Cyprus-resolutie is deceptie voor Turken en Grieken „Onbruikbare overwinning van Makarios' kameraden" Busongeluk eist 37 doden f Robert Jungk waarschuwt voor de technologie GROEN&Co Onderwijshonger in Mozambique (<P> RUYS&CO reisagenten Wereldnieuws r Van dag tot dag Een comité Cambodja zal van China hulp krijgen Vietcong herhaalt bestandsoproep raatótoel y RIJD AG 24 DECEMBER 1965 CAMBODJA ATHENE Maximale voldoening op Cyprus, gemengde gevoelens in Griekenland en grote teleurstelling in Turkije. Zo kunnen de reacties wor den samengevat op de met 47 tegen vijf stemmen bij 54 onthoudingen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aangenomen resolutie, die voor Cyprus volledige soevereiniteit en onafhankelijkheid bepleit en op alle landen een beroep doet „zich te onthouden van elke inmenging en de souvereiniteit, eenheid en onafhankelijkheid van de republiek Cyprus te respecteren." In de Turkse hoofdstad Ankara waren het natuurlijk vooral de oppositiebladen, die zich roerden. „Cyprus verloren, alles verloren", al dus een van de koppen. Maar ook in regeringsgezinde kringen is men te leurgesteld. En studenten hielden in Ankara een stille protestmars naar het gebouw van de plaatselijke V.N.-vertegenwoordiging. Negatief succes Veevoer Centrale verwarming „Duiker" oliebranders „Duiker" aardgasketels (Van onze redactie buitenland) „De hutten waarin ze komen te wonen zijn van leem met een vloer van cement. Slechts één van deze hutten heeft een goed dak, de andere lek ken. In geen van de hutten is meubilair. De studenten slapen op een cementen vloer, slechts enkele beschikken over een matras. Er zijn prak tisch geen dekens: één per vijf studenten. De vluchtelingenkampen waar in zij zijn ondergebracht, zijn verschrikkelijk overbevolkt. Negen stu denten slapen in een kamer van 3,5 bij 3,5 meter. De sanitaire voorzie ningen zijn onvoldoende. Voor hun maaltijden beschikken zij per groep van 26 mensen slechts over twee pannen en een dozijn borden en koppen. In geen van de hutten is elektriciteit. Als ze aan het einde van de middag uit school komen en hun eten hebben klaargemaakt, dan is het bijna donker, zodat ze geen huiswerk meer kunnen maken". Massale vlucht Denken Op (de M. Mok Zomer eilanden cruise. r e In ons land is nu ook een comité op gericht, dat zich ten doel stelt de versprei ding van kernwapens tegen te gaan. Zel den zal een comité het -levenslicht hebben gezien met zo'n bovenmenselijke ambitie als basis. Niettemin kan het zin hebben, actie te voeren voor dit doel. Al zou een bezinning in Nederlandse kring op de on metelijke gevaren van een atoombom wedloop het uitsluitende resultaat van de ze actie zijn, dan nog zou het te prijzen vallen dat men bereid is geweest tijd en moeite beschikbaar te stellen. De verspreiding van kernwapens is ook zelfs in groot internationaal verband ge zien een bijna natuurlijke onvermijde lijkheid. Al zou Nederland zijn totale po litieke macht in de weegschaal gooien, dan nóg zou het effect praktisch nihil zijn. Die macht, gecombineerd met de mach ten van al zijn kleine en grote bondgeno ten, reikt namelijk niet verder dan de kring der NAVO-landen. De verspreiding van atoombomproduktie gaat uiteraard buiten die kring ongestoord en met ver dubbelde ijver voort. Mocht de NAVO een akkoord met de landen van het War- schau-pact bereiken over deze aangele genheid, dan nog vallen vele machtigen der toekomst buiten die afspraak. China in de eerste plaats, maar Afrika eveneens en Zuid-Amerika bovendien. De niet-ge- bonden landen vormen een sterke groep in internationale verhoudingen en zij zul len die sterkte als tegenwicht tegen de bloes voornamelijk proberen te vinden in exploitatie van de kernenergie, militair zowel als civiel. Het tegengaan van de verspreiding van kernwapens betekent tegelijk het beletten van industriële ontwikkelingen in die richting. Dat kan men zichzelf opleg gen, niet anderen. Wie zou uitgaan van de veronderstelling dat de civiele ont wikkeling van kernenergische industrieën volkomen los van militaire atoomkracht zou kunnen worden gezien, begaat een denkfout. Die fout is dan ook nooit ge maakt in de landen, die als pioniers op dit gebied kunnen worden beschouwd. Zo wel de Amerikaanse als de Russische kernindustrialisatie is gelijkelijk geba- «eerd op vredes- en oorlogsdoeleinden. Wat kan een Nederlands comité tegen verspreiding van kernwapens bereiken? Als directe doeleinden zou men de expo nenten van onze buitenlandse politiek moeten kiezen, want binnenslands zullen geen boze plannen te bestrijden vallen. In onze directe omgeving echter dreigen die plannen wel: de Franse en Duitse voornemens zijn gevaarlijk en niet in overeenstemming met wat Nederland in een Europese samenleving zou moeten wensen. De delegatie van atoombombevoegd heid in Europa is bij uitstek een politiek probleem. Frankrijk is al atoommacht, Duitsland wil het kennelijk worden. Uit sluiting van een dezer twee bij de for matie van een verenigd Europa is wezen lijk onmogelijk, althans zonder het wezen van een werkzaam Europa aan te tasten. De Nederlandse politieke koers is in dit opzicht vaag en aarzelend. Het comité zou kunnen trachten, duidelijkheid daar over te verkrijgen. Niet om zelf politiek te bedrijven, maar om de openbare me ning te coördineren als ruggesteun voor de Nederlandse politieke houding in dit opzicht. Maar dan moet die houding ook ondubbelzinnig en krachtig worden ver klaard. De vaagheid zit voorshands voor namelijk in het feit, dat Den Haag bang is om een eigen geluid te laten horen en zich bij voorbaat schikt in datgene, wat in Washington wordt uitgedacht. De con troverse is echter zo duidelijk Europees van karakter, dat de Europese landen ge dwongen worden zelf hun toekomst te be palen. Zolang Nederland daarin niet een uitgesproken mening heeft gevormd, kan een comité als het pas opgerichte eigen lijk weinig reëels doen of betekenen. ItAIWtlVWVWIIIIVVVIIWtAAIIAIIItlllVVWinfl/WVWWtfVVVWWMIUVi TSJONKON PHNOM KOMPONG SPEU ZUIDSï Tokio (AP) Peking-China heeft ver klaard dat het Cambodja te hulp zal snel len als dit Indochinese koninkrijk door de Verenigde Staten wordt aangevallen. Dit stond in een hoofdartikel van het officiële „Volksdagblad" naar aanleiding van berichten uit Washington dat Ameri kaanse troepen in Vietnam het recht heb ben over de grenzen van Cambodja en Laos op Vietcong guerrillas te schieten. Het „Volksdagblad" zegt dat de Ameri kaanse verklaring eenzelfde soort order betekent als die Hitier gaf toen hij de oor log in Europa begon. „Cambodja is een onafhankelijke en souvereine staat. De Verenigde Staten en hun lakeien hebben het recht niet ook maar op een centime ter grondgebied van Cambodja binnen te dringen." Van onze correspondent) Men maakt in Turkije bittere grapjes over het allegaartje van bondgenoten dat Turkije in de Algemene Vergadering heeft gesteund. Afgezien van Perzië, zijn dat de Verenigde Staten, Albanië en Pakis tan, drie landen met zeer uiteenlopende standpunten in de kwestie-China, die el kaar nu vinden in de Cyprische kwestie. OVER DE HOUDING van Amerika, die intussen voor de Turken natuurlijk een lichtpunt is, is ook in Griekenland het laatste woord nog niet gesproken. De re gering stelt de uitkomst van de stemming in New York wel voor als een groot suc ces voor de diplomatie van Griekenland en Cyprus samen, maar aan weerszijden van de regeringspartij is men nog wat stilletjes. De linkse EDA-partij weet niet goed raad met de houding van de Sovjet-Unie, die zich bij de stemming over de pro- Makarios-resolutie van stemming ont hield. In kringen van de rechtse ERE, van wier steun de regering afhankelijk is, spreekt men van een „negatief succes". Het is deze kringen niet ontgaan dat de resolutie zich uitspreekt tegen elke vorm van interventie in Cyprus' zaken en daar bij is stellig ook begrepen een eventuele poging vanuit Athene om de „enosis" de aansluiting bij het Griekse moeder land door te drijven. Smalend is in rechts kring ook gesproken over een on bruikbare overwinning voor Makarios en zijn gele en zwarte kameraden, die alles in het werk stellen om Cyprus aan de invloedssfeer van Athene, de eigenlijke hoofdstad van de Griekse wereld, te ont trekken. Enosis, met desnoods concessies MIDDELBURG (Zuid-Afrika) (AP) Een bus vol Afrikaanse kinderen is don derdag met grote snelheid tegen een rots wand gereden, toen de chauffeur de macht over het stuur verloor. 33 meisjes en vier jongens verloren het leven. De kinderen waren ongeveer vijftien jaar oud. Het ongeluk gebeurde bij Middelburg, 160 kilometer ten oosten van Johannes burg. 43 kinderen werden gewond. aan Turkije, blijft in ERE-kringen het dogma. DE PRO-TURKSE houding van de Ver enigde Staten wordt in Athene vooral toe geschreven aan het feit dat Griekenland zich onwillig toont zijn grote en kostbare troepenmacht op Cyprus terug te trek ken, terwijl de regering intussen de ko ning een hoogst ongebruikelijke brief heeft laten schrijven aan president John son, waarin hij om 115,5 miljoen gulden vraagt. Johnson heeft in zijn antwoord voor bijna 50 miljoen gulden aan veevoer toegezegd, hetgeen hier de nodige hilari teit heeft gewekt. De wrevel, die nu bij de Turken tegen de V.N. heerst, zal het misschien moei lijk maken spoedig een opvolger te vin den voor de overleden bevelhebber van de V.N.-strijdmacht op Cyprus, Thimaya. Deze spanning doet zich voor nu de Vei ligheidsraad juist weer heeft besloten de V.N.-macht nog drie maanden op het eiland te houden. Paus Paulus VI heeft donderdag avond de mensheid opgeroepen de vrede in de wereld te herstellen. Hij noemde de vrede het hoogste goed, van de samenleving, die samen met gerechtigheid, vrijheid en orde de bron van alle andere goede dingen is. „Blijft staan en bezint u", aldus de paus. „Men moet kunnen verge ven en een nieuw tijdperk willen betreden, waarin de menselijke ver houdingen niet bepaald worden door macht en geweld, niet door econo misch voordeel of de maatschappe lijke ontwikkeling, maar door een zuiverder begrip van gelijkheid en solidariteit". SANTA BARBARA (Califomië) (AP) - De mens is in sommige opzichten ver lamd door de enorme vlucht die de tech nologie genomen heeft. Dat zegt dr. Ro bert Jungk, directeur van het instituut voor de research naar de problemen van de toekomst in Wenen. Ais men de menselijke waarden behou den wil, zo heeft hij donderdag gezegd op een internationale conferentie in het cen trum voor de studie van de democrati sche instellingen in Santa Barbara, dan zal streng toezicht op de ontwikkeling van de technologie moeten worden uitge oefend. Dr. Jungk meent, dat de mens geen toe geeflijke houding mag aannemen ten aanzien van een ontwikkeling die de na tuur verwoest in plaats van ermee sa men te werken. Hij citeerde de bioloog René Dubos van het Rockefeller Instituut in New York. die gezegd heeft dat de technologie aan de mens moet worden aangepast in plaats van andersom. Jungk riep op het grootste gebied van het van verbeel dingskracht getuigende denken te helpen ontwikkelen om de mens meer één te ma ken met de grote en kleine apparaten die hij uitgedacht heeft. De technologie, aldus Jungk, moet wor den beïnvloed en getransformeerd door 1 de biologie, sociologie en psychologie. Het is de taak van natuurkundigen, filo sofen en andere denkers op technologisch gebied om op te treden als intellectuele zendelingen voor de gewone man en de jeugd. Dr. Robert Maynard Hutchins, voorzit ter van het centrum, gaf een samenvat ting van het vijfdaagse symposion in een vrije discussie over het onderwerp „waar wij toe kwamen". Dr. Hutchins bleek somber gestemd. Hij zei, dat hoewel de technologie duidelijk niet autonoom is, zij zulks wel kan zijn. „Op dit ogenblik is de technologie in de Verenigde Staten er niet op gericht de mens een decente woonplaats te geven", zei hij, „maar wordt zij stukje voor stuk je door de verkeerde mensen, in de ver keerde richting naar de verkeerde doelen geleid." Advertentie OVERVEEN TELEFOON 54855 SAIGON (AFP en Reuter) De Viet cong heeft gisteren opnieuw een oproep gedaan om tijdens de kerstdagen gedu rende 18 uren het vuren te staken. Het voorstel werd over de geheime zenders van de Vietcong omgeroepen, zonder mel ding te maken van het Amerikaans-Zuid- vietnamese besluit om van vrijdag 18 uur tot zaterdag te midernacht de gevechten te staken. De democratische senator Wayne Morse, die met nog zes democratische en repu blikeinse senatoren vijf weken door Azia tische landen heeft gereisd, heeft daar niet veel „geestdriftige instemming" ge vonden met de Amerikaanse politiek te genover Vietnam. Weliswaar waren de meeste regerings functionarissen met wie de Amerikanen gesproken hadden, van mening dat de VS de strijd in Vietnam tot het bittere einde zouden voortzetten, maar ze hadden toch duidelijk laten blijken dat ze liever hadden gezien dat de VS niet eenzijdig in Vietnam tussenbeide waren gekomen. Tien maanden voor doodslag. De Bredase rechtbank heeft 'n inwoner van Tilburg, die op 25 juli in zijn woning zijn kost ganger met enkele messteken van het leven heeft beroofd veroordeeld tot tien maande gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. - - nnnnnfwinnnnnnnnnnnnnnfinnnj Deze beschrijving van het Mozambi que Instituut in Dar es Salaam in Tan- zanië is van mevrouw Janet Mondla- ne. Haar echtgenoot, dr. Mondlane, is leider van het FRELIMO, de bevrij dingsbeweging van Mozambique. „Geen van de hutten beschikt over stromend water," zo gaat mevrouw Mondlane verder. „In beide kampen moet drinkwater gekocht worden van het weinige geld dat voor voeding be schikbaar is. In het ene kamp wordt het waswater uit de nabije sloot ge haald. In het andere kamp halen de leerlingen het uit een moeras, dat door de autoriteiten als gevaarlijk wordt beschouwd. Zonder enige uitzondering zijn deze leerlingen in ernstige mate ondervoed, en hierdoor dikwijls ern stig ziek. In een poging de meest drin gende gevallen te helpen, raken de hiervoor beschikbare fondsen van het Mozambique Instituut uitgeput." De toegenomen spanning in de Por tugese kolonie Mozambique Lissa bon spreekt hardnekkig van „overzee- s~,..r se provincies" eind 1964, deed dui- G IjfefS zenden bewoners van het land over de grenzen naar Tanzanië en andere buurlanden vluchten. Onder hen is een groot aantal jongeren, de scholieren, waarover mevrouw Mondlane het heeft, die eigenlijk normaal op de schoolbanken horen te zitten. Het autoritaire bewind van presi dent Salazar doet in eigen land al wei nig om het analfabetisme aan te pak ken. In de „overzeese provincies" is het nog minimaler. Volgens de offi ciële statistieken kan in Portugal ruim eenderde van de bevolking lezen noch schrijven. In een land echter waar met vrije en objectieve voorlichting een loopje wordt genomen, zal het werke lijke percentage vermoedelijk hoger liggen. In Mozambique is zeker 95 percent van de bevolking analfabeet. Tot voor kort werd op de missiescholen voor ne gerkinderen (met een drie-jarige cur sus) in het eerste jaar alleen de Por tugese taal geleerd. „Aangezien dit leerjaar gevolgd wordt door scholie ren die geen enkel woord Portugees spreken, zou het zinloos zijn een dui delijk leerplan vast te stellen." De meeste kinderen kregen niet meer dan een jaar onderwijs. SPOORWEGEN STROMEN TANZANIA Mweda» oVblodim n,0 KaMSia i ..Ga C„r°l Parl°Amél'° Morruppo Nakal a Zambesi Mootize rampuur* Mozam- Antonio Ennesg^ique- adeManico^'k0, ery üueliman Indische RHODES.IE Yilonculos Mochaila AFRIKA Inhambane Fumane oqo Belorr 'MOZAM Dit zijn enkele andere cijfers: In 1955 waren 212.428 Afrikaanse leerlingen toegelaten tot rooms-katho- lieke negerscholen. In datzelfde jaar echter slaagden maar 1393 kinderen voor een examen dat toegang geeft tot de derde klasse van een normale lage re school. Op deze normale lagere scholen waren in 1954 5177 Afrikaanse en 4412 blanke kinderen ingeschreven. Volgens een statistiek van 1958 waren ruim 1500 blanke leerlingen te gen slechts 342 Afrikanen op een mid delbare of technische school geweest. Op het Salazar-lyceum het grootste in de hoofdstad van Mozambi que, Lourenco Marques waren in 1960 duizend leerlingen ingeschreven, waarvan dertig Afrikaanse. Tot voor vier jaar voltooide niet één Afrikaan de hele cursus. Het is onnodig te vermelden dat uit de zeven miljoen zielen tellende bevol king van Mozambique slechts enkele Afrikaanse intellectuelen zijn voortge komen. Hun dorst naar kennis kan ge rust een onvoorstelbaar gevecht tegen de conservatieve, Portugese bierkaai en worden genoemd. Dr. Mondlane is een van hen. Pas dit jaar hebben de autoriteiten in Mozambique het onder wijs in versneld tempo uitgebreid. In 't schooljaar 1964-'65 bedroeg het aan tal kinderen dat lager en middelbaar onderwijs kreeg 460.000 een stijging van 17 percent vergeleken met 1958. „Maar onderwijs zet de mensen aan het denken", zo schrijft het Engelse weekblad „Economist": en alfabetisme betekent in Mozambique ook stem recht. Want iedereen in Mozambique die kan lezen of schrijven of die een bepaald bedrag aan de belasting be taalt, heeft het recht om zijn stem uit te brengen: dat zijn welgeteld hon derdduizend stemgerechtigden, waar van het grootste deel blanken. „Maar bij de verkiezingen van 1968 zal het electoraat zijn gegroeid", aldus „The Economist". „De autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor de voorbe reiding ervan, schatten dit aantal dan op ongeveer één a anderhalf miljoen. De Portugezen hebben hun eerste stap je gedaan op de weg naar meer poli tieke invloed voor de gekleurde meer derheid. Zij zullen waarschijnlijk al gauw merken dat ze gedwongen zullen worden nog meer stappen in die rich ting, maar dan grotere, te moeten doen." Het werk van het Mozambique Insti tuut verdient meer aandacht van het Westen. De Ford Stichting heeft een eerste bijdrage geschonken om een be gin met het werk te maken, maar er is nog zovéél meer nodig. Giften kun nen gestort worden op postgiro 294683 ten name van Margrit de Sablonière, Leiden. Inlichtingen geeft het Angola Comité, Vinkenstraat 13-11, Amster dam. VWVWIAAflMIWWVVWWVWVVWVtflAIWWWWWWVWWWIAA Die goede fiscus Afgeven op de fiscus is een dankbare bezigheid, omdat men altijd wel op de sympathie van zijn publiek kan rekenen. Het zou natuurlijk anders moeten zijn, maar niemand betaalt met vreugde in het hart zijn bijdrage aan de staat. Wie er niet over kankert, beschouwt het ten hoogste als een plicht waaraan de goede staatsburger zich niet kan en mag ont trekken en waaraan hij zich dus zonder mopperen onderwerpt. Zulke niet-moppe- rende staatsburgers zijn in de minder heid, een minderheid waartoe ik niet be hoor. Als er eens een wonder gebeurde en het ministerie van Financiën mij liet weten dat de belasting mij voortaan met rust zou laten, zou ik geen ogenblik het gevoel hebben dat mij de gelegenheid tot het vervullen van een dierbare plicht werd ontnomen. Dergelijke wonderen ko men echter niet voor en ik ben langza merhand verstandig genoeg om te begrij pen dat het zo maar beter is. Iedereen moet af en toe zuchtend en steunend naar de cijfers op een aanslagbiljet sta ren en vervolgens in de pen klimmen om zijn bezwaren kenbaar te maken. Deze filosofische overweging heeft mij niet verhinderd dezer dagen met voldoe ning kennis te nemen van een belasting maatregel die mij enige verlichting be looft te schenken. De omzetbelasting, een instituut dat het speciaal op zakenlieden gemunt heeft, hield, ook bepaalde figuren in haar greep die men moeilijk kan be schouwen als producenten, handelaars of anderszins commercieel doende indivi duen. De heren ten departemente waren echter een andere mening toegedaan en zo kregen zekere categorieën van schrij vers, journalisten en persfotografen het stempel producent opgedrukt en jaarlijks een aanslagbiljet in de omzetbelasting thuisgestuurd. Toevallig, of misschien niet toevallig, behoorden deze extra belasten bovendien tot die numeriek verwaarloos bare groepjes die van de weldaden der sociale voorzienigheid, als daar zijn kin derbijslag, vakantie-regeling, uitkering bij ziekte, geheel verstoken blijven. Nu is dan, na langdurig en niet altijd geduldig lijden, die extra last afgenomen van de schouders dezer kleine zelfstan digen. Het zou een reden kunnen zijn om in hun kringen een feestelijkheid te or ganiseren, maar ik heb daar nog niets van gemerkt. Ook dit is eigenlijk maar beter. Feestvieren kost geld en de argwanende fiscus zou misschien spijt van zijn lank moedigheid krijgen, indien hij moest con stateren dat de penningen waarop hij geen aanspraak meer maakt, nu in de zakken van feestondernemers vloeien. Neen, wij vrijgestelden moeten over tuigende bewijzen van degelijkheid geven om ons de zojuist ontvangen gunst waar dig te betonen. Niet feestvieren of ande re lichtzinigheden nastreven, maar ons verdiepen in de vraag hoe wij de niet meer door de staat opgeëiste gelden het nuttigst kunnen besteden. Ik vrees dat de meesten van ons groepje lang in die vraag verdiept kunnen blijven, want het merkwaardige verschijnsel zal Zich voor doen dat wij, vrijstelling of geen vrijstel ling, zullen voortgaan ons door balan- ceerkunsten staande te houden van het geen onze kleine zelfstandigheid ons ople vert. Jammer voor die goede fiscus dat hij hierin geen verandering zal kunnen bren gen. Advertentie Reeds nu kunt u intekenen op de ge renommeerde cruise van de Holland Amerika Lijn. Vakantie in meest per fecte vorm. 5 dagen met het s.s. "Rotterdam" naar Ierland en Guernsey 23 juli - 28 juli 1966.5 Dagen volledig genieten en op uw wenken bediend op het trotse vlag- geschip van de Holland Amerika Lijn. Midzomernachts cruise. 3 Volle weken naar de gebieden van Europa waarde ongerepte natuur nog volkomen is.Naarspuitende geysers op IJsland, naar Noorse fjorden en Noord kaap van Kopenhagen naar de Schotse Hooglanden en Ierland. Een grandioze cruise met de "Nieuw Amsterdam". Boekt wel tijdig: het aantal cruises vanuit Nederland is zeer beperkt. Inlichtingen en boekingen bij: AMSTERDAM DEN HAAG EINDHOVEN HAARLEM HELMOND ROTTERDAM-C ROTTERDAM-Z TILBURG UTRECHT VLAARDINGEN ZWOLLE van Baerlestraat 56 tel. Korte Vijverberg 5 tel. Dommelstraat 34 tel, Kruisstraat 43 tel. Veestraat 59 tel. Veerhaven 4 tel, Zuidplein 114 tel. Spoorlaan 126 tel. Lange Jansstr.16 tel. Liesveld 143 tel. Emmawijk14 tel. 184070 28913 15304 114800 173761 31070 19009 15799 Euroraket. De Europese organisatie voor de ontwikkeling van een aandrijf raket voor de ruimtevaart heeft in Parijs een begroting van bijna 310 miljoen gulden goedgekeurd voor het komende jaar. Dit bedrag, bestemd voor de bouw van een Europese raket met drie trappen die een kunstmaan in een baan om de aar de kan brengen, is even hoog als wat in 1965 werd besteed. Aan het project nemen Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Engeland, Australië, Nederland en Bel gië deel.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3