FILATELIE CULlTf ARIA KOPEN EN KOKEN UIT SERIE MINIBOEKJES Bridge Dammen 21 VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 Erbij m ww. w Mm. wm. ww. üt? w wM wm;. ww. wm. B. Dukel v. d. SLUIS (Amsterdam) m L-i ww Mr. Ed. Spanjaard Gaston Gourmet BELGIE. De jaarlijkse serie met toe slag ten bate van de tuberculosebe strijding is uitgegeven. De zegels zijn ditmaal gewijd aan de Grote Markt van Brussel. Op de 50 c. 10 c., 1 fr. 40 c. en 2 jr. 1 jr. ziet men oude gildehuizen, op de 3 jr. 1.50 jr. het Huis van de hertogen van Brabant en op de 10 jr. 4.50 jr. de toren van het stadhuis. KONGO (LEOPOLDSTAD). Een se rie van zes waarden is uitgegeven ter gelegenheid van het Jaar van de In ternationale Samenwerking (I.C.Y.): 6 en 12 jr. de haven van Matadi, 8 en 25 jr. de kopermijnen te Katanga en 9 en 60 jr. de stuwdam bij Stanleystad. Alle zegels dragen daarnaast het I.C.Y.-embleem. MALEDIVEN. De twintigste verjaar dag van de UNO is herdacht door de uitgijte van een serie van drie zegels, 3, 10 larees en 1 rupee. De zegels zijn ontworpen door de Israëliër M. Sharir. Ze tonen de vlag van de UNO, het Romeinse cijjer XX en het wapen van de Malediven. De Malediven die in juli van dit jaar onajhankelijkheid verkre gen werden als 116de lid toegelaten tot de volkenorganisatie. MONACO. Ter gelegenheid van het 75O-jarig bestaan van het vorstelijk paleis van Monaco zal in jebruari 1966 een serie van zes zegels verschijnen FJf* met ajbeeldingen van het paleis, zoals het er in de 17de, 18de en 19de eeuw uitzag en zoals het er thans uitziet. De waarden zijn: 0.10, 0.12, 0.18, 0.30, 0.60 en 1.30 jr. GRIEKENLAND heejt twee zegels, 1 en 5 dr., het licht doen zien ter her innering aan het jeit, dat op 26 sep tember 1964 het hoojd van St. Andreas uit de St. Pieter te Rome werd terug gebracht naar Patras. De eerste zegel toont de St. Andreaskerk in Patras en de tweede zegel het portret van An dreas naar een mozaïek uit het St. Lu- casklooster. PHILIPPIJNEN. Naar aanleiding van de tweede Aziatische kampioen schappen wielrennen is een serie van drie zegels, 6, 10 en 25 s., verschenen. Ajgebeeld zijn wielrenners in actie en een deel van de wereldbol, waarop de deelnemende landen zijn aangegeven. HAITI. Met ajbeeldingen van in heemse bloemen is een serie van elj waarden in circulatie gebracht. Voor de gewone post zijn het een 0.03, 0.05, 0.10, 0.15 en 0.50 gourde en voor de luchtpost driemaal 0.50, tweemaal 1.50 en 5 gourde. CANADA. Ter gelegenheid van de lancering van de Canadese kunstmaan .rAlouette II" zal op 5 januari een post zegel van 5 cents (blauw) in omloop worden gebracht. De zegel loont de ruimtesatelliet en een deel van de aardbol, waarop Canada is aangegeven. RHODESIE. Een postzegel van 2 sh. 6 d. is verschenen ter gelegenheid van de uitroeping van de eenzijdige) onaj hankelijkheid. Het ontwerp bestaat uit het Rhodesische wapen, liet portret van koningin Elizabeth en het inschrijt „In dependence llth November 1965". BRITSE MAAGDEN-EILANDEN. Op 25 april 1966 zal een serie van vier stuks verschijnen ter viering van het eeuwjeest van de postzegel op deze eilanden. Op de 5 c. ziet men het mail schip „Athato" uit 1866, op de 10 c. reprodukties van de zegels van 1 en 6 p. uit 1866, op de 25 c. een repro- duktie van de 6 p. uit 1866 en de lucht haven van Belle Island en op de 60 c. een zeilschip en de 1 p. uit 1866. RWANDA. Een souvenirvelletje, dat twee postzegels, 40 en 60 jr., bevat is uitgegeven ter herdenking van wijlen president Kennedy. De zegels tonen Kennedy, een telejoongesprek voerend; op de achtergrond de wereldbol en telecommunicatiesatelli eten. MALTA. Ter herdenking van Sir Winston Churchill zal op 24 januari 1966 een serie van vier waarden ver schijnen: 2 d., 3 d., 1 sh. en 1 sh. 6 d. De zegels dragen diens portret. In een by zonder aardig artikel over de Europese kampioenschappen te Oostende, beschrijft de Amsterdamse topspeler Kok- kes in het novembernummer van het maandblad Bridge (NBB) de verrichtin gen van het Rotterdamse paar Slavenburg Kreyns. O.a. zegt Kokkes daarin: „Om nu te zeggen, dat ik verbluft ben door hun foutloos spel of enorme bied- en speel- techniek, nee dat niet. Maar het is wel fascinerend om te zien hoe hun tegen standers, omdat ze op de een of andere manier uit balans zijn geraakt, de meest abominabele beslissingen nemen. Het is voor mij dan ook de vraag, wat in de toe komst een beter resultaat zal opleveren, het nette maar misschien steriele spel dat bied- en speeltechnisch goed verzorgd is, of het spel, waarbij de tegenstanders voortdurend onder druk staan en waarbij ze nooit weten waar ze aan toe zijn". Ik onderschrijf Kokkes' mening ten volle, dat het een genoegen is te zien dat dit soort bridge ook in internationaal mi lieu tot groot succes kan leiden. Hoewel ik erken, dat bepaalde conventies in brid ge noodzakelijk zijn en dat de waarde van conventies niet anders dan in de praktijk getoetst kan worden, ik geloof toch dat vele bridgers méér met een te veel aan conventies worstelen, dan er groot praktisch voordeel van hebben. Bo vendien meen ik nog steeds en steeds méér dat de lawines van conventies en systemen die de laatste jaren over de hoofden van arme bridgespelers zijn uit gestort, meer tot verveling en ergernis der tegenpartij bijdragen, dan dat zij het spelpeil omhoog brengen. In ieder geval meen ik, dat dit conventionele, meest langzame en tijdrovende spel niet thuis hoort in de vele grote en gezellige paren- toernooien die in Nederland gespeeld wor den. Voor de kampioenschappen van meesterklasse en andere hoge afdelingen van de NBB mag men natuurlijk andere maatstaven aanleggen. Waar wij echter wél bij het „onderne mende" spel van bijv. KreynsSlaven burg het licht op moeten laten schijnen is, dat deze spelers niet „zo maar" weten, hoe zij zich tegen vreemde en ingewik kelde conventies teweer moeten stellen. Hun grote ervaring in internationaal mi lieu geeft hun een snel inzicht op dé ach tergronden van de conventionele opera ties hunner tegenstanders. Slavenburg vertelde mij bijv. in Oostende, dat hij of zijn partner na een ingewikkeld „Pools" biedverloop het „dossier" (biedsysteem) zijner tegenstanders raadpleegde, daar precies vond wat het bieden allemaal betekend had en daarna dan ook de enige uitkomst vond die het contract deed sneuvelen! Dergelijke operaties moesten veelvuldig verricht worden; niet alleen de Polen, ook de Fransen, Italianen, Fin nen, Zweden en diverse paren van ande re landen gebruikten gecompliceerde con venties, waartegen men de goede verde diging maar snel moet weten te vinden. Geïnspireerd gewaagd, vlot spel brengt bovendien alleen maar geld op, wanneer men aan de tweede wedstrijdtafel een ne- venpaar heeft dat op zijn minst de strijd aan die tafel in evenwicht weet te hou den. Hadden in Oostende BoenderOuds hoorn en BlitzblumRijke niet zo veel vuldig (zij het minder spectaculair) goed bridge gespeeld, dan zouden de verrich tingen van SlavenburgKreyns veel min der tot hun recht zijn gekomen. De vraag die insiders in de bridgewe- reld zich thans stellen is, wat of het Ne derlands team er in de as.s wereldkam pioenschappen te St. Vincent (Italië) bin nenkort van terecht zal gaan brengen. In het bijzonder vraagt men zich af, of het „voortdurend onder druk zetten" de te genstanders tot zulke grote fouten zal gaan verleiden, als het in Oostende deed. Mijn persoonlijke verwachting is dat, mits de Nederlanders zullen spelen als in Oostende, deze stijl zowel tegen Noord- Amerika, Argentinië en de kampioen van „Oceanië" (Australië?) goede resultaten te zien zal geven. Dat het gróte Italiaanse team ervan onder de indruk zal komen acht ik meer dan onwaarschijnlijk. Maar weinig supporters zullen méér dan ik ho pen, dat ik wat deze laatste uitspraak be treft, het bij het verkeerde eind zal heb- ben. Filarski Bridgevraag dezer week: Zuid gever, NZ kwetsbaar, parenwedstrijd. Zuid heeft: A B 9 3 V 10 4 O 6 VB10 94 Zuid pas west één ruiten noord doublet oost twee ruiten zuid drie ruiten west doublet noord vier schoppen allen passen. Stemt u in met zuids biedingen?? Antwoord elders op deze pagina. Zwart: 6, 11, 14, 17, 18, 19, 21, 22, 24, 27. Wit: 25, 26, 30, 31, 35, 36, 38, 41, 43, 46. Wit aan zet vervolgde met 47-39 en moest rekening houden met de dreiging 14-20 25x14 19x10 30x28 22x44 of 42. Spelverloop: 1) 43-39 18-23. 2) 39-34 23-28. 3) 38-33 28x39. 4) 34x43 24-29. 5) 43-39 19-23. Nu is 29-33 direct remise. 6) 39-34 29x40. 7) 35x44 23-29. 8) 44-40 11-16. Een tempo meer of minder is be langrijk om een beslissing te forceren. Nu blijft het spel in deze merkwaardige stel ling in evenwicht en wordt het spel met elk een dam en zeven stukken remise ge geven. 9) 40-35 29-33. 10) 30-24 33-38. 11) 24-20 14-19. 12) 20-15 38-42. 13) 15-10 42-47. 14) 10-4 remise. Aan het tweede bord speelden de se cretaris van de KNDB, de heer Ivens sr., met wit tegen P. van Heerde. Na de 47ste zet volgde voor zwart voordelige stelling. P. v. HEERDE (Amsterdam) xooooococcoooooaxxx)ccoocococx3oocococcr-"oooocxx>Dcoccooo 'MW WW 'WW: WW, W Wit: Kd3, De8, Te3, Rbl, Pc3, pion: a3, c4, d5, d6, e4. Zwart: Kh7, Df3, Tb2, Rg7-h3, pion: a6, e5, g6, h5. Het is duidelijk dat zwart aan zet op winst staat, ondanks wits sterke vrijpion op d6. Zwart kan dan ook op verschillen de manieren winnen. Maar hoe geeft hij geforceerd mat in vijf zetten? Wedstrijd spelers zullen er weinig moeite mee heb ben. Het aangeven van de hoofdvariant is voldoende. Volstrekt andere, veel verfijnder, moei lijkheden biedt de opgave van diagram II OOOCXXXXXXXXXTO OOOOOüCOOOOCXXXXXXXXXXX x GOOOOO i? W/'/A OCÖOOOOOOOOOCQOOOCOOOOOCOCXXXXXXXIOOOCOOOOOOOOC ocxxxxx)oöoo©o<x)cxxxxDoooooooooc)ocooooooooooÖpoooooooooooc IVENS SR. (Den Haag) Zwart: 8, 11, 13, 19, 23, 24, 25, 26. Wit: 27, 28, 32, 33, 34, 35, 37, 39. Zwart aan zet vervolgde met 47) 13-18. 48) 28-22 8-12. 49) 22x13 19x8. 50) 27-21 26x17. 51) 33-28 23-29. 52) 34x23 8-13. 53) 39-34 13-18. Wint een stuk. 54) 23-19 24x13. 55) 32-27 13-19. 56) 34-29 19-24. 57) 29x20 25x14. 58) 35-30 14-19. 59) 30-25 19-24. 60) 37-31 24-29 en na en kele zetten remise gegeven. Voor spelfragmenten uit deze kam pioenswedstrijd houden wij ons aanbe volen. Er kunnen nog vele spelgangen worden onderzocht. De Amsterdammers feliciteren wij van harte met de wel ver diende kampioenstitel. In de jaarlijkse wedstrijd om het kam pioenschap van Zuid-Holland kwam de volgende remise tot stand. Wit (J. van Leeuwen): 26, 28, 32, 33, 35, 37, 39, 40, 47. Zwart (C. Varkevisser, Katwijk): 1, 2, 4, 8, 16, 17, 18, 19, 21, 24. Wit aan zet speelde verrassend 1) 28-23 dwingt 18x29. 2) 33-28? Volgens de Rot terdamse speler Kusters wint 39-34. 2) 17-22. 31 28x17 21x12. 4) 39-34 19-23. 5) 34-30 12-18. 6) 30x28 18-23. 7) 28x19 29-34. 8) 40x29 16-21. 9) 26x17 8-12. 101 17x8 en 2x31. Nu moet het eindspel ook nog met aan dacht worden gespeeld voor de remise tot stand komt. Tot slot een probleem ter oplossing van Derk Vuurboom te Enschede. ^P^^oocxjooooooooOooooooooooooooooococxdooooooooooooooooöoo O W////z y///////, y//////. o Wit: Kc3, Rh3, pion h2. Zwart: Kf2. Wit begint en wint. Een kleine toelichting voor minder des kundigen is hier wel óp zijn plaats. Vrijwel iedere clubschaker kent de merkwaardige situatie, dat hij met koning f loper en pion tegen koning niet kan winnen, indien: a) de pion een randpion is? b) de loper van de „verkeerde" kleur, dat wil zeggen van de andere kleur als het promotiehoekveld, is; c) de verdedigende koning tijdig dat promotieveld kan bereiken. Voorbeeld: Wit: K willekeurig, Rf2, pion a7. Zwart: Ka8. Wit kan nooit winnen, omdat hij de zwarte majesteit niet van a8 kan verdrij ven, respectievelijk omdat deze daar wordt pat-gezet. Heel wat toernooipartijen zijn dank zij deze uitzonderlijke constellatie nét niet gewonnen door de overmachtige partner, respectievelijk door zijn tegenstander juist remise gehouden. Soms geschiedde dit bijvoorbeeld doordat de zwakkere zijn laatste stuk offerde om tot bedoelde con stellatie te geraken, hetgeen een fraai en verrassend effect kan geven. Hoe belet nu in onze compositie wit, dat zwart ook bij het beste spel zijner zijds het kritische veld h8 bereikt? Het woord is aan de lezer. Vermelding van de hoofdvariant is voldoende. Tenslotte een tweezet met extra at tractie. OOOOOCXXX XXOCXXXX ^<00000-^-^000 Zwart: acht stukken op 4, 8, 18, 22 26 27, 29, 36. Wit: acht stukken op 15, 24, 31, 33, 37, 38, 39, 47. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui- den. Voor de vijfde keer in haar bijna 50- jarig bestaan heeft de Amsterdamse dam club Jozeph Blankenaar het clubkam pioenschap van Nederland gewonnen. De laatste ronde tegen Residentie-Damge- nootschap was bijzonder interessant. Hier volgt de opsluitpartij aan het eerste bord tussen de jonge Ivens en W. van der Sluis uit Amsterdam (wit). IVENS JR. (Den Haag) KERSTOPGAVEN ELK WAT WILS Kerstmis, vrije dagen, huiselijke haard, Nederlands winterklimaat, dus: naar hartelust puzzelen en piekeren op het wonderlijke gebied der 64 velden. Wij hebben daarom drie opgaven van geheel verschillende aard uitgezocht, ter bestudering en oplossing door onze lezers. Met recht kunnen wij zeggen: elk wat wils, namelijk een partijstand, een eind spel en een probleem, dus drie onder scheiden terreinen, hoewel het eindspel in het bijzonder ook de partijspeler zal boeien en tot lering kunnen strekken. Allereerst de partij stand, die ontstond in een niet lang geleden gespeelde partij. ^oooooooooooooooooooooooooooooocooooooooooooocx OOOOCCOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXOOOOOOOOOCXX^OOOOOCfi^OOOOOC JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC WW. WW. WM oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocxT Wit: Ka2, Dh4, Tc7-h3, Rc5-g4, Pe7-f6, pion a4-b4-c3-e2-g5-h5. Zwart: Kc4, Dh6, Te8-f7, Pg7, pion b7- c6-e4 (stelling A). Het is een fraai, doch overigens vol komen normaal probleem: wit begint en geeft mat in twee zetten. De extra at tractie? Verplaats de zwarte pion op e4 naar f4 en er ontstaat een nieuwe twee- zet (stelling B) met een andere oplossing' Men noemt een dergelijke compositie: een tweeling. Een streepje vóór hebben die oplossers, die behalve de twee sleutel- zetten ook heel beknopt het idee van de auteur, het thema, omschrijven. Dit zal hen, die de oplossingen van respectieve lijk stelling A en stelling B vinden, niet moeilyk vallen. Onder de goede oplossers worden en kele schaakwerken verloot. Inzendingen dienen uiterlijk maandag 3 januari a.s. binnen te zijn bij onze administratie onder vermelding: schaakrubriek. Prettige kerstdagen en veel succes wenst u -T90UI Sia J0M qoo uep jaiq ua.iBM uoabS -do spmz iisiuiag poquia^s pp pi9A\. uajeui ZX ua jooa Sjajej zi uee uiemq pds jaq 9 H V EêO S9V& i 8 01 A H :peq pjoojq -uapaxq a? uaddoqos saz uaqqaq pp;sag ;ee?s ui pjoou noz poq apuauo; afojpioo pa iuapnj jftA :si ajsaq ;aq ua uaquapaq poq uaa gou poui pinz ■uajoqaq uapaqqftpgoui ap ?o? uiajs poui pjoou uba poqguojds pp eu iuaddoqos jatA J3A0 uassed spmz pui pi sop uauiuiap -ui pijsl 'uhz poui qfusueq J99z uajnajq aguaAO Jap uaa ui aqaueui ap pp uaA -ag a; uee uio gaouag qiap pdspmz pq si 'ueq uajajqnop jeeqspMq uassed spinz eu 'pjoou sjv 'puaqappn sbm uapnj aijp uba poq spmz :SBBJAagpuq do piooApuv De kookboeken, trouwe gidsen voor de vrouw op het veeleisen de terrein van het koken, stapelen zich de laatste tijd op onze schrijftafel op. Zij liggen er in allerlei uitvoeringen van te duur tot te goedkoop hoe wel dat laatste dan eerder betrekking heeft op de inhoud dan op het uiter lijk. Er is een kentering te bespeuren. In de afgelopen twee jaar waren de „culinaire wereldreis-boeken" nog „in" De markt lijkt voor het ogen blik verzadigd. Nu zijn het de boeken en boekjes die alles wat met de kook kunst van doen heeft, zorguldig in on derdelen gerubriceerd, behandelen. Een goed voorbeeld van zo'n uitga ve is voor ons de volgende fleurige se rie. (Van de uitgeverij De Driehoek te Amsterdam ontvingen wij een (bijna) complete serie miniboekjes (de num mers 2 tot en met 9. Deeltje 1 „The English Cookbook" is in herdruk. Prijs ƒ3.90 p. stuk). De boekjes zijn getiteld: Met tomaten en parmezaan (2) vertaald) Met rijst de wereld rond (3) (ver taald). Het wit-blauwe melkboekje (4) (vertaald). Lof der paddestoelen (5) (ver taald). De kunst met kaas te koken (6) (vertaald). Adam's appelgerechten voor Eva (7) (vertaald). taald). Sla, het hele jaar sla (8) (ver- Eieren kiezen voor uw geld (9). (vertaald). Gezonde maaltijden, het gehele jaar door (10) (door mevr. C. J. Ooms-Vinckers Met tomaten en parmezaan Een boekje voor de neusoptrekkers tegen de Italiaanse keuken. Het voor oordeel dat veel mensen tegen deze gerechten hebben, hangt vaak samen met hun tegenzin tegen het koken en bakken met olie, alsof alle Italianen alleen maar olie zouden gebruiken. Schrijfster noemt als voorbeelden Tos cane en Lombardije waar men vaak de voorkeur geeft aan boter en Emilia, waar de huisvrouw spekvet gebruikt in de keuken. Een andere door het kli maat aan de zuidelijke keuken gestel de eis is: Alles vers inkopen, alles vers klaarmaken. In nauwelijks 110 pagina's worden in zeer kort bestek besproken: Salse-sau- sen; Minestre-inleidingsgerechten; tra- messi-tussengerechtenPizze-gevuld hartig gebak; Erbaggi-groenten; Frug- ti di Mare-produkten van de zee; Carne-vleesgerechten en Dolci-zoete gerechten. „Met rijst de wereld rond" hebben wij al eerder in deze kolommen afzonder lijk besproken. Het wit-blauwe melkboekje. Het geeft een goed overzicht van wat wij met melk, yoghurt en kwark in de keuken kunnen doen. Jammer, dat het een buitenlandse (Duitse?) schrijfster moest zijn, die voor ons bewoners van een zuivelland bij uitstek d;t uit de doeken moest doen. Voor wie het vergeten mocht zijn of het nooit heeft geweten: U kunt in dit boekje lezen hoe precies yoghurt moet worden gemaakt. U leert boven dien yoghurt en kwark als broodbeleg gebruiken en tenslotte vindt men er nog een aantal dieetrecepten in sa mengebracht. Nuttig en alleszins bruikbaar! Lof der paddestoelen Hoog is het aanzien van de padde stoelen in de geneeskunde, stralend hun roem in de gastronomie. Paddestoelen verzamelen is als men er niet zijn brood mee moet verdienen een feest, een toestand van geluk, een sport, een avontuur, maar ook een halve weten schap. Er zijn veel goede boeken over paddestoelen geschreven, waarin men de vondsten kan determineren maar elk jaar vallen er in het plukseizoen weer tientallen slachtoffers. Genegenheid, maakt argeloos, arge loosheid maakt lichtzinnig en lichtzin nigheid is gevaarlijk. Die ervaring kunnen veel natuurliefhebbers op de eerste pagina van hun dagboek schrij ven. Dat.zijn de typen die, als ze van paddestoelen houden en al dromen van de heerlijke nasmaak, zich met het slangetje van de maagpomp in de mond terugvinden. Wie dit boekje met veel nuttige in formatie en weinig recepten heeft ge lezen, zal voldoende nieuwsgierig zijn geworden om, als hij daarvoor gunstig woont, zich een paar goede gidsen aan te schaffen en zelf op pad te gaan. De kunst met kaas te koken. Een (Duits) gedegen boekje (waarom toch steeds die Nederlandse bewerkin gen?) Is er dan niemand in Nederland te vinden die zelf iets origineels over het verwerken van kaas in de maal tijden weet te zeggen? Er staan fijne zij het voor ons geen nieuwe re cepten in het boekje. De hapjes met kwark beschouwen we als een doublu re met het wit-blauwe melkboekje. Adam's appelgerechten voor Eva „Over rozen kan men dichten, ap pels zijn om in te bijten" schreef Goethe al. Wanneer men dit boekje zorgvuldig bestudeert, blijkt hoe waar dit woord is. De appelsauzen beschou wen wij als het hoogtepunt van het boekje, dat er met zijn tweehonderd vijftig verleidelijke recepten duidelijk uit springt. Een paar voorbeelden: APPELPAPRIKA: 6 eetlepels ge raspte appel, ongeschild maar zonder pitten, 3 eetlepels slagroom. 1 thee lepel paprikapoeder. Door de geraspte appel voorzichtig de stijfgeslagen slagroom roeren, die ongesuikerd moet zijn, maar vermengd met paprikapoeder. (Aanbevolen bij gebraden kuiken). Of. deze: APPEL-KERRIE: 6 eetle pels geraspte appel, 3 eetlepels slag room, 1 theelepel kerrie. De stijfgeslagen ongesuikerde slag room, die vooraf is vermengd met 1 theelepel kerrie voorzichtig door de geraspte appel roeren. (Aanbevolen bij kalfs- of kipperagout). Geraffineerd en heel lekker. Sla, het hele jaar sla „Te eieren uwen dis met allerley sa- laden", heeft Jacob Cats eens geschre ven. Wel, als de salade als een sieraad aan tafel beschouwd mag worden, dan is dit ook het geval met dit deeltje uit de Mini-reeks. Wij hebben weer veel geleerd, nieuwe ideetjes opgedaan om mayonaise eens anders dan anders te maken en we weten hoe we knoflook adem kunnen wegwerken. Die tip mogen we u niet onthouden. Het is een raad uit een oud kruiden boek dat voorschrijft: „Veel peterse lie eten en er een glas melk na drin ken." Op pagina 107 lazen wij: Brood bij salade (onder het kopje „Gevuld sand- wichbrood"): 1 lang rond wittebrood. Zo iets heet in Nederland een stok brood dachten wij. Overigens is dit maar een schoonheidsfoutje in een verder voortreffelijk boekje. Eieren kiezen voor zijn geld Dit deeltje kreeg als ondertitel mee: „De geschiedenis van het ei, de bio logie ervan en vele recepten." Het is een gezellig boekje waarvan men na lezing slechts kan vermoeden, dat de schrijver eigenlijk nog veel meer wetenswaardigheden had kun nen opdissen. Het kleine bestek waar in hij heeft moeten werken, kan men daarom slechts betreuren. In het hoofdstuk „De Rommelhoek" heeft de schrijver, die zich verschuilt achter de naam „Bibulus", een middel genoemd om een kater te verdrijven. Wij geven het graag door aan allen die bij het opstaan 's morgens zo'n beest naast het bed vinden. Neem één of twee rauwe eierdooiers, waaraan geen ziertje eiwit meer mag hangen. Doe ze in een wijnglas dat u aan de binnenzijde met een beetje olie hebt bestreken. Het oliefilmpje zorgt ervoor dat men het eigeel met zijn kruidige ballast zoals Worcesterhire sauce, tabascosaus, of Cayennepe per, ketchup, zout en eventueel wat paprikapoeder in één slok achterover kan slaan. Dit anti-kater-middel wordt ook wel prairie-oester genoemd. Aan bevolen voor „noodgevallen". Gezonde maaltijden, het gehele jaar door geeft een keur van vleesloze me nu's en recepten voor elk jaargetijde. Schrijfster, mevr. C. J. Ooms-Vin- ckers, zegt tijdens haar studie in de keuken van dr. Bircher-Benner in Zurich, een specialist in moderne voe dingsleer die hierover een groot stan daardwerk schreef, te hebben geleerd, dat veel tijd en moeite werd besteed aan de smakelijkheid van op zich heel eenvoudige gerechten. In haar inlei ding zegt zij bovendien dat dit kleine werkje een leidraad bedoelt te zijn voor het samenstellen van maaltijden waar geen vis, vlees of vet van het dode dier in verwerkt worden. Voorstanders van de vegetarische leefwijze een zeer gezonde zullen aan dit boekje veel plezier beleven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 21