DE HAARLEMSE KOEPELGEVANGENIS I m Hmlkumnet Ifmudet Coutaul 0 7 vervolg van pagina 5 i ZIJ VOERDE HEM uit de heldere kamer en in de ho- nig-bruinige winkel weer, vol van vrijers en vrijsters en vuurmandenIn klerenbakken lagen glanzende beu lingen op mekaar; boterdege en blokkige zwarte letters en hartekoeken Zo beschrijft Jacobus van Looy de winkel van Bies in het Haarlem van een eeuw geleden, als het jongetje Jaapje er met zijn oudere zusje iets mag kopen voor Sinterklaas. Voor de kinderen uit het Burgerweeshuis was de winkel een groot wonder. Behalve allerlei snoep en lekkers voor Sin- W ederaanpassing De cel 'v gg HnPi - De Haarlemse gevangenis werkt voor enkele speelgoedacties. Het eten wordt bereid in een mo derne keuken onder leiding van chef-kok G. Schutte. Buitenlanders -7 terklaas waren er in de winkel ook al lekkernijen die bij Kerstmis hoorden. Een „suikeren kribbe" met een Jezus- figuurtje, Wijzen uit het Oosten van chocola-suiker en een ezel van zuivere chocola. Dat was zo'n honderd jaar geleden. Ook nu hebben kleine jongetjes en meisjes de nodige aan dacht voor winkels waar snoep te koop is, maar het is voor hen geen wonder meer. Hun moeder koopt immers geregeld snoep. De huidige welvaart brengt mee dat er meer gesnoept wordt, en op feestdagen zeker. Nauwelijks is 5 december voorbij of de kerstklokken sieren de etalages en de kleuren rood en groen voeren de boventoon op een witte ondergrond. Marianne van der Zee In de grote zaal wordt de kerst boom versierd. Dit zal voor velen een moeilijke tijd zijn. Mensen van reclasseringsverenigingen, de gees telijkheid en het Leger des Heils doen in deze dagen dubbel goed werk. Bij de deur nemen we af scheid van directeur P. Hummelen, die met zijn tachtig medewerkers dag in dag uit een moeilijke taak volbrengt. Buiten waait een ijzige wind en achter ons verkleinen de contouren van de Haarlemse gevangenis: een wereld in de wereld, een stadje in de stad. UIT HAARLEM GAAT NAAR ALLE UITHOEKEN DER AARDE Hierboven: Het inpakken van de kerstpakketjes gebeurt bij de n.v. Koninklijke Droste Fabrie ken in Haarlem met de hand. Hiernaast: Bjj de n.v. Union ca cao- en chocoladefabriek in Haarlem heeft men een uitge breide sortering kerstchocolade. Geheel rechts: De duvekaters, een eeuwenoud feestbrood wor den ook tegenwoordig nog ge bakken. Bij n.v. Vermaats Bak kerijen in Haarlem worden ook speciaal voor Kerstmis duve katers gemaakt. •-S.. JlnnnJWWVn/wwwwuwwnnnftfvnnnnftWWtnWyVVVVVVVVP>A<uuut*AAiiAitA«*wiii^^ vreugde in zijn werk te vinden, vreug de in goed werk, wat toch met doosjes lijmen, zakjes plakken en wasknij pers maken nauwelijks mogelijk is. Ik denk in dit verband voor de Haarlem se gevangenis aan een goede houtbe werkingsindustrie. Natuurlijk kan dit allemaal niet in eens. We moeten bij het streven naar de sociale wederaanpassing bij het be gin beginnen. Hierbij denk ik aan het bijbrengen van gemeenschapszin, wat de meeste gevangenen volkomen vreemd is. We proberen dat bijvoorbeeld nu al te bereiken door sport. In onze ge vangenis neemt de sport een belang rijke plaats in. En zo moeten we ver der bouwen tot we de drie (Adler) pijlers: liefde voor het gezin, het werk en de gemeenschap, hebben aange kweekt. Ook in de gevangenis moet de delinquent steeds voor ogen hebben: „Van mij wordt gevraagd: „Wat pres teer ik?" Dat is buiten namelijk ook zo'n belangrijk criterium. Begrijpt u, dat het na zo'n gevangenisperiode voor een man een stuk gemakkelijker zal zijn om zich goed te gedragen? Hij heeft de idee: „ik kan wat en ik bèn wat". Daarom trachten we ook nu al de studiezin te bevorderen en de al gemene ontwikkeling op te schroeven. We hebben hier een uitstekende biblio theek met goede boeken. Nee, geen Betje Wolf of Marie Koenen, echte boe ken voor kérels. Wolkers en Cremer? Ik had het over boeken, niet over troep. Vestdijk? Ik geloof van wel. Re marque? Jazeker. Avonturenromans en detectives? Natuurlijk. Hij neemt zijn sleutelbos en gaat voor door het gigantische gebouw. DE RECREATIEZAAL, waar de gevangenen eens per week aan tafeltjes hun bezoek mogen ontvangen dat hoeft niet zoals velen denken achter de tralies is thans opslag ruimte voor speelgoed bestemd voor Sinterklaas- en Kerstacties: hobbel paarden, straten-met-ophaalbruggen en ander speelgoed dat straks vele kinde ren in verrukking zal brengen. Van de werkruimte is de boekbinderij belang rijk'. Hier worden oude boeken keu rig ingebonden en jaargangen van tijdschriften ingenaaid. De gevangenis van Haarlem werkt veel voor univer siteitsbibliotheken. De keuken vertoont veel overeenkomst met die van een ka zerne. Op het menu voor Kerstmis 's morgens ontbijt met krentebrood. om tien uur koffie met amandelbrood om twaalf uur diner met soep, aard appelen, sperciebonen, halve kip en kerstpudding, 's avonds krentebrood, wit en bruin brood. Dat alles wordt geserveerd en klaargemaakt door chef kok G. Schutte, die hierbij geholpen wordt door zes vrijwilligers, gerecru- teerd uit de gedetineerden. De cellen zijn uitstekend verwarmd. In cel 34 krijg ik gelegenheid rustig rond te kijken en mijn gegevens te or denen. Buiten de ijzeren deur het slot is zo geconstrueerd dat de deur door de bewaker op slot gedraaid moet worden en dus niet dicht kan vallen dringen de galmende schreeuwen van de sportende gevangenen door. Zij bas ketballen onder leiding van een instructeur. Aan de wand hangt een kleurenfoto van de koninklijke familie, het bed staat opgeklapt en op de tafel '//yJiitLa Jt wordt Hollands Glorie van Jan de Har- tog gedeeltelijk bedekt door een grote asbak. In de gevangenisgebouwen wordt het dagprogramma afgewerkt: 's morgens om zeven uur opstaan, ontbijt met brood en thee, om half acht het sein voor het werk de cellulair gestraf ten in de cel, de anderen in de werk zalen, om half tien koffiepauze, om twaalf uur warm eten, daarna luchten op de hoog-ommuurde binnenplaats in groepen en om half twee weer aan het werk. Om vier uur theepauze en tegen zessen avondeten met brood en koffie. Daarna vertelt een klik in de speaker dat de radio wordt ingescha keld. Drie keer in de week is er recreatie onder leiding van huis vlij tleider Corne- lissen. Maandelijks wordt er in de gro te zaal een recreatieavond gegeven. Met Kerstmis voeren Bloemendaalse padvindsters een kerstspel op, wordt er een filmvoorstelling gegeven met door een speciale commissie gekeurde films en voert de Rederijkerskamer Al- berdink Thijm een toneelstuk op. ZO VERSTRIJKEN de dagen in de grijze koepel van Haarlem, waar behalve natuurlijk vele Nederlan ders, ook een niet gering aantal bui tenlanders huizen: Joegoslaven, Span jaarden, Fransen, Italianen, Marokka nen en Duitsers. Wanneer de koepeldeur dichtvalt wordt binnen juist het middageten rondgebracht, keurig in messtins waar bij elke gevangene zijn eigen genum merde bestek ontvangt. De messen zijn van een speciaal zacht materiaal, want het is al eens voorgekomen dat een handige jongen er een zaag van maak- AAAAAAAAAAAAAAIIAAAAAAAA/VVWVWWV\AAA/\/\/\AA/IIVVVVVVWV\A/WW\A/WVVVVMAAAAA/NA/VyiAA/VWW\AAAM\AAA/t j DE VERKOOP van kerstlekkernijen duurt hoogstens twintig dagen. De dag na Kerstmis is het direct uit met '.ïulst en dennetakken en in de winkels ver schijnen weer de gewone artikelen. De laatste vijf jaren heeft vooral het speciale kerst-lekkers meer aandacht gekregen. Het zijn twee Haarlemse fa brieken die in Nederland de grootste collecties brengen, N.V. Union en de N.V. koninklijke Droste-fabrieken. TEGENWOORDIG blijken de kersen bonbons, verpakt in fleurige zilverpa piertjes met rood en groen versierd een kerstartikel bij uitstek te worden. Daarnaast zijn er bij Union de Duet blaadjes, verpakt in rood en groen, de kersttabletjes met verschillende kerst- tafrelen, de Napolitains met wintereti- ketten en de pastilles verpakt als een kaars met een standaard erbij. Union heeft zich vooral toegelegd op het stuksgewijze verpakken in kerstverpak king. Droste heeft meer kleine pakket jes gemaakt. Uiterst geschikt om aan d» kerstboom te hangen. Er zijn lantaarn- tjes, gevuld met chocolaadjes, de ouderwetse pistaches, tabletten choco la, allemaal versierd met rood lint en hulsttakjes. Dit inpakken gebeurt met de hand en brengt veel extra werk mee. Elk pakketje wordt apart van een lintje voorzien er er wordt een tak je kunsthulst opgestoken. Deze kunst hulst komt niet uit Nederland, de an dere verpakking bij Droste wel. Union zoekt in het begin van het jaar bij een Zwitserse aluminiumfabriek al een passende verpakking uit, nadat eerst de ideeën zijn uitgewerkt. Alleen de vilten laarsjes, die gevuld worden met tabletjes chocolade komen uit Japan. Al maanden voor december zijn de bedrijven geconcentreerd op de komen de feestdagen. Voor 5 december zijn de laatste kerstbestellingen de deur uit gegaan, zodat de winkeliers direct op 6 december hun etalages konden in richten. Terwijl bij Union in de ene afdeling nog aan de nabestellingen voor Sinterklaasletters werd gewerkt, was er in de anderei afdeling al druk werk met de Paaseitjes. Deze bedrijven zijn de seizoenen altijd vooruit. Ook het buitenland vraagt Haarlemse chocola. Naar alle uithoeken van de wereld waar Europeanen zijn gevestigd wordt geëxporteerd. Verder naar Ame rika, Arabië en Hongkong, en ook wel dichterbij naar Duitsland, Engeland of Scandinavië. DE GESCHIEDENIS van de kerst kransjes en hulstblaadjes van chocola is niet zo oud, veel ouder is de his torie van het kerstbrood. Oorspron kelijk werd er geen apart kerstfeest gevierd, maar vooral in de noordelijke landen het „Joelfeest". Het heidense feest van de vruchtbaarheid ter ere van de terugkeer van het licht. De kortste dag was voorbij, de dagen gin gen lengen en er werden offermaaltij den gehouden. Voor het christendom in ons land zijn invloed uitoefende -er- den er ook dierenoffers gebracht, la ter werden dit offerbroden, in plaats van dierlijke offers. Uit die tijd moet ook de „Duvekater" stammen. Voor al in de Zaanstreek is het nu nog een algemeen brood, dit zoete brood met zijn eigenaardige vorm. Toch is dit een van de oudste vormen van brood die iets met Kerstmis te maken hebben. Brood is tegenwoordig niet meer in tel, met Kerstmis er naast de Duve kater al ruim een eeuw de Weih- nachtsstol. De Weihnachtsstol is nau welijks gewoon brood te noemen. Dit feestgebak wordt door vele banketbak kers gemaakt. In tegenstelling tot cho colade en suikerwerk moeten het brood en banket nog vlak voor Kerstmis wor den gemaakt. De Weihnachtstol brengt ook extra werk mee, want de vorm kan niet machinaal worden gemaakt. Als het deeg gerezen is wordt dit lux» „krentenbrood" met de hand gevormd. Dat dit lekkere brood gretig aftrek vindt bewijzen de cijfers die de n.v. Vermaat in-Haarlem geeft. Verleden jaar fabriceerde de fabriek 67.000 Weih- nachtsstollen. HET SNOEPEN neemt nog steeds toe. De gewoonte om met Kerstmis buitenshuis te gaan dineren heeft hier geen invloed op. De banketkransen, versierd met vruchten en snippers wor den thuis gretig aangesneden, evenals de Weihnachtsstol, bestrooid met poe dersuiker. Ons kerstfeest is zo langza merhand een wat rommelig geheel ge worden. De on-Hollandse gewoonte om het kerstmannetje te laten verschijnen neemt toe. Dan zijn er pakjes met Sinterklaas en ook pakjes onder de kerstboom. In de kerstboom branden elektrische lichtjes. Na de kerstdagen herinnert het massaal verbranden van de bomen echter aan de oude heidense offervuren. Naast de oude Duvekater wordt luxe chocola en suikerwerk ge snoept. Maar voor zeven centen, zo als Jaapje honderd jaar geleden voor zijn lekkers bij Bies betaalde, is er te genwoordig niets meer te koop te en er zijn tralies mee doorzaagde. Enkele jaren terug had een delinquent een dun armbandje om zijn pols. „Ik ben er erg aan gehecht," zei hij. „Wie let daar nu op?" vraagt directeur Hum- melen, „het bleek echter een soort dia- mantvijl te zijn waarmee de slimmerik met een engelengeduld elke avond een stukje van zijn tralies doorvijlde. l

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 31