Jeugdgemeenteraad Haarlemmermeer sprak over de agglomeratievorming Voorstel tot opheffing van gemeente Rozendaal Vaarwel Rijndam [HU- UIT ETEN TRESLONG -HILLEGOM FRANSE kaas IN'T GOEDE UUR Geanimeerde en leerzame vergadering Marine verwerpt aantijgingen in „Der Spiegel" Vrij huwelijk van een bejaard paar door predikant toegestaan Vragen over leningen door gemeenten Didams ziekenhuis gaat toch dicht Ring gevonden van Luthers vrouw? Herstel spoorlijn duurt langer Arm afgerukt Haagse „James Bond" pleegde veertig inbraken Steeds meer tbc in Arnhem '■RSlSiPii m M In Vierverlaten draait suikerfabriek nog „Argonaut"-piloot terug op Schiphol Duizenden pelgrims in Jeruzalem Kerstdiner - Cabaret Dansant Nieuwjaarsdiner - Gabaret - Dansant Groot Nieuwjaarsbal VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 tl AL UW DRUKWERK IS BIJ ONS IN VAKKUNDIGE HANDEN Drukkerij P. W. Nijssen Voorstander Verdeling STOFZUIGERS vanaf 63.50 DE VILDER er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek Gecombineerde straf voor brandstichting geëist if f wjfck* «e Met de feestdagen naar 32.50 p, c. Met o.a. MILLY SCOTT, HERMAN EMMINK, THE RETTEMS. 22.50 p. c. Met o.a. TREA DOBBS en BUENO DE MESQUITA. Radio-orkest JAN GORISSEN en bovenstaande artiesten. ENTREE 4.- Res. Tel. 02520 - 5347 Café - Restaurant „NOORDERSLUIS" VERSE KREEFT „familie - ontbijt op de sluis" franse combinaties v.a 2,— Nieuwe Kerksplein Tel. 21942, Haarlem SVENSKA RESTAURANGEN „BOLWERK" De jeugdgemeenteraad van Haarlem mermeer heeft gisteravond uitvoerig ge discussieerd over de problematiek van de agglomeratie Groot-Amsterdam, het over koepelend orgaan van gemeenten rond Amsterdam en de hoofdstad zelf, waar uit de gemeente Haarlemmermeer wil verdwijnen, omdat Haarlemmermeer denkt dat door de vorming van de agglo meratie de gemeentelijke autonomie te veel wordt aangetast. De agglomeratie Groot-Amsterdam is een veelbesproken aangelegenheid. Haar lemmermeer is van mening dat de ge meente een volkomen eigen taak heeft in de Randstad Holland, een taak van een groen vlak in de dicht bebouwde randstad. Deze geluiden waren er gisteravond tijdens de vergadering van de jeugdge- meenteraad van Haarlemmermeer, die onder leiding stond van de heer J. N, Zuurbier, vaak te horen. Er klonken ech ter ook andere. Er waren jongeren die meenden dat de bestuurders over de ge meentelijke grenzen moesten heenzien en enkelen gingen zelfs zo ver te zeggen dat Haarlemmermeer rekening zou moeten houden met een splitsing van de gemeen te, waarbij het noordelijk deel van Haar lemmermeer eventueel bij de agglomera tie van Kennemer gemeenten gevoegd zou kunnen worden. De publieke tribune was tijdens deze discussies van de jongeren zeer sterk be volkt. De wethouders Van der Zwaard en Van Stam en enkele raadsleden woon den de vergadering bij. Het grootste bezwaar tegen de vorming van de agglomeratie Groot-Amsterdam toonde de heer P. Verhoog, die namens de jongeren van de CHU sprak. Hij stelde dat de gemeenten onderling inten sief dienden samen te werken, maar hij oordeelde dat deze samenwerking op zui Advertentie VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO" OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN TELEFOON 2029 De drukker die er tevens woont, ook 'savonds geopend Geen Nederlandse oorlogsmisdaad De Koninklijke Marine verzet zich te gen aan tij dingen in het Westduitse blad „Der Spiegel". Volgens „Der Spiegel" zou de marine in 1942 de order hebben uitgevaardigd, dat bij een eventuele on dergang van het KPM-schip „Van Im- hoff" de Duitse krijgsgevangenen op dit schip niet hoefden te worden gered. De marine ontkent, dat zo'n opdracht ooit is gegeven. Volgens „Der Spiegel" verdwenen de 110 Nederlanders na een Japans bombar dement van boord. Pas op het laatste moment kreeg een Duitser de sleutel van de kooien, waarin de 478 krijgsgevange nen zaten opgesloten. Slechts een deel kon zich op bamboevlotten en in een werkboot in veiligheid stellen. De zwem vesten waren, aldus „Der Spiegel", slechts korte tijd bruikbaar. Toen de Duitsers op zee het KPM- schip „Boelongan" ontmoette, dat een reddingsactie moest uitvoeren, liet het schip de drenkelingen links liggen. In to taal bereikten 67 Duitsers de kust. Alle Nederlanders overleefden de ramp, aldus Der Spiegel. Volgens de marinevoorlichtingsdienst heeft de gezagvoerder van de sleepboot „Pief" de opdracht gekregen „om aller eerst de Nederlandse en Nederlands-Indi sche onderdanen te redden en daarna, in dien mogelijk en zonder extra gevaar, de buitenlandse (Duitse) passagiers". Dit zou ook de reden zijn, dat de „Boelon gan" verder was gekoerst. Bovendien zou het schip door een Japans vliegtuig zijn aangevallen. Van een opzettelijk laten verdrinken zou geen sprake zijn. ver vrijwillige basis diende te geschieden. Deze spreker zei bang te zijn dat Am sterdam in de agglomeratie te veel zou domineren. „Dan blijft er weinig, over van het eigenlijke karakter van Haar lemmermeer" zo zei hij, waarbij hij doel de op een „open gebied in de randstad Holland". Een voorstander van agglomeratievor ming toonde zich de heer Botman, die namens de jongeren van de Katholieke Volkspartij sprak. Hij zei dat de open bare voorlichting over de agglomeratie vorming in de Haarlemmermeer te wen sen overgelaten had en hij poneerde dat de besloten gemeenteraadsvergadering van Haarlemmermeer destijds meer ver warring dan opheldering had gesticht. De groenstrook in het Noordzeekanaal- gebied, waarover veel gesproken en ge schreven wordt, achtte deze spreker be lachelijk, omdat de grond langs het Noordzeekanaal veel te kostbaar is. De heer Botman somde een aantal voorde len op die de agglomeratie voor het ge bied zou opleveren, zoals een betere we genbouw, een betere structurele planolo gie, beter gespreide woningbouw etc. „Een eventuele verdeling van onze ge meente zal indien dat nodig is ter dis cussie dienen te worden gesteld" zo be sloot hij. Zo stonden de sprekers elkaar te bestrij den, hun standpunten met verve verdedi gend. De wethouders en de gemeenteraadsle den op de publieke tribune hebben gister avond in ieder geval eens kunnen horen hoe de jeugd over een belangrijk pro bleem als de agglomeratievorming denkt. Alleen al daardoor was de jeugdgemeente- raadsvergadering van Haarlemmermeer een groot succes. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 De jeugdgemeenteraad van Haar lemmermeer sprak gisteravond in het raadhuis in Hoofddorp over de agglomeratie Groot-Amsterdam. (Van onze correspondent) De heer S. de Jong te Wormerveer en zijn vriendin hebben toestemming van de predikant gekregen om te gaan samenwo nen, omdat de wet hun huwelijk in de weg staat: de vrouw is namelijk minder dan driehonderd dagen weduwe. De heer De Jong is 79 jaar en zijn vriendin 82. „Het is een waanzinnige be paling, wij moeten nu nog een half jaar wachten eer we mogen trouwen", aldus de heer De Jong, op wiens leeftijd een half jaar een zeer lange tijd is. Maar hij heeft toch nog een oplossing achter de hand: „Als we aan het geld kunnen komen, reizen we naar Gretna Green". Het verloofde paar is nu met toestem ming van de predikant een vrij huwelijk aangegaan. De directie van het bejaar dentehuis „Amandelbloesem" te Wormer veer heeft evenmin bezwaar gemaakt te gen samenwoning. Het Tweede-Kamerlid Franssen (P.v.d.A.) heeft de ministers van Finan ciën, Binnenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd wat de normen zijn waarop door de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten geldleningen zullen worden aangegaan met gemeenten en provincies. Hij vraagt of aan geldleningen ten be hoeve van volkshuisvesting prioriteit kan worden verleend. Voorts vraagt hij of de regering bereid is de bedragen die de ge meenten garanderen voor rente en aflos sing ter bevordering van de woningbouw buiten het totale bedrag te laten, dat be doeld wordt in de beschikking van 1 de cember 1965. Advertentie sunart de kunst- nijverheids afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK Het ziekenhuis van Didam wordt toch per 1 januari 1966 gesloten. Dit heeft de burgemeester van Didam meegedeeld, na een gesprek tussen het actiecomité en de ziekenhuisbesturen van Didam en Zeve naar. De ziekenhuisbesturen hebben een overgangsregeling getroffen voor de pe riode van 1 januari tot het tijdstip dat het gezondheidscentrum zal zijn opgericht. Specialisten, die in Didam spreekuur hou den, zullen dat blijven doen. De afdelin gen fysische therapie, röntgenologie en het laboratorium voor suiker- en trombo- se-patiënten van het ziekenhuis blijven voorlopig functioneren. Een ring, die volgens de inscriptie de trouwring van Maarten Luthers vrouw, Katharina van Bora, moet zijn, ligt op het ogenblik in de kluis van het Utrechtse Centraal Museum. De ring is eigendom van een in Utrecht werkende Hongaarse arbeider, die hem een paar jaar geleden voor een klein be drag kocht van een in geldnood verkeren de Spaanse collega. Vakmensen twijfelen er op het moment overigens nog zeer ernstig aan, of de ring werkelijk van Ka tharina is geweest. Zij houden er reke ning mee, dat zij te doen hebben met een imitatie. Een 42-jarige koopman uit de hoofdstad heeft voor de rechtbank te Amsterdam wegens brandstichting acht maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk tegen zich horen eisen. Verdachte had op 5 september naar zijn vrouw gezocht, die enkele dagen daarvoor van hem was weggelopen. Thuis had hij een groot aantal slaaptabletten ingenomen om niet aan haar te denken en vervolgens de inhoud van de tank van de oliekachel over de vloer uitgegoten en deze in brand gestoken. Het herstel van de spoorbaan bij Wezep, waar gisterochtend na een botsing met een vrachtauto een deel van een goede rentrein ontspoorde en uitbrandde, duurt langer dan de N.S. gisteren verwachtten In de loop van gisteravond is gebleken, dat het baanlichaam door de tienduizen den liters olie en benzine, die uit de tankwagens zijn gestroomd, dermate is aangetast, dat veel meer graafwerk zal moeten worden verricht om de rails weer een stevige fundering te kunnen geven. De bovenleiding is al hersteld, maar de te genslag bij het repareren van de baan be tekent dat beide sporen gestremd blijven. De N.S. hoopten in de loop van de ochtend gereed te komen met het spoor Amersfoort-Zwolle. Het laat zich aanzien dat het andere spoor de gehele dag nog gestremd blijft. De verkeersomleiding bleef gelijk aan gisteren. De sneltreinen reden met ongeveer een uur vertraging via Deventer en de stoptreinen gingen tot 't Harde, waar bussen de verbinding met Zwolle onderhielden. In een vleeswarenfabriek te Schiedam is de zeventienjarige assistent-worstmaker P. Groenenwegen bekneld geraakt in een gehaktmolen. Zijn arm werd door een ro terende as gegrepen en volledig afgerukt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een 19-jarige Haagse ingenieurszoon, die zichzelf ziet als een soort James Bond-achtige gentleman-in breker en die droomt van een miljoenen- roof, welke hem in één slag rijk maakt, hoorde gisteren voor de Haagse recht bank een gevangenisstraf van anderhalf jaar en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering tegen zich eisen. De jongeman had meer dan veertig in braken gepleegd en verscheidene brand kasten vakkundig opengesneden. Hij ging tegenover zijn rechters prat op het grote aantal door hem gepleegde „geslaagde" inbraken en hij gaf openlijk toe dat hij nog steeds denkt aan „een grote slag", „zoiets als de Engelse trein- roof". „Tenminste als ze me niet aan een goede toekomstmogelijkheid helpen", dreigde het veelbelovende jongmens Over zijn nabije toekomst beslist de rechtbank op 7 januari. De afgelopen zeven dagen is het aan tal besmettingen met TBC in Arnhem belangrijk toegenomen. Tot nu toe zijn in totaal 36 personen besmet. Van dezen zijn 27 personen ziek. Het contactonderzoek is in volle gang. Elke dag worden nieuwe besmettingsgevallen geconstateerd. Bij de Tweede Kamer der Staten-Gene raai is ingediend het ontwerp van de wet tot opheffing van de gemeente Rozendaal en toevoeging van haar gebied aan de gemeente Rheden. De motieven, die voor beëindiging van de zelfstandigheid van Rozendaal en voor toevoeging van het gebied van deze ge meente aan Rheden kunnen worden aan gevoerd, zijn ongebruikelijk, merkt staatssecretaris Westerhout op in de me morie van toelichting. Rheden heeft voor zijn ontwikkeling aan het grondgebied van Rozendaal geen be hoefte. De plaatselijke belangen vinden in Rozendaal in toereikende mate behar tiging. Het algemene belang de zorg voor het natuurschoon wordt in Ro zendaal onderkend en tot nu toe niet verwaarloosd. Maar aanleiding tot het voorstel is met name de omstandigheid dat Rozendaal, door zich door middel van gemeenschappelijke regelingen en een- De Holland-Amerika-Lijn heeft be kendgemaakt dat zij het voornemen heeft in de herfst van 1966 het s.s. „Rijndam" (15015 brt.) over te dra gen aan haar Duitse dochtermaatschap pij, de Europa-Canadalinie GMBH in Bremen. KH voudige afspraken van een groot deel van de gemeentelijke taak te ontlasten, zich zelf noodgedwongen het wezenlijke van de gemeentelijke zelfstandigheid heeft ontnomen. Hier is een volkomen eenzijdige be langenbehartiging aanwezig in die zin, dat Rozendaal, zelf geheel passief blij vend, uitsltuitend taken heeft overgedra gen, aldus de staatssecretaris. De suikerfabriek in Vierverlaten-Hoog- kerk (Groningen) blijft nog doordraaien, maar maakt van de bieten geen suiker meer. Gedroogd snijdsel en diksap zijn nu de produkten. Een andere kans is er niet. Het weer is voor bevroren bieten te warm geworden: ze zijn gaan rotten. Aan de andere kant zullen er nu bijna geen bieten onverwerkt blijven. Ondanks de sombere vooruitzichten kon nog veel wor den gerooid en door de lange campagne van Vierverlaten kunnen de boeren hun late oogst nog aan de fabriek kwijt. De 40-jarige Amerikaanse piloot H. A. Warton, die zondag met een viermotori ge „Argonaut" tijdens een proefvlucht naar Genève verdween, is per lijnvlieg- tuig op Schiphol teruggekeerd. „Overal staat in de kranten, dat ik die „Argonaut" heb gestolen", zei Warton verontwaardigd. „Ik heb volkomen le gaal in opdracht van Boeroendi Airways een vliegtuig, dat deze maatschappij in huur heeft, naar Genève overgebracht. Met die wapensmokkel van tien maanden geleden, waar dat vliegtuig bij betrokken zou zijn, heb ik niets te maken." Dat de luchthaven nog 6000 van hem had te vorderen, was hem pas na aan komst in Genève gebleken. Hij had het in de kranten gelezen. Er was hierbij echter een misverstand in het spel. Twee maanden geleden zou Warton al met de „Argonaut" vertrekken. Toen had hij 5000 achterstallig parkeergeld betaald. Iedereen meende, dat de „Argonaut" spoedig zou vertrekken. De Schiphol-di- rectie had gezegd: „U hoeft ons verder geen parkeergeld meer te betalen. U kunt zo spoedig mogelijk vertrekken." De reparatie aan de machine, die acht maanden buiten in weer en wind had ge staan, viel echter tegen en het toestel ging in een hangar. „Ik heb niet begrepen, dat ik voor het gebruik van die hangar nog moest betalen", zei Warton. „Ik heb geen moment de bedoeling gehad er tus sen uit te knijpen, maar ik vond het jam mer weer te landen nu het toestel in de lucht prima in orde bleek te zijn en we toch al zoveel vertraging hadden gehad." Zeer misnoegd was Wartons vriend en tweede piloot op de „proefvlucht", die door Schreiner Airways op staande voet ontslagen is. „Ik heb niets anders ge daan dan wat extra's verdienen op" een volkomen legale vlucht", zei hij. Het ver wijt van Schreiner dat hij eerst toestem ming had moeten vragen wees hij van de hand. „Dat staat nergens in mijn con tract met Schreiner", zei hij. JERUZALEM (Reuter) Israel en Jordanië openden vandaag de grens in Jeruzalem om christelijke pelgrims in staat te stellen naar Bethlehem te reizen. Er is een record-aantal vergunningen achtduizend uitgereikt, de meeste aan Arabische christenen uit Israel die van de gelegenheid gebruik maken om fami lieleden op Jordaans gebied te bezoeken van wie zij sinds de Palestijnse oorlog in 1948 gescheiden zijn. Verwacht werd dat vandaag zeker vijf duizend pelgrims de grens zullen passeren. Velen zullen dat op zeven of op achttien januari doen, wanneer respectievelijk de orthodoxe en de Armeense kerk het kerst feest vieren. De processie van Jeruzalem naar Beth lehem, waaraan ook pelgrims uit Europe se landen deelnemen, wordt geleid door de r.k. aartsbisschop Alberto Gori, die de uit de kruistochten stammende titel „La tijns patriarch van Jeruzalem" draagt. Hij zal de pontificale nachtmis opdragen in de geboortekerk in Bethlehem. Aan de Israëlische kant van de grens vinden de voornaamste plechtigheden plaats in Nazareth. TELEFOON 6583 (0 2550) Via Hoogovens en de sluizen steeds bereikbaar. Het UNIEKE PUNT in de dynamische IJmond. Elke zondagmorgen van 911 uur Voor beide kerstdagen reserveringen tel. 02550 - 6583 Kennemerplein 5 Haarlem Tel. 1 68 40 Specialiteit: ZWEEDSE SMORGASBORD en gerenommeerde HOLLANDSE KEUKEN Uitsluitend voor gasten vrije parkeergelegenheid

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6