Nederlands comité tegen verspreiding kernwapens Lelystad van de toekomst is in ontwerp gereed ACENDA VOOR HAARLEM EN DE IJMON POLLEN Ook BOVAG-garantie voor gebruikte auto's boven f 2500 Kort en bondig ÉB» Omvorming van anti-MLF-comité Vrachtauto door spoorbomen tijdens sneeuwjacht Dieven smeten brandkast het raam uit Illegale Chinezen Nieuw jaarbeursgebouw moet worden afgebroken Watersnood in Coevorden Jaarbeurs wacht al tien jaar op geschenk Gedetineerden niet naar nachtmis? Stad van 15.000 inwoners wordt aanloop voor verdere groei Vervoer gastarbeiders is verbeterd Tol bij Haastrecht gaat verdwijnen Nat maar niet koud VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 „Vakantiebezigheden" van twee Fransen en een Marokkaan Fusieplan voor Ambt en Stad-Delden Haarlem Beverwijk V elsen-IJ muiden gezelligheid haalt u bij de slijter met dranken van WEERRAPPORTEN ■°s SS Sa Het anti-MLF-comité, dat begin van dit Jaar in Amsterdam een grote demonstra tie tegen de vorming van een multilate rale kernmacht organiseerde heeft zich omgevormd tot het „Nederlands comité tegen de verspreiding van kernwapens." Het comité is, zo verklaarde dr. Th van Tijn gistermiddag op een persconfe rentie, van mening dat zich door de toe nemende verspreiding van kernwapens een bijzondere gevaarlijke situatie aan het ontwikkelen is. In verband hiermee acht het comité het wenselijk dat: Het kernstop verdrag van. Moskou tot ondergrondse kernproeven wordt uitge breid. Een verdrag tot stand komt tegen het verspreiden van kernwapens, waaraan zowel de kernmogendheden als de niet mogendheden deelnemen. De situatie wat betreft de kernwapens in Centraal-Europa bevroren wordt. West-Duitsland in generlei vorm toe gang tot de kernbewapening mag krijgen en dat plannen tot MLF, ANF en derge lijke geen doorgang mogen vinden. Kemvrije zones gevestigd worden in Centraal-Europa en bijvoorbeeld in La tijns Amerika en Afrika. Het comité stelt zich voor zo spoedig mogelijk te beginnen met de voorlichting van het Nederlandse volk over deze on derwerpen. Het zal daartoe binnenkort een brochure uitgeven en nationale confe renties voorbereiden. De houding die de Nederlandse regering tot nu toe aange nomen heeft ten aanzien van de MLF vindt het comité dubieus. „Wanneer het Een soortgelijk ongeluk als gisteroch tend bij het station in Wezep gebeurde gisteravond tegen zeven uur op een be waakte overweg bij Nijkerk. Een grote Belgische vrachtwagencombi natie reed in volle vaart door de geslo ten spoorbomen. De trein was echter nog niet in aantocht. De chauffeur verklaar de de spoorbomen niet gezien te hebben omdat het ter plaatse sneeuwde. De plaatsvervangend voorlichtingschef van de Nederlandse Spoorwegen, de heer A. H. R. Hoogezand, zag het ongeluk gebeu ren. Hij was per auto van Wezep op de terugweg naar Utrecht. De rechtbank in Amsterdam heeft twee Jonge Fransen, een 18-jarige student uit Metz en een 25-jarige loodgieter uit Petite Roselle, alsmede een 25-jarige Marokkaan uit Rabat wegens diefstal van een auto en een brandkast veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen maanden. De of ficier van Justitie had tegen ieder ander half jaar geëist. De drie jongemannen hadden elkaar eind Juli in Amsterdam, waar zij met vakan tie waren, leren kennen. Met z'n drieën hadden ze in de nacht van 28 op 29 juli op de De Ruyterkade bij de fa. Vinke en Co een ruit van het kantoor inge slagen en waren naar binnen ge klommen. Een brandkast hadden ze uit het raam van de eerste etage op straat laten vallen in de hoop dat de deur zou openspringen, hetgeen niet gebeurde. Er lag ongeveer 700,- in de brand kast. Toen de drie jongemannen naar buiten kwamen liepen zij in de armen van de politie, die al was opgebeld door mensen die de brandkast naar buiten hadden zien vliegen. Vóór deze inbraak hadden ze in de binnenstad een auto gestolen. Het aantal Chinezen, werkzaam in het restaurantbedrijf, dat illegaal in Neder land woont, wordt geschat op 250. Dit blijkt uit het antwoord van minister Sam- kalden op vragen van het Tweede-Ka merlid Meulink (A.R.), die informeerde waarom geen inreisvisa en werkvergun ningen meer worden gegeven aan Chine zen. De minister vindt, dat eerst de illegale toevloed van Chinezen moet zijn afgelo pen voordat de legale toelating kan wor den hervat. Bij een eventuele verplaatsing van de Jaarbeursgebouwen van het Vredenburg naar het Croeselaanterrein in Utrecht zal het splinternieuwe en hypermoderne se cretariaatsgebouw van de Jaarbeurs op het Vredenburg afgebroken moeten wor den, mede in verband met een andere bebouwing. Het Vredenburg is namelijk opgenomen in het omvangrijke Utrechtse •aneringsplan Hoog-Catharijne. Het secretariaatsgebouw van de Jaar beurs werd in 1962 in gebruik genomen en heeft met een uitbreiding van de aan grenzende Beatrixhal vier miljoen gulden gekost. Het water in de Marspolder bij Coe vorden staat nu aan de ene zijde tegen de weg Coevorden-Gramsbergen en aan de andere kant tegen de weg Coevorden- Eschebrücke (Duitsland). In totaal zijn er in het gebied van de waterschappen „Bovenvecht" en „Loo en Drostendiep" naar schatting van deskundigen 1.250 ha landbouwgrond overstroomd. nodig mocht blijken onze argumenten met demonstraties kracht bij te zetten, zullen wij dit zeker doen, al is dit niet in de eerste plaats de bedoeling," zei dr. Van Tijn. Tot het comité zijn behalve de heer Van Tijn onder meer toegetreden prof. dr. H. Brink, L. O. ten Cate, prof. dr. B. Delfgaauw, prof. dr. J. de Graaf, prof. dr. A. J. Rasker, prof. dr. H. A. Tol- hoek, prof. dr. E. V. W. Vercruysse en Theun de Vries. Voorzitter is de heer J. Cassies. In 1956 heeft de gemeente Utrecht bij het 40-jarig bestaan de Jaarbeurs een beeld aangeboden ter plaatsing bij een van de nieuwe hallen. Dat beeld is er nog steeds niet. B. en W. van Utrecht hebben de raad laten weten dat nu, na bijna tien jaar, het beeld er ook niet meer zal komen. Het college beraadt zich nu over een geschenk bij het halve eeuwfeest van de Jaarbeurs, volgend jaar. Het door de beeldhouwer André Volten begin 1963 ingediende ontwerp voor een plastiek stuitte op grpte bezwaren. Het ontwerp paste niet op de geko- zenn plaats en bovendien zou de uitvoe ring heel wat meer gaan kosten dan de gemeente had gevoteerd. Overleg tussen de kunstenaar en het jaarbeursbestuur had geen enkel resultaat. Met ingang van het nieuwe jaar zullen bij de BOVAG aangesloten automobiel en garagebedrijven een garantiebewijs kunnen afgeven bij de aankoop van ge bruikte auto's. Er is een grens gelegd bij een prijs van 2500. Garantie wordt ver leend voor een gebruik van 10.000 km. met een maximum van drie maanden. De grens van 2500 is uit de praktijk naar voren gekomen na overleg met on afhankelijke instanties zoals de A.N.W.B. De instelling van het garantiebewijs, zegt de BOVAG, moet worden gezien als een maatregel in het kader van de steeds toe nemende afzet van gebruikte auto's. Zij dient mede ter regulering van die nog steeds toenemende handel. Volgens schat tingen van de RAI werden in het afgelo pen jaar 500.000 gebruikte auto's verhan deld. Het garantiebewijs heeft in hoofdzaak betrekking op zo genoemde verborgen ge breken; maar gaat in sommige gevallen ook wel wat verder. Wanneer over de uit voering van de garantie verschil van me ning mocht ontstaan tussen koper en ver koper dan kan de koper in beroep gaan bij het secretariaat van de BOVAG in Den Haag. Daar zal men pogen een minnelij ke schikking tussen partijen te bewerk stelligen. Gelukt dat niet, dan moet de ko per zich tot de rechter wenden. De ge dachten van de BOVAG gaan echter uit naar het instellen van een onafhankelijke commissie van deskundigen, die bij me ningsverschillen tussen koper en verko per een bindend advies zou kunnen ge ven. De BOVAG heeft om het garantie- Het Tweede Kamerlid Van Rijckevor- sel (KVP) heeft de minister van Justitie schriftelijk gevraagd waarom de direc tie van het rijksasiel „Inrichting dr. S. van Mesdag" te Groningen een aantal katholieke gedetineerden, die niet disci plinair gestraft zijn, toestemming heeft geweigerd de nachtmis in de gevangenis- kerk bij te wonen. Het Kamerlid wil weten of het waar is dat de hier gedetineerden slechts een maal in de veertien,dagen de eucharistie viering in de gevan'geniskerk mogen bij wonen. Hij wil weten of deze maatrege len genomen zijn in overleg met tot de staf behorende geestelijke verzorgers. Te vens vraagt hij of de minister wil zorgen dat de katholieke gedetineerden de mis in de kerstnacht en voorts iedere zondag kunnen bijwonen. bewijs niveau te geven zich het recht voorbehouden om leden, die misbruik van ,het garantiebewijs maken, voor bepaalde tijd het recht te ontnemen dit langer uit te geven. Ook kan een BOVAG-lid hangen de de behandeling van een klacht, worden geschorst in zijn bevoegdheid tot het uit geven van een garantiebewijs. Uiteraard hadden garagehouders, vóór dat deze regeling tot stand kwam. al de vrijheid garantie te geven bij de verkoop van gebruikte auto's. De nieuwe regeling moet volgens de BOVAG dan ook vooral worden gezien als een uniformering en harmonisering van dergelijke individuele regelingen. Zo geeft zuster Josita van de St. Catharinaschool in Amsterdam gym nastiekles aan de zesde-klasleerlin- gen. Op de grammofoonmuziek van de „Sirtaki" van het Trio Hellenique leren de kinderen deze Griekse dans in de perfectie. Prof. C. van Eesteren heeft een ontwerp gemaakt voor 't stedebouw kundig plan voor Lelystad. In een in leiding zegt hij dat de bouw van Lelystad is te beschouwen als de be kroning van een werk, dat in ons land en in het buitenland tot een na tionaal symbool is gegroeid: de drooglegging van de Zuiderzee. Het ontwerp, dat door minister Suurhoff in ruime kring ter discussie zal worden gesteld, zal in vier fasen worden verwe zenlijkt. De eerste fase geeft de stadsaan- leg weer bij een omvang van ongeveer 7.000 inwoners. De drie andere hebben be trekking op de stad bij een omvang van respectievelijk 17.000, 50.000 en 100.000 in woners. In elke fase is de ligging van de in oost-west-richting lopende auto-snelweg, van de stedelijke hoofd- en verdeelwegen, het hoofdpark en de bossen om de stad, het centrum, het station, de hoofdwaterwe gen en de nevencentra dezelfde. In de periode 1965-1975 zou volgens prof. Van Eesteren een stad gebouwd kunnen worden voor 10.000 tot 15.000 inwoners, als eerste aanloop voor een verdere uitgroei. Hiertoe moeten goede verkeersverbindin gen met de overige delen van het land worden geschapen. Door de aanleg van bebossingen en beplantingen dient voor een aantrekkelijk woonklimaat gezorgd te worden. Er moeten tenminste 2500 wonin gen gebouwd worden met bijbehorende voorzieningen. Dit betekent dat, in aan sluiting op de reeds voorgenomen bouw van 1000 woningen, vóór 1975 nog 1500 wo ningen, zonodig van rijkswege worden ge bouwd. Er dienen voorts instellingen voor voortgezet onderwijs en recreatieve en culturele voorzieningen te komen zoals sportterreinen, een sporthal, een zwem bad, een hotel-restaurant en een cultureel centrum. De vestiging van (rijks)-instellingen in Lelystad en het verlenen van faciliteiten voor industrievestiging moet bevorderd worden. Lelystad komt te liggen op de rand van de Zuidoostpolder tegenover de Markerwaard en aan de grote weg die Noord-Holland via de IJsselmeerpolders met het noorden van het land gaat ver binden. Een achtbaansweg zal hoog door Lelystad heenlopen en zal de verbinding gaan vormen van Amsterdam met Zwol le. Er'is een speciaal net voor het lang zamere verkeer ontworpen. Ook in de mo gelijkheid van grote parkeergarages is voorzien. In grote trekken krijgt de stad een rechthoekige vorm. De indeling zal zoda nig worden dat men van huis naar bus halte of buurtcentrum niet meer dan 500 meter behoeft te lopen. Vier buslijnen zullen voldoende moeten zijn om de ge hele stad te bedienen. Het plan omvat drie wijkcentra en zeven verzorgingsker nen. Voorts is in het plan opgenomen de bouw van een stadion, van twee mu sea en van vijftien scholen. Blijkens mededelingen van de Duitse Bundesbahn heeft het vervoer van de duizenden gastarbeiders naar hun vader land zich gisteren over het algemeen in gunstige zin ontwikkeld. „Het gaat redelijk tot voorspoedig", zo liet de Bundesbahn de voorlichtingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen weten. „Alleen het vervoer van gastarbeiders naar de Balkan levert nog moeilijkheden op". De Italianen en Spanjaarden konden, zij het vaak staand in de eivolle treinen, al lemaal een plaatsje krijgen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot opheffing van de ge meenten Ambt-Delden en Stad-Delden en tot vorming van een nieuwe gemeente Delden, alsmede de toevoeging van een gedeelte der gemeente Ambt-Delden aan de gemeente Borne. De gemeenteraad van Haastrecht heeft besloten met ingang van 31 december de tol bij de brug over de Hollandse IJssel op te heffen. Reeds jarenlang zijn er ver geefse onderhandelingen gevoerd met het bestuur van de polder Stein, die de tol- brug in eigendom heeft, en deze verpacht aan een brugwachter. Steeds sprongen de ze besprekingen af op te hoge eisen van de ingelanden van deze polder. Thans zijn de polderbestuurders bereid de tolbrug, de brugwachterswoning, een stuk weg tussen de brug en de Steinse- dijk alsmede een perceel aangrenzende grond van bijna een halve hectare om niet aan de gemeente Haastrecht over te dragen. De gemeente krijgt dan uiter aard de verplichting te zorgen voor het openen van de brug bij scheepvaartver keer, alsmede voor het onderhoud van de brug en van het bedoelde stuk weg. Concertgebouw, zondag 14.30 u.: Con cert door het Haarlems Gemengd Koor o.l.v. Anton de Beer. Solisten: Ans Philip- po (sopraan), Wilhelmine Matthès (alt). Gerard Honig (tenor) en Henk Smit (bas). M.m.v. het N.Ph.O. en Klaas Bolt (orgel). Stadsschouwburg, zondag 20.30 u.: To neelgroep Studio met „De Kneep", van Ann Jellicoe. Regie: Johan Greter. Stadsschouwburg, maandag 20 u.: To neelgroep Centrum met „Dwaallicht" van Leonard Kingston. Regie: Broes Hartman BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Die knots gekke kerels in hun Vliegende kratten", alle leeft. Frans Hals, beide kerstdagen 13.30, 16.30 en 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Lido, vandaag en maandag 14, 19 en 21.15 u. en zaterdag en zondag ook 16.15 u.: „De verknipte melkboer", a.l.; zater dag 23.30 u.: „Ieder meisje weet het", 14 j.; zondag 11 u.: „Vadertje Langbeen", a.l. Luxor, vrijdag 19 en 21.15 u. en zater dag en zondag ook 14 en 16.15 u. en maan dag 14, 19 en 21.15 u.: „Sneeuwtje en de zeven dwergen", a.l. Minerva, zaterdag en zondag 14 en 16.15 u. en maandag 14.30 u.: „Makker's triomf", a.l.; van zaterdag af 20.15 u.: „Zorba de Griek", 18 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Help", a.l.; zondag 11 u.: „Galapagos", a.l. Roxy, vrijdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zaterdag en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Goliath en de zonden van Babyion", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Parachutisten vallen aan", 14 j. Studio, 14 en 20 u.: „My fair lady", a.l. zondag 11 u.: „Faja Lobbi", a.l.; van maan dag af 10.30 u.: „Sjors van de Rebellen club", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10-17 uur en op zondag van 13-17 uur. Tot 24 januari. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 1017 u., zondags van 1317 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen ver zameling. Dagelijks van 10-17 u. en zon dags van 13-17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaan van Ostade. Permanente ten toonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u.; zondag van 13 tot 16 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religeuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 1012.30 u. en van 13.3017 u.; zon- en feestdagen van 1417 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat) Ex positie van tekeningen van Jo Klingers. Dagelijks van 10-18 u. en van 20-22 u. en zondags van 14-17 u. en van 20-22 u. Kunstcentrum „De Ark", Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek gram- mofoonplatenconcert van 20 tot 22.30 u. Dinsdags gesloten. Expositie van werk van Helmuth Heystek. Gebouw Wolters, Jansstraat 48: Exposi tie van schilderijen en aquarellen van Bart H. Holt, Pieter W. M. Janssen en Frits N. de Nooyer. Tot 8 januari. Dagelijks van 10-17 en 19.30-22 uur. Artificia, (Heemstede): Expositie van tekeningen van H. L. Prenen en beeld houwwerk van Anneke Höfte. Op werk dagen van 9.30 tot 18 u. Museum Van Looy: Expositie van werk van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Da gelijks van 10 tot 17 u. en op zondag van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Stadsschouwburg: Gedurende de maand december in de wandelgangen expositie van monotypes van Jacques Benoit. Sportacademie Nauwelaerts de Agé (Overveen): Expositie van tekeningen van Piet Klaasse. Geopend van 10-22 u. en zaterdags van 10-17 u. Tot 3 januari. Galerie J. R. Bier (Groot Heiligland 66): Expositie van werk uit de Franse, Hol landse en Belgische school. Dagelijks van 1017 u. Tot 1 januari. DIVERSEN Waagtaveerne, zaterdag en zondag 21 tot 2 u.: Cobi Schreijer met haar speciaal internationaal kerstprogramma. VRIJDAG 24 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur- „Zorba, de Grfek". Luxor Theater, 19 en 21.30 uur: „Station 3-Topsecret". W.B. Theater, 20 uur: „Ontsnapping van Corregidor". Grote Kerk, 23 uur: Kerstzang, met mevr. de Bree-Visser, solist. Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Frans Verpoorten, te be zichtigen van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phuisstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 uur en van 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 15-21 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15-17 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-17 uur. ZATERDAG 25 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Jerry Lewis als Geisha boy"; 16.30 uur: Zorba de Griek"; 19.30 u.: Zorba de Griek". Luxor Theater, 14.15 u.: „De titanen"; 16.15, 19 en 21.15 u.:„Station 3 Topsecret". W.B. Theater, 14.30 u.: „Tarzan's ver borgen schat"; 16.30 en 20 u.: „Ontsnap ping van Corregidor". ZONDAG 26 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Jerry- Lewis als Geisha boy"; 16.30 en 19 uur: „Zorba de Griek". Luxor Theater, 14.15 uur: „De titanen"; 19 en 21.15 uur: „Inspecteur Clouseau slaat toe". W.B. Theater, 14.30 u.: „Tarzan's ver borgen schat"; 16.30 en 20 u.: De rangers van majoor Rogers". MAANDAG 27 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „Zorba de Griek". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Inspec teur Clouseau slaat toe". W.B. Theater, 20 uur: „De rangers van majoor Rogers". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Frans Verpoorten te be zichtigen van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen van 19-21.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 u. en van 19-21.30 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15-21 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-21 uur. VRIJDAG 24 DECEMBER City, 20 u.: ,,'t Is 'n gekke, rare, dolle dwaze wereld". Stadsschouwburg, 20 u.: „Quo Vadis". Petrakerk, Merwedestraat, IJmuiden, 20 uur: Volkskerstzang met medewerking van het Algemeen Velser Bejaardenkoor. Stadhuis, van 19 tot 21.50 uur: Fototen toonstelling Fotokring Velsen. De expositie is elke dag dezelfde uren geopend tot en met' 29 december, behalve op de beide k' 'gen. ZATERDAG 25 DECEMBER City, 14.30 u.: „Wraak met de toma hawk"; 20 u.: ,,'t Is 'n gekke, rare, dolle dwaze wereld". Stadsschouwburg, 15 u.: „Uit Holly- woods lachfabriek"; 20 u.: „Quo Vadis" De Weyman, Hoofdstraat 216, Santpoort 20 u.: dansavond, met muziek van „Thé Eurfians", georganiseerd door „Criterion ZONDAG 26 DECEMBER City, 14.30 u.: „De piraten van Diablo 20 u.: ,,'t Is 'n gekke, rare, dolle, dwaze wereld". Stadsschouwburg, 15 u.: „Uit Holly- woods lachfabriek"; 20 u.: „Quo Vadis" Du Commerce, Marktplein, IJmuiden, 20 u.: dansavond „Arosa", met muziek van „The Invadors". MAANDAG 27 DECEMBER City, 20 u.: ,,'t Is 'n gekke, rare, dolle, dwaze wereld". Stadhuis, van 19 tot 21.50 uur: Fototen toonstelling Fotokring Velsen. De expositie is elke dag dezelfde uren geopend tot en met 29 december. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17.30u.; filiaal „Spaarnberg", Santpoort (ook voor r.k. bibliotheek): 14.30-17.30 uur en 19-21.30 u. R.k.-Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30-17.30 u., 16-17.30 u., (jeugd) en 19-21 u.; parochiezaal, Ve- nusstraat: 15-18 en 19-21 u.;filiaal Velsen- Noord: 14-17 en 19-21 uur. Nieuw station. De burgemeester van Em- men heeft gistermiddag in zijn gemeen te het nieuwe stationsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen geopend. Zutphen wil annexeren. Als de plannen van Gedeputeerde Staten van Gelder land wetskracht krijgen zal de gemeente Warnsveld over enkele jaren van de kaart verdwijnen en opgeslokt worden door het naburige Zutphen. G.S. zullen bovendien wettelijk bevorderen dat er een grenswijziging tussen Zutphen en Gorssel tot stand komt, waardoor het Gorsselse dorp Eefde bij Zutphen wordt gevoegd. Jongeman uit de gracht opgehaald. Uit het water van de Zwanenburgwal te Am sterdam is het stoffelijk overschot opge haald van een naar schatting achttien jarige jongeman, die vermoedelijk een dag of tien in het water heeft gelegen. Australische ambassadeur. De nieuwe Australische ambassadeur in Nederland, de heer C. T. Moodie, zal 28 januari in Den Haag aankomen. Hij volgt Sir Roden Cutler op, die is benoemd tot gouverneur van Nieuw Zuid-Wales. De heer Moodie was ambtenaar bij de bui tenlandse dienst in New Delhi, Washing ton en Londen. Van 1954 tot 1957 was hij gezant, later ambassadeur in Birma. Sinds 1957 bekleedde hij een functie bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Australië. Advertentie WWVWWVWWWVWWrfWWWWWWWWWWMUWWMVlj WMWWWIAIWVKWUWWWWWWWAlWWWWUWUVWWWWy Het K.N.M.I. deelt mee: De barometerstand is gedaald tot bene den 990 millibar als gevolg van het door dringen van de westcirculatie tot 1 in Europa. De eerste belangrijke oceaande pressie veroorzaakte tot vrijdagochtend in het zuiden en midden van het land meer dan 15 mm regen. Een nieuwe oceaanstoring is tot de ingang van het Kanaal doorgedrongen. De regenzone van deze storing breidde zich over West-Frank rijk en Zuidwest-Engeland uit. Verwacht wordt dat deze storing dicht ten zuiden van ons land zal voorbijtrekken. De wind draait hierdoor vermoedelijk naar het noordwesten. De depressie zal weer ta melijk veel regen veroorzaken en in het noorden van het land tijdelijk natte sneeuw. Het weer met Kerstmis zal veranderlijk zijn, maar niet koud. Maximum-temperaturen OJQ ..5 M ca j binnen- en buitenland. d "tfl H d Neerslag: laatste 24 uur. 0) ZV 31 Den Helder motregen zo 4 4 Ypenburg motregen zw 4 12 Vlissingen regen zzw 7 13 Eelde sneeuw zzw 4 3 De Bilt geh. bew. zzw 4 16 Twente geh. bew. wzw 5 12 Eindhoven motregen zw 5 14 Z.-Limburg regen zzw 6 14 Helsinki geh. bew. z -0 6 Stockholm geh. bew. zo -0 0.5 Oslo sneeuw windst. -5 12 Kopenhagen geh. bew. ozo 3 0 Aberdeen geh. bew. n 4 4 Londen geh. bew. z 8 1 Amsterdam geh. bew. zw 4 11 Brussel zw. bew. zzw 6 11 Luxemburg regen zw 4 6 Parijs geh. bew. z 8 12 Bordeaux regen zw 13 21 Grenoble zw. bew. windst. 11 2 Nice zw. bew. nno 11 0 Berlijn geh. bew. zzo 3 0.5 Frankfort geh. bew. zzw 4 2 München half bew. wzw 1' 0.4 Zürich licht bew. zzw 3 6 Genève zw. bew. wzw 9 6 Locarno onbewolkt windst. 2 0 Wenen sneeuw zo 1 6 Innsbruck zw. bew. wzw 5 0.6 Belgrado geh. bew. zzo 2 2 Athene zw. bew. w 19 0 Rome geh. bew. w 13 0 Barcelona half bew. windst. 14 0 Madrid half bew. zw 6 0 Mallorca zw. bew. wzw 16 0 Lissabon zw. bew. w 16 5 Zaterdag 25 december Zon op 08.47 uur; onder 16.33 uur. Maan op 11.06 uur; onder 18.46 uur. Zondag 26 december Zon op 08.48 uur; onder 16.33 uur. Maan op 11.33 uur; onder 19.56 uur. Maandag 27 december Zon op 08.48 uur; onder 16.34 uur. Maan op 11.54 uur; onder 21.06 uur. Maanstanden Eerste kwartier 31 december 02.46 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 25 december Hoog water 5.17 uur en 17.29 uur. Laag water 0.55 uur en 13.14 uur. Zondag 26 december Hoog water 5.53 uur en 18.06 uur. Laag water 1.33 uur en 13.50 uur. Maandag 27 december Hoog water 6.28 uur en 18.42 uur. Laag water 2.06 uur en 14.23 uur.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2