Pauze in VS-bombardementen op Noord-Vietnam duurt voort Tegenstrijdig nieuws over hevigheid van landoorlog HET WEER Lonen Hoogovens 4.75 pet hoger MORRIS Tweed- en Cameljassen Dolle hond beet vrouw in Amsterdam Ontsporing na botsing tussen bestelauto en goederentrein Leiden heeft nu 100.000 inwoners Haarlemmer bij Vinkeveen omgekomen Sovjet-Unie bereid Zambia te helpen Enschedeër gewond bij steekpartij Gouden Gerrit van W addeneilanden verbannen Boekenverbranding in Soerabaja Bepleistering viel Beatrix en Claus in Westerkerk V akantietoeslag van 6 pet Vier doden door slippartijen „Geheime dienst van VS betaalt Spaanse verzetsbeweging" 51e JAARGANG NUMMER 46 MAANDAG 27 DECEMBER 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Müe Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Onthullingen van Klaus Eiehmann pagina 3 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Economisch nieuws 4 Scheepsberichten 4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee 5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Topsy8 Sport 912 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Plaatselijk sneeuwbuien Zelfbeheersing Het woord is aan SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Pearson in Tel Aviv IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning SAIGON (Reuter, AP en AFP) Na de incidenten die volgden op de kerst-wapenstilstand is een zekere rust in Vietnam weergekeerd. Dat meldt het persbureau Reuter. Volgens andere berichten zouden echter de ac tiviteiten tegen de Vietcong weer volledig zijn hervat. In tegenstelling tot deze elkaar tegensprekende be richten waren de bombardementen op Noord-Vietnam vanmorgen nog niet hervat. Aangenomen werd dat de order de bombardementen voorlopig niet voort te zet ten uit Washington komt, in een poging het beginnen van vredesonderhandelingen te vergemakkelijken. De „New York Times" van vandaag schreef in een hoofdartikel, dat, nu „de bombardementen op Noord- Vietnam na het kerstbestand nog niet zijn hervat, deze pauze zo lang als dit militair mogelijk is, moet worden volgehouden. In het huidige stadium van het conflict kan de vrede niet gemakkelijk worden hersteld. Het kerstbestand, dat door de Vietcong werd geschonden door gebrekkige verbindingen, gebrek aan discipline of door het ontbreken van werkelijke bereidheid ermee op te houden, toont hoe moeilijk het is de oorlog te be ëindigen, maar het is nog steeds niet afdoende bewezen dat een zorgvuldig voorbereid bestand niet kan worden bereikt. Het risico dat met het stopzetten van de bom bardementen kan worden gelopen kan nooit zo groot zijn als het risico van voortdurende uitbreiding van de oorlog", aldus de New York Times. Vice-president Hubert Humphrey heeft gisteren in een vraaggesprek voor de te levisie verklaard, dat president Johnson alle leden van zijn regering opdracht heeft gegeven naar vrede te streven. Vier uur nadat het door de Amerikanen afgekondigde dertig-urige bestand te mid dernacht aan 't einde van eerste kerstdag was verstreken, stegen straaljagers op voor een aanval op een concentratie van Vietcongtroepen in de Mekong-delta. De oorlog werd weer voortgezet in al zijn he vigheid. Volgens welingelichte kringen in Wash ington zou de pauze in de bombardemen ten echter niet lang duren. Onder de Amerikaanse piloten die geregeld aan- valsvluchten op Noord-Vietnam uitvoeren heerste gisteren wrevel. De Noordviet- namezen zouden nu volgens hen gelegen- De Amsterdamse politie heeft vrijdag op het Thorbeckeplein een vier maan den oude fox-terrier gevangen, die ver moedelijk aan hondsdolheid lijdt. Het dier overleed kort nadat het naar een asiel was overgebracht. Het cadaver is inmid dels voor onderzoek naar het rijksinsti tuut voor serum-onderzoek in Rotterdam gestuurd. De hond, eigendom van de eigenaar van een Italiaans restaurant aan het Thorbeckeplein, zou voor zijn gevangen neming een 41-jarige vrouw in de hand gebeten hebben. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele sneeuw- of hagel buien. Aanvankelijk weinig wind en plaatselijk mist, later overwe gend matige wind tussen noord en west. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Mid den op de dag temperaturen in het algemeen even boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. heid krijgen hun luchtafweersysteem te verbeteren. De Amerikaanse en Zuidvietnamese be velhebbers gaven het bevel tot volledige hervatting van de operaties als gevolg van naar werd meegedeeld verhe vigde Vietcong-aanvallen. De guerrilla strijders waren met nog grotere kracht in de aanval gegaan dan voor het be stand het geval was. Volgens de Ameri kanen hebben de Vietcongstrijders zich zelfs niet volledig aan hun eigen bestand van twaalf uur gehouden, dat, als bekend, al was afgekondigd voordat de Amerika nen tot een staakt-het-vuren gedurende dertig uur besloten. De Vietcong heeft op dit besluit geen reacties laten horen. Tijdens het dertig- urige bestand waren, naar een Ameri kaanse militaire woordvoerder in Saigon meedeelde, vierentachtig door de Viet cong veroorzaakte incidenten voorgeval len. De Amerikanen waren „met grote zelfbeheersing" opgetreden en hadden op dracht, na het aflopen van het bestand niet als eersten de strijd te hervatten, „maar toen duidelijk werd dat de Viet cong de aanvallen had heropend werd be vel gegeven met volle kracht terug te slaan." Guerrillastrijders wisten zaterdagnacht door te dringen tot op het terrein van de Amerikaanse basis in Nha Trang en wier pen granaten in de slaapverblijven, waar door achttien Amerikaanse militairen het leven verloren. Onder de Zuidvietnamese troepen vielen zesenzestig doden en drie enzestig gewonden. Dicht bij Saigon wer den vier Amerikaanse onderofficieren bij een granaatontploffing in het gebouw van een watersportvereniging gewond. Zondag ondernam de Vietcong aanval len op zes steden in de provincie Long An, even ten zuiden van de Zuidvietna mese hoofdstad. Vanmorgen om zeven uur is even bui ten Deventer een bestelwagen in botsing gekomen met een goederentrein. De be stelauto vloog in brand. De bestuurder, de veertigjarige J. W. uit Colmschate, is vrij ernstig gewond in een ziekenhuis in Deventer opgenomen. Bij de botsing ontspoorde de diesello-- comotief met twee assen. Ook vijf goede renwagens kwamen naast de rails. Het treinverkeer tussen Deventer en Al melo en Deventer en Zutfen vice versa werd gestagneerd, maar om 8.20 uur was het spoor Almelo-Deventer weer vrij. Het kon toen worden gebruikt door de sneltreinen van Twente naar het westen en omgekeerd. De stoptreinen uit ooste lijke richting pendelden tot Rijssen, die uit het westen gingen niet verder dan Deventer. Tussen beide plaatsen reden vanmorgen bussen, evenals tussen Deven ter en Zutfen op de lijn Zwolle-Nijmegen. Leiden heeft sinds vandaag honderd duizend inwoners. Vanmorgen werd ten stadhuize de geboorte op tweede kerst dag van Annette Marlijna Jonker aange geven, een donkerharig meisje met stra lend blauwe ogen, dat de honderdduizend voor de sleutelstad vol maakte. Op uitnodiging van ds. H. A. Visser, de vaste predikant van de Westerkerkge meente, hebben prinses Beatrix en haar verloofde in de overvolle Westerkerk te Amsterdam tweede kerstdagmorgen de cantatedienst bijgewoond, waarin Bachs Magnificat werd uitgevoerd. Onder leiding van de vaste organist De 41-jarige rijwielhandelaar N. L. van Schagen uit Haarlem is vanmorgen bij een verkeersongeval op de provinciale weg HilversumHaarlem in Vinkeveen om het leven gekomen. De personenauto, waarin hij naast de bestuurder, zijn broer, zat, reed tegen een vrachtauto, die in de mist op een andere vrachtauto was gebotst en, zwaarbescha- digd en onbestuurbaar geworden, op de linker rijbaan was gekomen. Twee inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond en twee andere licht gewond. De bestuurder van de vrachtauto werd eveneens zwaar gewond. Alle gewonden zijn naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis in Amsterdam overge bracht. L van de kerk, Simon C. Jansen, werd het Magnificat uitgevoerd door het Wester kerkkoor en het Bachorkest. Solistische medewerking verleenden Ded Hüseken- Reuderink (sopraan), Marry Stegenga (sopraan) Martha van Kerkhoff (alt), Ruth Pos (tenor) en Henk van den Brink (Bas). „Het was in de kerstnacht zo stil, dat we er niet van konden slapen", zo vertelden enkele Amerikaanse soldaten in Vietnam, die in de voorste linies waren gelegerd. Ook deze jonge Amerikaan, die met het geweer in aanslag een installatie in de omgeving van Bien Hoa bewaak te, meende in de doodse stilte zijn oren niet te kunnen vertrouwen. (Telefoto). MOSKOU (Reuter en AFP) De Rus sische regering heeft zich bereid ver klaard Zambia te helpen bij zijn pogin gen om zijn onafhankelijkheid te verster kenen en deel te nemen aan de bevrij dingsbeweging in het zuiden van Afri ka. H. L. Mencken: De tijd wettigt vele vreemdsoortig heden, zelfs op het gebied van de mo raal. De 57-jarige A. J. H. uit Enschede is bij een vechtpartij voor cafés in Ensche de gisteravond zo ernstig aan zijn hoofd gewond geraakt, dat hij in levensgevaar lijke toestand is opgenomen in het katho lieke ziekenhuis. Een zoon van H. had moeilijkheden gehad. Zijn ouders waren volgens de politie enigszins onder invloed naar het café gekomen om het voor hun zoon op te nemen. Er volgde een vecht partij waarvan de toedracht niet geheel duidelijk is geworden. Vermoedelijk heeft H. sr. een mes getrokken. Omstanders zouden hem hierop hebben aangevallen en hem met zijn eigen mes hebben gestoken. De dader is niet bekend. „Gouden Gerrit", onder welke naam een 37-jarige lasser uit Zwolle deze zo mer bekend is geworden op het eiland Terschelling, is door de politierechter te Leeuwarden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met als bijzondere voor waarde dat hij gedurende deze proeftijd geen voet aan wal mag zetten op enig Waddeneiland in Nederland. De veroordeelde had in de afgelopen zomer een groep jongelui om zich heen verzameld die een zekere terreur uit oefenden. Advertentie Bartetjorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Toiei (020) 22 35 9* - Amsterdam DJAKARTA (AP) In Soerabaja heeft een openbare verbranding plaatsgevonden van communistische boeken en dokumenten. Ze was georganiseerd door de plaat selijke afdeling van het nationale front. „Niet alleen moeten hun mensen uit de Indonesische samenleving verwijderd worden, maar ook de ideeën van de PKI moe ten van het Indonesische grondgebied uitgewist worden." Anti communistische zuiveringen hebben ook plaatsgevonden aan de staatsuniversi teiten in Bandoeng en Makassar. Bij de Padjadaran-universiteit in Bandoeng zijn 354 lectoren, personeelsleden en studenten naar huis gestuurd, bij de Hasanoeddin-uni- versiteit in Makassar 120. De prinses en haar verloofde in de Westerkerk. In de huiskamer van de acht jaar oude woningwetwoning van de heer Huizinga aan de Bulthuissingel te Bergum is gister avond om elf uur een groot deel van de een centimeter dikke bepleistering van het plafond naar beneden gevallen. Het echt paar Huizinga, dat bij de kachel zat, werd bedolven onder brokken kalk en stof maar liep geen letsel op. In de kamer ontstond een grote ravage. De Sovjet-regering zal verder haar sa menwerking met Zambia en andere Afri kaanse staten voortzetten bij hun pogin gen om het Afrikaanse bevolkingsdeel van Rhodesië in zijn rechtvaardige strijd te helpen. Dit staat in een gemeenschappelijk communiqué dat in Moskou werd uitge geven na een bezoek van een Zambiaan- se delegatie onder leiding van minister van Financiën Arthur Wina. Vooruitlopend op het tot stand komen van een eigen CAO heeft Hoogovens in IJmuiden in navolging vap het akkoord in de metaalindustrie met ingang van 1 januari de lonen met 4% percent ver hoogd. In deze verhoging is begrepen de compensatie van de nieuwe huurverho ging, die in januari ingaat. De reeds be staande huurcompensatie, die tot nu toe als een afzonderlijke bijslag werd be taald, zal in de lon-en worden verwerkt. Verder is besloten de vakantietoeslag te verhogen van vier tot zes percent. De jeugdvakantie zal worden uitgebreid met twee dagen, terwijl ook aan werknemers van 55 jaar en ouder twee extra vakan tiedagen worden toegekend. In verband met het omvangrijke werk dat is verbonden aan een nieuwe CAO hebben partijen besloten dat de Hoog- ovens-CAO per 1 juli van kracht zal wor den. In deze CAO, die zal gelden voor zo wel handarbeiders als voor de beambten zal onder meer een geïntegreerd nieuw beloningssysteem worden opgenomen. In de nacht van zondag op maandag is de 42-jarige M. C. J. W. Rombouts uit Oud-Vossemeer met zijn auto op de Tho- lenseweg (rijksweg 59) in Halsteren ver ongelukt. De auto, die de heer Rombouts bestuurde, slipte, reed tegen een boom en kantelde in de sloot naast de weg. De heer Rombouts werd uit de auto geslin gerd en kwam onder de wagen in de sloot. Eveneens als gevolg van een slippartij is vannacht de 48-jarige H. J. Lacor uit Yerseke op de Puttenseweg in Ossen- drecht verongelukt. Zijn auto reed tegen een boom, waarbij de man zo zwaar werd gewond, dat hij enige ogenblikken later overleed. Vanmorgen omstreeks halftien is een personenauto in een bocht van de Lunter- seweg bij Barneveld door gladheid van de weg geslipt en tegen een tegemoetko mende trailer, beladen met stenen, ge botst. De twee jongemannen, die in de personenauto zaten, waren op slag dood. Het waren de 21-jarige R. van de Zand- schulp en zijn broer, de 19-jarige Jac van de Zandschulp, beiden uit Lunteren. Hieruit zullen verder loonaanpassingen voortvloeien, die voor ieder lid van het personeel dat onder de CAO zal vallen tenminste een half percent zullen bedra gen. Eveneens per 1 juli zullen de lo nen op dezelfde basis als in de metaal industrie worden aangepast aan de stij ging van de kosten van het levensonder houd. Het overleg over de Hoogoven» CAO vindt, zo zegt de raad van bestuur tenslotte, op bevredigende wijze voort gang. (Van onze correspondent) JERUZALEM „De Centrale Inlichtin gendienst van de Verenigde Staten heeft driehonderdduizend dollar betaald aan de tegen Franco gerichte verzetsbeweging, ofschoon de V.S. met het Spanje van de generalissimo officieel de meest vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt. Bo vendien stelt de CIA sinds twee jaar jaar lijks vijftigduizend dollar ter beschikking van de anti-Israëlische organisatie „Ame rican Friends of the Middle East", in weerwil van het feit, dat de relatie tus sen Washington en Jeruzalem officieel hartelijk is." Deze mededeling heeft de bekende Ame rikaanse columnist Drew Pearson in Tel Aviv gedaan. Pearson zei de houding van Washington niet te begrijpen. Wat de steun aan de Spaanse ondergrondse bewe ging betreft merkte hij op: „Ik zou mij alleen kunnen voorstellen, dat de CIA kijkt naar de periode, die na Franco aan breekt, en zich al vast wil verzekeren van de vriendschap van diegenen, die dan aan de strijd om de macht zullen deelnemen." In de V.S. vertelde hij verder, bestaat voor Israël veel sympathie, ook al wordt de Arabische propaganda er krachtig gevoerd. Als wapen gebruiken de Arabie ren daarbij in hoofdzaak het profijt, dat Israel van het Jordaanwater trekt, en het probleem der Palestijnse vluchtelingen. De kans op vrede tussen Israëli en Ara bieren achtte Pearson niet slecht, al moest hij toegeven, dat de jongste wapen leveringen aan Jordanië en Seoedi-Ara- bië door de V.S. en Groot-Brittannië wei nig bevorderlijk konden zijn voor een vermindering van de spanning in het ge bied.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1