Hmtkimmt Ifmuidet I EEN WERELD-IN-DE WERELD GEVAT IN STEEN EN STAAL i De Haarlemse koepelgevangenis Het gezicht van een stad wordt bepaald D Directeur Hummelen moeten veranderen in „De huidige straffen schadeloosstelling" i o door de contouren van zijn gebouwen. Zeg Haarlem, en ieder een ziet de stad voor zich met zijn Grote Kerk, zijn Sint Bavo, zijn pittoreske gevels boven de grachten en de koepel van zijn gevangenis; een sinister colosseum, volkomen geïsoleerd van de buitenwereld, die het aan alle zijden omringt, maar die er door hoge muren, tralies en forse grendels toch zo oneindig ver van leeft. De Haarlemse koepelgevangenis, een stadje in de stad, met aan het hoofd directeur P. Hummelen. Reportage: BERRY ZAND SCHOLTEN Foto's: CEES DE BOER Het inwendige van de koepel. Tweehonderd cellen, verdeeld over vier verdiepingen. Onder leiding van een op het C.I.O.S. opgeleide kracht sporten de gevangenen in groepen. DE GEVANGENIS is een wereld in de wereld, een stadje in de stad. Er wonen ruim honderd mensen, ieder voor een periode, die varieert van een half tot twee en een half jaar. Mensen die wellicht nog kort geleden met ons spraken, met ons werkten en met ons liepen in dezelfde straat. Het zijn nu in gelijkvormige kledij gestoken celbe woners geworden, door ons, de maatschappij, opgebor gen, omdat zij niet geleefd hebben naar de normen, die onze voorvaderen, u en ik hebben gesteld en die zijn vastgelegd in dikke boeken. Voor ruim honderd van deze mensen heeft zich de deur van de Haarlemse ge vangenis gesloten en zij zijn een leven begonnen in een wereld midden in en toch zo ver van de onze af. H Vele gevangenen leveren verbluf fende staaltjes van huisvlijt. Des ondanks is directeur Hummelen van mening dat volwaardig werk positiever zou zijn. ÜH Een van de tweehonderd cellen. Links het opklapbed, daarachter, keurig afgeschermd, de ouderwetse ton. De studiezin en de liefde voor de literatuur worden gestimuleerd. Opnieuw beginnen Mooie stellingen Selectie De boekbinderij, waar veel universiteitsboéken worden gerepareerd. T onnensysteem Schadeloosstelling EN HOOG boven Haarlem torent de koepel, een massa van steen en staal waar door ieder celraam het licht van de onbereikbare vrijheid naar binnen- straalt. Buiten bewegen wij ons mo tor-, scooter- en autorijdend in alle richtingen die we willen in het co losseum dringen slechts vaag de uit- laatgeluiden door de mensen binnen bewegen zich op de strikte regelmaat van het dagelijks schema: van de cel naar de werkzaal en terug, en in de cel van muur tot muur. Toch zullen voor al deze mensen ook de deuren weer open gaan. Wan neer hun straftijd om is, of wanneer hun V.I., hun voorwaardelijke invrij- heidsstelling, intreedt. De wijze waar op zij zich weer in onze maatschappij zullen aanpassen is mede afhankelijk van de wijze waarop wij hen zullen opvangen én van die gedurende hun verblijf in de gevangenis. DE HAARLEMSE koepelgevange nis is een oud gebouw. Het is gebouwd rond de eeuwwisseling naar Amerikaans voorbeeld, toen in Ameri ka dit bouwsysteem al weer afge schaft was. Nederland telt drie /an deze koepelgevangenissen, in Breda, Arnhem en Haarlem. Er is enige tijd sprake geweest van een drastische sa nering van ons gevangeniswezen, waarbij gesuggereerd werd dat de Haarlemse gevangenis zou verdwij nen. De vorige minister van Justitie heeft hierover een uitvoerig apport opgesteld, maar geldgebrek is er de oorzaak van geweest dat de sanering op bescheidener voet ter hand geho- men kon worden dan in de bedoeling lag. De laatste jaren is er veel ver beterd en gerestaureerd aan de Haar lemse koepel, en het ziet er dan ook naar uit dat het gebouw de eerste de- cennnia nog wel gebruikt zal worden voor het doel waarvoor het gebouwd is. Dat in de afgelopen tientallen ja ren het gevangeniswezen in ons land drastisch is gesaneerd, valt in deze re portage te lezen. De voorstelling die velen nog van een gevangenis hebben, als een afspiegeling van het Inferno, is in de gevangenisgebouwen zelf reeds lang uit de herinnering gewist. We hebben negentien grote gevange nissen in Nederland en drie jeugdge vangenissen. In Haarlem staat de re cidivistengevangenis voor delinquen ten met een straf van zes maanden tot tweeëneenhalf jaar. Aan het hoofd van de Haarlemse gevangenis staat de 51- jarige directeur P. Hummelen, een Drent van geboorte, een man die zijn „„.Af. ET IS EEN vroege, winterse morgen. De toegang tot de ge vangenis aan de Harmenjansweg is hermetisch afgesloten. De deuren heb ben geen klink. Slechts een bescheiden belknopje geeft te kennen dat verbin ding van buiten af mogelijk is. Een wrang filosofisch gedachtenspronge- tje: de verbinding met de buitenwe reld hangt aan een dun koperen schel- ledraad. Aan de andere zijde van de deur rinkelen sleutels en de brede eiken deur zwaait open. Binnen gaat de portier voor naar een volgende deur, naar een volgend hek, die allemaal secuur worden gesloten. Dan overhuift de enorme koepel ons met de starre kilheid van zijn machtige constructie. Vier galerijen met tweehonderd cellen, waarvan er thans ruim honderd be woond zijn, verbonden door stalen wen teltrappen. In het midden de betonnen vlakte die voor zaalsporten geschikt gemaakt is. Naast me staat directeur Hummelen. Hij overlegt op zachte toon met een bewaker. Ben ik de eni ge die is overmand door de intense somberte van dit gebouw? Enkele me ters boven ons hangt de fotograaf over de stalen hekken. Ook hij ziet starend voor zich uit en als even later zijn statief met een tik het hek raakt, wordt het geluid duizendmaal weer kaatst. IN DE KAMER van de directeur is het warm, gezellig en comfortabel. Op het bureau en de kasten staan werk stukken van de gevangenen, die zij bij hun ontslag aan hun directeur hebben gegeven. De heer Hummelen, achter zijn bureau, vertelt van zijn ervarin gen, zijn gedachten en zijn plannen. Het is goed voor te stellen dat de meest verstokte delinquent, die met hem praat, bereid is er tijdens zijn verblijf in de koepel van te maken wat ervan te maken valt. Terwijl zijn handen spelen met een in hout uitgesneden dierenfiguur hij heeft het zojuist van een van de ge vangenen gekregen klinkt zijn stem: „Het gevangenisleven is zwaar, zowel voor de gevangenen als voor het perso neel. Het is een moeilijk beroep, om dat de resultaten dikwijls zo negatief zijn. Het is constant opnieuw beginnen. hele leven in, om en bij de gevange nis heeft gewerkt en die nu, na zijn jarenlange ervaring, een volkomen nieuwe straftheorie heeft opgebouwd, die gebaseerd is op schadeloosstelling. Die theorie fundeert hij met de ge degen argumenten van de man uit het vak, zich nauwelijks bekommerend om het feit dat hij met zijn theorie een revolutie in ons strafrechtelijke bestel kan ontketenen. Piet Hummelen is een man die zich inleeft in de situatie van de ruim honderd mensen voor wie hij, omdat wij ze om welke reden dan ook uit de maatschappij hebben verban nen, de zorg en de verantwoording heeft. Een directeur die in het active ren van zijn gasten voor hem een wijd begrip de voornaamste bijdra ge voor de resocialisering ziet. Hij is een vurig Adleriaan, bij het doorwer ken van de theorieën van Freud, Jung, Kunkel en Adler heeft hij in deze laatste zijn geestelijke co-equipier ge vonden, hetgeen uit zijn stellingen en plannen duidelijk naar voren komt. Met zo'n man aan het hoofd is het duidelijk dat de situatie in de Haar lemse gevangenis bepaald niet statisch is en toen ik hem belde voor het ma ken van deze reportage, verleende hij alle mogelijke medewerking. De gemiddelde leeftijd van de gevan genen wordt steeds jonger. Het lijkt of de oudere recidivisten afgestompt ra ken en niet meer het initiatief voor een misdrijf kunnen opbrengen. De grootste groep wordt gevormd tussen mensen van 23 tot 35 jaar!" Over het personeelstekort: „Wie wil er tegenwoordig nog gevangenbe waarder zijn? We hebben een groot personeelstekort, vooral ook omdat we aan het personeel zulke hoge eisen moeten stellen. U moet niet vergeten dat onze gasten dikwijls vol agressie- gevoelens zitten, vol frustraties en vol onlust. Zij zien de bewaarder als de vertegenwoordiger van de maatschap pij, die hun de vrijheid ontnomen heeft en zij reageren hun grieven af op het personeel, dat een engelengeduld moét hebben". Over de gevangenen; „Moderne psy chologen poneren vaak de mooiste stel lingen die in de praktijk niets waard zijn. Van een katheder in het univer siteitsgebouw is het prachtig om te theoretiseren. Ze zeggen dan dat de band met de gezinnen onderhouden moet worden, maar hoevelen Lebben niet eens familie? Hoevelen hebben een gebroken gezin of hebben tot dus verre gewoon in concubinaat geleefd? Ze zeggen: „pas dit of dat eens toe!", maar ze vergeten dat zij bij het op maken van hun hypothese van hun ei gen gedachtengang uit redeneren. Die van onze meeste gevangenen is echter zo heel anders. Deze mensen hebben een heel ander cultuurpatroon. Men zegt: Laat hen werken voor hun ge zin en betaal hun normaal loon!" Weet u wat dan gebeurt? Wanneer ze vrij komen permitteren ze zich de tijdelij ke luxe van hun op dat moment ge vulde beurs tot het geld op is en ze vervallen in hun oude kwaal. Dat werkt zelfs anti-socialiserend". i E NIEUWE beginselenwet van het gevangenisstelsel voorgeschreven. Na de uitspraak van de rechter wordt een delinquent thans naar recidive, sexe, leeftijd en straf duur gescheiden. Zo zitten in Breda de zwaarst gestrafte ge vangenen. Dit geschiedt door selecteurs De vorige minister van Justitie heeft een gevangenisnota ingediend, waarin een compleet hervormingsplaiï is opge nomen. Het is een zeer revolutionair plan, maar gebrek aan financiën laat de uitvoering helaas langer wachten dan wenselijk zou zijn. Op grond daar van is er de laatste jaren in de Haar lemse koepel, die aanvankelijk zou verdwijnen, weer veel verbeterd. Lang geleden werd er al centrale verwarming aangelegd en nu wordt het voorgebouw wat aantrekkelijker ge maakt, komt er T.L.-verlichting in de cellen, waardoor het wat prettiger voor de gevangenen wordt om te lezen etc., en is er in elke cel een radioluidspre ker aangelegd. Er zijn opklapbedden gekomen die de cel meer ruimte ge ven en die voorzien zijn van schuim- plastic matrassen. De werkzalen zijn gemoderniseerd en op dit moment wordt er verbouwd in de administratiesector en in de gangen. Een probleem vormt de toiletgelegenheid: in elke cel staan, weliswaar keurig afgeschermd, de ouderwetse tonnetjes. De heer Hummelen zegt hierover: "„Buiten de gevangenissen maakt men veel bezwaar tegen het tonnensysteem maar doe het nu eens anders in dit oude gebouw. Wanneer we bijvoor beeld gezamenlijke toiletten aanleggen. Wat denkt u dan van het personeel, dat nu al zo overbelast is. Elke minuut kan dan 's avonds een bewaker naar een cel lopen, omdat een gevangene zo nodig moet en die man heeft geen haast, voor hem is het een uitje. Bo vendien zijn de tonnen volkomen lucht dicht afgesloten, worden ze elke dag ge leegd en gereinigd en zijn ze voorzien van een rand waarin elke dag een beetje desinfecterend middel gegoten wordt. Ik heb nog nooit iets van een luchtje geroken." Is hij op dit punt wellicht ietwat be houdend, zo progressief is hij op een belangrijker terrein. „De fout van ons huidige gevangenisstelsel is, dat de ge straften er na hun straftijd dikwijls niet beter op geworden zijn. Wij slui ten hen op, trachten er wat van te ma ken door hun te laten sporten, te laten lezen en wat eenvoudig werk te laten verrichten. Het behoud van elk mens, op welk niveau ook, is zijn zelfrespect. Het zelfrespect weerhoudt mensen din gen te doen en dingen te laten. We moe ten er van uit gaan dat dat bij elk indi vidu aanwezig is in welke mate dan ook. Een man die 'n strafbaar feit gepleegd heeft, hierbinnen voor 'n tijd wordt op geborgen en die er na een tijd van be trekkelijke passiviteit weer uitkomt is niet verbeterd, hoogstens verbitterd. Ons stelsel zou omgevormd moeten worden in die zin, dat evenals in de maatschappij, ook in de gevangenis ge zegd wordt: „Wat presteer je?" Daar om zou in plaats van gevangenisstraf alleen, een gecombineerde schadever- goedingsstraf gevonnist moeten wor den. DIT DRUIST in tegen de gangbare scheiding van strafrecht en civiel recht, maar het biedt het voordeel dat ook het slachtoffer, waaronder ik ook de maatschappij reken, eens aan bod komt. Ik ga er van uit dat net voor elke gestrafte beter zou zijn, wanneer hij door de rechter een schadevergoe- dingsstraf opgelegd zou krijgen, te ver dienen in de gevangenis. Daarvoor .ou den bij de gevangenissen goede werk plaatsen moeten komen, waar de ge straften volwaardig werk zouden kun nen uitvoeren tegen een volwaardig loon. Dit loon kan gebruikt worden als schadeloosstelling en het geeft de ge strafte het idee dat hij iets, al is het nog zo weinig, heeft goedgemaakt. Hoe sneller hij zijn schadeloosstellingsstraf heeft verdiend, hoe sneller hij /rij komt, binnen zekere normen na tuurlijk. Ik geloof dat hierdoor de delinquent wordt geactiveerd, hij heeft het idee dat hij voor zichzelf èn voor de bena deelde werkt en dat hij voor zijn ar beid betaald wordt. Dat appelleert aan zijn zelfrespect. Het biedt voor hem verder de gelegenheid zich in een oe- paald vak te bekwamen waardoor hij later gemakkelijker in de maatschap pij kan terugkomen, wat later het werk voor de reklassering ook ver licht. Bovendien kan de man leren (Vervolg zie pagina 7)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 29