Kyi a 11 de mensen op God Marion Williams: wijzen met mijn gospels DE tv i IN DE KOMENDE WEEK f VRIJDAG DECEMBER 196 5 ffipS z a t e r d a ialer da HL rionrfe r| v/oerisdag ïtl p r l| dag din* HH r l II dinsdag HHSSËaiiÉl ÉS I - 9H ft. Ij Van onze radio- en tv-medewerkster) „GOD IS MIJN EEUWIGDURENDE BRON van in spiratie", zegt Marion Williams. En dat komt er uit zonder enige overdrijving of aangedikte vroomheid. „Ik sta altijd in nauw contact met hem. Zowel op het to neel als in de rest van mijn tijd". Marion Williams is de vrouw die vorige week opnieuw Nederland in ver bazing heeft gebracht. In Amsterdam en Rotterdam heeft ze enkele voorstellingen gegeven met haar eigen groep, „The Marion Williams Singers". Marion, een kleine dikke vrouw met een fluweelzwarte huid en prachtig opgemaakt haar, zingt gospels. Ze is eigenlek de evenknie van Mahalia Jackson. In haar eigen land is ze overal bekend. Maar ook in Europa brengt haar uitbundige muziek, waarin zij steeds weer getuigt van haar grote liefde voor God, tienduizenden in verruk king. „Miss 100.000 volt" noemen de Fransen haar. In haar eigen land wordt ze „Miss Personality" genoemd. MARION ZINGT al vanaf haar zes de jaar. Ze begon, zoals dat bij haar landgenoten gebruikelijk is, te zingen in een kerkkoor. Dat was in Miami, de plaats waar zij geboren werd. La ter ging zij zingen voor zondagsscho len; daarna werd zij leidster van de „Melrows Singers". In 1947 kwam zij bij de „Ward Singers". Vanaf dat mo ment werd zingen haar professie. Twee grote hits heeft zij met de Ward Sin gers gemaakt: „Surely God is able" en „Packing-up". In 1959 vormde deze thans 38-jarige vrouw haar eigen groep. In 1962 deed ze voor het eerst Europa aan. Ze trok rond met de inmiddels zo bekende „Black Nativity". Daarna ging ze terug naar Philadelphia, haar woonplaats, om er een kleine rustpau ze te nemen. Deze zomer heeft ze opnieuw Euro pa aangedaan. Op het jazzfestival in Juan les Pins bracht zij de 8.000 toe schouwers in verrukking door de door haar uitgevoerde oorspronkelijke ne- germis. Aan Europa heeft ze haar hart verpand. Samen met haar groep presenteert ze „The prodigal son" („De verloren zoon") en een eigen pro gramma met gospels. Inmiddels heeft zij veel radio- en televisie-opnamen ge maakt, ook in ons land (bij de NCRV). „Europa", zegt ze, „is heel belangrijk geweest voor mijn carrière. Het is hier heerlijk zingen. De mensen luis teren goed en ze zijn zo enthousiast". IN HET BEGIN van het nieuwe jaar gaat ze weer terug naar Philadelphia. Zij heeft behoefte aan wat rust en bovendien verlangt ze naar haar zoon tje, de 7-jarige Robin. „Een heerlijk kind", zegt ze er zelf van. „Die jon gen zingt alles na wat ik zing. Hij is mijn grootste fan, ofschoon hij ver moedelijk ook de grootste fan van de Beatles is." ZINGEN kan ze niet laten. „God heeft mij deze gave gegeven en ik ben er intens blij mee. Daarom zing ik. Zingen is een deel van mijn leven. Al word ik in het hartje van de nacht wakker, dan nog zing ik." Voor haar is het dan ook geen vak meer, maar een intense behoefte. Dat kan ieder een beamen die haar een paar dagen heeft meegemaakt. In het dagelijks le ven is zij de kalmte zelf. De rustige moeder en het middelpunt van de ge hele groep. Eenmaal op het toneel bruist zij van activiteit. Ze zingt, schreeuwt, lacht, juicht, danst en tracht op de mensen iets over te bren gen van haar grote geloof. Haar stem is iets wonderbaarlijks. Haar bereik gaat van diepe tenor tot coloratuur sopraan. Zingen vermoeit haar nooit. Ze voelt zich pas echt moe als ze en kele dagen gerust heeft. De door haar gezongen gospels zijn volgens Marion Williams een middel om mensen, die zich niet bewust zijn van het bestaan van God, op hem at tent te maken. „Het leven is voor een heleboel mensen soms zo droevig, dat ze er willens en wetens een einde aan maken. Al die mensen zou ik willen helpen. Ook hen die om de een of andere reden bedroefd en down zijn. Hen allen wil ik helpen met mijn lied. Want niets is zo in staat iemand op te beuren als een goed lid. Ik wil de mensen met mijn gospels wijzen op God. Ik wil ze zeggen dat er onder alle omstandigheden iemand bestaat die kan helpen, redden, troos ten en die hen kan bewijzen dat zij niet alleen staan. Iedereen kan dit in de kerk horen. Maar er zijn mensen die niet de mogelijkheid of misschien EERSTE KERSTDAG: Der traditie getrouw relayeert de NTS rond het middaguur een reportage, die de Ita liaanse televisie geeft vanaf het Sint Pieterplein in Rome waar de paus de zegen Urbi et Orbi geeft. Ook volgens de traditie is het middagprogramma: het Billy Smart Circus in Londen waar een keur van artiesten optreedt. Uit Engeland komen eveneens de twee volgende programma-onderdelen: de documentaire „Today in Bethlehem" en Christmas carols gezongen door het koor van het King's College in Cam bridge. De middag wordt met enkele kinderprogramma's besloten. Nog meer voor de kinderen in het avond programma: een poppenfilm over een rendierenfamilie. Na het Journaal een aflevering van de serie César en Cleo en daarna weer kerstsfeer met Mies Bouwman. „Vrolijk kerstfeest" heet haar bijdrage waarin zij een voor proefje geeft van populaire program ma's in het komende jaar. Ze vraagt de vele VARA-medewerkers meteen naar him wensen. Ze treft onder meer Piet Bambergen, Elles Berger, Kees Brusse, Simon Carmiggelt, Rinus Fer- dinandusse en Rudi Carrell. Tot slot van de avond een optreden door de pianiste en zangeres Nina Simone. ii In de middaguren een comedy caper en een tekenfilm van Walt Disney over de vrijetijdsbesteding. Verder nog een Engelse film waarin studenten het kerstgebeuren uitbeelden. Het NCRV- avondprogramma begint met Rendez vous a Paris, een speciale kerstafle vering, met gasten als George Bras- sens, de Swingle Singers, Catherine Sauvage, Liesbeth List, Ramses Shaf- fy en Père Noël. Jan van Hillo pre senteert de film „Kerstmis in Drieën- huizen" waarna Elsje Scherjon ge dichten voordraagt van Jac. Revius en Mart Nijhoff. Voordat André van den Heuvel een kerstverhaal van de film acteur Richard Burton voordraagt een reportage van het optreden van Ma rion Anderson in Parijs. §mM TWEEDE KERSTDAG: Het middag- gramma begint 's middags met een filmpje over een robot. Vervolgens ■~vmv een Amerikaanse show rond Jo Staf ford, Bob Hope en James Darrin en daarna een sportevenement: een repor tage vanuit restaurant Brinkmann in Haarlem waar een biljartwedstrijd driebanden wordt gehouden tussen de Europese kampioen R. Ceulemans en de Nederlandse kampioen J". Doggen. Dan naar het avondprogramma. Voor Sport in Beeld de serie Woord voor Woord, de Jetsons en een kerkelijke uitzending, gewijd aan de Zuid-Afri kaanse apartheidspolitiek. De VPRO verzorgt na Sport in Beeld de avond. Merel Laseur presenteert het amuse mentsprogramma „Kerst-misses". Ze ontvangt vier bekende vrouwen: Milli- cent Martin, Tini Young, Cleo Lane en Cordelia Culbertson. Nadat Ernst van Altena een aan de kerstsfeer aange past liedjesprogramma heeft gebracht en Jan Teulings een kerstverhaal heeft voorgelezen, volgt de film „Vier mu ren" van Joan van der Keuken. Hij lucht hiermee zijn hart voor wat be treft de woningnood. gint weer met een caper waarna Open baar Kunstbezit (winterschilderijen) en de serie Flipper. Na het Journaal en de politieke zendtijd de film: The Sundowners ofwel Lokkende Horizon met in de voornaamste rollen Robert Mitchum, Deborah Kerr, Peter Usti nov, en Glynis Johns. Fred Zinneman filmde het verhaal van een echtpaar dat zwervend door Australië trekt. Er is veel natuur in verwerkt. De VARA begint met de zesde afle vering van Tim Frazer. Daarna een Frans programma rond de chanson- nière Caroline Cler en een overzicht van wat er in 1965 op filmgebied ge beurde door Jan Blokker. Het slot van de avond wordt gevormd door Impro visatie. Michiel de Ruyter wijdt dit programma aan de saxofonist Piet Noordijk die vorige week de Wessel Ilckenprijs 1965 kreeg. *VVVVU(AAIMAAAAAAAAAAAA<VIAAA/VVVVt/MAM/WVVfUVVW\AAA/VVVVVM/V/VIAAAAAAAIWUVVVVMAAAAAIVWMAAAII caper, Walt Disney films en een wed strijd. In het avondprogramma de Franse les en een Mickey Rooneyshow. Na het Journaal gaat de VARA ver der met de quiz Tel uit je winst, een optreden door het cabaret Lurelei en „Signalement" dat geheel gewijd is aan de Russisch-Amerikaanse compo nist Igor Strawinsky. Henk de By presenteert deze documentaire die ge maakt is door de Canadese televisie. Tanja Koen en Han Rensenbrink gaan in het NCRV-programma eerst Dieren Kijken. Hierna naar de Amerikaanse luchtmacht waar Will Stockdale weer voor de nodige consternatie zórgt. In „Wijzer worden" confronteert Jan van Hillo een jonge en een oude soldaat van het Leger des Heils met elkaar. Vervolgens een Duitse show met o.a. Gilbert Bécaud, Hazy Osterwald, The Sunnies en Beatrice Reading. Het pro gramma eindigt met de Boeren, Bur gers en Buitenlui, een programmaatje over de democratie in Nederland. In de middag het vrouwenprogram ma van de KRO waarna de Bill Dana- show en weer ijshockey uit Davos. 's Avonds ondermeer het regionaal- en jeugdjournaal en de Flintstones. Na het Journaal en Brandpunt de operet te „Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss. Enkel solisten: Rudolf Schock, Eberhardt Wachter, Benno Ku- sche, Lotte Schadle en Elisabeth Schar- tel. Dirigent is Robert Stolz. Na de epiloog en het laatste nieuws volgt er nog een buitenlands overzicht van het afgelopen jaar, door de NTS-journaal- dienst gepresenteerd. .c.-S Het Hazy Osterwald Sextet in „Opname na de show" (woens dag/2). van de avond wordt gevuld door An dy Williams die tijdens zijn show on dermeer Fred McMurray en enkele familieleden ontvangt. Tenslotte „Bij bel voor alleman?" 's Middags een uitgebreid kinderpro gramma met ondermeer een comedy donderdag zelfs niet de behoefte hebben om naar de kerk te gaan. Ik hoop dat wij deze mensen er op deze manier van be wust kunnen maken dat God bestaat. Ik hoop dat onze gospels de weg naar God wijzen". (Zondag Nederland II). tAA/VIUtAAAAAAItAAAAA/WWtAA/VWUWWWUVUVtAfVUVWt OUDEJAARSDAG: Voor de liefheb bers van lichte muziek in de middag een herhaling van het programma Liedjes van Toen. De NCRV heeft 't avondpro gramma en begint met de Beverley Hillbillies, waarna er gekeken kan worden naar een poëtisch filmpje van Jaap Molenaar, getiteld „Opa en Kleinkind". De ontmoeting tussen een oude man en een jong kind waarmee hij het oude en nieuwe jaar heeft willen symboliseren. Na het journaal het blijspel „Vrijstaand huis" van het Amerikaanse duo Kaufmann-Hart. Een goede huisvader koopt een mooi, maar niet al te comfortabel huisje buiten. De gemoedelijke familie dreigt er aar dig in de penarie te raken. In de rollen onder andere Heieen Pimentel, Anton Peters, Gerard Hartkamp en Rien van Nunen. Teledisco-parade is een pro gramma van Dick van Bommel dat al eens eerder op het scherm is geweest. Dolle combinaties in woord en beeld. Daarna een tikkeltje ernst met Jules de Corte en Gerard Cox en vervolgens een binnenlands jaaroverzicht door de NTS-journaaldienst. Het tweede televi siespel heet „Geef de boer een stoel" en is van Engelse makelijk. Het is een vrolijk spel over een echtpaar dat bijna de hoofdprijs in een televisiequiz wint. De vrouw echter verspeelt haar kansen door een opdracht niet goed uit te voe ren. Ds. A. v. d. Bosch verzorgt de me ditatie, waarna de klok twaalf slaat. Daarna een amusementsprogramma: flitsen uit de beste amusementspro gramma's die het afgelopen jaar op het scherm zijn gebracht. A Toon Hermans (dinsdag/1). In het middagprogramma eerst een comedy caper met Stan Laurel en Oli ver Hardy. Vervolgens kan men de lot gevallen van een lief, dom ezeltje zien die werden beschreven in het boek „Dusty's return". De Zweedse gouver nante sluit het middagprogramma af. Het NTS-avondprogramma begint met een korte Sport in Beeld waarna een aflevering van de serie „Two in the bush" waarin de inheemse fauna van Nieuw Zeeland wordt getoond. Hierna nog Belle et Sebastien en dan naar Duitsland waar de opera „Madame Butterfly" van Pucchini wordt opge voerd. Enkele solisten: Anneliese Ro- thenberger, Brigitte Fassbaender en Michaela Klarwein. Tenslotte is er nog een aflevering van Sport in Beeld. In de middaguren de serie Klanten service en daarna een comedy caper. Het avondprogramma van de NTS be- Toody en Muldoon in de middaguren en een directe reportage van het ijs- hockeytoemooi in Davos.. In het avondprogramma eerst Klaas Vaak, dan het Journaal voor gehoorgestoor den, Walter en Connie en het Jour naal. De AVRO neemt hierna over en presenteert Toon Hermans' one man show, zoals die op 27 februari werd uitgezonden (kijkdichtheid: 95.5 pet.). In AVRO's Rooster vanavond onder meer Johnny Tillotson. Daarna nog meer „Amerikaans" met de serie de Schone Heks en vervolgens De Saint. Ditmaal achter een obscuur zaakje aan. Gerton van Wageningen en Cas Brugman besluiten met Zonder Formu les en hebben het daarin over compu ters. s,xt v-ryts- De VARA herhaalt het liedjespro gramma dat tijdens de jubileumviering vanuit Utrecht werd uitgezonden. Mede werkenden: Mieke Bos, Willy Caron, Thérèse Steinmetz, Louis Neefs, de spelbrekers ev.a. Rinus Ferdinandusse en .zijn vrouw Else Hoog presenteren een satirisch jaaroverzicht onder de titel „Het scheelde maar een jaartje". Hierna The Virginian en het laatste uur voor het nieuwe jaar de Julie An drews-show. Julie zingt liedjes uit mu sicals waarin zij de ster was: My Fair Lady, The Sound of music en Mary Poppins. Aan de show werken ook da New Christy Minstrels mee, Gene Kel ly en de Ray Charles Singers. Na de twaalf klokslagen een tienershow met de Rolling Stones, de Everley Brothers, Chuck Berry e.v.a. De Hongaarse zangeres Erszébét Hazy in „Der Zigeunerbaron" (donderdag/1). i? - s t v y v; •nT A V 1 A tl Hoofdschotel voor de KRO is een kerstspel, gespeeld door kinderen uit Delft, dat vandaag waarop het feest van de Onnozele kinderen wordt ge vierd, wordt uitgezonden. Verder op deze avond een aflevering van het Grote Avontuur waarin het verhaal wordt verteld van president Cleveland die plotseling zoek is. Een journalist gaat op onderzoek uit maar ontdekt zoveel dat hij geen pen op papier durft te zetten. Een belangrijk deel --At gi 14 M -V<" V A i, - l SES'VS.U vfr 'f.' S§ M r* W

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 18