STROEF SPELEND AJAX STELDE PAS NA DE RUST ZEGE VEILIG Carlos gaf laat reden tot opluchting ij m Voortreffelijk van Harry debuut Bild Internazionale en FC Milaan naderen elkaar steeds meer ■lui; r PSV verloor door fouten van Strich HK fF WmsÊim Ëll f Boekestein goed na T elstar-of f ensief lang te eenzijdig om gelijkmaker (2-2) tegen ADO te veroorzaken pronk tegen T wente knock out" van veld gestuurd Bosselaar blonk uit bij Sparta Grote inzet bracht Heracles tegen DWS geen winst Belgisch elftal voor Florence samengesteld EERSTE WINST VOOR FEL MVV THE TASTE OF AMEIR lil! ■iiiiÊiiiï MAANDAG 27 DECEMBER 1965 9 Fortuna liet oude glorie thuis Madrid kandidaat voor Olympische Spelen 1972 België Spanje Portugal Engeland tabak op zijn best! (i ÈF Fortuna '54 had tegen Go Ahead zijn oude glorie thuisgelaten. Van der Hart, Van Rhijn, Piters en Carlier versche nen niet binnen de lijnen. Misschien heeft het daaraan gelegen dat Go Ahead in het veld oppermachtig is geweest. Al de aanvallen leverden wel een flink aan tal hoekschoppen en druk werk voor doelman Vogels op maar geen enkele tref fer. Daartoe was trouwens ook Fortuna niet in staat. Vanuit een gesloten verdediging bouwde Go Ahead vaak goed op. In de aanval vergde men alles van de snelle Ressel, die Quadackers koude rillingen bezorgd heeft en Boekestein, die overal opdook. Een in matige vorm opererend Ajax heeft de 3-1 overwinning op FC Twente weliswaar verdiend, maar de zege kwam toch minder overtuigend tot stand dan de Ajax-supporters de laatste weken gewend zijn. Bovendien eindigde de strijd bijzon der triest voor de Amsterdammers, toen enkele minuten voor het einde aanvoer der Tonnie Pronk door scheidsrechter Bom van het veld werd gestuurd wegens een „knock-out" toegediend aan FC Twente-speler Ten Donkelaar. (Van onze sportredactie) Carlos zoekt al geruime tijd naar de vorm, die Braziliaanse vreugde uitingen mogelijkt maakt. Ook tegen ADO, gisteren op Schoonenberg, heb ben dolle momenten van vreugde nauwelijks deel uit kunnen maken van Carlos' voetbalbestaan. Behalve dan in de vierde en vijfentachtigste minuut van de wedstrijd. De eerste maal, omdat Fred André zo goed rea geerde, nadat Carlos een pass in de vrije ruimte zond en scoorde; de tweede maal, omdat Carlos scoorde op een moment, dat vrijwel alle hoop op een gelijkmaker als resultaat van een overwicht verdwenen was. Zo kwam Carlos aan zijn trekken en Telstar aan een punt, dat door een eento nig karakter van aanvallen nauwelijks te bereiken leek. Want Telstar voetbalde wel ijverig, maar niet verrassend in de tweede helft, nadat Heijnen als een du veltje uit een doosje had gereageerd toen in de vijfde minuut een kopduel in Tel stars strafschopgebied onbeslist leek te eindigen. Heijnen sprintte naar die enke le vierkante meters vrije grond, waar hij de bal uit het kopduel verwachtte. Dat was dichtbij Stuy, bemerkte vooral de Velser doelverdediger, toen Heijnen zijn actie met een doeltreffend schot besloot. Ook in de eerste helft is een snelle actie op kleine afstand het middel geweest, dat ADO in Velsen als gevaarlijkste gebruik te. Toen, in de vierde minuut, terwijl Tel star nog prettig namijmerde over An dré's goal, die een voorsprong betekende, zwenkte Cees Aarts behendig langs Tel star-verdedigers en rukte toen gezwind op naar Stuy. Die was kansloos tegen Aarts schot. Het wds de gelijkmaker, die ADO het meest voor verandering in aanmer king liet komen. Aarts en Heijnen scho ten namelijk nog meer, hard en in een richting, waar zij succes verwachtten. Het was daar, waar Stuy echter positie koos en dat succes dus onmogelijk maakte. Een goede Stuy was echter ontoereikend geweest, indien Maassen bij een voorzet van Aarts die Liptak vele zorgen ver schafte vooral op het gebied van snel heid domweg had ingeschoten, zoals zijn vrije positie hem dat mogelijk maak te. Aangezien een schot van Dikstaal op een moment dat Thie zich een wat ge waagd uitstapje buiten zijn strafschopge bied veroorloofde, niet zo hard was, dat Villerius niet op de doellijn nog kon wegkoppen, was Telstars enige kans op meer succes in die eerste helft ook ver ijdeld. In de tweede helft, toen Heijnen in de vijfde minuut Telstars linker verdedi gingsflank kundig open scheurde, waren de kansen voor de Velser ploeg groter. Maar doorlopende aanvallende acties, waarbij op het middenveld de afwezig heid van Van Wijk zich deed gevoelen, ontbeerden verrassingen. De voorkeur voor hoge ballen bood Villerius de gele genheid in ADO's verdedigingsblok te be wijzen dat zijn lengte bij kopballen voor delig is. Hij knikte nijver tegen de bal, zodra dat op zijn hoogte vereist was. De ijver, waarmee André ook opsprong bij hoge ballen, verwekte slechts enkele ma len een verrassender uitslag van kop duels. IJver was in de eerste helft ook de bijdrage, die Van der Kuil als halfspeler aan Telstar bood. Defensief faalde de kleine man echter volkomen en zijn goe de passes vormdèn een onvoldoende ren dement. Van der Kuil was na rust daar om rechtsbuiten; eén die zich kennelijk verongelijkt voelde. Carlos had zijn plaats als halfspeler ingenomen. André, Dikstaal en Van der Kuil kwa men in de periode, dat Telstar zo sterk aanvallend speelde, allen aan doelrijpe kansen toe. De tijd, die hun werd gebo den om te schieten, was evenwel in alle gevallen ontoereikend althans voor hen. Daarom was het maar goed, dat Dik staal vijf minuten voor scheidsrechter Boostens laatste fluitsignaal zo verras send uithaalde en het monotone karakter in Telstars aanvallen doorbrak. Zijn schot stuitte wel af tegen een reeks van ADO-spelejrs, maar de bal kwam bij An dré en die zag Carlos niet alleen vrij staan, maar gaf de Braziliaan ook gele genheid tot inschieten. Dat deed Carlos en vreugdevol was daarna zijn ren naar het net, de bal achterna, en de wijze waarop André zich bijna ook Braziliaans over hem heenboog. Voor de Velser voetbal- jeugd was het voldoende om Carlos op nieuw als held van de middag te zien en dat te uitten door hem na afloop op de schouders te nemen. ■■vy-.- Traditiegetrouw was Ajax overrompe lend begonnen. Uit de eerste aanval schoot Cruyff keihard tegen de paal, de terugspringende bal kwam bij Swart, die de volkomen vrijstaande Nuninga in staat stelde de score te openen: 1-0. FC Twen te was niet in het minst geimponeerd. Na vijf minuten was een dubbele blunder van Bals verantwoordelijk voor de Twent- gelijkmaker. Eerst ontfutselde Roor- dink hem de bal, Bulatovic gaf een ho ge voorzet en vervolgens bleef Bals aan de grond genageld staan toen Kohn on gehinderd inkopte: 1-1. Carlos is de bal nagerend en juicht liggend in het doel van Thie zijn vreugde uit over Telstars gelijkma ker. Op de onderste foto is Carlos aan het gezicht onttrokken door An dré, die hem de pass gaf, waaruit hij kon scoren en die zich over de Braziliaan heeft heen gebogen. Ook een jeugdige Telstar-aanhanger is bij de vreugde nauw betrokken. Routinier Bosselaar had het al snel door: Sparta's vleugelspelers waren veel sneller dan hun bewakers en dus vlogen zijn lange passes regelmatig speelklaar in de vrije ruimte. Dat er uit de stroom goed opgezette Rotterdamse uitvallen wei nig uitkwam, lag niet aan hem. De stoe re Utrechters blokkeerden de Sparta- aanvallers vaak op onregelmatige wijze (hetgeen de onzeker leidende heer Brou wer vaak ontging) en voorts zag de te zelfzuchtige Van de Kerkhof zijn mede spelers te vaak over het hoofd. Boven dien schoot Bosveld voorlangs een leeg doel en redde Rooders op de lijn na een mooie kopbal van Bosselaar. Twee wat fortuinlijke treffers (van Prinsen en Van der Linden) en een prachtgoal van Mad sen bepaalden de ruststand op 21. Na rust was het vertoonde spel veel min der. Sparta herkreeg een veldoverwicht, maar het zou nog tot vijf minuten voor tijd duren voor het de zege veilig stelde door Bosveld. De grote inzet van Heracles in het duel met DWS en de langdurige meerderheid die de oostelijke ploeg zich daardoor ver wierf zijn niet beloond. De Amsterdam mers behaalden een wat geflatteerde zege door een doelpunt van Lenz, die scoorde nadat de vrijstaande Rensenbrink de bal tegen de lat had gekopt. De treffer was een gevolg van het offensief dat DWS direct na de rust begon om te voorkomen dat de Almeloërs opnieuw het initiatief zouden nemen. Heracles raakte niet ge deprimeerd en dwong de profs zich op nieuw voor het doel van Jongbloed te groeperen. Ondanks tal van spannende situaties hielden de Amsterdammers stand. Vooral Heracles-middenvoor Mor- sink en de uitblinkende halfspelers Pes man en Westra maakten het de DWS-ers bijzonder moeilijk. Het Spaanse Olympische Comité heeft besloten Madrid kandidaat te stellen voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen 1972. Het plan is om ver schillende watersportevenementen in Bar celona te houden. Na München is Ma drid de tweede officiële kandidaat voor de organisatie van de Spelen van 1972. Elinkwijk niet van de heeft Feijenoord tenslotte winst kunnen afhouden, maar de Utrechters hebben het de Maas stedelingen wel bijzonder moeilijk ge maakt. Technisch was Feijenoord in Utrecht gisteren beter, maar Elinkwijk stelde daar snelheid en geestdrift tegen over. waardoor de balans in evenwicht bleef. Alle aandacht van 15.000 toeschouwers was uiteraard gevestigd op Feijenoords nieuwe aanwinst Harry Bild. De Zweed bleek een voortreffelijk voetballer, die niet alleen zijn eerste competitiedoelpunt maakte, maar daarnaast tal van goede passes uitdeelde, waarop zijn medespe lers overigens zelden goed reageerden. Vooral voor rust speelde Elinkwijk nog te angstig. Het had te weinig spe lers voor het Rotterdamse doel en daarom werd menig foutje in de Feije- noord-verdediging niet afgestraft. In de tweede helft werd Elinkwijk steeds ster ker, maar de stootkracht bleef onvol doende. De uiteindelijke 3-1 zege was ge flatteerd hetgeen ook uit de hoekschop- penverhouding bleek: 11-5 in het voor deel van Elinkwijk. Dat overwicht werd ook wel verklaard door de noodzaak, die Elinkwijk had om aanvallend te spelen. Kruiver had de Rotterdamse ploeg na melijk al in de vierde minuut aan de leiding gebracht en Bild vergrootte in de twintigste minuut die voorsprong. Tien minuten voor het einde van de wedstrijd scoorde Kruiver nogmaals. Tony Nieu- wenhuis gaf vijf minuten later een ant woord, dat Elinkwijk-supporters al eerder hadden willen zien: een tegendoelpunt. Harry Bild van Feijenoord draait handig langs zijn Elinkwijkse tegenstander Gademans. In de Italiaanse competitie was de op vallendste uitslag het dubbelblank gelijke spel tussen lijstaanvoerder Internaizonale en runner-up Bologna. AC Milaan maak te geen fouten in Turijn en heeft nu nog maar een punt achterstand op de leiders. FC Napels maakte een slechte beurt bij haar zeer rumoerige aanhang. De 1-2 ne derlaag tegen Lazio heeft deze ploeg voor lopig uitgeschakeld voor de leidersrol, al zijn twee punten achterstand nog niet on overkomelijk. Na veertien wedstrijden leidt Inter met 21 puisten voor stadgenoot AC Milaan dat 20 punten verzamelde. FC Napels bezet met 19 punten de derde plaats. De uitslagen in de Italiaanse competitie luiden: Lazio-Napels 2-1, Inter-Bologna 0-0, Brescia-Juventius 4-0, Foggia-Varese 0-0, Florence-Rome 0-1, Cagliari-Laneros- si 3-0, Atalanta-Catania 3-3, Spal-Samp- doria 1-1, Turijn -AC Milaan 0-1. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld in de Belgische competitie luiden: Racing White-Beeringen 3-0, Malinois- Gantoise 0-3, Tilleur-Antwerp 2-1, Lierse SK-Daring 2-1. In verband met de beslissingswedstrijd voor het wereldkampioenschap tussen België en Bulgarije, die woensdag in Flo rence wordt gespeeld, kwamen slechts acht van de zestien Belgische eredivisie clubs tussen de lijnen. De stand luidt: 1 en 2 Anderlecht en St. Truiden 23 pnt., 3. Beerschot 20 pnt. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld in de Spaanse competitie luiden: Montevedra-Sevilla 2-1, Betis-Malaga 4-0, Cordova-Zaragoza 2-1, Mallorca-Real Ma drid 2-5, Atletico Madrid-Espanol 5-2 Valencia-Elche 2-1, Sabadell-Atletico Bil bao 1-2, Barcelona-Las Palmas 3-2. Atletico Madrid staat*met 23 punten uit 15 wedstrijden bovenaan. Valencia, Pon tevedra en Real Madrid delen de twee de plaats met 20 punten. Sabadell, dat 8 punten vergaarde, sluit de rij. De uitslagen in de Portugese competi tie luiden: Academica-Barreirense 2-1 Belenenses-Leizoes 3-0, Cuf-Beira Mar 2-0 Porto-Sporting Lissabon 1-1, Varzim-Lusi tano 2-0, Setubal-Benfica 4-4. Na twaalf wedstrijden heeft Sporting Lissabon met 21 punten de leiding voor Benfica met 17 en Guimaraes met 16 pun ten. In de Engelse eerste divisie is zater dag slechts één wedstrijd gespeeld, Blackpool klopte Blackburn Rovers met 4-2. Vandaag wordt in Engeland een vol ledig programma afgewerkt. Het Belgische voetbalelftal dat woens dag in Florence zal proberen zich tegen Bulgarije in een beslissingswedstrijd kwalificeren voor „Engeland '66", is als volgt samengesteld: doel: Nicolay (Stan dard Luik), achter: Heylens, Verbiest, Plaskie (allen Anderlecht) en Baré (F Luik), midden: Michiels (Beerschot) en Jurion (Anderlecht), voor: Thio (Sc Brugge), Stockman, Van Himst en Puis (allen Anderlecht). Ajax zocht het voornamelijk in lange troughpasses, met de bedoeling de snelle Cruyff in schietpositie te brengen. Dit vrij simpele voetbal was echter onvoldoen de voor doelpunten. Voor het overige ver liepen de aanvallen dermate traag, dat de Enschedese defensie vrij makkelijk kon ingrijpen. Op het middenveld heerste niet zoals verwacht werd het duo Prins-Mul ler, maar de Twentse tandem Nemes- Ter Mors. Speciaal het slechte plaatsen van Bennie Muller werkte voor de Ajax aanval zeer frustrerend, Twente kreeg een prachtige kans op een voorsprong toen Kohn in buitenspelpositie voor kee per Bals verscheen, maar Suurbier wist hem op het laatste moment van de bal te zetten. Deze fase van de strijd werd door scheidsrechter Bom zeer strak ge leid, gezien de geïrriteerdheid der spe lers. Met de buitenspelregel trad hij, slecht gesteund door zijn grensrechters, minder overtuigend op. Snel starter Cruyff had hier de meeste last van. Na ruim een half uur kwamen de Am sterdammers toch aan een voorsprong. Piet Keizer werd midden in een grandio ze solo-actie in het strafschopgebied ten val gebracht: zelf nam hij de toegekende penalty: 2-1. In de tweede helft stelde Ajax de zege vrij snel veilig, toen Nuninga, deze mid dag de beste aanvaller, na ongeveer tien minuten een terugspeelbal onderschepte en Cruyff de bal in het net liet tikken: 3-1. Ajax bleef sterker, want Twente zak te ver terug. Alleen enkele rushes van Ter Beek en een hard ingeschoten vrije trap vandezelfde speler stelde Bals voor problemen, die hij dit keer fraai op lost. De wedstrijd ging ogenschijnlijk rus tig naar zijn einde, totdat Pronk, ge tergd over een te harde tackle van Ten Donkelaar zijn zelfbeheersing verloor en hem tegen de grond sloeg. Onder applaus van een handvol fanatieke Ajax-suppor ters verliet Pronk voortijdig het terrein. Johan Cruyff van Ajax maakt het doelman Warringa van FC Twente bijzonder lastig. Beide springen hoog op maar de vuist van de Twentse doelwachter reikt hoger. Geen tref fer voor de Amsterdammer dus. In de twaalfde competitiewedstrijd heeft het ditmaal fel en overtuigend spelend MVV tegen Willem II de eerste overwin ning behaald. Na afloop juichte het Maas trichtse publiek zijn favorieten hartelijk toe en vooral routinier Toennaer, die een goede wedstrijd speelde, werd luid be jubeld. Willem II speelde vooral verdedigend slecht. Weliswaar hadden de Tilburgers in hun nieuwe doelman Schobert een uit stekende laatste man, maar de MVV-ers vielen zo vaak en zo fel aan dat ook Schobert tenslotte capituleerde. De twee treffers van Brokamp voor de rust vorm den nog slechts een flauwe afspiegeling van het Maastrichtse overwicht. In de tweede helft kreeg Willem II enkele kan sen, maar het benutte er slechts één dank zij Timmermans. Door het uitvallen van Vriens moest de Tilburgse formatie wor- Advertentie .-./....•.•.v.-: -..•..••vav.v.w dXw.vfc ..V.'.WAV WKS. den gewijzigd, maar ook dit kwam d« tricolores niet ten goede. MVV scheen zelfs in de slotfase nog op een grote over winning af te stevenen, maar een nu be ter verdedigend Willem II stond alleen een goal van Weigel toe. Het was een sportief duel, dat Horn geen enkele moei te bezorgde. Twee verraderlijke afstandsschoten waar voor doelman Strich geen houden aan was zijn PSV in de wedstrijd tegen GVAV noodlottig geworden. De fouten werden in de 25ste minuut van de eerste en de 23ste minuut van de tweede helft gemaakt bij schoten van Koeman en Van Tilburg, die daarmee de Groningse club een wellicht verrassende maar volkomen verdiende 0-2 zege bezorgden. GVAV maakte als ploeg een veel betere indruk dan PSV, dat veelal slordig sa- henspel te zien gaf en vaoral aanvallend ver beneden de eredivisiemaat bleef. Me de doordat de eminente doelverdediger Van Leeuwen verscheidene goede schoten van Hoenen onschadelijk maakte, leverde het veldoverwicht van PSV niets op. Het vastberaden GVAV kon met het nodige zelfvertrouwen de PSV'ers rustig laten „komen" en tussen de bedrijven door snelle en gevaarlijke uitvallen lanceren, die stuk voor stuk verwarring stichtten in de PSV-verdediging. Er waren 13.000 toe schouwers bij PSV-GVAV.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9