Q SB S3 B3 SB SB B3 a bb m m SB m Kabel-legging in de omgekeerde wereld 6 ma m i I JU Hetslkimmt Ijmudee Couaud I M ABC-DE FG HKL i 4 Negen maal negen letters PUZZEE2 19 PUZZEL I PUZZEL3 PUZZEL 4 Rebus spreekwoord PUZZEL 5 mr\ Fa Bemoedigend woord in vlaggentaal Welke vrij bekende bemoedi gende uitspraak staat hier, ge schreven in „vlaggentaal"? Ge lijke vlaggetjes stellen gelijke letters, ongelijke vlaggetjes onge lijke letters voor. Ieder vlaggetje, zwart of wit, vertoont twee drie hoekjes, waarvan de stand ver schillen kan, zodat vele combina ties mogelijk zijn. KERSTMIS is natuurlijk in de allereerste plaats een feest van bezinning. Daarnaast, in de bijna- allereerste plaats, is liet een festijn van lekker, uitgebreid en overvloedig eten, drinken en snoepen; bezigheden die een grote voldoening geven maar ook uitermate vermoeiend en tijd rovend zijn. Is er na dat alles nog tijd en lust voor een pittig stukje hersengymnastiek, dan kunt u uw krachten proberen op deze puzzelpagina, die wij traditiegetrouw op uw kerstdis deponeren. Er zijn, in eerste instantie, vijf opgaven, waaronder enkele vrij „zware jongens". Er volgen, tot en met 30 december, nog enkele opgaven. In de Oudejaars-Erbij, op 31 december, volgt als sluitstuk een foto-puzzel-marathon, die voor u als aandachtig lezer van deze krant weinig moeilijkheden, maar wel (hopen wij) een bron van vermaak zal opleveren. En misschien nog enig gewin ook, want de goede oplossers dingen mee naar een aantal aantrekkelijke geldprijzen. Iedereen, abonnee of niet, kan meedoen. De enige conditie is dat uw oplossing(en) uiterlijk 15 januari in ons bezit moet(en) zijn. U kunt inzenden aan onze bureaus in Haarlem, Grote Houtstraat 93 of IJmuiden, Lange Nieuw- straat 427. (Op envelop vermelden: Puzzelprijsvraag). Voor elke puzzel zijn beschikbaar drie geldprijzen van respectievelijk 25,- 15,- en 10,-, plus een aantal fraaie asbakjes met een reproduktie van een miniatuur-voorpagina van ons blad; voor de goede oplossers van de hele reeks puzzels die wij tot en met 31 december zullen afdrukken bovendien extra-prestatieprijzen van respectievelijk 100,-, 50,-, 25,-, driemaal 15,- en driemaal J 10,-. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. Al uw oplossingen voor deze puzzelreeks moeten wel tezamen in één envelop worden ingestuurd. In bijgaande diagram moeten negen woorden van negen letters inge vuld worden. Hun betekenis is omschreven, doch niet in de juiste volg orde van invullen. Worden de negen goede woorden in de juiste volgorde ingevuld, dan ontstaat op de diagonaal van dik omlijnde vakjes van links boven naar rechts beneden een tiende woord van rijgen letters, dat een begrip aanduidt waarover de laatste tijd nogal veel werd ge schreven Woorden van de volgende betekenis moeten worden ingevuld: Figuur uit regeringskringen Masker Schenking bij Christelijke feestdag Regelmatig verschijnende uitgave Vervaardiging op grote schaal Mensen van gelijke leeftijdsgroep Verzorging Waarmee land vruchtbaarder wordt gemaakt Vogelverblijf. Bij de oplossing moeten ook de negen omschreven woorden worden gegeven, niet alleen het tiende diagonale woord. In bijgaande dubbelvergelijking zijn de cijfers ver vangen door letters, waarbij ongelijke letters ook on gelijke cijfers voorstellen. U ziet: alle tien cijfers komen éénmaal voor. In deze vorm kan de dubbelvergelijking natuurlijk nooit kloppen. Niet alleen is dit onmogelijk omdat alle cijfers verschillen, ook omdat het middelste deel van de dubbelvergelijking uit vier cijfers bestaat, de beide an dere delen uit drie cijfers. De vergelijkingen zijn echter wel kloppend te maken door rekenkundige tekens tussen de letters (cijfers) te plaatsen, waarbij alleen de tekens X en mogen worden gebruikt en zonder dat een of meer letters „naar boven" worden gebracht om als machtsexpo nent te fungeren. Een voorbeeld van het kloppend maken van de ver gelijking door het tussenvoegen van tekens en vervan gen door de tien cijfers is het volgende: 2X3 4 7 9 6 8 10:5 Meer dan deze zes tekens kunnen niet worden ge bruikt, want de 0 behoort niet als zelfstandig getal te fungeren. Het is echter mogelijk, de dubbelvergelijking kloppend te maken met een veel kleiner aantal tekens. Aan U de vraag, de vergelijkingen kloppend te ma ken met zo min mogelijk tekens. Met dit kleinst moge lijke aantal zouden er 96 oplossingen zijn. Wij willen U niet het monnikenwerk aandoen, deze 96 oplossingen alle uit te schrijven. Wij verlangen van U daarom één heel speciale op lossing met zo min mogelijk tekens, namelijk de enig mogelijke oplossing waarbij de getallen ABCDE en FGHKL als som een getal van vijf verschillende cijfers hebben, bovendien als verschil een getal van vijf ver schillende cijfers, terwijl ook nog de som van genoemde som en verschil een getal van vijf verschillende cijfers moet zijn en het verschil van genoemde som en verschil eveneens een getal van vijf verschillende cijfers. Dank zij deze voorwaarde wordt de beredenering van de oplossing ook makkelijker. Hoe luidt de dubbelvergelijking in cijfers? Wie deze (nogal kryp- tische) rebus oplost, waar bij heel wat gemene kno pen ontward moeten wor den, zal een spreekwoord te lezen krijgen. Hoe luidt dit spreekwoord U hebt misschien wel eens gehoord, dat de geleerden elders in het heelal werelden met een „omgekeerde materie" aanwezig achten. Wij behoeven ons niet te verdiepen in de natuurkundige verschijnselen van positief geladen elektronen en negatieve atoomkernen om in die om gekeerde wereld een bijzondere puzzel te vinden. Wij stellen ons voor, dat een bewoonde omgekeerde wereld allerlei merkwaardige verschijn selen te zien geeft, omdat het voor de hand ligt, dat de maatschappelijke orde daar ook wat op z'n kop staat. In die wereld worden de mensen als grijsaards geboren en als babies te grave gedragen. Daar hebben de politici het bijzonder plezierig, want eerst horen ze de reacties op een stomme uitlating en dan moeten ze die nog uitsprekenmaar dat laten ze dan meestal maar na. De mensen lopen er achterstevoren en er worden zware boetes uitgedeeld aan de lieden, die niet minstens eenmaal per jaar een fors verkeersongeluk ver oorzaken of een zelfbedieningsbank beroven. De Veiligheidsraad heeft daar tot taak altijd op minstens twee plaatsen tegelijk een oorlog aan de gang te houden, en het ruimteonderzoek houdt zich bezig met aldoor dieper in de grond te boren. Nadat men het in die wereld eeuwen lang met de luchtvaart als verkeersmiddel had moeten stellen, heeft men er onlangs de trekschuit uitgevonden. Ja zelfs is het zo dwaas, dat je daar eerst geld moet verdienen voor je het uitgeeft. Da's wel wat anders dan hier, waar iedereen alleen maar geld schijnt te verdienen om schulden te betalen van aankopen voordien! Enfin, laten wé tot de puzzel komen, die wij in die vreemde wereld ontdekten. Er moest een kabel gelegd worden door een straat om zes tien huizen met elkaar te verbinden. Men is geruime tijd bezig geweest om de meest economische wijze van aansluiting te vinden, namelijk ^o, dat de kabel zo lang mogelijk werd! Let op: nu komt het er op aan. In bijgaande tekening hebben we de 16 woningen getekend: eigenlijk staan ze in die wereld op hun kop, maar we hebben het niet te ingewikkeld willen maken. De kabel moest ge legd worden van voordeur naar voordeur naar voordeur etc., en wel zo dat tussen twee aansluitingen alleen een recht stuk kabel mocht lopen. Men mocht echter wel een woning overslaan, na een aansluiting elderé de kabel weer terug laten lopen en de overgeslagen woning alsnog aan sluiten. Een niet zo erg bekwame knoeier kwam met het voorstel de kabel als volgt te leggen (de nummers betekenen aansluiting aan het aldus genummerde huis: de huisnummers staan onder de huizen ver meld): 1-4-2-6-3-7-5-9-8-11-10-14-12-16-13-15. Aangezien alle voordeuren tien meter van elkaar verwijderd zijn, was dit een kabellengte van 420 meter. Hetgeen natuurlijk aanzienlijk meer was dan recht toe recht aan nummer 1 naar nummer 16 met aansluiting van ieder perceel dat werd gepasseerd (dat zou 150 meter kabel zijn ge weest) maar het was toch bepaald nog niet de langste weg. Zo is bv. de kabel 8-9-7-11-10-15-13-16-1-12-2-5-3-6-14-4 aanzienlijk langer, namelijk 800 meter. Na heel veel zoeken wist de opperknoeier van de kabelleggers de langste kabel te ontdekken, die nodig zou zijn om de 16 huizen te ver binden. Juichend kwam hij zijn collega's de verbijsterende mededeling doen dat hij een systeem had ontworpen dat er een kabel van LANGER DAN 1200 METER gelegd zou kunnen worden. Aan U de vraag: hoe moest de kabel gelegd worden om zo lang mo gelijk te worden tussen de eerste en laatste aansluiting? Er zijn twee op lossingen mogelijk die eikaars spiegelbeeld zijn. U moet als oplossing die vermelden met het laagste beginnummer. Hoe lang is die langst mogelijke kabel en in welke volgorde werden de percelen aangesloten? aa izn marathon Dubbelvergelijking m

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 43