Leven ons te is alleen mogelijk door geven aan medemens" Ongeluk in Apeldoorn eist dode en zes gewonden Daverend voor 2500 kerstfeest Grieken bondig^) HAARLEM EN DE IJMOND en Kersttoespraak van de koningin Meubelfabriek door brand verwoest Jachtje overvaren, meisje verdronken Pseudo-agenten bekennen roof Bus rijdt tegen tram, 23 gewonden Chauffeur van rampbus is op borgtocht vrij Brandweer redt meisje uit sloot Steekpartijen in Amsterdam Ij/ Uaop Meer winters MAANDAG 27 DECEMBER 1965 ff Haarlem V eisend J muiden Beverwijk I y_Jaczc|ues WEERRAPPORTEN De koningin heeft op eerste kerstdag over de zenders Hilversum I, H en III de volgende kerstrede uitgesproken: „KERSTMIS IS EEN TIJD om zich te bezinnen. Bezonnen hebben we ons ook in de lengte van dit jaar op de alles ont zettende oorlogstijd, die een kwart eeuw geleden begon en die 20 jaar geleden eindigde. Was er vóór die tijd al veel ontreddering, hoeveel te meer daardoor en dus ook ontwrichting daarna. Hier mee zijn we nog lang niet klaar. Een jonger geslacht is na die oorlog volwas sen geworden en kan nu bewust die ont reddering bezien. Het beseft hoe deze ook nog in hun eigen generatie doorwerkt en die aantast. Dit hebben deze jonge men sen te verwerken naast het feit, dat de ontwikkeling steeds weer verder gaat en steeds weer nieuwe eisen stelt. Het is een tijd van vraagtekens. Alles wordt op de korrel genomen, becritiseerd, ontleed. Men ontleedt de samenleving en zichzelf. Men zoekt naar herwaardering van alles, waaraan tot nog toe waarde werd ge hecht. Dat is moedig. En er is eigenlijk ook geen reden om daar bang voor te zijn. Van alle bestaande vormen en be grippen zijn er dan ook ontelbare die zichzelf al hebben overleefd of bezig zijn zich te overleven. Want wat kan er an ders overblijven dan het naakte leven? De onvervangbare grondstof voor heel ons zijn. En zonder decadentie. Met mo gelijkheid van regeneratie. ALS LEVENDE WEZENS moeten we immers wel in het leven geloven. Wij vertegenwoordigen het, elk van ons en dus ook allen, gemeenschappelijk, alle mensen samen in hun verscheidenheid, in hun gelijkheid. Wij beseffen zelfs intuï tief, dat dood en verderf niet het einde kunnen zijn van h e 11 e v e n, dat het altijd in de een of andere gestalte boven de be dreiging uit zal rijzen. Bedreigd worden wij steeds en overal. Wij lijden veelal aan dingen, 'vtfaar vroegere geslachten nog niet door leden, maar die eigen zijn aan onze ingewikkelde en geraffineerde eeuw. Wij bedreigen en hinderen in de eerste plaats elkaar. Wij slaan hier tegenwoordig niet niet meer zo gauw hersens in die anders denken dan de onze. Onze beschaving pleegt haar aanslagen op „beschaafde" manier, maar treft even raak. Bedreigd worden we voorts door het gevaar, dat wij de goede strijd „om er wat van te ma ken" opgeven en bij de pakken, vol met opdrachten van levensbelang, neer gaan zitten. Bedreigd worden we ook door de neiging de weg van de geringste weer stand te kiezen. En hierbij denk ik spe ciaal aan degenen, die het gemakkelijker vinden om alles, wat zich aan hen voor doet, alleen maar met „nee" tegemoet te treden en nooit met „ja". Ze proberen het dan ook nog aan anderen op te dringen alsof het zo hoort. Ze miskennen maar al te vaak wat er buiten hun eigen, mense lij k-beperkt gezichtsveld aan goeds ge groeid is of zou kunnen gaan groeien. ER ZIJN ER OOK, die hun levens kracht verbruiken voor genot en rijkdom en tenslotte stikken in de eenzaamheid van hun dik-velgepropte kelf, of bevriezen doordat zij noch warmte afgeven noch eigen warmte weerkaatst voelen. Maar er zijn er ook onder ons, die niet de inner lijke drang ontlopen, de onrustbarende en verwarrende onvolmaaktheid in zichzelf en in de wereld uit te dagen en aan te vallen. Hun leven, hoe zwaar ook, is waarlijk rijk. Wij mensen willen ons be staan op deze aarde immers niet alleen net leefbaar hebben, maar allen wensen wij het rijk aan vreugde, vol, heerlijk en vruchtbaar. En wij voelen, dat als we dit voor onszelf wensen, wij hetzelfde ook aan geen ander kunnen of mogen onthouden Want het menselijk geslacht, hoe talrijk het ook wordt, beseft intuïtief zijn ge weldig sterke samenhang. Die zijn we ons te meer bewust naarmate het bestaan van heel de bewoonde wereld al maar duidelijker in woord en klank in onze eigen woningen binnendringt. Al wat er leeft, al wat er groeit en al wat daartoe nodig is, ligt wijd open voor onze oren en ogen. Het is niet in de eerste plaats het lawaai en het geschreeuw, of wat in de schijnwerpers ligt, dat werkelijk de aandacht verdient. Wat op de achter grond ligt is het belangrijke. Het echte leed heeft geen harde stem, hoogstens verbergt het zich daarachter. Dat wat van wezenlijk belang is voor de opbouw van de mensheid, timmert niet langs de weg. Het vergt scherp kijken, zuiver luis teren, zorgvuldig snuffelen, fijn proeven en een goed rondtasten, om deze dingen te ontdekken. DE MENSHEID HEEFT de krachten van ieder van ons daarbij broodnodig. Wij moeten elkaar helpen eerst thuis dan in eigen omgeving en in eigen land en deze noodzaak strekt zich uit tot aan onze tegenvoeters toe. Zelf zul len we nooit gelukkig zijn of ooit waar lijk leven, als we deze dingen niet ont waren en ze tegemoet gaan. In welke vorm we te hulp komen, doet er niet zo veel toe, maar wel met welke gezind heid en hoe graag we het doen. Het is geen excuus als we zeggen, dat wij moe ten afwachten tot er iets op onze weg komt, want het i s er al. Nu en in de toekomst moeten we hoe dan ook samen gaan; onze verantwoordelijkheid is te dui delijk geworden dan dat wij ons eraan kun nen onttrekken. Dat kunnen wij niet meer doen, willen we ons leven niet verspelen in iedere betekenis hiervan. De enig werkelijk gevaarlijke bedreiging voor het volle en rijke bestaan dat we zozeer wen sen, ligt in onszelf. We leven niet meer, als we niet open zijn voor de ander. Dan gaan we dicht als een graf. DOOR ONS TE GEVEN, open en eer lijk, aan onze medemensen en hun ont plooiing te eerbiedigen en te bevorderen, krijgt onze eigen ontplooiing de kans die zij behoeft. Zó alleen is er leven mogelijk voor ons mensen. Ik weet, dit is de kern van dat waardoor ons bestaan haast on- Op de Amersfoortse Weg in Apeldoorn is in de zo langzamerhand berucht ge worden bocht ter hoogte van de Konings laan een ongeluk gebeurd, dat een dode en zes gewonden heeft geëist. Een grote Amerikaanse personenauto raakte in deze bocht in een slip, raakte een tegenligger, en vloog vervolgens te gen een boom. De 26-jarige E. L. Borg- schot uit Deventer vond de dood, zes an dere inzittenden, alles Antillianen, wer den gewond. In Delft is de 74-jarige heer W. Eijk- hout bij een verkeersongeval omgekomen. Hij stak per fiets de Sint Jorisweg over en werd geschept door een auto. De heer G. Steenhof uit Luttenherpt (gemeente Heusden), bestuurder van de auto die woensdagmiddag onder Schaik werd aangereden door een 22-jarige in woner van Schaik, is in het Sint-Radboud- liekenhuis te Nijmegen overleden. Op de Maasdamseweg onder 's-Graven- deel in de Hoeksewaard is de zestigjarige heer A. L. Hage uit Strijen verongelukt. Bij het linksafslaan met zijn bromfiets werd hij door een tegemoetkomende auto aangereden. De 51-jarige steigermaker M. Onik uit Utrecht is in het academisch ziekenhuis overleden aan schedelletsel, dat bij vrij dagavond had opgelopen, toen hij op de Verlengde Vleutenseweg in Utrecht de macht over zijn bromfiets verloor en ten val kwam. De 52-jarige mevr. C. M. L. Meulen- kamp uit Rotterdam is op de Esbeekse- weg in Hilvarenbeek bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. In de nacht van eerste op tweede kerst dag is in Heerhugowaard de 56-jarige Ber- genaar L. Hof verongelukt, toen hij met zijn bromfiets in botsing kwam met een auto. Op de Amstelveenseweg te Amsterdam is tweede kerstdagavond de 4-jarige H. Meenks uit de hoofdstad met zijn auto tegen een bus gebotst en daarbij om het leven gekomen. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden aOvergang op een kwartaalabonne ment. b. Bétaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE Op tweede kerstdag is de 85-jarige me vrouw C. W. Plak uit Amsterdam, die donderdag onoplettend overstak en aan gereden werd, in een ziekenhuis over leden. Op tweede kerstdag is de in Weesp lo gerende vijfjarige Fransje C. uit Den Hel der, toen hij uit het struikgewas langs de weg midden in het stadje ineens de rij baan opliep, door een personenauto aan gereden. In het Majella-ziekenhuis te Bussum is hij later aan zijn verwondin gen bezweken. De 51-jarige elektrotechnicus G. de Lan ge uit Zeist is zondagavond, toen hij met zijn fiets de Utrechtseweg in zijn woon plaats overstak, aangereden door een au to. De heer De Lange is kort na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. draaglijk is van zwaarte omdat geven gaat ten koste van onszelf. Maar als men erover nadenkt begrijpt men, dat het ons uit de eenzaamheid, uit de verschraling, uit de dood bevrijdt. Ontdek uw broeder. Ontdek uw God hij kan geboren wor den in uw leven voor de eerste of de dui zendste keer u ontdekt hem in wat er gebeurt om u heen en met uzelf en in de beproevingen waaraan hij uw levens kracht toetst en waarmee hij u de eer van zijn vertrouwen in u bewijst. U ont dekt hem in de wereld en in haar geschie denis, in afbraak en in opbouw en in de stomme roep van uw broeder. Dit openbreken van de gevangenis van eigen eenzaamheid, waarin geen recht wordt gedaan aan onze ziel, betekent het onmiddellijk herkrijgen van levensadem. Zonder die diep en vrij in te ademen kan men aan zijn hoge roeping van mens-zijn niet voldoen, noch meegaan in de gang der mensheid volgens het plan der schep ping en deel hebben aan het leven over iedere dood heen." In Utrecht werden 2500 Griekse arbei ders in het kader van Vara's „Van Har- te"-actie in de Margriethal op een kerst feest vergast. De Griekse maaltijd, de Griekse zang, de Griekse dansen, alles ging er in als koek en het enthousiasme van de Grieken, van wie er enkelen zelfs uit België en Duitsland waren ge komen, kende geen grenzen. In de hal stonden 120 kerstbomen. De feestdit was toebereid door dertig koks, die in hun menu onder meer duizend kilo Een zware brand heeft op tweede kerstdag te Maurik in de Betuwe de twee ;aar geleden nieuw-gebouwde kapitale meubelfabriek totaal in de as gelegd. De schade bedraagt ongeveer anderhalf miljoen gulden. De oorzaak is nog onbe kend. In de fabriek waren ongeveer 45 personeelsleden werkzaam. Op het Amsterdam-Rijnkanaal onder de gemeente Diemen is het jachtje Adriana K door een motorbinnenschip overvaren. De zestienjarige dochter van de heer Kooiman uit Tiel is verdronken. De heer Kooiman had het splinternieuwe jachtje met zijn vrouw en drie kinderen juist uit Amsterdam opgehaald. De oorzaak van het ongeluk is het af slaan van de motor van het jachtje, dat daarna door de wind naar het midden van het Amsterdam-Rijnkanaal werd ge dreven. Het werd daar overvaren door het motorschip Esperanto (100 ton). De schipper van de Esperanto heeft het acht je waarschijnlijk te laat opgemerkt. De twee mannen uit Geldrop, die als politieagenten verkleed, een chauffeur van een fabriek dwongen een geldkistje met 25.000 aan loongelden af te geven, heb ben thans bekend. Van het geld is 10.000 bij een van de mannen thuis te ruggevonden. De rest van het geld is ver moedelijk aan familie in bewaring gege ven. De mannen zwijgen daarover, waar schijnlijk om deze familieleden niet in moeilijkheden te brengen. speenvarken hadden verwerkt. Speciaal in Nederland gebrouwen Grieks bier en Griekenlands nationale drank „ouzo" ver hoogden de feestvreugde. Aan het muzikale gedeelte van het pro gramma werkten onder anderen de Griekse zangeres Nana Mouskouri, het trio Hellenique, the Athenians, het Utrechts Byzantijns koor, het Grieks kerk koor uit Rotterdam en het Vara-dansor- kest mee. Geen kerstbout Bij een aantal mensen in Delfgauw na bij Delft is de kerstbout door de politie weggehaald. De directie van een bedrijf ter plaatse was tot de ontdekking geko men dat er iets niet in orde was met de diepvrieskippen, die zij aan 28 perso neelsleden had gezonden. Zij stelde zich in verbinding met de politie te Delft, die een kip ter keuring naar de keurings dienst bracht. Daar bleek dat de kip in derdaad was bedorven. De geschenkkip- pen zijn daarna alle teruggehaald. Toch feest De familie Mush, van de Jacob van Lennepkade in Amsterdam, die door wa teroverlast haar souterrain moest verla ten, heeft dankzij een inwoner van Den Helder toch nog een paar prettige kerst dagen gevierd. Korporaal-schrijver W. Jordan uit de Helderse Schoenerstraat was na het lezen van het krantebericht zo getroffen dat hij onmiddellijk contact zocht met het opvangcentrum van de rampendienst waar de familie Mush was ondergebracht. „Komen jullie de kerstda gen maar bij ons" en dat was niet tegen dovemansoren gezegd. Met de half jaar oude baby reisden de Amsterdammers naar de marinestad. In de woning aan de Schoenerstraat werd het een waar kerst feest, vooral door de komst van de baby, die als een echt „kerstkindje" werd ge zien. Bij een ernstige botsing tussen een bus en een tram zijn in de avond van de eerste kerstdag 23 Amsterdammers ge wond geraakt. Zeven van hen, twee man nen en vijf vrouwen, liggen op het ogen blik nog in een ziekenhuis. Van drie van hen is de toestand vrij ernstig. Het ongeluk gebeurde om kwart over elf De chauffeur reed op de Insulindeweg met een volle bus in op een vrijwel lege tram, die van links kwam. Doordat de ruiten van de bus beslagen waren had hij de tram te laat opgemerkt. Van Harte-feest in Utrecht: na eten danste men de Sirtaki! De justitiële autoriteiten in de Poolse stad Zielona Góra hebben de 34-jarige NBM-chauffeur Th. de Vreugd uit Doom op borgtocht verlof verleend naar Neder land terug te keren. De heer De Vreugd, die de NBM-bus met 46 Poolse toeristen uit Engeland be stuurde, die op 25 oktober bij Skwierzyna van een brug in de vijf meter dieper gelegen rivier Obra stortte (er waren vijftien doden), is sinds het rampzalige ongeluk in Poznan geweest. Ook nu nog is hij ter beschikking van de Poolse justitiële autoriteiten, die een nauwgezet onderzoek naar de ramp instellen. De heer De vreugd, die nog niet ge heel genezen is, heeft bij zijn aankomst in Nederland verklaard, dat hij over zijn verblijf in Polen beslist niet te kla gen heeft. „Ik begrijp niet hoe sommige Neder landse kranten hebben kunnen schrijven dat ik gearresteerd ben geweest. Daar is geen sprake van", aldus De Vreugd. Hij heeft groot vertrouwen in het se rieuze onderzoek van de Poolse Justitie. Ze waren heel vriendelijk voor hem. „Toen ik wegging vroeg er één mij een kaartje te sturen en ze noemden me allemaal Tonny." Een verloofd stel uit Utrecht is zater dagmiddag in Jutphaas met de auto van de weg af geraakt, tegen een lantaarn paal gereden en in een bermsloot beland De Utrechtse brandweer redde het meis je dat in de auto beklemd zat. De be suurder, de 21-jarige G. van Beek, was al eerder uit het water gehaald. De brandweer heeft de auto na een kwartier op het droge getakeld. Het meisje had haar been gebroken, de jon geman was aan het hoofd gewond en had een shock opgelopen. De Amsterdamse politie heeft 41-jarige administrateur gearresteerd op verden king zijn 25-jarige echtgenote met een keukenmes een steek in de borst toege bracht te hebben. De vrouw werd levens gevaarlijk gewond in een ziekenhuis opge nomen. Haar toestand is op het ogenblik redelijk. In verband met een andere steekpartij heeft de Amsterdamse politie een dertig jarige Turkse spoorarbeider aangehouden. Deze wordt er van verdacht een landge noot - fabrieksarbeider - met een knipmes in de borst gestoken te hebben. De man werd slechts licht gewond. Benoeming hoogleraar. Dr. M. Jeuken S. J. is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de wijsbegeerte aan de landbouwho geschool te Wageningen. Duur plein. Voor het voorlopig tijdelijke station van de Nederlandse Spoorwegen in de woonwijk Mariahoeve in Den Haag moeten voorzieningen worden ge troffen: aanleg van een stationsplein en doortrekking van een straat en een tramlijn. Dit gaat rond 1.340.000 kos ten. Bij het plein komen parkeergele- genheden voor 150 auto's. Waarschuwingsteken. Jaarlijks vinden twintig fietsers de dood onder aanhan gers van vrachtwagens. De ANWB heeft de minitser van Verkeer ge vraagd om te bepalen dat aan de rech terzijde van de trekker van een vracht wagencombinatie een teken wordt aan gebracht, waardoor fietsers kunnen zien dat er nog een aanhangwagen volgt. In Denemarken heeft een derge lijk verplicht waarschuwingsteken zijn nut bewezen. In kelderputje verdronken. De 55-jarige alleenwonende weduwe G. van der Horst-de Vries uit Driebergen is vrij dagmiddag bij het leegscheppen van een kelderputje van haar woning voorover gevallen. Doordat zij in de put beklemd kwam te zitten is zij hierbij verdron ken. Huis voor voetballer. De DOS-speler Siet- ze de Vries, die geen flat kreeg in d« Prof. dr. Bakkerlaan in Jutphaas, om dat een commissie van bewoners daar tegen was, heeft nu een woning gekre gen in Utrecht. Het DOS-bestuur had uit tal van plaatsen in en buiten de provincie Utrecht, waaronder Jutphaas aanbiedingen voor een woning gekre gen. Hoogleraar. Het hoofd van de afdeling geestelijke volksgezondheid van de GG en GD in Den Haag, dr. N. Speijer, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de sociale psychiatrie aan de rijks universiteit van Leiden. Hij is de eersta hoogleraar in deze tak van wetenschap in ons land. Advertentie DAGELIJKSE AGENDA Stadsschouwburg, vandaag en dinsdag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Dwaal licht" van Leonard Kingston. Regie: Broes Hartman. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Die knots gekke kerels in hun vliegende kratten", a.l. Frans Hals, 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De verknipte melkboer", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", a.l. Minerva, 14.30 u.: „Makkers triomf", a.l.; 20.15 u.: „Zorba de Griek", 18 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Help", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: Parachutisten vallen aan", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Sjors van de Rebellen club", a.l.; 14 en 20 u.: „My fair Lady", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10-17 uur en op zondag van 13-17 u. Tot 24 januari. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16 tot en met de 19e eeuw waaronder Hals' meesterwer ken. Dagelijks geopend van 1017 u., zon dags van 1317 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen verza meling. Dagelijks van 1017 u. en zondags van 1317 u. Teylerg Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaan van Ostade. Permanente tentoon stelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u.; zonder van 13 tot 16 u. Bisschopelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 1012.30 u. en van 13.3017 u.; zon- en feestdagen van 1417 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat) Ex positie van tekeningen van Jo Klingers. Dagelijks van 10—19 u. en van 2022 u. en zondags van 1417 u. en van 2022 u. Kunstcentrum „De Ark", Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek gram- mofoonplatenconcert van 20 tot 22.30 u. Dinsdags gesloten. Expositie van werk van Helmuth Heystek. Gebouw Wolters, Jansstraat 48: Exposi tie van schilderijen en aquarellen van Bart H. Holt, Pieter W. M. Janssen en Frits N. de Nooyer. Tot 8 januari. Dagelijks van 1017 en 19.3022 uur. Artiflcia, (Heemstede): Expositie van te keningen van H. L. Prenen en beeldhouw werken van Anneke Höfte. Op werkdagen van 9.30 tot 18 u. Museum Van Looy: Expositie van werk van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Da gelijks van-10 tot 17 u. en op zondag van 13 tot 17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Stadsschouwburg: Gedurende de maand december in de wandelgangen expositie van monotypes van Jacques Benoit. Sportacademie Nauwelaerts de Agé (Overveen): Expositie van tekeningen van Piet Klaasse. Geopend van 1022 u. en zaterdags van 1017 u. Tot 3 januari. Galerie J. R. Bier (Groot Heiligland 66): Expositie van werk uit de Franse, Hol landse en Belgische school. Dagelijks van 10—17 u. Tot 1 januari. MAANDAG 27 DECEMBER City, 20 u.: ,,'t Is 'n gekke, rare, dolle, dwaze wereld". Stadhuis, van 19 tot 21.50 uur: Fototen' toonstelling Fotokring Velsen. De expositie is elke dag dezelfde uren geopend tot en met 29 december. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 28 DECEMBER City, 20 u.: „Quo Vadis". Stadhuis, van 19 tot 21.50 uur: Tentoon stelling Fotokring Velsen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21.15 uur; „De Duinpan", Santpoort: 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21.15 uur. R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. Stichting Huishoudelijke- en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102 te IJmui- den. Telefoon 02550-7715. MAANDAG 27 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „Zorba de Griek". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Inspec teur Clouseau slaat toe". W.B. Theater, 20 uur: „De rangers van majoor Rogers". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Frans Verpoorten te be zichtigen van 9-18 uur. Huize Scheybeeck, 20 uur: Toneelcursus voor jongeren. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phuisstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 uur en van 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 15-21 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15-17 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-17 uur. DINSDAG 28 DECEMBER Stadskantoor, 19 u.: Openbare Gemeente raadsvergadering. Kennemer Theater, 19.30 uur: „Zorba de Griek". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Inspec teur Clouseau slaat toe". Huize Scheybeeck, 20 uur: Cursus chrea- tief spel voor jongeren van 13 t.e.m. 15 jr. Hoeve Adrichem, Hoflanderweg 104, 16.30 uur: Jeugdcursus beeldhouwen en boetseren; 20 uur: idem voor ouderen, door Kennemerstaten. Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Frans Verpoorten, te be zichtigen van 913 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1517.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 15-21 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.k. leeszaal geopend van 1517 uur. W 7 HERENKLEDING Het K.N.M.I. deelt mee: Gedurende de kerstdagen heeft zich een rug van hoge luchtdruk langzaam over West-Europa verplaatst. Dit gaf aanlei ding tot opklaringen en een afnemen van de wind. Het depressiegebied boven de Golf van Biscaye breidt zich over Frankrijk naar het oosten uit Het gaf in Bretag- ne aanleiding tot veel regen. Dit neer- slaggebied zal waarschijnlijk ons land niet bereiken. Rond de depressie boven Scan dinavië hebben krachtige noordelijke win den koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden gevoerd. Deze lucht heeft zich over Engeland en de Noordzee uitgebreid. In het uiterste noorden van ons land vie len enkele hagel- en sneeuwbuien. Deze polaire lucht zal zich verder naar het zui den uitbreiden, waardoor de kans op sneeuw- en hagelbuien vooral in de kust gebieden groter wordt. In de nacht zal het overwegend licht vriezen. De tempe raturen midden op de dag zullen in het algemeen iets boven nul zijn. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. mist onbewolkt licht bew. geh. bew. geh. bew. half bew. licht bew. i S c -C wzw windst. no zw zzo zzw windst. o Kopenhagen regenbui Aberdeen sneeuwbui Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt licht bew. mist mist regen regen regen regen half bew. licht bew. half bew. sneeuw sneeuw geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. onbewolkt half bew. regenbui half bew. half bew. onbewolkt zzo zzw windst. wzw wnw nno zzw o o o wzw nno nnw zw no zzo nno windst. nno zo w windst. no zzo 15 wzw 13 wzw 9 wzw 16 w 16 -1 2 1 3 1 7 5 4 3 6 11 10 17 4 6 6 5 4 8 7 4 6 SS SS 3 -l 1 -2 -1 -1 -3 -1 -2 0 -6 1 -4 -3 -0 -1 -3 3 3 3 8 0 -3 -4 -2 -1 -2 -I -2 1 11 3 11 6 11 9 Maandag 27 december Zon op 08.48 uur; onder 16.34 uur. Maan op 11.54 uur; onder 21.06 uur. Dinsdag 28 december Zon op 08.48 uur; onder 16.35 uur. Maan op 12.11 uur; onder 22.16 uur. Maanstanden Eerste kwartier 31 december 02.46 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 27 december Hoog water 6.28 uur en 18.42 uur. Laag water 2.06 uur en 14.23 uur. Dinsdag 28 december Hoog water 7.07 uur en 19.23 uur. Laag water 2.39 uur en 15.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. r

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2