er nu in zit, dat elke speler zich een onderdeel van het team voelt' Rinus Michels, de coach van Ajax, die zijn team langzaam maar zeker naar beter voetbal stuwt. „Als je in je directe omgeving kijkt", zegt de trainer van de ere-divisie-leider, „doen we het al aardig, maar als je wat verder om je heen kijkt, over de grens, dan hebben we nog veel te leren en af te leren". zaam, heel langzaam groeien. We hebben met het Nederlandse voetbal een grote achterstand op het buitenland. Denk niet dat we die kloof snel kunnen overbruggen Daar zijn jaren voor nodig. Daarom is stabilisatie van een trainingsprogramma nodig. Een club, die trainer na trainer verslijt, zoekt de moeilijkheden zelf op. Een trainer heeft jaren nodig om een ploeg te vormen, er een eenheid van te maken. Dat is voor clubteams al zo laat staan voor een nationaal elftal. In dit op zicht heeft een bondscoach het nog moei lijker dan een clubcoach omdat eerstge noemde jongens uit diverse clubs maar enkele keren bij zich krijgt. Zijn voor naamste taak is dan een ploegtaktiek te vinden voor het nationale team en aan de hand van die uitgestippelde taktiek de spelers kiezen en ze in die taktiek coör dineren, hun verschillende capaciteiten samenbundelen. Aan fysieke conditie moet een bondscoach niets hoeven te doen. Maar des te meer aan mentale con ditie. Hij moet die verschillende clubspe lers tot eenheid brengen, iets wat alleen kan als de stemming onderling goed is. Me dunkt dat aan het uitstippelen van een ploegtaktiek en aan de verzorging van de mentale conditie de laatste tijd bij het nationale team wel het een en an der ontbroken heeft." „Het heeft geen zin oude koeien uit de sloot te halen. Onder het verleden heeft de KNVB een streep gezet en Ajax ook. Het beste is nu dat er een nauwe sa menwerking komt tussen de coaches van enkele topclubs met de bondscoach, hoe wel het moeilijk blijft om met praten te komen tot een praktisch vak: trainen. Belangrijk is, dat een bondscoach zo vaak mogelijk bij die topclubs komt kij ken, maar dat moet je met elkaar kun nen opschieten, omdat je vaak veel te gauw geneigd bent om kritiek te leveren en alleen maar de negatieve dingen van elkaar te zien. Je moet elkaar ge woon als goede collega's accepteren. Als er een goede samenwerking is dan ont staan ook geen nare dingen zoals die overigens veel te veel opgeblazen zaak met de Ajaxspelers Groot, Prins en Kei zer. Omdat het bij ons op het ogenblik goed gaat en omdat er geen interlands heel dichtbij zijn, houden de jongens zich nu alleen bezig met het clubteam. Maar ik durf namens hen te zeggen, dat zij de toenmalige situatie al weer vergeten zijn, dat zij heel graag gevolg zullen geven aan sen uitnodiging om aan de centrale trai ning mee te doen, omdat zij zoals ze dat altijd gedaan hebben het spelen in het Nederlands elftal als een eer beschou wen. Ze hebben al een keer onder de heer Kessler getraind. Ze hebben vertrouwen in hem, zien tegen hem op. De bonds coach zal er echter rekening mee moe ten houden, dat de afgelopen tijd de vriendschap tussen spelers van bepaalde clubteams die samen in een vertegen woordigend team speelden, er niet beter op is geworden...!" De Amerikaanse regering overweegt bepaalde categorieën jongemannen, die aanvankelijk op medische of psychologi sche gronden beneden de maat bleven, weer voor militaire dienst op te roepen. De zaak is op het ogenblik in studie in verband met de strijd in Vietnam. Voor lopig zullen alleen de houders van het einddiploma middelbare scholen worden opgeroepen. Het gaat in de eerste plaats om re kruten van de categorie waartoe ook de wereldkampioen boksen zwaargewicht Cassius Clay behoort. Clay werd in het voorjaar voor militaire dienst afgekeurd. Hij slaagde er toen niet in bepaalde psychotechnische tests met goed gevolg af te leggen. De Telstar-speler Van Wijk zal zon dag waarschijnlijk niet meedoen in de wedstrijd van Telstar tegen ADO. Hij was gisteren nog niet volledig hersteld en daarom is de vermoedelijke opstel ling van Telstar: Stuy; Liptak, Kort, Althoff en Bakker; André en Brom; Clement, Carlos, Van der Kuil en Dik- staal. Opmerkelijk is de opstelling van Clement als rechtsbuiten. EDO, dat thuis speelt tegen Wilhel- mina heeft voor zondag de volgende opstelling: Boelens; Disselköter, Nij- man, Peters en Van der Putten; Koek en Witkamp; Zoeteman, Hup, Allart en Breeuwer. Haarlem speelt de uitwedstrijd tegen FC Den Bosch met in het doel de nieuwe aanwinst Bruns. Geheel zeker is deze opstelling overigens nog niet, want de Duitse voetbalbond moet de overschrijving van Bruns nog goed keuren. Haarlems opstelling is: Bruns; Van Duffelen, Koster, Wentink en J. Smit; Versluis en Duyster; A. Smit, Bosdijk, Couperus en Jonker. RCH speelt vriendschappelijk tegen DHC en doet dat in Heemstede. De opstelling van de Racing is: Van de Meeren; Croes en Honout; Nanai, Ko ning en Koers, Hendriks, Fransz, Schuurman, Van Doesselaar en Meijer. m J. ■n ia#!» 1 „Vóór we aftrappen, zou ik u even een gelukkig Kerstmis willen wensen". B. en W. van Utrecht onderzoeken de mogelijkheid om tot aanleg te geraken van een onoverdekte kunstijsbaan (voor ijshockey en kunstrijden), nu de moge lijkheid van een overdekte ijsbaan in sa menwerking met de jaarbeurs voorlopig van de baan is. De gemeente, zo blijkt uit de memorie van beantwoording in zake de gemeentebegroting, kan evenwel niet alléén de bouw en explotatie van de baan voor haar rekening nemen. Daarom is contact opgenomen met de Utrechtse stichting voor lichamelijke opvoeding. Een moeilijk punt is het vinden van een geschikt terrein. B. en W. komen volgend jaar op de zaak terug. Wereldrecordhouder Grishin is gisteren derde geworden op het nummer 500 me ter, het openingsnummer van schaats wedstrijden in Perm in het noorden van de Oeral. Goejajev en Orlov deelden de eerste plaats met een tijd van 41 sec het geen 0.1 sec sneller was dan de tijd van Grisjin. Bij de dames werd wereldkam pioenen Inga Voronina eerste met een tijd van 45.5 sec. Tweede werd de ex- wereldkampioene Valentina Stenina in 46.3 sec. De Spaanse Davis Cup-ploeg begint last te krijgen van de spanning in afwachting van de finale om de befaamde tennistro- fee. De Spanjaarden zouden het liefst de drie dagen wachten overslaan. „Was het maar vast zo ver. Ik ben ziek van het wachten," zei Luis Arilla gisteren. De Australische tennisprof Ken Rose- wall heeft gisteren met Manuel Santana een oefenpartij gespeeld. „Hij beseft de zware verantwoordelijkheid die volgende week op hem rust," zei Rosewall na af loop. Het is de eerste maal dat de Span jaarden de enerverende eindstrijd om de cup meemaken. De Australiërs hebben het allen reeds meermalen beleefd. Bo vendien kampen de Spanjaarden met de voor hen ongewone grasbanen en met voor hen onbekend publiek. De eerste Spaanse tennistoeristen zijn echter reeds in Australië aangekomen. Er zijn zevenhonderd zitplaatsen gere serveerd voor Spaanse bezoekers van het toernooi. Rosewall heeft Santana vandaag met 6-3 geklopt. Toch geeft hij hem een goede kans beide enkelspelen te winnen. Er zal, zo meent men, een wonder moe ten gebeuren, wil Spanje de volgende week de Davis Cup op Australië verove ren. Zo denkt niet alleen het tennispu- bliek er over, maar ook de pers. Maandag, 27 december wordt begon nen met twee enkelspelen. Dinsdag volgt de dubbel en woensdag zijn de twee overi ge enkelspelen. Zondag wordt geloot in het White City-tennisstadion. De loten worden getrokken uit de glimmende zil veren Davis Cup. Verwacht wordt dat de Deense coach Kurt Nielsen morgen de samenstelling van de Spaanse ploeg zal bekend maken. Het is zeker dat de 27-jarige Manuel San tana in de enkelspelen zal uitkomen. De andere zal of José Arilla (24 jaar) of Juan Gisbert (22 jaar) zijn. De kenners ver wachten dat Nielsen Gisbert zal aanwij zen, hoewel bij het trainen Arilla beter in vorm was dan Gisbert. De argumentering voor de keuze van Gisbert is, dat Spanje waarschijnlijk bei de wedstrijden van zijn tweede enkelspe ler zal verliezen, onverschillig of dit Aril la of Gisbert is, en dat het daarom verstandiger zou zijn om Arilla te sparen voor de dubbel en er op te gokken dat Santana zijn beide wedstrijden wint en het dus in feite om de dubbel zal gaan. Het vierde lid van de Spaanse ploeg, Juan Couder, komt voor de enkelspelen niet in aanmerking, omdat hij geen gras-, maar een gravelspeler is. De drie andere Spanjaarden hebben zich volgens Nielsen goed aan het gras aangepast sinds zij een maand geleden in Sydney zijn aangekomen. Het Niemeyer-jeugdschaaktoernooi is op weg uit te groeien tot een officieus Euro pees jeugdkampioenschap. Dit blijkt on der meer uit het feit dat voor de eerste maal de Russische Schaakbond zijn jeugd kampioen naar dit toernooi heeft afge vaardigd. Ook is men erin geslaagd voor de klokseance een van de sterkste groot meesters ter wereld, de Deen Bent Lar- sen, naar Groningen te halen. Op 3 ja nuari neemt Larsen de strijd op tegen de 12 deelnemers aan het jeugdtoernooi ter wijl tegelijkertijd de Nederlandse groot meester Jan Hein Donner een klokseance geeft tegen een team van twaalf sterke noordelijke hoofdklassespelers. Het jeugd toernooi wordt de volgende week maandag geopend en duurt van 27 december tot en met 7 januari. De deelnemers zijn: Bent Pedersen (De nemarken), Andrew Whiteley (Engeland) Laszlo Vadasz (Hongarije), Rob Hartoch en Henk Abels (Nederland) Georg Dan- ner (Oostenrijk), Czeslaw Jedrzejek (Po len), Victor Kuprejtschik (Rusland), Ge org Pollak (West-Duitsland), Miodrag Os- tojie (Joegoslavië), Lennart Liljedahl en André Lombard (Zwitserland). Advertentie Op gras, zegt Nielsen, moet je leren om snel op te lopen naar het net voor de volley en de smash, en zijn spelers komen met deze gedachte op de baan. Australië zal waarschijnlijk Roy Emer son en Fred Stolle in de enkels opstellen en John Newcombe en Tony Roche in de dubbel. Tot gisteren is er op de bijbanen van het White Citystadiop geoefend, maar bei de ploegen zullen vandaag en zaterdag anderhalf uur mogen traineh op het cen tre court waar de grote match plaats vindt. Nielsen hoopt op heet en windstil weer. De Spanjaarden hebben dat liever dan het winderige weer dat als regel in Sydney heerst. Zolang het tracé van de nieuwe rijks-, weg 22 bij Utrecht nog niet definitief is vastgesteld, bestaat geen zekerheid over de noodzaak tot het verplaatsen van het sportpark Mereveld in Utrecht, zo heb ben B. en W. de gemeenteraad in Utrecht laten weten. Zij beraden zich over de vraag waarheen het park eventueel ver plaatst zal moeten worden. De om standigheid, dat daarbij ruime parkeer gelegenheid aanwezig moet zijn, speelt hierbij een grote rol. De Zuidafrikaanse studenten-hockey teams „Proteas" hebben donderdag in Den Haag gespeeld. De Zuidafrikaanse dames wonnen met 3-0 (2-0) van een Haagse dameselftal. De Batavieren zege vierden echter in een gelijk opgaande strijd met 3-2(2-0) over de Proteas-stu- denten. Voor de Batavieren scoorden Henk van Rooyen en Jan Taminiau (2x). Het gemeentebestuur van Parijs heeft donderdagavond besloten geen verzoek in te dienen om de Olympische zomerspelen van 1972 in de Franse hoofdstad te hou den. Het besluit werd genomen nadat be kend werd dat waarschijnlijk slechts op bescheiden financiële steun van de Fran se regering kon worden gerekend indien Parijs kandidaat zou worden gesteld. De Amerikaanse tennisbond heeft da ranglijst (heren) voor 1965 bekendge maakt. Dennis Ralston voert deze voor het tweede achtereenvolgende jaar aan. De kleurling Arthur Ashe is van de der de naar de tweede plaats opgeschoven. Hij dankt dit voornamelijk aan zijn over winningen op Wimbledonkampioen Roy Emerson en de Mexicaan Rafael Osuna. Cliff Richey, de jeugdige hoop van Ame rika, heeft een sensationele sprong ge maakt. Vorig jaar nog elfde, is hij nu opgerukt naar de derde plaats. De Por- toricaan Charles Pasarell kwam evenals Richey aanmerkelijk hoger. In 1964 was hij nog twaalfde geklasseerd en in 1965 schoof hij zeven plaatsen op. De lijst, met tussen haakjes de plaatsing van 1964, ziet er als volgt uit: 1. Dennis Ral- son (7), 7. Mike Belkin (17), 8. Martin Richey (11), 4. Chuck Mckinley (2), 5. Charles Pasarell (12), 6. Ham Richard son (7), 7. Mike Belin (17), 8. Martin Riessen (10), 9. Ron Holmberg (6), 10. Tom Edlefsen (13). Kipchoge Keino, Kenia's 25-jarige wereldrecordhouder op de 3.000 m en de 5.000 m, in donderdag in Nairobi een groots welkom bereid bij zijn terugkeer na zijn tournee door Nieuw Zeeland en Australië. Honderden juichende supporters waren naar het vliegveld gestroomd om hun held te begroeten. Zij omzoomden het vliegveld toen de politie-inspecteur uit het vliegtuig stapte en door hooggeplaatste Keniase regerings functionarissen hartelijk werd begroet. Keino is de eerste kleurling, die de vier minuten-grens op de mijl doorbrak. Hjj deelde mee dat de wereldrecords op de mijl, de twee mijl en de 1500 m zeker binnen zijn bereik liggen. Hij was trots op het feit, dat hij het wereldrecord op de 5.000 meter had gebroken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11