Antisemitisme in Dallas Onthullingen van Klaus Eichmann „Wereldomspannend verbond van ex-nazis werkt uitstekend" Vlucht uit Oost-Berlijn van vier mensen werd mislukking Ongeluk met skilift in Frankrijk: zes doden Cambodja zal terugslaan (<Pr WERELDNIEUWS J Van dag tot dag s Duitse boeren boos op Nederland om wateroverlast Examens 675 doden in het verkeer in de VS MAANDAG 27 DECEMBER 1965 3 Waarheid mm Bestuurder gedood WEST-BERLIJN (Reuter en AP) Zondagmorgen vroeg, kort na mid dernacht, trachtte de Westberlijner Heinz Schöneberger met zijn auto door de grenspost in de Heinrich Heine-Strasze van Oost- naar West- Berlijn te rijden. Oostduitse grens wachten schoten onmiddellijk met hun machinepistolen op hem. Schöne berger reed eerst met zijn auto tegen een andere auto, daarna tegen de hou ten grensversperring en ten slotte te gen de muur. Hij slaagde erin uit zijn wagen te komen en het korte stuk dat hem van West-Berlijn scheidde, strompelend af te leggen. Een uur later stierf hij in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De drie mensen waaronder een vrouw die bij hem in de auto zaten, werden door de Oost duitsers meegenomen. Een van hen bleek gewond te zijn. LUCI JOHNSON GAAT TROUWEN Slalom Dp c/e raatótoel Remco Campert VERZOEK van H OOM WIJNHANDEL BESTEL NÜ Ook deze Kerstmis heeft weer aange toond, dat de hangende problemen in de wereldpolitiek niet op te lossen zijn door een tijdelijke en op sentimenten berusten de kalender-verbroedering. Hoe hard het ook klinkt, de haat en de moord verdwij nen niet van het toneel, ook al glinsteren de decors van kerstversieringen. Aan de Berlijnse muur vielen doden in Viet nam eveneens. Op kleinere schaal: in Ne derland vloeide bloed bij steekpartijen en in het verkeer. In Amerika eiste dat ver keer een aantal doden naar schaalver houding: bijna zevenhonderd. Als men naar een winstpunt van deze Kerstmis zoekt, dan zou dat kunnen wor den gevonden in het feit dat de Ameri kaanse bombardementen op Vietnam nog niet hervat zijn. De mogelijkheid dat zij hervat zullen worden misschien zelfs al voordat deze krant in de bussen der abon nees zit is groter dan dat er een blij vende verzachting van de oorlogvoering zou kunnen worden geconstateerd. Want in de situatie aldaar is geen enkele ver andering gekomen. In dit verband heeft koningin Juliana ware woorden gesproken in haar kerst boodschap, die eenvoudig en ondubbelzin nige formuleringen bevatte: „Bedreigd worden wij steeds en overal. Wij bedrei gen en hinderen in de eerste plaats elkaar, al slaan wij tegenwoordig niet zo gauw meer hersenen in die anders denken dan de onze. Maar onze beschaving pleegt haar aanslagen op beschaafde manier, die •ven raak treft." Als de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam worden hervat, zal ech ter ook dat „hersens inslaan die anders denken dan de onze" weer zijn hervat. Het lijkt onmiskenbaar duidelijk dat onze vor stin een dergelijke manier van „beschaving verdedigen" betreurt. Zij betreurt blijkbaar ook de verafgo ding en heldenaanbidding die in onze tijd de plaats voor oprechte waardering schij nen in te nemen. „Het is niet in de eer ste plaats het lawaai en geschreeuw, of wat in de schijnwerpers ligt, dat werke lijk de aandacht verdient." Men kan de ze koninklijke woorden opvatten al een be wijs dat de koningin het diep zou betreu ren, wanneer het koningschap in Neder land zou moeten voortbestaan bij de gra tie van de uitbundigheid van straat schreeuwers, inplaats van de waarachtige onderkenning van de innerlijke waarde er van voor de Nederlandse samenleving. De koningin begon haar rede met onze tijd aan te duiden als een tijd van vraagte kens. In deze kerstboodschap is bijzonder duidelijk geworden hoezeer zij met de pro blemen van eigen huis en volk bezig is. Zij heeft niet „de weg van de geringste weerstand" gekozen door zich hierover moedig uit te spreken. En dat kan dan toch zeker als een winstpunt worden ge noteerd, waarmee het welzijn van allen wel degelijk te maken heeft. Wie de situatie aan de Heinrich Heine- Strasse in Berlijn van eigen aanschouwing kent, zal begrijpen dat de poging van West duitsers om hier met een gewone auto de grens te doorbreken eenvoudig dolle- manswerk is geweest. De gebeurtenis draagt trouwens alle kenmerken van een onvoorbereide, impulsieve en wellicht door romantisch heldendom gïnspireerde wanhoopsdaad. Het volkomen vrije •chootsveld van de Vopo's tussen de slag bomen waar zich de controleposten be vinden maakt het onmogelijk om geen doelwit van machinegeweren te worden. Dit schootsveld is zo helder verlicht, dat het er 's avonds lichter is dan overdag. De afstand is zo groot, dat de wachtpos ten tijd te over hebben om nauwkeurig te richten en de doorgang voor auto's is zo smal, dat van uitwijken geen sprake is. Daarom is de auto ook in puin gere den tegen de obstakels, al vóórdat de schoten de inzittenden troffen. De afschuwelijk cynische manier waar op de Vopo's hun slachtoffers hebben afgemaakt, tekent opnieuw de mentali teit van deze killers. Maar de slachtoffers hebben zich in dit geval wel heel uitno digend als zodanig gepresenteerd. En mocht er tussen die Vopo's een enkeling zijn geweest die liever niet geschoten had, dan zou deze in dit geval voor duidelijke plichtsverzaking het doodvonnis over ei gen hoofd hebben afgeroepen. Het is diep tragisch dat de overmoed en de on bezonnenheid van enkele jonge mensen de uiterst gevaarlijke situatie aan de muur nog eens hebben moeten bewijzen. (UWWWWWWIWWWWWWMAIWWWWVtAAMWWtAIVWWIIIMIMVIAAi DALLAS (TEAS) (AP) Drie men sen zijn zondag in Dallas in Texas ge arresteerd bij een antisemitische demon stratie. In een hotel in de stad vond een diner plaats voor een Iaraelisch doel. Vijf mannen in naziuniform drongen tot vlak voor het hotel door toen het diner zou beginnen. Zij hadden borden bij zich met het opschrift „een jood is een jood is een jood", en met de afbeelding van een man met een kromme neus en een dol larteken er doorheen. MiiNCHEN (DPA) Van een wereldomspannende samen werking tussen voormalige nazi's maakt de oudste zoon van Adolf Eichmann, de dertigjarige Klaus, gewag in een interview dat dinsdag door het Westduitse tijdschrift „Quick" zal worden gepubliceerd. Klaus zegt dat z(jn broer Horst, die nog in Argen tinië woont, voor de internationale nationaal-socialistische or ganisatie als koerier heeft gewerkt. Volgens hem zijn er bureaus en afdelingen gevormd naar het patroon dat in nazi-Duitsland bestond. „De zaak is zó grondig opgezet, dat iedere gewezen bureauleider die ergens in het bui tenland woont het materiaal behandelt en verzamelt dat vroeger tot zijn ambtsterrein behoorde", aldus Klaus Eichmann. Zijn broer had hem meegedeeld dat het werk van nazi-leiders die niet meer in leven zijn door anderen onder hun naam wordt voortgezet. Zo is er een Goering voor de luchtmacht en een Goebbels voor de propaganda. Klaus Eichmann beweert dat hij in het huis van zijn vader de vroegere Ausch- witz-arts dr. Josef Mengele heeft ontmoet. ,Ik leerde hem kennen zonder dat ik het wist. Vader zei op een dag: „vorige week heb je Mengele een hand gegeven", al dus Klaus. Het doel van de nazi-organisatie is, vol gens Klaus, de „historische waarheid over het nationaal-socialisme vast te stellen". Hij heeft ook gezegd dat er een complot heeft bestaan om de Israëlische ambas sade in Argentinië op te blazen en de ambassadeur te ontvoeren. Adolf Eich mann is in 1960 in Argentinië ontdekt en naar Israël ontvoerd, waar hij na een proces in 1962 is opgehangen. Zijn zoon zegt dat, nadat zijn vader was ontvoerd familieleden van hem, samen met een peronistische jeugdgroep, het plan had den om de Israëlische ambassadeur in Buenos Aires te ontvoeren en hem te martelen totdat Eichmann zou worden vrijgelaten. Het huis van de familie Eichmann in een voorstad van Buenos Aires zou een ontmoetingsplaats zijn geweest van vroe gere prominente nazi's. „Als we zo iemand op bezoek hadden gehad, gaf hij Adolf Eichmann ons een draai om de oren om ons eraan te herinneren dat we er de volgende dag op school niet over mochten praten". Klaus Eichmann beschouwd zijn vader niet als de voornaamste schuldige aan de moord op de joden. „Dat is Martin Bor- mann", zegt hij. Volgens „Quick" woont Eichmann jr. in West-Duitsland waar hij bij een elektronisch bedrijf werkt. Hij zou naar Duitsland zijn teruggekeerd na zijn baan in Argentinië te hebben verloren, omdat hij Eichmann heet. Duitse landbouwers in het overstroom de gebied rond de plaats Laar bij Coevor- den hebben er hun misnoegen over uitge sproken dat zij in moeilijkheden komen doordat op Nederlands grondgebied bij Vilsterborg geen dijk aan de noordkant van de Overijsselse Vecht aanwezig is. Doordat hier een doorbraak is gebeurd zijn op Duits gebied een groot aantal boerderijen geïsoleerd door het water. Enkele bedrijven moesten zelfs worden ontruimd. Eindhoven. Gepromoveerd de heer P. Beekenkamp tot doctor in de technische wetenschappen. De titel van zijn proef schrift met stellingen luidde: „Cou- lour centres in borate, phosphate and borosphate glasses". Zijn promotor was prof. dr. J. M. Stevels. Amsterdam (V.U.). Propedeutisch theo logie: C. A. van Nood (Velsen). Doctoraal psychologie: KI. Frans (Uithoorn) en G. van Vliet (Diemen). Doctoraal Franse taal en letterkunde: mej. K. F. Schipper (En schede). Doctoraal wiskunde en natuur wetenschappen: J. G. van Andel, schei kunde (Amsterdam), W. Ganzevoort, wis kunde (Haarlem), A. van der Kooij, schei kunde (Enschede) en J. H. Tieleman, scheikunde (Bussum). Kandidaats wis kunde en natuurwetenschappen: A. Kraayeveld F. (IJmuiden). Doctoraal theologie: H. van Dijk (Hilversum) cum laude en ds. A. J. Jelsma (Dordrecht). Doctoraal economie: P. Hoerchner jr. (Hilversum) en R. Wielenga (Purmerend), Economie J. Vogelaar (Wassenaar), M. Scheffer (Oegstgeest), J. G. Koekoek (Rhenen), R. de Lange (Eindhoven), E. A. Doets (Baarn), F. Fokke (Nijverdal) en C. Verhoef (Vinkeveen). Amsterdam (Gem. Un.). Met lof ge slaagd voor het doctoraal examen sociale geografie: A. Pepper (Bloemendaal). Delft. Ingenieurs mijningenieur: J. A. M. Beijer (Maastricht), D. IJbema (Wit- marsum). Propaedeutisch scheikundig in genieur: J. Barendrecht (Haarlem), J. M. van Thiel (Zandvoort). Utrecht: Doctoraal examen rechtsge leerdheid: mej. L. S. J. de Smit (Baren drecht) en J. J. de Bie (Utrecht). Doctoraal examen rechtsgeleerdheid, vrije studie richting: mevrouw G. A. M. J. Kuyper- Bromberger (Utrecht). Doctoraal examen theologie: ds A. A. Bos (Veenendaal). Doc toraal examen Nederlandse taal- en letter kunde: mevrouw S. Dallinga-De Lange (Houten) en H. P. Colmjon (Deventer). Doctoraal examen sociologie: mevr. J. M. van Buy tenen-Jetten (Karlsruhe-West- Duitsland), mevrouw A. E. Frings-Van Engelenburg (Utrecht) en jhr Ph. Quarles van Ufford (De Bilt). Doctoraal examen fysische geografie: mej. B. Sira (Utrecht) en cum laudeE. S. Bos (Amersfoort). Doctoraal examen sociale geografie: J. F. van Eek Rotterdam). Doctoraal examen geschiedenis: J. S. Wijne (Utrecht). Docto raal examen klassieke letteren: W. van der Kraan (Doetinchem). Arts-examen: J. H. Begeer (Rotterdam), F. L. Berghauser Pont (Utrecht), A. Dolman (Weert) en H. F. F. Sala (Utrecht). Amsterdam, (Gem. Un.). Doctoraal rech ten C. B. A. Spil (Amsterdam). Kandidaats klassieke letteren: met lof J. J. L. Smole- naars (Haarlem). Kandidaats economie G. C. H. Beekhuis (Haarlem) en A. Wubben- horst (Halfweg). Doctoraal psychologie met lof K. Kolthoff (Amsterdam). Kandidaats soc. geografie mej. M. C. Smit (Haarlem). Doctoraal biologie N. Nanninga (Amster dam). Doctoraal natuurkunde N. Radius, W. R. Jonker (Amsterdam) en met lof M. S. Schalkwijk (Amsterdam). Doctoraal scheikunde M. A. Kause, B. J. Mijnheer (Amsterdam) en met lof J. W. Verhoeven (Wormerveer). UTRECHT Doctoraal examen genees kunde: mej. N. C. de la Parra (Amster dam), mej. V. de la Rive Box (Hilversum), mej. F. G. Smittenberg (Bilthoven) en J. A. Lutterman (Utrecht), J. Lycklama a Nijeholt (Utrecht), J. J. van der Meer (Rot terdam) en J. J. Servaes (Utrecht). De gehele voorkant van de cabine van een skilift bij Clermond Fer- rand brak af, toen de passagiers naar voren schoven tengevolge van de schok, die het uitvallen van de stroom veroorzaakte. Door het ga pende gat vielen twintig passagiers tientallen meters de diepte in. Zes skiërs kwamen hierbij om het leven. (Telefoto). Generaal John J. Franklin, de bevelheb ber van de Amerikaanse zone in Berlijn, waar het incident zich voordeed, heeft zich in een verklaring met kracht ge keerd tegen het Oostduitse bewind. „Het is hoog tijd," aldus de generaal „dat er een einde komt aan deze reeks zinloze moorden". De Britse en Franse bevelheb ber hebben het proteste van hun Ameri kaanse collega onderschreven. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde dat Schöneberger en nog een Westduitser hadden geprobeerd burgers van de D.D.R. weg te voeren naar West- Berlijn. De auto stond als tweede in een file van WASHINGTON (REUTER) De acht tienjarige dochter van president Johnson, Luci Baines, zal volgend jaar zomer in het huwelijk treden met de 22-jarige Pat Nugent, die bij de luchtmacht dient. Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De verloving werd bekendgemaakt na dat de familie Johnson rond de kerst boom geschenken had uitgewisseld. De 27-jarige Heinz Schöneberger, die bij de Oostberlijnse muur door politiemannen werd doodgeschoten. vijf te wachten bij de doorlaatpost. Eigen lijk was de muur sinds middernacht al weer dicht, maar wegens de grote drukte werden bezoekers uit West-Berlijn ook na die tijd nog doorgelaten na het tonen van hun pasjes en in sommige gevallen het doorzoeken van hun auto's. Plotseling schoot de auto uit de file. De Oostduitsers schoten al voordat de auto begon aan de vijftig meter lange „slalom" door de wegversperringen. Vrij wel onmiddellijk nadat het schieten begon viel of sprong een man uit de auto. Hij werd weggevoerd. Inmiddels had men de slagboom vlak voor de feitelijke grens met spoed gesloten nadat deze de hele avond had opengestaan. Uit de wachttorens scho ten de bewakers recht omlaag op de auto toen deze de slagboom ramde. Schöneberger die er nog juist in slaag de het Westen te bereiken, was achter het stuur al minstens tweemaal doorschoten. Bij zijn vluchtpoging te voet werd hij nog eens in zijn knie geraakt. Uit de auto werd nog een man gehaald die werd weggedragen. De jonge vrouw stapte zelf uit en liep toen mee met de mannen die haar wegvoerden. (Van onze correspondent PARIJS Bij de hoogste top van het Massif Central Le Sancy 1886 meter is op eerste kerstdag, door het plotselin ge onderbreken van de elektrische stroom de cabine van een skilift van vo ren opengereten. Er zijn zes doden en twaalf gewonden, waarvan er drie in ernstige toestand in een ziekenhuis zijn opgenomen. Het ongeluk gebeurde 's middags om tien over drie. Het weer was bijzonder slecht. Een storm met windstoten van 150 kilometer per uur was komen opzetten, die de talrijke skiërs volkomen verblind de. Ondanks het slechte weer waren alle kabelbanen in bedrijf. Ook die van Mont- Doré, een der modernste en snelste van Europa, die in 1962 in gebruik genomen is. De afstand van duizend meter met een hoogteverschil van vierhonderd meter wordt afgelegd in 2% minuut. De kabels lopen over het „dal van de hel" in een lange gebogen baan, zonder onderweg aan pijlers te zijn bevestigd. Ook de elek trische leiding is bovengronds. Na het middagmaal van zaterdag stap ten 49 mensen in de cabine, die plaats heeft voor zeventig passagiers. Nauwe lijks rolde de cabine omlaag, of de top van Le Sancy verdween door de dikke mist uit het gezicht. Plotseling hield de stroomtoevoer op, waardoor de cabine met een schok in zijn vaart werd ge remd. De inzittenden schoven door de schok naar voren. Onder hun gewicht braken de voorruiten. De chef wist zich tijdig aan een rem vast te grijpen en bleef aan één hand boven de afgrond hangen totdat er weer stroom kwam en de cabine de laat ste veertig meter naar het eindstation kon afleggen. De voorste 23 skiërs vielen in een af grond van zeventig meter. De overige 26 wisten zich vast te grijpen, of werden tijdens het glijden door de cabine tegen gehouden door de warwinkel van ski's. Tot de doden behoren drie achttienjari ge leden van een sportgroep uit Orléans, de directeur van de sportvereniging van 45 jaar en twee skiërs uit Parijs respec tievelijk dertig en vijfenveertig jaar. Een van de geredden, die in het zieken huis van Clermont-Ferrand wordt ver- PNOM PENH (Reuter) Cambodja heeft gewaarschuwd dat het terug zal slaan bij aanvallen uit Zuid-Vietnam. De waarschuwing was vervat in een com mentaar van de regering op de recente Amerikaanse verklaring dat Amerikaan se militairen indien nodig over de grens zullen vuren uit zelfverdediging. pleegd, vertelde: „ik viel met vier ande ren als een steen naar beneden, maar wij hadden het geluk in een dikke laag zach te sneeuw terecht te komen. Ik kon nog opstaan, maar hoorde overal om mij heen de gewonden kermen. Daarop ver loor ik het bewustzijn". Naar de oorzaak van het ongeluk is zondag een onderzoek ingesteld. Men is niet tot bepaalde conclusies gekomen. Men is er nog niet achter waardoor de stroom even plotseling werd uit- als in geschakeld en waardoor de voorruiten van de cabine niet zo solide waren dat zij de schok konden weerstaan. Bovendien stelt men zich de vraag, waarom met een windsnelheid van 150 kilometer per uur de kabelbaan niet tijdelijk is stilgelegd, want bij zulk een storm kan het bijna niet anders of de kabels gaan zó slinge ren dat de cabine de rotsen moet raken. Aanvankelijk werd het ongeluk toege schreven aan het slingeren van de ka bels. Maar die opvatting bleek onjuist toen bleek dat de stroom tijdelijk was uitgeschakeld. Mogelijk is dit veroorzaakt door te grote slingeringen van de boven grondse leiding. Zekerheid daarover is er echter niet. Paperclips Een vriend stuurt mij een brief waar in hij het volgende belangwekkende nieuws heeft verwerkt: „wist jij dat er van de 100.000 paperclips maar 20.000 worden gebruikt voor hun doel? 19.413 worden bij kaartspelen als fiches gebruikt, 15.482 dienen voor het reinigen van schrijfmachines, 14.163 worden tijdens het telefoneren verbogen, 7.212 houden zich onder rokken schuil, 5.434 worden gebruikt als tandestokers, 5.309 als nagelschoonmakers, 2.431 als schroevedraaiers (voor kleine schroefjes) en 7.000 verdwijnen zonder opgaaf van reden". Tot zover mijn vriend, die ook nog weet te melden dat een en ander door Duitsers is uitgezocht en dientengevolge moet kloppen. Ik geloof wel in die lijst, maar hele maal bevredigen doet de opsomming mij toch niet. Dat komt vooral door die 7.000 paperclips die zonder opgaaf van reden verdwijnen. Ik vind dat zwak. Hier heb ben de Duitsers het kennelijk af laten we ten en zijn bier gaan drinken. Die 7.000 spoorloze paperclips doen mij teveel den ken aan de post „diversen" in mijn boek houding (ha, ha) die ik naar de mate waarin mijn berekeningen niet uitkomen groter of kleiner pleeg te maken. Laten we eens proberen of we die 7.000 verloren zieltjes niet thuis kunnen bren gen. 402 zijn er in spleten tussen planken ge vallen en doen thans dienst als moderne wandversiering in muizehuizen. 1.251 vormen schakels in door kinderen geregen halskettingen. 2.084 roesten vredig weg in magen van typistes en ambtenaren. 727 houden motoren van tweedehands auto's bij elkaar. 1.125 vervangen afgevallen jas- over hemd- en broeksknopen. 641 zitten in voeringen van colbert jas jes, tezamen met schilfers van lucifers doosjes, tabakskruimels, centen, elas tiekjes en onbestemde stofballen. 626 worden als vishaakjes gebruikt. 143 zitten in een doosje dat voor mij op tafel staat. En de ene die dan nog over is, houd ik op het ogenblik in mijn hand. Wat ik ermee ga doen zeg ik u niet. Want het is niet leuk om in het leven alles te weten. Advertentie In verband met de enorme drukte, normaal voor de decembermaand, maar versterkt door de komende wet telijke prijsverhoging voor gedistil leerde dranken, adviseren wij CHICAGO (AP) - In de Verenigde Sta ten zijn in het kerstweekend zeker 675 mensen bij verkeersongevallen om het le ven gekomen. Daarmede is het droevige oude record van 609 voor een weekeind van drie dagen overtroffen. In 1964 zin het kerstweekeind 578 men sen bij verkeersongelukken om het le ven gekomen. Dit jaar kregen de automo bilisten in vele delen van de V.S. met slecht weer te kampen. Sneeuw, hagel, harde wind, regen en gladde wegen, wa ren de oorzaak van tal van dodelijke on gevallen. In het kerstweekeind moeten op sommige momenten tachtig miljoen auto's tegelijk op de weg zijn geweest. LONDEN (Reuter) De kerstdrukte in Engeland heeft, naar het zich laat aan zien, aanzienlijk minder verkeersslachtof fers tot gevolg gehad dan in vorige ja ren. Vrijdag en zaterdag eiste het verkeer 32 mensenlevens, tegen 55 vorig jaar in de eerste twee dagen van de kerstperiode. Woensdag werd voor het eerst voor alle Britse wegen een maximum snelheid van 110 kilometer vastgesteld. De proefperio de zal vier maanden duren. Nazikerst. In Berlijn vierden de drie gro te nazileiders die nog gevangen zitten, Baldur von Schirach, Albert Speer en Rudolf Hess, hun kerst met kalkoen, die geserveerd werd door de Amerikaanse bewaking. Kerstamnestie. Door een kerstamnestie zijn in Zuid-Korea 56 politieke gevange nen vrijgelaten, die voor hun aandeel in de militaire staatsgreep van 1961 tot langdurige gevangenisstraffen waren veroordeeld. Kerstbezoek. 100.000 Westberlijners brach ten de eerste kerstdag door bij hun familie en vrienden in het oostelijk stadsdeel. Het totale aantal Westberlij ners dat sedert achttien december op grond van de nieuwe passenregeling Oost-Berlijn heeft bezocht bedraagt meer dan 350.000. Vredesgebed. Paus Paulus VI heeft zijn zegen gegeven aan een menigte van ongeveer 15.000 mensen op het St. Pie tersplein. Voor het raam van zijn apar- tement bad hij voor vrede. De paus is teleurgesteld over het mislukken van het bestand in Vietnam. Hij laat zich voortdurend op de hoogte houden van de jongste ontwikkelingen. Vredewens. Op Union Square in New York verzamelden zich vrijdagavond tweehonderd jongelui die liederen te gen de oorlog in Vietnam zongen in plaats van de traditionele kerstzang. Kerst-vereniging. In de kerstnacht richt te bondskanselier Erhard zich via da „Deutsche Welle" tot alle in het bui tenland vertoevende Duitsers. Hij merk te onder meer op dat tijdens het kerst feest het Duitse volk weer verenigd is en dat een herenigd Duitsland voor niemand een bedreiging kan vormen. „In opmars". Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië heeft eerste kerstdag haar traditionele kersttoespraak gehou den. Radio-Rhodesië vroeg om een bandopname van de toespraak en kreeg deze. Tot de jonge ensen zei ze „een nieuw leger is in opmars, dat veel hoop belooft voor de mensheid". Pelgrims. In Bethlehem, de geboorte plaats van Jezus, hebben 15.000 pel grims in stromende regen en bij felle koude zaterdag deelgenomen aan de tra ditionele kerstprocessie die onder leidin stond van de Latijnse patriarch van Je ruzalem, aartsbisschop Gori. In Jeruza lem en in de velden rond Bethlehem werden kerstzangdiensten gehouden. Ramadan. De Mohammedaanse vastentijd „Ramadan", viel dit jaar, voor het eerst sedert 1935, samen met Kerstmis. De ramadan begint bij het wassen van de nieuwe maan. De mohammedanen mogen in deze vastentijd overdag niet eten, drinken of roken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3